hitori master - en to sl_SI translation catalogue (42 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
sl_SI: Igraj miselno igro Hitori

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
sl_SI: sestavljanka;igra;logika;polja;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
sl_SI: Hitori je logična igra, podobna igri Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
sl_SI: Igra Hitori je tekmovanje s časom. Cilj igre je čim hitreje najti vsa podvojena števila v vsaki vrstici in stolpcu. Igro je mogoče igrati na več težavnostnih ravneh, program pa omogoča tudi označevanje celic za hitrejše reševanje. Podprti so tudi namigi za najtežje trenutke.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
sl_SI: Začne novo igro

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
sl_SI: Poudari celico

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
sl_SI: Razveljavi zadnjo potezo

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
sl_SI: Ponovi potezo

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
sl_SI: Vrne namig za naslednjo potezo

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
sl_SI: Pokaže pomoč

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sl_SI: Pokaže tipkovne bližnjice

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sl_SI: Konča program

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
sl_SI: Preklopi meni

en: _New Game
sl_SI: _Nova Igra

en: Board _Size
sl_SI: _Velikost plošče

en: _Keyboard Shortcuts
sl_SI: _Tipkovne bližnjice

en: _Help
sl_SI: Pomo_č

en: _About Hitori
sl_SI: _O igri

en: Undo your last move
sl_SI: Razveljavi zadnjo potezo

en: Redo a move
sl_SI: Ponovi potezo

en: Get a hint for your next move
sl_SI: Namig za naslednjo potezo

en: Board size
sl_SI: Velikost plošče

en: The size of the board, in cells.
sl_SI: Velikost igralne plošče v celicah.

en: Window maximized state
sl_SI: Razpeto glavno okno

en: Whether the window is maximized.
sl_SI: Ali je okno razpeto.

en: Window position
sl_SI: Položaj okna

en: Window position (x and y).
sl_SI: Položaj okna (x in y).

en: Window size
sl_SI: Velikost okna

en: Window size (width and height).
sl_SI: Velikost okna (širina in višina).

en: The help contents could not be displayed
sl_SI: Vsebine pomoči ni mogoče prikazati

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
sl_SI: Avtorske pravice © 2007-2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
sl_SI: Miselna igra, ki jo je zasnoval Nikoli.

en: Hitori Website
sl_SI: Spletišče Hitori

en: Enable debug mode
sl_SI: Omogoči razhroščevalni način

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
sl_SI: Seme za ustvarjanje plošče

note: Options
en: - Play a game of Hitori
sl_SI: – Igrajte igro Hitori

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
sl_SI: Možnosti ukazne vrstice ni mogoče razčleniti: %s

en: Do you want to stop the current game?
sl_SI: Ali želite končati trenutno igro?

en: Keep _Playing
sl_SI: Nadaljuj _igranje

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
sl_SI: Zmagali ste s časom %02u:%02u!

en: _Quit
sl_SI: _Končaj

en: _Play Again
sl_SI: _Igraj znova
