hitori master - en to ar translation catalogue (28 entries)

en: Hitori
ar: هيتوري

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
ar: العب لعبة أحجية هيتوري

en: puzzle;game;logic;grid;
ar: أحجية;لعبة;منطق;شبكة;puzzle;game;logic;grid;

note: Translators: the name of the application as it appears in a software center
en: GNOME Hitori
ar: جنوم هيتوري

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
ar: هيتوري لعبة منطق شبيهة باللّعبة الشّعبيّة سودوكو.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
ar: ستلعب ضدّ الوقت محاولا إزالة كلّ الأرقام المتكرّرة في كلّ صفّ وعمود بأسرع ما يمكن. عدّة مقاسات للوحة مدعومة، ويمكنك وضع العلامات على الخلايا لمساعدتك في فكّ الأحجية. إن علقت يمكن للّعبة إعطائك تلميحا ما.

en: _New Game
ar: لعبة _جديدة

en: Board _Size
ar: م_قاس اللوحة

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _About
ar: _عن

en: _Quit
ar: أ_نهِ

en: Undo your last move
ar: تراجع عن آخر حركة

en: Redo a move
ar: أعد حركة

en: Get a hint for your next move
ar: احصل على مساعدة للحركة التّالية

en: Board size
ar: مقاس اللّوحة

en: The size of the board, in cells.
ar: مقاس اللّوحة (بالخلايا).

en: The help contents could not be displayed
ar: تعذّر عرض محتويات المساعدة

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
ar: حقوق النّسخ © 2007–2010 لِـ Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
ar: أحجية منطق مصمّمها الأساسيّ هو نيكولي

en: Hitori Website
ar: موقع وِب هيتوري

en: Enable debug mode
ar: مكّن وضع التنقيح

en: Seed the board generation
ar: غذّ مولد اللوحة

en: - Play a game of Hitori
ar: - العب لعبة هيتوري

en: Command line options could not be parsed: %s
ar: تعذّر تحليل خيارات سطر الأوامر: %s

en: Do you want to stop the current game?
ar: أتريد إيقاف اللّعبة الحالية؟

en: Keep _Playing
ar: تابع اللّع_ب

en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
ar: لقد ربحت في زمن %02u:%02u!

en: _Play Again
ar: العب م_جدّدًا
