HexChat - en to ja_JP translation catalogue (1063 entries)

en: IRC Client
ja_JP: IRCクライアント

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
ja_JP: HexChatは使いやすく、しかも拡張可能なIRCクライアントです。安全に複数のネットワークに参加でき、カスタマイズ可能なインターフェイスを使用してチャネルのユーザーと話すことが可能、さらにファイルを転送することができます。

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
ja_JP: HexChatは、次の機能をサポートしています: DCC, SASL, プロキシ, スペルチェック, アラート, カスタムテーマ, Python/Perl スクリプト

en: Chat with other people online
ja_JP: 他の人とオンラインチャットをします

en: Open Safe Mode
ja_JP: セーフモードで開く

en: HexChat Theme Manager
ja_JP: HexChatテーママネージャー

note: 0 means unlimited STRINGS
en: I'm busy
ja_JP: 多忙

en: Leaving
ja_JP: さようなら

en: Network
ja_JP: ネットワーク

en: <none>
ja_JP: <なし>

en: Channel
ja_JP: チャンネル

en: Waiting
ja_JP: 待機中

note: black
en: Active
ja_JP: アクティブ

note: cyan
en: Failed
ja_JP: 失敗

note: red
en: Done
ja_JP: 終了

note: green
en: Connect
ja_JP: 接続

note: black
en: Aborted
ja_JP: 中断

en: Cannot access %s
ja_JP: %s へアクセスできません。

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
ja_JP: エラー

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
ja_JP: %s が「%s」を提案しています。受け付けますか?

en: No active DCCs
ja_JP: アクティブな DCC はありません

en: _Open Dialog Window
ja_JP: ダイアログウィンドウを開く(_O)

en: _Send a File
ja_JP: ファイルを送信(_S)

en: _User Info (WhoIs)
ja_JP: ユーザー情報(Whois)(_U)

en: _Add to Friends List
ja_JP: フレンドリストに追加(_A)

en: _Ignore
ja_JP: 無視(_I)

en: O_perator Actions
ja_JP: オペレーターアクション(_P)

en: Give Ops
ja_JP: オペレーター権限を与える

en: Take Ops
ja_JP: オペレーター権限を奪う

en: Give Voice
ja_JP: 発言権を与える

en: Take Voice
ja_JP: 発言権を奪う

en: Kick/Ban
ja_JP: キック/バン

en: Kick
ja_JP: キック

en: Ban
ja_JP: バン

en: KickBan
ja_JP: キックバン

en: Leave Channel
ja_JP: チャンネルを離れる

en: Join Channel...
ja_JP: チャンネルへ参加...

en: Enter Channel to Join:
ja_JP: 参加するチャンネルを入力:

en: Server Links
ja_JP: サーバーリンク

en: Ping Server
ja_JP: ピングサーバー

en: Hide Version
ja_JP: バージョンを隠す

en: Op
ja_JP: オペレーター

en: DeOp
ja_JP: オペレーター権限剥奪

en: bye
ja_JP: さようなら

en: Enter reason to kick %s:
ja_JP: %s をキックする理由を入力:

en: Dialog
ja_JP: ダイアログ

en: Send
ja_JP: 送信

en: Clear
ja_JP: 消去

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
ja_JP: %s へのに書き込み許可がありません。このセッションの何も保存されません。

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
ja_JP: * IRC を root 権限で立ち上げるなんて愚かにも程があります!
      きちんとユーザーアカウント作成してから そのユーザーで
      ログインしなおしてください。

en: YES
ja_JP: はい

en: NO
ja_JP: いいえ

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
ja_JP: %s から大量の CTCP が来ました。%s を無視します。

en:   %-20s online
ja_JP:   %-20s オンライン

en:   %-20s offline
ja_JP:   %-20s オフライン

en: No channel joined. Try /join #<channel>
ja_JP: チャンネルに参加していません。「/join #<チャンネル>」を実行してください。

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
ja_JP: サーバーと接続していません。「/server <ホスト> [<ポート>]」を実行してください。

en: Server %s already exists on network %s.
ja_JP: サーバー %s はすでに %s ネットワークに存在しています。

en: Added server %s to network %s.
ja_JP: サーバー %s を %s ネットワークに追加しました。

en: Already marked away: %s
ja_JP: すでに離席状態です： %s

en: Already marked back.
ja_JP: すでに着席状態です。

en: I need /bin/sh to run!
ja_JP: 実行には /bin/sh が必要です!

en: Commands Available:
ja_JP: 以下のコマンドが利用できます:

en: User defined commands:
ja_JP: ユーザー定義コマンド:

en: Plugin defined commands:
ja_JP: プラグイン定義コマンド:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
ja_JP: 詳細は「/HELP <コマンド>」もしくは「/HELP -l」と入力してください。

en: Unknown arg '%s' ignored.
ja_JP: 不明な引数 '%s' を無視します。

en: Quiet is not supported by this server.
ja_JP: Quiet 機能はこのサーバーではサポートしていません。

note: error
en: No such plugin found.
ja_JP: そのようなプラグインはありません。

en: That plugin is refusing to unload.
ja_JP: そのプラグインの読み込み解除を拒絶しています。

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
ja_JP: ADDBUTTON <名前> <動作>, ユーザーリストの下にボタンを加える

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
ja_JP: ALLCHAN <コマンド>, 参加している全チャンネルへコマンドを送信する

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
ja_JP: ALLCHANL <コマンド> 現在のサーバーの全てのチャンネルにコマンドを送ります。

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
ja_JP: ALLSERV <コマンド>, 入っている全サーバーにコマンドを送信する

en: BACK, sets you back (not away)
ja_JP: Back, 着席状態(離席でない状態)にセットします。

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
ja_JP: BAN <マスク> [<禁止タイプ>], 現在のチャンネルから, マスクに一致するニックをバンする. 既にチャンネルに参加しているニックに関しては効果がない (オペレーター権限が必要)

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
ja_JP: CHANOPT [-quiet] <変数> [<値>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
ja_JP: CHARSET [<文字コード>], 現在の接続の文字コードを取得あるいはセットします。

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
ja_JP: COUNTRY [-s] <国別コード|ワイルドカード>, 国別コードを表示します。 eg: au = オーストラリア

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
ja_JP: CTCP <ニック> <メッセージ>, CTCP メッセージを指定のニックへ送信する。メッセージは普通, VERSION や USERINFO を使う

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
ja_JP: CYCLE [<チャンネル>], チャンネルを離席し、即時に再入室します。

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
ja_JP: 
    DCC GET <ニック>                         - 差し出されたファイルを受け取る
    DCC SEND [-maxcps=#] <ニック> <ファイル> - ファイルを送信する
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file]      - パッシブモードでファイルを送信する
    DCC LIST                                 - DCC 一覧を表示する
    DCC CHAT <ニック>                        - DCC CHAT を申し込む
    DCC PCHAT <ニック>                       - パッシブモードで DCC CHAT を申し込む
    DCC CLOSE <種類> <ニック> <ファイル>   例:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
ja_JP: DEHOP <ニック>, 現在のチャンネルの指定ニックからハーフオペレーター権限を剥奪する (オペレーター権限が必要)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
ja_JP: DELBUTTON <ボタン名>, ユーザーリストの下のボタンを削除する

