HexChat - en to pt_BR translation catalogue (1332 entries)

en: IRC Client
pt_BR: Cliente IRC

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
pt_BR: HexChat é um cliente IRC extensível e fácil de usar. Ele permite que, de forma segura, você acesse múltiplas redes e tenha conversas privadas com outros usuários ou ainda em canais públicos, tudo isso através de uma interface personalizável. Você poderá até mesmo transferir arquivos.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
pt_BR: HexChat suporta recursos como: DCC, SASL, proxies, corretor ortográfico, alertas, registros, temas personalizados, e scripts em Python/Perl

en: Main Chat Window
pt_BR: Janela principal de bate-papo

en: Chat with other people online
pt_BR: Converse com outras pessoas na rede

en: Open Safe Mode
pt_BR: Abrir modo seguro

en: HexChat Theme Manager
pt_BR: Gerenciador de temas

note: 0 means unlimited STRINGS
en: I'm busy
pt_BR: Estou ocupado

en: Leaving
pt_BR: Saindo...

en: OFF
pt_BR: Desligar

en: ON
pt_BR: Ligar

en: {unset}
pt_BR: {nãodefinido}

en: Network
pt_BR: Rede

en: <none>
pt_BR: <nenhum>

en: Channel
pt_BR: Canal

en: Waiting
pt_BR: Aguardando

note: black
en: Active
pt_BR: Ativo

note: cyan
en: Failed
pt_BR: Sem sucesso

note: red
en: Done
pt_BR: Pronto

note: green
en: Connect
pt_BR: Conectar

note: black
en: Aborted
pt_BR: Cancelado

en: Cannot access %s
pt_BR: Impossível acessar %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
pt_BR: Erro

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
pt_BR: %s te oferece "%s". Quer aceitar?

en: No active DCCs
pt_BR: Nenhum DCC ativo

en: _Open Dialog Window
pt_BR: Iniciar c_onversa

en: _Send a File
pt_BR: _Enviar arquivo

en: _User Info (WhoIs)
pt_BR: _Informações (Whois)

en: _Add to Friends List
pt_BR: _+ Amigos

en: _Ignore
pt_BR: _Ignorar

en: O_perator Actions
pt_BR: O_perador

en: Give Ops
pt_BR: + op

en: Take Ops
pt_BR: - op

en: Give Voice
pt_BR: +v

en: Take Voice
pt_BR: -v

en: Kick/Ban
pt_BR: Chutar/Banir

en: Kick
pt_BR: Chutar

en: Ban
pt_BR: Banir

en: KickBan
pt_BR: Chutar & banir

en: Leave Channel
pt_BR: Sair do canal

en: Join Channel...
pt_BR: Entrar num canal

en: Enter Channel to Join:
pt_BR: Informe o canal a entrar:

en: Server Links
pt_BR: Links de servidores

en: Ping Server
pt_BR: Pingar servidor

en: Hide Version
pt_BR: Esconder a versão

en: bye
pt_BR: tchau

en: Enter reason to kick %s:
pt_BR: Qual o motivo para chuta--lo(a) %s:

en: Send File
pt_BR: Enviar arquivo

en: Dialog
pt_BR: Conversa

en: WhoIs
pt_BR: Quem É

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Chat
pt_BR: Conversar

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Ping
pt_BR: Pingar

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
pt_BR: Você não tem permissão de escrita a %s. Nada desta sessão poderá ser salvo.

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
pt_BR: * Executar um IRC como root é estupidez. Você deve
      criar uma conta de usuário e usá-la para fazer o login.

en: YES
pt_BR: SIM

en: NO
pt_BR: NÃO

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
pt_BR: Você está recebendo um CTCP flood de %s, ignorando %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
pt_BR: Você está recebendo muitas mensagens consecutivas de %s, o parâmetro gui_autoopen_dialog será DESATIVADO.

en: Resolved to %s
pt_BR: Resolvido para %s

en: Not found
pt_BR: Não encontrado

en: Resolved to:
pt_BR: Resolvido para:

en: Looking up %s...
pt_BR: Procurando %s...

en:   %-20s online
pt_BR:   %-20s conectou-se

en:   %-20s offline
pt_BR:   %-20s desconectou-se

en: No channel joined. Try /join #<channel>
pt_BR: Você não entrou em canal algum. Tente /join #<canal>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
pt_BR: Não conectado. Tente /server <host> [porta]

en: Server %s already exists on network %s.
pt_BR: Servidor %s já existe na rede %s.

en: Added server %s to network %s.
pt_BR: Servidor %s adicionado a rede %s.

en: Already marked away: %s
pt_BR: Já está ausente: %s

en: Already marked back.
pt_BR: Já está de volta

en: I need /bin/sh to run!
pt_BR: Eu preciso do /bin/sh para executar!

en: Commands Available:
pt_BR: Comandos disponíveis:

en: User defined commands:
pt_BR: Comandos definidos pelo usuário:

en: Plugin defined commands:
pt_BR: Comandos definidos por plugins:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
pt_BR: Digite /HELP <comando> para mais informações, ou /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
pt_BR: Argumento desconhecido ignorado '%s'.

en: Quiet is not supported by this server.
pt_BR: Silêncio não é suportado por este servidor.

note: error
en: No such plugin found.
pt_BR: Plugin não encontrado

en: That plugin is refusing to unload.
pt_BR: Este plugin se recusa a descarregar

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
pt_BR: ADDBUTTON <nome> <ação>, adiciona um botão abaixo da lista de usuários

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
pt_BR: ADDSERVER <NovaRede> <novoservidor/6667>, adiciona uma nova rede com um novo servidor a lista de redes

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
pt_BR: ALLCHAN <comando>, envia um comando para todos os canais em que você estiver

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
pt_BR: ALLCHANL <comando>, envia um comando para todos os canais no servidor atual

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
pt_BR: ALLSERV <comando>, envia um comando para todos os servidores em que você estiver

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
pt_BR: AWAY [<razão>], torna você ausenta (use /BACK para voltar)

en: BACK, sets you back (not away)
pt_BR: BACK, trás você de volta (não ausente)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
pt_BR: BAM <mask> [<bantype>], bane todos os usuários com a máscara correspondente no canal atual. Esse comando não os expulsará caso eles ainda estejam no canal (necessário ChanOp)

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
pt_BR: CHANOPT [-quiet] <variável> [<valor>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
pt_BR: CHARSET [<codificação>], obtém ou altera a codificação usada na conexão atual

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
pt_BR: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<quantidade>], Limpa o texto da janela atual ou histórico de comandos

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
pt_BR: CLOSE [-m], Fecha a janela/aba atual, fechando a janela se esta for a única aba aberta, ou com "-m", fecha todas as conversas privadas.

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
pt_BR: COUNTRY [-s] <código|valor coringa>, procura pelo código de um país, ex: br = brasil

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
pt_BR: CTCP <usuário> <mensagem>, envia uma mensagem CTCP  ao usuário, mensagens comuns são VERSION e USERINFO

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
pt_BR: CYCLE [<canal>], Sai do canal atual, ou de um escolhido, e entra novamente

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
pt_BR: 
    DCC GET <apelido>                      - aceita uma oferta de arquivo
    DCC SEND [-maxcps=#] <apelido> [arquivo]  - envia um arquivo a um usuário
    DCC PSEND [-maxcps=#] <apelido> [arquivo] - envia um arquivo em modo passivo a um usuário
    DCC LIST                            - exibe a lista de DCCs
    DCC CHAT <apelido>                     - oferece um DCC CHAT
    DCC PCHAT <apelido>                    - oferece um DCC CHAT em modo passivo
    DCC CLOSE <tipo> <apelido> <arquivo>         exemplo:
             /dcc close send josesilva arquivo.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
pt_BR: DEHOP <usuário>, remove o estado de meio-operador do usuário no canal ativo (necessita ChanOp)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
pt_BR: DELBUTTON <nome> apaga um botão da parte inferior da lista de usuários

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
pt_BR: DEOP <usuário>, remove o estado de operador de um usuário no canal ativo (necessita ChanOp)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
pt_BR: DEVOICE <usuário>, remove o estado de voz de um usuário no canal ativo (necessita ChanOp)

en: DISCON, Disconnects from server
pt_BR: DISCON, Desconecta do servidor

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
pt_BR: DNS <usuário|host|ip>, Resolve um IP ou hostname

en: ECHO <text>, Prints text locally
pt_BR: ECHO <texto>, Exibe um texto localmente

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
pt_BR: EXEC [-o] <comando>, executa um comando na shell. Se o modo -o for usado, então o resultado do comando será enviado ao canal ativo, ou então exibido na caixa de texto ativa

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
pt_BR: EXECCONT, envia SIGCONT ao processo

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
pt_BR: EXECKILL [-9], elimina um comando exec ativo na sessão atual. Se o modo -9 for utilizado, o processo designado é terminado com SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
pt_BR: EXECSTOP, envia SIGSTOP ao processo

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
pt_BR: EXECWRITE, envia dados ao stdin do processo

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
pt_BR: EXPORTCONF, exporta as configurações do HexChat

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
pt_BR: FLUSHQ, esvazia a lista de envios do servidor ativo

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
pt_BR: GATE <host> [<porta>], cria uma conexão proxy através de um host, a porta padrão é 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
pt_BR: GHOST <usuário) [senha], Encerra a conexão de um usuário fantasma

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
pt_BR: HOP <usuário>, concede estado de meio-operador a um usuário (necessita ChanOp)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
pt_BR: ID <senha>, faz identificação do apelido junto ao NickServ

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
pt_BR: IGNORE <máscara> <tipos> <opções>
    máscara - máscara do host a ignorar, ex: *!*@*.telesp.net.br
    tipos - tipo de dado a ignorar, dentre as opções:
    PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
    opções - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
pt_BR: INVITE <usuário> [<canal>], convida alguém para entrar no canal, por padrão o canal ativo (necessita ChanOp)

en: JOIN <channel>, joins the channel
pt_BR: JOIN <canal>, entra no canal

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
pt_BR: KICK <usuário> [motivo], chuta o usuário do canal ativo (necessita ChanOp)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
pt_BR: KICKBAN <usuário> [motivo], bane e então chuta o usuário do canal ativo (necessita ChanOp)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
pt_BR: LAGCHECK, força uma nova verificação do lag

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
pt_BR: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <fragmento>, pesquisa por um dado fragmento nos registros
    Use -h para dar destaque ao fragmento encontrado
    Use -m para somente palavras inteiras
    Use -r quando o fragmento for um Expressão Regular
    Use -- (duplo hífen) para encerrar as opções quando pesquisando, use, a opção '-r'

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
pt_BR: LOAD [-e] <arquivo>, carrega um plug-in ou script

