hitori master - en to tr translation catalogue (42 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
tr: Hitori bulmaca oyununu oynayın

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
tr: bulmaca;yapboz;oyun;mantık;ızgara;tablo;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
tr: Hitori, gözde Sudoku oyununa benzer mantık oyunudur.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
tr: Oyunu her satır ve sütunda yinelenen sayıları ortadan kaldırmak amacıyla zamana karşı oynarsınız. Oyun tahtasının çoklu boyutları desteklenir ve hücrelere çözümü bulmaya yardımcı işaretler koyabilirsiniz. Takıldığınız yerde oyun size ipucu verebilir.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
tr: Yeni oyun başlat

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
tr: Hücreyi etiketle

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
tr: Son hamleyi geri al

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
tr: Hareketi yinele

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
tr: Sonraki hamle için ipucu al

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
tr: Yardımı Göster

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayollarını Göster

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
tr: Menüyü aç veya kapat

en: _New Game
tr: _Yeni Oyun

en: Board _Size
tr: Tahta _Boyutu

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Hitori
tr: Hitori _Hakkında

en: Undo your last move
tr: Son hamleyi geri al

en: Redo a move
tr: Hareketi yinele

en: Get a hint for your next move
tr: Sonraki hamle için ipucu al

en: Board size
tr: Tahta boyutu

en: The size of the board, in cells.
tr: Hücre türünden tahtanın boyutu.

en: Window maximized state
tr: Pencere ekranı kaplamış durumda

en: Whether the window is maximized.
tr: Pencerenin ekranı kapsayıp kapsamadığı.

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: Window position (x and y).
tr: Pencere konumu (x ve y).

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: The help contents could not be displayed
tr: Yardım içeriği gösterilemiyor

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
tr: Telif Hakkı © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
tr: Nikoli tarafından tasarlanan mantık bulmacası

en: Hitori Website
tr: Hitori Web Sayfası

en: Enable debug mode
tr: Hata ayıklama kipini etkinleştir

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
tr: Tahta oluşumu için sayı gir

note: Options
en: - Play a game of Hitori
tr: - Hitori oyunu oyna

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
tr: Komut satırı seçenekleri ayrıştırılamadı: %s

en: Do you want to stop the current game?
tr: Geçerli oyunu durdurmak istiyor musunuz?

en: Keep _Playing
tr: Oynamayı _Sürdür

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
tr: %02u dakika %02u saniye içinde kazandınız!

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Play Again
tr: Yeniden _Oyna
