HexChat - en to ru translation catalogue (1230 entries)

en: IRC Client
ru: IRC Клиент

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
ru: HexChat - это лёгкий в использовании, но расширяемый IRC Клиент. Он позволяет безопасно соединяться со множеством сетей и общаться с пользователями лично или на каналах, используя настраиваемый интерфейс. Вы даже можете передавать файлы.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
ru: HexChat поддерживает следующие функции: DCC, SASL, прокси, проверка орфографии, уведомления, ведение логов, настраиваемые темы и скрипты на Python/Perl.

en: Main Chat Window
ru: Главное окно чата

en: Chat with other people online
ru: Общаться с другими людьми онлайн

en: IM;Chat;
ru: IM;Чат;

en: Open Safe Mode
ru: Открыть безопасный режим

en: HexChat Theme Manager
ru: Управление темами HexChat

note: 0 means unlimited STRINGS
en: I'm busy
ru: Я занят

en: Leaving
ru: Ухожу я от вас

en: OFF
ru: ВЫКЛ

en: ON
ru: ВКЛ

en: Network
ru: Сеть

en: <none>
ru: <нет>

en: Channel
ru: Канал

en: Waiting
ru: Ожидание

note: black
en: Active
ru: Активен

note: cyan
en: Failed
ru: Ошибка

note: red
en: Done
ru: Готово

note: green
en: Connect
ru: Соединение

note: black
en: Aborted
ru: Остановлено

en: Cannot access %s
ru: Нет доступа к %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
ru: Ошибка

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
ru: %s предлагает "%s". Будете принимать?

en: No active DCCs
ru: Нет активных DCC

en: _Open Dialog Window
ru: Начать ра_зговор

en: _Send a File
ru: Отправить _файл

en: _User Info (WhoIs)
ru: _Информация (WHOIS)

en: _Add to Friends List
ru: Добавить в дру_зья

en: _Ignore
ru: _Игнорировать

en: O_perator Actions
ru: Действия опе_ратора

en: Give Ops
ru: Дать оператора

en: Take Ops
ru: Снять оператора

en: Give Voice
ru: Дать голос

en: Take Voice
ru: Забрать голос

en: Kick/Ban
ru: Кик/Бан

en: Kick
ru: Кик

en: Ban
ru: Бан

en: KickBan
ru: Кик+Бан

en: Leave Channel
ru: Уйти с канала

en: Join Channel...
ru: Зайти на канал...

en: Enter Channel to Join:
ru: Введите канал для входа:

en: Server Links
ru: Ссылки сервера

en: Hide Version
ru: Не показывать версию

en: Op
ru: Оператор

en: DeOp
ru: Снять оператора

en: bye
ru: пока

en: Enter reason to kick %s:
ru: Введите причину кика %s:

en: Dialog
ru: Диалог

en: WhoIs
ru: Кто

en: Send
ru: Послать

en: Chat
ru: Разговор

en: Clear
ru: Очистить

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
ru: У вас нет права записи в %s. Ничего нельзя сохранить в текущей сессии.

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
ru: * Глупо запускать IRC под пользователем root! Вы должны
      создать пользовательскую учетную запись и работать под ним.

en: YES
ru: ДА

en: NO
ru: НЕТ

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
ru: Вас забрасывают CTCP запросами от %s, %s игнорируется.

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
ru: Вас забрасывают MSG запросами от %s, изменение переменной gui_autoopen_dialog на ВЫКЛ.

en: Resolved to %s
ru: Разрешение %s

en: Not found
ru: Не найдено

en: Resolved to:
ru: Разрешение:

en: Looking up %s...
ru: Поиск %s...

en:   %-20s online
ru:   %-20s на канале

en:   %-20s offline
ru:   %-20s отключен

en: No channel joined. Try /join #<channel>
ru: Вы не зашли на канал. Наберите /join #<канал>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
ru: Нет соединения. Наберите /server <адрес> [<порт>]

en: Server %s already exists on network %s.
ru: Сервер %s уже есть в сети %s.

en: Added server %s to network %s.
ru: Сервер %s добавлен к сети %s.

en: Already marked away: %s
ru: Вы уже отсутствуете: %s

en: Already marked back.
ru: Вы уже вернулись.

en: I need /bin/sh to run!
ru: Отсутствует /bin/sh для запуска!

en: Commands Available:
ru: Доступные команды:

en: User defined commands:
ru: Определённые пользователем команды:

en: Plugin defined commands:
ru: Определённые расширениями команды:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
ru: Наберите /HELP <имя команды> для более полной информации, или /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
ru: Игнорируется неизвестный аргумент "%s".

en: Quiet is not supported by this server.
ru: Ответ не поддерживается этим сервером.

note: error
en: No such plugin found.
ru: Плагин не найден.

en: That plugin is refusing to unload.
ru: Плагин невозможно выгрузить.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
ru: ADDBUTTON <название> <действие>, добавляет кнопку под списком пользователей

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
ru: ADDSERVER <НоваяСеть> <новыйсервер/6667>, добавляет новую сеть с новым сервером в список сетей

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
ru: ALLCHAN <команда>, посылает команду во все каналы, где вы есть

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
ru: ALLCHANL <команда>, посылает команду во все каналы на текущем сервере

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
ru: ALLSERV <команда>, посылает команду на всех серверах, где вы есть

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
ru: AWAY [<причина>], устанавливает флаг отсутствия (используйте /BACK для отключения)

en: BACK, sets you back (not away)
ru: BACK сбрасывает флаг отсутствия

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
ru: BAN <маска> [<тип>], блокирует доступ на текущий канал для каждого, совпадающего с маской. Если они уже на канале, то они не будут скинуты (для этого нужно быть оператором канала)

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
ru: CHANOPT [-quiet] <переменная> [<значение>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
ru: CHARSET [<кодировка>], показать или изменить кодировку для текущего соединения

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
ru: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<количество>], Очищает текущее текстовое окно или командную строку

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
ru: CLOSE [-m], Закрывает текущую вкладку, закрывая окно, если это единственная открытая вкладка, или с флагом "-m", закрывает все беседы.

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
ru: COUNTRY [-s] <код|маска>, находит код страны, например: au = Австралия

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
ru: CTCP <ник> <сообщение>, посылает пользователю с указанным ником CCTP-сообщение, обычные сообщения -- VERSION и USERINFO

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
ru: CYCLE [<channel>], выйти с текущего канала и немедленно зайти

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
ru: 
    DCC GET <имя>                      - принять отправляемый файл
    DCC SEND [-maxcps=#] <имя> <файл>  - отправить файл получателю
    DCC PSEND [-maxcps=#] <имя> [файл] - отправить файл в пассивном режиме
    DCC LIST                           - показать список DCC
    DCC CHAT <имя>                     - запросить разговор через DCC
    DCC PCHAT <nick>                   - запросить разговор в пассивном режиме
    DCC CLOSE <тип> <имя> <файл>         пример:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
ru: DEHOP <имя>, удаляет chanhalf-op статус у имени на текущем канале
    (нужны права администратора канала)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
ru: DELBUTTON <имя>, удаляет кнопку из-под списка пользователей

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
ru: DEOP <nick>, убирает права администратора канала у пользователя на текущем канале (требует права администратора).

