HexChat - en to sv translation catalogue (1286 entries)

en: IRC Client
sv: IRC klient

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
sv: HexChat är en lättanvänd men även utbyggbar IRC-klient. Den låter dig ansluta säkert till flera nätverk och prata med användare privat eller i kanaler med ett anpassningsbart utseende. Du kan till och med överföra filer.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
sv: HexChat stödjer funktioner som: DCC, SASL, proxytjänster, stavningskontroll, notifikationer, loggning, egna teman, och Python/Perl-skript.

en: Main Chat Window
sv: Primärt chattfönster

en: Chat with other people online
sv: Chatta med andra människor online

en: IM;Chat;
sv: IM;Chatt;

en: Open Safe Mode
sv: Öppna säkert läge

en: HexChat Theme Manager
sv: HexChat temahanterare

note: 0 means unlimited STRINGS
en: I'm busy
sv: Jag är upptagen

en: Leaving
sv: Lämnar

en: OFF
sv: AV

en: ON
sv: PÅ

en: {unset}
sv: {orörd}

en: Network
sv: Nätverk

en: <none>
sv: <ingen>

en: Channel
sv: Kanal

en: Waiting
sv: Väntar

note: black
en: Active
sv: Aktiv

note: cyan
en: Failed
sv: Misslyckades

note: red
en: Done
sv: Klar

note: green
en: Connect
sv: Anslut

note: black
en: Aborted
sv: Avbruten

en: Cannot access %s
sv: Kan inte komma åt %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
sv: Fel

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
sv: %s erbjuder "%s". Accepterar du?

en: No active DCCs
sv: Inga aktiva DCC:er

en: _Open Dialog Window
sv: _Öppna dialogfönster

en: _Send a File
sv: _Skicka en fil

en: _User Info (WhoIs)
sv: _Användarinfo (Whois)

en: _Add to Friends List
sv: _Lägg till i vänlista

en: _Ignore
sv: _Ignorera

en: O_perator Actions
sv: O_peratörsåtgärder

en: Give Ops
sv: Ge kanaloperatörsstatus

en: Take Ops
sv: Ta kanaloperatörsstatus

en: Give Voice
sv: Ge röststatus

en: Take Voice
sv: Ta röststatus

en: Kick/Ban
sv: Sparka ut/Bannlys

en: Kick
sv: Sparka ut

en: Ban
sv: Bannlys

en: KickBan
sv: Sparka ut och bannlys

en: Leave Channel
sv: Lämna kanal

en: Join Channel...
sv: Gå in i kanal...

en: Enter Channel to Join:
sv: Ange kanal att gå in i:

en: Server Links
sv: Serverlänkar

en: Ping Server
sv: Pinga server

en: Hide Version
sv: Dölj version

en: Op
sv: Ge op

en: DeOp
sv: Ta bort op

en: bye
sv: hej då

en: Enter reason to kick %s:
sv: Ange orsak för att sparka ut %s:

en: Send File
sv: Skicka fil

en: WhoIs
sv: VemÄr

en: Send
sv: Skicka

en: Chat
sv: Chatta

en: Clear
sv: Töm

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
sv: Du har inte skrivrättigheter till %s. Ingenting från den här sessionen kan bli sparat

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
sv: * Att köra IRC som root är dumt! Du bör skapa ett
      användarkonto och använda det för att logga in.

en: YES
sv: JA

en: NO
sv: NEJ

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
sv: Du CTCP-översvämmas från %s, ignorerar %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
sv: Du MSG-översvämmas av %s, stänger AV gui_auto_open_dialog.

en: Resolved to %s
sv: Uppslagen till %s

en: Not found
sv: Inga resultat

en: Resolved to:
sv: Uppslagen till:

en: Looking up %s...
sv: Slår upp %s...

en:   %-20s online
sv:   %-20s ansluten

en:   %-20s offline
sv:   %-20s frånkopplad

en: No channel joined. Try /join #<channel>
sv: Gick inte in i någon kanal. Prova /join #<kanal>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
sv: Inte ansluten. Prova /server <värd> [<port>]

en: Server %s already exists on network %s.
sv: Servern %s finns redan på nätverket %s.

en: Added server %s to network %s.
sv: Lade till servern %s på nätverk %s.

en: Already marked away: %s
sv: Redan markerad som frånvarande: %s

en: Already marked back.
sv: Redan markerad som tillbaka.

en: I need /bin/sh to run!
sv: Jag behöver /bin/sh för att kunna köra!

en: Commands Available:
sv: Tillgängliga kommandon:

en: User defined commands:
sv: Användardefinierade kommandon:

en: Plugin defined commands:
sv: Insticksdefinierade kommandon:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
sv: Skriv /HELP <kommando> för ytterligare information, eller /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
sv: Okänt argument "%s" ignorerades.

en: Quiet is not supported by this server.
sv: Den här servern stödjer inte tyst läge.

note: error
en: No such plugin found.
sv: Ingen sådan insticksmodul hittades.

en: That plugin is refusing to unload.
sv: Den insticksmodulen vägrar att glömmas.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
sv: ADDBUTTON <namn> <åtgärd>, lägger till en knapp under användarlistan

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
sv: ADDSERVER <NyttNätverk> <nyserver/6667>, lägger till ett nytt nätverk med en ny server i nätverkslistan

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
sv: ALLCHAN <kmdo>, skickar ett kommando till alla kanaler du är inne i

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
sv: ALLCHANL <cmd>, skickar ett kommando till alla kanaler på den nuvarande servern

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
sv: ALLSERV <kmdo>, skickar ett kommando till alla servrar du är ansluten till

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
sv: AWAY [<orsak>], anger att du är frånvarande (använd /BACK för att återställa)

en: BACK, sets you back (not away)
sv: BACK, ställer in dig som tillbaka (inte frånvarande)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
sv: BAN <mask> [<bannlysningstyp>], bannlyser alla som matchar masken från den aktuella kanalen. Om de redan är på kanalen kommer detta inte att sparka ut dem (kräver kanaloperatörsstatus)

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
sv: CHANOPT [-quiet] <variabel> [<värde>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
sv: CHARSET [<kodning>], hämta eller ställ in kodningen som används för den nuvarande anslutningen

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
sv: CLLEAT [ALL|HISTORY|[-]<mängd>], tömmer det nuvarande text-fönstret eller kommando-historiken

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
sv: CLOSE [-m], Stänger nuvarande flik, stänger fönstret om detta är den enda öppna fliken, eller stänger alla förfrågningar med flaggan "-m".

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
sv: COUNTRY [-s] <kod|jokertecken>, söker efter en landskod, exempelvis se = Sverige

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
sv: CTCP <smeknamn> <meddelande>, skickar CTCP-meddelandet till smeknamn, vanliga meddelanden är VERSION och USERINFO

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
sv: CYCLE [<kanal>], lämnar aktuell eller angiven kanal och går omedelbart in i den igen

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
sv: 
    DCC GET <smeknamn>                     - ta emot en erbjuden fil
    DCC SEND [-maxcps=#] <smeknamn> [fil]  - skicka en fil till någon
    DCC PSEND [-maxcps=#] <smeknamn> [fil] - skicka en fil i passivt läge
    DCC LIST                               - visa DCC-lista
    DCC CHAT <smeknamn>                    - erbjud någon DCC-chatt
    DCC PCHAT <smeknamn>                   - erbjud DCC-chatt i passivt läge
    DCC CLOSE <typ> <smeknamn> <fil>         exempel:
             /dcc close send nisse fil.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: DEHOP <smeknamn>, tar bort halvkanaloperatörsstatus från smeknamnet på den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
sv: DELBUTTON <namn>, tar bort en knapp under användarlistan

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: DEOP <smeknamn>, tar bort kanaloperatörsstatus från smeknamnet på den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: DEVOICE <smeknamn>, tar bort röststatus från smeknamnet på den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: DISCON, Disconnects from server
sv: DISCON, kopplar från servern

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
sv: DNS <smeknamn|värd|ip>, löser ett IP eller värdnamn

en: ECHO <text>, Prints text locally
sv: ECHO <text>, skriver ut text lokalt

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
sv: EXEC [-o] <kommando>, kör kommandot. Om flaggan -o används skickas utdata till den aktuella kanalen, annars skrivs den ut i det aktuella textfältet

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
sv: EXECCONT, skickar SIGCONT til processen

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
sv: EXECKILL [-9], dödar en körande exekvering i den aktuella sessionen. Om -9 anges kommer processen att SIGKILL:as

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
sv: EXECSTOP, skickar SIGSTOP till processen

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
sv: EXECWRITE, skickar data till processens standard in

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
sv: EXPORTCONF, exporterar HexChat-inställningar

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
sv: FLUSHQ, tömmer den aktuella serverns sändkö

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
sv: GATE <värd> [<port>], tunnlar genom en värd, standardvärde på port är 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
sv: GHOST <smeknamn> [lösenord], dödar ett spökande smeknamn

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
sv: HOP <smeknamn>, ger halvkanaloperatörsstatus till smeknamn (kräver kanaloperatörsstatus)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
sv: ID <lösenord>, identifiera dig själv mot nickserv

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
sv: IGNORE <mask> <typer..> <alternativ..>
        mask - värdmask att ignorera, exempelvis: *!*@*.aol.com
        typer - datatyper att ignorera, en eller alla av:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        alternativ - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
sv: INVITE <smeknamn> [<kanal>], bjuder in någon till en kanal, standardalternativet är den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: JOIN <channel>, joins the channel
sv: JOIN <kanal>, går in i kanalen

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sv: KICK <smeknamn> [orsak], sparkar ut smeknamnet från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sv: KICKBAN <smeknamn> [orsak], bannlyser och sparkar sedan ut smeknamn från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
sv: LAGCHECK, tvingar fram en ny eftersläpningskontroll

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
sv: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <textsträng>, söker efter en textsträng i bufferten
    Använd -h för att markera funna textsträngar
    Använd -m för att matcha skiftläge
    Använd -r när textsträng är ett reguljärt uttryck
    Använd -- (dubbelt bindestreck) för att avsluta alternativ vid sökning av, säg, textsträngen '-r'

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
sv: LOAD [-e] <fil>, läser in en insticksmodul eller ett skript

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
sv: MDEHOP, tar bort halvkanaloperatörsstatus från alla halvkanaloperatörer i den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
sv: MDEOP, tar bort kanaloperatörsstatus från alla kanaloperatörer i den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
sv: ME <händelse>, skickar händelsen till den aktuella kanalen (händelserna skrivs i tredje person, som exempelvis /me hoppar)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
sv: MKICK, sparkar ut alla utom dig själv från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
sv: MOP, ger kanaloperatörsstatus till alla användare i den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
sv: MSG <smeknamn> <meddelande>, skickar ett privat meddelande, skicka till "." för senaste smeknamn eller lägg till "=" före smeknamnen för dcc chatt.