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
ja_JP: DEOP <ニック>, 現在のチャンネルの指定ニックからオペレーター権限を剥奪する (オペレーター権限が必要)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
ja_JP: DEVOICE <ニック>, 現在のチャンネルの指定ニックから, 発言権を削除する (オペレーター権限が必要)

en: DISCON, Disconnects from server
ja_JP: DISCON, サーバーからの接続を切断する

en: ECHO <text>, Prints text locally
ja_JP: ECHO テキスト, テキストをローカル上に表示する

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
ja_JP: EXEC [-o] <コマンド>, コマンドを実行する. -o フラグを利用すると出力は現在のチャンネルへ送信する。それ以外は現在のテキスト・ボックスに表示する

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
ja_JP: EXECCONT, プロセスに対して SIGCONT を発行する

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
ja_JP: EXECKILL [-9], 現在のプロセスに対してシグナルを発行する。-9 を指定した場合、プロセスは SIGKILL される

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
ja_JP: EXECSTOP, プロセスに対して SIGSTOP を発行する

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
ja_JP: EXECWRITE, プロセスの標準入力へデータを送信する

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
ja_JP: FLUSHQ, 現在サーバーの送信キューをフラッシュする

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
ja_JP: GATE <ホスト> [<ポート>], 指定ホストを通したプロキシ。標準ポートは 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
ja_JP: GHOST <ニック> [パスワード], 幽霊化したニックを Kill します。

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
ja_JP: HOP <ニック>, 指定のニックにハーフオペレーター権限を与える (オペレーター権限が必要)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
ja_JP: ID <パスワード>, nickserv に自分を確認します

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
ja_JP: /IGNORE <マスク> <種類...> <オプション...>
         マスク - 無視するホスト名のマスク, 例: *!*@*.ne.jp
         種類   - 無視するデータの種類, 以下の一つもしくは全部:
                  PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, INVI, ALL
         オプション - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
ja_JP: INVITE <ニック> [<チャンネル>], 指定のチャンネルへ招待する。標準では現在のチャンネル名 (オペレーター権限が必要)

en: JOIN <channel>, joins the channel
ja_JP: JOIN <チャンネル>, チャンネルに参加する

en: LAGCHECK, forces a new lag check
ja_JP: LAGCHECK, 新規ラグチェックを強制する

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
ja_JP: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <文字列>, バッファ中から文字列を検索する。
        -h で、ヒットした文字列にハイライトをつけます。
        -m で大文字・小文字の区別をします。
        -r は正規表現文字列で検索する事を表します。
       -- (ダブル・ハイフン)は、 '-r' オプションで検索文字列の終了を表します。

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
ja_JP: LOAD [-e] <ファイル>, スクリプトかプラグインを読み込む

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
ja_JP: MDEHOP, 現在のチャンネルの全員のハーフオペレーター権限を剥奪する (オペレーター権限が必要)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
ja_JP: MDEOP, 現在のチャンネルの全員のオペレーター権限を剥奪する (オペレーター権限が必要)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
ja_JP: ME <行動>, 現在のチャンネルに対して, 指定の ACTION を送信する (行動は 『/me jumps』のように第3者側で書かれる)

en: MHOP, Mass hop's all users in the current channel (needs chanop)
ja_JP: MHOP, 現在のチャンネルの全員にハーフオペレーター権限を与える (オペレーター権限が必要)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
ja_JP: MKICK, 現在のチャンネルの自分以外の全員をキックする (オペレーター権限が必要)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
ja_JP: MOP, 現在のチャンネルの全員のオペレーター権限を剥奪する (オペレーター権限が必要)

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
ja_JP: NCTCP <ニック> <メッセージ>, CTCP NOTICE を送信する

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
ja_JP: NEWSERVER [-noconnect] <ホスト名> [<ポート>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
ja_JP: NICK <ニック>, 自分のニックを設定する

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
ja_JP: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<ニック>], 通知リストを表示したり、通知リストにニックを追加します。

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
ja_JP: OP <ニック>, 指定のニックにオペレーター権限を与える (オペレーター権限が必要)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
ja_JP: PART [<チャンネル>]  [<理由>], チャンネルを去る。デフォルトでは現在のチャンネル

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
ja_JP: PING <ニック | チャンネル>, ニックかチャンネルへ CTCP PING をかける

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
ja_JP: QUIT [<理由>], 現在のサーバーから接続を切断する

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
ja_JP: QUOTE <テキスト>, サーバーへ生形式のテキストを送信する

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
ja_JP: RECONNECT [-ssl] [<ホスト>] [<ポート>] [<パスワード>], /RECONNECTだけで現在のサーバーに接続しなおすこともできるし、/RECONNECT ALLで開いているサーバーすべてに接続しなおすこともできる

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
ja_JP: RECONNECT [<ホスト>] [<ポート>] [<パスワード>], /RECONNECTだけで現在のサーバーに接続しなおすこともできるし、/RECONNECT ALLで開いているサーバーすべてに接続しなおすこともできる

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
ja_JP: SAY <テキスト>, カレントウィンドウのオブジェクトへテキストを送信する

en: SEND <nick> [<file>]
ja_JP: SEND <ニック> [<ファイル>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
ja_JP: SERVCHAN [-ssl] <ホスト> <ポート> <チャンネル>, 接続およびチャンネルへ参加する

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
ja_JP: SERVCHAN <ホスト> <ポート> <チャンネル>, 接続およびチャンネルへ参加する

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
ja_JP: SERVER [-ssl] <ホスト> [<ポート>] [<パスワード>], サーバーに接続します。デフォールトのポートは、通常は 6667 、SSL接続の場合は 6697 です。

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
ja_JP: SERVER <ホスト> [<ポート>] [<パスワード>], サーバーへ接続する。標準ポート番号は6667

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
ja_JP: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <変数> [<値>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
ja_JP: SETCURSOR [-|+]<position>, カーソルを入力ボックスに合わせます。

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
ja_JP: TOPIC [<トピック>], トピックを設定する。引数がなければ現在のトピックを表示する

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
ja_JP: UNBAN <マスク> [<マスク>...], 指定したマスクのBanを解除する

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
ja_JP: UNIGNORE <マスク> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
ja_JP: UNLOAD <名前> プラグインかスクリプトの読み込みをやめる

en: URL <url>, opens a URL in your browser
ja_JP: URL <url>, ブラウザーで URL を開く

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
ja_JP: USELECT [-a] [-s] <ニック1> <ニック2> など、チャンネルのユーザー一覧のニックをハイライトにします

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
ja_JP: VOICE <ニック>, 発言権を指定のニックへ与える (オペレーター権限が必要)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
ja_JP: WALLCHAN <メッセージ>, 全チャンネルへメッセージを送信する

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
ja_JP: WALLCHOP <メッセージ>, 現在のチャンネルのオペレーター権限保持者全員へメッセージを送信する

en: Usage: %s
ja_JP: 使い方: %s

en: 
    No help available on that command.
ja_JP: 
    このコマンドのヘルプは利用できません.

en: No such command.
ja_JP: そのようなコマンドはありません.

en: Bad arguments for user command.
ja_JP: ユーザーコマンドに対して不正な引数を与えています.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
ja_JP: ユーザーコマンドの再帰が多すぎます。アボートします。

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
ja_JP: このサーバーとポートが SSL 対応なのは確かですか？

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
ja_JP: ホスト名「%s」を解決できません。
    IP 設定を確認してください!

