HexChat - en to rw translation catalogue (283 entries)

en: Network
rw: urusobe

en: <none>
rw: <tacyo>

en: Waiting
rw: Tegereza

note: black
en: Active
rw: Gikora

note: cyan
en: Failed
rw: Byanze

note: red
en: Done
rw: Byakozwe

note: green
en: Connect
rw: Kwihuza

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
rw: Ikosa

en: Dialog
rw: Ikiganiro

en: Send
rw: Kohereza

en: Clear
rw: Gusiba

en: Username
rw: Izina ry'ukoresha

en: The host of the person
rw: Ubuturo

en: Nickname
rw: Irihimbano

en: The action
rw: Igikorwa

en: The text
rw: Umwandiko

en: The message
rw: Ubutumwa

en: Topic
rw: Insanganyamatsiko

en: Host
rw: Ubuturo

en: Server Information
rw: Amakuru ya seriveri

en: Message
rw: Ubutumwa

en: Account
rw: konti

en: Text
rw: Umwandiko

en: Port
rw: Umuyoboro

en: Filename
rw: Izina ry'idosiye

en: Position
rw: Ibirindiro

en: Size
rw: Ingano

en: Receiver
rw: Umwakirizi

en: Andorra
rw: Andora

en: United Arab Emirates
rw: Leta Zunze Ubumwe z'Abarabu

en: Afghanistan
rw: Afuganisita

en: Antigua and Barbuda
rw: Antigwa na Baribuda

en: Anguilla
rw: Angwiya

en: Albania
rw: Arubaniya

en: Armenia
rw: Arumeniya

en: Netherlands Antilles
rw: Antiye za nederilande

en: Antarctica
rw: Antarigitika

en: Argentina
rw: Arijantine

en: American Samoa
rw: Samowa Nyamerika

en: Austria
rw: Otirishi

en: Australia
rw: Ositarariya

en: Azerbaijan
rw: Azeribayijani

en: Bosnia and Herzegovina
rw: Bosiniya na Herizegovina

en: Barbados
rw: Barubado

en: Bangladesh
rw: Bangaladeshi

en: Belgium
rw: Ububirigi

en: Burkina Faso
rw: Burukina Faso

en: Bulgaria
rw: Burugariya

en: Bahrain
rw: Bahirayini

en: Burundi
rw: Uburundi

en: Benin
rw: Bene

en: Bermuda
rw: Berimuda

en: Brunei Darussalam
rw: Buruneyi Darisalamu

en: Bolivia
rw: Boriviya

en: Brazil
rw: Bureziri

en: Bahamas
rw: Ibirwa bya Bahama

en: Bhutan
rw: Butani

en: Bouvet Island
rw: Ikirwa cya Bouve

en: Belarus
rw: Berarusi

en: Canada
rw: Kanada

en: Central African Republic
rw: Repuburika ya Santarafurika

en: Congo
rw: Kongo

en: Switzerland
rw: UBusuwisi

en: Cote d'Ivoire
rw: kotedivuwari

en: Cook Islands
rw: Ibirwa bya Kuke

en: Chile
rw: Shiri

en: Cameroon
rw: Kameruni

en: China
rw: Ubushinwa

en: Colombia
rw: Korombiya

en: Costa Rica
rw: Kosita Rika

en: Serbia and Montenegro
rw: Seribiya  na Montenegoro

en: Cuba
rw: Kiba

en: Cape Verde
rw: Kapu Veri

en: Christmas Island
rw: Ikirwa cya Noheli

en: Cyprus
rw: Shipure

en: Czech Republic
rw: Repuburika ya Ceki

en: Germany
rw: Ubudage

en: Djibouti
rw: Jibuti

en: Denmark
rw: Danemarike

en: Dominica
rw: Dominika

en: Dominican Republic
rw: Repuburika ya Dominikani

en: Algeria
rw: Arijeriya

en: Ecuador
rw: Ekwateri

en: Estonia
rw: Esitoniya

en: Egypt
rw: Misiri

en: Western Sahara
rw: Sahara y'Uburengerazuba

en: Eritrea
rw: Eritereya

en: Spain
rw: Esipanye

en: Ethiopia
rw: Etiyopiya

en: Finland
rw: Finirandi

en: Faroe Islands