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
sv: NAMES [kanal], listar smeknamn på kanal

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
sv: NCTCP <smeknamn> <meddelande>, skickar en CTCP-notis

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
sv: NEWSERVER [-noconnect] <värdnamn> [<port>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
sv: NICK <smeknamn>, ställer in ditt smeknamn

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
sv: NOTICE <smeknamn/kanal> <meddelande>, skickar en notis

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
sv: NOTIFY [-n nätverk1[,nätverk2,...]] [<smeknamn>], visar din notifieringslista eller lägger till någon till den

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
sv: OP <smeknamn>, ger kanaloperatörsstatus till smeknamn (kräver kanaloperatörsstatus)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
sv: PART [<kanal>] [<orsak>], lämnar kanalen, standardalternativet är den aktuella kanalen

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
sv: PING <smeknamn | kanal>, CTCP-pingar smeknamn eller kanal

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
sv: QUERY [-nofocus] <smeknamn> [meddelande], öppnar upp ett nytt privmsg fönster för någon och skickar eventuellt meddelande

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
sv: QUIET <mask> [<tysttyp>], tysta alla som matchar masken i aktuell kanal om servern stödjer det.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
sv: QUIT [<orsak>], kopplar från den aktuella servern

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
sv: QUOTE <text>, skickar texten i rå form till servern

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sv: RECONNECT [-ssl] [<värd>] [<port>] [<lösenord>], kan anropas bara som /RECONNECT för att återansluta till den aktuella servern eller med /RECONNECT ALL för att återansluta till alla de öppna servrarna

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sv: RECONNECT [<värd>] [<port>] [<lösenord>] [<ssl>] [<acceptera_ogiltigt_cert>], kan anropas bara som /RECONNECT för att återansluta till den aktuella servern eller med /RECONNECT ALL för att återansluta till alla de öppna servrarna

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
sv: RECV <text>, skickar rådata till HexChat som om det togs emot från IRC servern

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
sv: RELOAD <namn>, laddar om en insticksmodul eller ett skript

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
sv: SAY <text>, skickar texten till objektet i det aktuella fönstret

en: SEND <nick> [<file>]
sv: SEND <smeknamn> [<fil>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sv: SERVCHAN [-ssl] <värd> <port> <kanal>, ansluter och går in i en kanal

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sv: SERVCHAN <värd> <port> <kanal>, ansluter och går in i en kanal

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
sv: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], ansluter till en server, standardport är 6667 för normala anslutningar och 6697 för ssl anslutningar

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
sv: SERVER <värd> [<port>] [<lösenord>], ansluter till en server, standardporten är 6667

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
sv: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variabel> [<värde>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
sv: SETCURSOR [-|+]<position>, positionerar om markören i inmatningsfältet

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
sv: SETTAB <nytt namn>, ändra en fliks namn, tab_trunc gäller fortfarande

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
sv: SETTEXT <ny text>, ersätter texten i inmatningsfältet

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
sv: TOPIC [<ämne>], ställer in ämnet om något anges, annars visar det aktuellt ämne

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
sv: 
    TRAY -f <tidsgräns> <fil1> [<fil2>] Blinka lådan mellan två ikoner.
    TRAY -f <filnamn>                   Ställ in lådan till en fast ikon.
    TRAY -i <nummer>                    Blinka lådan med en intern ikon.
    TRAY -t <text>                      Ställ in verktygstips för lådan.
    TRAY -b <titel> <text>              Ställ in ballongtext för lådan.

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
sv: UNBAN <mask> [<mask>...], tar bort bannlysning för angivna masker.

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
sv: UNLOAD <namn>, glömmer en insticksmodul eller ett skript

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
sv: UNQUIET <mask> [<mask>...], ta bort tyst för angivna masker om servern stödjer det.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
sv: URL <url>, öppnar en URL i din webbläsare

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
sv: USELECT [-a] [-s] <smeknamn1> <smeknamn2> etc, färgmärker smeknamn i kanalens användarlista

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
sv: VOICE <smeknamn>, ger röststatus till någon (kräver kanaloperatörsstatus)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
sv: WALLCHAN <meddelande>, skriver meddelandet i alla kanaler

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
sv: WALLCHOP <meddelande>, skickar meddelandet till alla kanaloperatörer på den aktuella kanalen

en: User Command for: %s
sv: Användarkommando för: %s

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: 
    No help available on that command.
sv: 
    Ingen hjälp tillgänglig för det kommandot.

en: No such command.
sv: Det finns inget sådant kommando.

en: Bad arguments for user command.
sv: Felaktiga argument i användarkommando.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
sv: För många rekursiva användarkommandon, avbryter.

en: Unknown Command %s. Try /help
sv: Okänt kommando %s. Prova /help

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
sv: Ingen hexchat_plugin_init symbol; är detta verkligen en HexChat-insticksmodul?

en: *	Servicing ident request from %s as %s
sv: *	Hanterar ident-förfrågan från %s som %s

en: *	Error starting identd server: %s
sv: *	Fel vid start av identd-server: %s

en: IDENTD <port> <username>
sv: IDENTD <port> <användarnamn>

en: Timer %d deleted.
sv: Timer %d raderad.

en: No such ref number found.
sv: Inget sådant ref-nummer hittades.

en: No timers installed.
sv: Inga timers installerade.

note: 00000 00000000 0000000 abc
en:  Ref#  Seconds  Repeat  Command 
sv: Ref# sekunder repetera kommando

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
sv: Är du säker på att detta är en SSL-kapabel server och port?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
sv: Kan inte slå upp värdnamnet %s
    Kontrollera dina IP-inställningar!

en: Proxy traversal failed.
sv: Proxytraversering misslyckades.

en: Cycling to next server in %s...
sv: Byter till nästa server i %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
sv: Varning: Teckentabellen "%s" är okänd. Ingen konvertering kommer att tillämpas för nätverket %s.

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
sv: %C18*%O$t%C18$1%O tillagd till notifieringslista.

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
sv: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O på %C24$4%O av %C26$3%O

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
sv: %C22*%O$tKan inte gå in i %C22$1 %O(%C20Du är bannlyst%O).

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
sv: %C29*%O$tErkända förmågor: %C29$2%O

en: %C29*%O$tCapabilities removed: %C29$2%O
sv: %C29*%O$tFörmågor raderade: %C29$2%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
sv: %C23*%O$tStödda förmågor: %C29$2%O

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
sv: %C23*%O$tBegärda förmågor: %C29$1%O

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
sv: %C24*%O$t%C28$1%O är nu känd som %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O sätter bannlysning på %C18$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
sv: %C22*%O$tKanal %C22$1%O skapad på %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort halvkanalsoperatörsstatus från %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort kanaloperatörsstatus från %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort röst från %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%C sätter undantagen på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O ger halvkanaloperatörsstatus till %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets invite exempt on %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%C sätter inbjudan undantagen på %C18$2%O

en: %UChannel          Users   Topic
sv: %UKanal          Användare Ämne

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O sätter läge %C24$2$3%O på %C22$4%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
sv: %C22*%O$tKanal %C22$1%O moder: %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O ger kanaloperatörsstatus till %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O sätter tyst på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort undantag on %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes invite exempt on %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort inbjudan undantag på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort kanalnyckelord

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort användargräns

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O sätter kanalnyckelord till %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O sätter kanalgräns till %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort bannlysning på %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O tar bort tyst på %C18$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
sv: %C22*%O$tKanal %C22$1%O url: %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%O ger röst till %C18$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
sv: %C23*%O$tAnsluten. Loggar in nu.

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
sv: %C23*%O$tAnsluter till %C29$1%C (%C23$2:$3%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
sv: %C20*%O$tAnslutning misslyckades (%C20$1%O)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
sv: %C24*%O$tTog emot CTCP %C24$1%C från %C18$2%O

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
sv: %C24*%C$tTog emot en CTCP %C24$1%C från %C18$2%C (till %C22$3%C)%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
sv: %C24*%O$tTog emot ett CTCP Ljud %C24$1%C från %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
sv: %C24*%O$tTog emot ett CTCP Ljud %C24$1%C från %C18$2%C (till %C22$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
sv: %C23*%O$tDCC CHAT till %C18$1%O avbruten.

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
sv: %C24*%O$tDCC CHAT-anslutning etablerad till %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
sv: %C20*%O$tDCC CHAT till %C18$1%O förlorad (%C20$4%O)

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
sv: %C24*%O$tTog emot en DCC CHAT-erbjudan från %C18$1%O

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
sv: %C24*%O$tErbjuder DCC CHAT till %C18$1%O

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
sv: %C24*%O$tErbjuder redan CHAT till %C18$1%O

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
sv: %C20*%O$tDCC $1 anslutningsförsök till %C18$2%O misslyckades (%C20$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
sv: %C23*%O$tTog emot '%C23$1%C' från %C18$2%O

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
sv: %C20*%O$tTog emot en felaktigt formulerad DCC begäran från %C18$1%O.$a010%C23*%O$tPaketets innehåll: %C23$2%O

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
sv: %C24*%O$tErbjuder '%C24$1%O' till %C18$2%O

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
sv: %C23*%O$tIngen sådan DCC-erbjudan.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
sv: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' till %C18$1%O avbruten.