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
ru: DEVOICE <nick>, удаляет право голоса у пользователя с переданным именем на текущем
    канале. Для использования нужны права администратора канала

en: DISCON, Disconnects from server
ru: DISCON, отсоединиться от сервера

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
ru: DNS <ник|хост|ip>, Разрешает IP или имя хоста

en: ECHO <text>, Prints text locally
ru: ECHO <текст>, вывести текст на локальной машине

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
ru: EXEC [-o] <Команда>, выполняет команду. При передаче опции -o вывод 
    команды перенаправляется в текущий канал. Иначе вывод печатается в текущем окне

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
ru: EXECKILL [-9], уничтожает выполняющийся процесс в текущей сессии. Если -9 процессу перадается сигнал SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
ru: EXECSTOP, посылает процессу сигнал SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
ru: EXECWRITE, посылает процессу данные на stdin

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
ru: EXPORTCONF, экспортирует настройки HexChat

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
ru: FLUSHQ, сбрасывает текущую очередь отправки сервера

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
ru: GATE <адрес> [<порт>], прокси через хост, порт по умолчанию - 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
ru: GHOST <ник> [пароль], Убивает ник, ставший призраком

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
ru: HOP <Ник>, дает статус полуоператора канала пользователю (требуются права оператора)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
ru: ID <пароль>, представиться nickserv-у

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
ru: IGNORE <маска> <типы..> <параметры..>
        маска - маска игнорируемого хоста, например: *!*@*.aol.com
        типы - типы игнорируемых данных, один или несколько из следующих:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        параметры - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
ru: INVITE <Ник> [<канал>], приглашает кого-либо на канал, по умолчанию, на текущий (требует права оператора)

en: JOIN <channel>, joins the channel
ru: JOIN <канал>, зайти на канал

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
ru: KICK <Ник>, [причина]удаляет человека с текущего канала (нужны права оператора)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
ru: KICKBAN <ник> [причина], банит и затем выпинывает ник с текущего канала (требуется право оператора)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
ru: LAGCHECK, инициирует новую проверку канала

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
ru: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <строка>, ищет заданную строку в буфере канала
    -h подсвечивает найденные строки;
    -m учитывает регистр символов;
    -r считает строку регулярным выражением;
    -- (двойной дефис) отменяет обработку параметров (например, когда надо найти строку «-r»)

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
ru: LOAD [-e] <ИмяФайла>, загружает скрипт или плагин

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
ru: MDEHOP, убирает у всех на текущем канале права полуоператора (требуются права оператора)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
ru: MDEOP, убирает у всех права оператора на текущем канале (требуются права оператора)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
ru: ME <action>, посылает действие на текущий канал (действие пишется от третьего лица, например, /me прыгает)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
ru: MKICK, удаляет всех, кроме себя, с канала (требуются права оператора)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
ru: MOP, Устанавливает всем пользователям текущего канала права оператора (требуются права оператора канала)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
ru: MSG <ник> <сообщение>, посылает приватное сообщение, подставьте "." чтобы отправить на последний ник или префикс с "=" для dcc-чата

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
ru: NAMES [канал], Выводит список ников на канале

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
ru: NCTCP <Ник> <сообщение>, отправляет CTCP сообщение

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
ru: NEWSERVER [-noconnect] <ИмяСервера> [<порт>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
ru: /NICK <Ник>, меняет ваш ник

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
ru: NOTICE <ник/канал> <сообщение>, посылает уведомление

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
ru: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<Ник>], показывает список ваших уведомлений или добавляет что-либо к ним

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
ru: OP <Ник>, дает пользователю статус оператора канала (требуются права администратора)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
ru: PART [<Канал>] [<Причина>], выйти с канала, по умолчанию - с текущего

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
ru: PING <Ник | канал>, CTCP-пинг пользователя или канала

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
ru: QUERY [-nofocus] <ник> [сообщение], открывает новое окно приватных сообщений с кем-нибудь и, опционально, отправляет сообщение

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
ru: QUIET <маска> [<типтишины>], заставляет замолчать каждого, кто проходит по маске на текущем канале, если это поддерживается сервером.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
ru: QUIT [<причина>] - отсоединение от текущего сервера

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
ru: QUOTE <Текст>, отсылает текст в чистом виде на сервер

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
ru: RECONNECT [-ssl] [<Сервер>] [<Порт>] [<Пароль>]. Может использоваться только как /RECONNECT для переподключения к текущему серверу или с /RECONNECT ALL для переподключения ко всем серверам

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
ru: RECONNECT [-ssl] [<Сервер>] [<Порт>] [<Пароль>]. Может использоваться только как /RECONNECT для переподключения к текущему серверу или с /RECONNECT ALL для переподключения ко всем серверам

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
ru: RECV <текст>, отправляет сырые (raw) данные в HexChat, как будто бы они были получены с IRC севера

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
ru: RELOAD <имя>, перезагружает плагин или скрипт

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
ru: SAY <Текст>, посылает текст объекту в текущем окне

en: SEND <nick> [<file>]
ru: SEND <псевдоним> [<файл>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
ru: SERVCHAN [-ssl] <Сервер> <порт> <канал>, подключиться к серверу, а затем к каналу

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
ru: SERVCHAN [-ssl] <Сервер> <порт> <канал>, подключиться к серверу, а затем к каналу

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
ru: SERVER [-ssl] <адрес> [<порт>] [<пароль>], подключается к серверу; для обычных соединений порт по умолчанию — 6667, для SSL-соединений — 6697

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
ru: SERVER <адрес> [<порт>] [<пароль>] соединяет с сервером. Порт по умолчанию 6667

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
ru: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <переменная> [<значение>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
ru: SETCURSOR [-|+]<позиция>, перемещает курсор в поле ввода

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
ru: SETTAB <новое название>, меняет название вкладки (ограничение tab_trunc остаётся в силе)

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
ru: SETTEXT <новый текст>, заменяет текст в поле ввода

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
ru: TOPIC [<тема>], устанавливает тему, если она указана. Иначе отображает текущую тему

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
ru: 
    TRAY -f <интервал> <файл1> [<файл2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <имя_файла>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <число>                      Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <текст>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <заголовок> <текст>          Set the tray balloon.

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
ru: UNBAN <маска> [<маска>...], снять запрет для специфической маски

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
ru: UNIGNORE <маска> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
ru: UNLOAD <имя>, выгрузить плагин или скрипт

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
ru: UNQUIET <маска> [<маска>...], снимает молчание по указанной маске, если поддерживается сервером.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
ru: URL <адрес>, открыть ссылку в браузере

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
ru: USELECT [-a] [-s] <имя1> <имя2> и т.д., выделить имена в списке пользователей

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
ru: VOICE <Ник>, дает право голоса кому-либо (требуются права оператора)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
ru: WALLCHAN <Сообщение>, посылает сообщение на все каналы

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
ru: WALLCHOP <Сообщение>, посылает сообщение всемl операторам текущего канала

en: User Command for: %s
ru: Пользовательская команда для: %s

en: Usage: %s
ru: Использование: %s

en: 
    No help available on that command.
ru: 
    По этой команде нет помощи.

en: No such command.
ru: Команда не существует

en: Bad arguments for user command.
ru: Недопустимые аргументы команды пользователя.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
ru: Очень много рекурсивных команд пользователя, прерывание.

en: Unknown Command %s. Try /help
ru: Неизвестная команда %s. Попробуйте /help

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
ru: Нет символа hexchat_plugin_init; это точно плагин для HexChat?

en: *	Servicing ident request from %s as %s
ru: *	Обслуживаю запрос идентификации от %s как %s

en: *	Error starting identd server: %s
ru: *	Ошибка запуска сервера identd: %s

en: IDENTD <port> <username>
ru: IDENTD <порт> <имяпользователя>

en: Timer %d deleted.
ru: Таймер %d удален.

en: No such ref number found.
ru: Такой номер ссылки не найден.

en: No timers installed.
ru: Таймеры не установлены.

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
ru: Вы уверены, что сервер и порт поддерживают SSL?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
ru: Не могу разрешить имя %s
    Проверьте ваши сетевые настройки!

en: Proxy traversal failed.
ru: Ошибка прохождения через прокси.

en: Cycling to next server in %s...
ru: Переключаемся к следующему серверу %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
ru: Предупреждение: кодировка "%s" неизвестна. Трансляции для %s сети не будет.

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
ru: %C18*%O$t%C18$1%O добавлен в список друзей.

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
ru: %C22*%O$tНевозможно зайти на канал %C22$1 %O(%C20Вы забанены%O).

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
ru: %C24*%O$t%C28$1%O теперь известен как %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O забанил некоего %C18$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
ru: %C22*%O$tКанал %C22$1%O создан %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O убрал права полуоператора канала с %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O убрал права оператора канала с %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O забрал голос у %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O дал права полуоператора канала %C18$2%O

en: %UChannel          Users   Topic
ru: %UКанал          Пользователи   Тема

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O установил режим %C24$2$3%O для %C22$4%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
ru: %C22*%O$tРежимы канала %C22$1%O: %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O дал права оператора канала %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O убрал исключение для %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
ru: %C22*%O$t%C26$1%O убрал ключевое слово канала

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
ru: %C22*%O$t%C26$1%O убрал лимит пользователей

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O установил лимит канала в %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O удалил бан на %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%O дал голос %C18$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
ru: %C23*%O$tСоединение установлено. Входим в систему.

