hitori master - en to id translation catalogue (43 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
id: Mainkan permainan menyusun gambar Hitori

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
id: teka teki;permainan;logic;grid;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
id: Hitori adalah suatu permainan logika mirip permainan populer Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
id: Anda bermain melawan jam, bertujuan mengeliminasi semua angka duplikat dalam setiap baris dan kolom secepat mungkin. Papan permainan dalam berbagai ukuran didukung, dan Anda dapat menempatkan penanda pada sel untuk membantu mencari solusi. Bila Anda menemui jalan buntu, permainan bisa memberi Anda petunjuk.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
id: Mulai permainan baru

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
id: Tandai sel

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
id: Batalkan langkah terakhir Anda

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
id: Ulangi langkah

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
id: Dapatkan petunjuk untuk langkah berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
id: Tampilkan Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
id: Jungkitkan Menu

en: _New Game
id: Permaina_n Baru

en: Board _Size
id: _Ukuran Papan

en: _10×10
id: 10×10

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Hitori
id: Tent_ang Hitori

en: Undo your last move
id: Batalkan langkah terakhir Anda

en: Redo a move
id: Ulangi langkah

en: Get a hint for your next move
id: Dapatkan petunjuk untuk langkah berikutnya

en: Board size
id: Ukuran papan

en: The size of the board, in cells.
id: Ukuran papan, dalam sel.

en: Window maximized state
id: Keadaan jendela termaksimalkan

en: Whether the window is maximized.
id: Apakah jendela dimaksimalkan.

en: Window position
id: Posisi jendela

en: Window position (x and y).
id: Posisi jendela (x dan y).

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Window size (width and height).
id: Ukuran jendela (lebar dan tinggi).

en: The help contents could not be displayed
id: Isi bantuan tidak dapat ditampilkan

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
id: Hak Cipta © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
id: Teka-teki logika yang dirancang oleh Nikoli

en: Hitori Website
id: Situs Web Hitori

en: Enable debug mode
id: Aktifkan mode perunutan

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
id: Tentukan sumber untuk pembuatan papan

note: Options
en: - Play a game of Hitori
id: - Mainkan Hitori

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
id: Opsi baris-perintah tidak dapat diurai: %s

en: Do you want to stop the current game?
id: Anda ingin menghentikan permainan saat ini?

en: Keep _Playing
id: Tetap _Bermain

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
id: Anda menang dalam waktu %02u:%02u!

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Play Again
id: M_ain Lagi
