HexChat - en to pa translation catalogue (814 entries)

note: 0 means unlimited STRINGS
en: I'm busy
pa: ਮੈਂ ਰੁੱਝਿਆ ਹਾਂ

en: Leaving
pa: ਹਟ ਪਿੱਛੇ ਫੇਰ ਮਿਲਾਗੇਂ

en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Channel
pa: ਚੈਨਲ

en: Waiting
pa: ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ ਹੈ

note: black
en: Active
pa: ਐਕਟਿਵ

note: cyan
en: Failed
pa: ਅਸਫਲ

note: red
en: Done
pa: ਸਮਾਪਤ

note: green
en: Connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ

note: black
en: Aborted
pa: ਛੱਡਿਆ

en: Cannot access %s
pa: %s ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
pa: %s "%s" ਭੇਜ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦੇ ਹੋ?

en: No active DCCs
pa: ਕੋਈ ਸਰਗਰਮ DCCs ਨਹੀਂ

en: _Open Dialog Window
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Send a File
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ(_S)

en: _User Info (WhoIs)
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ(_U)(WhoIs)

en: _Add to Friends List
pa: ਦੋਸਤ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ(_A)

en: O_perator Actions
pa: ਓਪਰੇਟਰ ਐਕਸ਼ਨ(_p)

en: Give Ops
pa: Ops ਦਿਓ

en: Take Ops
pa: Ops ਹਟਾਓ

en: Give Voice
pa: ਆਵਾਜ਼ ਦਿਓ

en: Take Voice
pa: ਆਵਾਜ਼ ਲਵੋ

en: Kick/Ban
pa: ਕਿੱਕ/ਪਾਬੰਦੀ

en: Kick
pa: ਕਿੱਕ

en: Ban
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: KickBan
pa: ਕਿੱਕ-ਪਾਬੰਦੀ

en: Leave Channel
pa: ਚੈਨਲ ਛੱਡੋ

en: Join Channel...
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ...

en: Enter Channel to Join:
pa: ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਚੈਨਲ ਦਿਓ:

en: Server Links
pa: ਸਰਵਰ ਲਿੰਕ

en: Ping Server
pa: ਸਰਵਰ ਪਿੰਗ

en: Hide Version
pa: ਵਰਜਨ ਓਹਲੇ

en: bye
pa: ਅਲਵਿਦਾ

en: Enter reason to kick %s:
pa: %s ਸੁੱਟਣ ਲਈ ਕਾਰਨ:

en: Dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ

en: WhoIs
pa: ਕੌਣ ਹੈ

en: Send
pa: ਭੇਜੋ

en: Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼

en: Ping
pa: ਪਿੰਗ

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
pa: * IRC ਨੂੰ ਰੂਟ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਚਲਾਉਣਾ ਮੂਰਖਤਾ ਹੈ! ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ
     ਯੂਜ਼ਰ ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: YES
pa: ਹਾਂ

en: NO
pa: ਨਹੀਂ

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %s ਤੋਂ CTCP ਹੜ੍ਹ ਨਾਲ ਭਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ, %s ਅਣਡਿੱਠਾ

en:   %-20s online
pa:   %-20s ਮੌਕੇ ਤੇ ਹੈ

en:   %-20s offline
pa:   %-20s ਮੌਕੇ ਤੇ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No channel joined. Try /join #<channel>
pa: ਕੋਈ ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ, ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ /join #<channel>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ /server <host> [<port>]

en: Already marked away: %s
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਦੂਰ ਨਿਸ਼ਾਨਬੱਧ ਕਰੋ: %s

en: I need /bin/sh to run!
pa: ਮੈਨੂੰ ਚੱਲਣ ਲਈ /bin/sh ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ!

en: Commands Available:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਕਮਾਂਡਾਂ:

en: User defined commands:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਰਾਹੀਂ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਕਮਾਂਡਾਂ:

en: Plugin defined commands:
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਰਾਹੀਂ ਪ੍ਰਭਾਸ਼ਿਤ ਕਮਾਂਡਾਂ:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
pa: ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਲਿਖੋ /HELP <command> , ਜਾਂ /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
pa: ਅਣਜਾਣ ਆਰਗੂਮੈਂਟ '%s' ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ।

note: error
en: No such plugin found.
pa: ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਦੀ ਕੋਈ ਪਲੱਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: That plugin is refusing to unload.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਅਨਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ।

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
pa: ADDBUTTON <name> <action>, ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ ਹੇਠ ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
pa: ALLCHAN <cmd>, ਉਹਨਾਂ ਸਭ ਚੈਨਲਾਂ ਨੂੰ ਕਮਾਂਡ ਭੇਜੋ, ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਹੋ

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
pa: ALLSERV <cmd>, ਉਹਨਾਂ ਸਭ ਸਰਵਰਾਂ ਨੂੰ ਕਮਾਂਡ ਭੇਜੋ, ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਹੋ

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
pa: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, ਦੇਸ਼ ਕੋਡ ਲੱਭੋ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ au = australia

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
pa: DELBUTTON <name>, ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ ਹੇਠ ਬਟਨ ਹਟਾਓ

en: DISCON, Disconnects from server
pa: DISCON, ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧ ਖਤਮ

en: ECHO <text>, Prints text locally
pa: ECHO <text>, ਲੋਕਲ ਟੈਕਸਟ ਛਾਪਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
pa: ID <password>, ਨੈਕਸਰਵਰ ਨਾਲ ਆਪਣੀ ਪਛਾਣ ਕਰਵਾਓ

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
pa: INVITE <nick> [<channel>], ਕਿਸੇ ਨੂੰ ਇੱਕ ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਆਉਣ ਲਈ ਸੱਦਾ ਦਿਓ, ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਚੈਨਲ ਲਈ (ਮੁੱਖੀ ਹੋਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ)

en: JOIN <channel>, joins the channel
pa: JOIN <channel>, ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣ ਲਈ

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
pa: LOAD [-e] <file>, ਪਲੱਗਇਨ ਜਾਂ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
pa: ME <action>, ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰੋ (ਕਾਰਵਾਈ ਤੀਜੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ, ਜਿਵੇਂ /me ਚੱਲਿਆ)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
pa: MKICK, ਮਾਸ ਕਿੱਕ, ਮੌਜੂਦਾ ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ ਆਪ ਨੂੰ ਛੱਡ ਕੇ ਸਭ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਸੁੱਟੋ (ਮੁੱਖੀ ਹੋਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ)

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
pa: NCTCP <nick> <message>, ਇੱਕ CTCP ਸੂਚਨਾ ਭੇਜੋ

en: NICK <nickname>, sets your nick
pa: NICK <nickname>, ਆਪਣਾ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
pa: OP <nick>, ਚੈਨਲ ਮੁੱਖੀ ਸਥਿਤੀ ਨਾਂ ਨੂੰ ਦਿਓ (ਚੈਨਲ ਮੁੱਖੀ ਹੋਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
pa: PART [<channel>] [<reason>], ਚੈਨਲ ਛੱਡੋ, ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
pa: PING <nick | channel>, CTCP ਨਾਂ ਜਾਂ ਚੈਨਲ ਨੂੰ ਪਿੰਗ ਕਰੇਗਾ

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
pa: QUIT [<reason>], ਮੌਜੂਦਾ ਸਰਵਰ ਨਾਲੋਂ ਵੱਖ

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
pa: SAY <text>, ਮੌਜੂਦਾ ਝਰੋਖੇ ਵਿੱਚ ਇਕਾਈ ਨੂੰ ਲਿਖੋ

