hitori master - en to ro translation catalogue (39 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Changing how the game appears and plays.
ro: Schimbarea modului de aparență și de joacă.

note: (itstool) path: page/title
en: Customizing the Game
ro: Personalizarea jocului

note: (itstool) path: page/p
en: The game can be customized by changing the board size — boards from 5–10 cells square are allowed.
ro: Jocul poate fi personalizat prin schimbarea dimensiunii tablei - table din 5-10 celule pătrate sunt permise.

note: (itstool) path: page/p
en: To change the board size, press the menu button in the top-right corner of the window, and select an option from <gui style="menuitem">Board Size</gui>. <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game if you’re in the middle of one, then start a new game with the requested board size.
ro: Pentru a modifica dimensiunea tablei, apăsați butonul meniu din dreapta sus a ferestrei, ș selectați <gui style="menuitem">Mărime tablă</gui>. <app>Hitori</app> va întreba dacă doriți să opriți jocul actual, dacă vă aflați în mijlocul unuia, apoi va începe un joc nou cu dimensiunea tablei solicitate.

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to the game of Hitori.
ro: Introducere în jocul de Hitori.

note: (itstool) path: page/title
en: Hitori the Game
ro: Jocul Hitori

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is a small logic puzzle in a similar vein to the more popular Sudoku. In the game, the player starts with a square board of numbers, and has to <em>paint out</em> cells until there are no duplicate numbers in each row and column. The following rules apply:
ro: Hitori este un mic puzzle logic similar popularului Sudoku. În joc, jucătorul începe cu o tablă pătrată de numere și trebuie să <em>picteze</em> celulele până nu există mai multe numere identice în fiecare rând și coloană. Se aplică următoarele reguli:

note: (itstool) path: item/p
en: There must only be one of each number in the unpainted cells in each row and column.
ro: Trebuie să fie doar unul din fiecare număr în celulele nepictate în fiecare rând și coloană.

note: (itstool) path: item/p
en: No painted cell may be adjacent to another, vertically or horizontally.
ro: Nici o celulă pictată nu poate fi adiacentă cu alta, vertical sau orizontal.

note: (itstool) path: item/p
en: All the unpainted cells must be joined together vertically and horizontally in one group.
ro: Toate celulele nepicate trebuiesc alăturate împreună vertical și orizontal într-un singur grup.

note: (itstool) path: page/p
en: These are the only three rules of the game, and so there may well be multiple solutions to a Hitori puzzle board.
ro: Acestea sunt doar trei reguli de joc, și deci pot fi mai multe soluții pentru o tablă de puzzle Hitori.

note: (itstool) path: figure/title
en: Main game window
ro: Fereastra principală de joc

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Hitori</app> main window
ro: Fereastra principală <app>Hitori</app>

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Hitori</app> main window.
ro: Fereastra principală <app>Hitori</app>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
ro: Ajutor Hitori

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
ro: Ajutor Hitori

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Hitori Help
ro: Ajutor Hitori

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.
ro: Această lucrare este licențiată sub <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> Hitori Help
ro: <_:media-1/> Ajutor Hitori

note: (itstool) path: section/title
en: Basic Gameplay &amp; Usage
ro: Utilizarea și jocul rudimentar

note: (itstool) path: section/title
en: Tips &amp; Tricks
ro: Sfaturi și trucuri

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
ro: Licență CreativeCommons Atribuire-Distribuire în condiții identice 3.0 Ne-adaptată

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
ro: Această lucrare este licențiată sub o <_:link-1/>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Using <app>Hitori</app> to play a game.
ro: Utilizarea <app>Hitori</app> pentru a juca un joc.

note: (itstool) path: page/title
en: Playing a Game
ro: Jucarea unei partide

note: (itstool) path: page/p
en: To start a new game, press the menu button in the top-right corner of the window, and select <gui style="menuitem">New Game</gui>. If you are already playing a game, <app>Hitori</app> will ask if you want to stop the current game.
ro: Pentru a porni un nou joc, apăsați butonul meniu din colțul dreapta sus al ferestrei, și selectați <gui style="menuitem">Joc nou</gui>. Dacă jucați deja un alt joc, <app>Hitori</app> vă va întreba dacă doriți să opriți jocul curent.

note: (itstool) path: page/p
en: To paint a cell, click on it; to unpaint it again, click on it again. When cells are painted such that none of the three rules are broken, the game will end and the board may no longer be manipulated.
ro: Pentru a picta o celulă, apăsați pe ea; pentru a o depicta, apăsați pe ea din nou. Atunci când celulele sunt pictate astfel că niciuna din cele trei regulile nu sunt încălcate, jocul se va termina și tabla nu mai poate fi manipulată.

