HexChat - en to id translation catalogue (1075 entries)

en: IRC Client
id: Klien IRC

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
id: HexChat adalah klien IRC yang mudah digunakan tetapi bisa diperluas. Hal ini memungkinkan anda aman dalam bergabung ke beberapa jaringan dan berbicara ke pengguna secara pribadi atau dalam saluran dengan menggunakan antarmuka yang dapat disesuaikan. Anda bahkan dapat mentransfer berkas.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
id: HexChat mendukung fitur seperti: DCC, SASL, proksi, periksa ejaan, peringatan, pencatatan, tema kustom, dan skrip Python/Perl.

en: Chat with other people online
id: Mengobrol dengan orang lain daring

en: IM;Chat;
id: IM;Obrolan;

en: Open Safe Mode
id: Buka Mode Aman

en: HexChat Theme Manager
id: Pengelola Tema HexChat

note: 0 means unlimited STRINGS
en: I'm busy
id: Saya sibuk

en: Leaving
id: Pergi

en: Network
id: Jaringan

en: <none>
id: <tak ada>

en: Channel
id: Kanal

en: Waiting
id: Menunggu

note: black
en: Active
id: Aktif

note: cyan
en: Failed
id: Gagal

note: red
en: Done
id: Selesai

note: green
en: Connect
id: Konek

note: black
en: Aborted
id: Dibatalkan

en: Cannot access %s
id: Tak dapat mengakses %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
id: Galat

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
id: %s menawarkan "%s". Apakah Anda ingin menerimanya?

en: No active DCCs
id: Tak ada DCC aktif

en: _Open Dialog Window
id: _Buka Jendela Dialog

en: _Send a File
id: _Kirim Berkas

en: _User Info (WhoIs)
id: _Info Pengguna (WhoIs)

en: _Add to Friends List
id: _Tambah ke Daftar Teman

en: _Ignore
id: _Abaikan

en: O_perator Actions
id: A_ksi Operator

en: Give Ops
id: Berikan Operator

en: Take Ops
id: Cabut Operator

en: Give Voice
id: Berikan Suara

en: Take Voice
id: Cabut Suara

en: Kick/Ban
id: Keluarkan/Hukum

en: Kick
id: Keluarkan

en: Ban
id: Hukum

en: KickBan
id: KeluarkanHukum

en: Leave Channel
id: Tinggalkan Kanal

en: Join Channel...
id: Gabung Kanal...

en: Enter Channel to Join:
id: Masukkan nama kanal untuk bergabung:

en: Server Links
id: Tautan Server

en: Hide Version
id: Sembunyikan Versi

en: Op
id: Operator

en: DeOp
id: Lepas Operator

en: bye
id: sampai jumpa

en: Enter reason to kick %s:
id: Masukkan alasan untuk menendang %s:

en: Send
id: Kirim

en: Chat
id: Obrol

en: Clear
id: Bersihkan

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
id: Anda tidak memiliki akses tulis ke %s. Tidak ada dari sesi ini yang dapat disimpan.

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
id: * Menjalankan IRC sebagai root adalah salah! Kamu harus
      membuat Akun Pengguna untuk loginn.

en: YES
id: YA

en: NO
id: TIDAK

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
id: Anda sedang dibanjiri CTCP dari %s, mengabaikan %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
id: Kamu sedang di Spam dari %s, atur gui_autoopen_dialog menjadi mati.

en:   %-20s online
id:   %-20s terhubung

en:   %-20s offline
id:   %-20s terputus

en: No channel joined. Try /join #<channel>
id: Tak ada kanal yang dimasuki. Coba /join #<nama kanal>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
id: Tidak terhubung. Coba /server <host> [<pangkalan>]

en: Server %s already exists on network %s.
id: Server %s sudah ada di dalam jaringan %s.

en: Added server %s to network %s.
id: Tambahkan server %s ke jaringan %s.

en: Already marked away: %s
id: Telah ditandai sedang pergi: %s

en: Already marked back.
id: Telah ditandai sebagai kembali.

en: I need /bin/sh to run!
id: Saya butuh /bin/sh untuk berjalan!

en: Commands Available:
id: Perintah Tersedia:

en: User defined commands:
id: Perintah yang ditentukan pengguna:

en: Plugin defined commands:
id: Perintah yang ditentukan plugin:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
id: Ketik /HELP <perintah> untuk informasi lebih lanjut, atau /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
id: Argumen tak diketahui '%s' diabaikan.

en: Quiet is not supported by this server.
id: Diam tidak didukung oleh server ini.

note: error
en: No such plugin found.
id: Tak ada plugin yang ditemukan.

en: That plugin is refusing to unload.
id: Plugin tersebut menolak untuk dimuat ulang.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
id: ADDBUTTON <nama> <aksi>, tambah tombol di bawah dartar pengguna

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
id: ADDSERVER <Nama Jaringan> <newserver/6667>, tambahkan jaringan baru ke daftar jaringan

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
id: ALLCHAN <perintah>, kirim perintah ke semua kanal yang anda masuki

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
id: ALLCHANL <perintah>, mengirim perintah ke semua kanal yang terhubung di server

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
id: ALLSERV <perintah>, kirim perintah ke semua server yang anda masuki

en: BACK, sets you back (not away)
id: BACK, mengatur kembalinya anda (tidak pergi)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
id: BAN <mask> [<tipe hukuman>], hukum setiap orang yang cocok dengan mask pada kanal saat ini. Jika mereka ada di kanal, maka mereka tidak langsung dikeluarkan (memerlukan chanop)

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
id: CHANOPT [-quiet] <variabel> [<nilai>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
id: CHARSET [<encoding>], atur encoding untuk koneksi yang digunakan saat ini

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
id: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Membersihkan jendela teks saat ini atau riwayat perintah

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
id: COUNTRY [-s] <kode|kartu as>, mencari kode negara, misalnya: au = australia

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
id: CTCP <pengguna> <pesan>, kirim pesan CTCP ke pengguna, pesan yang umum adalah VERSION dan USERINFO

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
id: CYCLE [<kanal>], keluar dari kanal saat ini atau yang diberikan lalu segera bergabung kembali

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
id: 
    DCC GET <pengguna>                        - menerima berkas yang ditawarkan
    DCC SEND [-maxcps=#] <pengguna> [berkas]  - kirim berkas ke seseorang
    DCC PSEND [-maxcps=#] <pengguna> [berkas] - kirim berkas menggunakan mode pasif
    DCC LIST                                  - tampilkan daftar DCC
    DCC CHAT <pengguna>                       - tawarkan DCC CHAT ke seseorang
    DCC PCHAT <pengguna>                      - tawarkan DCC CHAT menggunakan mode pasif
    DCC CLOSE <tipe> <pengguna> <berkas>         contoh:
             /dcc close send johnsmith berkas.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
id: DEHOP <pengguna>, cabut hak ½ operator dari pengguna di kanal saat ini (memerlukan chanop)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
id: DELBUTTON <nama>, hapus tombol dari bawah daftar pengguna

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
id: DEOP <pengguna>, hapus status operator kanal dari pengguna di kanal saat ini (memerlukan chanop)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
id: DEVOICE <pengguna>, hapus status suara dari pengguna di kanal saat ini (memerlukan chanop)

en: DISCON, Disconnects from server
id: DISCON, Putuskan koneksi dari server

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
id: DNS <nick|host|ip>, Mengetahui IP atau hostname

en: ECHO <text>, Prints text locally
id: ECHO <teks>, Cetak teks lokal

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
id: EXEC [-o] <perintah>, menjalankan perintah. Jika opsi -o digunakan maka keluarannya dikirim ke kanal saat ini, atau dicetak ke kotak teks saat ini

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
id: EXECCONT, kirim proses SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
id: EXECKILL [-9], matikan eksekusi yang berjalan di sesi saat ini. Jika -9 diberikan maka proses akan di-SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
id: EXECSTOP, kirim proses SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
id: EXECWRITE, kirim data ke proses masukan standar

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
id: EXPORTCONF, ekspor pengaturan HexChat

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
id: FLUSHQ, buang antrian pengiriman server saat ini

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
id: GATE <host> [<pangkalan>], proxy melewati host, standar pangkalan adalah 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
id: GHOST <nama> [sandi], Matikan nama pengguna hantu

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
id: HOP <pengguna>, memberikan hak ½ operator ke pengguna (memerlukan chanop)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
id: ID <sandi>, identifikasikan diri anda ke nickserv