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
ru: %C23*%O$tСоединение с %C29$1%C (%C23$2:$3%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
ru: %C20*%O$tОшибка соединения (%C20$1%O)

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
ru: %C23*%O$tDCC-приглащений не найдено.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
ru: %C24*%O$t%C18$1%O удалён из списка уведомлений.

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
ru: %C20*%O$tСоединение разорвано (%C20$1%O)

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
ru: %C24*%O$tВаш IP найден: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
ru: %O%C18$1%O добавлен в список игнорирования.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
ru: %OИгнорирование %C18$1%O изменено.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
ru: %O%C18$1%O удалён из игнор-листа.

en: %OIgnore list is empty.
ru: %OСписок игнорирования пуст.

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
ru: %C20*%O$tНевозможно подключиться к %C22$1%C (%C20Канал только по приглашениям%O)

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
ru: %C24*%O$tВы приглашены на %C22$1%O пользователем %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
ru: %C23*$t$1 ($3%C23) был добавлен

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
ru: %C22*%O$t%C26$1%C был выкинут %C18$2%C с %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
ru: %C23*%O$t%C28$1%C уже занято, пробуем %C18$2%O...

en: %C20*%O$tNo such DCC.
ru: %C20*%O$tDCC не найден.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
ru: %C23*%O$tПроцесс не запущен

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
ru: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C ушёл (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
ru: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C вернулся!

en: $tNotify list is empty.
ru: $tСписок уведомлений пуст.

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
ru: %C23*%O$t%C23$1%O пользователей в списке уведомлений.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
ru: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C в офлайне (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
ru: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C снова тут (%C29$3%O)

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
ru: %C24*$t$1 ($2%C24) вышел

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
ru: %C24*$t$1 ($2%C24) вышел ($4)

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
ru: %C24*%O$tПинг получен с %C18$1%C: %C24$2%O секунд(ы)

en: %C24*%O$tA process is already running
ru: %C24*%O$tA процесс уже запущен

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
ru: %C24*$t$1 вышел ($2)

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
ru: %C24*%O$t%C26$1%C изменён режим %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C29*%O$tConnected.
ru: %C29*%O$tСоединение установлено.

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
ru: %C23*%O$tОстановлена предыдущая попытка соединения (%C24$1%O)

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
ru: %C22*%O$tТема канала %C22$1%C: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
ru: %C22*%O$t%C26$1%C поменял топик на: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
ru: %C22*%O$tТопик для %C22$1%C изменён пользователем %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
ru: %C20*%O$tХост неизвестен. Может быть есть ошибка?

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
ru: %C22*%O$tПользователей на %C22$1%C: %C24$2%O

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
ru: %C19*%O$tТеперь может вести беседу на %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
ru: %C19*%O$tВы были удалены с %C22$2%C инициатором %C26$3%O (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
ru: %C19*%O$tВы покинули канал %C22$3%O

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
ru: %C19*%O$tВы вышли с канала %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
ru: %C20*%O$tВы были приглашены %C18$1%O на %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
ru: %C20*%O$tТеперь вас зовут %C18$2%O

en: Loaded log from
ru: Загружен протокол от

en: **** ENDING LOGGING AT %s
ru: **** ЗАКАНЧИВАЕТСЯ ВХОЖДЕНИЕ НА %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
ru: **** НАЧАЛО ВХОЖДЕНИЯ НА %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
ru: * Не удалось открыть файл(ы) журнала для записи. Проверьте права доступа на %s

en: Left message
ru: Сообщение слева

en: Right message
ru: Сообщение справа

en: IP address
ru: IP Адрес

en: Username
ru: Имя пользователя

en: The nick of the joining person
ru: Имя зашедшей персоны

en: The channel being joined
ru: Вы уже на канале

en: The host of the person
ru: Адрес компьютера человека

en: The account of the person
ru: Учётная запись человека

en: Nickname
ru: Ник

en: The action
ru: Действие

en: Mode char
ru: Символ режима

en: Identified text
ru: Выявленный текст

en: The text
ru: Текст

en: The message
ru: Сообщение

en: Server Name
ru: Имя сервера

en: Acknowledged Capabilities
ru: Подтверждённые возможности

en: Removed Capabilities
ru: Удалённые возможности

en: Server Capabilities
ru: Возможности Сервера

en: Requested Capabilities
ru: Запрошенные Возможности

en: Old nickname
ru: Старый ник

en: New nickname
ru: Новый ник

en: Nick of person who changed the topic
ru: Ник человека, который поменял Топик

en: Topic
ru: Топик

en: The nickname of the kicker
ru: Ник выкинувшего

en: The person being kicked
ru: Персона выкинута

en: The channel
ru: Канал

en: The reason
ru: Причина

en: The nick of the person leaving
ru: Ник вышедшего

en: The time
ru: Время

en: The creator
ru: Создатель

en: Nick
ru: Ник

en: Reason
ru: Причина

en: Host
ru: Адрес машины

en: Who it's from
ru: Откуда этот

en: The time in x.x format (see below)
ru: Время в формате x.x (см. ниже)

en: The Channel it's going to
ru: Список каналов...

en: The sound
ru: Звук

en: The nick of the person
ru: Ник персоны

en: The CTCP event
ru: CTCP событие

en: The nick of the person who set the key
ru: Ник персоны, установившей ключ

en: The key
ru: Ключ

en: The nick of the person who set the limit
ru: Ник персоны, установившей лимит

en: The limit
ru: Ограничение

en: The nick of the person who did the op'ing
ru: Ник человека, установившего оператора

en: The nick of the person who has been op'ed
ru: Ник персоны, кому дали права оператора

en: The nick of the person who has been halfop'ed
ru: Ник персоны, кому дали права полуоператора

en: The nick of the person who did the halfop'ing
ru: Ник человека, который дал права полуоператора

en: The nick of the person who did the voice'ing
ru: Ник человека, который дал право голоса

en: The nick of the person who has been voice'ed
ru: Ник человека, которому дали право голоса

en: The nick of the person who did the banning
ru: Ник забанившего

en: The ban mask
ru: Маска бана

en: The nick of the person who did the quieting
ru: Ник персоны, сделавшей запрос

en: The quiet mask
ru: Маска тишины

en: The nick who removed the key
ru: Ник удалившего ключ

en: The nick who removed the limit
ru: Ник удалившего ограничение

en: The nick of the person who did the deop'ing
ru: Ник персоны, которая де-опила.

en: The nick of the person who has been deop'ed
ru: Ник персоны, которого де-опили.

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
ru: Ник персоны, которая дала статус полуоператора

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
ru: Ник персоны, с которой сняли статус полуоператора

en: The nick of the person who did the devoice'ing
ru: Ник персоны, которая дала право голоса

en: The nick of the person who has been devoice'ed
ru: Ник персоны, с которой сняли право голоса

en: The nick of the person who did the unban'ing
ru: Ник персоны, которая разбанила

en: The nick of the person who did the exempt
ru: Ник персоны, вызвавшей исключение

en: The exempt mask
ru: Маска исключения

en: The nick of the person removed the exempt
ru: Ник персоны, убравшей исключение

en: The nick of the person who did the invite
ru: Ник персоны, сделавшей приглашение

en: The invite mask
ru: Маска приглашения

en: The nick of the person removed the invite
ru: Ник персоны, удалившей приглашение

en: The nick of the person setting the mode
ru: Ник персоны, установившего режим

en: The mode's sign (+/-)
ru: Знаки режима (+/-)

en: The mode letter
ru: Буквы режима

en: The channel it's being set on
ru: Канал установлен

en: Full name
ru: Полное имя

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
ru: Член канала/"IRC - оператор"

en: Server Information
ru: Информация о сервере

en: Idle time
ru: Время простоя

en: Signon time
ru: Время ввода пароля

en: Away reason
ru: Причина ухода:

en: Message
ru: Сообщение

en: Account
ru: Учетная запись

en: Real user@host
ru: Фактический пользователь@компьютер

en: Real IP
ru: Фактический IP

en: Channel Name
ru: Имя канала

en: Mechanism
ru: Механизм

en: Text
ru: Текст

en: Nick of person who invited you
ru: Ник персоны, пригласившей вас

en: Users
ru: Пользователи

en: Nickname in use
ru: Ник используется

en: Nick being tried
ru: Пробуем ник

en: Port
ru: Порт

en: Modes string
ru: Строка режимов

en: DCC Type
ru: Тип DCC

en: Filename
ru: Имя файла

en: Destination filename
ru: Имя файла у получателя

en: Pathname
ru: Путь

en: Position
ru: Положение

en: Size
ru: Размер

en: DCC String
ru: Строка DCC

en: Away Reason
ru: Причина выхода

en: Number of notify items
ru: Количество уведомлений

en: Old Filename
ru: Старое имя файла

en: New Filename
ru: Новое имя файла

en: Receiver
ru: Получатель

en: Hostmask
ru: Маска компьютера

en: Hostname
ru: Имя машины

en: The Packet
ru: Пакет

en: Seconds
ru: Секунд.