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
sv: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' från %C18$3%O färdig %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
sv: %C24*%O$tDCC RECV anslutning etablerad till %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
sv: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' från %C18$3%O misslyckades (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
sv: %C20*%O$tDCC RECV: Kan inte öppna '%C23$1%C' för skrivning (%C20$2%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
sv: %C23*%O$tFilen '%C24$1%C' finns redan, sparar som '%C23$2%O' istället.

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
sv: %C24*%O$t%C18$1%C har begärt återupptagande '%C23$2%C' från %C24$3%O.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
sv: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' till %C18$1%O avbruten.

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
sv: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' till %C18$2%C färdig %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
sv: %C24*%O$tDCC SEND anslutning etablerad till %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
sv: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' till %C18$2%C misslyckades (%C20$3%O)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
sv: %C24*%O$t%C18$1%C har erbjudit '%C23$2%C' (%C24$3%O byte)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
sv: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' till %C18$3%O avstannade, avbruter.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
sv: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' till %C18$3%O löpte ut, avbryter.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
sv: %C24*%O$t%C18$1%O borttagen från notifieringslista.

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
sv: %C20*%O$tFrånkopplad (%C20$1%O)

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
sv: %C24*%O$tHittade ditt IP: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
sv: %O%C18$1%O tillagd till ignoreringslista.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
sv: %OIgnorering på %C18$1%O ändrad.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
sv: %O%C18$1%O togs bort från ignoreringslista.

en: %OIgnore list is empty.
sv: %OIgnoreringslista är tom.

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
sv: %C20*%O$tKan inte gå in i %C22$1%C (%C20Kanal är enbart inbjudan%O)

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
sv: %C24*%O$tDu har blivit inbjuden till %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
sv: %C23*$t$1 ($3%C23) har gått in

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
sv: %C20*%O$tKan inte ansluta %C22$1%C (%C20Kräver nyckelord%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
sv: %C22*%O$t%C26$1%C har sparkat ut %C18$2%C från %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
sv: %C19*%O$t%C19Du har dödats av %C26$1%C (%C20$2%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
sv: %C29*%O$t%C29Hoppade över MOTD%O

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
sv: %C23*%O$t%C28$1%C används redan. Försöker med %C18$2%O...

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
sv: %C23*%O$t%C28$1%C är felaktig. Försöker igen med %C18$2%O...

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
sv: %C20*%O$tSmeknamn är felaktigt eller används redan. Använd /NICK för att prova ett annat.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
sv: %C20*%O$tIngen sådan DCC.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
sv: %C23*%O$tIngen process körs just nu

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
sv: %C23*%O$tNotifiera: %C18$1%C är frånvarande (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
sv: %C23*%O$tNotifiera: %C18$1%C är tillbaka

en: $tNotify list is empty.
sv: $tNotifieringslistan är tom.

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
sv: %C23*%O$t%C23$1%O användare i notifieringslista.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
sv: %C23*%O$tNotifiera: %C18$1%C är frånkopplad (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
sv: %C23*%O$tNotifiera: %C18$1%C är uppkopplad (%C29$3%O)

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
sv: %C24*$t$1 ($2%C24) har lämnat

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
sv: %C24*$t$1 ($2%C24) har lämnat ($4)

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
sv: %C24*%O$tPing-svar från %C18$1%C: %C24$2%O sekund(er)

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
sv: %C20*%O$tInget ping-svar under %C24$1%O sekunder, kopplar från.

en: %C24*%O$tA process is already running
sv: %C24*%O$tEn process körs redan

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
sv: %C24*$t$1 har avslutat ($2)

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
sv: %C24*%O$t%C26$1%C sätter lägen %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
sv: %C24*%O$tSlår up IP nummer för %C18$1%O...

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
sv: %C23*%O$tAutentiserar via SASL som %C18$1%O (%C24$2%O)

en: %C29*%O$tConnected.
sv: %C29*%O$tAnsluten.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
sv: %C29*%O$tSlår upp %C29$1%O

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
sv: %C23*%O$tStoppade tidigare anslutningsförsök (%C24$1%O)

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
sv: %C22*%O$tÄmne för %C22$1%C är: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
sv: %C22*%O$t%C26$1%C har bytt ämnet till: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
sv: %C22*%O$tÄmne för %C22$1%C satt av %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
sv: %C20*%O$tOkänd värd. Kanske stavade du det fel?

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
sv: %C20*%O$tKan inte gå in %C22$1%C (%C20Användargräns nådd%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
sv: %C22*%O$tAnvändare på %C22$1%C: %C24$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
sv: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C är frånvarande %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
sv: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OSlut på WHOIS-lista.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
sv: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inaktiv %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
sv: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inaktivt %C23$2%O, signon: %C23$3%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Real Host: %C23$2%O, Real IP: %C30[%C23$3%C30]%O
sv: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Verklig Värd: %C23$2%O, Verklig IP: %C30[%C23$3%C30]%O

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
sv: %C19*%O$tPratar nu på %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
sv: %C19*%O$tDu har sparkats ut från %C22$2%C av %C26$3%O (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
sv: %C19*%O$tDu har lämnat kanal %C22$3%O

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
sv: %C19*%O$tDu har lämnat kanal %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
sv: %C20*%O$tDu har bjudit in %C18$1%O till %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
sv: %C20*%O$tDu är nu känd som %C18$2%O

en: Loaded log from
sv: Läste in logg från

en: **** ENDING LOGGING AT %s
sv: **** AVSLUTADE LOGGANDE VID %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
sv: **** PÅBÖRJADE LOGGANDE VID %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
sv: * Kan inte öppna log fil(er) för skrivning. Kolla
    behörigheter på %s

en: Left message
sv: Vänstermeddelande

en: Right message
sv: Högermeddelande

en: IP address
sv: IP-adress

en: Username
sv: Användarnamn

en: The nick of the joining person
sv: Smeknamnet på personen som går in

en: The channel being joined
sv: Kanalen som gås in i

en: The host of the person
sv: Personens värddator

en: The account of the person
sv: Kontot för personen

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: The action
sv: Åtgärden

en: Mode char
sv: Lägestecken

en: Identified text
sv: Identifierad text

en: The text
sv: Texten

en: The message
sv: Meddelandet

en: Server Name
sv: Servernamn

en: Acknowledged Capabilities
sv: Erkända förmågor

en: Removed Capabilities
sv: Raderade förmågor

en: Server Capabilities
sv: Serverförmågor

en: Requested Capabilities
sv: Begärda förmågor

en: Old nickname
sv: Gammalt smeknamn

en: New nickname
sv: Nytt smeknamn

en: Nick of person who changed the topic
sv: Smeknamnet på personen som ändrade ämnet

en: Topic
sv: Ämne

en: The nickname of the kicker
sv: Smeknamnet på den som sparkar ut

en: The person being kicked
sv: Personen som blir utsparkad

en: The channel
sv: Kanalen

en: The reason
sv: Orsaken

en: The nick of the person leaving
sv: Smeknamnet på den person som lämnar

en: The time
sv: Tiden

en: The creator
sv: Skaparen

en: Nick
sv: Smeknamn

en: Reason
sv: Orsak

en: Host
sv: Värd

en: Who it's from
sv: Vem det är från

en: The time in x.x format (see below)
sv: Tiden i x.x-format (se nedan)

en: The Channel it's going to
sv: Kanalen som det går till

en: The sound
sv: Ljudet

en: The nick of the person
sv: Smeknamnet på personen

en: The CTCP event
sv: CTCP-händelsen

en: The nick of the person who set the key
sv: Smeknamnet på personen som satte lösenordet

en: The key
sv: Lösenordet

en: The nick of the person who set the limit
sv: Smeknamnet på personen som satte gränsen

en: The limit
sv: Gränsen

en: The nick of the person who did the op'ing
sv: Smeknamnet på personen som gav operatörsstatus

en: The nick of the person who has been op'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits operatörsstatus

en: The nick of the person who has been halfop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who did the halfop'ing
sv: Smeknamnet på personen som gav halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who did the voice'ing
sv: Smeknamnet på personen som gav röststatus

en: The nick of the person who has been voice'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits röststatus

en: The nick of the person who did the banning
sv: Smeknamnet på personen som gjorde bannlysningen

en: The ban mask
sv: Bannlysningsmasken

en: The nick of the person who did the quieting
sv: Smeknamnet för personen som tystade

en: The quiet mask
sv: Tystmasken

en: The nick who removed the key
sv: Smeknamnet som tog bort lösenordet

en: The nick who removed the limit
sv: Smeknamnet som tog bort gränsen

en: The nick of the person who did the deop'ing
sv: Smeknamnet på personen som tog bort operatörsstatus

en: The nick of the person who has been deop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits operatörsstatus