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
pt_BR: MDEHOP, Remove, em massa, o estado dos meio-operadores no canal ativo (necessita ChanOp)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
pt_BR: MDEOP, Remove, em massa, o estado de todos os operadores do canal ativo (necessita ChanOp)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
pt_BR: ME <ação>, envia a ação para o canal ativo (ações são geralmente escritas em 3ª pessoa, ex: /me pula)

en: MHOP, Mass hop's all users in the current channel (needs chanop)
pt_BR: MHOP, Concede estado de meio-operador em massa no canal ativo (é necessário ser operador)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
pt_BR: MKICK, Chuta todos os usuário do canal ativo com exceção de você (necessita ChanOp)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
pt_BR: MOP, Concede modo de operador a todos os usuários do canal ativo (necessita ChanOp)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
pt_BR: MSG <usuário> <mensagem>, envia uma mensagem privada. Ao utilizar ".", no lugar de um apelido de usuário, a mensagem é encaminhado ao último usuário, ou prefixe com "=" para enviar a um dcc chat

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
pt_BR: NAMES [canal], Lista os usuários presentes em um canal

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
pt_BR: NCTCP <usuário> <mensagem>, Envia uma notificação CTCP

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
pt_BR: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<porta>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
pt_BR: NICK <nickname>, altera seu apelido

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
pt_BR: NOTICE <usuário/canal> <mensagem>, envia uma aviso

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
pt_BR: NOTIFY [-n rede1[,rede2,...]] [<usuário>], exibe sua lista de amigos ou adiciona alguém a ela

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
pt_BR: OP <nick>, concede estado de operador ao usuário (necessita ChanOp)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
pt_BR: PART [<canal>] [<motivo>], sai do canal, por padrão o canal ativo

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
pt_BR: PING <usuário | canal>, envia um CTCP ping a um usuário ou canal

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
pt_BR: QUERY [-nofocus] <usuário> [mensagem], abre uma nova janela de conversa privada e, opcionalmente, também envia uma mensagem

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
pt_BR: QUIET <máscara> [<tipodesilencio>], silencia todos os usuários que possuam uma dada máscara no canal ativo, contanto que esta ação seja suportada pelo servidor

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
pt_BR: QUIT [<motivo>], desconecta do servidor atual

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
pt_BR: QUOTE <texto>, envia um texto em formato puro para o servidor

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
pt_BR: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<porta>] [<senha>], Pode ser usado apenas digitando /RECONNECT para reconectar ao servidor atual ou com /RECONNECT ALL para reconectar a todos os servidores ativos

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
pt_BR: RECONNECT [<host>] [<porta>] [<senha>], Pode ser usado apenas digitando /RECONNECT para reconectar ao servidor atual ou com /RECONNECT ALL para reconectar a todos os servidores ativos

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
pt_BR: RECV <texto>, envia dados puros ao HexChat, como se estes fossem recebidos diretamente do servidor IRC

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
pt_BR: RELOAD <nome>, recarrega um plugin ou script

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
pt_BR: SAY <texto>, envia texto para a janela ativa

en: SEND <nick> [<file>]
pt_BR: SEND <nick> [<arquivo>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
pt_BR: SERVCHAN [-ssl] <host> <porta> <canal>, conecta e entra em um canal

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
pt_BR: SERVCHAN <host> <porta> <canal>, conecta e entra em um canal

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
pt_BR: SERVER [-ssl] <host> [<porta>] [<senha>], conecta a um servidor. Por padrão, a porta 6667 é para conexões normais e a 6697 para conexões com SSL

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
pt_BR: SERVER <host> [<porta>] [<senha>], conecta a um servidor, a portão padrão é 6667

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
pt_BR: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variável> [<valor>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
pt_BR: SETCURSOR [-|+]<posição>, reposiciona o cursos na caixa de entrada

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
pt_BR: SETTAB <novo nome>, altera o nome da aba, no entando o valor ajustado para tab_trunc ainda será respeitado

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
pt_BR: SETTEXT <novo texto>, muda o texto da caixa de entrada

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
pt_BR: TOPIC [<topic>], ajusta um novo tópico, caso nenhum seja informado, exibe o tópico atual

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
pt_BR: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Alterna a bandeja piscando entre dois ícones.
    TRAY -f <arquivo>                        Ajusta a bandeja para um ícone.
    TRAY -i <número>                        Pisca a bandeja com o ícone interno.
    TRAY -t <texto>                            Ajusta as dicas da bandeja.
    TRAY -b <titulo> <texto>               Ajusta o balão da bandeja

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
pt_BR: UNBAN <mascara> [<mascara>...], tira o banimento das mascaras escolhidas.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
pt_BR: UNIGNORE <mascara> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
pt_BR: UNLOAD <nome>, descarrega um plug-in ou script

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
pt_BR: UNQUIET <mascara> [<mascara>...], tira o silêncio das máscaras escolhidas quando suportado pelo servidor.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
pt_BR: URL <url>, abre a URL no seu navegador

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
pt_BR: USELECT [-a] [-s] <apelido1> <apelido2> etc, destaca o usuário(s) na lista do canal

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
pt_BR: VOICE <nick>, concede voz a alguém (necessita ChanOp)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
pt_BR: WALLCHAN <mensagem>, envia uma mensagem a todos os canais

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
pt_BR: WALLCHOP <mensagem>, envia uma mensagem a todos os operadores do canal ativo

en: User Command for: %s
pt_BR: Comando personalizado para: %s

en: Usage: %s
pt_BR: Uso: %s

en: 
    No help available on that command.
pt_BR: 
    Nenhuma ajuda disponível para este comando.

en: No such command.
pt_BR: Comando inexistente.

en: Bad arguments for user command.
pt_BR: Argumento inválido para o comando.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
pt_BR: Excesso de comandos recursivos, cancelando.

en: Unknown Command %s. Try /help
pt_BR: Comando desconhecido %s. Tente /help

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
pt_BR: O símbolo para hexchat_plugin_init não foi encontrando. Este arquivo é realmente um plugin do HexChat?

en: *	Servicing ident request from %s as %s
pt_BR: *	Serviço de ident requisitado de %s como %s

en: *	Error starting identd server: %s
pt_BR: *	Erro ao iniciar servidor identd: %s

en: IDENTD <port> <username>
pt_BR: IDENTD <porta> <usuário>

en: Timer %d deleted.
pt_BR: Timer %d apagado.

en: No such ref number found.
pt_BR: Número de referência não encontrado.

en: No timers installed.
pt_BR: Nenhum timer em funcionamento.

note: 00000 00000000 0000000 abc
en:  Ref#  Seconds  Repeat  Command 
pt_BR:  Ref#  Segundos  Repetições  Comando 

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
pt_BR: Tem certeza que esse é um servidor e porta que suportam SSL?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
pt_BR: Impossível resolver hostname %s
    Verifique suas configurações de IP!

en: Proxy traversal failed.
pt_BR: Travessia de proxy mal sucedida.

en: Cycling to next server in %s...
pt_BR: Rodando para o próximo servidor em %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
pt_BR: Aviso: o conjunto de caracteres "%s" é desconhecido. Não será utilizada nenhuma conversão para rede %s.

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
pt_BR: %C18*%O$t%C18$1%O adicionado(a) ao amigos

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
pt_BR: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O por %C24$4%O em %C26$3%O

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
pt_BR: %C22*%O$tNão foi possível entrar no canal %C22$1 %O(%C20Você está banido%O).

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
pt_BR: %C29*%O$tCapacidade aprendidas: %C29$2%O

en: %C29*%O$tCapabilities removed: %C29$2%O
pt_BR: %C29*%O$tCapacidades removidas: %C29$2%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
pt_BR: %C23*%O$tCapacidades suportadas: %C29$2%O

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
pt_BR: %C23*%O$tCapacidades requeridas: %C29$1%O

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
pt_BR: %C24*%O$t%C28$1%O mudou de apelido para %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O baniu %C18$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
pt_BR: %C22*%O$tCanal %C22$1%O criado em %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O retirou o estado de meio-operador de %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O retirou o estado de operador de %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O retirou a voz de %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%C isentou %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O concedeu estado de meio-operador a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets invite exempt on %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%C ajustou isenção de convites em %C18$2%O

en: %UChannel          Users   Topic
pt_BR: %UCanal          Usuários   Tópico

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O ajustou os modos %C24$2$3%O em %C22$4%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
pt_BR: %C22*%O$tCanal %C22$1%O modos: %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O concedeu estado de operador a %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O definiu silêncio em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O removeu a isenção em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes invite exempt on %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O removeu a isenção de convites em %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O removeu a palavra-chave do canal

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O removeu o limite de usuários

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O mudou a palavra-chave do canal para %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O limitou o canal a %C24$2%O usuários

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O tirou banimento de %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O removeu silêncio de %C18$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
pt_BR: %C22*%O$tCanal %C22$1%O url: %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%O concedeu voz a %C18$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
pt_BR: %C23*%O$tConectado. Agora, identificando-se.

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
pt_BR: %C23*%O$tConectando a %C29$1%C (%C23$2:$3%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
pt_BR: %C20*%O$tFalha na conexão (%C20$1%O)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
pt_BR: %C24*%O$tVocê recebeu um CTCP %C24$1%C de %C18$2%O

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
pt_BR: %C24*%C$tVocê recebeu um CTCP %C24$1%C de %C18$2%C (para %C22$3%C)%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
pt_BR: %C24*%O$tVocê recebeu um CTCP Sound %C24$1%C de %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
pt_BR: %C24*%O$tVocê recebeu um CTCP Sound %C24$1%C de %C18$2%C (para %C22$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
pt_BR: %C23*%O$tDCC CHAT com %C18$1%O cancelado.

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
pt_BR: %C24*%O$tDCC CHAT conexão estabelecida com %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
pt_BR: %C20*%O$tDCC CHAT com %C18$1%O foi perdido (%C20$4%O)

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
pt_BR: %C24*%O$tVocê recebeu uma proposta de DCC CHAT de %C18$1%O

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
pt_BR: %C24*%O$tPropondo DCC CHAT para %C18$1%O

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
pt_BR: %C24*%O$tVocê já propôs um CHAT com %C18$1%O

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
pt_BR: %C20*%O$tDCC $1 a tentativa de se conectar a %C18$2%O foi mal sucedida (%C20$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
pt_BR: %C23*%O$tRecebido '%C23$1%C' de %C18$2%O

en: %C16,17 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
pt_BR: %C16,17 Tipo  De/Para    Estado  Tamanho    Pos     Arquivo

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
pt_BR: %C20*%O$tVocê recebeu um pedido de DCC mal formado vindo de %C18$1%O.$a010%C23*%O$tConteúdo dos pacotes: %C23$2%O

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
pt_BR: %C24*%O$tPropondo '%C24$1%O' para %C18$2%O

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
pt_BR: %C23*%O$tNão existe a proposta de DCC.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
pt_BR: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' para %C18$1%O cancelado.

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
pt_BR: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' de %C18$3%O concluído %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
pt_BR: %C24*%O$tDCC RECV conexão estabelecida com %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
pt_BR: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' de %C18$3%O mal sucedido (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
pt_BR: %C20*%O$tDCC RECV: Não foi possível abrir '%C23$1%C' para gravação (%C20$2%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
pt_BR: %C23*%O$tO arquivo '%C24$1%C' já existe, no entanto, salvaremos como '%C23$2%O'.

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
pt_BR: %C24*%O$t%C18$1%C solicitou continuar '%C23$2%C' de %C24$3%O.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
pt_BR: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' para %C18$1%O cancelado.

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
pt_BR: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' para %C18$2%C concluído %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
pt_BR: %C24*%O$tDCC SEND conexão estabelecida com %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
pt_BR: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' para %C18$2%C mal sucedido (%C20$3%O)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
pt_BR: %C24*%O$t%C18$1%C ofereceu '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
pt_BR: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' para %C18$3%O estagnou-se e será cancelado.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
pt_BR: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' para %C18$3%O esgotou o tempo e será cancelado.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
pt_BR: %C24*%O$t%C18$1%O removido dos amigos

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
pt_BR: %C20*%O$tDesconectado (%C20$1%O)

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
pt_BR: %C24*%O$tSeu IP foi encontrado: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
pt_BR: %O%C18$1%O será ignorado.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
pt_BR: %OAlterada forma de ignorar %C18$1%O.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
pt_BR: %O%C18$1%O não será mais ignorado.

en: %OIgnore list is empty.
pt_BR: %ONinguém sendo ignorado.

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
pt_BR: %C20*%O$tNão foi possível entrar no canal %C22$1%C (%C20Entrada somente por convite%O)

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
pt_BR: %C24*%O$tVocê foi convidado a entrar no canal %C22$1%O por %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
pt_BR: %C23*$t$1 ($3%C23) entrou

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
pt_BR: %C20*%O$tNão foi possível entrar no canal %C22$1%C (%C20Necessita palavra-chave%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%C chutou %C18$2%C do %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
pt_BR: %C19*%O$t%C19Sua conexão foi encerrado por %C26$1%C (%C20$2%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
pt_BR: %C29*%O$t%C29O MOTD não será exibido%O

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
pt_BR: %C23*%O$t%C28$1%C já está em uso. Tentando novamente com %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
pt_BR: %C23*%O$t%C28$1%C está incorreto. Tentando novamente com %C18$2%O...

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
pt_BR: %C20*%O$tO apelido está incorreto ou já esta em uso. Use /NICK para tentar outro.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
pt_BR: %C20*%O$tO DCC não existe.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
pt_BR: %C23*%O$tNão há processo em execução

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
pt_BR: %C23*%O$tNotificação: %C18$1%C está ausente (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
pt_BR: %C23*%O$tNotificação: %C18$1%C voltou

en: $tNotify list is empty.
pt_BR: $tLista de amigos vazia.

en: %C16,17  Notify List
pt_BR: %C16,17  Lista de notificações

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
pt_BR: %C23*%O$t%C23$1%O amigos.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
pt_BR: %C23*%O$tNotificação: %C18$1%C desconectou-se (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
pt_BR: %C23*%O$tNotificação: %C18$1%C conectou-se (%C29$3%O)

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
pt_BR: %C24*$t$1 ($2%C24) saiu

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
pt_BR: %C24*$t$1 ($2%C24) saiu ($4)

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
pt_BR: %C24*%O$tResposta do ping de %C18$1%C: %C24$2%O segundo(s)

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
pt_BR: %C20*%O$tSem resposta de ping por %C24$1%O segundos, desconectando.

en: %C24*%O$tA process is already running
pt_BR: %C24*%O$tUm processo já está em execução

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
pt_BR: %C24*$t$1 desconectou-se ($2)

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
pt_BR: %C24*%O$t%C26$1%C definiu os modos %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
pt_BR: %C24*%O$tProcurando IP de %C18$1%O...

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
pt_BR: %C23*%O$tAutenticando via SASL como %C18$1%O (%C24$2%O)

en: %C29*%O$tConnected.
pt_BR: %C29*%O$tConectado.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
pt_BR: %C29*%O$tLocalizando %C29$1%O

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
pt_BR: %C23*%O$tA tentativa prévia de conexão interrompida (%C24$1%O)

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
pt_BR: %C22*%O$tTópico para %C22$1%C é: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
pt_BR: %C22*%O$t%C26$1%C alterou o tópico para: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
pt_BR: %C22*%O$tTópico do %C22$1%C definido por %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
pt_BR: %C20*%O$tEndereço desconhecido. Será que você não errou na digitação?

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
pt_BR: %C20*%O$tNão foi possível entrar em %C22$1%C (%C20O limite de usuários foi atingido%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
pt_BR: %C22*%O$tUsuários em %C22$1%C: %C24$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
pt_BR: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C está ausente %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
pt_BR: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OFim do WHOIS.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
pt_BR: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inativo %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
pt_BR: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inativo %C23$2%O, entrada: %C23$3%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Real Host: %C23$2%O, Real IP: %C30[%C23$3%C30]%O
pt_BR: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Endereço verdadeiro: %C23$2%O, IP verdadeiro: %C30[%C23$3%C30]%O

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
pt_BR: %C19*%O$tAgora falando em %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
pt_BR: %C19*%O$tVocê foi chutado de %C22$2%C por %C26$3%O (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
pt_BR: %C19*%O$tVocê saiu do canal %C22$3%O

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
pt_BR: %C19*%O$tVocê saiu do canal %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
pt_BR: %C20*%O$tVocê convidou %C18$1%O para %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
pt_BR: %C20*%O$tVocê mudou de apelido para %C18$2%O

en: Loaded log from
pt_BR: Registro carregado de

en: **** ENDING LOGGING AT %s
pt_BR: **** REGISTRO FINALIZANDO EM %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
pt_BR: **** REGISTRO COMEÇANDO EM %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
pt_BR: * Não foi possível abrir os registros para escrita. Verifique
    suas permissões em %s

en: Left message
pt_BR: Mensagem da esquerda

en: Right message
pt_BR: Mensagem da direita

en: IP address
pt_BR: Endereço de IP

en: Username
pt_BR: Usuário

en: The nick of the joining person
pt_BR: O apelido da pessoa que está entrando

en: The channel being joined
pt_BR: O canal que se está entrando

en: The host of the person
pt_BR: Host da pessoa

en: The account of the person
pt_BR: Conta da pessoa

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: The action
pt_BR: Ação

en: Mode char
pt_BR: Modo char

en: Identified text
pt_BR: Texto identificado

en: The text
pt_BR: Texto

en: The message
pt_BR: Mensagem

en: Server Name
pt_BR: Servidor

en: Acknowledged Capabilities
pt_BR: Habilidades aprendidas

en: Removed Capabilities
pt_BR: Habilidades removidas

en: Server Capabilities
pt_BR: Habilidades do servidor

en: Requested Capabilities
pt_BR: Habilidades requeridas

en: Old nickname
pt_BR: Apelido antigo

en: New nickname
pt_BR: Novo apelido

en: Nick of person who changed the topic
pt_BR: Apelido da pessoa que alterou o tópico

en: Topic
pt_BR: Tópico

en: The nickname of the kicker
pt_BR: Apelido de quem chutou

en: The person being kicked
pt_BR: Apelido de quem foi chutado

en: The channel
pt_BR: Canal

en: The reason
pt_BR: Motivo

en: The nick of the person leaving
pt_BR: Apelido da pessoa que está saindo

en: The time
pt_BR: Tempo

en: The creator
pt_BR: Criador

en: Nick
pt_BR: Apelido

en: Reason
pt_BR: Motivo

en: Who it's from
pt_BR: De quem é isso

en: The time in x.x format (see below)
pt_BR: Hora no formato x.x (veja abaixo)

en: The Channel it's going to
pt_BR: O canal para onde isso vai

en: The sound
pt_BR: Som

en: The nick of the person
pt_BR: Apelido da pessoa

en: The CTCP event
pt_BR: Evento CTCP

en: The nick of the person who set the key
pt_BR: Apelido da pessoa que definiu a chave

en: The key
pt_BR: Chave

en: The nick of the person who set the limit
pt_BR: Apelido da pessoa que definiu o limite

en: The limit
pt_BR: Limite

en: The nick of the person who did the op'ing
pt_BR: Apelido da pessoa que definiu o estado de operador

en: The nick of the person who has been op'ed
pt_BR: Apelido da pessoa que recebeu o estado de operador

en: The nick of the person who has been halfop'ed
pt_BR: Apelido da pessoa que recebeu estado de meio-operador

en: The nick of the person who did the halfop'ing
pt_BR: Apelido da pessoa de concedeu modo de meio-operador

en: The nick of the person who did the voice'ing
pt_BR: Apelido da pessoa que concedeu voz

en: The nick of the person who has been voice'ed
pt_BR: Apelido da pessoa que recebeu voz

en: The nick of the person who did the banning
pt_BR: Apelido da pessoa que baniu

en: The ban mask
pt_BR: Máscara do banimento

en: The nick of the person who did the quieting
pt_BR: Apelido da pessoa que silenciou

en: The quiet mask
pt_BR: Máscara silenciada

en: The nick who removed the key
pt_BR: Apelido de quem removeu a chave

en: The nick who removed the limit
pt_BR: Apelido de quem removeu o limite

en: The nick of the person who did the deop'ing
pt_BR: Apelido da pessoa que fez o deop

en: The nick of the person who has been deop'ed
pt_BR: Apelido da pessoa que teve o estado de operador removido

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
pt_BR: Apelido da pessoa que fez o dehalfop

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
pt_BR: Apelido da pessoa que teve o modo de meio-operador removido

en: The nick of the person who did the devoice'ing
pt_BR: Apelido da pessoa que fez o devoice

en: The nick of the person who has been devoice'ed
pt_BR: Apelido da pessoa que teve a voz removida

en: The nick of the person who did the unban'ing
pt_BR: Apelido da pessoa que desbaniu

en: The nick of the person who did the unquiet'ing
pt_BR: Apelido da pessoa que remove o silenciamento

en: The nick of the person who did the exempt
pt_BR: Apelido da pessoa que fez a isenção

en: The exempt mask
pt_BR: Máscara de isenção

en: The nick of the person removed the exempt
pt_BR: Apelido da pessoa que removeu a isenção

en: The nick of the person who did the invite
pt_BR: Apelido da pessoa que fez o convite

en: The invite mask
pt_BR: Máscara de convite

en: The nick of the person removed the invite
pt_BR: Apelido da pessoa que removeu o convite

en: The nick of the person setting the mode
pt_BR: Apelido da pessoa de definiu o modo

en: The mode's sign (+/-)
pt_BR: Sinal do modo (+/-)

en: The mode letter
pt_BR: Letra do modo

en: The channel it's being set on
pt_BR: O canal foi configurado em

en: Full name
pt_BR: Nome completo

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
pt_BR: Afiliação de Canal/"É um operador IRC"

