hitori master - en to ca translation catalogue (39 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Changing how the game appears and plays.
ca: Canvieu l'aparença i la mecànica del joc.

note: (itstool) path: page/title
en: Customizing the Game
ca: Personalització del joc

note: (itstool) path: page/p
en: The game can be customized by changing the board size — boards from 5–10 cells square are allowed.
ca: El joc pot personalitzar-se canviant la mida del tauler —es permeten taulers entre 5x5 i 10x10 caselles.

note: (itstool) path: page/p
en: To change the board size, press the menu button in the top-right corner of the window, and select an option from <gui style="menuitem">Board Size</gui>. <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game if you’re in the middle of one, then start a new game with the requested board size.
ca: Per a canviar la mida del tauler, premeu el botó de menú de la cantonada superior dreta de la finestra i seleccioneu una opció a <gui style="menuitem">Mida del tauler</gui>. L'<app>Hitori</app> us preguntarà si voleu aturar la partida actual si n'esteu jugant una i iniciarà una nova partida amb la mida de tauler sol·licitada.

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to the game of Hitori.
ca: Introducció al joc de l'Hitori.

note: (itstool) path: page/title
en: Hitori the Game
ca: El joc de l'Hitori

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is a small logic puzzle in a similar vein to the more popular Sudoku. In the game, the player starts with a square board of numbers, and has to <em>paint out</em> cells until there are no duplicate numbers in each row and column. The following rules apply:
ca: L'Hitori és un petit trencaclosques lògic similar al Sudoku, més popular. Al joc, el jugador comença amb un tauler quadrat amb nombres i ha de <em>pintar</em> les caselles fins que no hi hagi cap nombre duplicat a cada fila i columna. Les regles són les següents:

note: (itstool) path: item/p
en: There must only be one of each number in the unpainted cells in each row and column.
ca: Només n'hi ha d'haver un de cada nombre a les caselles sense pintar de cada fila i columna.

note: (itstool) path: item/p
en: No painted cell may be adjacent to another, vertically or horizontally.
ca: Cap casella pintada no pot ser adjacent a una altra, verticalment o horitzontal.

note: (itstool) path: item/p
en: All the unpainted cells must be joined together vertically and horizontally in one group.
ca: Totes les cel·les sense pintar s'han d'unir verticalment i horitzontal en un grup.

note: (itstool) path: page/p
en: These are the only three rules of the game, and so there may well be multiple solutions to a Hitori puzzle board.
ca: Aquestes són les tres úniques regles del joc, i, per tant, poden haver-hi múltiples solucions per a un tauler del trencaclosques Hitori.

note: (itstool) path: figure/title
en: Main game window
ca: Finestra principal del joc

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Hitori</app> main window
ca: Finestra principal de l'<app>Hitori</app>

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Hitori</app> main window.
ca: Finestra principal de l'<app>Hitori</app>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
ca: Ajuda de l'Hitori

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
ca: Ajuda de l'Hitori

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
ca: Ajuda de l'Hitori

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.
ca: Aquest treball està llicenciat sota un <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Reconeixement-CompartirIgual 3.0 No adaptada (CC BY-SA 3.0)</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Hitori Help
ca: <_:media-1/> Ajuda de l'Hitori

note: (itstool) path: section/title
en: Basic Gameplay &amp; Usage
ca: Instruccions del joc i normes

note: (itstool) path: section/title
en: Tips &amp; Tricks
ca: Consells i trucs

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
ca: Reconeixement-CompartirIgual 3.0 No adaptada (CC BY-SA 3.0)

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
ca: Aquesta obra està llicenciada sota una <_:link-1/>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Using <app>Hitori</app> to play a game.
ca: Jugueu una partida a l'<app>Hitori</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Playing a Game
ca: Jugar una partida

note: (itstool) path: page/p
en: To start a new game, press the menu button in the top-right corner of the window, and select <gui style="menuitem">New Game</gui>. If you are already playing a game, <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game.
ca: Per a començar una partida nova, premeu el botó de menú de la cantonada superior dreta de la finestra i seleccioneu <gui style="menuitem">Partida nova</gui>. Si ja esteu jugant una partida, l'<app>Hitori</app> us demanarà si voleu aturar-la.

note: (itstool) path: page/p
en: To paint a cell, click on it; to unpaint it again, click on it again. When cells are painted such that none of the three rules are broken, the game will end and the board may no longer be manipulated.
ca: Per a pintar una casella, feu-hi clic; per a restablir-la, feu-hi clic de nou. Quan es pintin les caselles de manera que no es trenqui cap de les tres regles, la partida s'acabarà i el tauler no podrà manipular-se més.

