help2man 1.46.6 - en to ta translation catalogue (35 entries)

en: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009,
    2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    
    Written by Brendan O'Dea <bod@debian.org>
ta: GNU %s %s
    
    Copyright (C) 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010,
    2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020, 2021, 2022 Free Software
    Foundation, Inc.
    இது கட்டற்ற மென்பொருள். பதிப்புரிமை பற்றிய தகவல்களுக்கு மூலநிரலைக் காண்க.
    எவ்வித உத்தரவாதமோ குறிப்பிட்ட நோக்கிற்கு இயைபோ இல்லை.
    
    நிரலாசிரியர்: பிரெண்டன் ஓடே <bod@debian.org>

en: %s: can't open `%s' (%s)
ta: %s: திறக்க இயலவில்லை `%s' (%s)

note: Translators: "NAME", "SYNOPSIS" and other one or two word strings in all upper case are manual page section headings.  The man(1) manual page in your language, if available should provide the conventional translations.
en: NAME
ta: பெயர்

en: SYNOPSIS
ta: சுருக்கம்

en: %s: no valid information found in `%s'
ta: %s: `%s' யில் ஏற்கத்தகு தகவல் எதுவும் கிடைக்கவில்லை

en: %s: can't create %s (%s)
ta: %s: %s யை உருவாக்க முடியவில்லை (%s)

en: %s \- manual page for %s %s
ta: %s \- %s %s யிற்கான கையேட்டுப் பக்கம்

en: System Administration Utilities
ta: கணினி மேலாண்மைக் கருவிகள்

en: Games
ta: விளையாட்டுகள்

en: User Commands
ta: பயனர்க் கட்டளைகள்

note: Translators: "Usage" and "or" here are patterns (regular expressions) which are used to match the usage synopsis in program output.  An example from cp (GNU coreutils) which contains both strings: Usage: cp [OPTION]... [-T] SOURCE DEST or:  cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY or:  cp [OPTION]... -t D
en: Usage
ta: பயன்பாடு

en: or
ta: அல்லது

en: DESCRIPTION
ta: விளக்கம்

note: Translators: patterns are used to match common program output. In the source these strings are all of the form of "my $PAT_something = _('...');" and are regular expressions.  If there is more than one commonly used string, you may separate alternatives with "|".  Spaces in these expressions are wri
en: Report +(?:[\w-]+ +)?bugs|Email +bug +reports +to
ta: வழுக்களை +இங்கு +அறிவி: +

en: Written +by
ta: நிரலாசிரியர்: +

en: Options
ta: செயல்மாற்றிகள்

en: Environment
ta: சூழல்

en: Files
ta: கோப்புகள்

en: Examples
ta: எடுத்துக்காட்டுகள்

en: This +is +free +software
ta: இது +கட்டற்ற +மென்பொருள்

en: OPTIONS
ta: செயல்மாற்றிகள்

en: ENVIRONMENT
ta: சூழல்

en: FILES
ta: கோப்புகள்

en: EXAMPLES
ta: எடுத்துக்காட்டுகள்

en: COPYRIGHT
ta: பதிப்புரிமை

en: REPORTING BUGS
ta: வழுக்களை அறிவிப்பது

en: AUTHOR
ta: நிரலாசிரியர்

en: SEE ALSO
ta: இதையும் காண்க

en: The full documentation for
    .B %s
    is maintained as a Texinfo manual.  If the
    .B info
    and
    .B %s
    programs are properly installed at your site, the command
    .IP
    .B info %s
    .PP
    should give you access to the complete manual.
ta: .B %s
    யிற்கான முழுக் கையேடு Texinfo வடிவத்தில் பராமறிக்கப்படுகிறது.
    .B info
    மற்றும்
    .B %s
    நிரல்கள் உங்கள் தளத்தில் சரியாக நிறுவப்பட்டிருந்தால்
    .IP
    .B info %s
    .PP
    கட்டளை கொண்டு முழுக் கையேடை நீங்கள் படிக்கலாம்.

en: %s: error writing to %s (%s)
ta: %s: %s யில் எழுதுவதில் பிழை (%s)

en: %s: can't get `%s' info from %s%s
ta: %s: `%s' தகவலை %s%s யிலிருந்து பெற இயலவில்லை

en: help2man \- generate a simple manual page
ta: help2man \- எளிய கையேட்டுப் பக்கத்தை உருவாக்கு

en: other
ta: பிற

en: AVAILABILITY
ta: help2man கிடைக்கும் இடம்

en: The latest version of this distribution is available on-line from:
ta: help2man யின் சமீபத்திய பதிப்பு இணையத்தில் கிடைக்கும் இடம்:
