HexChat - en to wa translation catalogue (335 entries)

note: 0 means unlimited STRINGS
en: I'm busy
wa: Dji so-st ocupé

en: Leaving
wa: Cwitant

en: Network
wa: Rantoele

en: <none>
wa: <nouk>

en: Channel
wa: Canå

en: Waiting
wa: Ratindant

note: black
en: Active
wa: En alaedje

note: cyan
en: Failed
wa: Berwete

note: red
en: Done
wa: Fwait

note: green
en: Connect
wa: Raloyaedje

note: black
en: Aborted
wa: Rinoncî

en: Cannot access %s
wa: Dji n' sai acceder a %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
wa: Aroke

en: Leave Channel
wa: Cwiter l' canå

en: Join Channel...
wa: Adjonde li canå...

en: Enter Channel to Join:
wa: Tapez l' canå a-z adjonde:

en: Hide Version
wa: Catchî l' modêye

en: Send
wa: Evoyî

en: Chat
wa: Tchater

en: Clear
wa: Netyî

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
wa: * C' est vormint biesse di s' raloyî a l' IRC dizo root!
      Vos dvrîz fé on conte uzeu eyet l' eployî po vs elodjî.

en: YES
wa: OYI

en: NO
wa: NENI

en: I need /bin/sh to run!
wa: Dj' a mezåjhe di /bin/sh po roter!

