hitori master - en to hr translation catalogue (43 entries)

note: Translators: the brief summary of the application as it appears in a software center.
en: Play the Hitori puzzle game
hr: Igrajte Hitori igru slagalice

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localise the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;game;logic;grid;
hr: slagalica;igra;logika;mreža;

note: Translators: These are the application description paragraphs in the AppData file.
en: Hitori is a logic game similar to the popular game of Sudoku.
hr: Hitori je logička igra slična popularnoj igri Sudoku.

en: You play the game against the clock, aiming to eliminate all the duplicate numbers in each row and column in the fastest time. Multiple sizes of game board are supported, and you can place markers on cells to help work out the solution. If you get stuck, the game can give you a hint.
hr: Igrate igru protiv vremena, s ciljem eliminacije svih duplih brojeva u svakom redku i stupcu u što mogućem kraćem vremenu. Više veličina igrače ploče je podržana a možete i smjestiti oznake na ćelije za pomoć pronalaska rješenja. Ako zapnete, igra vam može dati savjet.

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
en: Tag a cell
hr: Označi ćeliju

[ctx: shortcut window]
en: Undo your last move
hr: Poništi posljednji potez

[ctx: shortcut window]
en: Redo a move
hr: Ponovi posljednji potez

[ctx: shortcut window]
en: Get a hint for your next move
hr: Dobijte savjet za svoj sljedeći potez

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
hr: Prikaži priručnik

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hr: Prikaži prečace tipkovnice

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hr: Zatvori

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Menu
hr: Uklj/Isklj izbornik

en: _New Game
hr: _Nova igra

en: Board _Size
hr: Veličina _ploče

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: _Help
hr: _Priručnik

en: _About Hitori
hr: _O Hitori

en: Undo your last move
hr: Poništi posljednji potez

en: Redo a move
hr: Ponovi posljednji potez

en: Get a hint for your next move
hr: Dobijte savjet za svoj sljedeći potez

en: Board size
hr: Veličina ploče

en: The size of the board, in cells.
hr: Veličina ploče, u ćelijama.

en: Window maximized state
hr: Stanje uvećanog prozora

en: Whether the window is maximized.
hr: Treba li prozor biti uvećan.

en: Window position
hr: Položaj prozora

en: Window position (x and y).
hr: Položaj prozora (x-os i y-os).

en: Window size
hr: Veličina prozora

en: Window size (width and height).
hr: Veličina prozora (širina i visina).

en: The help contents could not be displayed
hr: Sadržaj pomoći se ne može prikazati

en: Copyright © 2007–2010 Philip Withnall
hr: Autorsko pravo © 2007–2010 Philip Withnall

en: A logic puzzle originally designed by Nikoli
hr: Logička slagalica izvorno dizajnirana od strane Nikoli

en: Hitori Website
hr: Hitori web stranica

en: Enable debug mode
hr: Omogući način otklanjanja greške

note: Translators: This means to choose a number as the "seed" for random number generation used when creating a board
en: Seed the board generation
hr: Odaberi broj stvaranja ploče

note: Options
en: - Play a game of Hitori
hr: - Zaigrajte igru Hitori

note: Print an error
en: Command line options could not be parsed: %s
hr: Mogućnosti naredbenog redka se ne mogu obraditi: %s

en: Do you want to stop the current game?
hr: Želite li prekinuti trenutnu igru?

en: Keep _Playing
hr: Nastavi _igrati

note: Translators: The first parameter is the number of minutes which have elapsed since the start of the game; the second parameter is * the number of seconds.
en: You’ve won in a time of %02u:%02u!
hr: Pobijedili ste u vremenu %02u:%02u!

en: _Quit
hr: _Zatvori

en: _Play Again
hr: _Igraj ponovno
