hitori master - en to da translation catalogue (40 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Changing how the game appears and plays.
da: Ændr spillets udseende og hvordan det spilles.

note: (itstool) path: page/title
en: Customizing the Game
da: Tilpas spillet

note: (itstool) path: page/p
en: The game can be customized by changing the board size — boards from 5–10 cells square are allowed.
da: Spillet kan tilpasses ved at ændre brætstørrelsen – kvadratiske bræt med 5–10 celler er tilladt.

note: (itstool) path: page/p
en: To change the board size, press the menu button in the top-right corner of the window, and select an option from <gui style="menuitem">Board Size</gui>. <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game if you’re in the middle of one, then start a new game with the requested board size.
da: For at ændre brætstørrelsen trykkes på menuknappen i øverste højre hjørne af vinduet og der vælges en indstilling i <gui style="menuitem">Brætstørrelse</gui>. <app>Hitori</app> spørger, om du vil stoppe det nuværende spil, hvis du er midt i et, og så starte et nyt spil med den ønskede brætstørrelse.

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to the game of Hitori.
da: Introduktion til spillet Hitori.

note: (itstool) path: page/title
en: Hitori the Game
da: Spillet Hitori

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is a small logic puzzle in a similar vein to the more popular Sudoku. In the game, the player starts with a square board of numbers, and has to <em>paint out</em> cells until there are no duplicate numbers in each row and column. The following rules apply:
da: Hitori er en lille logisk opgave, i samme stil som det mere populære Sudoku. I spillet starter spilleren med et kvadratisk bræt med tal, og skal så <em>overmale</em> cellerne indtil der ikke er nogen ens tal i hver række og kolonne. Følgende regler gælder:

note: (itstool) path: item/p
en: There must only be one of each number in the unpainted cells in each row and column.
da: Der må kun være ét af hvert tal i de umalede celler i hver række og kolonne.

note: (itstool) path: item/p
en: No painted cell may be adjacent to another, vertically or horizontally.
da: Malede celler må ikke være ved siden af hinanden, hverken lodret eller vandret.

note: (itstool) path: item/p
en: All the unpainted cells must be joined together vertically and horizontally in one group.
da: Alle de umalede celler skal forbindes lodret og vandret i en gruppe.

note: (itstool) path: page/p
en: These are the only three rules of the game, and so there may well be multiple solutions to a Hitori puzzle board.
da: Det er de eneste tre regler i spillet, så der kan være flere løsninger til et Hitori-opgavebræt.

note: (itstool) path: figure/title
en: Main game window
da: Spillets hovedvindue

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Hitori</app> main window
da: Hovedvinduet i <app>Hitori</app>

[ctx: _]
note: (itstool) path: figure/media This is a reference to an external file such as an image or video. When the file changes, the md5 hash will change to let you know you need to update your localized copy. The msgstr is not used at all. Set it to whatever you like once you have updated your copy of the fi
en: external ref='figures/hitori_main_window.png' md5='7aa0ef330099fdc2b2d9b93b19393033'
da: [billedet indeholder ikke noget som kan oversættes]

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Hitori</app> main window.
da: Hovedvinduet i <app>Hitori</app>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
da: Hjælp til Hitori

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
da: Hjælp til Hitori

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
da: Hjælp til Hitori

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.
da: Værket er licenseret under en <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Kreditering-Deling på samme vilkår 3.0 Ikke porteret-licens</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Hitori Help
da: <_:media-1/> Hjælp til Hitori

note: (itstool) path: section/title
en: Basic Gameplay &amp; Usage
da: Grundlæggende gameplay og anvendelse

note: (itstool) path: section/title
en: Tips &amp; Tricks
da: Tips og tricks

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
da: Creative Commons Kreditering-Deling på samme vilkår 3.0 Ikke porteret-licens

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
da: Værket er licenseret under en <_:link-1/>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Using <app>Hitori</app> to play a game.
da: Tag et spil <app>Hitori</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Playing a Game
da: Sådan spilles der

note: (itstool) path: page/p
en: To start a new game, press the menu button in the top-right corner of the window, and select <gui style="menuitem">New Game</gui>. If you are already playing a game, <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game.
da: For at starte et nyt spil trykkes på menuknappen i øverste højre hjørne af vinduet og der vælges <gui style="menuitem">Nyt spil</gui>. Hvis du allerede er i gang med et spil, spørger <app>Hitori</app>, om du vil stoppe det nuværende spil.

note: (itstool) path: page/p
en: To paint a cell, click on it; to unpaint it again, click on it again. When cells are painted such that none of the three rules are broken, the game will end and the board may no longer be manipulated.
da: Klik på en celle for at male den. Klik på den igen for at fjerne malingen. Når cellerne er malet, så ingen af de tre regler brydes, så slutter spillet, og brættet kan ikke længere ændres.