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
sv: Smeknamnet på personen som fråntog halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who did the devoice'ing
sv: Smeknamnet på personen som fråntog röststatus

en: The nick of the person who has been devoice'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits röststatus

en: The nick of the person who did the unban'ing
sv: Smeknamnet på personen som tog bort bannlysningen

en: The nick of the person who did the unquiet'ing
sv: Smeknamnet för personen som tog bort tyst

en: The nick of the person who did the exempt
sv: Smeknamnet på personen som gjorde undantaget

en: The exempt mask
sv: Undantagsmasken

en: The nick of the person removed the exempt
sv: Smeknamnet på personen som tog bort undantaget

en: The nick of the person who did the invite
sv: Smeknamnet på personen som gjorde inbjudan

en: The invite mask
sv: Inbjudningsmasken

en: The nick of the person removed the invite
sv: Smeknamnet på personen som tog bort inbjudan

en: The nick of the person setting the mode
sv: Smeknamnet på personen som satte läget

en: The mode's sign (+/-)
sv: Lägestecknet (+/-)

en: The mode letter
sv: Lägesbokstaven

en: The channel it's being set on
sv: Kanalen som det ställs in på

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
sv: Kanalmedlemskap/"är en IRC-operatör"

en: Server Information
sv: Serverinformation

en: Idle time
sv: Inaktivitetstid

en: Signon time
sv: Inloggningstid

en: Away reason
sv: Frånvaroskäl

en: Message
sv: Meddelande

en: Account
sv: Konto

en: Real user@host
sv: Verklig användare@värd

en: Real IP
sv: Verkligt IP

en: Channel Name
sv: Kanalnamn

en: Mechanism
sv: Mekanism

en: Raw Numeric or Identifier
sv: Rå numerisk eller identifierare

en: Nick of person who invited you
sv: Smeknamnet på personen som bjöd in dig

en: Users
sv: Användare

en: Nickname in use
sv: Smeknamnet används redan

en: Nick being tried
sv: Smeknamnet provas

en: Modes string
sv: Lägessträng

en: DCC Type
sv: DCC-typ

en: Filename
sv: Filnamn

en: Destination filename
sv: Målfilnamn

en: Pathname
sv: Sökväg

en: Size
sv: Storlek

en: DCC String
sv: DCC-sträng

en: Away Reason
sv: Frånvaroorsak

en: Number of notify items
sv: Antal notifieringsobjekt

en: Old Filename
sv: Gammalt filnamn

en: New Filename
sv: Nytt filnamn

en: Receiver
sv: Mottagare

en: Hostmask
sv: Värdmask

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: The Packet
sv: Paketet

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Nick of person who have been invited
sv: Smeknamnet på personen som bjudits in

en: Banmask
sv: Bannlysningsmask

en: Who set the ban
sv: Vem som gjorde bannlysningen

en: Ban time
sv: Bannlysningstid

en: Cannot read sound file:
    %s
sv: Kan inte läsa ljudfilen:
    %s

en: Remote host closed socket
sv: Fjärrvärden stängde uttaget (socket)

en: Connection refused
sv: Uppkoppling nekas

en: No route to host
sv: Ingen väg till värden

en: Connection timed out
sv: Anslutningen gjorde time-out

en: Cannot assign that address
sv: Kan inte tilldela den adressen

en: Connection reset by peer
sv: Anslutningen nollställdes av motparten

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: Aviation-Related Fields
sv: Flygrelaterade områden

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Albania
sv: Albanien

en: Armenia
sv: Armenien

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Reverse DNS
sv: Omvänd DNS

en: American Samoa
sv: Samoa

en: Asia-Pacific Region
sv: Asien/Stillahavsområdet

en: Austria
sv: Österrike

en: Nato Fiel
sv: Nato

en: Australia
sv: Australien

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Businesses
sv: Företag

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Canada
sv: Kanada

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Cocos Islands
sv: Kokosöarna

en: Democratic Republic of Congo
sv: Demokratiska republiken Kongo

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Congo
sv: Kongo

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Cote d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: China
sv: Kina

en: Internic Commercial
sv: Internic, kommersiellt

en: Cooperatives
sv: Kooperativ

en: Serbia and Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: East Germany
sv: Östtyskland

en: Germany
sv: Tyskland

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Educational Institution
sv: Utbildningsväsende

en: Estonia
sv: Estland

en: Egypt
sv: Egypten

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Spain
sv: Spanien

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: European Union
sv: Europeiska gemenskapen

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: Great Britain
sv: Storbritannien

en: Georgia
sv: Georgien

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: British Channel Isles
sv: Brittiska kanalöarna

en: Greenland
sv: Grönland

en: Government
sv: Regering

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Greece
sv: Grekland

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
sv: Sydgeorgien och Södra Sandwichöarna

en: Heard and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldöarna

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Hungary
sv: Ungern

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Ireland
sv: Irland

en: India
sv: Indien

en: Informational
sv: Informativ

en: International
sv: Internationellt

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiskt territorium i Indiska Oceanen

en: Iraq
sv: Irak

en: Iceland
sv: Island

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Company Jobs
sv: Företags jobb

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Comoros
sv: Komorerna

en: St. Kitts and Nevis
sv: St. Kitts och Nevis

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Saint Lucia
sv: Sankt Lucia

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Latvia
sv: Lettland

en: Libya
sv: Libyen

en: Morocco
sv: Marocko

en: Moldova
sv: Moldavien

en: United States Medical
sv: Förenta Staterna, medicinskt

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Military
sv: Militärt

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Myanmar
sv: Myanmar (Burma)

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Macau
sv: Macao

en: Mobile Devices
sv: Mobila enheter

en: Northern Mariana Islands
sv: Norra Marianeröarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Museums
sv: Museum

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Individual's Names
sv: Individens namn

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Niger
sv: Nigeria

en: Internic Network
sv: Internic, nätverk

en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Norway
sv: Norge

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Internic Non-Profit Organization
sv: Internic, ideell organisation

en: French Polynesia
sv: Polynesien

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Poland
sv: Polen

en: St. Pierre and Miquelon
sv: St. Pierre och Miquelon

en: Professions
sv: Yrken

en: Palestinian Territory
sv: Palestinska territoriet

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Old School ARPAnet
sv: Gammaldags ARPAnet

en: Serbia
sv: Serbien

en: Russian Federation
sv: Ryska Federationen

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Solomon Islands
sv: Solomonöarna

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Sweden
sv: Sverige

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayenöarna

en: Slovak Republic
sv: Slovakien

en: Suriname
sv: Surinam

en: South Sudan
sv: Syd Sudan

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Principe

en: Former USSR
sv: Före detta USSR

en: Syria
sv: Syrien

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Chad
sv: Tchad

en: Internet Communication Services
sv: Internetkommunikationstjänster

en: French Southern Territories
sv: Franska Sydterritorierna

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Travel and Tourism
sv: Resande och turism

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States of America
sv: Förenta Staterna

en: Vatican City State
sv: Vatikanstaten

en: St. Vincent and the Grenadines
sv: St. Vincent och Grenadinerna

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: US Virgin Islands
sv: Jungfruöarna (USA)

en: Wallis and Futuna Islands
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Adult Entertainment
sv: Erotik

en: Yemen
sv: Jemen

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: Couldn't connect to session bus
sv: Kunde inte ansluta till sessionsbuss

en: Failed to complete NameHasOwner
sv: Misslyckades med att färdigställa NameHasOwner

en: Failed to complete Command
sv: Misslyckades med att färdigställa kommando

en: remote access
sv: fjärråtkomst

en: plugin for remote access using DBUS
sv: insticksmodul för fjärråtkomst via DBUS

en: Couldn't connect to session bus: %s
sv: Kunde inte ansluta till sessionsbuss: %s

en: Failed to acquire %s: %s
sv: Misslyckades med att ta över %s: %s

en: Character Chart
sv: Teckenkarta

en: Bans
sv: Bannlys

en: Exempts
sv: Undantag

en: Exempt
sv: Undantag

en: Invites
sv: Inbjudningar

en: Invite
sv: Inbjudning

en: Quiets
sv: Tystningar

en: Quiet
sv: Tysta

note: poor way to get which is selected but it works
en: Copy mask
sv: Kopieringsmask

en: %s on %s by %s
sv: %s på %s av %s

en: Copy entry
sv: Kopiera post

en: Not connected.
sv: Inte ansluten.

en: You must select some bans.
sv: Du måste välja några bannlysningar.

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla objekt i %s?

en: Type
sv: Typ

en: From
sv: Från

en: Date
sv: Datum

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
sv: Du kan endast öppna bannlysningslistan inne i kanalfliken.

en: Ban List (%s) - %s
sv: Bannlysningslista (%s) - %s

en: Remove
sv: Ta bort

en: Crop
sv: Kapa

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
sv: Visar %d/%d användare i %d/%d kanaler.

en: Select an output filename
sv: Välj ett namn på utfilen

en: _Join Channel
sv: _Gå in i kanalen

en: _Copy Channel Name
sv: _Kopiera kanalnamn

en: Copy _Topic Text
sv: Kopiera _ämnestext

en: Channel List (%s) - %s
sv:  Kanallista (%s) - %s

en: _Search
sv: _Sök

en: _Download List
sv: _Hämta lista

en: Save _List...
sv: Spara _lista...

note: =============================================================
en: Show only:
sv: Visa endast:

en: channels with
sv: kanaler med

en: to
sv: till

en: users.
sv: användare.

note: =============================================================
en: Look in:
sv: Leta i:

en: Channel name
sv: Kanalnamn

note: =============================================================
en: Search type:
sv: Söktyp:

en: Simple Search
sv: Enkel sökning

en: Pattern Match (Wildcards)
sv: Mönstermatchning (jokertecken)

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

note: =============================================================
en: Find:
sv: Sök:

en: Send file to %s
sv: Skicka filen till %s

note: unknown error
en: That file is not resumable.
sv: Den filen kan inte återupptas.

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
sv: Kan inte komma åt fil: %s
    %s.
    Återupptagning inte möjlig.