en: %UChannel          Users   Topic
ja_JP: %Uチャンネル       ユーザー  トピック

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
ja_JP: %C23*$t$1 ($3%C23) が参加

en: $tNotify list is empty.
ja_JP: $t通知リストの内容が空です。

en: **** ENDING LOGGING AT %s
ja_JP: **** %s でログ記録終了

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
ja_JP: **** %s からログ記録開始

en: Left message
ja_JP: 左メッセージ

en: Right message
ja_JP: 右メッセージ

en: IP address
ja_JP: IP アドレス

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: The nick of the joining person
ja_JP: 参加したニック

en: The channel being joined
ja_JP: 参加したチャンネル

en: The host of the person
ja_JP: ニックのホスト

en: The account of the person
ja_JP: 個人のアカウント

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: The action
ja_JP: アクション

en: Mode char
ja_JP: モード文字

en: Identified text
ja_JP: 識別テキスト

en: The text
ja_JP: テキスト

en: The message
ja_JP: メッセージ

en: Server Name
ja_JP: サーバー名

en: Server Capabilities
ja_JP: サーバーの機能

en: Requested Capabilities
ja_JP: 要求された機能

en: Old nickname
ja_JP: 旧ニックネーム

en: New nickname
ja_JP: 新ニックネーム

en: Nick of person who changed the topic
ja_JP: トピックを変更したニック

en: Topic
ja_JP: トピック

en: The nickname of the kicker
ja_JP: キックしたニック

en: The person being kicked
ja_JP: キックされたニック

en: The channel
ja_JP: チャンネル

en: The reason
ja_JP: 理由

en: The nick of the person leaving
ja_JP: 離脱したニック

en: The time
ja_JP: 時間

en: The creator
ja_JP: 作成者

en: Nick
ja_JP: ニック

en: Reason
ja_JP: 理由

en: Host
ja_JP: ホスト

en: Who it's from
ja_JP: 誰から

en: The time in x.x format (see below)
ja_JP: x.x 形式による時刻 (下参照)

en: The Channel it's going to
ja_JP: 発行されたチャンネル

en: The sound
ja_JP: サウンド

en: The nick of the person
ja_JP: ニック

en: The CTCP event
ja_JP: CTCP イベント

en: The nick of the person who set the key
ja_JP: キーワードを設定したニック

en: The key
ja_JP: キーワード

en: The nick of the person who set the limit
ja_JP: 制限を設定したニック

en: The limit
ja_JP: 制限

en: The nick of the person who has been op'ed
ja_JP: オペレーター権限をもらったニック

en: The nick of the person who has been halfop'ed
ja_JP: ハーフオペレーター権限をもらったニック

en: The nick of the person who has been voice'ed
ja_JP: 発言権をもらったニック

en: The nick of the person who did the banning
ja_JP: バンされたニック

en: The ban mask
ja_JP: バンマスク

en: The nick who removed the key
ja_JP: キーワードを削除したニック

en: The nick who removed the limit
ja_JP: 制限を削除したニック

en: The nick of the person who has been deop'ed
ja_JP: オペレーター権限を取られたニック

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
ja_JP: ハーフオペレーター権限を取られたニック

en: The nick of the person who has been devoice'ed
ja_JP: 発言権を取り上げられたニック

en: The nick of the person who did the exempt
ja_JP: 免除を行ったニック

en: The exempt mask
ja_JP: 免除マスク

en: The nick of the person removed the exempt
ja_JP: 免除を削除したニック

en: The nick of the person who did the invite
ja_JP: 招待したニック

en: The invite mask
ja_JP: 招待マスク

en: The nick of the person removed the invite
ja_JP: 招待マスクを削除したニック

en: The nick of the person setting the mode
ja_JP: モードを設定したニック

en: The mode's sign (+/-)
ja_JP: モードの符号 (+/-)

en: The mode letter
ja_JP: モード文字

en: The channel it's being set on
ja_JP: チャンネルのモードは

en: Full name
ja_JP: フルネーム

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
ja_JP: チャンネル メンバシップ /"はIRC 管理者"

en: Server Information
ja_JP: サーバー情報

en: Idle time
ja_JP: アイドル時間

en: Signon time
ja_JP: Signon 時間

en: Away reason
ja_JP: 離席理由

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Real user@host
ja_JP: リアル user@host

en: Real IP
ja_JP: リアル IP

en: Channel Name
ja_JP: チャンネル名

en: Mechanism
ja_JP: メカニズム

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Nick of person who invited you
ja_JP: 自分を招待したニック

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Nickname in use
ja_JP: 使用するニック

en: Nick being tried
ja_JP: 次に試行するニック

en: IP
ja_JP: IPアドレス

en: Port
ja_JP: ポート

en: Modes string
ja_JP: モード文字列

en: DCC Type
ja_JP: DCC タイプ

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Destination filename
ja_JP: 目的先ファイル名

en: Pathname
ja_JP: パス名

en: Position
ja_JP: 場所

en: Size
ja_JP: サイズ

en: DCC String
ja_JP: DCC 文字列

en: Away Reason
ja_JP: 離席理由

en: Number of notify items
ja_JP: 通知アイテム数

en: Old Filename
ja_JP: 旧ファイル名

en: New Filename
ja_JP: 新ファイル名

en: Receiver
ja_JP: 受取人

en: Hostmask
ja_JP: ホストマスク

en: Hostname
ja_JP: ホスト名

en: The Packet
ja_JP: パケット

en: Seconds
ja_JP: 秒

en: Nick of person who have been invited
ja_JP: 自分を招待したニック

en: Banmask
ja_JP: バンマスク

en: Who set the ban
ja_JP: バンを設定した人

en: Ban time
ja_JP: バン時間

en: Cannot read sound file:
    %s
ja_JP: サウンドファイルの読み込みができません:
    %s

en: Remote host closed socket
ja_JP: リモートホストがソケットを閉じました。

en: Connection refused
ja_JP: 接続が拒否されました。

en: No route to host
ja_JP: ホストへの経路がありません。

en: Connection timed out
ja_JP: 接続時間アウト

en: Cannot assign that address
ja_JP: そのアドレスは予約できません。

en: Connection reset by peer
ja_JP: peerによって接続がリセットされました。

en: Ascension Island
ja_JP: アセンション島

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグアバーブーダ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Netherlands Antilles
ja_JP: 蘭領アンティル諸島

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Antarctica
ja_JP: 南極大陸

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Reverse DNS
ja_JP: 逆引きDNS

en: American Samoa
ja_JP: 米領サモア

en: Asia-Pacific Region
ja_JP: アジア太平洋地域

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Nato Fiel
ja_JP: NATO領地

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Aruba
ja_JP: アルーバ

en: Aland Islands
ja_JP: オーランド諸島

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Bangladesh
ja_JP: バングラディシュ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Businesses
ja_JP: ビジネス

en: Benin
ja_JP: ベニン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Catalan
ja_JP: カタルーニャ

en: Cocos Islands
ja_JP: ココス諸島

en: Democratic Republic of Congo
ja_JP: コンゴの民主主義共和国

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Congo
ja_JP: コンゴ

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Cote d'Ivoire
ja_JP: コートジボワール

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Chile
ja_JP: チリ

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: China
ja_JP: 中国

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Internic Commercial
ja_JP: 企業

en: Cooperatives
ja_JP: 協同組合

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Serbia and Montenegro
ja_JP: セルビアとモンテネグロ

