hitori master - en to hu translation catalogue (41 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
hu: Japán eredetű logikai játék a számokkal

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
hu: fejtörő;puzzle;játék;logika;rács;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
hu: A Hitori egy Sudokuhoz hasonló logikai játék.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
hu: A játék időre megy, a cél minden sorban és oszlopban az összes többször szereplő szám eltüntetése. Több méretű játéktábla használható, a cellákra elhelyezett jelölők segítségével pedig könnyíthető a megoldás. Ha elakad, a játék tud tippet is adni.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
hu: Új játék indítása

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
hu: Cella címkézése

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
hu: Az utolsó lépés visszavonása

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
hu: Visszavont lépés végrehajtása mégis

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
hu: Javaslat a következő lépéshez

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
hu: Menü be/ki

en: _New Game
hu: Ú_j játék

en: Board _Size
hu: Tábla_méret

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Hitori
hu: A Hitori _névjegye

en: Undo your last move
hu: Az utolsó lépés visszavonása

en: Redo a move
hu: Visszavont lépés végrehajtása mégis

en: Get a hint for your next move
hu: Javaslat a következő lépéshez

en: Board size
hu: A tábla mérete

en: The size of the board, in cells.
hu: A tábla mérete cellákban.

en: Window maximized state
hu: Ablak teljes méretű állapota

en: Whether the window is maximized.
hu: Az ablak teljes méretűre van-e téve.

en: Window position
hu: Ablakpozíció

en: Window position (x and y).
hu: Ablakpozíció (x és y).

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Window size (width and height).
hu: Ablakméret (szélesség és magasság).

en: The help contents could not be displayed
hu: A súgó tartalma nem jeleníthető meg

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
hu: Eredetileg Nikoli által megalkotott logikai játék

en: Hitori Website
hu: A Hitori honlapja

en: Enable debug mode
hu: Hibakereső üzemmód bekapcsolása

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
hu: Táblagenerálás kezdőértéke

note: Options
en: - Play a game of Hitori
hu:  - Játsszon egyet a Hitorival

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
hu: A parancssori kapcsolók nem értelmezhetők: %s

en: Do you want to stop the current game?
hu: Meg akarja állítani az aktuális játékot?

en: Keep _Playing
hu: _Játék folytatása

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
hu: Ön nyert, %02u:%02u idő alatt!

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Play Again
hu: Új já_ték
