hitori master - en to fur translation catalogue (41 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
fur: Zuie al berdei Hitori

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
fur: puzzle;zûc;logjiche;gridele;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
fur: Hitori al è un zûc di logjiche simil al Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
fur: Zuie cuintri il timp cirint di eliminâ ducj i numars duplicâts in ogni rie e colone. Aumente il numar di celis e tu puedis meti marcaduris par judâti te soluzion. Se tu ti impantanis il zûc al pues judâti.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
fur: Segne une cele

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
fur: Anule le tô ultime mosse

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
fur: Ripet une mosse

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
fur: Sugjeriment pe prossime mosse

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fur: Mostre jutori

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fur: Mostre scurtis di tastiere

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
fur: Comute il menù

en: _New Game
fur: _Gnove partide

en: Board _Size
fur: Dimension _Taule

en: _Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis di _tastiere

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About Hitori
fur: _Informazions su Hitori

en: Undo your last move
fur: Anule ultime mosse

en: Redo a move
fur: Ripet une mosse

en: Get a hint for your next move
fur: Sugjeriment pe prossime mosse

en: Board size
fur: Dimension taule

en: The size of the board, in cells.
fur: La dimension de taule in celis.

en: Window maximized state
fur: Il stât slargjât dal barcon

en: Whether the window is maximized.
fur: Indiche se il barcon al è slargjât.

en: Window position
fur: Posizion barcon

en: Window position (x and y).
fur: Posizion barcon (x e y).

en: Window size
fur: Dimension barcon

en: Window size (width and height).
fur: Dimension barcon (largjece e altece).

en: The help contents could not be displayed
fur: I contignûts dal jutori no puedin jessi mostrâts

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
fur: Un berdei di logjiche progjetât in origjin di Nikoli

en: Hitori Website
fur: Sît web di Hitori

en: Enable debug mode
fur: Abilite modalitât debug

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
fur: Gjenerazion de taule cun seed

note: Options
en: - Play a game of Hitori
fur: - Zuie a Hitori

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
fur: Impussibil analizâ lis opzions a rie di comant: %s

en: Do you want to stop the current game?
fur: Vûstu fermâ le partide?

en: Keep _Playing
fur: Continue _Zuie

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
fur: Tu âs vinçût cuntun timp di %02u:%02u!

en: _Quit
fur: _Jes

en: _Play Again
fur: _Zuie di gnûf
