hitori master - en to fi translation catalogue (42 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
fi: Pelaa Hitori-pulmapeliä

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
fi: puzzle;game;logic;grid;pulma;peli;logiikka;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
fi: Hitori on sudokun kaltainen logiikkapeli.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
fi: Pelaat kelloa vastaan, tavoitteenasi on hankkiutua eroon kaikista tuplanumeroista jokaisessa rivissä ja sarakkeessa mahdollisimman nopeasti. Peli tukee useita eri laudan kokoja, halutessasi voit asettaa merkkejä soluihin ratkaisun selvittämiseksi. Jos olet jumissa, peli voi antaa vihjeen.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
fi: Merkitse solu

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
fi: Kumoa viimeisin siirto

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
fi: Tee uudelleen siirto

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
fi: Pyydä vihje seuraavaa siirtoa varten

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
fi: Avaa tai sulje valikko

en: _New Game
fi: _Uusi peli

en: Board _Size
fi: Lau_dan koko

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Hitori
fi: _Tietoja - Hitori

en: Undo your last move
fi: Kumoa viimeisin siirto

en: Redo a move
fi: Tee uudelleen siirto

en: Get a hint for your next move
fi: Pyydä vihje seuraavaa siirtoa varten

en: Board size
fi: Laudan koko

en: The size of the board, in cells.
fi: Laudan koko soluissa.

en: Window maximized state
fi: Ikkunan suurennuksen tila

en: Whether the window is maximized.
fi: Onko ikkuna suurennettu.

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (x and y).
fi: Ikkunan sijainti (x ja y).

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: The help contents could not be displayed
fi: Ohjeen sisällön näyttäminen epäonnistui

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
fi: Tekijänoikeus © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
fi: Alkujaan Nikolin suunnittelema logiikkapeli

en: Hitori Website
fi: Hitorin verkkosivusto

en: Enable debug mode
fi: Käytä vianetsintätilaa

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
fi: Esiasteuta laudan luonti

note: Options
en: - Play a game of Hitori
fi: - Pelaa Hitori-peliä

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
fi: Komentorivivalintojen jäsentäminen ei onnistunut: %s

en: Do you want to stop the current game?
fi: Haluatko lopettaa nykyisen pelin?

en: Keep _Playing
fi: Jatka _pelaamista

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
fi: Sinulta kului aikaa voittamiseen %02u:%02u!

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Play Again
fi: Pelaa _uudelleen