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
id: IGNORE <mask> <tipe..> <opsi..>
        mask - host mask yang akan diabaikan, misalnya: *!*@*.aol.com
        tipe - tipe data yang akan diabaikan, salah satu atau semua dari:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        opsi - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
id: INVITE <pengguna> [<kanal>], undang seseorang ke kanal, standarnya adalah kanal saat ini (memerlukan chanop)

en: JOIN <channel>, joins the channel
id: JOIN <kanal>, gabung ke kanal

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
id: KICK <nick> [reason], tendang nick dari saluran saat ini (memerlukan chanop)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
id: KICKBAN <nick> [reason], larang kemudian tendang nick dari saluran saat ini (memerlukan chanop)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
id: LAGCHECK, memaksa pemeriksaan jeda baru

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
id: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, mencari kata di dalam log
        Pakai -h untuk menyoroti kata yang ingin dicari(ditemukan)
        Pakai -m untuk menemukan kata yang cocok
        Pakai -r untuk mencari kata dengan ekspresi reguler
        Pakai -- (tanda penghubung ganda) ketika mencari kata pada akhir opsi, contoh, '-r'

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
id: LOAD [-e] <berkas>, membuka plugin atau skrip

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
id: MDEHOP, Cabut hak ½ operator secara masal di kanal saat ini (memerlukan chanop)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
id: MDEOP, Cabut hak operator secara masal di kanal saat ini (memerlukan chanop)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
id: ME <aksi>, mengirim aksi ke kanal saat ini (aksi ditulis dalam sudut pandang orang ketiga, seperti /me lompat)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
id: MKICK, Keluarkan semua orang kecuali kamu (memerlukan chanop)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
id: MOP, Operator massal semua pengguna di kanal saat ini (memerlukan chanop)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
id: MSG <nick> <message>, mengirimkan pesan pribadi, pesan "." untuk mengirim ke nick terakhir atau awalan dengan "=" untuk obrolan dcc

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
id: NAMES [channel], Mendaftar nick yang ada pada saluran

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
id: NCTCP <pengguna> <pesan>, Mengirim pemberitahuan CTCP

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
id: NEWSERVER [-noconnect] <nama host> [<pangkalan>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
id: NICK <nama>, ganti/atur nama anda

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
id: NOTICE <nick/channel> <message>, mengirimkan pemberitahuan

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
id: NOTIFY [-n jaringan1[,jaringan2,...]] [<pengguna>], tampilkan daftar pemberitahuan anda atau tambah seseorang ke dalamnya

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
id: OP <pengguna>, berikan status operator kanal ke pengguna (memerlukan chanop)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
id: PART [<kanal>] [<alasan>], meninggalkan kanal, standarnya kanal yang sekarang

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
id: PING <pengguna | kanal>, ping CTCP pengguna atau kanal

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
id: QUERY [-nofocus] <nick> [message], membuka jendela pesan pribadi baru ke seseorang dan opsional mengirim sebuah pesan

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
id: QUIET <mask> [<quiettype>], diamkan semua orang yang cocok dengan tanda di saluran saat ini jika didukung oleh server.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
id: QUIT [<alasan>], putus koneksi pada server saat ini

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
id: QUOTE <teks>, kirim teks dalam bentuk mentah ke server

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
id: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<pangkalan>] [<sandi>], Dapat dipanggil cukup dengan /RECONNECT untuk menyambung ulang ke server saat ini atau dengan /RECONNECT ALL untuk menyambung ulang ke semua server yang terbuka

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
id: RECONNECT [<host>] [<pangkalan>] [<sandi>], Dapat dipanggil cukup dengan /RECONNECT untuk menyambung ulang ke server saat ini atau dengan /RECONNECT ALL untuk menyambung ulang ke semua server yang terbuka

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
id: RECV <teks>, kirim data asli le HexChat, seolah-olah itu diterima dari server IRC

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
id: RELOAD <name>, memuat ulang sebuah plugin atau skrip

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
id: SAY <teks>, kirim teks ke objek di jendela saat ini

en: SEND <nick> [<file>]
id: SEND <pengguna> [<berkas>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
id: SERVCHAN [-ssl] <host> <pangkalan> <kanal>, konek dan gabung ke kanal

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
id: SERVCHAN <host> <pangkalan> <kanal>, konek dan gabung ke kanal

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
id: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], terhubung ke server, untuk jaringan normal gunakan port 6667, dan gunakan 6697 untuk jaringan yang terenskripsi

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
id: SERVER <host> [<pangkalan>] [<sandi>], konek ke server, port standar adalah 6667

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
id: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variabel> [<nilai>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
id: SETCURSOR [-|+]<position>, posisikan ulang kursor di dalam inputbox

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
id: SETTAB <new name>, ubah nama tab, tab_trunc masih dibatasi

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
id: SETTEXT <new text>, ganti teks di dalam inputbox

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
id: TOPIC [<topik>], tetapkan topik jika ada yang diberikan, atau tampilkan topik saat ini

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
id: 
    TRAY -f <waktu> <berkas1> [<berkas2>] Kedipkan baki diantara dua ikon.
    TRAY -f <nama berkas>                 Atur baki ke ikon tetap.
    TRAY -i <nomor>                       Kedipkan baki dengan ikon internal.
    TRAY -t <teks>                        Atur tip alat baki.
    TRAY -b <judul> <teks>                Atur balon baki.

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
id: UNBAN <mask> [<mask>...], lepas hukuman mask yang ditentukan.

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
id: UNLOAD <nama>, tutup plugin atau skrip

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
id: UNQUIET <mask> [<mask>...], batalkan tanda tertentu jika didukung oleh server.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
id: URL <url>, buka tautan ke browser.

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
id: USELECT [-a] [-s] <pengguna1> <pengguna2> dll, sorot pengguna di daftar pengguna kanal

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
id: VOICE <pengguna>, berikan status suara ke seseorang (memerlukan chanop)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
id: WALLCHAN <pesan>, tulis pesan ke semua kanal

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
id: WALLCHOP <pesan>, kirim pesan ke semua operator kanal di kanal saat ini

en: User Command for: %s
id: Perintah Pengguna untuk: %s

en: Usage: %s
id: Penggunaan: %s

en: 
    No help available on that command.
id: 
    Tak ada bantuan yang tersedia untuk perintah tersebut.

en: No such command.
id: Tak ada perintah seperti itu.

en: Bad arguments for user command.
id: Argumen buruk untuk perintah pengguna.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
id: Terlalu banyak perintah pengguna rekursif, dibatalkan.

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
id: Tidak ada hexchat_plugin_init symbol; benarkan ini plugin HexChat?

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
id: Anda yakin ini adalah server dan pangkalan yang mendukung SSL?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
id: Tak dapat memecahkan nama host %s
    Cek Pengaturan IP anda!

en: Proxy traversal failed.
id: Transversi proxy gagal.

en: Cycling to next server in %s...
id: Daur ke server selanjutnya di %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
id: Peringatan: set karakter "%s" tak diketahui. Tak ada konversi yang akan diterapkan untuk jaringan %s.

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
id: %C18*%O$t%C18$1%O ditambahkan ke daftar pemberitahuan.

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
id: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O pada %C24$4%O oleh %C26$3%O

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
id: %C22*%O$tTidak dapat bergabung %C22$1 %O(%C20Kamu telah dihukum%O).

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
id: %C29*%O$tKemampuan diakui: %C29$2%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
id: %C23*%O$tKemampuan didukung: %C29$2%O

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
id: %C23*%O$tKemampuan diminta: %C29$1%O

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
id: %C24*%O$t%C28$1%O sekarang namanya adalah %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O atur hukuman ke %C18$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
id: %C22*%O$tSaluran %C22$1%O dibuat pada %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O mencabut hak ½ operator dari %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O mencabut hak operator dari %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O mencabut hak suara dari %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%C atur hak bebas pada %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O memberikan hak ½ operator pada %C18$2%O

en: %UChannel          Users   Topic
id: %UKanal          Pengguna   Topik

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O mengatur mode %C24$2$3%O pada %C22$4%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
id: %C22*%O$tKanal %C22$1%O mode: %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O memberikan hak operator pada %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O tetapkan diam pada %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O menghapus hak bebas pada %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
id: %C22*%O$t%C26$1%O menghapus password kanal

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
id: %C22*%O$t%C26$1%O menghapus limit pengguna

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O tetapkan kata kunci saluran ke %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O mengatur batasan kanal menjadi %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O melepas larangan pada %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O melepaskan diam pada %C18$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
id: %C22*%O$tSaluran %C22$1%O url: %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%O memberikan hak suara pada %C18$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
id: %C23*%O$tTerhubung. Memproses...

