hitori master - en to eu translation catalogue (42 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
eu: Jokatu Hitori puzzlera

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
eu: puzzlea;jokoa;logika;sareta;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
eu: Hitori logika motako joko bat da, Sudoku joko ospetsuaren antzekoa.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
eu: Ordulariaren aurka jokatzen duzu, errenkada eta zutabe bakoitzean bikoiztutako zenbaki guztiak kentzen saiatuz ahalik eta azkarren. Hainbat tamainatako taulak daude, markatzaileak gelaxketan ezarri ditzakezu ebazpenean laguntzeko. Noraezean aurkitzen bazara, jokoak argibide bat eman dezake.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
eu: Etiketatu gelaxka bat

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
eu: Desegin zure azken mugimendua

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
eu: Berregin mugimendua

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
eu: Hurrengo mugimendua iradokitzen du

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
eu: Erakutsi lasterbideak

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
eu: Txandakatu menua

en: _New Game
eu: _Joko berria

en: Board _Size
eu: Taularen _tamaina

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About Hitori
eu: Hitori jokoari _buruz

en: Undo your last move
eu: Desegin zure azken mugimendua

en: Redo a move
eu: Berregin mugimendua

en: Get a hint for your next move
eu: Hurrengo mugimendua iradokitzen du

en: Board size
eu: Taularen tamaina

en: The size of the board, in cells.
eu: Taularen tamaina (gelaxketan).

en: Window maximized state
eu: Leiho maximizatuaren egoera

en: Whether the window is maximized.
eu: Leihoa maximizatuta dagoen edo ez

en: Window position
eu: Leihoaren posizioa

en: Window position (x and y).
eu: Leihoaren posizioa (x eta y).

en: Window size
eu: Leihoaren tamaina

en: Window size (width and height).
eu: Leihoaren tamaina (zabalera eta altuera).

en: The help contents could not be displayed
eu: Ezin izan da laguntzaren edukia bistaratu

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
eu: Copyright-a © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
eu: Jatorrian Nikoli-k diseinatutako logika-puzzlea

en: Hitori Website
eu: Hitoriren webgunea

en: Enable debug mode
eu: Gaitu arazketa modua

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
eu: Hazia (taula sortzeko)

note: Options
en: - Play a game of Hitori
eu: - Jokatu Hitori jokora

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
eu: Ezin izan dira komando-lerroaren aukerak analizatu: %s

en: Do you want to stop the current game?
eu: Uneko jokoa gelditzea nahi duzu?

en: Keep _Playing
eu: Jarraitu _jokatzen

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
eu: Irabazi egin duzu %02u:%02u denboran!

en: _Quit
eu: I_rten

en: _Play Again
eu: Jokatu _berriro