en: IP address
wa: Adresse IP

en: Username
wa: No d' uzeu

en: The host of the person
wa: Lodjoe

en: The action
wa: Accion

en: The text
wa: Tecse

en: The message
wa: Messaedje

en: Server Name
wa: No do sierveu

en: Reason
wa: Råjhon

en: Host
wa: Lodjoe

en: Server Information
wa: Informåcions sol sierveu

en: Message
wa: Messaedje

en: Account
wa: Conte

en: Channel Name
wa: No do canå

en: Text
wa: Tecse

en: Users
wa: Uzeus

en: Port
wa: Pôrt

en: URL
wa: Hårdêye

en: DCC Type
wa: Sôre DCC

en: Filename
wa: No do fitchî

en: Destination filename
wa: No do fitchî såme

en: Pathname
wa: No do tchmin

en: Position
wa: Eplaeçmint

en: Size
wa: Grandeu

en: DCC String
wa: Tchinne DCC

en: Old Filename
wa: Vî no d' fitchî

en: New Filename
wa: Novea no d' fitchî

en: Receiver
wa: Riçuveu

en: Hostname
wa: No do lodjoe

en: Andorra
wa: Andore

en: United Arab Emirates
wa: Emirats Arabes Unis

en: Afghanistan
wa: Afganistan

en: Antigua and Barbuda
wa: Antigua eyet Barbuda

en: Anguilla
wa: Anguila

en: Albania
wa: Albaneye

en: Armenia
wa: Årmeneye

en: Netherlands Antilles
wa: Antiyes neyerlandesses

en: Antarctica
wa: Antartike

en: Argentina
wa: Årdjintene

en: American Samoa
wa: Samowa amerikinne

en: Austria
wa: Otriche

en: Australia
wa: Ostraleye

en: Aruba
wa: Arouba

en: Azerbaijan
wa: Azerbaydjan

en: Bosnia and Herzegovina
wa: Bosneye

en: Barbados
wa: Bårbades

en: Belgium
wa: Beldjike

en: Burkina Faso
wa: Bourkina Fasso

en: Bulgaria
wa: Bulgåreye

en: Bahrain
wa: Bareyn

en: Burundi
wa: Bouroundi

en: Bermuda
wa: Bermudes

en: Brunei Darussalam
wa: Bruney

en: Bolivia
wa: Boliveye

en: Brazil
wa: Braezi

en: Bhutan
wa: Boutan

en: Bouvet Island
wa: Iye Bouvet

en: Botswana
wa: Boswana

en: Belarus
wa: Belaruss

en: Cocos Islands
wa: Iyes Cocos

en: Central African Republic
wa: Cintrafrike

en: Switzerland
wa: Swisse

en: Cook Islands
wa: Iyes Cook

en: Chile
wa: Tchili

en: Cameroon
wa: Camrone

en: China
wa: Chine

en: Colombia
wa: Colombeye

en: Cape Verde
wa: Cap Vert

en: Christmas Island
wa: Iye Christmas

en: Cyprus
wa: Chipe

en: Czech Republic
wa: Tchekeye

en: Germany
wa: Almagne

en: Denmark
wa: Daenmåtche

en: Dominica
wa: Dominike

en: Dominican Republic
wa: Republike Dominikinne

en: Algeria
wa: Aldjereye

en: Ecuador
wa: Ecwåteur

en: Estonia
wa: Estoneye

en: Egypt
wa: Edjipe

en: Western Sahara
wa: Sara Coûtchantrece

en: Eritrea
wa: Eritrêye

en: Spain
wa: Espagne

en: Ethiopia
wa: Etiopeye

en: Finland
wa: Finlande

en: Fiji
wa: Fidji

en: Falkland Islands
wa: Iyes Malouwines

en: Micronesia
wa: Micronezeye

en: Faroe Islands
wa: Iyes Faeroyé

en: Great Britain
wa: Grande Burtaegne

en: Grenada
wa: Grenåde

en: Georgia
wa: Djeyordjeye

en: French Guiana
wa: Guyane francesse

en: British Channel Isles
wa: Iyes anglo-normandes

en: Ghana
wa: Gana

en: Gibraltar
wa: Djibraltar

en: Greenland
wa: Groenlande

en: Gambia
wa: Gambeye

en: Guinea
wa: Guinêye

en: Government
wa: Govienmint US

en: Guadeloupe
wa: Gwadeloupe

en: Equatorial Guinea
wa: Guinêye Ecwåtoriåle

en: Greece
wa: Grece

en: Guatemala
wa: Gwatemala

en: Guam
wa: Gwam

en: Guinea-Bissau
wa: Guinêye-Bissaw

en: Croatia
wa: Crowåceye

en: Haiti
wa: Hayiti

en: Hungary
wa: Hongreye

en: Indonesia
wa: Indonezeye

en: Ireland
wa: Irlande

en: Israel
wa: Israyel

en: India
wa: Inde

en: International
wa: Eternåcionå

en: British Indian Ocean Territory
wa: Teritweres britanikes di l' Oceyan Indyin

en: Iraq
wa: Irak

en: Iceland
wa: Izlande

en: Italy
wa: Itåleye

en: Jamaica
wa: Djamayike

en: Jordan
wa: Djordaneye

en: Japan
wa: Djapon

en: Kenya
wa: Kenia

en: Kyrgyzstan
wa: Kirguiztan

en: Cambodia
wa: Cambodje

en: Comoros
wa: Comores

en: North Korea
wa: Corêye (bijhe)

en: South Korea
wa: Corêye (nonne)