en: Server Information
pt_BR: Informações do servidor

en: Idle time
pt_BR: Tempo inativo

en: Signon time
pt_BR: Tempo conectado

en: Away reason
pt_BR: Motivo da ausência

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Account
pt_BR: Conta

en: Real user@host
pt_BR: Endereço usuario@host verdadeiro

en: Real IP
pt_BR: IP verdadeiro

en: Channel Name
pt_BR: Nome do canal

en: Mechanism
pt_BR: Mecanismo

en: Raw Numeric or Identifier
pt_BR: Número ou identificador

en: Text
pt_BR: Texto

en: Nick of person who invited you
pt_BR: Apelido da pessoa que te convidou

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Nickname in use
pt_BR: Apelido em uso

en: Nick being tried
pt_BR: Apelido em tentativa

en: Port
pt_BR: Porta

en: Modes string
pt_BR: Linha dos modos

en: DCC Type
pt_BR: Tipo de DCC

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Destination filename
pt_BR: Nome do arquivo destino

en: Pathname
pt_BR: Caminho

en: Position
pt_BR: Posição

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: DCC String
pt_BR: String de DCC

en: Away Reason
pt_BR: Motivo da ausência

en: Number of notify items
pt_BR: Número de itens notificados

en: Old Filename
pt_BR: Antigo nome do arquivo

en: New Filename
pt_BR: Novo nome do arquivo

en: Receiver
pt_BR: Recebidos

en: Hostmask
pt_BR: Máscara do host

en: The Packet
pt_BR: Pacote

en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: Nick of person who have been invited
pt_BR: Apelido da pessoa que foi convidada

en: Banmask
pt_BR: Máscara banida

en: Who set the ban
pt_BR: Quem baniu

en: Ban time
pt_BR: Hora do banimento

en: Cannot read sound file:
    %s
pt_BR: Não foi possível reproduzir o som:
    %s

en: Remote host closed socket
pt_BR: O computador remoto encerrou a conexão

en: Connection refused
pt_BR: Conexão recusada

en: No route to host
pt_BR: Sem rota para o host

en: Connection timed out
pt_BR: Tempo esgotado para conexão

en: Cannot assign that address
pt_BR: Não foi possível associar o endereço

en: Connection reset by peer
pt_BR: Conexão terminada pela outra ponta

en: Ascension Island
pt_BR: Ilha de Ascensão

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: Aviation-Related Fields
pt_BR: Aviação-Áreas relacionadas

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antigua e Barbuda

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Netherlands Antilles
pt_BR: Antilhas Holandesas

en: Reverse DNS
pt_BR: DNS reverso

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Asia-Pacific Region
pt_BR: Região da Ásia-Pacífico

en: Nato Fiel
pt_BR: Fiel OTAN

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Aland Islands
pt_BR: Ilhas Aland

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bosnia e Herzegovina

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Businesses
pt_BR: Negócios

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Cocos Islands
pt_BR: Ilhas Côco

en: Democratic Republic of Congo
pt_BR: República Democrática do Congo

en: Central African Republic
pt_BR: República Centro-Africana

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Cote d'Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Internic Commercial
pt_BR: Comercial InterNIC

en: Cooperatives
pt_BR: Cooperativas

en: Serbia and Montenegro
pt_BR: Sérvia e Montenegro

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Christmas Island
pt_BR: Ilhas Natal

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Republic
pt_BR: República Tcheca

en: East Germany
pt_BR: Alemanha oriental

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Educational Institution
pt_BR: Instituição Educacional

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: European Union
pt_BR: União Europeia

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: Falkland Islands
pt_BR: Ilhas Falkland

en: Micronesia
pt_BR: Micronésia

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroé

en: France
pt_BR: França

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Great Britain
pt_BR: Grã-Bretanha

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: British Channel Isles
pt_BR: Ilhas do Canal Inglês

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Government
pt_BR: Governamental

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
pt_BR: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Heard and McDonald Islands
pt_BR: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

en: India
pt_BR: Índia

en: Informational
pt_BR: Informativo

en: International
pt_BR: Internacional

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Territórios Britânicos no Oceano Indico

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Company Jobs
pt_BR: Empregos em companhias

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Kiribati
pt_BR: Quiribáti

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: St. Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: North Korea
pt_BR: Coreia do Norte

en: South Korea
pt_BR: Coreia do Sul

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lucia

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Moldova
pt_BR: Moldávia

en: United States Medical
pt_BR: Medicina dos Estados Unidos

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Military
pt_BR: Militar

en: Macedonia
pt_BR: Macedônia

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Mobile Devices
pt_BR: Dispositivos móveis

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Museums
pt_BR: Museus

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Malawi
pt_BR: Malaui

en: Mexico
pt_BR: México

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Individual's Names
pt_BR: Nomes de indivíduos

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Internic Network
pt_BR: Rede InterNIC

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: Netherlands
pt_BR: Países Baixos

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Niue
pt_BR: Niuê

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: Oman
pt_BR: Omã

en: Internic Non-Profit Organization
pt_BR: Organização sem fins lucrativos InterNIC

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: St. Pierre and Miquelon
pt_BR: São Pedro e Miquelão

en: Pitcairn
pt_BR: Ilhas Pitcairn

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Professions
pt_BR: Profissões

en: Palestinian Territory
pt_BR: Território Palestino

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Reunion
pt_BR: Reunião

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Old School ARPAnet
pt_BR: Estilo antigo da ARPAnet

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Russian Federation
pt_BR: Federação Russa

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: St. Helena
pt_BR: Santa Helena

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pt_BR: Ilhas Svalbard e Jan Mayen

en: Slovak Republic
pt_BR: República Eslovaca

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

en: Sao Tome and Principe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Former USSR
pt_BR: Extinta União Soviética

en: Syria
pt_BR: Síria

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caicos

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Internet Communication Services
pt_BR: Serviços de Comunicação da Internet

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tokelau
pt_BR: Toquelau

en: East Timor
pt_BR: Timor-Leste

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Travel and Tourism
pt_BR: Viagem e Turismo

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States of America
pt_BR: Estados Unidos da América

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: Vatican City State
pt_BR: Cidade Estado do Vaticano

en: St. Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: British Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: US Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens dos EUA

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: Wallis and Futuna Islands
pt_BR: Ilhas Wallis e Futuna

en: Adult Entertainment
pt_BR: Entretenimento Adulto

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: Yugoslavia
pt_BR: Iugoslávia

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Couldn't connect to session bus
pt_BR: Não foi possível conectar a sessão

en: Failed to complete NameHasOwner
pt_BR: Falha ao completar NameHasOwner

en: Failed to complete Command
pt_BR: Falha ao completar comando

en: remote access
pt_BR: acesso remoto

en: plugin for remote access using DBUS
pt_BR: plugin para acesso remoto via DBUS

en: Couldn't connect to session bus: %s
pt_BR: Não foi possível conectar a sessão: %s

en: Failed to acquire %s: %s
pt_BR: Falha ao adquirir %s: %s

en: Character Chart
pt_BR: Mapa de caracteres

en: Bans
pt_BR: Banimentos

en: Exempts
pt_BR: Isenções

en: Exempt
pt_BR: Isento

en: Invites
pt_BR: Convites

en: Invite
pt_BR: Convidar

en: Quiets
pt_BR: Silenciados

en: Quiet
pt_BR: Silenciar

note: poor way to get which is selected but it works
en: Copy mask
pt_BR: Copiar máscara

en: %s on %s by %s
pt_BR: %s em %s por %s

en: Copy entry
pt_BR: Copiar entrada

en: Not connected.
pt_BR: Não conectado.

en: You must select some bans.
pt_BR: Você precisa selecionar alguns banimentos

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
pt_BR: Tem certeza que deseja remover todo conteúdo listado em %s?

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Mask
pt_BR: Máscara

en: From
pt_BR: De

en: Date
pt_BR: Data

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
pt_BR: Só é possível abrir a lista de banimentos enquanto a janela do canal estiver ativa.

en: Ban List (%s) - %s
pt_BR: Lista de banimentos (%s) - %s

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Crop
pt_BR: Cortar

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
pt_BR: Exibindo %d/%d usuários em %d/%d canais.

en: Select an output filename
pt_BR: Selecione um arquivo de saída

en: _Join Channel
pt_BR: _Entrar no canal

en: _Copy Channel Name
pt_BR: _Copiar nome do canal

en: Copy _Topic Text
pt_BR: Copiar _tópico

en: Channel List (%s) - %s
pt_BR: Lista de canais (%s) - %s

en: _Search
pt_BR: _Localizar

en: _Download List
pt_BR: _Downloads

en: Save _List...
pt_BR: Salvar _lista

note: =============================================================
en: Show only:
pt_BR: Exibir apenas:

en: channels with
pt_BR: canais com

en: to
pt_BR: para

en: users.
pt_BR: usuários.

note: =============================================================
en: Look in:
pt_BR: Procurar em:

en: Channel name
pt_BR: Nome do canal

note: =============================================================
en: Search type:
pt_BR: Tipo de busca:

en: Simple Search
pt_BR: Busca simples

en: Pattern Match (Wildcards)
pt_BR: Padrão de busca (coringas)

en: Regular Expression
pt_BR: Expressão Regular

note: =============================================================
en: Find:
pt_BR: Procurar:

en: Send file to %s
pt_BR: Enviar arquivo para %s

note: unknown error
en: That file is not resumable.
pt_BR: Este arquivo não pode ser continuado.

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
pt_BR: Falha ao acessar arquivo: %s
    %s.
    Não é possível continuar.

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
pt_BR: O arquivo encontrado no diretório de download é maior do que o oferecido. Não é possível continuar a baixar.

en: Cannot resume the same file from two people.
pt_BR: Não é possível continuar a baixar o mesmo arquivo de pessoas diferentes.

en: Uploads and Downloads - %s
pt_BR: Envios e recebimentos - %s

en: File
pt_BR: Arquivo

en: ETA
pt_BR: TEF

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: File:
pt_BR: Arquivo:

en: Address:
pt_BR: Endereço:

en: Abort
pt_BR: Cancelar

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Resume
pt_BR: Continuar

en: Open Folder...
pt_BR: Abrir pasta

en: DCC Chat List - %s
pt_BR: Lista de conversas por DCC - %s

en: Recv
pt_BR: Rcbd

en: Sent
pt_BR: Enviado

en: Start Time
pt_BR: Hora de início

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Don't auto connect to servers
pt_BR: Não conectar automaticamente aos servidores

en: Use a different config directory
pt_BR: Usar um diretório diferente para as configurações

en: Don't auto load any plugins
pt_BR: Não carregar complementos automaticamente

en: Show plugin/script auto-load directory
pt_BR: Mostrar diretório de carregamento automático de complementos

en: Show user config directory
pt_BR: Mostrar diretório de configurações do usuário

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
pt_BR: Abrir URL chave irc://servidor:porta/canal?

en: Execute command:
pt_BR: Executar comando:

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
pt_BR: Abrir URL ou comando num HexChat que já estiver em execução

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
pt_BR: Iniciar minimizado. Nível 0=Normal 1=Ícone 2=Bandeja

en: level
pt_BR: nível

en: Show version information
pt_BR: Exibir informação da versão

en: Failed to open font:
    
    %s
pt_BR: Falha ao abrir fonte:
    
    %s

en: Search buffer is empty.
pt_BR: Buffer de pesquisa está vazio.

en: Network send queue: %d bytes
pt_BR: Envios em espera da rede: %d bytes

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it had been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate separate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
pt_BR: A ação Run Command executa os dados em Dados 1 como se tivessem sido digitados na caixa de entrada onde você digitou a sequência. Ademais, ele pode conter texto (que será enviado para o canal/pessoa), comandos ou comandos de usuários. Quando for executado, todos os caracteres \n contidos no Dados 1 delimitarão comando, dessa forma é possível executar mais de um comando. Se você quiser um caractere "\" no texto utilize "\\"

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position. Set Data 1 to auto to switch to the page with the most recent and important activity (queries first, then channels with hilight, channels with dialogue, channels with other data)
pt_BR: O comando Change Page alterna entre as páginas do notebook. Conjunto de dados 1 para a página que desejar alterar. Se Dados 2 estiver definido para qualquer coisa, então a opção será relativa à posição atual. Conjunto de dados de 1 para mudar automaticamente para a página com a atividade mais recente e importante (consultas primeiro, depois os canais com destaque, canais de conversa ativos, canais com outros dados)

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
pt_BR: O comando Inserir no Buffer introduz o conteúdo de Dados 1 na posição atual do cursor da entrada onde a sequência de teclas foi pressionada

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Top, Bottom, Up, Down, +1 or -1.
pt_BR: O comando Scroll Page desloca o widget de texto para cima ou para baixo uma página ou uma linha. Define Data 1 para Top (Topo), Bottom (Fundo), Up (Cima), Down (Baixo), +1 ou -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
pt_BR: Set Buffer comando define a entrada, com a sequência de teclas introduzida para o conteúdo Dados 1

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
pt_BR: Last Command comando define a entrada para conter o último comando inserido-o mesmo que pressionar Cima num shell

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
pt_BR: Next Command comando define a entrada para conter o próximo comando a inserir - o mesmo que pressionar Baixo num shell

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
pt_BR: Este comando altera o texto na entrada para completar um apelido ou comando incompleto. Se Dados 1 está definido então ao carregar duas vezes na tecla TAB numa palavra irá seleccionar o último apelido e não o próximo

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
pt_BR: Este comando percorre a lista de nicks. Se Dados 1 está definido então a lista é percorrido para cima, caso contrário é percorrida para baixo

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
pt_BR: Este comando verifica a ultima palavra informada contra a lista de substituição e a substitui se houver coincidência

en: This command moves the front tab left by one
pt_BR: Este comando move a aba fronta para esquerda em uma unidade

en: This command moves the front tab right by one
pt_BR: Este comando move a aba fronta para direita em uma unidade

en: This command moves the current tab family to the left
pt_BR: Este comando move a família de abas ativa para esquerda

en: This command moves the current tab family to the right
pt_BR: Este comando move a família de abas ativa para direita

en: Push input line into history but doesn't send to server
pt_BR: Por linha de entrada no histórico mas não enviar ao servidor

en: There was an error loading key bindings configuration
pt_BR: Houve um erro ao carregar as configurações das chaves de ligação

en: Select a row to get help information on its Action.
pt_BR: Selecione uma linha para obter ajuda em suas ações

en: Keyboard Shortcuts - %s
pt_BR: Atalhos de teclado - %s

en: Cannot write to that file.
pt_BR: Não foi possível escrever no arquivo.

en: Cannot read that file.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo

note: duplicate, ignore
en: That mask already exists.
pt_BR: A máscara já existe.

en: Private
pt_BR: Privado

en: Notice
pt_BR: Notificação

en: Unignore
pt_BR: Não ignorar

en: Are you sure you want to remove all ignores?
pt_BR: Tem certeza que deseja remover todos os usuários ignorados?

en: Enter mask to ignore:
pt_BR: Informe a máscara a ignorar:

en: Ignore list - %s
pt_BR: Lista de ignorados - %s

en: Ignore Stats:
pt_BR: Estatísticas de ignorados:

en: Channel:
pt_BR: Canal:

en: Private:
pt_BR: Privado:

en: Notice:
pt_BR: Notificação:

en: Invite:
pt_BR: Convidar:

en: Add...
pt_BR: Adicionar

en: Channel name too short, try again.
pt_BR: Nome do canal pequeno demais, tente outro maior.

en: Connection Complete - %s
pt_BR: Conexão completa - %s

en: Connection to %s complete.
pt_BR: Conexão com %s concluída.

en: In the server list window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
pt_BR: Na janela da lista de servidores, nenhum canal (sala de bate-papo) foi adicionado para entrada automática nessa rede.

en: What would you like to do next?
pt_BR: O quê gostaria de fazer em seguida?

en: _Nothing, I'll join a channel later.
pt_BR: _Nada, entrarei em um canal depois.

en: _Join this channel:
pt_BR: _Entrar neste canal:

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
pt_BR: Se você sabe o nome de algum canal que deseja entrar, digite aqui.

en: O_pen the channel list.
pt_BR: A_brir lista de canais.

en: Retrieving the channel list may take a minute or two.
pt_BR: Requisitando lista de canais, isso pode levar alguns minutos

en: _Always show this dialog after connecting.
pt_BR: _Sempre mostrar essa janela depois de conectar.

en: Dialog with
pt_BR: Conversando com

en: Topic for %s is: %s
pt_BR: Tópico para %s é: %s

en: No topic is set
pt_BR: Nenhum tópico ajustado

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
pt_BR: Esse servidor ainda tem %d canais ou conversas abertas. Fechar assim mesmo?

en: Quit HexChat?
pt_BR: Sair do HexChat?

en: Don't ask next time.
pt_BR: Não perguntar novamente.

en: You are connected to %i IRC networks.
pt_BR: Você está conectado a %i rede(s) IRC.

en: Are you sure you want to quit?
pt_BR: Tem certeza que deseja sair?

en: Some file transfers are still active.
pt_BR: Algumas transferências continuam ativas.

en: _Minimize to Tray
pt_BR: _Minimizar para bandeja

en: Insert Attribute or Color Code
pt_BR: Insira um atributo ou código de cor

en: <b>Bold</b>
pt_BR: <b>Negrito</b>

en: <u>Underline</u>
pt_BR: <u>Sublinhado</u>

en: <i>Italic</i>
pt_BR: <i>Itálico</i>

en: Colors 0-7
pt_BR: Cores 0-7

en: Colors 8-15
pt_BR: Cores 8-15

en: _Settings
pt_BR: _Configurações

en: _Log to Disk
pt_BR: _Registrar dados

en: _Reload Scrollback
pt_BR: _Recarregar conversas

en: Strip _Colors
pt_BR: Limpar _cores

en: _Hide Join/Part Messages
pt_BR: _Ocultar entradas e saídas do canal

en: _Extra Alerts
pt_BR: Alertas _adicionais

en: Beep on _Message
pt_BR: Apitar nas mensagens

en: Blink Tray _Icon
pt_BR: Piscar ícone na bandeja

en: Blink Task _Bar
pt_BR: Piscar barra de tarefas

en: _Detach
pt_BR: _Separar

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: User limit must be a number!
pt_BR: O limite de usuários deve ser um número!

en: Filter Colors
pt_BR: Filtrar cores

en: No outside messages
pt_BR: Não receber mensagens externas

en: Topic Protection
pt_BR: Tópico protegido

en: Invite Only
pt_BR: Apenas convidados

en: Moderated
pt_BR: Moderado

en: Ban List
pt_BR: Banimentos

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: User Limit
pt_BR: Limite

en: Enter new nickname:
pt_BR: Informe o apelido:

en: No results found.
pt_BR: Nada foi encontrado

en: Search hit end or not found.
pt_BR: A pesquisa esgotou as possibilidades ou nada foi encontrado.

en: _Highlight all
pt_BR: _Destacar tudo

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
pt_BR: Destacar todas as ocorrência e sublinhar a atual.

en: Mat_ch case
pt_BR: _Coincidir palavra

en: Perform a case-sensitive search.
pt_BR: Diferenciar capitalização na busca.

en: Regard search string as a regular expression.
pt_BR: Utilizar termo de busca como expressão regular.

en: Host unknown
pt_BR: Host desconhecido

en: Account unknown
pt_BR: Conta desconhecida

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Real Name:
pt_BR: Nome verdadeiro:

en: User:
pt_BR: Usuário:

en: Account:
pt_BR: Conta:

en: Country:
pt_BR: País:

en: Server:
pt_BR: Servidor:

en: %u minutes ago
pt_BR: %u minutos atrás

en: Last Msg:
pt_BR: Ultima msg:

en: Away Msg:
pt_BR: Motivo da ausência:

en: %d nicks selected.
pt_BR: %d usuários selecionados.

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
pt_BR: A barra de menu ficará escondida. Para acessá-la você deve apertar CTRL+F9 ou então clicar com o botão direito do mouse na caixa de texto principal desta interface.

en: Open Link in Browser
pt_BR: Abrir no navegador

en: Copy Selected Link
pt_BR: Copiar

en: Join Channel
pt_BR: Entrar no canal

en: Part Channel
pt_BR: Sair do canal

en: Cycle Channel
pt_BR: Rodar o canal

en: _Autojoin
pt_BR: _Entrada automática

en: Autojoin Channel
pt_BR: Entrar em canais

en: _Auto-Connect
pt_BR: _Conexão automática

en: User menu - %s
pt_BR: Menu do usuário - %s

note: sep
en: Edit This Menu
pt_BR: Editar este menu

en: Marker line disabled.
pt_BR: Linha de marcação desativada.

en: Marker line never set.
pt_BR: A linha de marcação nunca foi configurada.

en: Marker line reset manually.
pt_BR: Linha de marcação reajustada manualmente.

en: Marker line reset because exceeded scrollback limit.
pt_BR: Linha de marcação reajustada pois excedeu o limite do registro de conversas.

en: Marker line reset by CLEAR command.
pt_BR: A linha de marcação é reajustada através do comando CLEAR.

en: Marker line state unknown.
pt_BR: O estado da linha de marcação é desconhecido

en: Retrieve channel list
pt_BR: Requisitar lista de canais

en:  has been build without plugin support.
pt_BR: foi feito sem suporte a complementos.

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
pt_BR: Comandos do usuário - códigos especiais:
    
    %c  =  canal ativo
    %e  =  nome da rede ativa
    %m  =  informações sobre o computador
    %n  =  seu apelido
    %t  =  hora/data
    %v  =  versão do HexChat
    %2  =  2ª palavra
    %3  =  3ª palavra
    &2  =  da 2ª palavra até o fim da linha
    &3  =  da 3ª palavra até o fim da linha
    
    ex:
    /cmd jose olá
    
    %2 seria "jose"
    &2 seria "josé olá".

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
pt_BR: Botões da lista de usuários - códigos especiais:
    
    %a  =  todos os usuários selecionados
    %c  =  canal ativo
    %e  =  nome da rede ativa
    %h  =  hostname dos usuários selecionados
    %m  =  informações sobre o computador
    %n  =  seu apelido
    %s  =  usuários selecionados
    %t  =  hora/data
    %u  =  conta dos usuários selecionados

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
pt_BR: Botões da janela de conversa - códigos especiais:
    
    %a  =  todos os usuários selecionados
    %c  =  canal ativo
    %e  =  nome da rede ativa
    %h  =  hostname dos usuários selecionados
    %m  =  informações sobre o computador
    %n  =  seu apelido
    %s  =  usuários selecionados
    %t  =  hora/data
    %u  =  conta dos usuários selecionados

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
pt_BR: Respostas de CTCP - códigos especiais:
    
    %d  =  data (todo o ctcp)
    %e  =  nome da rede ativa
    %m  =  informações sobre o computador
    %s  =  apelido do usuário que enviou o ctcp
    %t  =  hora/data
    %2  =  2ª palavra
    %3  =  3ª palavra
    &2  =  da 2ª palavra até o fim da linha
    &3  =  da 3ª palavra até o fim da linha

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
pt_BR: Manipuladores de URL - códigos especiais:
    
    %s  =  linha da URL
    
    Adicionando ! na frente do comando
    que ele deve ser executado em
    shell ao invés do HexChat

en: User Defined Commands - %s
pt_BR: Comandos definidos pelo usuário - %s

en: Userlist Popup menu -  %s
pt_BR: Menu da lista de usuários -  %s

en: Replace - %s
pt_BR: Substituir - %s

en: Replace with
pt_BR: Substituir com

en: URL Handlers - %s
pt_BR: Gestores de URL - %s

en: Userlist buttons - %s
pt_BR: Botões da lista de usuários - %s

en: Dialog buttons - %s
pt_BR: Botões de diálogo - %s

en: CTCP Replies - %s
pt_BR: Respostas de CTCP - %s

en: Network Li_st
pt_BR: Li_sta de redes

en: _New
pt_BR: _Nova

en: Server Tab
pt_BR: Aba de servidores

en: Channel Tab
pt_BR: Aba de canais

en: Server Window
pt_BR: Janela de servidores

en: Channel Window
pt_BR: Janela de canais

en: _Load Plugin or Script
pt_BR: _Carregar complemento

en: _Quit
pt_BR: _Sair

note: 15
en: _View
pt_BR: _Ver

en: _Menu Bar
pt_BR: _Barra de menu

en: _Topic Bar
pt_BR: Barra de _tópico

en: _User List
pt_BR: Lista de _usuários

en: U_ser List Buttons
pt_BR: Botões da lista de u_suários

en: M_ode Buttons
pt_BR: Botões dos m_odos do canal

en: _Channel Switcher
pt_BR: Alternador de _canais

en: _Tabs
pt_BR: _Abas

en: T_ree
pt_BR: Á_rvore

en: _Network Meters
pt_BR: Medidores de _rede

en: Off
pt_BR: Desligar

en: Graph
pt_BR: Gráfico

en: _Fullscreen
pt_BR: Tela _cheia

en: _Server
pt_BR: _Servidor

en: _Disconnect
pt_BR: _Desconectar

en: _Reconnect
pt_BR: _Reconectar

en: _Join a Channel
pt_BR: _Entrar em um canal

en: Channel _List
pt_BR: _Lista de canais

en: Marked _Away
pt_BR: _Ausentar-se

en: _Usermenu
pt_BR: Menu do _usuário

note: 40
en: S_ettings
pt_BR: Configuraçõ_es

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: Auto Replace
pt_BR: Auto substituir

en: CTCP Replies
pt_BR: Respostas de CTCP

en: Dialog Buttons
pt_BR: Botões de diálogo

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Text Events
pt_BR: Eventos de texto

en: URL Handlers
pt_BR: Gestores de URL

en: User Commands
pt_BR: Comandos de usuário

en: User List Buttons
pt_BR: Botões da lista de usuário

en: User List Popup
pt_BR: Menu da lista de usuários

note: 52
en: _Window
pt_BR: _Ferramentas

en: _Ban List
pt_BR: Lista de _banimentos

en: Direct Chat
pt_BR: Conversa direta

en: File _Transfers
pt_BR: _Transferência de arquivos

en: Friends List
pt_BR: Lista de amigos

en: Ignore List
pt_BR: Lista de ignorados

en: _Plugins and Scripts
pt_BR: _Complementos

en: _Raw Log
pt_BR: _Registro puro

note: 61
en: _URL Grabber
pt_BR: Registrador de _URL

en: Reset Marker Line
pt_BR: Reiniciar linha de marcação

en: Move to Marker Line
pt_BR: Ir para linha de marcação

en: _Copy Selection
pt_BR: _Copiar seleção

en: C_lear Text
pt_BR: _Limpar texto

en: Save Text
pt_BR: Salvar texto

en: Search
pt_BR: Localizar

en: Search Text
pt_BR: Pesquisar

en: Search Next
pt_BR: Próxima

en: Search Previous
pt_BR: Anterior

en: _Help
pt_BR: _Ajuda

note: 74
en: _Contents
pt_BR: _Conteúdos

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: _Attach
pt_BR: _Anexar

en: Name
pt_BR: Nome

en: Last Seen
pt_BR: Visto pela última vez:

en: Offline
pt_BR: Desconectado

en: Never
pt_BR: Nunca

en: %d minutes ago
pt_BR: %d minutos atrás

en: An hour ago
pt_BR: Uma hora atrás

en: %d hours ago
pt_BR: %d horas atrás

en: Online
pt_BR: Conectado

en: Enter nickname to add:
pt_BR: Informe o apelido:

en: Notify on these networks:
pt_BR: Notificar nessas redes:

en: Comma separated list of networks is accepted.
pt_BR: Você pode utilizar uma lista de redes separadas por vírgulas.

en: Friends List - %s
pt_BR: Lista de amigos - %s

en: Open Dialog
pt_BR: Conversar

en: Highlighted message from: %s (%s)
pt_BR: Mensagem de: %s (%s)

en: Channel message from: %s (%s)
pt_BR: Mensagens no canal de: %s (%s)

en: File offer from: %s (%s)
pt_BR: Oferta de arquivo de: %s (%s)

en: Invited to channel by: %s (%s)
pt_BR: Convidado ao canal por: %s (%s)

en: Notice from: %s (%s)
pt_BR: Notificação de: %s (%s)

en: Private message from: %s (%s)
pt_BR: Mensagem privada de: %s (%s)

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
pt_BR: Conectado a %u redes e %u canais - %s

en: _Restore Window
pt_BR: _Restaurar janela

en: _Hide Window
pt_BR: _Ocultar janela

en: _Blink on
pt_BR: _Piscar nas mensagens

en: Channel Message
pt_BR: Canal

en: Private Message
pt_BR: Privadas

en: Highlighted Message
pt_BR: Destacadas

note: blink_item (BIT_FILEOFFER, submenu, _("File Offer"));
en: _Change status
pt_BR: _Alterar estado

en: _Away
pt_BR: _Ausentar-se

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
pt_BR: Mensagem destacada de: %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
pt_BR: %u mensagens destacadas, ultima de: %s (%s) - %s

en: Channel message from: %s (%s) - %s
pt_BR: Mensagem em canal de: %s (%s) - %s

en: %u channel messages. - %s
pt_BR: %u mensagens em canais. - %s

en: Private message from: %s (%s) - %s
pt_BR: Mensagem privada de: %s (%s) - %s

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
pt_BR: %u mensagens privadas, ultima de: %s (%s) - %s

en: File offer from: %s (%s) - %s
pt_BR: Oferta de arquivo de: %s (%s) - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
pt_BR: %u oferta de arquivos, ultima de: %s (%s) - %s

en: Version
pt_BR: Versão

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Select a Plugin or Script to load
pt_BR: Escolha um complemento para carregar

en: Plugins and Scripts - %s
pt_BR: Complementos - %s

en: _Load...
pt_BR: _Carregar

en: _Unload
pt_BR: _Descarregar

en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

en: Save As...
pt_BR: Salvar como...

en: Raw Log (%s) - %s
pt_BR: Registro puro (%s) - %s

en: Clear Raw Log
pt_BR: Limpar

en: New Network
pt_BR: Nova rede

en: Really remove network "%s" and all its servers?
pt_BR: Deseja realmente remover a rede "%s" e todos seus servidores?

en: User name cannot be left blank.
pt_BR: O nome de usuário não pode ser deixado em branco

en: You cannot have an empty nick name.
pt_BR: Você não pode ter um apelido em branco.

en: You must have two unique nick names.
pt_BR: Você precisa de dois apelidos diferentes

en: The way you identify yourself to the server. For custom login methods use connect commands.
pt_BR: Forma como você se identifica com o servidor. Para métodos personalizados de conexão, utilize os comandos de conexão

en: Edit %s - %s
pt_BR: Editar %s - %s

en: Servers
pt_BR: Servidores

en: Autojoin channels
pt_BR: Entrada automática

en: Connect commands
pt_BR: Comandos de conexão

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
pt_BR: %n=Apelido
    %p=Senha
    %r=Nome verdadeiro
    %u=Nome de usuário

en: Key (Password)
pt_BR: Chave (senha)

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: Connect to selected server only
pt_BR: Conectar somente ao servidor escolhido

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
pt_BR: Não alternar entre todos os servidores quando a conexão for mal sucedida

en: Connect to this network automatically
pt_BR: Conectar a esta rede automaticamente

en: Bypass proxy server
pt_BR: Evitar servidor de proxy

en: Use SSL for all the servers on this network
pt_BR: Utilizar SSL para todos os servidores nesta rede

en: Accept invalid SSL certificates
pt_BR: Aceitar certificados SSL inválidos

en: Use global user information
pt_BR: Utilizar informações globais de usuário

en: _Nick name:
pt_BR: _Apelido:

en: Second choice:
pt_BR: Segunda opção:

en: Rea_l name:
pt_BR: Nome _verdadeiro:

en: _User name:
pt_BR: Nome de _usuário:

en: Login method:
pt_BR: Método de identificação:

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
pt_BR: Senha de identificação. Deixe em branco se não souber do que se trata.

en: Character set:
pt_BR: Codificação:

en: Network List - %s
pt_BR: Lista de redes - %s

en: User Information
pt_BR: Informações do usuário

en: Third choice:
pt_BR: Terceira opção:

en: Networks
pt_BR: Redes

en: Skip network list on startup
pt_BR: Ocultar lista de redes no início

en: Show favorites only
pt_BR: Mostrar somente favoritos

en: _Edit...
pt_BR: _Editar

en: _Sort
pt_BR: _Ordenar

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use Shift+Up and Shift+Down keys to move a row.
pt_BR: Organiza a lista de redes em ordem alfabética. Use as teclas Shift+Up e Shift+Down para mover a linha.

en: _Favor
pt_BR: _Adc. Favoritos

en: Mark or unmark this network as a favorite.
pt_BR: Marca ou desmarca a rede como favorita.

