hitori master - en to be translation catalogue (42 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
be: Гуляць у галаваломку Hitori

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
be: лагічная;;гульня;логіка;сетка;галаваломка;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
be: Hitori — гэта лагічная галаваломка падобная да папулярнай гульні судоку.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
be: Гульня з абмежаваным часам, трэба як мага хутчэй прыбраць усе паўторы лічбаў у кожным радку і слупку. Клеткі можна пазначаць, каб было прасцей шукаць рашэнне. Падтрымліваецца некалькі памераў гульнявога поля. Калі цяжка зрабіць наступны ход, гульня можа даць вам падказку.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
be: Пачаць новую гульню

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
be: Пазначыць клетку

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
be: Адрабіць апошні ход

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
be: Паўтарыць скасаваны ход

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
be: Атрымаць падказку для наступнага ходу

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
be: Паказаць даведку

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
be: Паказаць спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
be: Выйсці

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
be: Раскрыць/закрыць меню

en: _New Game
be: _Новая гульня

en: Board _Size
be: Памер _Поля

en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

en: _Help
be: _Даведка

en: _About Hitori
be: _Пра Hitori

en: Undo your last move
be: Адрабіць апошні ход

en: Redo a move
be: Паўтарыць скасаваны ход

en: Get a hint for your next move
be: Атрымаць падказку для наступнага хода

en: Board size
be: Памер поля

en: The size of the board, in cells.
be: Памер поля, у клетках.

en: Window maximized state
be: Стан акна – разгорнута

en: Whether the window is maximized.
be: Ці разгорнута акно.

en: Window position
be: Становішча акна

en: Window position (x and y).
be: Становішча акна (x, y).

en: Window size
be: Памер акна

en: Window size (width and height).
be: Памер акна (шырыня і вышыня).

en: The help contents could not be displayed
be: Немагчыма паказаць змест даведкі

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
be: Аўтарскае права © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
be: Лагічная галаваломка распрацаваная Nikoli

en: Hitori Website
be: Сайт Hitori

en: Enable debug mode
be: Уключыць рэжым адладкі

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
be: Пачаць стварэнне поля

note: Options
en: - Play a game of Hitori
be: - Гуляць у Hitori

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
be: Немагчыма разабраць параметры загаднага радка: %s

en: Do you want to stop the current game?
be: Спыніць бягучую гульню?

en: Keep _Playing
be: Працягваць _гульню

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
be: Вы перамаглі за %02u:%02u!

en: _Quit
be: _Выйсці

en: _Play Again
be: _Гуляць зноў