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Cape Verde
ja_JP: ケープベルデ

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス諸島

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: East Germany
ja_JP: 東ドイツ

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Educational Institution
ja_JP: 学術機関

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: European Union
ja_JP: 欧州連合

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Falkland Islands
ja_JP: フォークランド諸島

en: Micronesia
ja_JP: ミクロネシア

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: France
ja_JP: フランス

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Great Britain
ja_JP: イギリス

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: French Guiana
ja_JP: 仏領ギアナ

en: British Channel Isles
ja_JP: 英領チャネル諸島

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Government
ja_JP: 政治

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Guatemala
ja_JP: グァテマラ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guyana
ja_JP: ギアナ

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Heard and McDonald Islands
ja_JP: ハードマクドナルド諸島

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Isle of Man
ja_JP: マン島

en: India
ja_JP: インド

en: Informational
ja_JP: 情報

en: International
ja_JP: 国際

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: 英領インド洋領域

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Iran
ja_JP: イラン

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Jersey
ja_JP: ジャージー

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Company Jobs
ja_JP: 仕事関連

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: St. Kitts and Nevis
ja_JP: セントキッツネビス

en: North Korea
ja_JP: 北朝鮮

en: South Korea
ja_JP: 韓国

en: Kuwait
ja_JP: クエート

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Laos
ja_JP: ラオス

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Libya
ja_JP: リビア

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Moldova
ja_JP: モルドバ

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: United States Medical
ja_JP: 合衆国医療機関

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Military
ja_JP: 軍事

en: Macedonia
ja_JP: マケドニア

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Macau
ja_JP: マカオ

en: Mobile Devices
ja_JP: モバイル端末

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニク

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Montserrat
ja_JP: モントセラト

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Museums
ja_JP: 博物館

en: Maldives
ja_JP: モルジブ

en: Malawi
ja_JP: マラウィ

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Individual's Names
ja_JP: 個人名

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Internic Network
ja_JP: ネットワーク

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク諸島

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Internic Non-Profit Organization
ja_JP: 非営利組織

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: French Polynesia
ja_JP: ポリネシア フランス領

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: St. Pierre and Miquelon
ja_JP: セントピエールおよびミクロン

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケイン

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Professions
ja_JP: 専門家

en: Palestinian Territory
ja_JP: パレスチナ自治区

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Palau
ja_JP: パラオ

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Reunion
ja_JP: レユニオン

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Old School ARPAnet
ja_JP: 昔ながらの ARPAnet

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア連邦

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Seychelles
ja_JP: セーシェル

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: St. Helena
ja_JP: セントヘレナ

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja_JP: スヴァールバルヤンマイエン諸島

en: Slovak Republic
ja_JP: スロバキア共和国

en: Sierra Leone
ja_JP: シェラレオネ

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: South Sudan
ja_JP: 南スーダン

en: Sao Tome and Principe
ja_JP: サオトーメプリンシペ

en: Former USSR
ja_JP: 旧ソビエト連邦

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Syria
ja_JP: シリア

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークスカイコス諸島

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Internet Communication Services
ja_JP: インターネットコミュニケーションサービス

en: French Southern Territories
ja_JP: 仏領サザンテリトリー

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: East Timor
ja_JP: 東チモール

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Travel and Tourism
ja_JP: 旅行

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダードトバゴ

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Tanzania
ja_JP: タンザニア

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States of America
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Vatican City State
ja_JP: バチカン市国

en: St. Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: British Virgin Islands
ja_JP: 英領バージン諸島

en: US Virgin Islands
ja_JP: 米バージン諸島

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: Vanuatu
ja_JP: ヴァヌアトゥ

en: Wallis and Futuna Islands
ja_JP: ヴァリスフトゥーナ諸島

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: Adult Entertainment
ja_JP: アダルト娯楽

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Yugoslavia
ja_JP: 旧ユーゴスラビア

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Couldn't connect to session bus
ja_JP: セッションバスに接続できません

en: Failed to complete Command
ja_JP: コマンドを完了できませんでした

en: remote access
ja_JP: リモートアクセス

en: plugin for remote access using DBUS
ja_JP: DBUS を用いてリモートアクセスのプラグイン

en: Failed to acquire %s: %s
ja_JP: %s の取得に失敗しました: %s

en: Character Chart
ja_JP: 文字集合

en: Bans
ja_JP: バン

en: Invites
ja_JP: 招待

en: Invite
ja_JP: 招待

en: Not connected.
ja_JP: 接続していません。

en: You must select some bans.
ja_JP: いくつかのバンを選ばなければなりません。

en: Type
ja_JP: 種類

en: Mask
ja_JP: マスク

en: From
ja_JP: 送り元

en: Date
ja_JP: 日付

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
ja_JP: チャンネルタブの間だけバン一覧ウィンドウを開くことができます。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Select an output filename
ja_JP: 出力ファイル名の選択

en: _Join Channel
ja_JP: チャンネルへ参加(_J)

en: _Copy Channel Name
ja_JP: チャンネル名をコピー(_C)

en: Copy _Topic Text
ja_JP: トピックテキストをコピー(_T)

en: _Search
ja_JP: 検索(_S)

en: _Download List
ja_JP: ダウンロードリスト(_D)

en: Save _List...
ja_JP: リストを保存(_L)

en: Channel name
ja_JP: チャンネル名

note: =============================================================
en: Search type:
ja_JP: 検索タイプ:

en: Simple Search
ja_JP: 単純検索

en: Pattern Match (Wildcards)
ja_JP: パターン・マッチ(ワイルドカード)

en: Regular Expression
ja_JP: 正規表現

note: =============================================================
en: Find:
ja_JP: 検索語:

en: Send file to %s
ja_JP: %s へ送信するファイル名の選択

note: unknown error
en: That file is not resumable.
ja_JP: ファイルはリジュームできません。

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
ja_JP: ファイルにアクセスできません: %s
    %s.
    おそらく継続できません。

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
ja_JP: ダウンロード・フォルダーにあるファイルは、提案されているファイルより大きいので、レジューム出来ません。

en: Cannot resume the same file from two people.
ja_JP: 2 人から同じファイルを再開できません。

en: Status
ja_JP: 状態

en: File
ja_JP: ファイル

en: ETA
ja_JP: 残り

en: Both
ja_JP: 両方

en: Uploads
ja_JP: アップロード

en: Downloads
ja_JP: ダウンロード

en: Details
ja_JP: 詳細

en: File:
ja_JP: ファイル:

en: Address:
ja_JP: アドレス:

en: Abort
ja_JP: 中断

en: Accept
ja_JP: 許可

en: Resume
ja_JP: 再開

en: Open Folder...
ja_JP: フォルダーを開く...

en: Recv
ja_JP: 受取

en: Sent
ja_JP: 送信

en: Start Time
ja_JP: 開始時間

en: Add
ja_JP: 追加

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Save
ja_JP: 保存

en: Don't auto connect to servers
ja_JP: 自動的にサーバーに再接続しない

en: Use a different config directory
ja_JP: 異なる設定ディレクトリを使う

en: Don't auto load any plugins
ja_JP: いくつかのプラグインは自動読み込まないa

en: Show plugin/script auto-load directory
ja_JP: プラグイン/スクリプトの自動ロードディレクトリを表示する

en: Show user config directory
ja_JP: ユーザー設定ディレクトリを表示する

en: Execute command:
ja_JP: コマンド実行:

en: level
ja_JP: レベル

en: Show version information
ja_JP: バージョン情報を表示する

en: Failed to open font:
    