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Hitori</app> also allows you to tag cells for your own reference when solving a board. This can be achieved by holding <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> and clicking on a cell. They both tag cells differently, and cells can be tagged in both manners at the same time. Tagged cells can be un-tagged by clicking on them again while holding either <key>Ctrl</key> or <key>Shift</key> again.
ro: <app>Hitori</app> de asemenea, vă permite să etichetați celule pentru referința dumneavoastră atunci când rezolvați o tablă. Acest lucru poate fi realizat prin menținerea <key>Ctrl</key> sau <key>Shift</key> și apăsând clic pe acea celulă. Amândouă etichetează celulele diferit și celulele pot fi etichetate în ambele maniere, în același timp. Celulele etichetate pot fi de-etichetate, apăsând pe ele din nou, în timp ce mențineți, fie <key>Ctrl</key> sau <key>Shift</key> din nou.

note: (itstool) path: media/span
en: Undo
ro: Anulează

note: (itstool) path: media/span
en: Redo
ro: Refă

note: (itstool) path: page/p
en: To undo or redo a move, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> or <gui style="button"><_:media-2/></gui> in the header bar. You may undo or redo as many moves as you like without restriction.
ro: Pentru a anula sau a reface o mișcare alegeți <gui style="button"><_:media-1/></gui><gui style="button"><_:media-2/></gui> din bara de unelte. Puteți anula sau a reface, atâtea mutări câte doriți fără nici o restricție.

note: (itstool) path: media/span
en: Hint
ro: Indiciu

note: (itstool) path: page/p
en: To get a hint on which cells to paint out, press <gui style="button"><_:media-1/></gui> in the header bar. A cell will be hinted with a flashing red outline. This shows that the current status of the cell (painted or unpainted) is incorrect, and should be changed for the game to be won.
ro: Pentru a obține un indiciu despre care celule trebuiesc pictate, selectați <gui style="button"><_:media-1/></gui>. O celulă va fi etichetată cu un contur roșu intermitent. Acest lucru arată că starea actuală a acelei celule (pictată sau nu) este incorectă și ar trebui să fie schimbată pentru ca jocul să fie câștigat.

note: (itstool) path: info/desc
en: Strategies for playing Hitori.
ro: Strategii pentru a juca Hitori.

note: (itstool) path: page/title
en: Gameplay Strategies
ro: Strategii de joc

note: (itstool) path: page/p
en: Hitori is quite similar to Sudoku, in that it takes logical deduction to work out which cells to paint out. One strategy is to use <key>Shift</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>column</em>, then use <key>Ctrl</key>-clicking to tag all the repeated numbers in each <em>row</em>.
ro: Hitori este destul de similar cu Sudoku, în care este nevoie de deducție logică pentru a determina care celule trebuiesc pictate. O strategie este de a utiliza <key>Shift</key>-clic pentru a eticheta toate numerele ce se repetă în fiecare <em>coloană</em>, apoi utilizați <key>Ctrl</key>-clic pentru a eticheta toate numerele ce se repetă în fiecare <em>rând</em>.

note: (itstool) path: page/p
en: Once this is done for the entire board, the cells which have been tagged both ways are good candidates for painting, although not always. When painting a cell, un-tagging the other cells with the same number in the same row and column as that cell is a good way to keep track of which cells are still violating <link xref="game">rule 1 of Hitori</link>.
ro: Odată ce acest lucru se face pentru întreaga tablă, celulele care au fost etichetate în ambele sensuri sunt bune candidate pentru pictare, deși nu întotdeauna. Când o celulă este pictată, neetichetarea altor celule cu același număr în același rând și coloană ca acea celula este o modalitate bună de a urmări care celulele încă încalcă <link xref="game">regula 1 din Hitori</link>.

note: (itstool) path: page/p
en: Always bear in mind that rule 2 of Hitori means that two adjacent cells can’t both be painted. <app>Hitori</app> will highlight in red the cells which violate rule 2. Similarly, groups of cells which violate rule 3 by separating one or more unpainted cells from the other unpainted cells will be highlighted in red.
ro: Întotdeauna țineți minte că regula 2 din Hitori înseamnă că două celule adiacente nu pot fi ambele pictate. <app>Hitori</app> va evidenția în roșu celulele care încalcă regula 2. În mod similar, grupuri de celule care încalcă regula 3, prin separarea a uneia sau mai multe celule nepictate de alte celule nepictate vor fi evidențiate în roșu.

note: (itstool) path: page/p
en: If you get stuck at any point, press <gui style="button">Hint</gui> in the header bar for <app>Hitori</app> to hint a cell which should be painted or unpainted to move closer to a solution.
ro: Dacă rămâneți blocat în orice moment, apăsați <gui style="button">Indiciu</gui> din bara de unelte ca <app>Hitori</app> să evidențieze o celulă care ar trebui să fie pictată sau depictată, pentru a vă apropia de o soluție.