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
sv: Filen i hämtningskatalogen är större än den fil som erbjudits. Återupptagning är inte möjlig.

en: Cannot resume the same file from two people.
sv: Kan inte återuppta samma fil från två personer.

en: Uploads and Downloads - %s
sv: Sändningar och hämtningar - %s

en: File
sv: Fil

en: ETA
sv: Beräknad tid

en: Both
sv: Både och

en: Uploads
sv: Sändningar

en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Details
sv: Detaljer

en: File:
sv: Fil:

en: Address:
sv: Adress:

en: Abort
sv: Avbryt

en: Accept
sv: Acceptera

en: Resume
sv: Återuppta

en: Open Folder...
sv: Öppna mapp...

en: DCC Chat List - %s
sv: DCC Chat-lista - %s

en: Recv
sv: Mottaget

en: Sent
sv: Skickat

en: Start Time
sv: Starttid

en: Add
sv: Lägg till

en: Delete
sv: Ta bort

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Save
sv: Spara

en: Don't auto connect to servers
sv: Anslut inte automatiskt till servrar

en: Use a different config directory
sv: Använd en annan konfigurationskatalog

en: Don't auto load any plugins
sv: Läs inte automatiskt in några insticksmoduler

en: Show plugin/script auto-load directory
sv: Visa insticksmodul/skript autostart katalog

en: Show user config directory
sv: Visa katalog för användarkonfiguration

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
sv: Öpnna en irc://server:port/channel?key URL

en: Execute command:
sv: Startkommando:

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
sv: Öppna URL eller kör kommando i en existerande HexChat

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
sv: Starta minimerad. Nivå 0=Normal 1=Ikonifierad 2=Aktivitetsfält

en: level
sv: nivå

en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

en: Failed to open font:
    
    %s
sv: Misslyckades med att öppna typsnitt:
    
    %s

en: Search buffer is empty.
sv: Sökbufferten är tom.

en: %d bytes
sv: %d byte

en: Network send queue: %d bytes
sv: Sändkö för nätverket: %d byte

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it had been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate separate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
sv: Körkommandot kör datan i Data 1 som om den hade skrivits in i inmatningsfältet där du angav tangentsekvensen. Därför kan det innehålla text (som kommer att skickas till kanalen/personen), kommandon eller användarkommandon. Vid körning används alla \n-tecken i Data 1 för att avgränsa separata kommandon så det är möjligt att köra mer än ett kommando. Om du vill ha ett faktiskt \ i texten som körs så ange \\

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position. Set Data 1 to auto to switch to the page with the most recent and important activity (queries first, then channels with hilight, channels with dialogue, channels with other data)
sv: Byt sida-kommandot byter mellan olika sidor i anteckningsboken. Sätt Data 1 till sidan du will byta till. Om data 2 är satt till någonting så kommer bytet vara relativt till nuvarande position. Sätt Data 1 till auto för att byta till sidan med nyast och viktigast aktivitet (query först, sedan kanaler med färgmarkeringar, kanaler med dialog, kanaler med annan data)

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
sv: Kommandot Infoga i buffert kommer att infoga innehållet i Data 1 i fältet där tangentkombinationen trycktes vid nuvarande markörposition

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Top, Bottom, Up, Down, +1 or -1.
sv: Rulla sida-kommandot rullar textmanicken upp eller ned en sida eller en rad. Sätt data 1 till antingen Top, Bottom, Up, Down, +1 eller -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
sv: Kommandot Ställ in buffert ställer in fältet där tangentkombinationen trycktes till innehållet i Data 1

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
sv: Kommandot Senaste kommando gör att fältet innehåller det senast angivna kommandot - samma som att trycka uppåtpil i skalet

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
sv: Kommandot Nästa kommando gör att fältet innehåller nästa kommando som angavs - samma som att trycka nedåtpil i skalet

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
sv: Detta kommando ändrar texten i fältet för att komplettera ett inkomplett smeknamn eller kommando. Om Data 1 är satt kommer dubbla tabulatortryck i en sträng att välja det senaste smeknamnet, inte nästa

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
sv: Detta kommando rullar upp och ner i listan med smeknamn. Om Data 1 är satt till någonting rullar det upp, annars rullar det ner

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
sv: Detta kommando kontrollerar det senast angivna ordet i fältet mot ersättningslistan och ersätter det om det hittar en träff

en: This command moves the front tab left by one
sv: Detta kommando flyttar den främsta fliken ett steg till vänster

en: This command moves the front tab right by one
sv: Detta kommando flyttar den främsta fliken ett steg till höger

en: This command moves the current tab family to the left
sv: Detta kommando flyttar den aktuella fliken ett steg till vänster

en: This command moves the current tab family to the right
sv: Detta kommando flyttar den aktuella fliken ett steg till höger

en: Push input line into history but doesn't send to server
sv: Spara indataraden i historiken men skicka inte den till servern

en: There was an error loading key bindings configuration
sv: Det inträffade ett fel vid inläsning av tangentbindningskonfigurationen

en: Select a row to get help information on its Action.
sv: Välj en rad för att få hjälpinformation på dess åtgärd.

en: Keyboard Shortcuts - %s
sv: Tangentbordsgenvägar - %s

en: Cannot write to that file.
sv: Kan inte skriva till den filen.

en: Cannot read that file.
sv: Kan inte läsa den filen.

note: duplicate, ignore
en: That mask already exists.
sv: Den masken finns redan.

en: Private
sv: Privat

en: Notice
sv: Notis

en: Unignore
sv: Ta bort ignorering

en: Are you sure you want to remove all ignores?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla ignoreringar?

en: Enter mask to ignore:
sv: Ange mask att ignorera:

en: Ignore list - %s
sv: Ignoreringslista - %s

en: Ignore Stats:
sv: Ignoreringsstatistik:

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Private:
sv: Privat:

en: Notice:
sv: Notis:

en: Invite:
sv: Inbjudan:

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Channel name too short, try again.
sv: Kanalnamn för kort, försök igen.

en: Connection Complete - %s
sv: Anslutningen klar - %s

en: Connection to %s complete.
sv: Anslutning till %s klar.

en: In the server list window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
sv: I serverlistfönstret har ingen kanal (chattrum) angetts för att gå in i automatiskt för detta nätverk.

en: What would you like to do next?
sv: Vad vill du göra härnäst?

en: _Nothing, I'll join a channel later.
sv: _Ingenting, jag går in i en kanal senare.

en: _Join this channel:
sv: _Gå in i denna kanal:

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
sv: Om du vet namnet på kanalen du vill gå in i, ange den här.

en: O_pen the channel list.
sv: Ö_ppna kanallistan.

en: Retrieving the channel list may take a minute or two.
sv: Att hämta kanallistan kan ta en minut eller två.

en: _Always show this dialog after connecting.
sv: _Visa alltid denna dialog efter anslutning.

en: Dialog with
sv: Dialog med

en: Topic for %s is: %s
sv: Ämnet för %s är: %s

en: No topic is set
sv: Inget ämne är satt

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
sv: Denna server har fortfarande %d kanaler eller dialoger associerade med den. Stänga dem alla?

en: Quit HexChat?
sv: Avsluta HexChat?

en: Don't ask next time.
sv: Fråga inte nästa gång.

en: You are connected to %i IRC networks.
sv: Du är ansluten till %i IRC-nätverk.

en: Are you sure you want to quit?
sv: Är du säker på att du vill avsluta?

en: Some file transfers are still active.
sv: En del filöverföringar är fortfarande aktiva.

en: _Minimize to Tray
sv: _Minimera till aktivitetsfält

en: Insert Attribute or Color Code
sv: Infoga attribut eller färgkod

en: <b>Bold</b>
sv: <b>Fet</b>

en: <u>Underline</u>
sv: <u>Understruken</u>

en: <i>Italic</i>
sv: <i>kursiv</i>

en: Colors 0-7
sv: Färgerna 0-7

en: Colors 8-15
sv: Färgerna 8-15

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Log to Disk
sv: _Logga till disk

en: _Reload Scrollback
sv: _Läs om historik

en: Strip _Colors
sv: Rensa _färger

en: _Hide Join/Part Messages
sv: _Dölj meddelanden om ingång/utgång

en: _Extra Alerts
sv: Ytterligare _larm

en: Beep on _Message
sv: Pip vid _meddelande

en: Blink Tray _Icon
sv: Blinka aktivitetsfälts_ikonen

en: Blink Task _Bar
sv: Blinka _verktygsraden

en: _Detach
sv: _Frigör

en: _Close
sv: S_täng

en: User limit must be a number!
sv: Användargränsen måste vara en siffra!

en: Filter Colors
sv: Filtrera färger

en: No outside messages
sv: Inga meddelanden från utomstående

en: Topic Protection
sv: Ämnesskydd

en: Invite Only
sv: Kräver inbjudan

en: Moderated
sv: Modererad

en: Ban List
sv: Bannlysningslista

en: Keyword
sv: Lösenord

en: User Limit
sv: Användargräns

en: Enter new nickname:
sv: Ange nytt smeknamn:

en: No results found.
sv: Inga resultat funna.

en: Search hit end or not found.
sv: Sökning nådde slutet eller ej funnen.

en: _Highlight all
sv: _Markera allt

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
sv: Färgmarkera alla förekomster och stryk under aktuell förekomst.

en: Mat_ch case
sv: Mat_cha skiftläge

en: Perform a case-sensitive search.
sv: Genomför en skiftlägeskänslig sökning.

en: Regard search string as a regular expression.
sv: Betrakta söksträngen som ett reguljärt uttryck.

en: Host unknown
sv: Värden okänd

en: Account unknown
sv: Okänt konto

en: Unknown
sv: Okänd

en: Real Name:
sv: Verkligt namn:

en: User:
sv: Användare:

en: Account:
sv: Konto:

en: Country:
sv: Land:

en: %u minutes ago
sv: %u minuter sedan

en: Last Msg:
sv: Senaste medd:

en: Away Msg:
sv: Frånvaromedd:

en: %d nicks selected.
sv: %d smeknamn markerade.

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
sv: Menyraden är nu dold. Du kan visa den genom att trycka Kontroll+F9 eller högerklicka på en tom del av huvudtextrutan.

en: Open Link in Browser
sv: Öppna länk i webbläsare

en: Copy Selected Link
sv: Kopiera markerad länk

en: Join Channel
sv: Gå in i kanalen

en: Part Channel
sv: Lämna kanal

en: Cycle Channel
sv: Rotera kanal

en: _Autojoin
sv: _Gå in automatiskt

en: Autojoin Channel
sv: Gå in i kanal automatiskt

en: _Auto-Connect
sv: _Automatisk anslutning

en: User menu - %s
sv: Användarmeny - %s

note: sep
en: Edit This Menu
sv: Redigera denna meny

en: Marker line disabled.
sv: Markeringsrad inaktiverad.

en: Marker line never set.
sv: Markeringsrad aldrig satt.

en: Marker line reset manually.
sv: Markeringsrad återställd manuellt.

en: Marker line reset because exceeded scrollback limit.
sv: Markeringsrad återställd eftersom historikgräns överskridits.

en: Marker line reset by CLEAR command.
sv: Markeringsrad återställd genom CLEAR-kommando.

en: Marker line state unknown.
sv: Markeringsradtillstånd okänt.

en: Retrieve channel list
sv: Hämta kanallista

en:  has been build without plugin support.
sv: har byggts utan insticksmodulsupport.