en: Nick of person who have been invited
ru: Ник приглашенного

en: Banmask
ru: Маска бана

en: Who set the ban
ru: Кто установил бан

en: Ban time
ru: Продолжительность бана

en: Cannot read sound file:
    %s
ru: Невозможно прочитать звуковой файл:
    %s

en: Remote host closed socket
ru: Удаленная машина закрыла сокет

en: Connection refused
ru: Соединение отвергнуто

en: No route to host
ru: Нет маршрута к хосту

en: Connection timed out
ru: Истечение времени ожидания соединения

en: Cannot assign that address
ru: Не могу назначить этот адрес

en: Connection reset by peer
ru: Соединение оборвано

en: Ascension Island
ru: Остров Вознесения

en: Andorra
ru: Андорра

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные арабские эмираты

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Albania
ru: Албания

en: Armenia
ru: Армения

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерланды

en: Angola
ru: Ангола

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Reverse DNS
ru: Обратный DNS

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Asia-Pacific Region
ru: Азия и Океания

en: Austria
ru: Австрия

en: Australia
ru: Австралия

en: Aruba
ru: Аруба

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермуды

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bouvet Island
ru: Острова Буве

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belize
ru: Белиз

en: Canada
ru: Канада

en: Catalan
ru: Каталония

en: Cocos Islands
ru: Кокосовые о-ва

en: Democratic Republic of Congo
ru: Республика Конго

en: Central African Republic
ru: Центральная Африканская Республика

en: Congo
ru: Конго

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Cote d'Ivoire
ru: Кот'Д'Ивуар

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Chile
ru: Чили

en: Cameroon
ru: Камерун

en: China
ru: Китай

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Internic Commercial
ru: Коммерческие

en: Cooperatives
ru: Кооперативы

en: Costa Rica
ru: Коста Рика

en: Serbia and Montenegro
ru: Сербия и Черногория

en: Cuba
ru: Куба

en: Cape Verde
ru: Капо-Верде

en: Christmas Island
ru: Рождественские острова

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: East Germany
ru: Восточная Германия

en: Germany
ru: Германия

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Denmark
ru: Дания

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: Algeria
ru: Алжир

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Educational Institution
ru: Образовательные учреждения

en: Estonia
ru: Эстония

en: Egypt
ru: Египет

en: Western Sahara
ru: Западная сахара

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Spain
ru: Испания

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: European Union
ru: Европейский Союз

en: Finland
ru: Финляндия

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские о-ва

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Faroe Islands
ru: Острова Фарое

en: France
ru: Франция

en: Gabon
ru: Габон

en: Great Britain
ru: Великобритания

en: Grenada
ru: Гренада

en: Georgia
ru: Грузия

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: British Channel Isles
ru: Британские острова

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Government
ru: Правительственные

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Greece
ru: Греция

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guam
ru: Гуам

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Биссау

en: Guyana
ru: Гайаня

en: Hong Kong
ru: Гонк Конг

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Haiti
ru: Гаити

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Israel
ru: Израиль

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: India
ru: Индия

en: Informational
ru: Информационные

en: International
ru: Интернациональные

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская индоокеанская территория

en: Iraq
ru: Ирак

en: Iran
ru: Иран

en: Iceland
ru: Исландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jersey
ru: Джерси (Нормандские острова)

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Jordan
ru: Иордания

en: Company Jobs
ru: Трудоустройство

en: Japan
ru: Япония

en: Kenya
ru: Кения

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизстан

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Comoros
ru: Коморос

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Cayman Islands
ru: Каймановы о-ва

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Laos
ru: Лаос

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Saint Lucia
ru: Санта Лючия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

en: Liberia
ru: Либерия

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Latvia
ru: Латвия

en: Libya
ru: Ливия

en: Morocco
ru: Марокко

en: Monaco
ru: Монако

en: Moldova
ru: Молдова

en: Montenegro
ru: Монтенегро

en: United States Medical
ru: Медучреждения США

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Marshall Islands
ru: Маршаловы о-ва

en: Military
ru: Военные

en: Macedonia
ru: Македония

en: Mali
ru: Мали

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Macau
ru: Макао

en: Mobile Devices
ru: Мобильные устройства

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Montserrat
ru: Монтсерат

en: Malta
ru: Мальта

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Museums
ru: Музеи

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Malawi
ru: Малави

en: Mexico
ru: Мексика

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Namibia
ru: Намибия

en: Individual's Names
ru: Личные имена

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Niger
ru: Нигер

en: Internic Network
ru: Сети

en: Norfolk Island
ru: Норфолкские острова

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Norway
ru: Норвегия

en: Nepal
ru: Непал

en: Nauru
ru: Науру

en: Niue
ru: Ниуе

en: New Zealand
ru: Новая зеландия

en: Oman
ru: Оман

en: Internic Non-Profit Organization
ru: Сетевые некоммерческие организации

en: Panama
ru: Панама

en: Peru
ru: Перу

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Papua New Guinea
ru: Новая Гвинея

en: Philippines
ru: Филлипины

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Poland
ru: Польша

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто Рико

en: Professions
ru: Профессии

en: Palestinian Territory
ru: Палестинские территории

en: Portugal
ru: Португалия

en: Palau
ru: Палау

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реунион

en: Romania
ru: Румыния

en: Old School ARPAnet
ru: Старая сеть ARPAnet

en: Serbia
ru: Сербия

en: Russian Federation
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы о-ва

en: Seychelles
ru: Сейшелы

en: Sudan
ru: Судан

en: Sweden
ru: Швеция

en: Singapore
ru: Сингапур

en: St. Helena
ru: Святая Елена

en: Slovenia
ru: Словения

en: Slovak Republic
ru: Словацкая Республика

en: Sierra Leone
ru: Сьера Леоне

en: San Marino
ru: Сан Марино

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Somalia
ru: Сомали

en: Suriname
ru: Суринам

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: Sao Tome and Principe
ru: Сен-Томе и Принсипи

en: Former USSR
ru: Бывш. СССР

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Syria
ru: Сирия

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Turks and Caicos Islands
ru: о-ва Тёркс и Кайкос

en: Chad
ru: Чад

en: Internet Communication Services
ru: Контактная информация

en: French Southern Territories
ru: Франзузские Южные Территории

en: Togo
ru: Того

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tokelau
ru: о-ва Токелау

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Tonga
ru: Тонга

en: Turkey
ru: Турция

en: Travel and Tourism
ru: Путешествия и туризм

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Ukraine
ru: Украина

en: Uganda
ru: Уганда

en: United Kingdom
ru: Объединенное королевство

en: United States of America
ru: США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vatican City State
ru: Ватикан

en: St. Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские о-ва

en: US Virgin Islands
ru: Американские Виргинские о-ва

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Samoa
ru: Самоа

en: Adult Entertainment
ru: Cайты порнографического содержания

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yugoslavia
ru: Югославия

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Couldn't connect to session bus
ru: Не удалось подключиться к сеансовой шине

en: Failed to complete NameHasOwner
ru: Не удалось завершить NameHasOwner

en: Failed to complete Command
ru: Не удалось выполнить команду

en: remote access
ru: удаленный доступ

en: plugin for remote access using DBUS
ru: модуль для удаленного доступа через DBUS

en: Couldn't connect to session bus: %s
ru: Не удалось подключиться к сеансовой шине: %s

en: Failed to acquire %s: %s
ru: Не удалось получить %s: %s

en: Character Chart
ru: Кодировка

en: Bans
ru: Бан

en: Exempts
ru: Исключения

en: Exempt
ru: Исключение

en: Invites
ru: Приглашения

en: Invite
ru: Приглашен

note: poor way to get which is selected but it works
en: Copy mask
ru: Копировать маску

en: %s on %s by %s
ru: %s на %s от %s

en: Copy entry
ru: Копировать запись

en: Not connected.
ru: Нет соединения.

en: You must select some bans.
ru: Вы должны выбрать баны.