en: Kuwait
wa: Kuweyt

en: Cayman Islands
wa: Iyes Cayman

en: Kazakhstan
wa: Kazaxhtan

en: Laos
wa: Lawosse

en: Lebanon
wa: Liban

en: Liechtenstein
wa: Lîchtensteyn

en: Lesotho
wa: Lessoto

en: Lithuania
wa: Litwaneye

en: Luxembourg
wa: Lussimbork

en: Latvia
wa: Letoneye

en: Libya
wa: Libeye

en: Morocco
wa: Marok

en: Marshall Islands
wa: Iyes Marshall

en: Macedonia
wa: Macedoneye

en: Myanmar
wa: Birmaneye

en: Mongolia
wa: Mongoleye

en: Northern Mariana Islands
wa: Iyes Marianes bijhreces

en: Martinique
wa: Martinike

en: Mauritania
wa: Moritanreye

en: Malta
wa: Male

en: Mauritius
wa: Iye Môrice

en: Mexico
wa: Mecsike

en: Malaysia
wa: Malaizeye

en: Mozambique
wa: Mozambike

en: Namibia
wa: Namibeye

en: New Caledonia
wa: Nouve Caledonreye

en: Niger
wa: Nidjer

en: Norfolk Island
wa: Iye Norfolk

en: Nigeria
wa: Nidjeria

en: Nicaragua
wa: Nicaragwa

en: Netherlands
wa: Bas Payis

en: Norway
wa: Norvedje

en: Nauru
wa: Nawouro

en: Niue
wa: Niuwé

en: New Zealand
wa: Nouve Zelande

en: Peru
wa: Perou

en: French Polynesia
wa: Polinezeye francesse

en: Papua New Guinea
wa: Papouwazeye Nouve Guinêye

en: Philippines
wa: Filipenes

en: Poland
wa: Pologne

en: Puerto Rico
wa: Porto Rico

en: Palau
wa: Palawou

en: Paraguay
wa: Paragway

en: Qatar
wa: Katar

en: Reunion
wa: Reyunion

en: Romania
wa: Roumaneye

en: Russian Federation
wa: Rûsseye

en: Saudi Arabia
wa: Arabeye Sawoudite

en: Solomon Islands
wa: Iyes Solomon

en: Seychelles
wa: Seycheles

en: Sudan
wa: Soudan

en: Sweden
wa: Suwede

en: Singapore
wa: Singapour

en: St. Helena
wa: Sinte Helene

en: Slovenia
wa: Esloveneye

en: Slovak Republic
wa: Eslovakeye

en: Sierra Leone
wa: Siera Leyone

en: San Marino
wa: Sint Marin

en: Senegal
wa: Senegål

en: Somalia
wa: Somaleye

en: Sao Tome and Principe
wa: São Tomé et Prince

en: Former USSR
wa: Ancyinne Union Sovietike

en: Syria
wa: Sireye

en: Swaziland
wa: Suwazilande

en: Chad
wa: Tchad

en: Thailand
wa: Taylande

en: Tajikistan
wa: Tadjikistan

en: East Timor
wa: Timor Ess

en: Turkmenistan
wa: Turcmenistan

en: Tunisia
wa: Tunizeye

en: Turkey
wa: Turkeye

en: Trinidad and Tobago
wa: Trinité et Tobago

en: Tuvalu
wa: Touvalou

en: Tanzania
wa: Tanzaneye

en: Ukraine
wa: Oucrinne

en: Uganda
wa: Ouganda

en: United Kingdom
wa: Rweyåme Uni

en: United States of America
wa: Estats Unis d' Amerike

en: Uruguay
wa: Ourougway

en: Uzbekistan
wa: Ouzbekistan

en: Vatican City State
wa: Vatican

en: Venezuela
wa: Venezwela

en: Vanuatu
wa: Vanouatou

en: Samoa
wa: Samowa

en: Mayotte
wa: Mayote

en: Yugoslavia
wa: Yougoslaveye

en: South Africa
wa: Nonne Afrike

en: Zambia
wa: Zambeye

en: Zimbabwe
wa: Zimbabwè

en: Character Chart
wa: Tåvlea di caracteres

en: Invite
wa: Priyî

en: From
wa: Di

en: Remove
wa: Oister

en: Refresh
wa: Rafrister

en: Select an output filename
wa: Tchoezixhoz on fitchî pol rexhowe

en: Channel name
wa: No do canå

note: =============================================================
en: Find:
wa: Trover:

en: Send file to %s
wa: Evoyî fitchî a %s

en: Status
wa: Estat

en: File
wa: Fitchî

en: Both
wa: Ambedeus

en: Abort
wa: Rinoncî

en: Accept
wa: Accepter

en: Resume
wa: Rataker

en: Recv
wa: Riçuv.