    %s
ja_JP: フォントを開けません:
    
    %s

en: Search buffer is empty.
ja_JP: 検索バッファが空です。

en: %d bytes
ja_JP: %d バイト

en: Network send queue: %d bytes
ja_JP: ネットワーク送信キュー: %d バイト

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
ja_JP: バッファへ挿入 コマンドはデータ1の内容を, 入力行中のカーソルの場所へ挿入します。

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
ja_JP: バッファ設定コマンドは, テキスト入力行の内容を, データ1の内容として置き換えます。

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
ja_JP: 最後のコマンドはテキスト入力行に, 最後に入力されたコマンド内容を含ませます. シェル上で, コマンドを直接実行するのと同じです。

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
ja_JP: 次のコマンドはテキスト入力行に, 次に入力されたコマンド内容を含ませます. シェル上で, コマンドを直接実行するのと同じです。

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
ja_JP: このコマンドは, 入力行中の不完全なニックやコマンドを補完します. データ1が設定されていると, タブキーを2回押した場合に, 次の補完候補でなく, 最後に入力されたニックが補完されます。

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
ja_JP: このコマンドは, ニックリストを上下へスクロールさせます. データ1に何か設定されていれば上へスクロールし, そうでなければ下へスクロールします。

en: This command moves the front tab left by one
ja_JP: このコマンドはフロントタブを一つずつ左に移動します

en: This command moves the front tab right by one
ja_JP: このコマンドはフロントタブを一つずつ右に移動します

en: This command moves the current tab family to the left
ja_JP: このコマンドは現在のタブファミリーを左に移動します

en: This command moves the current tab family to the right
ja_JP: このコマンドは現在のタブファミリーを右に移動します

en: Push input line into history but doesn't send to server
ja_JP: 入力ラインを履歴に記録するが、サーバーには送信しません

en: There was an error loading key bindings configuration
ja_JP: キーバインド設定にエラーがあります

en: Cannot write to that file.
ja_JP: そのファイルには書き込めません。

en: Cannot read that file.
ja_JP: そのファイルには読み込めません。

note: duplicate, ignore
en: That mask already exists.
ja_JP: そのマスクは既に存在します。

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Unignore
ja_JP: 無視解除

en: Are you sure you want to remove all ignores?
ja_JP: すべての無視を削除してもよろしいですか?

en: Enter mask to ignore:
ja_JP: 無視するマスクを入力:

en: Ignore Stats:
ja_JP: 無視状態:

en: Channel:
ja_JP: チャンネル:

en: Private:
ja_JP: プライベート:

en: Notice:
ja_JP: 通知:

en: Invite:
ja_JP: 招待:

en: Add...
ja_JP: 追加...

en: Channel name too short, try again.
ja_JP: チャンネル名が短すぎます。もう一度試してください。

en: Connection to %s complete.
ja_JP: %s へ接続完了です。

en: What would you like to do next?
ja_JP: あなたは何を次に行いたいですか?

en: _Nothing, I'll join a channel later.
ja_JP: 何もしません。後でチャンネルに参加します。(_N)

en: _Join this channel:
ja_JP: チャンネルへ参加:

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
ja_JP: 参加したいチャンネルの名前を分かっている場合は、ここで入力してください。

en: _Always show this dialog after connecting.
ja_JP: 常にこのダイアログを接続後に表示します。(_A)

en: Topic for %s is: %s
ja_JP: %s のトピックは: %s

en: No topic is set
ja_JP: トピックを設定していません

en: Quit HexChat?
ja_JP: HexChatを終了しますか?

en: Don't ask next time.
ja_JP: 次回以降聞かないでください。

en: You are connected to %i IRC networks.
ja_JP: あなたは、%i 個のIRCネットワークに接続されています。

en: Are you sure you want to quit?
ja_JP: 本当に終了してもよろしいですか?

en: Some file transfers are still active.
ja_JP: いくつかのファイル転送は、まだアクティブになっています。

en: _Minimize to Tray
ja_JP: トレイに最小化(_M)

en: Insert Attribute or Color Code
ja_JP: 色コードか属性を挿入する

en: <b>Bold</b>
ja_JP: <b>強調</b>

en: <u>Underline</u>
ja_JP: <u>下線</u>

en: <i>Italic</i>
ja_JP: <i>斜体</i>

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Colors 0-7
ja_JP: 色 0 から 7

en: Colors 8-15
ja_JP: 色 8 から 15

en: _Settings
ja_JP: 設定(_S)

en: _Log to Disk
ja_JP: ログをディスクに(_L)

en: _Hide Join/Part Messages
ja_JP: 参加と退出メッセージを隠す(_H)

en: _Extra Alerts
ja_JP: 追加の警告(_E)

en: Beep on _Message
ja_JP: メッセージでビープ音(_M)

en: Blink Tray _Icon
ja_JP: トレイアイコンを点滅(_I)

en: Blink Task _Bar
ja_JP: タスクバーを点滅(_B)

en: _Detach
ja_JP: デタッチ(_D)

en: _Close
ja_JP: 閉じる(_C)

en: User limit must be a number!
ja_JP: ユーザー制限は数字でなければなりません!

en: Filter Colors
ja_JP: フィルター色

en: No outside messages
ja_JP: チャンネル外からのメッセージ禁止

en: Topic Protection
ja_JP: トピック保護

en: Invite Only
ja_JP: 招待のみ

en: Moderated
ja_JP: モデレート

en: Ban List
ja_JP: バン一覧

en: Keyword
ja_JP: キーワード

en: User Limit
ja_JP: ユーザー数制限

en: Enter new nickname:
ja_JP: 新ニックネームを入力:

en: No results found.
ja_JP: 結果が見つかりません。

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
ja_JP: すべての出現をハイライトし、現在の出現に下線を引きます。

en: Mat_ch case
ja_JP: 大文字と小文字を区別(_C)

en: Perform a case-sensitive search.
ja_JP: 大文字と小文字を区別する検索を実行します。

en: _Regex
ja_JP: 正規表現(_R)

en: Regard search string as a regular expression.
ja_JP: 正規表現と見なす検索文字列。

en: Host unknown
ja_JP: 不明なホスト

en: Account unknown
ja_JP: 不明なアカウント

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Real Name:
ja_JP: 本名:

en: User:
ja_JP: ユーザー:

en: Account:
ja_JP: アカウント:

en: Country:
ja_JP: 国:

en: Server:
ja_JP: サーバー:

en: %u minutes ago
ja_JP: %u 分前

en: Last Msg:
ja_JP: 最後のメッセージ: %s

en: Away Msg:
ja_JP: 離席メッセージ:

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
ja_JP: メニューバーは現在非表示です。再表示する場合は Control+F9 を押すか、またはメインテキストエリアの空白部分で右クリックします。

en: Open Link in Browser
ja_JP: ブラウザーでリンクを開く

en: Copy Selected Link
ja_JP: 選択したリンクをコピーする

en: Join Channel
ja_JP: チャンネルへ参加

en: Part Channel
ja_JP: チャンネルを離れる

en: Cycle Channel
ja_JP: チャンネルをサイクルする

en: _Autojoin
ja_JP: 自動参加(_A)

en: Autojoin Channel
ja_JP: チャンネルへ自動参加

en: _Auto-Connect
ja_JP: 自動接続(_A)

en: Marker line disabled.
ja_JP: マーカー行が無効。

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
ja_JP: ユーザーコマンド - 特殊なコード:
    