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
id: %C23*%O$tTerhubung ke %C29$1%C (%C23$2:$3%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
id: %C20*%O$tKoneksi gagal(%C20$1%O)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
id: %C24*%O$tMenerima CTCP %C24$1%C dari %C18$2%O

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
id: %C24*%C$tMenerimaCTCP %C24$1%C dari %C18$2%C (ke %C22$3%C)%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
id: %C24*%O$tMenerima suara CTCP %C24$1%C dari %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
id: %C24*%O$tMenerima suara CTCP %C24$1%C dari %C18$2%C (ke %C22$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
id: %C23*%O$tDCC CHAT %C18$1%O dibatalkan.

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
id: %C24*%O$tKoneksi DCC CHAT terpasang kembali pada %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
id: %C20*%O$tDCC CHAT pada %C18$1%O hilang (%C20$4%O)

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
id: %C24*%O$tMemerima tawaran DCC CHAT dari %C18$1%O

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
id: %C24*%O$tMenawarkan DCC Chat pada %C18$1%O

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
id: %C24*%O$tSudah menawarkan CHAT pada %C18$1%O

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
id: %C20*%O$tDCC $1 mencoba konek ke %C18$2%O gagal (%C20$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
id: %C23*%O$tMenerima '%C23$1%C' dari %C18$2%O

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
id: %C20*%O$tMenerima permintaan DCC cacat dari %C18$1%O.$a010%C23*%O$tPaket konten: %C23$2%O

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
id: %C24*%O$tMenawarkan'%C24$1%O' ke %C18$2%O

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
id: %C23*%O$tTidak ada DCC yang ditawarkan.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
id: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' ke %C18$1%O dibatalkan.

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
id: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' dari %C18$3%O selesai %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
id: %C24*%O$tDCC RECV koneksi terpasang lagi pada %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
id: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' dari %C18$3%O gagal (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
id: %C20*%O$tDCC RECV: Tidak dapat dibuka '%C23$1%C' untuk ditulis (%C20$2%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
id: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' sudah ada, disimpan dengan nama '%C23$2%O'.

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
id: %C24*%O$t%C18$1%C telah meminta kembali '%C23$2%C' dari %C24$3%O.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
id: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' ke %C18$1%O dibatalkan.

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
id: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C selesai %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
id: %C24*%O$tDCC SEND koneksi terpasang lagi pada %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
id: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' ke %C18$2%C gagal (%C20$3%O)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
id: %C24*%O$t%C18$1%C menawarkan '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
id: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' ke %C18$3%O terhenti, proses dibatalkan.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
id: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' ke %C18$3%O terputus, proses dibatalkan.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
id: %C24*%O$t%C18$1%O dipaus dari daftar pemberitahuan.

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
id: %C20*%O$tTerputus (%C20$1%O)

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
id: %C24*%O$tDitemukan IP kamu: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
id: %O%C18$1%O ditambahkan ke daftar pengabaian.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
id: %Odiabaikan %C18$1%O berubah.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
id: %O%C18$1%O dihapus dari daftar pengabaian.

en: %OIgnore list is empty.
id: %ODaftar pengabaian kosong.

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
id: %C20*%O$tTidak dapat bergabung%C22$1%C (%C20Kanal tersebut hanya untuk undangan%O)

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
id: %C24*%O$tKamu telah diundang ke %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
id: %C23*$t$1 ($3%C23) telah bergabung

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
id: %C20*%O$tTidak dapat bergabung %C22$1%C (%C20Membutuhkan sandi%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
id: %C22*%O$t%C26$1%C telah dikeluarkan %C18$2%C dari %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
id: %C19*%O$t%C19Kamu telah dibunuh oleh %C26$1%C (%C20$2%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
id: %C29*%O$t%C29MOTD Lewati%O

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
id: %C23*%O$t%C28$1%C sudah digunakan. Mencoba dengan %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
id: %C23*%O$t%C28$1%C adalah salah. Mencoba dengan %C18$2%O...

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
id: %C20*%O$tJulukan ini salah atau sudah digunakan. Gunakan /NICK untuk mencoba yang lain.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
id: %C20*%O$tTidak ada DCC.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
id: %C23*%O$tTidak ada proses yang sedang berjalan

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
id: %C23*%O$tPemberitahuan: %C18$1%C telah pergi (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
id: %C23*%O$tPemberitahuan: %C18$1%C telah kembali

en: $tNotify list is empty.
id: $tDaftar kosong.

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
id: %C23*%O$t%C23$1%O jumlah user dalam daftar pemberitahuan.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
id: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C sedang offline (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
id: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C sedang online (%C29$3%O)

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
id: %C24*$t$1 ($2%C24) telah meninggalkan

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
id: %C24*$t$1 ($2%C24) telah meninggalkan ($4)

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
id: %C24*%O$tbalasan Ping dari %C18$1%C: %C24$2%O detik

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
id: %C20*%O$tTidak ada balasan Ping dari %C24$1%O detik, terputus.

en: %C24*%O$tA process is already running
id: %C24*%O$tProses dengan berjalan

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
id: %C24*$t$1 telah keluar ($2)

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
id: %C24*%O$t%C26$1%C atur mode %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
id: %C24*%O$tMencari nomor IP untuk %C18$1%O...

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
id: %C23*%O$tOtentifikasi melalui SASL sebagai %C18$1%O (%C24$2%O)

en: %C29*%O$tConnected.
id: %C29*%O$tTerhubung.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
id: %C29*%O$tMencari %C29$1%O

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
id: %C23*%O$tUpaya menghentikan koneksi sebelumnya (%C24$1%O)

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
id: %C22*%O$tTopik %C22$1%C adalah: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
id: %C22*%O$t%C26$1%C telah mengubah topik menjadi: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
id: %C22*%O$tTopik %C22$1%C dibuat oleh %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
id: %C20*%O$tHost tidak dikenali. Apa mungkin kamu salah tulis?

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
id: %C20*%O$tTidak dapat bergabung %C22$1%C (%C20Sudah mencapat Limit%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
id: %C22*%O$tUser di %C22$1%C: %C24$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
id: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C sedang tidak ada ditempat %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
id: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OAkhir dari daftar WHOIS.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
id: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O diam %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
id: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O diam selama %C23$2%O, terdaftar pada: %C23$3%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Real Host: %C23$2%O, Real IP: %C30[%C23$3%C30]%O
id: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Host asli: %C23$2%O, IP asli: %C30[%C23$3%C30]%O

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
id: %C19*%O$tSekarang kamu berbicara di %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
id: %C19*%O$tKamu telah dikeluarkan dari %C22$2%C oleh %C26$3%O (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
id: %C19*%O$tKamu telah meninggalkan kanal %C22$3%O

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
id: %C19*%O$tKamu telah meninggalkan kanal %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
id: %C20*%O$tKamu diundang %C18$1%O pada %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
id: %C20*%O$tSekarang nama kamu adalah %C18$2%O

en: Loaded log from
id: Memuat log dari

en: **** ENDING LOGGING AT %s
id: **** AKHIRI PENCATATAN PADA %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
id: **** MULAI PENCATATAN PADA %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
id: * Tidak dapat membuka berkas log. Mohon cek
    izin berkas pada %s

en: Left message
id: Pesan kiri

en: Right message
id: Pesan kanan

en: IP address
id: Alamat IP

en: Username
id: Nama Pengguna

en: The nick of the joining person
id: Nama pengguna orang yang bergabung

en: The channel being joined
id: Kanal tempat bergabung

en: The host of the person
id: Host dari orang tersebut

en: The account of the person
id: Akun dari orang

en: Nickname
id: Panggilan

en: The action
id: Aksi

en: Mode char
id: Mode karakter

en: Identified text
id: Teks teridentifikasi

en: The text
id: Teks

en: The message
id: Pesan

en: Server Name
id: Nama Server

en: Acknowledged Capabilities
id: Kemampuan Diakui

en: Server Capabilities
id: Kemampuan Server

en: Requested Capabilities
id: Kemampuan diminta

en: Old nickname
id: Panggilan lama

en: New nickname
id: Nama pengguna baru

en: Nick of person who changed the topic
id: Nama pengguna yang mengubah topik

en: Topic
id: Topik

en: The nickname of the kicker
id: Nama pengguna yang menendang

en: The person being kicked
id: Orang yang dikeluarkan

en: The channel
id: Kanal

en: The reason
id: Alasan

en: The nick of the person leaving
id: Nama pengguna yang telah pergi

en: The time
id: Waktu

en: The creator
id: Pembuat

en: Nick
id: Nama pengguna

en: Reason
id: Alasan

en: Who it's from
id: Dari siapa itu

en: The time in x.x format (see below)
id: Waktu dalam format x.x (lihat di bawah)