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
ru: Вы уверены, что хотите удалить все отмеченные пункты в %s?

en: Type
ru: Тип

en: Mask
ru: Маска

en: From
ru: От

en: Date
ru: Дата

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
ru: Список банов можно отктыть только при открытой вкладке канала.

en: Ban List (%s) - %s
ru: Список банов (%s) - %s

en: Remove
ru: Удалить

en: Crop
ru: Сжать

en: Refresh
ru: Обновить

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
ru: Статистика: %d/%d пользователей  на %d/%d каналах

en: Select an output filename
ru: Выберите файл для вывода

en: _Join Channel
ru: Зайти на канал

en: _Copy Channel Name
ru: Копировать имя _канала

en: Copy _Topic Text
ru: Скопировать _тему общения

en: Channel List (%s) - %s
ru: Список каналов (%s) - %s

en: _Search
ru: Поиск

en: _Download List
ru: _Загрузить список

en: Save _List...
ru: Со_хранить список...

note: =============================================================
en: Show only:
ru: Показывать только:

en: channels with
ru: Открывать каналы как:

en: to
ru: к

en: users.
ru: пользователи.

note: =============================================================
en: Look in:
ru: Поиск в:

en: Channel name
ru: Имя канала

note: =============================================================
en: Search type:
ru: Тип поиска:

en: Simple Search
ru: Простой поиск

en: Pattern Match (Wildcards)
ru: Использовать шаблоны

en: Regular Expression
ru: Регулярное выражение

note: =============================================================
en: Find:
ru: Поиск:

en: Send file to %s
ru: Отправить файл %s

note: unknown error
en: That file is not resumable.
ru: Файл нельзя продолжить.

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
ru: Нет доступа к файлу: %s
    %s.
    Продолжение не доступно.

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
ru: Файл во входном каталоге больше запрошенного. Продолжение невозможно.

en: Cannot resume the same file from two people.
ru: Не могу продолжить одинаковый файл от 2 пользователей.

en: Uploads and Downloads - %s
ru: Прием и передача файлов - %s

en: Status
ru: Статус

en: File
ru: Файл

en: ETA
ru: Осталось

en: Both
ru: Оба

en: Uploads
ru: Отгрузки

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Details
ru: Подробно

en: File:
ru: Файл:

en: Address:
ru: Адрес:

en: Abort
ru: Прервать

en: Accept
ru: Подтвердить

en: Resume
ru: Продолж.

en: Open Folder...
ru: Открыть папку...

en: DCC Chat List - %s
ru: Список разговоров по DCC - %s

en: Recv
ru: Прин

en: Sent
ru: Отпр

en: Start Time
ru: Время Начала

en: Add
ru: Добавить

en: Delete
ru: Удалить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Save
ru: Записать

en: Don't auto connect to servers
ru: Не подключаться к серверам

en: Use a different config directory
ru: используется другой конфигурационный каталог

en: Don't auto load any plugins
ru: Не загружать автоматически плагины

en: Show plugin/script auto-load directory
ru: Показать каталог автозагрузки плагина/скрипта

en: Show user config directory
ru: показать каталог пользовательских настроек

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
ru: Открыть irc://server:port/channel?key URL

en: Execute command:
ru: Выполнить команду:

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
ru: Открыть URL или выполнить команду в текущем HexChat

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
ru: Вид окна при запуске. Ур. 0=обычное 1=свернутое 2=значок

en: level
ru: уровень

en: Show version information
ru: Показать информацию о версии

en: Failed to open font:
    
    %s
ru: Ошибка открытия шрифта:
    
    %s

en: Search buffer is empty.
ru: Буфер поиска пуст.

en: %d bytes
ru: %d байт

en: Network send queue: %d bytes
ru: Очередь отправки, байт: %d

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
ru: Команда  Вставить в буфер  вставит содержимое Данные 1 в текущую позицию курсора

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
ru: Команда  Установить буфер содержит последовательность, содержащуюся в Данные 1

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
ru: Команда  Последняя команда   одержит последнюю введеную команду - такую же, как в оболочке.

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
ru: Команда  Следующая команда  содержит следующую введеную команду, - такую же, как и в оболочке.

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
ru: Команда заменяет текст, дополняя ники и команды. Если Данные 1 установлены, двойной Tab выбирает последний ник, не следующий.

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
ru: Команда прокручивает список ников. Если Данные 1 установлены - прокручивает вверх, иначе - вниз.

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
ru: Команда проверяет последнее введенное слово в список замены и заменяет, если находит соответствие.

en: This command moves the front tab left by one
ru: Эта команда перемещает текущую закладку влево.

en: This command moves the front tab right by one
ru: Эта команда перемещает текущую закладку вправо.

en: This command moves the current tab family to the left
ru: Эта команда перемещает текущую группу закладок влево

en: This command moves the current tab family to the right
ru: Эта команда перемещает текущую группу закладок вправо

en: Push input line into history but doesn't send to server
ru: Записать строку в журнал, но не посылать на сервер

en: There was an error loading key bindings configuration
ru: Ошибка загрузки конфигурации клавиш

en: Keyboard Shortcuts - %s
ru: Клавиатурные сокращения - %s

en: Cannot write to that file.
ru: Невозможно записать в этот файл.

en: Cannot read that file.
ru: Невозможно прочитать этот файл.

note: duplicate, ignore
en: That mask already exists.
ru: Такая маска уже существует.

en: Private
ru: Личный

en: Notice
ru: Сообщение

en: Unignore
ru: Не игнорировать

en: Are you sure you want to remove all ignores?
ru: Вы действительно хотите очистить список всех игнорирований?

en: Enter mask to ignore:
ru: Введите маску для игнорирования:

en: Ignore list - %s
ru: Черный список - %s

en: Ignore Stats:
ru: Состояние игнорирования:

en: Channel:
ru: Канал:

en: Private:
ru: Приватный:

en: Notice:
ru: Сообщение:

en: Invite:
ru: Пригласить:

en: Add...
ru: Добавить...

en: Channel name too short, try again.
ru: Имя канала недостаточно длинное.

en: Connection Complete - %s
ru: Соединение завершено - %s

en: Connection to %s complete.
ru: Соединение с %s завершено.

en: What would you like to do next?
ru: Что вы хотите сделать теперь?

en: _Nothing, I'll join a channel later.
ru: _Ничего, я войду на канал позднее.

en: _Join this channel:
ru: Зайти на канал:

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
ru: Если вы знаете имя канала, на который хотите зайти, укажите его здесь.

en: _Always show this dialog after connecting.
ru: Пока_зывать этот диалог при соединении.

en: Dialog with
ru: Диалог с

en: Topic for %s is: %s
ru: Тема для %s : %s

en: No topic is set
ru: Тема не установлена

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
ru: Для этого сервера открыто %d каналов или разговоров. Закрыть их все?

en: Quit HexChat?
ru: Выйти из HexChat?

en: Don't ask next time.
ru: Не спрашивать в следующий раз

en: You are connected to %i IRC networks.
ru: Вы подключены к %i IRC-сетям.

en: Are you sure you want to quit?
ru: Вы действительно хотите выйти?

en: Some file transfers are still active.
ru: Некоторые передачи файлов еще активны.