en: C_onnect
pt_BR: C_onectar

en: Afrikaans
pt_BR: Africano

en: Albanian
pt_BR: Albano

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Asturian
pt_BR: Asturiano

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijano

en: Basque
pt_BR: Basco

en: Belarusian
pt_BR: Bielorusso

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Chinese (Simplified)
pt_BR: Chinês (simplificado)

en: Chinese (Traditional)
pt_BR: Chinês (tradicional)

en: Czech
pt_BR: Tcheco

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: English (British)
pt_BR: Inglês (britânico)

en: English
pt_BR: Inglês

en: Estonian
pt_BR: Estônio

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: French
pt_BR: Francês

en: Galician
pt_BR: Galego

en: German
pt_BR: Alemão

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Kannada
pt_BR: Canadense

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

en: Malay
pt_BR: Malaio

en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

en: Norwegian (Bokmal)
pt_BR: Norueguês (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
pt_BR: Norueguês (Nynorsk)

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Portuguese (Brazilian)
pt_BR: Português (Brasil)

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: General
pt_BR: Geral

en: Language:
pt_BR: Idioma:

en: Main font:
pt_BR: Fonte principal:

en: Font:
pt_BR: Fonte:

en: Text Box
pt_BR: Caixa de texto

en: Colored nick names
pt_BR: Apelidos coloridos

en: Give each person on IRC a different color
pt_BR: Dar uma cor distinta a cada pessoa no IRC

en: Indent nick names
pt_BR: Indentar apelidos

en: Make nick names right-justified
pt_BR: Alinhar apelidos a direita-justificada nos canais

en: Show marker line
pt_BR: Mostrar linha de marcação

en: Insert a red line after the last read text.
pt_BR: Inserir uma linha vermelha ao final do ultimo texto lido.

en: Background image:
pt_BR: Imagem de fundo:

en: Transparency Settings
pt_BR: Ajuste de transparência

en: Window opacity:
pt_BR: Opacidade de janela:

en: Timestamps
pt_BR: Marca da hora

en: Enable timestamps
pt_BR: Habilitar marcação de hora

en: Timestamp format:
pt_BR: Formato da marcação de hora:

en: See the strftime MSDN article for details.
pt_BR: Veja o artigo da MSDN sobre strftime para maiores informações.

en: See the strftime manpage for details.
pt_BR: Veja o manpage sobre strftime para maiores informações.

en: Title Bar
pt_BR: Barra de título

en: Show channel modes
pt_BR: Exibir modos do canal

en: Show number of users
pt_BR: Exibir número de usuários

en: Last-spoke order
pt_BR: Ultima ordem

en: Input Box
pt_BR: Caixa de entrada

en: Use the text box font and colors
pt_BR: Usar fonte e cores da caixa de texto

en: Render colors and attributes
pt_BR: Renderizar cores e atributos

en: Show nick box
pt_BR: Mostrar caixa de apelido

en: Show user mode icon in nick box
pt_BR: Mostrar ícone do modo de usuário junto a caixa de apelido

en: Spell checking
pt_BR: Verificação ortográfica

en: Dictionaries to use:
pt_BR: Dicionários a utilizar:

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
pt_BR: Utilize os códigos de idioma (como em "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separe múltiplas entradas com vírgula.

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
pt_BR: Utilize códigos de idioma. Separe múltiplas entradas com vírgula.

en: Nick Completion
pt_BR: Autocompletar apelido

en: Nick completion suffix:
pt_BR: Sufixo para autocompletar

en: Nick completion sorted:
pt_BR: Ordenamento do autocompletar:

en: Nick completion amount:
pt_BR: Tamanho do autocompletar:

en: Threshold of nicks to start listing instead of completing
pt_BR: Limiar dos apelidos para começar a listar ao invés de completar

en: nicks.
pt_BR: apelidos.

en: Graphical
pt_BR: Gráfico

en: A-Z, ops first
pt_BR: A-Z, operadores primeiro

en: Z-A, ops last
pt_BR: Z-A, operadores no final

en: Unsorted
pt_BR: Não ordenado

en: Left (upper)
pt_BR: Esquerda (superior)

en: Left (lower)
pt_BR: Esquerda (inferior)

en: Right (upper)
pt_BR: Direita (superior)

en: Right (lower)
pt_BR: Direita (inferior)

en: Top
pt_BR: Alto

en: Bottom
pt_BR: Baixo

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: User List
pt_BR: Lista de usuários

en: Show hostnames in user list
pt_BR: Exibir hostnames na lista de usuários

en: Use the Text box font and colors
pt_BR: Utilizar fonte e cores da caixa de texto

en: Show icons for user modes
pt_BR: Exibir ícones para os modos de usuário

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
pt_BR: Utilizar ícones gráficos ao invés de símbolos na lista de usuários.

en: Color nicknames in userlist
pt_BR: Colorir apelidos na lista de usuários

en: Will color nicknames the same as in chat.
pt_BR: Colorir apelidos com a mesma cor das conversas.

en: Show user count in channels
pt_BR: Exibir número de usuários no canal

en: User list sorted by:
pt_BR: Lista de usuários ordenada por:

en: Show user list at:
pt_BR: Mostrar lista de usuários em:

en: Away Tracking
pt_BR: Monitorar ausências

en: Track the away status of users and mark them in a different color
pt_BR: Monitorar ausência dos usuários e marca-los com um cor diferente

en: On channels smaller than:
pt_BR: Em canais com número de usuários menor que:

en: Action Upon Double Click
pt_BR: Ação para o clique duplo

en: Extra Gadgets
pt_BR: Dispositivos adicionais

en: Lag meter:
pt_BR: Medidor de atraso:

en: Throttle meter:
pt_BR: Medidor de aceleração:

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Tabs
pt_BR: Abas

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Only requested tabs
pt_BR: Somente abas selecionadas

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: In an extra tab
pt_BR: Em aba adicional

en: In the front tab
pt_BR: Na aba frontal

note: 0 tabs 1 reserved
en: Tree
pt_BR: Árvore

note: {ST_HEADER,	N_("Channel Switcher"),0,0,0},
en: Switcher type:
pt_BR: Tipo de alternador:

en: Open an extra tab for server messages
pt_BR: Abrir aba adicional para mensagens do servidor

en: Open a new tab when you receive a private message
pt_BR: Abrir uma aba nova ao receber mensagens privadas

en: Sort tabs in alphabetical order
pt_BR: Ordenar abas por ordem alfabética

en: Show icons in the channel tree
pt_BR: Exibir ícones na árvore de canais

en: Show dotted lines in the channel tree
pt_BR: Exibir linha pontilhada na árvore de canais

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
pt_BR: Utilizar roda do mouse para alternar abas

en: Middle click to close tab
pt_BR: Clique com o botão do meio para fechar a aba

en: Smaller text
pt_BR: Texto pequeno

en: Focus new tabs:
pt_BR: Focar em novas abas:

en: Placement of notices:
pt_BR: Local das notificações:

en: Show channel switcher at:
pt_BR: Exibir alternador de canais em:

en: Shorten tab labels to:
pt_BR: Encurtar rótulos para:

en: letters.
pt_BR: letras.

en: Tabs or Windows
pt_BR: Abas ou janelas

en: Open channels in:
pt_BR: Abrir canais em:

en: Open dialogs in:
pt_BR: Abrir conversas em:

en: Open utilities in:
pt_BR: Abrir utilitários em:

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
pt_BR: Abrir DCC, Ignorados, Notificações etc, em abas ou janelas?

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Scrollback
pt_BR: Registro de conversa

en: Ask for confirmation
pt_BR: Pedir confirmação

en: Ask for download folder
pt_BR: Perguntar onde salvar arquivos

en: Save without interaction
pt_BR: Salvar automaticamente

en: Files and Directories
pt_BR: Arquivos e diretórios

en: Auto accept file offers:
pt_BR: Aceitar oferta de arquivos automaticamente:

en: Download files to:
pt_BR: Baixar arquivos em:

en: Move completed files to:
pt_BR: Mover arquivos completos para:

en: Save nick name in filenames
pt_BR: Salvar apelido nos nomes de arquivos

en: Auto Open DCC Windows
pt_BR: Abrir janela de DCC automaticamente

en: Send window
pt_BR: Envios

en: Receive window
pt_BR: Recebimento

en: Chat window
pt_BR: Conversa

en: Maximum File Transfer Speeds (Byte per Second)
pt_BR: Velocidade máxima de transferência de arquivos (byte por segundo)

en: One upload:
pt_BR: Um envio:

en: Maximum speed for one transfer
pt_BR: Velocidade máxima para transferência única

en: One download:
pt_BR: Um download:

en: All uploads combined:
pt_BR: Todos os envios combinados:

en: Maximum speed for all files
pt_BR: Velocidade máxima de todos os arquivos

en: All downloads combined:
pt_BR: Todos os arquivos baixados combinados:

en: Alerts
pt_BR: Alertas

en: Show notifications on:
pt_BR: Mostrar notificações em:

en: Blink tray icon on:
pt_BR: Piscar ícone da bandeja em:

en: Blink task bar on:
pt_BR: Piscar barra de tarefa em:

en: Make a beep sound on:
pt_BR: Produzir bip em:

en: Play the "Instant Message Notification" system sound upon the selected events
pt_BR: Reproduzir o som do sistema "Instant Message Notification" para os eventos selecionados

en: Play "message-new-instant" from the freedesktop.org sound theme upon the selected events
pt_BR: Reproduzir o tema de som "message-new-instant" do freedesktop.org para os eventos selecionados

en: Play a GTK beep upon the selected events
pt_BR: Reproduzir um bip GTK para os eventos selecionados

en: Omit alerts when marked as being away
pt_BR: Não exibir alertas quando estiver ausente

en: Omit alerts while the window is focused
pt_BR: Não exibir alertas quando a janela estiver em foco

en: Tray Behavior
pt_BR: Comportamento da bandeja

en: Enable system tray icon
pt_BR: Utilizar ícone na bandeja

en: Minimize to tray
pt_BR: Minimizar para bandeja

en: Close to tray
pt_BR: Fechar para bandeja

en: Automatically mark away/back
pt_BR: Voltar automaticamente da ausência

en: Automatically change status when hiding to tray.
pt_BR: Ausentar-se ao minimizar para bandeja

en: Only show notifications when hidden or iconified
pt_BR: Somente mostrar notificações quando escondido ou minimizado na bandeja

en: Highlighted Messages
pt_BR: Mensagens destacadas

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
pt_BR: Mensagens destacadas são aquelas onde seu apelido aparece, mas também:

en: Extra words to highlight:
pt_BR: Palavras adicionais para destaque:

en: Nick names not to highlight:
pt_BR: Usuários a não destacar:

en: Nick names to always highlight:
pt_BR: Usuários a sempre destacar

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
pt_BR: Palavras distintas devem ser separadas por vírgula.
    Coringas também são aceitos.

en: Bounce dock icon on:
pt_BR: Ressaltar ícone do dock em:

en: Default Messages
pt_BR: Mensagens padrão

en: Quit:
pt_BR: Saída:

en: Leave channel:
pt_BR: Sair do canal:

en: Away:
pt_BR: Ausência

en: Away
pt_BR: Ausentar-se

en: Show away once
pt_BR: Mostrar motivo da ausência somente uma vez

en: Show identical away messages only once.
pt_BR: Mostrar motivos de ausência idênticos apenas uma vez.

en: Automatically unmark away
pt_BR: Voltar automaticamente do período de ausência

en: Unmark yourself as away before sending messages.
pt_BR: Voltar do período de ausência automaticamente antes de enviar mensagens.

