hitori master - en to eu translation catalogue (39 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Changing how the game appears and plays.
eu: Joko batek duen itxura eta funtzionamendua aldatzea.

note: (itstool) path: page/title
en: Customizing the Game
eu: Jokoa pertsonalizatzea

note: (itstool) path: page/p
en: The game can be customized by changing the board size — boards from 5–10 cells square are allowed.
eu: Jokoa pertsonalizatzeko, aldatu taularen tamaina — 5-10 gelaxkatako taulak onartzen dira.

note: (itstool) path: page/p
en: To change the board size, press the menu button in the top-right corner of the window, and select an option from <gui style="menuitem">Board Size</gui>. <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game if you’re in the middle of one, then start a new game with the requested board size.
eu: Taularen tamaina aldatzeko, sakatu leihoaren goiko eskuineko izkinan dagoen menu-botoia eta hautatu aukera bat <gui style="menuitem">Taularen tamaina</gui> atalean. <app>Hitori</app> aplikazioak galdetuko du ea uneko jokoa geldituko den eta joko berria abiaraziko den taularen tamaina berriarekin.

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to the game of Hitori.
eu: Hitori jokoaren sarrera

note: (itstool) path: page/title
en: Hitori the Game
eu: Hitori jokoa

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is a small logic puzzle in a similar vein to the more popular Sudoku. In the game, the player starts with a square board of numbers, and has to <em>paint out</em> cells until there are no duplicate numbers in each row and column. The following rules apply:
eu: Hitoria puzzle logiko txiki bat da, Sudoku ospetsuaren antzekoa. Jokoan, jokalaria zenbakien taula karratu batean hasten da eta gelaxkak <em>margotu</em> behar dira errenkada eta zutabe bakoitzean zenbaki bikoiztuak ez dauden arte. Honako arauak aplikatzen dira:

note: (itstool) path: item/p
en: There must only be one of each number in the unpainted cells in each row and column.
eu: Errendaka eta zutabe bakoitzean margotu gabeko gelaxketan zenbaki bakoitzeko bana soilik egon behar du.

note: (itstool) path: item/p
en: No painted cell may be adjacent to another, vertically or horizontally.
eu: Margotutako gelaxkek ezin dute elkarren alboan egon, ez bertikalean ez horizontalean.

note: (itstool) path: item/p
en: All the unpainted cells must be joined together vertically and horizontally in one group.
eu: Margotu gabeko gelaxkek elkarrekin lotuta egon behar dute bertikalean eta horizontalean talde batean.

note: (itstool) path: page/p
en: These are the only three rules of the game, and so there may well be multiple solutions to a Hitori puzzle board.
eu: Horiek dira jokoaren hiru arau bakarrak. Beraz, Hitori puzzle batek konponbide anitz eduki ditzake.

note: (itstool) path: figure/title
en: Main game window
eu: Jokoaren leiho nagusia

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Hitori</app> main window
eu: <app>Hitori</app> leiho nagusia

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Hitori</app> main window.
eu: <app>Hitori</app> leiho nagusia.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
eu: Hitori laguntza

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
eu: Hitori laguntza

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
eu: Hitori laguntza

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.
eu: Lan  hau <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported</link> lizentzia pean banatzen da.

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Hitori Help
eu: <_:media-1/> Hitori laguntza

note: (itstool) path: section/title
en: Basic Gameplay &amp; Usage
eu: Jokoaren oinarrizko erabilera

note: (itstool) path: section/title
en: Tips &amp; Tricks
eu: Iradokizunak eta trikimailuak

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
eu: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported lizentzia

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
eu: Lan honen lizentzia <_:link-1/> da.

note: (itstool) path: info/desc
en: Using <app>Hitori</app> to play a game.
eu: <app>Hitori</app> erabiltzea joko batean.

note: (itstool) path: page/title
en: Playing a Game
eu: Joko bat jokatzea

note: (itstool) path: page/p
en: To start a new game, press the menu button in the top-right corner of the window, and select <gui style="menuitem">New Game</gui>. If you are already playing a game, <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game.
eu: Joko berria abiarazteko, sakatu leihoaren goiko eskuineko izkinan dagoen menu-botoia eta hautatu <gui style="menuitem">Joko berria</gui>. Lehendik joko bat hasita badago, <app>Hitorik</app> galdetuko du ea uneko jokoa geldituko den ala ez.

note: (itstool) path: page/p
en: To paint a cell, click on it; to unpaint it again, click on it again. When cells are painted such that none of the three rules are broken, the game will end and the board may no longer be manipulated.
eu: Gelaxka bat margotzeko, egin klik gainean; margoa kentzeko, egin klik berriro. Gelaxkak margotuta badaude eta hiru arauak betetzen badira, jokoa amaitu egingo da eta taula ezin da gehiago aldatu.