en: _Minimize to Tray
ru: Свернуть в з_начок

en: Insert Attribute or Color Code
ru: Вставить аттрибут или код цвета

en: <b>Bold</b>
ru: <b>Жирный</b>

en: <u>Underline</u>
ru: <u>Подчеркнутый</u>

en: Normal
ru: Обычный

en: Colors 0-7
ru: Цвета 0-7

en: Colors 8-15
ru: Цвета 8-15

en: _Settings
ru: _Настройки

en: _Log to Disk
ru: Запись _журнала

en: _Reload Scrollback
ru: За_гружать буфер

en: _Hide Join/Part Messages
ru: _Скрыть сообщения о приходе/уходе

en: _Extra Alerts
ru: Опове_щения

en: Beep on _Message
ru: _Звуковой сигнал при личном сообщении

en: Blink Tray _Icon
ru: _Мигание значка при личном сообщении

en: Blink Task _Bar
ru: Мерцание _окна

en: _Detach
ru: Отсо_единить

en: _Close
ru: Закрыть

en: User limit must be a number!
ru: Лимит пользователей должен содержать номер!

en: Filter Colors
ru: Фильтр цвета

en: No outside messages
ru: Нет последних сообщений

en: Topic Protection
ru: Защитить тему

en: Invite Only
ru: Только приглашенные

en: Moderated
ru: Модерируемый

en: Ban List
ru: Список банов

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: User Limit
ru: Ограничение пользователей

en: Enter new nickname:
ru: Введите новый ник:

en: No results found.
ru: Ничего не найдено

en: _Highlight all
ru: _Выделить все

en: Mat_ch case
ru: С учётом _регистра

en: Perform a case-sensitive search.
ru: Искать с учётом регистра.

en: _Regex
ru: _Регулярное выражение

en: Regard search string as a regular expression.
ru: Считать искомую строку регулярным выражением.

en: Host unknown
ru: Хост неизвестен

en: Account unknown
ru: Данная запись неизвестна

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Real Name:
ru: Настоящее имя:

en: User:
ru: Пользователь:

en: Account:
ru: Учётная запись:

en: Country:
ru: Страна:

en: Server:
ru: Сервер:

en: %u minutes ago
ru: %u минут назад

en: Last Msg:
ru: Последнее сообщение:

en: Away Msg:
ru: Сообщение об отсутствии:

en: %d nicks selected.
ru: Выделено имен: %d.

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
ru: Строка меню скрыта. Чтобы увидеть ее снова, нажмите Control+F9 или щёлкните правой кнопкой по свободному месту в окне.

en: Open Link in Browser
ru: Открыть ссылку в браузере

en: Copy Selected Link
ru: Копировать выбранную ссылку

en: Join Channel
ru: Зайти на канал

en: Part Channel
ru: Покинуть канал

en: Cycle Channel
ru: Каналы по кругу

en: _Autojoin
ru: _Автозаход

en: Autojoin Channel
ru: Автозаход на канал

en: _Auto-Connect
ru: _Автосоединение

en: User menu - %s
ru: Пользовательское меню - %s

en: Marker line disabled.
ru: Линия отметки удалена

en: Marker line never set.
ru: Линия отметки не установлена

en: Marker line reset manually.
ru: Линия отметки сброшена вручную.

en: Marker line reset by CLEAR command.
ru: Линия отметки удалена командой CLEAR

en: Marker line state unknown.
ru: Статус линии отметки неизвестен.

en:  has been build without plugin support.
ru: был собран без поддержки дополнений

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
ru: Ответы CTCP - Специальные коды:
    
    %d  =  данные (целый ctcp)
    %e  =  имя текущей сети
    %m  =  инфо о компьютере
    %s  =  ник пославшего ctcp
    %t  =  время/дата
    %2  =  слово 2
    %3  =  слово 3
    &2  =  слово 2 до конца строки
    &3  =  слово 3 до конца строки

en: User Defined Commands - %s
ru: Определенные пользователем команды - %s

en: Replace - %s
ru: Замена - %s

en: Replace with
ru: Заменить на

en: URL Handlers - %s
ru: Обработчики URL - %s

en: Userlist buttons - %s
ru: Кнопки списка пользователей - %s

en: Dialog buttons - %s
ru: Кнопки диалога - %s

en: CTCP Replies - %s
ru: Ответы CTCP - %s

en: _New
ru: Новая...

en: _Quit
ru: Выход

note: 15
en: _View
ru: _Вид

en: _Menu Bar
ru: Панел_ь меню

en: _Topic Bar
ru: Т_ема

en: _User List
ru: Список _пользователей

en: M_ode Buttons
ru: Кнопки _режима канала

en: _Channel Switcher
ru: Список _каналов

en: _Tabs
ru: Закладки

en: T_ree
ru: Де_рево

en: _Network Meters
ru: _Монитор сети

en: Off
ru: Выключено

en: Graph
ru: График:

en: _Fullscreen
ru: _Полноэкранка

en: _Server
ru: Сервер

en: _Disconnect
ru: Отключиться

en: _Reconnect
ru: Пересоединиться

en: Marked _Away
ru: Помечен как _Отошёл

en: _Usermenu
ru: _Меню пользователя

note: 40
en: S_ettings
ru: Настройка

en: _Preferences
ru: Установки

note: 52
en: _Window
ru: Окно

en: Reset Marker Line
ru: Сбросить маркерную линию

en: Move to Marker Line
ru: Перейти к маркерной линии

en: _Copy Selection
ru: _Копировать выделение

en: C_lear Text
ru: Очистить

en: Search
ru: Поиск

en: Search Next
ru: Перейти к следующему

en: Search Previous
ru: Перейти к предыдущему

en: _Help
ru: Помощь

note: 74
en: _Contents
ru: Содержание

en: _About
ru: О программе

en: _Attach
ru: Присо_единить

en: Name
ru: Имя

en: Last Seen
ru: Последний раз

en: Offline
ru: Отключен

en: Never
ru: Никогда

en: %d minutes ago
ru: %d минут назад

en: An hour ago
ru: Час назад

en: %d hours ago
ru: %d часов назад

en: Online
ru: Подключен

en: Enter nickname to add:
ru: Введите ник для добавления:

en: Notify on these networks:
ru: Уведомлять на данных сетях:

en: Comma separated list of networks is accepted.
ru: Укажите разделенный запятыми список сетей.

en: Friends List - %s
ru: Список друзей - %s

en: Open Dialog
ru: Начать разговор

en: Highlighted message from: %s (%s)
ru: Выделенное сообщение от %s (%s)

en: Channel message from: %s (%s)
ru: Канал, сообщение от %s (%s)

en: File offer from: %s (%s)
ru: Предложен файл: %s (%s)

en: Invited to channel by: %s (%s)
ru: Приглашён на канал: %s (%s)

en: Notice from: %s (%s)
ru: Сообщение с: %s (%s)

en: Private message from: %s (%s)
ru: Индивидуальное сообщение от %s (%s)

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
ru: Подключен; сети: %u, каналы: %u - %s

en: _Restore Window
ru: _Восстановить окно

en: _Hide Window
ru: _Спрятать окно

en: _Blink on
ru: _Мигать при сообщениях

en: Channel Message
ru: Сообщение канала

en: Private Message
ru: Личное сообщение

en: Highlighted Message
ru: Выделенные сообщения

note: blink_item (BIT_FILEOFFER, submenu, _("File Offer"));
en: _Change status
ru: Состо_яние

en: _Away
ru: Ото_шел

en: _Back
ru: _Вернулся

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
ru: Выделенное сообщение от %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
ru: %u выделенных сообщения, последнее от %s (%s) - %s

en: Channel message from: %s (%s) - %s
ru: Канал, сообщение от %s (%s) - %s

en: %u channel messages. - %s
ru: %u сообщений канала. - %s

en: Private message from: %s (%s) - %s
ru: Личное сообщение от %s (%s) - %s

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
ru: %u личных сообщения, последнее от %s (%s) - %s

en: File offer from: %s (%s) - %s
ru: Предложен файл: %s (%s) - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
ru: %u предложения файлов, последнее от %s (%s) - %s

en: Version
ru: Версия

en: Description
ru: Описание

en: Select a Plugin or Script to load
ru: Выберите плагин или скрипт для загрузки

en: Plugins and Scripts - %s
ru: Скрипты и плагины - %s

en: _Load...
ru: Загрузить...