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
sv: Användarkommandon - Specialkoder:
    
    %c  =  aktuell kanal
    %e  =  aktuellt nätverksnamn
    %m  =  maskininfo
    %n  =  ditt smeknamn
    %t  =  tid/datum
    %v  =  HexChat version
    %2  =  ord 2
    %3  =  ord 3
    &2  =  ord 2 till slutet av raden
    &3  =  ord 3 till slutet av raden
    
    t.ex.:
    /cmd john hello
    
    %2 skulle vara "john"
    &2 skulle vara "john hello".

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
sv: Knappar i användarlista - Specialkoder:
    
    %a  =  alla markerade smeknamn
    %c  =  aktuell kanal
    %e  =  aktuellt nätverksnamn
    %h  =  markerat smeknamns värdnamn
    %m  =  maskininfo
    %n  =  ditt smeknamn
    %s  =  markerad smeknamn
    %t  =  tid/datum
    %u  =  markerad användares konto

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
sv: Dialogknappar - Specialkoder:
    
    %a  =  alla markerade smeknamn
    %c  =  aktuell kanal
    %e  =  aktuellt nätverksnamn
    %h  =  markerat smeknamns värdnamn
    %m  =  maskininfo
    %n  =  ditt smeknamn
    %s  =  markerat smeknamn
    %t  =  tid/datum
    %u  =  markerad användares konto

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
sv: CTCP-svar - specialkoder:
    
    %d  =  data (hela ctcp-kommandot)
    %e  =  aktuellt nätverksnamn
    %m  =  datorinformation
    %s  =  smeknamnet som skickade ctcp-kommandot
    %t  =  tid/datum
    %2  =  ord 2
    %3  =  ord 3
    &2  =  ord 2 till slutet på raden
    &3  =  ord 3 till slutet på raden

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
sv: URL-hanterare - Specialkoder:
    
    %s  =  URL-textsträng
    
    Angivelse av ett ! framför kommandot
    indikerar att det ska skickas till
    ett skal istället för HexChat

en: User Defined Commands - %s
sv: Användardefinierade kommandon - %s

en: Replace - %s
sv: Ersätt - %s

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: URL Handlers - %s
sv: URL-hanterare - %s

en: Userlist buttons - %s
sv: Knappar i användarlista - %s

en: Dialog buttons - %s
sv: Dialogknappar - %s

en: CTCP Replies - %s
sv: CTCP-svar - %s

en: Network Li_st
sv: Nätverksli_sta

en: _New
sv: _Ny

en: Server Tab
sv: Serverflik

en: Channel Tab
sv: Kanalflik

en: Server Window
sv: Serverfönster

en: Channel Window
sv: Kanalfönster

en: _Load Plugin or Script
sv: _Läs in insticksmodul eller skript

en: _Quit
sv: _Avsluta

note: 15
en: _View
sv: _Visa

en: _Menu Bar
sv: _Menyrad

en: _Topic Bar
sv: Ämn_esrad

en: _User List
sv: An_vändarlista

en: U_ser List Buttons
sv: _Knappar för användarlista

en: M_ode Buttons
sv: _Lägesknappar

en: _Channel Switcher
sv: _Kanalväxlare

en: _Tabs
sv: _Flikar

en: T_ree
sv: T_räd

en: _Network Meters
sv: _Nätverksmätare

en: Off
sv: Av

en: Graph
sv: Diagram

en: _Fullscreen
sv: _Fullskärm

en: _Disconnect
sv: Koppla _från

en: _Reconnect
sv: Återa_nslut

en: _Join a Channel
sv: _Gå in i en kanal

en: Channel _List
sv: Kanal_lista

en: Marked _Away
sv: Markerad frånvaro

en: _Usermenu
sv: A_nvändarmeny

note: 40
en: S_ettings
sv: _Inställningar

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Auto Replace
sv: Automatisk ersättning

en: CTCP Replies
sv: CTCP-svar

en: Dialog Buttons
sv: Dialogknappar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Text Events
sv: Texthändelser

en: URL Handlers
sv: URL-hanterare

en: User Commands
sv: Användarkommandon

en: User List Buttons
sv: Knappar för användarlista

note: 52
en: _Window
sv: _Fönster

en: _Ban List
sv: _Bannlysningslista

en: Direct Chat
sv: Direktchatt.

en: File _Transfers
sv: Fil_överföringar

en: Ignore List
sv: Ignoreringslista

en: _Plugins and Scripts
sv: _Insticksmoduler och skript

en: _Raw Log
sv: _Rålogg

note: 61
en: _URL Grabber
sv: _URL-fångare

en: Reset Marker Line
sv: Återställ markörsrad

en: Move to Marker Line
sv: Gå till markeringsrad

en: _Copy Selection
sv: _Kopiera markering

en: C_lear Text
sv: T_öm text

en: Save Text
sv: Spara text

en: Search
sv: Sök

en: Search Text
sv: Sök text

en: Search Next
sv: Sök nästa

en: Search Previous
sv: Sök föregående

en: _Help
sv: _Hjälp

note: 74
en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _About
sv: _Om

en: _Attach
sv: Fä_st

en: Name
sv: Namn

en: Last Seen
sv: Sågs senast

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Never
sv: Aldrig

en: %d minutes ago
sv: %d minuter sedan

en: An hour ago
sv: En timme sedan

en: %d hours ago
sv: %d timmar sedan

en: Online
sv: Ansluten

en: Enter nickname to add:
sv: Ange smeknamn att lägga till:

en: Notify on these networks:
sv: Notifiera på dessa nätverk:

en: Comma separated list of networks is accepted.
sv: Kommaseparerad lista över nätverken tillåts.

en: Friends List - %s
sv: Vännerlista - %s

en: Open Dialog
sv: Öppna dialog

en: Highlighted message from: %s (%s)
sv: Färgmarkerat meddelande från: %s(%s)

en: Channel message from: %s (%s)
sv: Kanalmeddelande från: %s (%s)

en: File offer from: %s (%s)
sv: Filerbjudande från: %s (%s)

en: Invited to channel by: %s (%s)
sv: Inbjuden till kanal av: %s (%s)

en: Notice from: %s (%s)
sv: Notis från: %s (%s)

en: Private message from: %s (%s)
sv: Privat meddelande från: %s (%s)

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
sv: Ansluten till %u nätverk och %u kanaler - %s

en: _Restore Window
sv: _Återställ fönster

en: _Hide Window
sv: _Dölj fönster

en: _Blink on
sv: _Blinka vid

en: Channel Message
sv: Kanalmeddelande

en: Private Message
sv: Privat meddelande

en: Highlighted Message
sv: Färgmarkerat meddelande

note: blink_item (BIT_FILEOFFER, submenu, _("File Offer"));
en: _Change status
sv: _Ändra status

en: _Away
sv: _Borta

en: _Back
sv: _Bakåt

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
sv: Färgmarkerat meddelande från: %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
sv: %u färgmarkerade meddelanden, senaste från: %s (%s) - %s

en: Channel message from: %s (%s) - %s
sv: Kanalmeddelande från: %s (%s) - %s

en: %u channel messages. - %s
sv: %u kanalmeddelanden. - %s

en: Private message from: %s (%s) - %s
sv: Privat meddelande från: %s (%s) - %s

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
sv: %u privata meddelanden, senaste från: %s (%s) - %s

en: File offer from: %s (%s) - %s
sv: Filerbjudande från: %s (%s) - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
sv: %u filerbjudanden, senaste från: %s (%s) - %s

en: Description
sv: Beskrivning

en: Select a Plugin or Script to load
sv: Välj en insticksmodul eller ett skript att läsa in

en: Plugins and Scripts - %s
sv: Insticksmoduler och skript - %s

en: _Load...
sv: _Läs in...

en: _Unload
sv: _Lossa

en: _Reload
sv: _Ladda om

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Raw Log (%s) - %s
sv: Rålogg (%s) - %s

en: Clear Raw Log
sv: Rensa rålogg

en: New Network
sv: Nytt nätverk

en: Really remove network "%s" and all its servers?
sv: Vill du verkligen ta bort nätverket "%s" och alla dess servrar?

en: User name cannot be left blank.
sv: Användarnamn kan inte lämnas blankt.

en: You cannot have an empty nick name.
sv: Du kan inte ha ett tomt användarnamn.

en: You must have two unique nick names.
sv: Du måste ha två unika smeknamn.

en: The way you identify yourself to the server. For custom login methods use connect commands.
sv: Sättet du identifierar dig på gentemot servern. För anpassad login-metod använd anslutningskommandon.

en: Edit %s - %s
sv: Redigera %s - %s

en: Servers
sv: Servrar

en: Autojoin channels
sv: Automatiska ingångkanaler

en: Connect commands
sv: Anslutningskommandon

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
sv: %n=Smeknamn
    %p=Lösenord
    %r=Verkligt namn
    %u=Användarnamn

en: Key (Password)
sv: Nyckel (Lösenord)

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Connect to selected server only
sv: Anslut endast till markerad server

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
sv: Gå inte igenom alla servrar när anslutningen avbryts.

en: Connect to this network automatically
sv: Ansluter till detta nätverk automatiskt

en: Bypass proxy server
sv: Kringgå proxyserver

en: Use SSL for all the servers on this network
sv: Använd SSL för alla servrar på detta nätverk

en: Accept invalid SSL certificates
sv: Acceptera ogiltiga SSL-certifikat

en: Use global user information
sv: Använd global användarinformation

en: _Nick name:
sv: _Smeknamn:

en: Second choice:
sv: Andra valet:

en: Rea_l name:
sv: Verkligt _namn:

en: _User name:
sv: An_vändarnamn:

en: Login method:
sv: Login-metod:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
sv: Lösenord som används för inloggning. Lämna blankt om osäker.

en: Character set:
sv: Teckentabell:

en: Network List - %s
sv: Nätverkslista - %s

en: User Information
sv: Användarinformation

en: Third choice:
sv: Tredje valet:

en: Networks
sv: Nätverk

en: Skip network list on startup
sv: Hoppa över nätverkslista vid uppstart

en: Show favorites only
sv: Visa enbart favoriter

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _Sort
sv: _Sortera

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use Shift+Up and Shift+Down keys to move a row.
sv: Sorterar nätverkslistan i alfabetisk ordning. Använd tangenterna Skift+Upp och Skift+Ner för att flytta en rad.