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Hitori</app> also allows you to tag cells for your own reference when solving a board. This can be achieved by holding <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> and clicking on a cell. They both tag cells differently, and cells can be tagged in both manners at the same time. Tagged cells can be un-tagged by clicking on them again while holding either <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> again.
ca: L'<app>Hitori</app> també us permet d'etiquetar caselles com a referència per a resoldre un tauler. Això es pot fer prement <key>Ctrl</key> o <key>Maj</key> i fent clic en una casella alhora. Cada combinació etiqueta de manera diferent i les caselles es poden etiquetar de les dues maneres alhora. Les caselles etiquetades poden restablir-se fent-hi clic de nou mentre es prem <key>Ctrl</key> o <key>Maj</key>.

note: (itstool) path: media/span
en: Undo
ca: Desfer

note: (itstool) path: media/span
en: Redo
ca: Refer

note: (itstool) path: page/p
en: To undo or redo a move, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> or <gui style="button"><_:media-2/></gui> in the header bar. You may undo or redo as many moves as you like without restriction.
ca: Per a desfer o refer un moviment, premeu <gui style="button"><_:media-1/></gui> o <gui style="button"><_:media-2/></gui> a la barra de capçalera. Podeu desfer o refer tants moviments com vulgueu, sense cap mena de restricció.

note: (itstool) path: media/span
en: Hint
ca: Consell

note: (itstool) path: page/p
en: To get a hint on which cells to paint out, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> in the header bar. A cell will be hinted with a flashing red outline. This shows that the current status of the cell (painted or unpainted) is incorrect, and should be changed for the game to be won.
ca: Per a obtenir un consell sobre quines caselles pintar, premeu <gui style="button"><_:media-1/></gui> a la barra de capçalera. Una casella es mostrarà amb un contorn vermell parpellejant. Això significa que l'estat actual de la casella (pintada o no) és incorrecte i s'ha de canviar per a guanyar la partida.

note: (itstool) path: info/desc
en: Strategies for playing Hitori.
ca: Estratègies per a jugar a l'Hitori.

note: (itstool) path: page/title
en: Gameplay Strategies
ca: Estratègies del joc

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is quite similar to Sudoku, in that it takes logical deduction to work out which cells to paint out. One strategy is to use <key>Shift</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>column</em>, then use <key>Ctrl</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>row</em>.
ca: L'Hitori és força semblant al Sudoku, ja que requereix deducció lògica per a esbrinar quines caselles pintar. Una estratègia és utilitzar la tecla <key>Maj</key> per a etiquetar tots els nombres repetits de cada <em>columna</em> i la tecla <key>Ctrl</key> per a etiquetar tots els nombres repetits de cada <em>fila</em>.

note: (itstool) path: page/p
en: Once this is done for the entire board, the cells which have been tagged both ways are good candidates for painting, although not always. When painting a cell, un-tagging the other cells with the same number in the same row and column as that cell is a good way to keep track of which cells are still violating <link xref="game">rule 1 of Hitori</link>.
ca: Una vegada fet això pertot el tauler, les caselles etiquetades de les dues maneres són bones candidates per a pintar-les, encara que no sempre. Quan es pinta una casella, restablir-ne les altres amb el mateix nombre de la mateixa fila i columna és una bona manera de fer un seguiment de les cel·les que encara estan violant <link xref="game">la primera regla de l'Hitori</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: Always bear in mind that rule 2 of Hitori means that two adjacent cells can’t both be painted. <app>Hitori</app> will highlight in red the cells which violate rule 2. Similarly, groups of cells which violate rule 3 by separating one or more unpainted cells from the other unpainted cells will be highlighted in red.
ca: Tingueu sempre present que la segona regla de l'Hitori significa que dues caselles adjacents no es poden pintar. L'<app>Hitori</app> ressaltarà en vermell les caselles que violin la segona regla. De manera similar, els grups de caselles que violin la tercera regla separant una o més caselles no pintades de les altres es ressaltaran en vermell.

note: (itstool) path: page/p
en: If you get stuck at any point, press <gui style="button">Hint</gui> in the header bar for <app>Hitori</app> to hint a cell which should be painted or unpainted to move closer to a solution.
ca: Si us quedeu bloquejat en cap moment, premeu <gui style="button">Obtingueu un suggeriment per al vostre proper moviment</gui> a la barra de capçalera perquè l'<app>Hitori</app> indiqui una casella que s'hauria de pintar o restablir per a apropar-vos a una solució.