    %c = 現在のチャンネル
    %e = 現在のネットワーク名
    %m = マシン情報
    %n = 自分のニック
    %t = 時間/日付
    %v = HexChatのバージョン
    %2 = 単語 2
    %3 = 単語 3
    &2 = 行の末尾にある単語 2
    &3 = 行の末尾にある単語 3
    
    例:
    /cmd john hello
    
    %2 "john" になります
    &2 "john hello" になります

en: Replace with
ja_JP: 置換

en: _New
ja_JP: 新規(_N)

en: _Quit
ja_JP: 終了(_Q)

note: 15
en: _View
ja_JP: 閲覧(_V)

en: _Menu Bar
ja_JP: メニューバー(_M)

en: _Topic Bar
ja_JP: トピックバー(_T)

en: _User List
ja_JP: ユーザーリスト(_U)

en: M_ode Buttons
ja_JP: モードボタン(_O)

en: _Channel Switcher
ja_JP: チャンネル切り替え(_C)

en: _Tabs
ja_JP: タブ(_T)

en: T_ree
ja_JP: ツリー(_R)

en: _Network Meters
ja_JP: ネットワークメーター(_N)

en: Off
ja_JP: オフ

en: Graph
ja_JP: グラフ

en: _Fullscreen
ja_JP: フルスクリーン(_F)

en: _Server
ja_JP: サーバー(_S)

en: _Disconnect
ja_JP: 切断する(_D)

en: _Reconnect
ja_JP: 再接続する(_R)

en: Marked _Away
ja_JP: 席を離れる(_A)

en: _Usermenu
ja_JP: ユーザーメニュー(_U)

note: 40
en: S_ettings
ja_JP: 設定(_E)

en: _Preferences
ja_JP: 設定(_P)...

note: 52
en: _Window
ja_JP: ウィンドウ(_W)

en: Reset Marker Line
ja_JP: マーカー行をリセット

en: Move to Marker Line
ja_JP: マーカー行に移動

en: _Copy Selection
ja_JP: 選択した部分をコピー(_C)

en: C_lear Text
ja_JP: 通常テキスト(_L)

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Next
ja_JP: 次を検索

en: Search Previous
ja_JP: 前を検索

en: _Help
ja_JP: ヘルプ(_H)

note: 74
en: _Contents
ja_JP: コンテンツ(_C)

en: _About
ja_JP: HexChat について(_A)

en: _Attach
ja_JP: アタッチ(_A)

en: Name
ja_JP: 名前

en: Last Seen
ja_JP: 最近の出会い

en: Offline
ja_JP: オフライン

en: Never
ja_JP: 一度もなし

en: %d minutes ago
ja_JP: %d 分前

en: An hour ago
ja_JP: 1 時間前

en: %d hours ago
ja_JP: %d 時間前

en: Online
ja_JP: オンライン

en: Enter nickname to add:
ja_JP: 新ニックネームを入力:

en: Notify on these networks:
ja_JP: これらのネットワークで通知：

en: Open Dialog
ja_JP: ダイアログウィンドウを開く

en: _Restore Window
ja_JP: ウィンドウを元のサイズに戻す(_R)

en: _Hide Window
ja_JP: ウィンドウを隠す(_H)

en: _Blink on
ja_JP: 点滅(_B)

en: Channel Message
ja_JP: チャンネルメッセージ

en: Private Message
ja_JP: プライベートメッセージ

en: Highlighted Message
ja_JP: ハイライトされたメッセージ

note: blink_item (BIT_FILEOFFER, submenu, _("File Offer"));
en: _Change status
ja_JP: ステータスを変更(_C)

en: _Away
ja_JP: 離席(_A)

en: _Back
ja_JP: 着席(_B)

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Description
ja_JP: 詳細

en: Select a Plugin or Script to load
ja_JP: 読み込むプラグインかスクリプトを選択する

en: _Load...
ja_JP: ロード...(_L)

en: _Unload
ja_JP: アンロード(_U)

en: _Reload
ja_JP: 再読み込み(_R)

en: Save As...
ja_JP: 別名で保存...

en: Clear Raw Log
ja_JP: 生ログをクリア

en: New Network
ja_JP: 新規ネットワーク

en: Really remove network "%s" and all its servers?
ja_JP: 本当にネットワーク "%s" とそのすべてのサーバーを削除しますか?

en: User name cannot be left blank.
ja_JP: ユーザー名は空にできません。

en: You must have two unique nick names.
ja_JP: あなたは2つのユニークなニックネームを持っている必要があります。

en: Servers
ja_JP: サーバー

en: Autojoin channels
ja_JP: チャンネルへ自動参加

en: Connect commands
ja_JP: 接続コマンド

en: Key (Password)
ja_JP: キー(パスワード)

en: _Edit
ja_JP: 編集(_E)

en: Connect to selected server only
ja_JP: 選択したサーバーのみに接続する

en: Connect to this network automatically
ja_JP: 起動時にこのネットワークに自動接続する

en: Bypass proxy server
ja_JP: プロキシサーバをバイパス

en: Use SSL for all the servers on this network
ja_JP: このネットワークのすべてのサーバーへは SSL を使う

en: Accept invalid SSL certificates
ja_JP: 不正なSSL証明書を受け入れる

en: Use global user information
ja_JP: 全体ユーザー情報を使う

en: _Nick name:
ja_JP: ニックネーム(_N):

en: Second choice:
ja_JP: 2 つ目を選択:

en: Rea_l name:
ja_JP: 本名(_L):

en: _User name:
ja_JP: ユーザー名(_U):

en: Login method:
ja_JP: ログイン方法:

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
ja_JP: ログインに使用するパスワード。疑問がある場合は空白のままにします。

en: Character set:
ja_JP: 文字集合:

en: User Information
ja_JP: ユーザー情報

en: Third choice:
ja_JP: 3 つめを選択:

en: Networks
ja_JP: ネットワーク

en: Skip network list on startup
ja_JP: 起動時にネットワーク一覧を飛ばす

en: Show favorites only
ja_JP: お気に入りのみ表示

en: _Edit...
ja_JP: 編集...(_E)

en: _Sort
ja_JP: ソート(_S)

en: _Favor
ja_JP: お気に入り(_F)

en: Mark or unmark this network as a favorite.
ja_JP: このネットワークのお気に入りマークを付けはずしします。

en: C_onnect
ja_JP: 接続(_O)

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: Albanian
ja_JP: アルバニア

en: Amharic
ja_JP: ダリー語

en: Asturian
ja_JP: アストゥリアス語

en: Azerbaijani
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Belarusian
ja_JP: ベラルーシ

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語(簡体字)

en: Chinese (Traditional)
ja_JP: 中国語(繁体字)

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: English (British)
ja_JP: 英語(英国)

en: English
ja_JP: 英語

en: Estonian
ja_JP: ストニア

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: French
ja_JP: フランス語

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Kinyarwanda
ja_JP: キニヤルワンダ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

en: Malay
ja_JP: マレーシア

en: Malayalam
ja_JP: マラヤーラム語

en: Norwegian (Bokmal)
ja_JP: ノルウェー語(ブークモール)

en: Norwegian (Nynorsk)
ja_JP: ノルウェー語(ニーノシュク)