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Display MODEs in raw form
pt_BR: Exibir modos na forma pura

en: WHOIS on notify
pt_BR: Verificar WHOIS ao ser notificado

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
pt_BR: Verificar WHOIS quando um amigo se conecta

en: Hide join and part messages
pt_BR: Não exibir mensagens de entrada e saída nos canais

en: Hide channel join/part messages by default.
pt_BR: Não exibir mensagens de entrada e saída nos canais por padrão.

en: Hide nick change messages
pt_BR: Não exibir mudanças de apelido

en: *!*@domain
pt_BR: *!*@domínio

en: *!*user@*.host
pt_BR: *!*usuario@*.host

en: *!*user@domain
pt_BR: *!*usuario@dominio

en: Auto Copy Behavior
pt_BR: Comportamento da cópia automática

en: Automatically copy selected text
pt_BR: Copiar o texto selecionado automaticamente

en: Copy selected text to clipboard when left mouse button is released. Otherwise, Ctrl+Shift+C will copy the selected text to the clipboard.
pt_BR: Copiar texto selecionado quando ao soltar o botão esquerdo do mouse. De toda forma, Ctrl+Shift+c copiará o texto selecionado.

en: Automatically include timestamps
pt_BR: Incluir marcação de hora automaticamente

en: Automatically include timestamps in copied lines of text. Otherwise, include timestamps if the Shift key is held down while selecting.
pt_BR: Incluir marcação de hora automaticamente ao copiar linhas de texto. Caso contrário, a marcação de texto será incluída no texto copiado se a tecla Shift for pressionada enquanto o texto é selecionado.

en: Automatically include color information
pt_BR: Incluir cores

en: Automatically include color information in copied lines of text.  Otherwise, include color information if the Ctrl key is held down while selecting.
pt_BR: Incluir automaticamente os códigos de cor as linhas de texto copiadas. Caso contrário, os códigos de cor será incluídos no texto copiado se a tecla Crl for pressionado enquanto o texto é selecionado.

en: Real name:
pt_BR: Nome verdadeiro:

en: Alternative fonts:
pt_BR: Fontes alternativas:

en: Separate multiple entries with commas without spaces before or after.
pt_BR: Entradas distintas devem ser separadas por vírgulas e sem espaço, antes ou depois.

en: Display lists in compact mode
pt_BR: Exibir listas em modo compacto

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
pt_BR: Utilizar menos espaço entre as linhas da lista de usuários/canal.

en: Use server time if supported
pt_BR: Utilizar hora do servidor caso seja suportado

en: Display timestamps obtained from server if it supports the time-server extension.
pt_BR: Exibe a hora obtida do servidor caso ele suporte a extensão time-server.

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
pt_BR: Reconecta automaticamente ao servidor

en: Auto reconnect delay:
pt_BR: Espera para reconexão automática:

en: Auto join delay:
pt_BR: Espera para reentrada automática nos canais:

en: Ban Type:
pt_BR: Tipo de banimento:

en: Attempt to use this banmask when banning or quieting. (requires irc_who_join)
pt_BR: Tente utilizar essa máscara quando estiver banindo ou silenciando. (necessita de irc_who_join)

en: Logging
pt_BR: Registrando

en: Display scrollback from previous session
pt_BR: Exibe o registro de conversa da sessão anterior

en: Scrollback lines:
pt_BR: Linhas de registro de conversa:

en: Enable logging of conversations to disk
pt_BR: Registrar conteúdo das conversas para o disco

en: Log filename:
pt_BR: Nome do arquivo de registro:

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
pt_BR: %s=Servidor %c=Canal %n=Rede.

en: Insert timestamps in logs
pt_BR: Incluir hora nos registros

en: Log timestamp format:
pt_BR: Formato da hora nos registros:

en: Enable logging of URLs to disk
pt_BR: Registrar URLs em arquivo do disco

en: Enable URL grabber
pt_BR: Utilizar registrador de URLs

en: Maximum number of URLs to grab:
pt_BR: Número máximo de URLs para registrar:

en: (Disabled)
pt_BR: (Desligado)

en: All connections
pt_BR: Todas as conexões

en: IRC server only
pt_BR: Somente servidores de IRC

en: DCC only
pt_BR: Somente DCC

en: Your Address
pt_BR: Seu endereço

en: Bind to:
pt_BR: Ligar a:

en: Only useful for computers with multiple addresses.
pt_BR: Só é útil a computadores com múltiplos endereços.

en: File Transfers
pt_BR: Transferência de arquivos

en: Get my address from the IRC server
pt_BR: Obter meu endereço através do servidor IRC

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
pt_BR: Pede seu endereço verdadeiro ao servidor IRC. Utilize caso seu endereço se pareça com 192.168.*.*

en: DCC IP address:
pt_BR: Endereço IP do DCC:

en: Claim you are at this address when offering files.
pt_BR: Declara que você está neste endereço quando estiver oferecendo arquivos.

en: First DCC listen port:
pt_BR: Primeira porta DCC:

en: Last DCC listen port:
pt_BR: Ultima porta DCC:

en: !Leave ports at zero for full range.
pt_BR: !Deixe 0 para máximo alcance.

en: Proxy Server
pt_BR: Servidor proxy

en: Port:
pt_BR: Porta:

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Use proxy for:
pt_BR: Utilizar proxy para:

en: Proxy Authentication
pt_BR: Autenticação de proxy

en: Use authentication (HTTP or SOCKS5 only)
pt_BR: Usar autenticação (HTTP ou somente SOCKS5)

en: Username:
pt_BR: Usuário:

en: Identd Server
pt_BR: Servidor Identd

en: Enabled
pt_BR: Ligado

en: Server will respond with the networks username
pt_BR: O servidor responderá com os nomes de usuário da rede

en: You must have permissions to listen on this port. If not 113 (0 defaults to this) then you must configure port-forwarding.
pt_BR: Você precisa estar autorizado a ouvir nesta porta. Se não for a 113 (0 é o padrão) então você deve configurar o encaminhamento de porta (port-forwarding)

en: Select an Image File
pt_BR: Selecionar imagem

en: Select Download Folder
pt_BR: Selecionar pasta de downloads

en: Select font
pt_BR: Selecionar fonte

en: Browse...
pt_BR: Navegar...

en: Open Data Folder
pt_BR: Abrir diretório de dados

en: Select color
pt_BR: Selecionar cor

en: Text Colors
pt_BR: Cor do texto

en: mIRC colors:
pt_BR: Cores do mIRC:

en: Local colors:
pt_BR: Cores locais:

en: Foreground:
pt_BR: Plano de frente:

en: Background:
pt_BR: Plano de fundo:

en: Selected Text
pt_BR: Texto selecionado

en: Interface Colors
pt_BR: Cores da interface

en: New data:
pt_BR: Novo dado:

en: Marker line:
pt_BR: Linha de marcação:

en: New message:
pt_BR: Nova mensagem:

en: Away user:
pt_BR: Usuário ausente:

en: Highlight:
pt_BR: Destacado:

en: Spell checker:
pt_BR: Verificador ortográfico:

en: Color Stripping
pt_BR: Limpeza de cores

en: Event
pt_BR: Evento

en: Sound file
pt_BR: Arquivo de som

en: Select a sound file
pt_BR: Selecionar arquivo de som

en: Sound file:
pt_BR: Arquivo de som:

en: _Browse...
pt_BR: _Navegar

en: _Play
pt_BR: _Reproduzir

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Input box
pt_BR: Caixa de entrada

en: User list
pt_BR: Lista de usuários

en: Channel switcher
pt_BR: Alternador de canais

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Chatting
pt_BR: Conversando

en: Sounds
pt_BR: Sons

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Network setup
pt_BR: Configurações de rede

en: File transfers
pt_BR: Transferência de arquivos

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
pt_BR: A exibição do alternador em árvore não pode ser colocado na parte de cima ou de baixo!
    Por favor altere a exibição para <b>Abas</b> no menu <b>Ver</b>.

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
pt_BR: O nome verdadeiro não pode ser deixado em branco. Retornando para "nomeverdadeiro".

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
pt_BR: Foram feitas algumas alterações que requerem que o programa seja reiniciado para que tenham efeito.

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
pt_BR: *AVISO*
    Aceitar DCC automaticamente para seu diretório pessoal
    pode ser extremamente perigoso e altamente explorável.
    Ex: alguém pode lhe enviar um novo arquivo .bash_profile

en: Preferences - %s
pt_BR: Preferências - %s

en: <i>(no suggestions)</i>
pt_BR: <i>(sem sugestão)</i>

en: More...
pt_BR: Mais...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
pt_BR: Adicionar "%s" ao dicionário

note: - Ignore All
en: Ignore All
pt_BR: Ignorar tudo

en: Spelling Suggestions
pt_BR: Sugestões de escrita

en: enchant error for language: %s
pt_BR: esconder erros para o idioma: %s

en: There was an error parsing the string
pt_BR: Um erro ocorreu quando a linha estava sendo analisada

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
pt_BR: Este sinal passou os argumentos %d, e portanto %d é invalida

en: Print Texts File
pt_BR: Imprimir arquivo texto

en: $ Number
pt_BR: $ Número

en: Edit Events
pt_BR: Editar eventos

en: Load From...
pt_BR: Carregar de...

en: Test All
pt_BR: Testar tudo

en: URL Grabber - %s
pt_BR: Registrador de URL - %s

en: Clear list
pt_BR: Limpar lista

en: Copy selected URL
pt_BR: Copiar URL selecionada

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Save list to a file
pt_BR: Salvar lista em um arquivo

en: Open an irc://server:port/channel URL
pt_BR: Abre uma URL irc://servidor:porta/canal

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
pt_BR: Sysinfo: Falha ao obter informações. Talvez não suportado ou incorreta.

en: Sysinfo: No info by that name
pt_BR: Sysinfo: Nenhuma informação com esse nome

en: Sysinfo: %s is set to: %d
pt_BR: Sysinfo: %s está configurado para: %d

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
pt_BR: Sysinfo: Configurações válidas são: announce e hide_* para cada pedaço de informação. e.x. hide_os. Sem nenhuma parâmetro ele mostrará a configuração atual (ou padrão).

en: Sysinfo: Invalid variable name
pt_BR: Sysinfo: nome de variável invalida

en: %s plugin loaded
pt_BR: %s plugin carregado

en: %s plugin unloaded
pt_BR: %s plugin descarregado