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
pa: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, ਕੁਨੈਕਟ ਅਤੇ ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
pa: SERVCHAN <host> <port> <channel>, ਕੁਨੈਕਟ ਅਤੇ ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
pa: SERVER <host> [<port>] [<password>], ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜੋ, ਮੂਲ ਪੋਰਟ 6667 ਹੈ।

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
pa: TOPIC [<topic>], ਜੇਕਰ ਕੋਈ ਦਿੱਤਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਲਗਾਉ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
pa: UNBAN <mask> [<mask>...], ਖਾਸ ਮਾਸਕ ਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਓ।

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
pa: UNLOAD <name>, ਪਲੱਗਇਨ ਜਾਂ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਹਟਾਓ

en: URL <url>, opens a URL in your browser
pa: URL <url>, ਆਪਣੇ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ URL ਖੋਲ੍ਹੋ

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
pa: VOICE <nick>, ਕਿਸੇ ਨੂੰ ਆਵਾਜ਼ ਦਿਓ (chanop ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
pa: WALLCHAN <message>, ਸਭ ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਖੋ

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
pa: WALLCHOP <message>, ਮੌਜੂਦਾ ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸਭ ਚੈਨਲ ਮੁੱਖੀਆਂ ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ

en: Usage: %s
pa: ਵਰਤੋਂ: %s

en: 
    No help available on that command.
pa: 
    ਇਸ ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਕੋਈ ਮੱਦਦ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No such command.
pa: ਇਸਤਰਾਂ ਦੀ ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Bad arguments for user command.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਗਲਤ ਆਰਗੂਮੈਂਟ।

en: Too many recursive usercommands, aborting.
pa: ਲਗਾਤਾਰ ਕਈ ਯੂਜ਼ਰ ਕਮਾਡਾਂ, ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ।

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ SSL ਅਨੁਕੂਲ ਸਰਵਰ ਤੇ ਪੋਰਟ ਹੋਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਦੇ ਹੋ?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
pa: ਹੋਸਟ %s ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ
    ਆਪਣੀ IP ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖੋ!

en: Proxy traversal failed.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਚਾਰ ਅਸਫਲ।

en: Cycling to next server in %s...
pa: %s ਵਿੱਚ ਅਗਲੇ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ ਜਾਰੀ...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ: "%s" ਅੱਖਰ ਸਮੂਹ ਅਣਜਾਣ ਹੈ। ਨੈੱਟਵਰਕ %s ਲਈ ਅਨੁਵਾਦ ਲਾਗੂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %UChannel          Users   Topic
pa: %Uਚੈਨਲ          ਯੂਜ਼ਰ   ਵਿਸ਼ਾ

en: $tNotify list is empty.
pa: $tਸੂਚਨਾ ਲਿਸਟ ਖਾਲੀ ਹੈ।

en: **** ENDING LOGGING AT %s
pa: **** %s ਉੱਤੇ ਲਾਗ ਸਮਾਪਤ

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
pa: **** %s ਉਤੇ ਲਾਗ ਸ਼ੁਰੂ

en: Left message
pa: ਖੱਬਾ ਸੁਨੇਹਾ

en: Right message
pa: ਸੱਜਾ ਸੁਨੇਹਾ

en: IP address
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ

en: Username
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ

en: The nick of the joining person
pa: ਜੁਆਇੰਨ ਹੋਏ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The channel being joined
pa: ਚੈਲਨ ਵਿੱਚ ਜੁਆਇੰਨ ਕੀਤਾ

en: The host of the person
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਹੋਸਟ

en: Nickname
pa: ਆਮ ਨਾਂ

en: The action
pa: ਕਾਰਵਾਈ

en: Mode char
pa: ਮੋਡ ਅੱਖਰ

en: Identified text
pa: ਪਛਾਣ ਟੈਕਸਟ

en: The text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: The message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Server Name
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਂ

en: Old nickname
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਨਾਂ

en: New nickname
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ

en: Nick of person who changed the topic
pa: ਜਿਸ ਨੇ ਵਿਸ਼ਾ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤਾ ਹੈ, ਉਸ ਦਾ ਨਾਂ

en: Topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: The nickname of the kicker
pa: ਸੁੱਟਣ ਵਾਲੇ ਦਾ ਨਾਂ

en: The person being kicked
pa: ਸੁੱਟਿਆ ਗਿਆ ਵਿਅਕਤੀ

en: The channel
pa: ਚੈਨਲ

en: The reason
pa: ਕਾਰਨ

en: The nick of the person leaving
pa: ਜਾ ਰਹੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The time
pa: ਸਮਾਂ

en: The creator
pa: ਨਿਰਮਾਤਾ

en: Nick
pa: ਨਾਂ

en: Reason
pa: ਕਾਰਨ

en: Host
pa: ਹੋਸਟ

en: Who it's from
pa: ਕਿਸ ਵੱਲੋਂ ਹੈ

en: The time in x.x format (see below)
pa: ਸਮਾਂ x.x ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ (ਹੇਠਾਂ ਵੇਖੋ)

en: The Channel it's going to
pa: ਚੈਨਲ ਇਹ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: The sound
pa: ਸਾਊਂਡ

en: The nick of the person
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The CTCP event
pa: CTCP ਘਟਨਾ

en: The nick of the person who set the key
pa: ਕੁੰਜੀ ਦੇਣ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The key
pa: ਕੁੰਜੀ

en: The nick of the person who set the limit
pa: ਲਿਮਟ ਲਗਾਉਣ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The limit
pa: ਲਿਮਟ

en: The nick of the person who did the voice'ing
pa: ਆਵਾਜ਼ ਦੇਣ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The nick of the person who has been voice'ed
pa: ਆਵਾਜ਼ ਪ੍ਰਾਪਤ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The nick of the person who did the banning
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਣ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The ban mask
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਮਾਸਕ

en: The nick who removed the key
pa: ਕੁੰਜੀ ਹਟਾਉਣ ਵਾਲੇ ਦਾ ਨਾਂ

en: The nick who removed the limit
pa: ਲਿਮਟ ਹਟਾਉਣ ਵਾਲੇ ਦਾ ਨਾਂ

en: The nick of the person who has been devoice'ed
pa: ਨਾ-ਆਵਾਜ਼ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The nick of the person who did the invite
pa: ਸੱਦਾ ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The invite mask
pa: ਸੱਦਾ ਮਾਸਕ

en: The nick of the person removed the invite
pa: ਸੱਦੇ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The nick of the person setting the mode
pa: ਢੰਗ ਦੇਣ ਵਾਲੇ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: The mode's sign (+/-)
pa: ਢੰਗ ਨਿਸ਼ਾਨ (+/-)

en: The mode letter
pa: ਢੰਗ ਅੱਖਰ

en: The channel it's being set on
pa: ਚੈਨਲ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Full name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
pa: ਚੈਨਲ ਮੈਂਬਰੀ /"ਇੱਕ IRC ਓਪਰੇਟਰ ਹੈ"

en: Server Information
pa: ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Idle time
pa: ਵਿਹਲਾ ਸਮਾਂ

en: Signon time
pa: ਦਾਖਲਾ ਸਮਾਂ

en: Away reason
pa: ਜਾਣ ਦਾ ਕਾਰਨ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ

en: Real user@host
pa: ਅਸਲੀ user@host

en: Real IP
pa: ਅਸਲੀ IP

en: Channel Name
pa: ਚੈਨਲ ਨਾਂ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Nick of person who invited you
pa: ਸੱਦਣ ਲਈ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: Users
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Nickname in use
pa: ਵਰਤੋਂ ਵਿੱਚ ਆਮ ਨਾਂ

en: Nick being tried
pa: ਕੋਸ਼ਿਸ ਕੀਤਾ ਨਾਂ

en: Port
pa: ਪੋਰਟ

en: Modes string
pa: ਢੰਗ ਸਤਰ

en: DCC Type
pa: DCC ਕਿਸਮ

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Destination filename
pa: ਨਿਯਤ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Pathname
pa: ਰਸਤਾ ਨਾਂ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: DCC String
pa: DCC ਸਤਰ

en: Number of notify items
pa: ਸੂਚਨਾ ਇਕਾਈਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Old Filename
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: New Filename
pa: ਨਵਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Receiver
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

en: Hostmask
pa: ਹੋਸਟ-ਮਾਸਕ

en: Hostname
pa: ਹੋਸਟ-ਨਾਂ

en: The Packet
pa: ਪੈਕਟ

en: Seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

en: Nick of person who have been invited
pa: ਸੱਦਣ ਲਈ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਨਾਂ

en: Banmask
pa: ਪਾਬੰਦੀ-ਮਾਸਕ

en: Who set the ban
pa: ਕਿਸ ਨੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਈ

en: Ban time
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਸਮਾਂ

en: Cannot read sound file:
    %s
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ:
    %s

en: Remote host closed socket
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਬੰਦ ਸਾਕਟ

en: Connection refused
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ

en: No route to host
pa: ਹੋਸਟ ਲਈ ਮਾਰਗ ਨਹੀਂ

en: Connection timed out
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ

en: Cannot assign that address
pa: ਇਹ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Connection reset by peer
pa: ਪੀਅਰ ਨੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਮੁੜ ਬਣਾਇਆ

en: Andorra
pa: ਅਡੂਰਾ

en: United Arab Emirates
pa: ਮਿਸਰ

en: Afghanistan
pa: ਅਫਗਾਨਿਸਤਾਨ

en: Antigua and Barbuda
pa: ਐਟੀਗੋਆ ਤੇ ਬਾਰਬੂਡਾ

en: Anguilla
pa: ਐਗੂਲਾ

en: Albania
pa: ਅਲਬਾਨੀਆ

en: Armenia
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

en: Netherlands Antilles
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ ਐਟੀਲਾਇਸ

en: Angola
pa:  ਅੰਗੋਲਾ

en: Antarctica
pa: ਐਟਾਰਟਿਕਾ

en: Argentina
pa: ਅਰਜਨਟੀਨਾ

en: Reverse DNS
pa: ਉਲਟ DNS

en: American Samoa
pa: ਅਮਰੀਕਨ ਸਾਮੋਕਾ

en: Austria
pa: ਆਸਟਾਰੀਆ

en: Nato Fiel
pa: ਨੈਟੋ ਫਿਲ

en: Australia
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ

en: Aruba
pa: ਅਰੂਬਾ

en: Aland Islands
pa: ਅਲੈਂਡ ਟਾਪੂ

en: Azerbaijan
pa: ਅਜਰਬਾਈਜਾਨ

en: Bosnia and Herzegovina
pa: ਬੋਸਨੀਆ ਤੇ ਹਰਜੀਗੋਵੀਨਾ

en: Barbados
pa: ਬਾਰਬਾਰਡੋਸ

en: Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

en: Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

en: Bulgaria
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

en: Bahrain
pa: ਬਹਰੀਨ

en: Burundi
pa: ਬੂਰੂਮਾਡੀ

en: Businesses
pa: ਵਪਾਰਿਕ

en: Benin
pa: ਬੀਨਾਨ

en: Bermuda
pa: ਬਾਰਮੂਡਾ

en: Brunei Darussalam
pa: ਬਰੂਨਈ ਡਾਰੂਸ਼ਲਾਮ

en: Bolivia
pa: ਬੋਲੋਵੀਆ

en: Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ

en: Bahamas
pa: ਬਾਹਾਮਾਸ

en: Bhutan
pa: ਭੁਟਾਨ

en: Bouvet Island
pa: ਬੂਟਵਟ ਟਾਪੂ

en: Botswana
pa: ਬੂਟਸਵਾਨਾ

en: Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

en: Belize
pa: ਬੀਲੀਜ਼ੀ

en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

en: Cocos Islands
pa: ਕੋਕਸ ਟਾਪੂ

en: Democratic Republic of Congo
pa: ਕਾਗੋਂ ਗਣਰਾਜ

en: Central African Republic
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਅਫਰੀਕੀ ਗਣਰਾਜ