en: Sent
wa: Evoyî

en: Delete
wa: Disfacer

en: Cancel
wa: Rinoncî

en: Save
wa: Schaper

en: Cannot write to that file.
wa: Dji n' sai scrire dins ç' fitchî la.

en: Cannot read that file.
wa: Dji n' sai lére ci fitchî la.

en: Private
wa: Privé

en: Channel:
wa: Canå:

en: Private:
wa: Privé:

en: Invite:
wa: Priyî:

en: _Close
wa: _Clôre

en: Unknown
wa: Nén cnoxhou

en: Real Name:
wa: Vraiy no:

en: Join Channel
wa: Adjonde li canå

en: _Server
wa: _Sierveu

note: 40
en: S_ettings
wa: A_pontiaedjes

note: 52
en: _Window
wa: _Purnea

en: C_lear Text
wa: _Netyî l' tecse

en: _Help
wa: _Aidance

note: 74
en: _Contents
wa: Åd_vins

en: _About
wa: Å _dfait

en: Name
wa: No

en: Never
wa: Måy

en: Version
wa: Modêye

en: Description
wa: Discrijhaedje

en: Select a Plugin or Script to load
wa: Tchoezixhoz on tchôke-divins ou on scripe a tcherdjî

en: _Load...
wa: _Tcherdjî...

en: New Network
wa: Novele rantoele

en: Really remove network "%s" and all its servers?
wa: Voloz vs vormint oister l' rantoele «%s» eyet tos ses sierveus?

en: Password:
wa: Sicret:

en: Networks
wa: Rantoeles

en: C_onnect
wa: Ralo_yî

en: Albanian
wa: Albaneye

en: Azerbaijani
wa: Azerbaydjan

en: Belarusian
wa: Belaruss

en: Bulgarian
wa: Bulgåreye

en: Estonian
wa: Estoneye

en: Hindi
wa: Inde

en: Malay
wa: Malaizeye

en: Thai
wa: Taylande

en: Vietnamese
wa: Vietnam

en: General
wa: Djenerå

en: Font:
wa: Fonte:

en: Unsorted
wa: Nén rélî

en: Top
wa: Al copete

en: Bottom
wa: Al valêye

en: Hidden
wa: Catchî

en: Windows
wa: Purneas

en: Tabs
wa: Linwetes

en: Auto reconnect delay:
wa: Tårdjaedje po s' riraloyî otomaticmint:

en: Logging
wa: Elodjaedje

en: Insert timestamps in logs
wa: Sititchî l' eure dins les djournås

en: Log timestamp format:
wa: Cogne po l' eure/date dins les djournås:

en: URLs
wa: Hårdêye

en: (Disabled)
wa: (Dismetou)

en: Hostname:
wa: No do lodjoe:

en: Port:
wa: Pôrt:

en: Type:
wa: Sôre:

en: Username:
wa: No d' uzeu:

en: Select an Image File
wa: Tchoezixhoz on fitchî imådje

en: Select font
wa: Tchoezixhoz l' fonte

en: Browse...
wa: Foyter...

en: Select color
wa: Tchoezixhoz l' coleur

en: mIRC colors:
wa: Coleurs mIRC:

en: Foreground:
wa: Coleur di dvant:

en: Background:
wa: Coleur di fond:

en: Event
wa: Evenmint

en: Interface
wa: Eterface

en: Input box
wa: Boesse d' intrêye

en: User list
wa: Djivêye des uzeus

en: Colors
wa: Coleurs

en: Network setup
wa: Apontiaedje del rantoele

en: File transfers
wa: Transfers di fitchîs

en: Categories
wa: Categoreyes

en: Edit Events
wa: Candjî les evenmints

en: Test All
wa: Sayî ttafwait

en: Clear list
wa: Netyî l' djivêye

en: Copy selected URL
wa: Copyî l' tchoezeye hårdêye

en: Copy
wa: Copyî

en: Save list to a file
wa: Schaper l' djivêye en on fitchî

en: %d ops, %d total
wa: %d ops, %d totå