en: The Channel it's going to
id: Kanal tujuan itu

en: The sound
id: Suara

en: The nick of the person
id: Nama pengguna dari orang

en: The CTCP event
id: Event CTCP

en: The nick of the person who set the key
id: Nama pengguna yang mengatur kunci

en: The key
id: Kunci

en: The nick of the person who set the limit
id: Nama pengguna yang mengatur batas

en: The limit
id: Batas

en: The nick of the person who did the op'ing
id: Nama pengguna yang memberikan operator

en: The nick of the person who has been op'ed
id: Nama pengguna yang telah di-operator-kan

en: The nick of the person who has been halfop'ed
id: Nama pengguna yang telah diberi hak ½ operator

en: The nick of the person who did the halfop'ing
id: Nama pengguna yang memberikan ½ operator

en: The nick of the person who did the voice'ing
id: Nama pengguna yang memberikan voice

en: The nick of the person who has been voice'ed
id: Nama pengguna yang telah diberikan suara

en: The nick of the person who did the banning
id: Nama pengguna yang melakukan hukuman

en: The ban mask
id: Hukum mask

en: The nick of the person who did the quieting
id: Julukan dari orang yang melakukan diam

en: The quiet mask
id: Tanda diam

en: The nick who removed the key
id: Nama pengguna yang menghapus kunci

en: The nick who removed the limit
id: Nama pengguna yang menghapus batasan

en: The nick of the person who has been deop'ed
id: Nama pengguna yang telah dicabut hak operator

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
id: Nama pengguna yang telah dicabut hak ½ operator

en: The nick of the person who has been devoice'ed
id: Nama pengguna yang telah dicabut hak suaranya

en: The nick of the person who did the exempt
id: Nama pengguna yang telah dicabut hukumannya

en: The exempt mask
id: Mask pembebasan

en: The nick of the person removed the exempt
id: Nama pengguna yang menghapus pembebasan

en: The nick of the person who did the invite
id: Nama pengguna yang melakukan undangan

en: The invite mask
id: Mask undangan

en: The nick of the person removed the invite
id: Nama pengguna dari orang yang menghapus undangan

en: The nick of the person setting the mode
id: Nama pengguna dari orang yang mengatur mode

en: The mode's sign (+/-)
id: Tanda mode (+/-)

en: The mode letter
id: Huruf mode

en: The channel it's being set on
id: Kanal sedang diatur

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
id: Keanggotaan Kanal/"adalah operator IRC"

en: Server Information
id: Informasi Server

en: Idle time
id: Waktu diam

en: Signon time
id: Waktu masuk

en: Away reason
id: Alasan Pergi

en: Message
id: Pesan

en: Account
id: Akun

en: Real user@host
id: pengguna@host asli

en: Real IP
id: IP asli

en: Channel Name
id: Nama Kanal

en: Mechanism
id: Mekanisme

en: Raw Numeric or Identifier
id: Numerik atau Pengidentifikasi Mentah

en: Text
id: Teks

en: Nick of person who invited you
id: Nama pengguna dari orang yang mengundang anda

en: Users
id: Pengguna

en: Nickname in use
id: Nama panggilan yang dipakai

en: Nick being tried
id: Nama panggilan sedang dicoba

en: Modes string
id: Tali mode

en: URL
id: Tautan

en: DCC Type
id: Tipe DCC

en: Filename
id: Nama berkas

en: Destination filename
id: Tujuan berkas

en: Pathname
id: Nama alamat

en: Position
id: Posisi

en: Size
id: Ukuran

en: DCC String
id: Tali DCC

en: Away Reason
id: Alasan Meninggalkan

en: Number of notify items
id: Jumlah item pemberitahuan

en: Old Filename
id: Nama Berkas Lama

en: New Filename
id: Nama Berkas Baru

en: Receiver
id: Penerima

en: Hostmask
id: Mask Host

en: Hostname
id: Nama Mask

en: The Packet
id: Paket

en: Seconds
id: Detik

en: Nick of person who have been invited
id: Nama pengguna dari orang yang telah diundang

en: Banmask
id: Hukuman mask

en: Who set the ban
id: Siapa yang mengatur hukuman

en: Ban time
id: Waktu Hukuman

en: Cannot read sound file:
    %s
id: Tak dapat membaca berkas suara:
    %s

en: Remote host closed socket
id: Host jarang jauh menutup soket

en: Connection refused
id: Koneksi ditolak

en: No route to host
id: Tak ada rute ke host

en: Connection timed out
id: Waktu koneksi habis

en: Cannot assign that address
id: Tak dapat menugaskan alamat tersebut

en: Connection reset by peer
id: Koneksi ditata ulang oleh peer

en: Ascension Island
id: Pulau Ascension

en: Andorra
id: Andora

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: Aviation-Related Fields
id: Aviation-Bidang yang terkait

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Netherlands Antilles
id: Antilles Belanda

en: Antarctica
id: Antartika

en: Reverse DNS
id: DNS Kebalikan

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Asia-Pacific Region
id: Wilayah Asia Pasifik

en: Aland Islands
id: Kepulauan Aland

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Bangladesh
id: Banglades

en: Belgium
id: Belgia

en: Businesses
id: Bisnis

en: Bahamas
id: Bahama

en: Bouvet Island
id: Pulau Bouvet

en: Canada
id: Kanada

en: Cocos Islands
id: Kepulauan Cocos

en: Democratic Republic of Congo
id: Republik Demokratik Kongo

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Congo
id: Kongo

en: Switzerland
id: Swiss

en: Cote d'Ivoire
id: Pantai Gading

en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

en: Chile
id: Cili

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Colombia
id: Kolombia

en: Internic Commercial
id: Internic Komersial

en: Cooperatives
id: Koperatif

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Serbia and Montenegro
id: Serbia dan Montenegro

en: Cuba
id: Kuba

en: Cape Verde
id: Tanjung Verde

en: Christmas Island
id: Pulau Christmas

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: East Germany
id: Jerman Timur

en: Germany
id: Jerman

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Educational Institution
id: Institusi Pendidikan

en: Egypt
id: Mesir

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Spain
id: Spanyol

en: Ethiopia
id: Etiopia

en: European Union
id: Uni Eropa

en: Finland
id: Finlandia

en: Falkland Islands
id: Kepulauan Falkland

en: Micronesia
id: Mikronesia

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: France
id: Prancis

en: Great Britain
id: Britania Raya

en: French Guiana
id: Guyana Prancis

en: British Channel Isles
id: Kepulauan Selat Inggris

en: Government
id: Pemerintah

en: Equatorial Guinea
id: Guinea Khatulistiwa

en: Greece
id: Yunani

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
id: Kepulauan S. Georgia dan S. Sandwich

en: Heard and McDonald Islands
id: Kepulauan Heard dan McDonald

en: Croatia
id: Kroasia

en: Hungary
id: Hongaria

en: Ireland
id: Irlandia

en: Informational
id: Informasional

en: International
id: Internasional

en: British Indian Ocean Territory
id: Wilayah Lautan Hindia Milik Inggris

en: Iraq
id: Irak

en: Iceland
id: Islandia

en: Italy
id: Italia

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Jordan
id: Yordania

en: Company Jobs
id: Perusahaan

en: Japan
id: Jepang

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Comoros
id: Komoro

en: St. Kitts and Nevis
id: St. Kitts dan Nevis

en: North Korea
id: Korea Utara

en: South Korea
id: Korea Selatan

en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

en: Kazakhstan
id: Kazakstan

en: Lebanon
id: Libanon

en: Saint Lucia
id: Santa Lucia

en: Luxembourg
id: Luxemburg

en: Morocco
id: Maroko

en: Monaco
id: Monako

en: United States Medical
id: Medik Amerika Serikat

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Marshall Islands
id: Kepulauan Marshall

en: Military
id: Militer

en: Macedonia
id: Makedonia

en: Macau
id: Makau

en: Mobile Devices
id: Perangkat Mobile

en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

en: Museums
id: Museum

en: Maldives
id: Maladewa

en: Mexico
id: Meksiko

en: Individual's Names
id: Nama Individual

en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

en: Niger
id: Nigeria

en: Internic Network
id: Jaringan Internic

en: Norfolk Island
id: Pulau Norfolk

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: Netherlands
id: Belanda

en: Norway
id: Norwegia

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Internic Non-Profit Organization
id: Internic Organisasi Nirlaba

