hitori master - en to uk translation catalogue (43 entries)

note: Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: Hitori
uk: Хіторі

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
uk: Зіграти головоломка Hitori

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
uk: головоломка;гра;логічна;сітка;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
uk: Hitori — логічна гра схожа на популярну гру судоку.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
uk: Грається проти годинника, з ціллю усунути всі подвійні числа в кожному рядку або стовпці якнайшвидше. Підтримується кілька розмірів ігрової дошки, можете залишати мітки на комірках, щоб легше знайти розв'язок. Якщо застрягнете, гра може дати підказку.

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
uk: Позначити комірку

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
uk: Повернути останній хід

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
uk: Повторити хід

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
uk: Отримати підказку наступного ходу

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
uk: Перемкнути меню

en: _New Game
uk: _Нова гра

en: Board _Size
uk: _Розмір дошки

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Hitori
uk: _Про «Хіторі»

en: Undo your last move
uk: Вернути останній хід

en: Redo a move
uk: Повторити хід

en: Get a hint for your next move
uk: Отримати підказку наступного ходу

en: Board size
uk: Розмір дошки

en: The size of the board, in cells.
uk: Розмір дошки, у комірках.

en: Window maximized state
uk: Стан розгорнутого вікна

en: Whether the window is maximized.
uk: Чи вікно розгорнуте.

en: Window position
uk: Розташування вікна

en: Window position (x and y).
uk: Розташування вікна (x та y).

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: Window size (width and height).
uk: Розмір вікна (ширина і висота).

en: The help contents could not be displayed
uk: Неможливо показати вміст довідки

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
uk: © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
uk: Логічна головоломка, яку придумав Nikoli

en: Hitori Website
uk: Сайт Hitori

en: Enable debug mode
uk: Увімкнути зневадження

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
uk: Засіяти дошку навмання

note: Options
en: - Play a game of Hitori
uk: — Грати у Hitori

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
uk: Не вдалося розібрати параметри командного рядка: %s

en: Do you want to stop the current game?
uk: Зупинити поточну гру?

en: Keep _Playing
uk: _Далі грати

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
uk: Ви здобули перемогу за %02u:%02u!

en: _Quit
uk: В_ийти

en: _Play Again
uk: _Зіграти ще раз
