hitori master - en to lt translation catalogue (42 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
lt: Žaiskite Hitori galvosūkių žaidimą

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
lt: galvosūkis;žaidimas;logika;tinklelis;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
lt: Hitori yra loginis žaidimas, panašus į populiarųjį Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
lt: Galite žaisti su laikrodžiu, siekdami pašalinti visus besidubliuojančius skaičius kiekvienoje eilutėje bei stulpelyje kiek galima greičiau. Palaikomi įvairūs lentos dydžiais, be to, galite langeliuose padėti žymiklius, kad būtų lengviau surasti sprendimą. Jei užstrigsite, žaidimas gali pateikti patarimą.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
lt: Pradėti naują žaidimą

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
lt: Paryškinti langelį

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
lt: Atšaukti paskutinį ėjimą

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
lt: Pakartoti ėjimą

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
lt: Gauti patarimą kitam ėjimui

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
lt: Rodyti žinyną

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
lt: Rodyti klaviatūros trumpinius

[ctx: shortcut window]
en: Quit
lt: Išeiti

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
lt: Perjungti meniu

en: _New Game
lt: _Naujas žaidimas

en: Board _Size
lt: Lentos _dydis

en: _Keyboard Shortcuts
lt: _Klaviatūros trumpiniai

en: _Help
lt: _Žinynas

en: _About Hitori
lt: _Apie hitori

en: Undo your last move
lt: Atšaukti paskutinį ėjimą

en: Redo a move
lt: Pakartoti ėjimą

en: Get a hint for your next move
lt: Gauti patarimą kitam ėjimui

en: Board size
lt: Lentos dydis

en: The size of the board, in cells.
lt: Lentos dydis langeliais.

en: Window maximized state
lt: Lango išdidinimo būsena

en: Whether the window is maximized.
lt: Ar langas yra išdidintas.

en: Window position
lt: Lango padėtis

en: Window position (x and y).
lt: Lango padėtis (x ir y).

en: Window size
lt: Lango dydis

en: Window size (width and height).
lt: Lango dydis (plotis ir aukštis).

en: The help contents could not be displayed
lt: Žinyno turinio nepavyko parodyti

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
lt: Autorinės teisės © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
lt: Loginis galvosūkis, kurį pirmas sukūrė Nikoli

en: Hitori Website
lt: Hitori tinklalapis

en: Enable debug mode
lt: Įjungti derinimo veikseną

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
lt: Lentos generavimo sėkla

note: Options
en: - Play a game of Hitori
lt: - žaisti Hitori žaidimą

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
lt: Komandų eilutės parametrų nepavyko perskaityti: %s

en: Do you want to stop the current game?
lt: Ar norite sustabdyti dabartinį žaidimą?

en: Keep _Playing
lt: Tęsti _žaidimą

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
lt: Laimėjote per %02u:%02u!

en: _Quit
lt: _Išeiti

en: _Play Again
lt: _Žaisti dar kartą