en: French Polynesia
id: Polinesia Prancis

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Poland
id: Polandia

en: St. Pierre and Miquelon
id: St. Pierre dan Miquelon

en: Professions
id: Profesi

en: Palestinian Territory
id: Wilayah Palestina

en: Reunion
id: Reuni

en: Romania
id: Rumania

en: Old School ARPAnet
id: Sekolah Tua ARPAnet

en: Russian Federation
id: Federasi Rusia

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: Sweden
id: Swedia

en: Singapore
id: Singapura

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
id: Kepulauan Svalbard dan Jan Mayen

en: Slovak Republic
id: Republik Slovakia

en: South Sudan
id: Sudah Selatan

en: Sao Tome and Principe
id: Sao Tome dan Principe

en: Former USSR
id: Dahulu USSR (Uni Soviet)

en: Syria
id: Suriah

en: Turks and Caicos Islands
id: Kepulauan Turks dan Caicos

en: French Southern Territories
id: Wilayah Selatan Prancis

en: East Timor
id: Timor Timur

en: Turkey
id: Turki

en: Travel and Tourism
id: Travel dan Tourism

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Ukraine
id: Ukraina

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States of America
id: Amerika Serikat

en: Vatican City State
id: Negara Kota Vatikan

en: St. Vincent and the Grenadines
id: St. Vincent dan Grenadines

en: British Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Inggris

en: US Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin AS

en: Wallis and Futuna Islands
id: Kepulauan Wallis dan Futuna

en: Adult Entertainment
id: Hiburan Dewasa

en: Yemen
id: Yaman

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Couldn't connect to session bus
id: Tak dapat menyambung ke bus sesi

en: Failed to complete NameHasOwner
id: Gagal menyelesaikan NameHasOwner

en: Failed to complete Command
id: Gagal menyelesaikan Perintah

en: remote access
id: akses jarak jauh

en: plugin for remote access using DBUS
id: plugin untuk akses jarak jauh menggunakan DBUS

en: Couldn't connect to session bus: %s
id: Tak dapat menyambung ke bus sesi: %s

en: Failed to acquire %s: %s
id: Gagal mendapatkan %s: %s

en: Character Chart
id: Bagan Karakter

en: Bans
id: Hukum

en: Invite
id: Undang

note: poor way to get which is selected but it works
en: Copy mask
id: Tanda salin

en: %s on %s by %s
id: %s pada %s oleh %s

en: Copy entry
id: Salin entri

en: Not connected.
id: Tidak terhubung.

en: You must select some bans.
id: Anda harus memilih beberapa hukuman.

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
id: Apakah anda yakin ingin melepas semua item tedaftar di %s?

en: Type
id: Tipe

en: From
id: Dari

en: Date
id: Tanggal

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
id: Anda hanya dapat membuka jendela Daftar Hukuman ketika di tab kanal.

en: Ban List (%s) - %s
id: Daftar Hukuman (%s) - %s

en: Remove
id: Hapus

en: Crop
id: Potong

en: Refresh
id: Segarkan

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
id: Menampilkan %d/%d pengguna di %d/%d kanal.

en: Select an output filename
id: Pilih nama berkas keluaran

en: _Join Channel
id: _Gabung Kanal

en: _Copy Channel Name
id: _Salin Nama Kanal

en: Copy _Topic Text
id: Salin _Teks Topik

en: Channel List (%s) - %s
id: Daftar Kanal (%s) - %s

en: _Search
id: Te_lusuri

en: _Download List
id: _Tampilkan Kanal

en: Save _List...
id: S_impan Daftar...

note: =============================================================
en: Show only:
id: Tampilkan hanya:

en: channels with
id: kanal dengan

en: to
id: ke

en: users.
id: pengguna.

note: =============================================================
en: Look in:
id: Cari di:

en: Channel name
id: Nama kanal

note: =============================================================
en: Search type:
id: Tipe penelusuran:

en: Simple Search
id: Penelusuran Sederhana

en: Pattern Match (Wildcards)
id: Kecocokan Pola (Kartu As)

en: Regular Expression
id: Ekspresi Reguler

note: =============================================================
en: Find:
id: Temukan:

en: Send file to %s
id: Kirim berkas ke %s

note: unknown error
en: That file is not resumable.
id: Berkas tersebut tak dapat dilanjutkan

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
id: Tak dapat mengakses berkas: %s
    %s.
    Tidak mungkin melanjutkan.

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
id: Berkas di direktori unduh lebih besar dari berkas yang ditawarkan. Tidak mungkin melanjutkan.

en: Cannot resume the same file from two people.
id: Tak dapat melanjutkan berkas yang sama dari dua orang.

en: Uploads and Downloads - %s
id: Unggah dan Unduh - %s

en: File
id: Berkas

en: ETA
id: Kira-kira

en: Both
id: Keduanya

en: Uploads
id: Unggah

en: Downloads
id: Unduh

en: Details
id: Detail

en: File:
id: Berkas:

en: Address:
id: Alamat:

en: Abort
id: Batal

en: Accept
id: Terima

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Open Folder...
id: Buka Foler...

en: DCC Chat List - %s
id: Daftar Chat DCC - %s

en: Recv
id: Terima

en: Sent
id: Kirim

en: Start Time
id: Waktu Mulai

en: Add
id: Tambah

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Save
id: Simpan

en: Don't auto connect to servers
id: Jangan lakukan koneksi otomatis ke server

en: Use a different config directory
id: Gunakan direktori pengaturan yang berbeda

en: Don't auto load any plugins
id: jangan otomatis buka plugin apapun

en: Show plugin/script auto-load directory
id: Tampilkan direktori plugin/skrip

en: Show user config directory
id: Tampilkan direktori pengaturan pengguna

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
id: Membuka sebuah irc://server:port/channel?key URL

en: Execute command:
id: Eksekusi perintah:

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
id: Buka  Tautan atau jalankan perintah di HexChat

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
id: Mulai minimalkan. Level 0=Normal 1=Jadikan Ikon 2=Baki

en: Show version information
id: Tampilkan informasi versi

en: Failed to open font:
    
    %s
id: Gagal membuka font:
    
    %s

en: Search buffer is empty.
id: Penyangga penelusuran kosong.

en: %d bytes
id: %d byte

en: Network send queue: %d bytes
id: Antrean kirim jaringan: %d byte

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
id: Perintah Sisipkan di Penyangga akan menyisipkan isi Data 1 ke dalam entri tempat kombinasi kunci ditekan pada posisi kursor saat ini

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
id: Perintah Atur Penyangga mengatur entri tempat kombinasi tombol dimasukkan ke isi dari Data 1

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
id: Perintah Ganti Perintah mengatur entri agar berisi perintah terakhir yang dimasukkan - sama seperti menekan tanda panah atas di shell

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
id: Perintah Perintah Selanjutnya mengatur entri agar berisi perintah selanjutnya yang dimasukkan - sama seperti menekan tanda panah bawah di shell

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
id: Perintah ini mengganti teks di entri untuk menyelesaikan nama pengguna atau perintah yang belum lengkap. Jika Data 1 diatur maka tab ganda di tali akan memilih nama pengguna terakhir, bukan yang setelahnya

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
id: Perintah ini menggulung ke atas dan bawah melewati daftar pengguna. Jika Data 1 diatur ke apapun maka perintah akan menggulung ke atas, atau ke bawah

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
id: Perintah ini memeriksa kata terakhir yang dimasukkan di entri melawan daftar ganti lalu menggantinya bila menemukan kecocokan

en: This command moves the front tab left by one
id: Perintah ini memindahkan tab depan ke kiri satu tab

en: This command moves the front tab right by one
id: Perintah ini memindahkan tab depan ke kanan satu tab

en: This command moves the current tab family to the left
id: Perintah ini memindahkan keluarga tab saat ini ke kiri

en: This command moves the current tab family to the right
id: Perintah ini memindahkan keluarga tab saat ini ke kanan

en: Push input line into history but doesn't send to server
id: Dorong baris masukan ke riwayat tapi tidak mengirim ke server

en: There was an error loading key bindings configuration
id: Terjadi galat ketika memuat konfigurasi pengikat kunci

en: Select a row to get help information on its Action.
id: Pilih sebuah baris untuk mendapatkan informasi tentang tindakannya.

en: Keyboard Shortcuts - %s
id: Tombol Cepat Keyboard - %s

en: Cannot write to that file.
id: Tak dapat menulis ke berkas tersebut.

en: Cannot read that file.
id: Tak dapat membaca berkas tersebut.

note: duplicate, ignore
en: That mask already exists.
id: Mask tersebut sudah ada.