en: _Unload
ru: Выгрузить

en: _Reload
ru: Перезагрузить

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Raw Log (%s) - %s
ru: Лог без фильтрации (%s) - %s

en: Clear Raw Log
ru: Очистить лог

en: New Network
ru: Новая сеть

en: Really remove network "%s" and all its servers?
ru: Удалить сеть "%s" и все ее сервера?

en: User name cannot be left blank.
ru: Имя пользователя не может быть пустым

en: You cannot have an empty nick name.
ru: Вы не можете существовать без ника.

en: You must have two unique nick names.
ru: У вас должно быть минимум 2 уникальных имени

en: Edit %s - %s
ru: Редактирование: %s - %s

en: Servers
ru: Сервера

en: Autojoin channels
ru: Автоматический заход на канал

en: Connect commands
ru: Команды при соединении

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
ru: %n=Ник
    %p=Пароль
    %r=Настоящее имя
    %u=Имя пользователя

en: Key (Password)
ru: Ключ (пароль):

en: _Edit
ru: Редактировать

en: Connect to selected server only
ru: Соединиться только с выделенным сервером

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
ru: Не перебирать сервера при ошибке соединения.

en: Connect to this network automatically
ru: Подключится к этой сети автоматически

en: Bypass proxy server
ru: Обходить прокси-сервер

en: Use SSL for all the servers on this network
ru: Использовать SSL для всех серверов в этой сети

en: Accept invalid SSL certificates
ru: Согласиться на некорректный сертификат

en: Use global user information
ru: Использовать глобальные установки пользователя:

en: _Nick name:
ru: Ник:

en: Second choice:
ru: Второй выбор:

en: Rea_l name:
ru: Настоящее имя:

en: _User name:
ru: Имя пользователя:

en: Login method:
ru: Метод авторизации:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
ru: Пароль для входа, если сомневаетесь - оставьте пустым.

en: Character set:
ru: Кодировка:

en: Network List - %s
ru: Список сетей - %s

en: User Information
ru: Информация о пользователе

en: Third choice:
ru: Третий выбор:

en: Networks
ru: Сети

en: Skip network list on startup
ru: Не показывать список сетей при запуске

en: Show favorites only
ru: Показывать только фавориты

en: _Edit...
ru: Править...

en: _Sort
ru: Сортировать

en: _Favor
ru: _В фавориты

en: Mark or unmark this network as a favorite.
ru: Добавляет или убирает эту сеть из фаворитов

en: C_onnect
ru: Подключить

en: Afrikaans
ru: Африканский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Asturian
ru: Австрийский

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Basque
ru: Баскский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский (упрощённый)

en: Chinese (Traditional)
ru: Китайский (традиционный)

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Датский

en: English (British)
ru: Английский (Великобритания)

en: English
ru: Английский

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: Galician
ru: Галисийский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Kannada
ru: Каннада

en: Korean
ru: Корейский

en: Latvian
ru: Латышский

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Malay
ru: Малайский

en: Norwegian (Bokmal)
ru: Норвежский (букмол)

en: Norwegian (Nynorsk)
ru: Норвежский (нюнорск)

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Portuguese (Brazilian)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Punjabi
ru: Панджаби

en: Russian
ru: Русский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Thai
ru: Тайский

en: Turkish
ru: Туркский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Walloon
ru: Валлонский

en: General
ru: Главный

en: Language:
ru: Язык:

en: Main font:
ru: Основной шрифт:

en: Font:
ru: Шрифт:

en: Text Box
ru: Текстовая область

en: Colored nick names
ru: Цветные ники

en: Give each person on IRC a different color
ru: Дать каждому участнику канала свой цвет

en: Indent nick names
ru: Выравнивать ники

en: Make nick names right-justified
ru: Выравнивает ники по правому краю.

en: Show marker line
ru: Показывать разделительную черту

en: Insert a red line after the last read text.
ru: Вставить красную линию после последней прочитанной строки.

en: Background image:
ru: Фоновое изображение:

en: Transparency Settings
ru: Настройки прозрачности

en: See the strftime MSDN article for details.
ru: См. статью о strftime в MSDN.

en: See the strftime manpage for details.
ru: См. страницу руководства по strftime.

en: Show channel modes
ru: Показать режимы канала

en: Show number of users
ru: Показать номера пользователей

en: Last-spoke order
ru: По времени

en: Input Box
ru: Поле ввода

en: Show nick box
ru: Показать строку для имени

en: Spell checking
ru: Проверка орфографии

en: Dictionaries to use:
ru: Использовать словари:

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
ru: Используйте коды языков. Разделяйте коды запятыми.

en: Nick Completion
ru: Автодополнение ников

en: Nick completion suffix:
ru: Суффикс дополнения ников:

en: Nick completion sorted:
ru: Сортировать варианты имен:

en: Nick completion amount:
ru: Количество вариантов имён:

en: nicks.
ru: имена.

en: Graphical
ru: Графический

en: Unsorted
ru: Не сортировать

en: Top
ru: Вверху

en: Bottom
ru: Внизу

en: Hidden
ru: Скрыто

en: User List
ru: Список Пользователей

en: Show hostnames in user list
ru: Показывать хост пользователя в списке пользователей

en: Use the Text box font and colors
ru: Использовать цвета и шрифт текстовой надписи

en: Show icons for user modes
ru: Показать иконки прав пользователей

en: Color nicknames in userlist
ru: Цветные имена пользователей в списке

en: Show user count in channels
ru: Показать кол-во пользователей на канале

en: User list sorted by:
ru: Сортировать  спиоса пользователе пой

en: Show user list at:
ru: Список пользователей:

en: Away Tracking
ru: Слежение за отсутствием

en: On channels smaller than:
ru: На каналах меньше, чем:

en: Action Upon Double Click
ru: Действие по двойному щелчку

en: Extra Gadgets
ru: Ещё дополнения

en: Lag meter:
ru: Уровень лагов:

en: Windows
ru: Окна

en: Tabs
ru: Закладки

en: Always
ru: Всегда

en: Only requested tabs
ru: Только запрошенные закладки

en: Automatic
ru: Автоматически

note: 0 tabs 1 reserved
en: Tree
ru: Дерево

note: {ST_HEADER,	N_("Channel Switcher"),0,0,0},
en: Switcher type:
ru: Вид списка:

en: Open an extra tab for server messages
ru: Открыть вкладку для сообщений сервера

en: Open a new tab when you receive a private message
ru: Открыть новую вкладку при получении частных сообщений

en: Sort tabs in alphabetical order
ru: Сортировать вкладки в алфавитном порядке

en: Show icons in the channel tree
ru: Показывать значки в дереве каналов

en: Smaller text
ru: Мелкий шрифт

en: Focus new tabs:
ru: Переходить на новые вкладки:

en: Show channel switcher at:
ru: Переключатель каналов:

en: Shorten tab labels to:
ru: Сократить метки вкладок до:

en: letters.
ru: букв.

en: Tabs or Windows
ru: Вкладки или окна

en: Open channels in:
ru: Открывать каналы как:

en: Open dialogs in:
ru: Открывать разговоры как:

en: Open utilities in:
ru: Открывать утилиты как:

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
ru: Открыть как закладки DCC, Игнорирования, Уведомлений и т.д. или в окне?

en: Messages
ru: Сообщения

en: Scrollback
ru: Прошлые разговоры

en: Ask for confirmation
ru: Запрос подтверждения

en: Ask for download folder
ru: Запрос папки загрузки

en: Files and Directories
ru: Файлы и каталоги

en: Auto accept file offers:
ru: Автоматически принимать файлы:

en: Download files to:
ru: Загрузить файлы в:

en: Move completed files to:
ru: Переместить завершенные файлы в:

en: Save nick name in filenames
ru: Записать ники в файл

en: Auto Open DCC Windows
ru: Автоматически открывать окна DCC

en: Send window
ru: Окно отправления

en: Receive window
ru: Окно приема

en: Chat window
ru: Окно канала...

