hitori master - en to nl translation catalogue (44 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
nl: Speel het Hitori-puzzelspel

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
nl: puzzle;game;logic;grid;puzzel;spel;logica;grid;rooster;raster;

note: Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: GNOME Hitori
nl: Gnome Hitori

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
nl: Hitori is een logisch spel, vergelijkbaar met het populaire Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
nl: U speelt het spel tegen de klok en probeert alle dubbele nummers in elke rij en kolom zo snel mogelijk te elimineren. Meerdere groottes van het spelbord worden ondersteund, en u kunt aanduidingen plaatsen op cellen om die u kunnen helpen bij het zoeken naar de oplossing. Als u vast raakt te zitten, kan het spel een hint geven.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
nl: Een cel labelen

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
nl: Uw laatste zet ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
nl: Een zet opnieuw doen

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
nl: Krijg een tip voor uw volgende zet

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
nl: Menu in-/uitschakelen

en: _New Game
nl: _Nieuw spel

en: Board _Size
nl: Bord_grootte

en: _Keyboard Shortcuts
nl: S_neltoetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Hitori
nl: _Over Hitori

en: Undo your last move
nl: Maak je laatste zet ongedaan

en: Redo a move
nl: Doe een zet opnieuw

en: Get a hint for your next move
nl: Krijg een hint voor je volgende zet

en: Board size
nl: Bordgrootte

en: The size of the board, in cells.
nl: De grootte van het bord in cellen.

en: Window maximized state
nl: Venster in gemaximaliseerde staat

en: Whether the window is maximized.
nl: Of het venster gemaximaliseerd is.

en: Window position
nl: Vensterpositie

en: Window position (x and y).
nl: Vensterpositie (x en y).

en: Window size
nl: Venstergrootte

en: Window size (width and height).
nl: Venstergrootte (breedte en hoogte).

en: The help contents could not be displayed
nl: De hulpinhoud kon niet worden weergegeven

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
nl: Auteursrecht © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
nl: Een logische puzzel oorspronkelijk bedacht door Nikoli

en: Hitori Website
nl: Hitori-website

en: Enable debug mode
nl: Debugmodus inschakelen

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
nl: Seed voor bordaanmaak

note: Options
en: - Play a game of Hitori
nl: - Speel een spel Hitori

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
nl: Commandoregelopties konden niet geparset worden: %s

en: Do you want to stop the current game?
nl: Wilt u het huidige spel beëindigen?

en: Keep _Playing
nl: Blijven s_pelen

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
nl: U heeft gewonnen met een tijd van %02u:%02u!

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: _Play Again
nl: O_pnieuw spelen