en: Private
id: Pribadi

en: Notice
id: Pemberitahuan

en: Unignore
id: Tak abaikan

en: Are you sure you want to remove all ignores?
id: Apakah anda yakin ingin melepas semua abaian?

en: Enter mask to ignore:
id: Masukkan mask yang akan diabaikan:

en: Ignore list - %s
id: Daftar Pengabaian - %s

en: Ignore Stats:
id: Abaikan Statistik:

en: Channel:
id: Kanal:

en: Private:
id: Pribadi:

en: Notice:
id: Pemberitahuan

en: Invite:
id: Undang:

en: Add...
id: Tambah...

en: Channel name too short, try again.
id: Nama kanal terlalu pendek, coba lagi.

en: Connection Complete - %s
id: Koneksi Selesai - %s

en: Connection to %s complete.
id: Koneksi ke %s selesai.

en: What would you like to do next?
id: Apa yang Anda ingin lakukan selanjutnya?

en: _Nothing, I'll join a channel later.
id: _Tak ada, Saya akan bergabung ke kanal nanti.

en: _Join this channel:
id: _Gabung ke kanal ini:

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
id: Jika anda tahu nama kanal yang ingin anda masuki, masukkan namanya di sini.

en: _Always show this dialog after connecting.
id: _Selalu tampilkan dialog ini setelah terhubung.

en: Dialog with
id: Dialog dengan

en: Topic for %s is: %s
id: Topik untuk %s adalah: %s

en: No topic is set
id: Tak ada topik

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
id: Server ini masih memiliki %d kanal atau dialog yang terhubung dengannya. Tutup mereka semua?

en: Quit HexChat?
id: Keluar dari HexChat?

en: Don't ask next time.
id: Jangan tanyakan lagi.

en: You are connected to %i IRC networks.
id: Anda terhubung ke %i jaringan IRC.

en: Are you sure you want to quit?
id: Anda yakin ingin keluar?

en: Some file transfers are still active.
id: Beberapa transfer berkas masih aktif.

en: _Minimize to Tray
id: _Cuitkan ke Tray

en: Insert Attribute or Color Code
id: Masukkan Atribut atau Kode Warna

en: <b>Bold</b>
id: <b>Tebal</b>

en: <u>Underline</u>
id: <u>Garis Bawah</u>

en: <i>Italic</i>
id: <i>Miring</i>

en: Colors 0-7
id: Warna 0-7

en: Colors 8-15
id: Warna 8-15

en: _Settings
id: _Pengaturan

en: _Log to Disk
id: _Log ke Harddisk

en: _Reload Scrollback
id: _Buka Ulang Scrollback

en: _Hide Join/Part Messages
id: _Sembunyikan Gabung/Pisah Pesan

en: _Extra Alerts
id: Peringatan _Ekstra

en: Beep on _Message
id: _Bip pada Pesan

en: Blink Tray _Icon
id: Kedip _Ikon Baki

en: Blink Task _Bar
id: Kedip Bar _Task

en: _Detach
id: _Lepas

en: _Close
id: _Tutup

en: User limit must be a number!
id: Batas pengguna harus merupakan nomor!

en: No outside messages
id: Tak ada pesan dari luar

en: Topic Protection
id: Perlindungan Topik

en: Invite Only
id: Hanya Undangan

en: Moderated
id: Dimoderasi

en: Ban List
id: Daftar Hukuman

en: Keyword
id: Sandi

en: User Limit
id: Batas Pengguna

en: Enter new nickname:
id: Masukkan nama pengguna baru:

en: _Highlight all
id: _Soroti semua

en: Host unknown
id: Host tak diketahui

en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: Real Name:
id: Nama Asli:

en: User:
id: Pengguna:

en: Country:
id: Negara

en: %u minutes ago
id: %u menit yang lalu

en: Last Msg:
id: Pesan Terakhir:

en: Away Msg:
id: Pesan Pergi:

en: %d nicks selected.
id: %d pengguna terpilih.

en: Open Link in Browser
id: Buka Tautan di Browser

en: Copy Selected Link
id: Salin Taut Terpilih

en: Join Channel
id: Gabung Kanal

en: Part Channel
id: Tinggalkan Kanal

en: Cycle Channel
id: Daur Kanal

en: User menu - %s
id: Menu pengguna - %s

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
id: Perintah User - Kode Spesial:
    
    %c  =  kanal saat ini
    %e  =  nama jaringan saat ini
    %m  =  informasi mesin
    %n  =  nick kamu
    %t  =  waktu/tanggal
    %v  =  versi HexChat
    %2  =  2 kata
    %3  = 3 kata
    &2  =  2 kata dari akhir baris
    &3  =  3 kata dari akhir baris
    
    contoh:
    /cmd john hello
    
    %2 hasilnya "john"
    &2 hasilnya "john hello".

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
id: Balasan CTCP - Kode khusus:
    
    %d  =  data (seluruh ctcp)
    %e  =  nama jaringan saat ini
    %m  =  informasi mesin
    %s  =  pengguna yang mengirim ctcp
    %t  =  waktu/tanggal
    %2  =  kata 2
    %3  =  kata 3
    &2  =  kata 2 sampai akhir baris
    &3  =  word 3 sampai akhir baris

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
id: Pengendali Tautan - Kode Spesial:
    
    %s  =  Tautan
    
    Menaruh ! di depan perintah
    menunjukkan hal tersebut harus dikirim ke 
    shell bukan HexChat

en: User Defined Commands - %s
id: Kustom Perintah  - %s

en: Replace - %s
id: Ganti - %s

en: Replace with
id: Ganti dengan

en: URL Handlers - %s
id: Pengendali Tautan - %s

en: Userlist buttons - %s
id: Daftar Tombol Kustom - %s

en: Dialog buttons - %s
id: Tombol Dialog - %s

en: CTCP Replies - %s
id: Balasan CTCP - %s

en: _New
id: _Baru

en: _Quit
id: _Keluar

note: 15
en: _View
id: _Tampilan

en: _Menu Bar
id: _Bar Menu

en: _Topic Bar
id: Bar _Topik

en: _User List
id: _Daftar Pengguna

en: M_ode Buttons
id: Tombol M_ode

en: _Channel Switcher
id: Peng_ganti Kanal

en: _Tabs
id: _Tab

en: T_ree
id: P_ohon

en: _Network Meters
id: _Meteran Jaringan

en: Off
id: Matikan

en: Graph
id: Grafik

en: _Disconnect
id: _Putuskan koneksi

en: _Reconnect
id: _Konek

en: _Usermenu
id: Menu _Pengguna

note: 40
en: S_ettings
id: Pe_ngaturan

en: _Preferences
id: Peng_aturan

note: 52
en: _Window
id: _Jendela

en: Reset Marker Line
id: Atur Ulang Penanda Baris

en: _Copy Selection
id: _Salin Seleksi

en: C_lear Text
id: Bersi_hkan Teks

en: Search
id: Cari

en: Search Next
id: Cari Selanjutnya

en: Search Previous
id: Cari Sebelumnya

en: _Help
id: _Bantuan

note: 74
en: _Contents
id: _Konten

en: _About
id: _Tentang

en: _Attach
id: _Lampiran

en: Name
id: Nama

en: Last Seen
id: Terakhir Terlihat

en: Offline
id: Terputus

en: Never
id: Tak Pernah

en: %d minutes ago
id: %d menit yang lalu

en: Online
id: Terhubung

en: Enter nickname to add:
id: Masukkan nama pengguna yang akan ditambah:

en: Notify on these networks:
id: Pemberitahuan di jaringan ini:

en: Comma separated list of networks is accepted.
id: Koma yang memisahkan daftar jaringan dapat diterima.

en: Friends List - %s
id: Daftar Teman - %s

en: Open Dialog
id: Buka Dialog

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
id: Terhubung ke %u jaaringan dan %u kanal - %s

en: _Restore Window
id: _Kembalikan Jendela

en: _Hide Window
id: _Sembunyikan Jendela

en: _Blink on
id: _Bip pada

en: Channel Message
id: Pesan Kanal

en: Private Message
id: Pesan Pribadi

en: Highlighted Message
id: Pesan Tersorot

note: blink_item (BIT_FILEOFFER, submenu, _("File Offer"));
en: _Change status
id: _Ubah status

en: _Away
id: _Pergi

en: _Back
id: _Kembali

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
id: Soroti pesan dari: %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
id: %u pesan disoroti, terakhir dari: %s (%s) - %s

en: Private message from: %s (%s) - %s
id: Pesan rahasia dari: %s (%s) - %s

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
id: %u pesan rahasia, terakhir dari: %s (%s) - %s

en: File offer from: %s (%s) - %s
id: Berkas dikirim dari: %s (%s) - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
id: %u berkas kiriman, terakhir dari: %s (%s) - %s

en: Version
id: Versi

en: Description
id: Keterangan

en: Select a Plugin or Script to load
id: Pilih Plugin atau Skrip yang akan dibuka

en: Plugins and Scripts - %s
id: Skrip dan Plugin - %s

en: _Load...
id: _Buka...