en: _Favor
sv: _Tjänst

en: Mark or unmark this network as a favorite.
sv: Markera eller avmarkera detta nätverk som favorit.

en: C_onnect
sv: _Anslut

en: Albanian
sv: Albanska

en: Amharic
sv: Amhariska

en: Asturian
sv: Asturiska

en: Azerbaijani
sv: Azerbadjanska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (Förenklad)

en: Chinese (Traditional)
sv: Kinesiska (Traditionell)

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Nederländska

en: English (British)
sv: Engelska (Brittisk)

en: English
sv: Engelska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Galician
sv: Galiciska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Malay
sv: Malaysia

en: Norwegian (Bokmal)
sv: Norska (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
sv: Norska (Nynorska)

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese (Brazilian)
sv: Portugisiska (Brasiliansk)

en: Russian
sv: Ryska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Sloveniska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Thai
sv: Thailand

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Vietnamese
sv: Vietnam

en: Walloon
sv: Vallonska

en: General
sv: Allmänt

en: Language:
sv: Språk:

en: Main font:
sv: Huvud typsnitt:

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Text Box
sv: Textfält

en: Colored nick names
sv: Färgade smeknamn

en: Give each person on IRC a different color
sv: Ge varje person på IRC en olik färg

en: Indent nick names
sv: Dra in smeknamn

en: Make nick names right-justified
sv: Högerjustera smeknamn

en: Show marker line
sv: Visa markörrad

en: Insert a red line after the last read text.
sv: Infoga en röd rad efter den senaste lästa texten.

en: Background image:
sv: Bakgrundsbild:

en: Transparency Settings
sv: Inställningar för genomskinlighet

en: Window opacity:
sv: Fönsteropacitet:

en: Timestamps
sv: Tidsstämplar

en: Enable timestamps
sv: Aktivera tidsstämplar

en: Timestamp format:
sv: Tidsstämpelformat:

en: See the strftime MSDN article for details.
sv: Se strftime MSDN-artikel för detaljer.

en: See the strftime manpage for details.
sv: Se strftime manpage för detaljer.

en: Title Bar
sv: Titelrad

en: Show channel modes
sv: Visa kanallägen

en: Show number of users
sv: Visa antalet användare

en: A-Z
sv: A-Ö

en: Last-spoke order
sv: Senast sagda order

en: Input Box
sv: Inmatningsfält

en: Use the text box font and colors
sv: Använd typsnittet och färgerna för textfält

en: Render colors and attributes
sv: Återge färger och egenskaper

en: Show nick box
sv: Visa smeknamnsfält

en: Show user mode icon in nick box
sv: Visa användarlägesikon i smeknamnsfält

en: Spell checking
sv: Stavningskontroll

en: Dictionaries to use:
sv: Ordlistor att använda:

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
sv: Använd landskoder (som i "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separera flera poster med komma.

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
sv: Använd landskoder. Separera flera poster med komma.

en: Nick Completion
sv: Smeknamnskomplettering

en: Nick completion suffix:
sv: Suffix för smeknamnskomplettering:

en: Nick completion sorted:
sv: Sortering för smeknamnskomplettering:

en: Nick completion amount:
sv: Mängd smeknamn kompletterade:

en: Threshold of nicks to start listing instead of completing
sv: Tröskel av smeknamn att lista istället för att komplettera

en: nicks.
sv: smeknamn.

en: Graphical
sv: Grafiskt

en: A-Z, ops first
sv: A-Ö, operatörer först

en: Z-A, ops last
sv: Ö-A, operatörer sist

en: Z-A
sv: Ö-A

en: Unsorted
sv: Osorterad

en: Left (upper)
sv: Vänster (övre)

en: Left (lower)
sv: Vänster (nedre)

en: Right (upper)
sv: Höger (övre)

en: Right (lower)
sv: Höger (nedre)

en: Top
sv: överst

en: Bottom
sv: nederst

en: Hidden
sv: Dold

en: User List
sv: Användarlista

en: Show hostnames in user list
sv: Visa värdnamn i användarlista

en: Use the Text box font and colors
sv: Använd typsnittet och färgerna för textfält

en: Show icons for user modes
sv: Visa ikoner för användarlägen

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
sv: Använda grafiska ikoner istället för textsymboler i användarlistan.

en: Color nicknames in userlist
sv: Färga smeknamn i användarlista

en: Will color nicknames the same as in chat.
sv: Kommer färga smeknamn likadant som i chatt.

en: Show user count in channels
sv: Visa användarantal i kanaler

en: User list sorted by:
sv: Användarlistan sorteras efter:

en: Show user list at:
sv: Visa användarlista:

en: Away Tracking
sv: Frånvarospårning

en: Track the away status of users and mark them in a different color
sv: Spåra frånvarostatus för användare och markera dem i en annan färg

en: On channels smaller than:
sv: På kanaler mindre än:

en: Action Upon Double Click
sv: Åtgärd vid dubbelklick

en: Extra Gadgets
sv: Ytterligare apparater

en: Lag meter:
sv: Fördröjningsmätare:

en: Throttle meter:
sv: Strypmätare:

en: Windows
sv: Fönster

en: Tabs
sv: Flikar

en: Always
sv: Alltid

en: Only requested tabs
sv: Endast begärda flikar

en: Automatic
sv: Automatisk

en: In an extra tab
sv: I en extra flik

en: In the front tab
sv: I främre fliken

note: 0 tabs 1 reserved
en: Tree
sv: Träd

note: {ST_HEADER,	N_("Channel Switcher"),0,0,0},
en: Switcher type:
sv: Växlartyp:

en: Open an extra tab for server messages
sv: Öppna en extra flik för servermeddelanden

en: Open a new tab when you receive a private message
sv: Öppna en ny flik när du tar emot ett privat meddelande

en: Sort tabs in alphabetical order
sv: Sortera flikar i alfabetisk ordning

en: Show icons in the channel tree
sv: Visa ikoner i kanalträdet

en: Show dotted lines in the channel tree
sv: Visa streckade linjer i kanalträdet

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
sv: Rulla mushjulet för att växla flik

en: Middle click to close tab
sv: Mittenklicka för att stänga flik

en: Smaller text
sv: Mindre text

en: Focus new tabs:
sv: Fokusera nya flikar:

en: Placement of notices:
sv: Placering av notiser:

en: Show channel switcher at:
sv: Visa kanalväxlare:

en: Shorten tab labels to:
sv: Korta ner fliketiketter till:

en: letters.
sv: bokstäver.

en: Tabs or Windows
sv: Flikar eller fönster

en: Open channels in:
sv: Öppna kanaler i:

en: Open dialogs in:
sv: Öppna dialogfönster i:

en: Open utilities in:
sv: Öppna verktyg i:

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
sv: Öppna DCC-, ignorerings-, notifieringsfönster osv. i flikar eller fönster?

en: Messages
sv: Meddelanden:

en: Scrollback
sv: Historik

en: Ask for confirmation
sv: Be om bekräftelse

en: Ask for download folder
sv: Be om nedladdningmapp

en: Save without interaction
sv: Spara utan att fråga

en: Files and Directories
sv: Filer och kataloger

en: Auto accept file offers:
sv: Acceptera filerbjudanden automatiskt:

en: Download files to:
sv: Spara hämtade filer i:

en: Move completed files to:
sv: Flytta färdighämtade filer till:

en: Save nick name in filenames
sv: Spara smeknamn i filnamn

en: Auto Open DCC Windows
sv: Öppna DCC-fönster automatiskt

en: Send window
sv: Sändningsfönster

en: Receive window
sv: Mottagningsfönster

en: Chat window
sv: Chattfönster

en: Maximum File Transfer Speeds (Byte per Second)
sv: Maximal hastighet för filöverföringar (byte per sekund)

en: One upload:
sv: En sändning:

en: Maximum speed for one transfer
sv: Max. hastighet för en överföring

en: One download:
sv: En hämtning:

en: All uploads combined:
sv: Alla sändningar kombinerade:

en: Maximum speed for all files
sv: Max. hastighet för alla filer

en: All downloads combined:
sv: Alla hämtningar kombinerade:

en: Alerts
sv: Alarm

en: Show notifications on:
sv: Visa notiser på:

en: Blink tray icon on:
sv: Blinka aktivitetsfältsikonen vid:

en: Blink task bar on:
sv: Blinka verktygsraden vid:

en: Make a beep sound on:
sv: Spela upp en ljudsignal vid:

en: Play the "Instant Message Notification" system sound upon the selected events
sv: Spela "Instant Message Notification"-systemljud vid markerade händelser.

en: Play "message-new-instant" from the freedesktop.org sound theme upon the selected events
sv: Spela "message-new-instant" från freedesktop.org ljudtemat vid markerade händelser.

en: Play a GTK beep upon the selected events
sv: Spela ett GTK pip vid markerade händelser.

en: Omit alerts when marked as being away
sv: Utelämna varningar när markerats som frånvarande

en: Omit alerts while the window is focused
sv: Utelämna varningar när markerats fönstret är i fokus

en: Tray Behavior
sv: Aktivitetsfältsbeteende

en: Enable system tray icon
sv: Aktivera ikon för systemlåda

en: Minimize to tray
sv: Minimera till aktivitetsfält

en: Close to tray
sv: Stäng till aktivitetsfält

en: Automatically mark away/back
sv: Markera frånvarande/tillbaka automatiskt

en: Automatically change status when hiding to tray.
sv: Ändra automatiskt status om döljs i aktivitetsfältet.

en: Only show notifications when hidden or iconified
sv: Visa endast notiser när programmet är dolt eller ikonifierat

en: Highlighted Messages
sv: Färgmarkerade meddelanden

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
sv: Färgmarkerade meddelanden är sådana där ditt smeknamn nämns i, men även:

en: Extra words to highlight:
sv: Extra ord att färgmarkera:

en: Nick names not to highlight:
sv: Smeknamn att inte färgmarkera:

en: Nick names to always highlight:
sv: Smeknamn att alltid färgmarkera:

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
sv: Separera flera ord med kommatecken.
    Jokertecken accepteras.

en: Bounce dock icon on:
sv: Studsa dockikonen vid:

en: Default Messages
sv: Standardmeddelanden

en: Quit:
sv: Avsluta:

en: Leave channel:
sv: Lämna kanal:

en: Away:
sv: Borta:

en: Away
sv: Borta

en: Show away once
sv: Visa frånvaro endast en gång

en: Show identical away messages only once.
sv: Visa identiska frånvaromeddelanden enbart en gång.

en: Automatically unmark away
sv: Avmarkera frånvaro automatiskt

en: Unmark yourself as away before sending messages.
sv: Avmarkera dig själv som frånvarande innan meddelanden skickas.