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Hitori</app> also allows you to tag cells for your own reference when solving a board. This can be achieved by holding <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> and clicking on a cell. They both tag cells differently, and cells can be tagged in both manners at the same time. Tagged cells can be un-tagged by clicking on them again while holding either <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> again.
da: <app>Hitori</app> giver dig også mulighed for at tilføje mærkat på cellerne for at hjælpe dig med at løse et bræt. Det kan gøres ved at holde <key>Ctrl</key> eller <key>Skift</key> nede og klikke på en celle. De sætter forskellige mærkater på cellerne, og cellerne kan få tilføjet mærkat på begge måder på samme tid. Celler som har fået tilføjet mærkat på kan få fjernet deres mærkat ved at klikke på dem igen, mens enten <key>Ctrl</key> eller <key>Skift</key> holdes nede.

note: (itstool) path: media/span
en: Undo
da: Fortryd

note: (itstool) path: media/span
en: Redo
da: Omgør

note: (itstool) path: page/p
en: To undo or redo a move, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> or <gui style="button"><_:media-2/></gui> in the header bar. You may undo or redo as many moves as you like without restriction.
da: For at fortryde eller omgøre et træk trykkes på <gui style="button"><_:media-1/></gui> eller <gui style="button"><_:media-2/></gui> i hovedlinjen. Du kan fortryde eller omgøre så mange træk, du ønsker, uden begrænsning.

note: (itstool) path: media/span
en: Hint
da: Tip

note: (itstool) path: page/p
en: To get a hint on which cells to paint out, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> in the header bar. A cell will be hinted with a flashing red outline. This shows that the current status of the cell (painted or unpainted) is incorrect, and should be changed for the game to be won.
da: For at få et tip til hvilke celler, der skal overmales, trykkes på <gui style="button"><_:media-1/></gui> i hovedlinjen. En celle indikeres med et blinkende rødt omrids. Det viser, at cellens nuværende status (malet eller umalet) er forkert, og bør ændres for kunne vinde spillet.

note: (itstool) path: info/desc
en: Strategies for playing Hitori.
da: Spilstrategier til Hitori.

note: (itstool) path: page/title
en: Gameplay Strategies
da: Spilstrategier

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is quite similar to Sudoku, in that it takes logical deduction to work out which cells to paint out. One strategy is to use <key>Shift</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>column</em>, then use <key>Ctrl</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>row</em>.
da: Hitori ligner på mange måder Sudoku, da det kræver logisk omtanke at finde ud af hvilke celler, der skal overmales. Én strategi er at bruge <key>Skift</key>-klik for at tilføje mærkat på alle de tal som gentages i hver <em>kolonne</em>, og så bruge <key>Ctrl</key>-klik for at tilføje mærkat på alle de tal som gentages i hver <em>række</em>.

note: (itstool) path: page/p
en: Once this is done for the entire board, the cells which have been tagged both ways are good candidates for painting, although not always. When painting a cell, un-tagging the other cells with the same number in the same row and column as that cell is a good way to keep track of which cells are still violating <link xref="game">rule 1 of Hitori</link>.
da: Når det er gjort på hele brættet, så er de celler, der har fået tilføjet mærkat på begge måder, gode kandidater til at blive malet – dog ikke altid. Når en celle males, så kan du fjerne mærkaterne på de andre celler som har det samme tal i den samme række eller kolonne. Det er en god måde til at holde styr på hvilke celler, der stadigvæk bryder <link xref="game">Hitoris regel nummer 1</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: Always bear in mind that rule 2 of Hitori means that two adjacent cells can’t both be painted. <app>Hitori</app> will highlight in red the cells which violate rule 2. Similarly, groups of cells which violate rule 3 by separating one or more unpainted cells from the other unpainted cells will be highlighted in red.
da: Husk altid på at Hitoris regel nummer 2 betyder, at du ikke kan male to celler som er ved siden af hinanden. <app>Hitori</app> fremhæver celler, der bryder regel nummer 2, med rødt. På samme måde fremhæves grupper af celler, der bryder regel nummer 3 ved at adskille en eller flere umalede celler fra de andre umalede celler, med rødt.

note: (itstool) path: page/p
en: If you get stuck at any point, press <gui style="button">Hint</gui> in the header bar for <app>Hitori</app> to hint a cell which should be painted or unpainted to move closer to a solution.
da: Hvis du ikke kan komme videre, så tryk på <gui style="button">Tip</gui> i hovedlinjen for at få <app>Hitori</app> til at indikere en celle, der skal males eller have fjernet malingen, for at komme tættere på en løsning.