rw: Ibirwa bya Farowe

en: France
rw: Ubufaransa

en: Gabon
rw: Gabo

en: Grenada
rw: Gerenada

en: Georgia
rw: Jeworujiya

en: French Guiana
rw: Guyane Nyamfaransa

en: Ghana
rw: Gana

en: Gibraltar
rw: Giburalitari

en: Greenland
rw: Goronulande

en: Gambia
rw: Gambiya

en: Guinea
rw: Gineya

en: Guadeloupe
rw: Gwaderupe

en: Equatorial Guinea
rw: Gineya Ekwatoriyale

en: Greece
rw: Ubugereki

en: Guatemala
rw: Gwatemara

en: Guam
rw: Gwami

en: Guinea-Bissau
rw: Guneya-Biso

en: Guyana
rw: Giyane

en: Hong Kong
rw: Hong Kongo

en: Honduras
rw: Hondurasi

en: Croatia
rw: Korowasiya

en: Haiti
rw: Hayiti

en: Hungary
rw: Hongiriya

en: Indonesia
rw: Indonesiya

en: Ireland
rw: Irirandi

en: Israel
rw: Isiraheri

en: India
rw: Ubuhindi

en: International
rw: Mpuzamahanga

en: British Indian Ocean Territory
rw: Teritwari y'Inyanja y'Abahinde Nyongereza

en: Iraq
rw: Irake

en: Iceland
rw: Isirandi

en: Italy
rw: Ubutariyani

en: Jamaica
rw: Jamayika

en: Jordan
rw: Yorudaniya

en: Japan
rw: Ubuyapani

en: Kyrgyzstan
rw: Kirigizasitani

en: Cambodia
rw: Kambodiya

en: Comoros
rw: Komore

en: North Korea
rw: Iwani rya Koreya y'Amajyaruguru

en: South Korea
rw: Koreya y'epfo

en: Kuwait
rw: Koweti

en: Cayman Islands
rw: Ibirwa bya Kayima

en: Kazakhstan
rw: Kazakisitani

en: Lebanon
rw: Libani

en: Saint Lucia
rw: Mutagatifu Lusiya

en: Sri Lanka
rw: Siri Lanka

en: Liberia
rw: Liberiya

en: Lesotho
rw: Lesoto

en: Lithuania
rw: Lituwaniya

en: Luxembourg
rw: Lugusamburu

en: Latvia
rw: Letoniya

en: Libya
rw: Libiya

en: Morocco
rw: Maroke

en: Monaco
rw: Monako

en: Madagascar
rw: Madagasikari

en: Marshall Islands
rw: Ibirwa bya Marishali

en: Macedonia
rw: Masedoniya

en: Mongolia
rw: Mongoliya

en: Northern Mariana Islands
rw: Ibirwa bya Mariyana y'Amajyaruguru

en: Martinique
rw: Maritike

en: Mauritania
rw: Moritaniya

en: Montserrat
rw: Monserati

en: Malta
rw: Marita

en: Mauritius
rw: Ibirwa bya Morisi

en: Maldives
rw: Malidivezi

en: Mexico
rw: Megizike

en: Malaysia
rw: Mareziya

en: Mozambique
rw: Mozambike

en: Namibia
rw: Namibiya

en: New Caledonia
rw: Nuveli Kalidoniya

en: Niger
rw: Nigeri

en: Norfolk Island
rw: Ibirwa bya Norufoluki

en: Nigeria
rw: Nijeriya

en: Nicaragua
rw: Nikaragwa

en: Netherlands
rw: UBuhorandi

en: Norway
rw: Noruveji

en: Nepal
rw: Nepari

en: Nauru
rw: Ikinawuru

en: Niue
rw: Niyuwe

en: New Zealand
rw: Nouvelle Zelande

en: Oman
rw: Omani

en: French Polynesia
rw: Polinesiya Nyamfaransa

en: Papua New Guinea
rw: Papouasie Nouvelle GuinÃ©e

en: Philippines
rw: Firipine

en: Pakistan
rw: Pakisitani

en: Poland
rw: Poronye

en: Pitcairn
rw: Piticayirine

en: Puerto Rico
rw: Puwerito Riko

en: Portugal
rw: Porutigari

en: Palau
rw: Palawu

en: Paraguay
rw: Paragwe

en: Qatar
rw: Katari

en: Reunion
rw: Reyiniyo

en: Romania
rw: Rumaniya

en: Russian Federation
rw: UBurusiya

en: Saudi Arabia
rw: Arabiya Sawudite

en: Solomon Islands
rw: Ibirwa bya Solomoni