en: One upload:
ru: Одна заливка:

en: Maximum speed for one transfer
ru: Макс. скорость для одной передачи

en: One download:
ru: Одна закачка:

en: All uploads combined:
ru: Все передачи объединены:

en: Maximum speed for all files
ru: Максимальная скорость для всех файлов

en: All downloads combined:
ru: Все закачки объединены:

en: Alerts
ru: Предупреждения

en: Show notifications on:
ru: Показывать уведомления на:

en: Blink tray icon on:
ru: Мигание значка при:

en: Blink task bar on:
ru: Мигание окна при:

en: Make a beep sound on:
ru: Звуковой сигнал при:

en: Omit alerts when marked as being away
ru: Не показывать уведомления во время отсутствия

en: Enable system tray icon
ru: Значок в области уведомлений

en: Minimize to tray
ru: Свернуть в трей

en: Close to tray
ru: Закрыть в трей

en: Automatically mark away/back
ru: Автоматически отмечать "ушёл/вернулся"

en: Highlighted Messages
ru: Выделенные сообщения

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
ru: Выделяются сообщения, в которых упомянуто ваше имя, кроме того:

en: Extra words to highlight:
ru: Выделять следующие слова:

en: Nick names not to highlight:
ru: Не выделять имена:

en: Nick names to always highlight:
ru: Всегда выделять имена:

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
ru: Разделяйте слова запятыми.
    Можно использовать шаблоны.

en: Default Messages
ru: Сообщения по умолчанию

en: Quit:
ru: Выход:

en: Leave channel:
ru: Уйти с канала:

en: Away:
ru: Отошел:

en: Away
ru: Отошел

en: Show away once
ru: Показывать сообщение 'Ушёл' 1 раз

en: Automatically unmark away
ru: Автоматически снимать статус "Отошел"

en: Miscellaneous
ru: Дополнительные настройки

en: Display MODEs in raw form
ru: Отображать режимы в чистом виде

en: Hide join and part messages
ru: Скрыть сообщения о приходе/уходе

en: Hide nick change messages
ru: Скрыть сообщения о смене ника

en: Auto Copy Behavior
ru: Автоматическое копирование в буфер обмена

en: Automatically copy selected text
ru: Автоматически копировать выделенный текст

en: Automatically include color information
ru: Включать цвета

en: Real name:
ru: Настоящее имя:

en: Alternative fonts:
ru: Альтернативные шрифты:

en: Display lists in compact mode
ru: Показать лист в сокращённом режиме

en: Use server time if supported
ru: Использовать время сервера, если возможно

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
ru: Автоматически переподключаться, если соединение оборвалось

en: Auto reconnect delay:
ru: Задержка авто восстановления соединения:

en: Ban Type:
ru: Тип бана:

en: Logging
ru: Протоколирование

en: Display scrollback from previous session
ru: Загрузить буфер прошлого разговора

en: Scrollback lines:
ru: Строк в буфере:

en: Enable logging of conversations to disk
ru: Запись журнала разговора

en: Log filename:
ru: Имя файла журнала:

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
ru: %s=Сервер %c=Канал %n=Сеть.

en: Insert timestamps in logs
ru: Добавлять время в протокол

en: Log timestamp format:
ru: Формат времени/даты для протокола:

en: URLs
ru: URL

en: Enable logging of URLs to disk
ru: Включить запись URL на диск

en: Enable URL grabber
ru: Включить сборщик URL

en: (Disabled)
ru: (Выключено)

en: Auto
ru: Авто

en: Your Address
ru: Ваш адрес

en: Bind to:
ru: Назначить:

en: Only useful for computers with multiple addresses.
ru: Используется только на компьютерах с несколькими адресами.

en: File Transfers
ru: Передачи файлов

en: Get my address from the IRC server
ru: Получить свой IP от IRC сервера

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
ru: Запросить у сервера свой реальный адрес. Используйте, если ваш адрес вида 192.168.*.*!

en: DCC IP address:
ru: DCC IP адрес:

en: Claim you are at this address when offering files.
ru: Заявить этот адрес для предложения файлов.

en: !Leave ports at zero for full range.
ru: !Оставьте 0 для всего диапазона портов.

en: Proxy Server
ru: Прокси сервер

en: Hostname:
ru: Имя машины:

en: Port:
ru: Порт:

en: Type:
ru: Тип:

en: Use proxy for:
ru: Использовать прокси для:

en: Proxy Authentication
ru: Авторизация прокси

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Identd Server
ru: Сервер Identd

en: Enabled
ru: Включено

en: Select an Image File
ru: Выберите файл картинки

en: Select Download Folder
ru: Загрузить файлы в

en: Select font
ru: Выберите шрифт

en: Browse...
ru: Выбрать...

en: Open Data Folder
ru: Открыть каталог с данными

en: Select color
ru: Выбрать цвет

en: Text Colors
ru: Цвета текста

en: mIRC colors:
ru: Цвета mIRC:

en: Local colors:
ru: Локальные цвета:

en: Foreground:
ru: Передний план:

en: Background:
ru: Фон:

en: Selected Text
ru: Выбранный текст

en: Interface Colors
ru: Интерфейс

en: New data:
ru: Новые данные:

en: Marker line:
ru: Отмеченый передний план:

en: New message:
ru: Новое Сообщение:

en: Away user:
ru: Отошедший пользователь:

en: Highlight:
ru: Выделение:

en: Spell checker:
ru: Проверка орфографии:

en: Color Stripping
ru: Обесцвечивание

en: Event
ru: Событие

en: Sound file
ru: Звуковой файл

en: Select a sound file
ru: Выберите звуковой файл

en: Sound file:
ru: Звуковой файл:

en: _Browse...
ru: Выбрать...

en: _Play
ru: Воспрои_звести

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Input box
ru: Поле ввода

en: User list
ru: Список пользователей

en: Channel switcher
ru: Список каналов

en: Colors
ru: Цвета

en: Chatting
ru: Общение

en: Sounds
ru: Звук

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Network setup
ru: Настройки сети

en: File transfers
ru: Передача файла

en: Categories
ru: Категории

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
ru: Дерево нельзя поместить сверху или снизу!
    Сначала замените его на <b>Вкладки</b> в меню <b>Вид</b>.

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
ru: Опция реального имени не может оставаться пустой. Откатываю значение до "realname".

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
ru: Изменение некоторых настроек требует перезапуска программы для их использования.

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
ru: *ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ*
    Автоматический прием DCC в ваш домашний каталог
    может быть опасным и создавать уязвимости. Например:
    Кто-нибудь пришлет вам .bash_profile

en: Preferences - %s
ru: Настройки - %s

en: <i>(no suggestions)</i>
ru: <i>(нет вариантов)</i>

en: More...
ru: Ещё....

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
ru: Добавить "%s" в словарь

note: - Ignore All
en: Ignore All
ru: Игнорировать всё

en: Spelling Suggestions
ru: Варианты правописания

en: enchant error for language: %s
ru: Ошибка в библиотеке enchant для языка: %s

en: There was an error parsing the string
ru: Ошибка при разборе строки

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
ru: Этот сигнал передал только %d аргумента, $%d отсутствует.

en: Print Texts File
ru: Печатать текстовый файл

en: $ Number
ru: $ номер

en: Edit Events
ru: Редактировать события

en: Load From...
ru: Загрузить из...

en: Test All
ru: Проверить все

en: OK
ru: ОК

en: URL Grabber - %s
ru: Сборщик URL - %s

en: Clear list
ru: Очистить список

en: Copy selected URL
ru: Копировать выбранный URL

en: Copy
ru: Копировать

en: Save list to a file
ru: Записать список в файл

en: %d ops, %d total
ru: %d оп-ов, %d всего

en: Open an irc://server:port/channel URL
ru: Открывает URL вида irc://сервер:порт/канал

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
ru: Sysinfo: Ошибка при получении информации. Либо не поддерживается или ошибка.

en: Sysinfo: No info by that name
ru: Sysinfo: Информация по этому имени отсутствует

en: Sysinfo: %s is set to: %d
ru: Sysinfo: %s установлен в %d

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
ru: Sysinfo: Корректные настройки: announce и hide_* для каждой информационной части. Например: hide_os. Без указания значения будет показана текущая (по умолчанию) настройка.

en: Sysinfo: Invalid variable name
ru: Sysinfo: Неверное имя переменной

en: %s plugin loaded
ru: %s плагин загружен

en: %s plugin unloaded
ru: %s плагин выгружен