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Display MODEs in raw form
sv: Visa MODE-kommandon i rå form

en: WHOIS on notify
sv: WHOIS vid notifiering

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
sv: Skicka en /WHOIS när en användare kopplar upp sig i din notifieringslista.

en: Hide join and part messages
sv: Dölj meddelanden om ingång/lämnande

en: Hide channel join/part messages by default.
sv: Dölj meddelanden om ingång/lämnande som standard

en: Hide nick change messages
sv: Dölj meddelanden om smeknamnsändringar

en: *!*@*.host
sv: *!*@*.värd

en: *!*@domain
sv: *!*@domän

en: *!*user@*.host
sv: *!*användare@*.värd

en: *!*user@domain
sv: *!*användare@domän

en: Auto Copy Behavior
sv: Autokopieringsbettende

en: Automatically copy selected text
sv: Kopiera automatiskt markerad text

en: Copy selected text to clipboard when left mouse button is released. Otherwise, Ctrl+Shift+C will copy the selected text to the clipboard.
sv: Kopiera markerad text till urklipp när vänster musknapp släpps. Annars kommer Ctrl+Skift+C kopiera markerad text till urklipp.

en: Automatically include timestamps
sv: Inkludera automatiskt tidsstämplar

en: Automatically include timestamps in copied lines of text. Otherwise, include timestamps if the Shift key is held down while selecting.
sv: Inkludera automatiskt tidsstämplar i kopierade rader av text. Inkludera annars tidsstämplar om Skift-tangenten hålls ned vid markering.

en: Automatically include color information
sv: Inkludera automatiskt färginformation

en: Automatically include color information in copied lines of text.  Otherwise, include color information if the Ctrl key is held down while selecting.
sv: Inkludera automatiskt färginformation i kopierade rader av text. Inkludera annars färginformation om Ctrl-tangenten hålls ned vid markering.

en: Real name:
sv: Verkligt namn:

en: Alternative fonts:
sv: Alternativa typsnitt:

en: Separate multiple entries with commas without spaces before or after.
sv: Separera flera poster med komma utan mellanrum före eller efter.

en: Display lists in compact mode
sv: Visa listor i kompakt läge

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
sv: Använd mindre mellanrum mellan användarlista-/kanal trädrader.

en: Use server time if supported
sv: Använd servertid om det stöds

en: Display timestamps obtained from server if it supports the time-server extension.
sv: Visa tidsstämplar som erhållits från servern om det stödjer tids-server-tillägget.

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
sv: Återanslut automatiskt till servrar vid frånkoppling.

en: Auto reconnect delay:
sv: Fördröjning för automatisk återanslutning:

en: Auto join delay:
sv: Fördröjning vid automatisk ingång:

en: Ban Type:
sv: Bannlysningstyp:

en: Attempt to use this banmask when banning or quieting. (requires irc_who_join)
sv: Försök att använda denna bannlysningsmask vid bannlysning eller tystning. (kräver irc_who_join)

en: Logging
sv: Loggning

en: Display scrollback from previous session
sv: Visa historik från tidigare session

en: Scrollback lines:
sv: Rulla tillbaka rader:

en: Enable logging of conversations to disk
sv: Aktivera loggning av konversationer till disk

en: Log filename:
sv: Loggfilsnamn:

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
sv: %s=Server %c=Kanal %n=Nätverk.

en: Insert timestamps in logs
sv: Infoga tidsstämplar i loggar

en: Log timestamp format:
sv: Format för tidsstämpling av loggar:

en: URLs
sv: URL

en: Enable logging of URLs to disk
sv: Aktivera loggning av URL:er till disk

en: Enable URL grabber
sv: Aktivera URL-fångare

en: Maximum number of URLs to grab:
sv: Maximalt antal URL:er att fånga:

en: (Disabled)
sv: (Inaktiverad)

en: All connections
sv: Alla anslutningar

en: IRC server only
sv: Endast IRC-server

en: DCC only
sv: Endast DCC

en: Your Address
sv: Din adress

en: Bind to:
sv: Bind till:

en: Only useful for computers with multiple addresses.
sv: Endast användbart för datorer med flera adresser.

en: File Transfers
sv: Filöverföringar

en: Get my address from the IRC server
sv: Hämta min adress från IRC-servern

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
sv: Fråga IRC-servern efter din verkliga adress. Använd detta om du har en adress av typen 192.168.*.*!

en: DCC IP address:
sv: DCC-IP-adress:

en: Claim you are at this address when offering files.
sv: Utge dig för att vara på denna adress när du erbjuder filer.

en: !Leave ports at zero for full range.
sv: !Lämna värdet noll vid portar för fullständigt intervall.

en: Proxy Server
sv: Proxyserver

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Type:
sv: Typ:

en: Use proxy for:
sv: Använd proxy för:

en: Proxy Authentication
sv: Proxyautentisering

en: Use authentication (HTTP or SOCKS5 only)
sv: Använd autentisering (endast HTTP eller SOCKS5)

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Identd Server
sv: Identd-server

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Server will respond with the networks username
sv: Servern kommer svara med nätverkets användarnamn

en: You must have permissions to listen on this port. If not 113 (0 defaults to this) then you must configure port-forwarding.
sv: Du måste ha tillåtelse att lyssna på denna port. Om inte 113 (0 väljer denna som standard) så måste du konfigurera port-forwarding.

en: Select an Image File
sv: Välj en bildfil

en: Select Download Folder
sv: Välj mapp för hämtade filer

en: Select font
sv: Välj typsnitt

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Open Data Folder
sv: Öppna datamapp

en: Select color
sv: Välj färg

en: Text Colors
sv: Textfärger

en: mIRC colors:
sv: mIRC-färger:

en: Local colors:
sv: Lokala färger:

en: Foreground:
sv: Förgrund:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Selected Text
sv: Markerad text

en: Interface Colors
sv: Gränssnittsfärger

en: New data:
sv: Nya data:

en: Marker line:
sv: Markeringsrad:

en: New message:
sv: Nytt meddelande:

en: Away user:
sv: Frånvaroanvändare:

en: Highlight:
sv: Färgmarkera:

en: Spell checker:
sv: Stavningskontrollant:

en: Color Stripping
sv: Färgrensning

en: Event
sv: Händelse

en: Sound file
sv: Ljudfil

en: Select a sound file
sv: Välj en ljudfil

en: Sound file:
sv: Ljudfil:

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Play
sv: _Spela upp

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Appearance
sv: Utseende

en: Input box
sv: Inmatningsfält

en: User list
sv: Användarlista

en: Channel switcher
sv: Kanalväxlare

en: Colors
sv: Färger

en: Chatting
sv: Chattande

en: Sounds
sv: Ljud

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Network setup
sv: Nätverksinställningar

en: File transfers
sv: Filöverföringar

en: Categories
sv: Kategorier

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
sv: Du kan inte placera trädet på övre eller undre delen!
    Ändra till <b>Flikar</b>-layouten i <b>Visa</b>-menyn först.

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
sv: Alternativet Verkligt namn kan inte lämnas blankt. Faller tillbaka till "realname".

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
sv: En del inställningar ändrades som kräver en omstart för att börja gälla.

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
sv: *VARNING*
    Att automatiskt acceptera DCC till din
    hemkatalog kan vara farligt och utnyttjas
    av andra. Någon kan till exempel skicka
    dig en .bash_profile

en: Preferences - %s
sv: Inställningar - %s

en: <i>(no suggestions)</i>
sv: <i>(inga förslag)</i>

en: More...
sv: Mer...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
sv: Lägg till "%s" i ordlistan

note: - Ignore All
en: Ignore All
sv: Ignorera alla

en: Spelling Suggestions
sv: Stavningsförslag

en: enchant error for language: %s
sv: enchant-fel för språk: %s

en: There was an error parsing the string
sv: Det uppstod ett fel vid tolkning av strängen

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
sv: Denna signal skickas endast %d argument, $%d är ogiltigt

en: Print Texts File
sv: Skriv ut textfil

en: $ Number
sv: $-nummer

en: Edit Events
sv: Redigera händelser

en: Load From...
sv: Läs in från...

en: Test All
sv: Testa allt

en: URL Grabber - %s
sv: URL-fångare - %s

en: Clear list
sv: Töm lista

en: Copy selected URL
sv: Kopiera markerad URL

en: Copy
sv: Kopiera

en: Save list to a file
sv: Spara lista till en fil

en: %d ops, %d total
sv: %d oppar, %d totalt

en: Open an irc://server:port/channel URL
sv: Öppna en irc://server:port/kanal URL

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
sv: Sysinfo: Kunde inte hämta info. Antingen stöds det inte eller så gick något fel.

en: Sysinfo: No info by that name
sv: Sysinfo: Ingen info med det namnet

en: Sysinfo: %s is set to: %d
sv: Sysinfo: %s är satt till: %d

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
sv: Sysinfo: Giltiga inställningar är: announce och hide_* för varje bit information. T.ex. hide_os. Utan ett värde visas nuvarande (eller standard-) inställning.

en: Sysinfo: Invalid variable name
sv: Sysinfo: Ogiltigt variabelnamn

en: %s plugin loaded
sv: Insticksmodul %s inläst

en: %s plugin unloaded
sv: Insticksmodul %s frigjord
