hitori master - en to ja translation catalogue (41 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
ja: Hitori (ひとりにしてくれ) をプレイします

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
ja: puzzle;game;logic;grid;パズル;ゲーム;ロジック;論理;グリッド;格子;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
ja: Hitori (ひとりにしてくれ) は数独に似た論理ゲームです。

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
ja: できるだけ早く、各行と各列から重複した数字を取り除いてください。ゲーム盤の大きさは複数用意されており、パズルを解く補助としてマス目にマークを付けることもできます。行き詰まったときのためにヒントも用意されています。

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
ja: 新しいゲームを開始する

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
ja: マス目にタグ付けする

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
ja: 最後の操作を元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
ja: 操作をやり直す

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
ja: 次の一手のヒントを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ja: へルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
ja: メニューの表示を切り替える

en: _New Game
ja: 新しいゲーム(_N)

en: Board _Size
ja: 盤の大きさ(_S)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Hitori
ja: Hitori について(_A)

en: Undo your last move
ja: 最後の操作を元に戻します

en: Redo a move
ja: 操作をやり直します

en: Get a hint for your next move
ja: 次の一手のヒントを表示します

en: Board size
ja: 盤の大きさ

en: The size of the board, in cells.
ja: 盤のマス目の数です。

en: Window maximized state
ja: ウィンドウの最大化状態

en: Whether the window is maximized.
ja: ウィンドウを最大化しているかどうかです。

en: Window position
ja: ウィンドウの位置

en: Window position (x and y).
ja: ウィンドウの位置 (X 軸と Y 軸) です。

en: Window size
ja: ウィンドウのサイズ

en: Window size (width and height).
ja: ウィンドウのサイズ (幅と高さ) です。

en: The help contents could not be displayed
ja: ヘルプの内容を表示できませんでした

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
ja: ニコリによって生み出された論理パズルです

en: Hitori Website
ja: Hitori のウェブサイト

en: Enable debug mode
ja: デバッグモードを有効にする

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
ja: 盤面生成のシード値を設定する

note: Options
en: - Play a game of Hitori
ja: - Hitori (ひとりにしてくれ) をプレイします

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
ja: コマンドラインオプションを解析できませんでした: %s

en: Do you want to stop the current game?
ja: 現在のゲームを中止しますか?

en: Keep _Playing
ja: プレイを続行(_P)

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
ja: %02u:%02u で解きました!

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Play Again
ja: 再挑戦(_P)
