hitori master - en to da translation catalogue (43 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
da: Spil opgavespillet Hitori

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
da: opgave;tænkespil;spil;logik;gitter;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
da: Hitori er et spil om logik i stil med det populære spil Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
da: Du spiller mod uret, mens du forsøger at eliminere alle de ens tal i hver række og kolonne på hurtigst mulig tid. Der understøttes flere brætstørrelser, og du kan placere markører på cellerne for at hjælpe med at finde løsningen. Hvis du sidder fast, kan du få et tip.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
da: Tilføj mærkat på en celle

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
da: Fortryd dit sidste træk

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
da: Omgør et træk

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
da: Få et tip til dit næste træk

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
da: Menu til/fra

en: _New Game
da: _Nyt spil

en: Board _Size
da: Bræt_størrelse

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Hitori
da: _Om Hitori

en: Undo your last move
da: Fortryd dit sidste træk

en: Redo a move
da: Omgør et træk

en: Get a hint for your next move
da: Få et tip til dit næste træk

en: Board size
da: Brætstørrelse

en: The size of the board, in cells.
da: Størrelsen på brættet i celler.

en: Window maximized state
da: Vinduets maksimeret tilstand

en: Whether the window is maximized.
da: Om vinduet er maksimeret.

en: Window position
da: Vinduesposition

en: Window position (x and y).
da: Vinduesposition (x og y).

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: The help contents could not be displayed
da: Hjælpeindholdet kunne ikke vises

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
da: Ophavsret © 2007-2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
da: Et opgavespil om logik oprindeligt designet af Nikoli

en: Hitori Website
da: Hitoris hjemmeside

en: Enable debug mode
da: Slå fejlsøgningstilstand til

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
da: Grundlagstal for brætoprettelsen

note: Options
en: - Play a game of Hitori
da: - Spil Hitori

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
da: Tilvalg for kommandolinje kunne ikke fortolkes: %s

en: Do you want to stop the current game?
da: Ønsker du at stoppe det aktuelle spil?

en: Keep _Playing
da: Fortsæt med at _spille

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
da: Du vandt i tiden %02u:%02u!

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Play Again
da: _Spil igen