en: Save As...
id: Simpan Sebagai...

en: Raw Log (%s) - %s
id: Log Asli (%s) - %s

en: Clear Raw Log
id: Bersihkan Log

en: New Network
id: Jaringan Baru

en: Really remove network "%s" and all its servers?
id: Yakin hapus jaringan "%s" dan semua servernya?

en: Edit %s - %s
id: Sunting %s - %s

en: Key (Password)
id: Kunci (Sandi)

en: _Edit
id: Suntin_g

en: Connect to selected server only
id: Hanya konek ke server terpilih

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
id: Jangan daur melewati semua server jika koneksi gagal.

en: Bypass proxy server
id: Lewati server proxy

en: Use SSL for all the servers on this network
id: Gunakan SSL untuk semua server di jaringan ini

en: Use global user information
id: Gunakan informasi pengguna global

en: _Nick name:
id: _Nama Panggilan:

en: Second choice:
id: Pilihan kedua:

en: Rea_l name:
id: Na_ma asli:

en: _User name:
id: Nama _Pengguna:

en: Password:
id: Sandi:

en: Character set:
id: Set karakter:

en: Network List - %s
id: Daftar Jaringan - %s

en: User Information
id: Informasi Pengguna

en: Third choice:
id: Pilihan ketiga:

en: Networks
id: Jaringan

en: Skip network list on startup
id: Lewati daftar jaringan pada saat mulai

en: Show favorites only
id: Tampilkan favorit saja

en: _Edit...
id: _Sunting...

en: _Sort
id: _Urut

en: _Favor
id: _Favorit

en: Mark or unmark this network as a favorite.
id: Beri tanda atau tidak jaringan ini sebagai jaringan favorit.

en: C_onnect
id: M_asuk

en: Afrikaans
id: Bahasa Afrikaans

en: Albanian
id: Albania

en: Amharic
id: Amhar

en: Asturian
id: Bahasa Asturia

en: Azerbaijani
id: Azerbaijan

en: Belarusian
id: Belarus

en: Bulgarian
id: Bulgaria

en: Chinese (Simplified)
id: Hanzi (Sederhana)

en: Chinese (Traditional)
id: Hanzi (Traditional)

en: Czech
id: Ceko

en: Danish
id: Bahasa Denmark

en: Dutch
id: Belanda

en: English (British)
id: Inggris (Britania)

en: English
id: Inggris

en: Estonian
id: Estonia

en: Finnish
id: Finlandia

en: French
id: Prancis

en: Galician
id: Galisia

en: German
id: Jerman

en: Greek
id: Yunani

en: Gujarati
id: Bahasa Gujarat

en: Hindi
id: India

en: Hungarian
id: Hungaria

en: Indonesian
id: Bahasa Indonesia

en: Italian
id: Itali

en: Japanese
id: Jepang

en: Kinyarwanda
id: Bahasa Kinyarwanda

en: Korean
id: Korea

en: Latvian
id: Latvi

en: Lithuanian
id: Lituavi

en: Macedonian
id: Makedonia

en: Malay
id: Malaysia

en: Malayalam
id: Bahasa Melayu

en: Norwegian (Bokmal)
id: Norwegia (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
id: Norwegia (Nynorsk)

en: Polish
id: Polandia

en: Portuguese
id: Portugis

en: Portuguese (Brazilian)
id: Portugis (Barzil)

en: Russian
id: Rusia

en: Serbian
id: Serbia

en: Slovak
id: Slovakia

en: Slovenian
id: Slovania

en: Spanish
id: Spanyol

en: Swedish
id: Swedia

en: Thai
id: Thailand

en: Ukrainian
id: Ukraina

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Walloon
id: Walonia

en: General
id: Umum

en: Language:
id: Bahasa

en: Main font:
id: Font utama

en: Text Box
id: Kotak Teks

en: Colored nick names
id: Nama pengguna diwarnai

en: Give each person on IRC a different color
id: Tampilkan nama pangguna dengan warna yang berbeda-beda

en: Indent nick names
id: Rata kanan

en: Make nick names right-justified
id: Buat nama pengguna rata kanan

en: Show marker line
id: Tampilkan garis pembatas

en: Insert a red line after the last read text.
id: Tampilkan garis merah setelah pesan terakhir ditulis

en: Background image:
id: Gambar background:

en: Transparency Settings
id: Pengaturan Transparansi

en: See the strftime MSDN article for details.
id: Lihat artikel strftime MSDN untuk lebih jelasnya.

en: See the strftime manpage for details.
id: Lihat halaman utama strftime untuk lebih jelasnya.

en: Title Bar
id: Nama Bar

en: Show channel modes
id: Tampilkan mode kanal

en: Show number of users
id: Tampilkan jumlah user

en: Last-spoke order
id: Urutan yang terakhir dibicarakan

en: Show nick box
id: Tampilkan kotak panggilan

en: Show user mode icon in nick box
id: Tampilkan ikon mode pada kotak panggilan pengguna

en: Spell checking
id: Pengecek ejaan

en: Dictionaries to use:
id: Kamus yang digunakan:

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
id: Pakai kode bahasa. Pisahkan beberapa kata dengan tanda koma.

en: Nick Completion
id: Penyelesai Nama Pengguna

en: Nick completion suffix:
id: Awalan penyelesai nama pengguna:

en: Nick completion sorted:
id: Urutan penyelesai nama pengguna:

en: Graphical
id: Grafis

en: Unsorted
id: Tak diurutkan

en: Top
id: Atas

en: Bottom
id: Bawah

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: User List
id: Daftar Pengguna

en: Show hostnames in user list
id: Tampilkan nama host di daftar pengguna

en: Use the Text box font and colors
id: Gunakan font dan warna kotak Teks

en: Show icons for user modes
id: Tampilkan ikon untuk mode user

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
id: Gunakan ikon untuk daftar user

en: Show user count in channels
id: Tampilkan jumlah kanal user

en: User list sorted by:
id: Daftar pengguna diurutkan menurut:

en: Show user list at:
id: Tampilkan daftar pengguna pada:

en: Away Tracking
id: Telusuri "Sibuk"

en: On channels smaller than:
id: Di kanal yang lebih kecil dari:

en: Action Upon Double Click
id: Aksi Pada Klik Ganda

en: Extra Gadgets
id: Gadget Tambahan

en: Lag meter:
id: Meteran Lag

en: Throttle meter:
id: Meteran Throttle

en: Windows
id: Jendela

en: Tabs
id: Tab

en: Always
id: Selalu

en: Only requested tabs
id: Hanya tab yang diminta

note: 0 tabs 1 reserved
en: Tree
id: Pohon

note: {ST_HEADER,	N_("Channel Switcher"),0,0,0},
en: Switcher type:
id: Tipe pengganti:

en: Open an extra tab for server messages
id: Buka tab ekstra untuk pesan server

en: Open a new tab when you receive a private message
id: Buka tab baru ketika anda menerima pesan pribadi

en: Sort tabs in alphabetical order
id: Urutkan tab dalam urutan alfabetis

en: Show icons in the channel tree
id: Tampilkan ikon di kanal

en: Show dotted lines in the channel tree
id: Tampilkan garis dot pada model pohon kanal

en: Smaller text
id: Teks lebih kecil

en: Focus new tabs:
id: Fokus tab baru:

en: Show channel switcher at:
id: Tampilkan kanal di:

en: Shorten tab labels to:
id: Urutkan label tab ke:

en: letters.
id: huruf.

en: Tabs or Windows
id: Tab atau Jendela

en: Open channels in:
id: Buka kanal di:

en: Open dialogs in:
id: Buka dialog di:

en: Open utilities in:
id: Buka utilitas di:

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
id: Buka DCC, Abaikan, Pemberitahuan, dll di tab atau jendela?