en: Congo
pa: ਕਾਂਗੋ

en: Switzerland
pa: ਸਵਿਟਰਜ਼ਰਲੈਂਡ

en: Cote d'Ivoire
pa: ਕੋਟੀ ਡੀਵੋਰਆ

en: Cook Islands
pa: ਕੂਕ ਟਾਪੂ

en: Chile
pa: ਚਿੱਲੀ

en: Cameroon
pa: ਕੈਮਰੂਨ

en: China
pa: ਚੀਨ

en: Colombia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

en: Internic Commercial
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਵਣਜ

en: Costa Rica
pa: ਕਾਸਟ ਰੀਕਾ

en: Serbia and Montenegro
pa: ਸਰਬੀਆ ਅਤੇ ਮੋਨਟੇਨੇਗਰੋ

en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

en: Cape Verde
pa: ਕੇਪ ਵਾਰਡੀ

en: Christmas Island
pa: ਕ੍ਰਿਸਮਸ ਟਾਪੂ

en: Cyprus
pa: ਕਿਊਰੂਸ

en: Czech Republic
pa: ਚੈੱਕ ਗਣਰਾਜ

en: Germany
pa: ਜਰਮਨੀ

en: Djibouti
pa: ਡਜੀਬੂਟੀ

en: Denmark
pa: ਡੈਨਮਾਰਕ

en: Dominica
pa: ਡੋਮੀਨੀਆ

en: Dominican Republic
pa: ਡੋਮੀਨੀਆਨ ਗਣਰਾਜ਼

en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

en: Ecuador
pa: ਏਕਵੇਡਰ

en: Educational Institution
pa: ਵਿਦਿਅਕ ਸੰਗਠਨ

en: Estonia
pa: ਈਸਟੋਨੀਆ

en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

en: Western Sahara
pa: ਦੱਖਣੀ ਸਹਾਰਾ

en: Eritrea
pa: ਈਰਟੀਰਆ

en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

en: Ethiopia
pa: ਈਥੋਪਈਆ

en: European Union
pa: ਯੂਰਪੀ ਯੂਨੀਅਨ

en: Finland
pa: ਫਿਨਲੈਂਡ

en: Fiji
pa: ਫਿਜੀ

en: Falkland Islands
pa: ਫਾਕਲੈਡ ਟਾਪੂ

en: Micronesia
pa: ਮਾਕਰੋਨੀਸ਼ੀਆ

en: Faroe Islands
pa: ਫਾਰੀਓ ਟਾਪੂ

en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

en: Gabon
pa: ਗਾਬੋਨ

en: Great Britain
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ

en: Grenada
pa: ਗਰੀਨਾਡਾਆ

en: Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ

en: French Guiana
pa: ਫਰੈਂਚ ਗੁਆਨਾ

en: Ghana
pa: ਘਾਨਾ

en: Gibraltar
pa: ਗੀਬਰਾਲਟਰ

en: Greenland
pa: ਗਰੀਨਲੈਂਡ

en: Gambia
pa: ਗਾਬੀਆ

en: Guinea
pa: ਗੂਈਨੀਆ

en: Government
pa: ਸਰਕਾਰੀ

en: Guadeloupe
pa: ਗੁਆਡੀਲੂਪੀ

en: Equatorial Guinea
pa: ਭੂ-ਖੰਡੀ ਗੁਆਨਾ

en: Greece
pa: ਗਰੀਸ

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
pa: ਦੱਖਣ ਜਾਰਜੀਆ ਦੱਖਣ

en: Guatemala
pa: ਗੂਆਟੇਮਾਲਾ

en: Guam
pa: ਗੁਆਮ

en: Guinea-Bissau
pa: ਗੁਨੇਆ-ਬਿਸਾਉ

en: Guyana
pa: ਗੁਆਨਾ

en: Hong Kong
pa: ਹਾਂਗਕਾਂਗ

en: Heard and McDonald Islands
pa: ਹੀਅਰਡ ਅਤੇ ਮੈਕਡੋਨਾਲਡ ਆਈਸਲੈਂਡ

en: Honduras
pa: ਹਾਨਡੂਰਸ

en: Croatia
pa: ਕਰੋਟੀਆ

en: Haiti
pa: ਹਾਈਟੀ

en: Hungary
pa: ਹੰਗਰੀ

en: Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

en: Ireland
pa: ਆਇਰਲੈਂਡ

en: Israel
pa: ਇਜ਼ਰਾਈਲ

en: India
pa: ਭਾਰਤ

en: Informational
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: International
pa: ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ

en: British Indian Ocean Territory
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ ਭਾਰਤੀ ਸਮੁੰਦਰੀ ਖੇਤਰ

en: Iraq
pa: ਇਰਾਕ

en: Iran
pa: ਈਰਾਨ

en: Iceland
pa: ਆਈਸਲੈਂਡ

en: Italy
pa: ਇਟਲੀ

en: Jersey
pa: ਜਰਸੀ

en: Jamaica
pa: ਜੈਮਾਈਕਾ

en: Jordan
pa: ਜਾਰਡਨ

en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

en: Kenya
pa: ਕੀਨੀਆ

en: Kyrgyzstan
pa: ਕਿਰਗਸਤਾਨ

en: Cambodia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

en: Kiribati
pa: ਕੀਰੀਬਾਟੀ

en: Comoros
pa: ਕੋਮੋਰਸ

en: St. Kitts and Nevis
pa: ਸੇਂਟ ਕਿੱਟ ਅਤੇ ਨੀਵਿਸ

en: North Korea
pa: ਉੱਤਰੀ ਕੋਰੀਆ

en: South Korea
pa: ਦੱਖਣੀ ਕੋਰੀਆ

en: Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ

en: Cayman Islands
pa: ਕਾਯਮਨ ਟਾਪੂ

en: Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

en: Laos
pa: ਲਿਉਸ

en: Lebanon
pa: ਲੀਬਨਾਨ

en: Saint Lucia
pa: ਸੇਂਟ ਲੂਸੀਆ

en: Liechtenstein
pa: ਲੀਚਟੀਨੀਆ

en: Sri Lanka
pa: ਸ੍ਰੀਲੰਕਾ

en: Liberia
pa: ਲੀਬੀਰੀਆ

en: Lesotho
pa: ਲੀਸੋਥੋ

en: Lithuania
pa: ਲੀਥੂਨੀਆ

en: Luxembourg
pa: ਲ਼ਕਸ਼ਮਬਰਗ

en: Latvia
pa: ਲਾਟੀਵਾਆ

en: Libya
pa: ਲੀਬੀਆ

en: Morocco
pa: ਮੋਰੋਸ਼ਸ

en: Monaco
pa: ਮੋਨਸ਼ੀਆ

en: Moldova
pa: ਮੋਲਡੋਵਾ

en: United States Medical
pa: ਅਮਰੀਕੀ ਮੈਂਡੀਕਲ

en: Madagascar
pa: ਮੈਡਾਗਾਸਕਰ

en: Marshall Islands
pa: ਮਾਰਸ਼ਲ ਟਾਪੂ

en: Military
pa: ਮਿਲਟਰੀ

en: Macedonia
pa: ਮੈਕਡੋਨੀਆ

en: Mali
pa: ਮਾਲੀ

en: Myanmar
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ

en: Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ

en: Macau
pa: ਮਕਾਉ

en: Northern Mariana Islands
pa: ਉੱਤਰੀ ਮਰੀਵੀਆਨਾ ਟਾਪੂ

en: Martinique
pa: ਮਾਰਟੀਨੀਕਿਊ

en: Mauritania
pa: ਮਾਓਰੀਟਆਨਾ

en: Montserrat
pa: ਮੋਨਟਸ਼ਟੀਟ

en: Malta
pa: ਮਾਲਟਾ

en: Mauritius
pa: ਮਾਓਟੀਸ

en: Maldives
pa: ਮਾਲਦੀਪ

en: Malawi
pa: ਮਾਲਾਵੀਆ

en: Mexico
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ

en: Malaysia
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

en: Mozambique
pa: ਮੋਜ਼ਾਮਬੀਕਿਉ

en: Namibia
pa: ਨੀਮੀਬੀਆ

en: Niger
pa: ਨੀਜ਼ਰ

en: Internic Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Norfolk Island
pa: ਨੋਰਫੋਕ ਟਾਪੂ

en: Nigeria
pa: ਨੀਜ਼ੀਰਆ

en: Nicaragua
pa: ਨਿਕਾਰਗੁਆ

en: Netherlands
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ

en: Norway
pa: ਨਾਰਵੇ

en: Nepal
pa: ਨੇਪਾਲ

en: Nauru
pa: ਨੀਓਰੂ

en: Niue
pa: ਨੀਊਈ

en: New Zealand
pa: ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ

en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

en: Internic Non-Profit Organization
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਨਾ-ਲਾਭ ਸੰਗਠਨ

en: Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ

en: Peru
pa: ਪੇਰੂ

en: French Polynesia
pa: ਫਰੈਚ ਪੋਲੀਸੇਲੇਵੀਆ

en: Papua New Guinea
pa: ਪਾਪੂਆ ਨਵਾਂ ਗੂਈਨਿਆ

en: Philippines
pa: ਫਿਲਿਪੀਨੀਜ਼

en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

en: Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ

en: St. Pierre and Miquelon
pa: ਸੇਂਟ ਪਰੇਰਾ ਅਤੇ ਮਿਕਿਊਲੋਨ

en: Pitcairn
pa: ਪਿਟਸਾਰਨ

en: Puerto Rico
pa: ਪੁਈਰਟੋ ਰੀਸੋ

en: Palestinian Territory
pa: ਫਿਲੀਸਤੀਨ ਭਾਗ

en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

en: Palau
pa: ਪਾਲਾਊ

en: Paraguay
pa: ਪੇਰੂਗਵੇ

en: Qatar
pa: ਕਤਰ

en: Reunion
pa: ਰੀਯੁਨੀਅਨ

en: Romania
pa: ਰੋਮਾਨੀਆ

en: Old School ARPAnet
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਸਕੂਲ ARPAnet

