hitori master - en to as translation catalogue (25 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
as: Hitori সাঁথৰ খেল খেলক

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
as: Hitori জনপ্ৰিয় খেল Sudoku ৰ সৈতে সদৃশ এটা যৌক্তিক খেল।

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
as: আপুনি সময়ৰ বিপক্ষে এই খেলখন খেলে, য'ত আপুনি আটাইতকৈ কম সময়ত প্ৰতি শাৰী আৰু স্তম্ভত প্ৰতিলিপি সংখ্যা আতৰোৱাৰ চেষ্টা কৰে। খেল বৰ্ডৰ কেইবাটাও আকাৰ সমৰ্থিত, আৰু আপুনি সমাধানৰ বাবে কোষবোৰত চিহ্নক দিব পাৰে। যদি আপুনি ফচি যাব, খেলে আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে।

en: _New Game
as: নতুন খেল (_N)

en: Board _Size
as: বৰ্ডৰ আকাৰ (_S)

en: _Help
as: সহায় (_H)

en: _About
as: বিষয়ে (_A)

en: _Quit
as: প্ৰস্থান কৰক (_Q)

en: Undo your last move
as: আপোনাৰ সৰ্বশেষ পাল বাতিল কৰক

en: Redo a move
as: এটা পাল পুনৰ কৰক

en: Get a hint for your next move
as: আপোনাৰ পৰৱৰ্তী পালৰ বাবে এটা ইংগিত পাওক

en: Board size
as: বৰ্ডৰ আকাৰ

en: The size of the board, in cells.
as: বৰ্ডৰ আকাৰ, কোষবোৰত।

en: The help contents could not be displayed
as: সহায় সমলসমূহক প্ৰদান কৰিব পৰা নগল

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
as: স্বত্বাধিকাৰ © ২০০৭-২০১০ ফিলিপ ৱিথনাল

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
as: Nikoli দ্বাৰা প্ৰকৃততে ৰূপাঙ্কিত এটা যৌক্তিক সাঁথৰ

en: Hitori Website
as: Hitori ৱেবছাইট

en: Enable debug mode
as: ডিবাগ অৱস্থা সামৰ্থবান কৰক

en: Seed the board generation
as: বৰ্ড সৃজনৰ সময়ত এটা নম্বৰক ছীড ৰূপে বাছক

en: - Play a game of Hitori
as: - Hitori ৰ এটা খেল খেলক

en: Command line options could not be parsed: %s
as: কমান্ড লাইন বিকল্পসমূহক বিশ্লেষণ কৰিব পৰা নগল: %s

en: Do you want to stop the current game?
as: আপুনি বৰ্তমান খেল বন্ধ কৰিব খোজে নে?

en: Keep _Playing
as: খেলি থাকক (_P)

en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
as: আপুনি %02u:%02u সময়ত খেলখন জিকিছে!

en: _Play Again
as: আকৌ খেলক (_P)
