hitori master - en to de translation catalogue (42 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
de: Das Hitori-Puzzle spielen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
de: puzzle;spiel;logik,gitter;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
de: Hitori ist ein Logikspiel, ähnlich dem bekannten Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
de: Sie spielen gegen die Uhr. Dabei versuchen Sie so schnell wie möglich so viele doppelte Zahlen wie möglich in einer Reihe oder Spalte zu entfernen. Unterschiedliche Spielfeldgrößen werden unterstützt, dabei können Sie Markierungen verwenden, die Ihnen bei der Lösung der Aufgabe helfen. Falls Sie mal nicht weiterkommen, kann Ihnen das Spiel einen Tipp geben.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
de: Eine neue Spielpartie beginnen

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
de: Eine Zelle markieren

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
de: Den letzten Zug rückgängig machen

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
de: Den letzten Zug wiederholen

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
de: Für den nächsten Zug einen Tipp bekommen

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
de: Hilfe anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
de: Tastenkombinationen anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
de: Beenden

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
de: Menü ein-/ausblenden

en: _New Game
de: _Neues Spiel

en: Board _Size
de: Spielfeld_größe

en: _Keyboard Shortcuts
de: _Tastenkombinationen

en: _Help
de: _Hilfe

en: _About Hitori
de: _Info zu Hitori

en: Undo your last move
de: Den letzten Zug rückgängig machen

en: Redo a move
de: Den letzten Zug wiederholen

en: Get a hint for your next move
de: Für den nächsten Zug einen Tipp bekommen

en: Board size
de: Spielfeldgröße

en: The size of the board, in cells.
de: Die Größe des Spielfelds in Zellen.

en: Window maximized state
de: Fenstermaximierungszustand

en: Whether the window is maximized.
de: Legt fest, ob das Fenster maximiert ist.

en: Window position
de: Fensterposition

en: Window position (x and y).
de: Fensterposition (x und y).

en: Window size
de: Fenstergröße

en: Window size (width and height).
de: Fenstergröße (Breite und Höhe).

en: The help contents could not be displayed
de: Die Hilfe konnte nicht angezeigt werden

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
de: Copyright © 2007–2012 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
de: Ein von Nikoli entworfenes Logikspiel

en: Hitori Website
de: Hitori-Webseite

en: Enable debug mode
de: Fehlerdiagnose aktivieren

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
de: Basiszahl zur Spielfelderzeugung wählen

note: Options
en: - Play a game of Hitori
de: – ein Hitori-Puzzle spielen

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
de: Befehlszeilenoptionen konnten nicht ausgewertet werden: %s

en: Do you want to stop the current game?
de: Möchten Sie das aktuelle Spiel wirklich beenden?

en: Keep _Playing
de: _Weiterspielen

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
de: Sie haben in einer Zeit von %02u:%02u gewonnen!

en: _Quit
de: _Beenden

en: _Play Again
de: Nochmal _spielen