en: Russian Federation
pa: ਸੰਘੀ ਰੂਸ

en: Rwanda
pa: ਰਵਾਂਡਾਂ

en: Saudi Arabia
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

en: Solomon Islands
pa: ਸੋਲੋਮੋਨ ਟਾਪੂ

en: Seychelles
pa: ਸੀਆਚਿਲਸ

en: Sudan
pa: ਸੂਡਾਨ

en: Sweden
pa: ਸਵੀਡਨ

en: Singapore
pa: ਸਿੰਘਾਪੁਰ

en: St. Helena
pa: ਸੇਂਟ ਹੀਲੀਨਆ

en: Slovenia
pa: ਸਲੋਵੀਨੀਆ

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pa: ਸਵਾਲਬੋਰਡ ਅਤੇ ਜਾਨ ਮਾਈਨ ਆਈਸਲੈਂਡ

en: Slovak Republic
pa: ਸਲੋਵਾਕ ਲੋਕਤੰਤਰ

en: Sierra Leone
pa: ਸੀਈਰਆ ਲਿਏਨ

en: San Marino
pa: ਸਾਨ ਮਾਰੀਨੂ

en: Senegal
pa: ਸੈਨੇਗਾਲ

en: Somalia
pa: ਸੋਮਾਲੀਆ

en: Suriname
pa: ਸੂਰੀਨਾਂ

en: Sao Tome and Principe
pa: ਸਾਓ ਟੋਮ ਅਤੇ ਪ੍ਰਿਨਸਾਈਪ

en: Former USSR
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਸੋਵੀਅਤ ਯੂਨੀਅਨ

en: El Salvador
pa: ਈਲ ਸਾਲੇਵਡੋਰ

en: Syria
pa: ਸੀਰੀਆ

en: Swaziland
pa: ਸਵਰਜ਼ਲੈਂਡ

en: Turks and Caicos Islands
pa: ਤੁਰਕਸ ਅਤੇ ਕੇਈਕੋਸ ਟਾਪੂ

en: Chad
pa: ਚੰਦ

en: French Southern Territories
pa: ਫਰੈਂਚ ਦੱਖਣੀ ਖੇਤਰ

en: Togo
pa: ਟੂਗੂ

en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

en: Tajikistan
pa: ਤਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

en: Tokelau
pa: ਟੂਕੀਲਾਊ

en: East Timor
pa: ਪੂਰਬੀ ਟੀਮੋਰ

en: Turkmenistan
pa: ਤੁਰਕਸਤਾਨ

en: Tunisia
pa: ਟੁਨੀਸ਼ੀਆ

en: Tonga
pa: ਟੂਨਗਾ

en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

en: Trinidad and Tobago
pa: ਟਰਿਨੀਦਾਦ ਅਤੇ ਟੋਬੇਗੋ

en: Tuvalu
pa: ਟੂਵਾਲੂ

en: Taiwan
pa: ਤਾਈਵਾਨ

en: Tanzania
pa: ਤਾਨਜ਼ੀਆ

en: Ukraine
pa: ਯੂਕਰੇਨ

en: Uganda
pa: ਯੂਗਾਂਡਾ

en: United Kingdom
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ

en: United States of America
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ ਅਮਰੀਕਾ

en: Uruguay
pa: ਉਰੂਗਵੇ

en: Uzbekistan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ

en: Vatican City State
pa: ਵਾਟਕੈਨ ਸ਼ਹਿਰ ਪ੍ਰਾਂਤ

en: St. Vincent and the Grenadines
pa: ਸੇਂਟ ਵੀਨਸੈਂਟ ਅਤੇ ਗਰੀਨਾਡੀਨਸ

en: Venezuela
pa: ਵੈਨੂਜੇਏਲਾ

en: British Virgin Islands
pa: ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਵੀਰਗਿਨ ਟਾਪੂ

en: US Virgin Islands
pa: ਅਮਰੀਕੀ ਵਰਜਿਨ ਟਾਪੂ

en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

en: Vanuatu
pa: ਵਾਨੂਟੂ

en: Wallis and Futuna Islands
pa: ਵੈਲਿਸ ਅਤੇ ਫੂਟੂਨਾ ਆਈਸਲੈਂਡ

en: Samoa
pa: ਸਾਮੀਆ

en: Yemen
pa: ਯਮਨ

en: Mayotte
pa: ਮਾਈਟੀ

en: Yugoslavia
pa: ਯੂਗੋਸਲਾਵੀਆ

en: South Africa
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ

en: Zambia
pa: ਜ਼ੈਬੀਆ

en: Zimbabwe
pa: ਜਿੰਬਾਬਾਵੇੰ

en: Couldn't connect to session bus
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਸ ਨਾਲ ਜੁੜ ਨਹੀਂ ਸਕਿਆ

en: Failed to complete Command
pa: ਕਮਾਂਡ ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: remote access
pa: ਰਿਮੋਟ ਅਸੈੱਸ

en: Couldn't connect to session bus: %s
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਸ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ: %s

en: Character Chart
pa: ਅੱਖਰ ਚਾਰਟ

en: Bans
pa: ਪਾਬੰਦੀ

en: Invite
pa: ਸੱਦਾ

en: Not connected.
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You must select some bans.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੁਝ ਪਾਬੰਦੀਆਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: Mask
pa: ਮਾਸਕ

en: From
pa: ਵੱਲੋਂ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਪਾਬੰਦੀ ਮੇਨੂ ਵਿੰਡੋ ਤਾਂ ਹੀ ਖੋਲ੍ਹ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਹੋ।

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Crop
pa: ਉਭਾਰੋ

en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: Select an output filename
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਚੁਣੋ

en: _Join Channel
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ(_J)

en: _Copy Channel Name
pa: ਚੈਨਲ ਨਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: Copy _Topic Text
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਟੈਕਸਟ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_T)

en: _Search
pa: ਖੋਜ(_S)

en: _Download List
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਲਿਸਟ(_D)

en: Save _List...
pa: ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ(_L)...

note: =============================================================
en: Show only:
pa: ਕੇਵਲ ਵੇਖੋ:

en: channels with
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਚੈਨਲ

en: to
pa: ਤੋਂ

en: users.
pa: ਯੂਜ਼ਰ

note: =============================================================
en: Look in:
pa: ਖੋਜ:

en: Channel name
pa: ਚੈਨਲ ਨਾਂ

note: =============================================================
en: Search type:
pa: ਖੋਜ ਟਾਈਪ:

en: Simple Search
pa: ਸਧਾਰਨ ਖੋਜ

en: Regular Expression
pa: ਰੈਗੂਲਰ ਸਮੀਕਰਨ

note: =============================================================
en: Find:
pa: ਖੋਜ:

en: Send file to %s
pa: %s ਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

note: unknown error
en: That file is not resumable.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਯੋਗ ਨਹੀਂ।

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
pa: ਫਾਇਲ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ: %s
    %s.
    ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ।

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲ ਦਿੱਤੇ ਅਕਾਰ ਤੋਂ ਵੱਡੀ ਹੈ। ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Cannot resume the same file from two people.
pa: ਦੋ ਲੋਕਾਂ ਤੋਂ ਇੱਕੋ ਫਾਇਲ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Both
pa: ਦੋਵੇਂ

en: Uploads
pa: ਅੱਪਲੋਡ

en: Downloads
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ

en: Details
pa: ਵੇਰਵਾ

en: File:
pa: ਫਾਇਲ:

en: Address:
pa: ਐਡਰੈੱਸ:

en: Abort
pa: ਅਧੂਰਾ ਛੱਡੋ

en: Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Resume
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ

en: Open Folder...
pa: ...ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Recv
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ

en: Sent
pa: ਭੇਜੀ

en: Start Time
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Don't auto connect to servers
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕੁਨੈਕਟ ਨਾ ਕਰੋ

en: Use a different config directory
pa: ਇੱਕ ਵੱਖਰੀ ਸੰਰਚਨਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਰਤੋਂ

en: Don't auto load any plugins
pa: ਕੋਈ ਪਲੱਗਇਨ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਲੋਡ ਨਾ ਕਰੋ

en: Show user config directory
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸੰਰਚਨਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Execute command:
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ:

en: level
pa: ਲੈਵਲ

en: Show version information
pa: ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Failed to open font:
    
