hitori master - en to sk translation catalogue (43 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
sk: Hrajte hru Hitori

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
sk: hlavolam;hra;logická;logika;mriežka;

note: Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: GNOME Hitori
sk: Hitori prostredia GNOME

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
sk: Hitori je logická hra podobná populárnej hre Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
sk: Cieľom hrania hry je eliminovať všetky zdvojené čísla v každom riadku a stĺpci v čo najkratšom čase. Je podporovaných viacero veľkostí hracej plochy a môžete si umiestniť značky na bunky a pomôcť si tak nájsť riešenie. Ak nebudete vedieť čo ďalej, hra vám môže poskytnúť radu.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
sk: Označenie bunky

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
sk: Vrátenie vášho posledného ťahu

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
sk: Zopakovanie ťahu

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
sk: Získanie rady pre váš ďalší ťah

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sk: Zobrazenie pomocníka

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sk: Zobrazenie klávesových skratiek

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sk: Ukončenie

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
sk: Prepnutie ponuky

en: _New Game
sk: _Nová hra

en: Board _Size
sk: Veľkosť _hracej plochy

en: _Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové _skratky

en: _Help
sk: _Pomocník

en: _About Hitori
sk: _O aplikácii Hitori

en: Undo your last move
sk: Vráti váš posledný ťah

en: Redo a move
sk: Zopakuje ťah

en: Get a hint for your next move
sk: Poskytne radu pre váš ďalší ťah

en: Board size
sk: Veľkosť hracej plochy

en: The size of the board, in cells.
sk: Počet buniek hracej plochy.

en: Window maximized state
sk: Maximalizovaný stav okna

en: Whether the window is maximized.
sk: Či je okno maximalizované.

en: Window position
sk: Pozícia okna

en: Window position (x and y).
sk: Pozícia okna (x a y).

en: Window size
sk: Veľkosť okna

en: Window size (width and height).
sk: Veľkosť okna (šírka a výška).

en: The help contents could not be displayed
sk: Obsah pomocníka sa nepodarilo zobraziť

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
sk: Autorské práva © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
sk: Hlavolam pôvodne vytvorený Nikolim

en: Hitori Website
sk: Webová stránka aplikácie Hitori

en: Enable debug mode
sk: Povolí režim ladenia

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
sk: Náhodné generovanie hracej plochy

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
sk: Nedajú sa analyzovať voľby príkazového riadku: %s

en: Do you want to stop the current game?
sk: Chcete prerušiť aktuálnu hru?

en: Keep _Playing
sk: Pokračovať v _hre

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
sk: Vyhrali ste s časom %02u:%02u!

en: _Quit
sk: _Ukončiť

en: _Play Again
sk: _Hrať znovu
