hitori master - en to ru translation catalogue (43 entries)

note: Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Hitori
ru: Хитори

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
ru: Игра-головоломка Хитори

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
ru: головоломка;игра;логическая;таблица;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
ru: Хитори — логическая игра, похожая на популярную игру судоку.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
ru: Игра идёт на время. Цель игры — убрать как можно быстрее все совпадающие числа в каждой строке и столбце. Игра поддерживает несколько размеров игрового поля. Вы можете устанавливать метки, которые помогают при решении головоломки. Если вы не знаете, какой сделать ход, вы можете воспользоваться подсказкой.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
ru: Начать новую игру

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
ru: Отметить клетку

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
ru: Отменить последний ход

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
ru: Повторить ход

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
ru: Получить совет для следующего хода

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
ru: Показать справку

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ru: Показать комбинации клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Завершить

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
ru: Переключить меню

en: _New Game
ru: _Новая игра

en: Board _Size
ru: _Размер поля

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _Help
ru: _Справка

en: _About Hitori
ru: _О приложении

en: Undo your last move
ru: Отменить последний ход

en: Redo a move
ru: Повторить ход

en: Get a hint for your next move
ru: Получить совет для следующего хода

en: Board size
ru: Размер поля

en: The size of the board, in cells.
ru: Размер поля в клетках.

en: Window maximized state
ru: Окно имеет максимальный размер

en: Whether the window is maximized.
ru: Должно ли окно иметь максимальные размеры.

en: Window position
ru: Положение окна

en: Window position (x and y).
ru: Положение окна (x ; y).

en: Window size
ru: Размер окна

en: Window size (width and height).
ru: Размер окна (ширина и высота).

en: The help contents could not be displayed
ru: Не удалось показать содержимое справки

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
ru: Авторские права © 2007–2010 Филип Уизнэл

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
ru: Логическая головоломка, созданная Николи

en: Hitori Website
ru: Веб-сайт Хитори

en: Enable debug mode
ru: Включить режим отладки

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
ru: Начальное значение для генерации поля

note: Options
en: - Play a game of Hitori
ru: — играть в Хитори

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
ru: Не удалось разобрать параметры командной строки: %s

en: Do you want to stop the current game?
ru: Хотите остановить текущую игру?

en: Keep _Playing
ru: _Продолжить игру

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
ru: Вы одержали победу за %02u:%02u!

en: _Quit
ru: _Завершить

en: _Play Again
ru: _Играть снова