    %s
pa: ਫੋਂਟ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ:
    
    %s

en: Search buffer is empty.
pa: ਖੋਜ ਬਫ਼ਰ ਖਾਲੀ ਹੈ।

en: %d bytes
pa: %d ਬਾਇਟ

en: Network send queue: %d bytes
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨੇ ਕਤਾਰ ਭੇਜੀ: %d ਬਾਈਟ

en: This command moves the front tab left by one
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਨੂੰ ਇੱਕ ਖੱਬੇ ਅੱਗੇ ਖਿਸਕਾਏਗੀ

en: This command moves the front tab right by one
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਨੂੰ ਇੱਕ ਸੱਜੇ ਅੱਗੇ ਖਿਸਕਾਏਗੀ

en: This command moves the current tab family to the left
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਵਰਗ ਨੂੰ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਖਿਸਕਾਏਗੀ

en: This command moves the current tab family to the right
pa: ਇਹ ਕਮਾਂਡ ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਵਰਗ ਨੂੰ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਖਿਸਕਾਏਗੀ

en: Push input line into history but doesn't send to server
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਸਤਰ ਨੂੰ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਰੱਖੋ, ਪਰ ਸਰਵਰ `ਤੇ ਨਾ ਭੇਜੋ

en: There was an error loading key bindings configuration
pa: ਸਵਿੱਚ ਬੰਧਨ ਸੰਰਚਨਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ

en: Cannot write to that file.
pa: ਉਹ ਫਾਇਲ ਲਿਖੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: Cannot read that file.
pa: ਉਹ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

note: duplicate, ignore
en: That mask already exists.
pa: ਇਹ ਮਾਸਕ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Private
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ

en: Notice
pa: ਨੋਟਿਸ

en: Unignore
pa: ਨਾ-ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Enter mask to ignore:
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਸਕ ਦਿਓ:

en: Ignore Stats:
pa: ਅਣਡਿੱਠੀ ਸਥਿਤੀ:

en: Channel:
pa: ਚੈਨਲ:

en: Private:
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ:

en: Notice:
pa: ਸੂਚਨਾ:

en: Invite:
pa: ਸੱਦਾ:

en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

en: Channel name too short, try again.
pa: ਚੈਨਲ ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ, ਫੇਰ ਟਰਾਈ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Connection to %s complete.
pa: %s ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ।

en: What would you like to do next?
pa: ਤੁਸੀਂ ਅੱਗੇ ਕੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: _Nothing, I'll join a channel later.
pa: ਕੁਝ ਨਹੀਂ, ਮੈਂ ਚੈਨਲ ਬਾਅਦ 'ਚ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਾਂਗਾ(_N)

en: _Join this channel:
pa: ਇਹ ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ(_J):

en: _Always show this dialog after connecting.
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਇਹ ਡਾਈਲਾਗ ਹਮੇਸ਼ਾ ਵੇਖਾਓ(_A)

en: Dialog with
pa: ਡਾਈਲਾਗ

en: Topic for %s is: %s
pa: %s ਲਈ ਵਿਸ਼ਾ ਹੈ: %s

en: No topic is set
pa: ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਗਿਆ

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
pa: ਇਹ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ %d ਚੈਨਲ ਜਾਂ ਡਾਈਲਾਗ ਜੁੜੇ ਹੋਏ ਹਨ। ਕੀ ਸਭ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Don't ask next time.
pa: ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਨਾ ਪੁੱਛੋ।

en: You are connected to %i IRC networks.
pa: ਤੁਸੀਂ %i IRC ਨੈੱਟਵਰਕਾਂ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ।

en: Are you sure you want to quit?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Some file transfers are still active.
pa: ਕੁਝ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਹਾਲੇ ਚਾਲੂ ਹਨ।

en: _Minimize to Tray
pa: ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(_M)

en: Insert Attribute or Color Code
pa: ਗੁਣ ਜਾਂ ਰੰਗ ਕੋਡ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: <b>Bold</b>
pa: <b>ਗੂੜਾ</b>

en: <u>Underline</u>
pa: <u>ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ</u>

en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Colors 0-7
pa: ਰੰਗ ੦-੭

en: Colors 8-15
pa: ਰੰਗ ੮-੧੫

en: _Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(_S)

en: _Log to Disk
pa: ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਲਾਗ(_L)

en: _Reload Scrollback
pa: ਸਕਰੋਲ ਰੀ-ਲੋਡ ਕਰੋ(_R)

en: _Hide Join/Part Messages
pa: ਜੁਆਇੰਨ/ਛੱਡਣ ਸੁਨੇਹੇ ਓਹਲੇ(_H)

en: _Extra Alerts
pa: ਹੋਰ ਚੇਤਾਵਨੀਆਂ(_E)

en: Beep on _Message
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਆਵਾਜ਼(_M)

en: Blink Tray _Icon
pa: ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਝਪਕਾਓ(_I)

en: Blink Task _Bar
pa: ਟਾਸਕ ਬਾਰ ਝਪਕਾਓ(_B)

en: _Detach
pa: ਵੱਖ ਕਰੋ(_D)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: User limit must be a number!
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਮਟ ਅੰਕ ਹੀ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ!

en: No outside messages
pa: ਕੋਈ ਬਾਹਰੀ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ

en: Topic Protection
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Invite Only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਸੱਦਾ

en: Moderated
pa: ਵਿਚੋਲਾ

en: Ban List
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਿਸਟ

en: Keyword
pa: ਕੀ-ਵਰਡ

en: User Limit
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਮਟ

en: Enter new nickname:
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Host unknown
pa: ਅਣਜਾਣ ਹੋਸਟ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Real Name:
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ:

en: User:
pa: ਯੂਜ਼ਰ:

en: Country:
pa: ਦੇਸ਼:

en: Server:
pa: ਸਰਵਰ:

en: %u minutes ago
pa: %u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: Last Msg:
pa: ਆਖਰੀ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Away Msg:
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Open Link in Browser
pa: ਲਿੰਕ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Copy Selected Link
pa: ਚੁਣਿਆ ਲਿੰਕ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Join Channel
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: Part Channel
pa: ਚੈਨਲ ਛੱਡੋ

en: Cycle Channel
pa: ਚੱਕਰੀ ਚੈਨਲ

en: Replace with
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ

en: _New
pa: ਨਵਾਂ(_N)

en: _Quit
pa: ਬਾਹਰ(_Q)

note: 15
en: _View
pa: ਵੇਖੋ(_V)

en: _Menu Bar
pa: ਮੇਨੂ ਬਾਰ(_M)

en: _Topic Bar
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਬਾਰ(_T)

en: _User List
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਾਰ(_U)

en: M_ode Buttons
pa: ਮੋਡ ਬਟਨ(_O)

en: _Channel Switcher
pa: ਚੈਨਲ ਸਵਿੱਚਰ(_C)

en: _Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ(_T)

en: T_ree
pa: ਲੜੀ(_r)

en: _Network Meters
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਮੀਟਰ(_N)