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazilian)
ja_JP: ブラジルポルトガル語

en: Punjabi
ja_JP: パンジャブ語

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Thai
ja_JP: タイ

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム

en: Walloon
ja_JP: ワロン語

en: General
ja_JP: 一般

en: Language:
ja_JP: 言語:

en: Main font:
ja_JP: メインフォント:

en: Font:
ja_JP: フォント:

en: Text Box
ja_JP: テキストボックス

en: Colored nick names
ja_JP: ニックに色を付ける

en: Give each person on IRC a different color
ja_JP: IRC の各個人に異なる色を与える

en: Indent nick names
ja_JP: ニックをインデントして揃える

en: Make nick names right-justified
ja_JP: ニックを右揃えする.

en: Show marker line
ja_JP: マーカーラインを表示

en: Insert a red line after the last read text.
ja_JP: 最後に読んだテキストの後に赤い線を挿入します。

en: Background image:
ja_JP: 背景の絵:

en: Transparency Settings
ja_JP: ファイル転送設定

en: See the strftime MSDN article for details.
ja_JP: 詳細はMSDNのstrftimeを参照してください。

en: See the strftime manpage for details.
ja_JP: 詳細はmanページのstrftimeを参照してください。

en: Title Bar
ja_JP: タイトルバー

en: Show channel modes
ja_JP: チャネルモードを表示

en: Show number of users
ja_JP: ユーザーの数を表示

en: A-Z
ja_JP: 昇順

en: Input Box
ja_JP: 入力ボックス

en: Show nick box
ja_JP: ニックボックスを表示

en: Show user mode icon in nick box
ja_JP: ニックボックスにユーザーモードアイコンを表示

en: Spell checking
ja_JP: スペルの確認中

en: Dictionaries to use:
ja_JP: 辞書を使用:

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
ja_JP: 使用している言語のコードは次の場所にあります ("%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts")
    複数のエントリはコンマで区切ります。

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
ja_JP: 使用している言語コード。複数のエントリはコンマで区切ります。

en: Nick Completion
ja_JP: ニックを補完する

en: Nick completion suffix:
ja_JP: ニックの補完接頭語:

en: Nick completion sorted:
ja_JP: ニック補完の並べ替え:

en: Nick completion amount:
ja_JP: ニックを補完する量:

en: nicks.
ja_JP: ニック

en: Graphical
ja_JP: グラフィカル

en: Z-A
ja_JP: 降順

en: Unsorted
ja_JP: ソートしない

en: Top
ja_JP: 上部

en: Bottom
ja_JP: ボタン

en: Hidden
ja_JP: 隠す

en: User List
ja_JP: ユーザーリスト

en: Show hostnames in user list
ja_JP: ユーザーリストのホスト名を表示する

en: Use the Text box font and colors
ja_JP: テキストボックスに使用するフォントと色

en: Show icons for user modes
ja_JP: ユーザーモードのアイコンを表示する

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
ja_JP: ユーザリスト内のグラフィックアイコンではなく、テキストシンボルを使用してください。

en: Color nicknames in userlist
ja_JP: ユーザリストのニックに色

en: Show user count in channels
ja_JP: チャンネル内のユーザー数を表示

en: User list sorted by:
ja_JP: ユーザーリストのソート基準:

en: Show user list at:
ja_JP: ユーザーリストの表示位置:

en: Away Tracking
ja_JP: 離席を追跡

en: On channels smaller than:
ja_JP: より小さいチャネルの場合:

en: Action Upon Double Click
ja_JP: ダブルクリックでの動作

en: Extra Gadgets
ja_JP: 余分なガジェット

en: Lag meter:
ja_JP: 遅延メーター

en: Windows
ja_JP: ウィンドウ

en: Tabs
ja_JP: タブ

en: Always
ja_JP: 常に

en: Only requested tabs
ja_JP: 要求があったタブのみ

en: Automatic
ja_JP: 自動

note: 0 tabs 1 reserved
en: Tree
ja_JP: ツリー

note: {ST_HEADER,	N_("Channel Switcher"),0,0,0},
en: Switcher type:
ja_JP: 切り替えの種類:

en: Open an extra tab for server messages
ja_JP: サーバーからのメッセージは別のタブを開く

en: Open a new tab when you receive a private message
ja_JP: プライベートメッセージを受信したときに新しいタブを開く

en: Sort tabs in alphabetical order
ja_JP: アルファベットオーダーでタブをソート

en: Show icons in the channel tree
ja_JP: チャネルツリー内のアイコンを表示

en: Show dotted lines in the channel tree
ja_JP: チャネルツリーの点線を表示する

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
ja_JP: タブを変更するには、マウスホイールをスクロール

en: Smaller text
ja_JP: 小さいテキスト

en: Focus new tabs:
ja_JP: 新規タブにフォーカス:

en: Show channel switcher at:
ja_JP: チャンネル切り替えの表示位置:

en: Shorten tab labels to:
ja_JP: 指定文字数でタブラベルを縮める:

en: letters.
ja_JP: 文字

en: Tabs or Windows
ja_JP: タブかウィンドウ

en: Open channels in:
ja_JP: チャンネルの開き方:

en: Open dialogs in:
ja_JP: ダイアログの開き方:

en: Open utilities in:
ja_JP: ユーティリティの開き方:

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Scrollback
ja_JP: スクロール

en: Ask for confirmation
ja_JP: 確認を求める

en: Ask for download folder
ja_JP: ダウンロードフォルダを尋ねる

en: Files and Directories
ja_JP: ファイルかディレクトリ

en: Auto accept file offers:
ja_JP: 定時のファイルを自動的に受理する:

en: Download files to:
ja_JP: ダウンロードしたファイルの保存先:

en: Move completed files to:
ja_JP: 移動を完了したファイルの保存先:

en: Save nick name in filenames
ja_JP: ファイル名にニックを保存

en: Auto Open DCC Windows
ja_JP: 自動で DCC ウィンドウを開く

en: Send window
ja_JP: 送信ウィンドウ

en: Receive window
ja_JP: 受信ウィンドウ

en: Chat window
ja_JP: チャットウィンドウ

en: One upload:
ja_JP: ひとつのアップロード

en: Maximum speed for one transfer
ja_JP: ひとつ転送するときの最大速度

en: One download:
ja_JP: ひとつダウンロード:

en: All uploads combined:
ja_JP: すべてのアップロードの合計:

en: Maximum speed for all files
ja_JP: すべてのファイルの最大速度

en: All downloads combined:
ja_JP: すべてのダウンロードの合計:

en: Alerts
ja_JP: 警告

en: Blink tray icon on:
ja_JP: トレイアイコンの点滅:

en: Blink task bar on:
ja_JP: タスクバーの点滅:

en: Make a beep sound on:
ja_JP: ビープ音:

en: Play a GTK beep upon the selected events
ja_JP: 選択したイベントの際に、GTKのビープ音を再生する

en: Omit alerts when marked as being away
ja_JP: 離席している時にマークされた場合アラートを省略

en: Omit alerts while the window is focused
ja_JP: フォーカスがあるウィンドウの警告を省略します

en: Tray Behavior
ja_JP: トレイの動作

en: Enable system tray icon
ja_JP: システムトレイアイコンを有効にする

en: Minimize to tray
ja_JP: トレイに最小化

en: Close to tray
ja_JP: トレイに閉じる

en: Highlighted Messages
ja_JP: ハイライトされたメッセージ

en: Nick names not to highlight:
ja_JP: ニックをハイライトしない:

en: Nick names to always highlight:
ja_JP: ニックを常にハイライトする:

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
ja_JP: 複数の単語はカンマで区切ります。
    ワイルドカードも使用できます。

en: Default Messages
ja_JP: デフォルトメッセージ:

en: Quit:
ja_JP: 終了:

en: Leave channel:
ja_JP: チャンネルを離れる:

en: Away:
ja_JP: 離席:

en: Away
ja_JP: 離席

en: Show away once
ja_JP: 一度だけ離席を表示

en: Show identical away messages only once.
ja_JP: 同一の離席メッセージは一度だけ表示。

en: Automatically unmark away
ja_JP: 自動離席解除

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: WHOIS on notify
ja_JP: WHOISに関する通知

en: Hide join and part messages
ja_JP: 参加と退出メッセージを隠す

en: Hide channel join/part messages by default.
ja_JP: デフォルトで参加と退出メッセージを隠す

en: Hide nick change messages
ja_JP: ニック変更メッセージを隠す

en: *!*@*.host
ja_JP: *!*@*.ホスト

en: *!*@domain
ja_JP: *!*@ドメイン

en: *!*user@*.host
ja_JP: *!*ユーザー@*.ホスト

en: *!*user@domain
ja_JP: *!*ユーザー@ドメイン

en: Auto Copy Behavior
ja_JP: 自動コピーの挙動

en: Automatically copy selected text
ja_JP: 自動的に選択されたテキストをコピーする

en: Automatically include color information
ja_JP: 自動的に色情報を含める

en: Real name:
ja_JP: 本名:

en: Alternative fonts:
ja_JP: 代替フォント:

en: Display lists in compact mode
ja_JP: コンパクトモードのリストを表示

en: Use server time if supported
ja_JP: サポートされている場合、サーバーの時間を使用

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
ja_JP: 切断時に自動的にサーバーに再接続

en: Auto reconnect delay:
ja_JP: 自動再接続の遅延時間:

en: Auto join delay:
ja_JP: 自動参加の遅延時間

en: Ban Type:
ja_JP: BANの種類:

en: Logging
ja_JP: ログを残す

en: Display scrollback from previous session
ja_JP: 以前のセッションのログを表示

en: Scrollback lines:
ja_JP: スクロール保存行:

en: Enable logging of conversations to disk
ja_JP: ディスクへのログの書き込みを有効にします

en: Log filename:
ja_JP: ログファイル:

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
ja_JP: %s=サーバー %c=チャンネル %n=ネットワークです。

en: Insert timestamps in logs
ja_JP: 常にタイムスタンプを挿入

en: Log timestamp format:
ja_JP: ログタイムスタンプのフォーマット:

en: URLs
ja_JP: URL

en: Enable logging of URLs to disk
ja_JP: ディスクへのURLのログの書き込みを有効にします

en: Enable URL grabber
ja_JP: URL 取り込みを有効にします

en: Maximum number of URLs to grab:
ja_JP: 取得するURLの最大数:

en: (Disabled)
ja_JP: (無効)

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Your Address
ja_JP: あなたのアドレス

en: Bind to:
ja_JP: 割り当て:

en: Only useful for computers with multiple addresses.
ja_JP: 複数のアドレスを持つコンピューターにのみ適しています。

en: File Transfers
ja_JP: ファイル転送

en: Get my address from the IRC server
ja_JP: IRC サーバーから自分の IP アドレスを取得する

en: DCC IP address:
ja_JP: DCC IP アドレス:

en: Proxy Server
ja_JP: プロキシサーバー

en: Hostname:
ja_JP: ホスト名:

en: Port:
ja_JP: ポート:

en: Type:
ja_JP: 種類:

en: Use proxy for:
ja_JP: プロキシの使用:

en: Proxy Authentication
ja_JP: プロキシ認証

en: Username:
ja_JP: ユーザー名:

en: Select an Image File
ja_JP: 画像ファイル名の選択

en: Select Download Folder
ja_JP: ダウンロードフォルダーを選択する

en: Select font
ja_JP: フォント選択

en: Browse...
ja_JP: 参照...

en: Open Data Folder
ja_JP: データフォルダを開く

en: Select color
ja_JP: 色選択

en: Text Colors
ja_JP: テキスト色

en: mIRC colors:
ja_JP: mIRC 色:

en: Local colors:
ja_JP: ローカルの色:

en: Foreground:
ja_JP: 前景色:

en: Background:
ja_JP: 背景色:

en: Selected Text
ja_JP: 選択されたテキスト

en: Interface Colors
ja_JP: インタフェース色

en: New data:
ja_JP: 新規データ:

en: Marker line:
ja_JP: マーカー行:

en: New message:
ja_JP: 新規メッセージ:

en: Away user:
ja_JP: 離席ユーザー:

en: Highlight:
ja_JP: ハイライト:

en: Spell checker:
ja_JP: スペルの確認:

en: Color Stripping
ja_JP: 色を除去

en: Event
ja_JP: イベント

en: Sound file
ja_JP: サウンドファイル

en: Select a sound file
ja_JP: 出力ファイルの選択

en: Sound file:
ja_JP: サウンドファイル:

en: _Browse...
ja_JP: 参照...(_B)

en: _Play
ja_JP: 再生(_P)

en: Interface
ja_JP: インタフェース

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Input box
ja_JP: 入力ボックス

en: User list
ja_JP: ユーザーリスト

en: Channel switcher
ja_JP: チャンネル切り替え

en: Colors
ja_JP: 色

en: Chatting
ja_JP: チャット

en: Sounds
ja_JP: サウンド

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Network setup
ja_JP: ネットワークセットアップ

en: File transfers
ja_JP: ファイル転送

en: Categories
ja_JP: カテゴリ

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
ja_JP: 本名オプションを空にすることはできません。 「本名」にフォールバック。

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
ja_JP: 一部の設定を有効にするには再起動が必要です。

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
ja_JP: *警告*
    ホーム・ディレクトリへ自動DCC受け取りを有効にする
    ことは悪戯される危険があり, 勧められません. 例えば,
    誰からがあなたへ『.bash_profile』ファイルを転送す
    ると, 勝手にシェルの設定が上書きされてしまいます。

en: <i>(no suggestions)</i>
ja_JP: <i>(提案はありません)</i>

en: More...
ja_JP: その他...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
ja_JP: 辞書に「%s」を追加

note: - Ignore All
en: Ignore All
ja_JP: すべて無視

en: Spelling Suggestions
ja_JP: スペル候補

en: There was an error parsing the string
ja_JP: 文字列解析にエラーがありました.

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
ja_JP: このシグナルは %d 個の引数を通します, $%d 個は不適当です。

en: Print Texts File
ja_JP: テキストファイルの表示

en: $ Number
ja_JP: $ 番号

en: Edit Events
ja_JP: イベント編集

en: Load From...
ja_JP: 読み込み元...

en: Test All
ja_JP: 全てを試行

en: Clear list
ja_JP: リスト消去

en: Copy selected URL
ja_JP: 選択した URL をコピー

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Save list to a file
ja_JP: ファイルにリストを保存

en: %d ops, %d total
ja_JP: %d 人のオペレーター、合計 %d 人