en: Seychelles
rw: Seyishele

en: Sudan
rw: Sudani

en: Sweden
rw: Suwedi

en: Singapore
rw: Singapure

en: Slovenia
rw: Soroveniya

en: Slovak Republic
rw: Repubulika ya Silovakiya

en: Sierra Leone
rw: Siyera Lewone

en: San Marino
rw: Mutagatifu Marino

en: Senegal
rw: Senegali

en: Somalia
rw: Somaliya

en: Suriname
rw: Surinamu

en: Sao Tome and Principe
rw: Sawo Tome na Purensipe

en: Syria
rw: Ikinyasiriya

en: Swaziland
rw: Suwazirandi

en: Turks and Caicos Islands
rw: Ibirwa bya Takisi na Kayikosi

en: Chad
rw: Cade

en: French Southern Territories
rw: Ibihugu by'Amajyepfo Nyamfaransa

en: Thailand
rw: Tayirandi

en: Tajikistan
rw: Tajikisitani

en: Tokelau
rw: Tokelawu

en: Turkmenistan
rw: Turukumenisitani

en: Tunisia
rw: Tuniziya

en: Turkey
rw: Turukiya

en: Trinidad and Tobago
rw: Tirinite na Tabago

en: Taiwan
rw: Tayiwani

en: Ukraine
rw: Ukereni

en: Uganda
rw: Yuganda

en: United Kingdom
rw: Ubwongereza

en: United States of America
rw: Leta Zunze Ubumwe z'Amerika

en: Uruguay
rw: Irigwe

en: Uzbekistan
rw: Uzubekisitani

en: Venezuela
rw: Venezuwera

en: British Virgin Islands
rw: Ibirwa bya Virigini Nyongereza

en: Vietnam
rw: Viyetinamu

en: Vanuatu
rw: Vanuwatu

en: Samoa
rw: Samowa

en: Yemen
rw: Yemeni

en: Mayotte
rw: Mayoti

en: Yugoslavia
rw: Yugosiraviya

en: South Africa
rw: Afurika y'epfo

en: Zambia
rw: Zambiya

en: Invite
rw: Gutumira

en: From
rw: Bivuye

en: Date
rw: Itariki

en: Remove
rw: Gukuraho

en: Crop
rw: Gukataho

en: Refresh
rw: Kugira gishya

note: =============================================================
en: Find:
rw: Shaka:

en: Status
rw: Imimerere

en: File
rw: Idosiye

en: Both
rw: Byombi

en: Abort
rw: Ntibyakunze

en: Accept
rw: Kwemera

en: Resume
rw: Guca make

en: Sent
rw: Byoherejwe

en: Delete
rw: Gusiba

en: Cancel
rw: Kureka

en: Save
rw: Kubika

en: Private
rw: By'umwihariko

en: Keyword
rw: Ijambo-banze

en: Unknown
rw: Kitazwi

en: Off
rw: Bidakora

en: Name
rw: Izina

en: Offline
rw: Ntibicometse kuri interineti

en: Never
rw: Nta narimwe

en: Online
rw: kiri kuri interineti

en: Version
rw: Verisiyo

en: Description
rw: Isobanuramiterere

en: Password:
rw: Ijambobanga:

en: Albanian
rw: Arubaniya

en: Azerbaijani
rw: Azeribayijani

en: Belarusian
rw: Berarusi

en: Bulgarian
rw: Burugariya

en: Estonian
rw: Esitoniya

en: Hindi
rw: Ubuhindi

en: Malay
rw: Mareziya

en: Thai
rw: Tayirandi

en: Vietnamese
rw: Viyetinamu

en: General
rw: Rusange

en: Font:
rw: Intego-nyuguti:

en: Background image:
rw: Ishusho mbuganyuma:

en: Top
rw: Hejuru

en: Bottom
rw: Indiba

en: Hidden
rw: Birahishe

en: Tabs
rw: Amasimbuka

en: Always
rw: Buri gihe

en: URLs
rw: URL

en: Port:
rw: Impagikiro:

en: Type:
rw: Ubwoko

en: Browse...
rw: Gushakisha...

en: Background:
rw: Mbuganyuma:

en: Event
rw: Icyabaye

en: Colors
rw: Amabara

en: Advanced
rw: Urwego rwo hejuru

en: Categories
rw: Ibyiciro

en: Copy
rw: Gukoporora