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: Graph
pa: ਗਰਾਫ਼

en: _Server
pa: ਸਰਵਰ(_S)

en: _Disconnect
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ(_D)

en: _Reconnect
pa: ਫੇਰ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(_R)

en: _Usermenu
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਮੇਨੂ(_U)

note: 40
en: S_ettings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(_e)

en: _Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_P)

note: 52
en: _Window
pa: ਵਿੰਡੋ(_W)

en: Reset Marker Line
pa: ਮਾਰਕਰ ਲਾਈਨ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: C_lear Text
pa: ਟੈਕਸਟ ਸਾਫ਼(_l)

en: _Help
pa: ਮੱਦਦ(_H)

note: 74
en: _Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ(_C)

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: _Attach
pa: ਅਟੈਚ ਕਰੋ(_A)

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Last Seen
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਵੇਖਿਆ

en: Offline
pa: ਆਫਲਾਇਨ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: %d minutes ago
pa: %d ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: Online
pa: ਆਨਲਾਇਨ

en: Enter nickname to add:
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: Notify on these networks:
pa: ਇਹ ਨੈੱਟਵਰਕਾਂ ਉੱਤੇ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ:

en: Open Dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: _Blink on
pa: ਝਪਕੋ(_B)

en: Channel Message
pa: ਚੈਨਲ ਸੁਨੇਹਾ

en: Private Message
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਸੁਨੇਹਾ

en: Highlighted Message
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਕੀਤਾ ਸੁਨੇਹਾ

note: blink_item (BIT_FILEOFFER, submenu, _("File Offer"));
en: _Change status
pa: ਹਾਲਤ ਬਦਲੋ(_C)

en: _Away
pa: ਦੂਰ(_A)

en: _Back
pa: ਵਾਪਸ(_B)

en: Version
pa: ਵਰਜਨ

en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

en: Select a Plugin or Script to load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਪਲੱਗਇਨ ਤੇ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਚੁਣੋ

en: _Load...
pa: ਲੋਡ(_L)...

en: Save As...
pa: ਇੰਞ ਸੰਭਾਲੋ...

en: New Network
pa: ਨਵਾਂ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Really remove network "%s" and all its servers?
pa: ਕੀ ਅਸਲ ਵਿੱਚ "%s" ਨੈਟਵਰਕ ਅਤੇ ਇਸ ਦੇ ਸਰਵਰ ਹਟਾਉਣੇ ਹਨ?

en: Key (Password)
pa: ਕੁੰਜੀ (ਪਾਸਵਰਡ)

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: Connect to selected server only
pa: ਚੁਣੇ ਸਰਵਰਾਂ ਨਾਲ ਹੀ ਜੁੜੋ

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਸਫਲ ਹੋਣ ਤੇ ਸਰਵਰਾਂ ਵਿੱਚ ਚੱਕਰ ਨਾ ਲਗਾਉ।

en: Bypass proxy server
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਬਾਏਪਾਸ ਕਰੋ

en: Use SSL for all the servers on this network
pa: ਇਸ ਨੈਟਵਰਕ ਤੇ ਸਭ ਸਰਵਰਾਂ ਲਈ SSL ਵਰਤੋਂ

en: Use global user information
pa: ਗਲੋਬਲ ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਰਤੋਂ

en: _Nick name:
pa: ਨਾਂ(_N):

en: Second choice:
pa: ਦੂਜੀ ਚੋਣ:

en: Rea_l name:
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ(_l):

en: _User name:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(_U):

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Character set:
pa: ਕਰੈਕਟਰ ਸੈੱਟ:

en: User Information
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Third choice:
pa: ਤੀਜੀ ਚੋਣ:

en: Networks
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Skip network list on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਲਿਸਟ ਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: _Edit...
pa: ਸੋਧ(_E)...

en: _Sort
pa: ਲੜੀਬੱਧ(_S)

en: C_onnect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(_C)

en: Albanian
pa: ਅਲਬਾਨੀਆ

en: Azerbaijani
pa: ਅਜਰਬਾਈਜਾਨ

en: Belarusian
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

en: Estonian
pa: ਈਸਟੋਨੀਆ

en: Hindi
pa: ਭਾਰਤ

en: Malay
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

en: Thai
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Font:
pa: ਫੋਂਟ:

en: Colored nick names
pa: ਰੰਗਦਾਰ ਨਾਂ

en: Give each person on IRC a different color
pa: IRC ਤੇ ਹਰ ਵਿਅਕਤੀ ਨੂੰ ਵੱਖਰਾ ਰੰਗ ਦਿਓ

en: Make nick names right-justified
pa: ਨਾਂਵਾਂ ਨੂੰ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਰੱਖੋ

en: Show marker line
pa: ਮਾਰਕਰ ਲਾਈਨ ਵੇਖੋ

en: Insert a red line after the last read text.
pa: ਆਖਰੀ ਪੜ੍ਹੇ ਪਾਠ ਬਾਅਦ ਲਾਲ ਰੰਗ ਦੀ ਰੇਖਾ ਖਿੱਚੋ।

en: Background image:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ:

en: Transparency Settings
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ ਸੈਟਿੰਗ

en: Spell checking
pa: ਸਪੈਲ ਚੈਕਿੰਗ

en: Nick Completion
pa: ਨਾਂ ਪੂਰਤੀ

en: Nick completion suffix:
pa: ਨਾਂ ਪੂਰਤੀ ਅਗੇਤਰ:

en: Nick completion sorted:
pa: ਨਾਂ ਪੂਰਨ ਲੜੀਬੱਧ:

en: Unsorted
pa: ਨਾ-ਕ੍ਰਮਬੱਧ

en: Top
pa: ਉੱਤੇ

en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Hidden
pa: ਓਹਲੇ

en: User List
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ

en: Show hostnames in user list
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹੋਸਟ ਨਾਂ

en: Use the Text box font and colors
pa: ਟੈਕਸਟ ਬਕਸਾ ਫੋਂਟ ਤੇ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: User list sorted by:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ ਕ੍ਰਮਬੱਧ:

en: Show user list at:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ:

en: On channels smaller than:
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਛੋਟੇ ਚੈਨਲ ਲਈ:

en: Action Upon Double Click
pa: ਦੋ ਵਾਰ ਦਬਾਉਣ ਤੇ ਕਾਰਵਾਈ

en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋ

en: Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Only requested tabs
pa: ਸਿਰਫ਼ ਮੰਗੀਆਂ ਟੈਬਾਂ

note: 0 tabs 1 reserved
en: Tree
pa: ਲੜੀ

note: {ST_HEADER,	N_("Channel Switcher"),0,0,0},
en: Switcher type:
pa: ਸਵਿੱਚਰ ਟਾਈਪ:

en: Open an extra tab for server messages
pa: ਸਰਵਰ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਵੱਖਰੀ ਟੈਬ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open a new tab when you receive a private message
pa: ਜਦੋਂ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਸੁਨੇਹਾ ਆਵੇ ਤਾਂ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Sort tabs in alphabetical order
pa: ਟੈਬਾਂ ਨੂੰ ਅੱਖਰ-ਕ੍ਰਮ ਅਨੁਸਾਰ ਰੱਖੋ

en: Smaller text
pa: ਛੋਟਾ ਟੈਕਸਟ

en: Focus new tabs:
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬਾਂ ਲਈ ਫੋਕਸ:

en: Show channel switcher at:
pa: ਚੈਨਲ ਸਵਿੱਚਰ ਵੇਖੋ:

en: Shorten tab labels to:
pa: ਛੋਟਾ ਟੈਬ ਨਾਂ:

en: letters.
pa: ਅੱਖਰ

en: Tabs or Windows
pa: ਟੈਬਾਂ ਜਾਂ ਵਿੰਡੋਜ਼

en: Open channels in:
pa: ਚੈਨਲ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Open dialogs in:
pa: ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Open utilities in:
pa: ਸਹੂਲਤਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Files and Directories
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ

en: Download files to:
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ:

en: Move completed files to:
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਭੇਜੋ:

en: Save nick name in filenames
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਨਾਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Auto Open DCC Windows
pa: ਖੁਦ ਹੀ DCC ਵਿੰਡੋਜ਼ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Send window
pa: ਭੇਜਣ ਵਿੰਡੋ

en: Receive window
pa: ਪ੍ਰਾਪਤੀ ਵਿੰਡੋ

en: Chat window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ

en: One upload:
pa: ਇੱਕ ਅੱਪਲੋਡ:

en: Maximum speed for one transfer
pa: ਇੱਕ ਸੰਚਾਰ ਲਈ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਤੀ

en: One download:
pa: ਇੱਕ ਡਾਊਨਲੋਡ:

en: All uploads combined:
pa: ਸਭ ਅੱਪਲੋਡ ਜੋੜ:

en: Maximum speed for all files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਤੀ

en: All downloads combined:
pa: ਸਭ ਡਾਊਨਲੋਡ ਜੋੜ:

en: Alerts
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Blink tray icon on:
pa: ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਝਪਕਾਓ:

en: Blink task bar on:
pa: ਟਾਸਕ ਬਾਰ ਝਪਕਾਓ:

en: Make a beep sound on:
pa: ਬੀਪ ਸਾਊਂਡ ਦਿਓ:

en: Enable system tray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਚਾਲੂ

en: Highlighted Messages
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਕੀਤੇ ਸੁਨੇਹੇ

en: Extra words to highlight:
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰਨ ਲਈ ਹੋਰ ਸ਼ਬਦ:

en: Nick names not to highlight:
pa: ਨਾ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਨਾਂ:

en: Nick names to always highlight:
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਨਾਂ:

en: Default Messages
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੁਨੇਹੇ

en: Quit:
pa: ਬਾਹਰ:

en: Leave channel:
pa: ਚੈਨਲ ਛੱਡਣਾ:

en: Away:
pa: ਦੂਰ:

en: Away
pa: ਦੂਰ

en: Show away once
pa: ਦੂਰ ਇੱਕ ਵਾਰ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Automatically unmark away
pa: ਖੁਦ ਹੀ ਦੂਰ ਨੂੰ ਨਾ-ਮਾਸਕ ਕਰੋ

en: Display MODEs in raw form
pa: MODE ਨੂੰ ਕੱਚੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ

en: Hide join and part messages
pa: ਦਾਖਲਾ ਤੇ ਛੱਡਣਾ ਸੁਨੇਹੇ ਓਹਲੇ

en: Auto reconnect delay:
pa: ਅੰਤਰਾਲ ਬਾਅਦ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ:

en: Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ

en: Display scrollback from previous session
pa: ਪਿਛਲੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਤੋਂ ਸਕਰੋਲਬੈਕ ਵੇਖਾਓ

en: Scrollback lines:
pa: ਸਕਰੋਲਬੈਕ ਲਾਈਨਾਂ:

en: Enable logging of conversations to disk
pa: ਗੱਲਾਂਬਾਤਾਂ ਲਈ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ ਚਾਲੂ

en: Log filename:
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਨਾਂ:

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
pa: %s=Server %c=Channel %n=Network

en: Insert timestamps in logs
pa: ਲਾਗ ਵਿੱਚ ਸਮਾਂ ਮੋਹਰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

en: Log timestamp format:
pa: ਲਾਗ ਸਮਾਂ ਮੋਹਰ ਫਾਰਮੈਟ:

en: URLs
pa: URL

en: (Disabled)
pa: (ਆਯੋਗ)

en: Your Address
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਐਡਰੈਸ

en: Bind to:
pa: ਸਬੰਧਿਤ:

en: Only useful for computers with multiple addresses.
pa: ਕਈ ਐਡਰੈਸਾਂ ਵਾਲਿਆਂ ਲਈ ਹੀ ਫਾਇਦੇਮੰਦ।

en: Get my address from the IRC server
pa: IRC ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਮੇਰਾ ਐਡਰੈੱਸ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: DCC IP address:
pa: DCC IP ਐਡਰੈੱਸ:

en: Proxy Server
pa: ਸਰਵਰ ਸਰਵਰ

en: Hostname:
pa: ਹੋਸਟ ਨਾਂ:

en: Port:
pa: ਪੋਰਟ:

en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Select an Image File
pa: ਇੱਕ ਤਸਵੀਰ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Select Download Folder
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: Select font
pa: ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Browse...
pa: ਝਲਕ...

en: Open Data Folder
pa: ਡਾਟਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Select color
pa: ਚੋਣ ਰੰਗ

en: Text Colors
pa: ਪਾਠ ਰੰਗ

en: mIRC colors:
pa: mIRC ਰੰਗ:

en: Local colors:
pa: ਲੋਕਲ ਰੰਗ:

en: Foreground:
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ:

en: Background:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ:

en: Interface Colors
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਰੰਗ

en: New data:
pa: ਨਵਾਂ ਡਾਟਾ:

en: Marker line:
pa: ਮਾਰਕਰ ਲਾਈਨ:

en: New message:
pa: ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ:

en: Away user:
pa: ਦੂਰ ਯੂਜ਼ਰ:

en: Highlight:
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ:

en: Event
pa: ਈਵੈਂਟ

en: Sound file
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ

en: Select a sound file
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Sound file:
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ:

en: _Browse...
pa: ਝਲਕ(_B)...

en: _Play
pa: ਚਲਾਓ(_P)

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Input box
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਬਕਸਾ

en: User list
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ

en: Channel switcher
pa: ਚੈਨਲ ਸਵਿੱਚਰ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Chatting
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Network setup
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੈੱਟਅੱਪ

en: File transfers
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ

en: Categories
pa: ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
pa: ਕੁਝ ਅਜਿਹੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਕੀਤੀਆਂ ਗਈਆਂ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਮੁੜ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਉਪਰੰਤ ਹੀ ਲਾਗੂ ਹੋ ਸਕਣਗੀਆਂ।

en: There was an error parsing the string
pa: ਸਤਰ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
pa: ਇਹ ਸੰਕੇਤ ਨੂੰ ਕੇਵਲ %d ਮੁੱਲ ਦਿੱਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ, $%d ਗਲਤ ਹੈ

en: Print Texts File
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲ ਛਾਪੋ

en: $ Number
pa: $ ਅੰਕ

en: Edit Events
pa: ਘਟਨਾ ਸੋਧ

en: Load From...
pa: ਇਥੋਂ ਲੋਡ...

en: Test All
pa: ਸਭ ਦੀ ਜਾਂਚ

en: Clear list
pa: ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼

en: Copy selected URL
pa: ਚੁਣੇ URL ਦੀ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Save list to a file
pa: ਲਿਸਟ ਫਾਇਲ `ਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: %d ops, %d total
pa: %d ops, %d ਕੁੱਲ

en: Open an irc://server:port/channel URL
pa: ਇੱਕ irc://server:port/channel URL ਖੋਲ੍ਹੋ