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Hitori</app> also allows you to tag cells for your own reference when solving a board. This can be achieved by holding <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> and clicking on a cell. They both tag cells differently, and cells can be tagged in both manners at the same time. Tagged cells can be un-tagged by clicking on them again while holding either <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> again.
eu: <app>Hitorin</app> gelaxkak etiketatu daitezke erreferentzia gisa edukitzeko taula bat ebaztean. Hori egiteko, eutsi sakatuta <key>Ctrl</key> edo <key>Shift</key> tekla eta egin klik gelaxka batean. Bi aukera horiek modu desberdinean etiketatzen dute gelaxka, eta gelaxkak bi modu horietan etiketatu daitezke aldi berean. Etiketatutako gelaxkei etiketa kentzeko, egin klik berriro haien gainean <key>Ctrl</key> edo <key>Shift</key> sakatuta dagoen bitartean.

note: (itstool) path: media/span
en: Undo
eu: Desegin

note: (itstool) path: media/span
en: Redo
eu: Berregin

note: (itstool) path: page/p
en: To undo or redo a move, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> or <gui style="button"><_:media-2/></gui> in the header bar. You may undo or redo as many moves as you like without restriction.
eu: Mugimentu bat desegin edo berregiteko, sakatu <gui style="button"><_:media-1/></gui> edo <gui style="button"><_:media-2/></gui> goiburu-barran. Nahi adina mugimendu desegin edo berregin daitezke mugarik gabe.

note: (itstool) path: media/span
en: Hint
eu: Iradokizuna

note: (itstool) path: page/p
en: To get a hint on which cells to paint out, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> in the header bar. A cell will be hinted with a flashing red outline. This shows that the current status of the cell (painted or unpainted) is incorrect, and should be changed for the game to be won.
eu: Margotu behar diren gelaxken iradokizuna jasotzeko, sakatu <gui style="button"><_:media-1/></gui> goiburu-barran. Gelaxka batean ertz gorri keinukari bat agertuko da iradokizun gisa. Horrek esan nahi du gelaxkaren uneko egoera (margotua edo margotu gabea) okerra dela, eta aldatu egin behar dela jokoa irabazi ahal izateko.

note: (itstool) path: info/desc
en: Strategies for playing Hitori.
eu: Hitorirekin jokatzeko estrategiak.

note: (itstool) path: page/title
en: Gameplay Strategies
eu: Joko-estrategiak

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is quite similar to Sudoku, in that it takes logical deduction to work out which cells to paint out. One strategy is to use <key>Shift</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>column</em>, then use <key>Ctrl</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>row</em>.
eu: Hitori jokoa sudokuen oso antzekoa da, dedukzio logikoak erabili behar baitira margotuko diren gelaxkak zeintzuk diren jakiteko. Estrategia bat da <key>Shift</key>+klik erabiltzea <em>zutabe</em> bakoitzeko zenbaki errepikatu guztiak etiketatzeko, eta ondoren <key>Ctrl</key>+klik erabiltzea <em>errenkada</em> bakoitzeko zenbaki errepikatu guztiak etiketatzeko.

note: (itstool) path: page/p
en: Once this is done for the entire board, the cells which have been tagged both ways are good candidates for painting, although not always. When painting a cell, un-tagging the other cells with the same number in the same row and column as that cell is a good way to keep track of which cells are still violating <link xref="game">rule 1 of Hitori</link>.
eu: Hori taula osorako egin ondoren, bi moduetara etiketatu diren gelaxkak margotzeko hautagai onak dira, baina ez beti. Gelaxka bat margotzean, zenbaki bera errenkada eta zutabe berean duten gainerako gelaxken etiketa kentzea modu ona da <link xref="game">Hitoriren lehen araua</link> urratzen ari diren gelaxkak zeintzuk diren jakiteko.

note: (itstool) path: page/p
en: Always bear in mind that rule 2 of Hitori means that two adjacent cells can’t both be painted. <app>Hitori</app> will highlight in red the cells which violate rule 2. Similarly, groups of cells which violate rule 3 by separating one or more unpainted cells from the other unpainted cells will be highlighted in red.
eu: Kontuan izan beti Hitoriren bigarren arauak esan nahi duela elkarren alboko bi gelaxkak ezin direla margotu. <app>Hitori</app> aplikazioak gorriz nabarmenduko ditu bigarren araua hausten duten gelaxkak. Era berean, hirugarren araua betetzen ez duten gelaxka taldeak, alegia margotu gabeko gelaxka bat edo gehiago gainerako margotu gabeko gelaxketatik banatzen dituztenak, gorriz nabarmenduko dira.

note: (itstool) path: page/p
en: If you get stuck at any point, press <gui style="button">Hint</gui> in the header bar for <app>Hitori</app> to hint a cell which should be painted or unpainted to move closer to a solution.
eu: Punturen batean trabatuta geratzen bazara, sakatu <app>Hitoriren</app> goiburu-barrako <gui style="button">Iradokizuna</gui> aukera margotu edo ez margotu behar den gelaxka bat ezagutzeko, horrela jokoa errazago ebazteko.