en: Messages
id: Pesan

en: Scrollback
id: Gulir kebelakang

en: Ask for confirmation
id: Tanyakan terdahulu

en: Ask for download folder
id: Tanyakan lokasi folder unduhan

en: Save without interaction
id: Simpan tanpa interaksi

en: Files and Directories
id: Berkas dan Direktori

en: Auto accept file offers:
id: Terima otomatis tawaran berkas:

en: Download files to:
id: Unduh berkas ke:

en: Move completed files to:
id: Pindahkan berkas yang telah selesai ke:

en: Save nick name in filenames
id: Simpan nama pengguna di nama berkas

en: Auto Open DCC Windows
id: Buka Otomatis Jendela DCC

en: Send window
id: Jendela kirim

en: Receive window
id: Jendela terima

en: Chat window
id: Jendela bincang

en: One upload:
id: Satu unggah:

en: Maximum speed for one transfer
id: Kecepatan maksimum untuk satu transfer

en: One download:
id: Satu unduh:

en: All uploads combined:
id: Semua unggah digabungkan:

en: Maximum speed for all files
id: Kecepatan maksimum untuk semua berkas

en: All downloads combined:
id: Semua unduh digabungkan:

en: Alerts
id: Peringatan

en: Blink tray icon on:
id: Kedipkan ikon baki di:

en: Blink task bar on:
id: Kedipkan bar tugas di:

en: Make a beep sound on:
id: Buat suara bip di:

en: Omit alerts when marked as being away
id: Jangan beri peringatan ketika ditandai sedang pergi

en: Tray Behavior
id: Mode Tray

en: Enable system tray icon
id: Aktifkan ikon baki sistem

en: Minimize to tray
id: Susutkan ke Tray

en: Close to tray
id: Tutup ke Tray

en: Automatically mark away/back
id: Otomatis tandai sedang pergi/kembali

en: Highlighted Messages
id: Pesan Tersorot

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
id: Pesan tersorot adalah pesan dimana nama pengguna anda disebutkan, tapi juga:

en: Extra words to highlight:
id: Kata tambahan untuk disorot:

en: Nick names not to highlight:
id: Nama pengguna yang tidak disorot:

en: Nick names to always highlight:
id: Nama pengguna yang selalu disorot:

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
id: Pisahkan banyak kata dengan koma.
    Wildcards juga diterima.

en: Default Messages
id: Pesan Standar

en: Quit:
id: Keluar:

en: Leave channel:
id: Tinggalkan kanal:

en: Away:
id: Pergi:

en: Away
id: Pergi

en: Show away once
id: Tampilkan kepergian sekali saja

en: Show identical away messages only once.
id: Tampilkan pesan identik pergi sekali saja

en: Automatically unmark away
id: Otomatis menghapus tanda kepergian

en: Unmark yourself as away before sending messages.
id: Jangan tandai saya sedang pergi sebelum mengirim pesan

en: Display MODEs in raw form
id: Tampilkan MODE dalam bentuk mentah

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
id: Kirim /WHOIS ketika seseorang terhubung di daftar pemberitahuan anda

en: Hide join and part messages
id: Sembunyikan pesan gabung dan pisah

en: Hide channel join/part messages by default.
id: Sembunyikan pesan kanal gabung/pisah secara standar

en: Auto Copy Behavior
id: Auto Salin

en: Automatically copy selected text
id: Otomatis menyalin teks yang terpilih

en: Automatically include color information
id: Otomatis masukkan informasi warna

en: Alternative fonts:
id: Font alternatif

en: Display lists in compact mode
id: Tampilkan daftar dengan mode kompak

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
id: Gunakan lebih sedikit spasi antara baris daftar user/pohon kanal

en: Auto reconnect delay:
id: Jeda koneksi ulang otomatis:

en: Auto join delay:
id: Terjadi jeda ketika auto join:

en: Logging
id: Pencatatan

en: Display scrollback from previous session
id: Tampilkan gulung balik dari sesi sebelumnya

en: Scrollback lines:
id: Gulung baris:

en: Enable logging of conversations to disk
id: Aktifkan pencatatan percakapan ke harddisk

en: Log filename:
id: Nama berkas catatan:

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
id: %s=Server %c=Kanal %n=Jaringan.

en: Insert timestamps in logs
id: Sisipkan stempel waktu di catatan

en: Log timestamp format:
id: Format stempel waktu catatan:

en: URLs
id: Tautan

en: Enable logging of URLs to disk
id: Hidupkan pencatat tautan

en: Enable URL grabber
id: Hidupkan perekam tautan

en: Maximum number of URLs to grab:
id: Jumlah maksimum perekam tautan

en: (Disabled)
id: (Non aktifkan)

en: Your Address
id: Alamat Anda

en: Bind to:
id: Ikat ke:

en: Only useful for computers with multiple addresses.
id: Hanya berguna bagi komputer dengan banyak alamat.

en: Get my address from the IRC server
id: Dapatkan alamat saya dari server IRC

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
id: Tanyakan server IRC alamat asli anda. Gunakan ini jika anda memiliki alamat 192.168.*.*!

en: DCC IP address:
id: Alamat IP DCC:

en: Claim you are at this address when offering files.
id: Klaim diri anda di alamat ini ketika menawarkan berkas.

en: !Leave ports at zero for full range.
id: !Tinggalkan pangkalan pada nol untuk jangkauan penuh.

en: Proxy Server
id: Server Proxy

en: Hostname:
id: Nama host:

en: Port:
id: Pangkalan:

en: Type:
id: Tipe:

en: Use proxy for:
id: Gunakan proxy untuk:

en: Proxy Authentication
id: Otentikasi Proxy

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Select an Image File
id: Pilih Berkas Gambar

en: Select Download Folder
id: Pilih Folder Unduh

en: Select font
id: Pilih font

en: Browse...
id: Ramban...

en: Open Data Folder
id: Buka Folder Data

en: Select color
id: Pilih warna

en: Text Colors
id: Warna Teks

en: mIRC colors:
id: Warna mIRC:

en: Local colors:
id: Warna lokal:

en: Foreground:
id: Latar depan:

en: Background:
id: Latar belakang:

en: Selected Text
id: Teks yang terpilih

en: Interface Colors
id: Warna Antarmuka

en: New data:
id: Data baru:

en: Marker line:
id: Garis penanda:

en: New message:
id: Pesan baru:

en: Away user:
id: Pengguna Pergi:

en: Highlight:
id: Sorot:

en: Spell checker:
id: Pengecek ejaan

en: Color Stripping
id: Warna

en: Sound file
id: Berkas suara

en: Select a sound file
id: Pilih berkas suara

en: Sound file:
id: Berkas suara:

en: _Browse...
id: _Ramban

en: _Play
id: P_utar

en: Interface
id: Antarmuka

en: Appearance
id: Penampilan

en: Input box
id: Kotak input

en: User list
id: Daftar pengguna

en: Channel switcher
id: Pengaturan Kanal

en: Colors
id: Warna

en: Chatting
id: Obrolan

en: Advanced
id: Tingkat Tinggi

en: Network setup
id: Pengaturan jaringan

en: File transfers
id: Transfer berkas

en: Categories
id: Kategori

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
id: Anda tak dapat menempatkan pohon di atas atau bawah!
    Silakan ganti tata letak <b>Tab</b> di menu <b>Tampilan</b> dahulu.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
id: HexChat harus dijalankan ulang agar pengaturan baru dapat digunakan.

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
id: *PERINGATAN*
    Otomatis menerima DCC ke direktori home
    anda dapat berbahaya dan mudah dieksploitasi. Misalnya: 
    Seseorang dapat mengirimi anda .bash_profile

en: <i>(no suggestions)</i>
id: <i>(tidak ada saran)</i>

en: More...
id: Lagi...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
id: Tambahkan "%s" pada kamus

note: - Ignore All
en: Ignore All
id: Abaikan semua

en: Spelling Suggestions
id: Saran Ejaan

en: enchant error for language: %s
id: perbaikin kesalahan bahasa pada: %s

en: There was an error parsing the string
id: Ada galat ketika menganalisa tali

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
id: Sinyal ini hanya melewati %d argumen, $%d tidak sah

en: Print Texts File
id: Cetak Berkas Teks

en: $ Number
id: $ Nomor

en: Edit Events
id: Sunting Event

en: Load From...
id: Buka Dari...

en: Test All
id: Tes Semua

en: URL Grabber - %s
id: Perekam Tautan - %s

en: Clear list
id: Bersihkan daftar

en: Copy selected URL
id: Salin tautan yang terpilih

en: Copy
id: Salin

en: Save list to a file
id: Simpan daftar ke berkas

en: %d ops, %d total
id: %d operator, %d total

en: Open an irc://server:port/channel URL
id: Buka tautan irc://server:pangkalan/kanal
