HomeBank 3.2 alpha2 - en to ast translation catalogue (167 entries)

en: _Add...
ast: _Amestar...

en: _Inherit...
ast: _Heredar...

en: _Edit...
ast: _Editar...

en: Export CSV...
ast: Esportar CSV...

en: _Close
ast: _Zarrar

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
ast: _Editar

en: Transacti_on
ast: Transacci_on

en: _Tools
ast: _Ferramientes

en: _Filter...
ast: _Filtru...

en: Add
ast: Amestar

en: Add a new transaction
ast: Amestar una transacción nueva

en: Inherit
ast: Heredar

en: Inherit from the active transaction
ast: Heredar dende la transacción activa

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
ast: Editar

en: Edit the active transaction
ast: Editar la transacción activa

en: _Range:
ast: _Intervalu:

en: Open the list filter
ast: Abrir el filtru de llistáu

en: Refresh results
ast: Actualizar resultaos

en: Today:
ast: Güei:

en: Future:
ast: Futuru:

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ast: Imposible abrir el «%s», el ficheru nun esiste.

en: File error
ast: Fallu de ficheru

en: _File
ast: _Ficheru

en: _New
ast: _Nuevu

en: _Open...
ast: _Abrir...

en: _Save
ast: _Guardar

en: Revert
ast: Desfacer

en: _Quit
ast: _Colar

en: Preferences...
ast: Preferencies...

en: _View
ast: _Vista

en: Acc_ounts...
ast: _Cuentes...

en: _Payees...
ast: _Beneficiarios...

en: Categories...
ast: Ca_tegoríes...

en: Budget...
ast: Presupuestu...

en: _Transactions
ast: _Transacciones

en: Add...
ast: Amestar...

en: Show...
ast: Amosar...

en: _Reports
ast: _Informes

en: _Statistics...
ast: _Estadístiques...

en: B_udget...
ast: _Presupuestu...

en: _Help
ast: A_ida

en: _Contents
ast: _Conteníos...

en: Report a Problem...
ast: Informar d'un problema...

en: Translate this Application...
ast: Tornar esta aplicación

en: _About
ast: _Tocante a

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
ast: Cuenta

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
ast: Beneficiariu

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
ast: Categoría

note: column: Income
en: Budget
ast: Presupuestu

en: Shows selected account transactions
ast: Amosar les transacciones de la cuenta seleicionada

en: Open the Statistics report
ast: Abrir l'informe estadísticu

en: Open the Budget report
ast: Abrir l'informe de presupuestu

note: Future
en: Future
ast: Futuru

en: Output version information and exit
ast: Amosa la información de la versión y sal

en: [FILE]
ast: [FICHERU]

en: Could not display the URL '%s'
ast: Nun pudó estenderexase la URL '%s'

en: HomeBank options
ast: Opciones d'HomeBank

note: Today
en: Today
ast: Güei

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
ast: Fecha

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
ast: Información

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
ast: Importe

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
ast: Etiquetes

note: column: Expense
en: Expense
ast: Gastu

note: column: Income
en: Income
ast: Ingresu

note: column: Result
en: Result
ast: Resultáu

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
ast: %d/%d baxo %s

en: List
ast: Llista

en: View results as list
ast: Ver resultaos como llista

en: Line
ast: Llinia

en: View results as lines
ast: Ver resultaos como llínies

en: Detail
ast: Detalle

en: Toggle detail
ast: Amosar _detalles

en: Refresh
ast: Actualizar

en: _From:
ast: _Dende:

en: _To:
ast: _Fasta:

en: All
ast: Toos

en: None
ast: Dengún

en: Invert
ast: Invertir

note: column: Expense
en: Spent
ast: Gastáu

en: Month
ast: Mes

en: Budget report
ast: Informe de presupuestu

en: Budget:
ast: Presupuestu:

en: Spent:
ast: Gastáu:

en: Toggle legend
ast: Camudar llende

en: Toggle rate
ast: Amosar tasa

en: Statistics Report
ast: Informe estadísticu

en: Income:
ast: Ingresos:

en: Expense:
ast: Gastos:

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
ast: Cuntador

note: column: Fuel load
en: Fuel
ast: Carburante

note: column: Price by unit
en: Price
ast: Preciu

en: Export as CSV
ast: Esportar como CSV

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
ast: Ca_tegoría:

en: Meter:
ast: Cuntador:

en: Consumption:
ast: Consumu:

en: Fuel cost:
ast: Coste del carburante:

en: Other cost:
ast: Otros costes:

en: Total cost:
ast: Coste total:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
ast: (nengún)

en: Error
ast: Fallu

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ast: Nun se puede renomar la cuenta
    «%s» como «%s» porque ya esiste
    otra cuenta con esi nome.

en: Manage Accounts
ast: Xestionar cuentes

en: General
ast: Xeneral

en: Ever_y:
ast: Ca_da:

en: _Payee:
ast: _Beneficiariu:

en: Pay_ment:
ast: _Pagu:

en: _Name:
ast: _Nome:

en: QIF files
ast: Ficheros QIF

en: OFX/QFX files
ast: Ficheros OFX/QFX

en: CSV files
ast: Ficheros CSV

en: All files
ast: Tolos ficheros

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
ast: díes

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
ast: La concordancia faese nel siguiente orde: cuenta, importe, fecha.
    Una tolerancia de fecha de 0 díes implica una concordancia exacta.

en: File format error
ast: Fallu nel formatu del ficheru

note: create window
en: Manage Budget
ast: Xestionar presupuestu

en: May
ast: Mayu

en: _Income
ast: _Ingresu

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ast: Nun puede renomase esta categoría
    de «%s» a «%s» porque
    esi nome ya esiste.

en: Manage Categories
ast: Xestionar categoríes

en: _Frac digits:
ast: _Númberu de decimales:

note: header
en: Tag
ast: Etiqueta

en: Export as QIF
ast: Esportar a QIF

en: Import from CSV
ast: Importar dende CSV

en: HomeBank files
ast: Ficheros HomeBank

en: _Info:
ast: _Info.:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ast: Nun puede renomase esti beneficiariu
    de «%s» a «%s» porque
    esi nome ya esiste.

en: Manage Payees
ast: Xestionar beneficiarios

en: System defaults
ast: Predetermináu del sistema

en: Icons only
ast: Sólo iconos

en: Text only
ast: Sólo testu

en: Text under icons
ast: Testu baxo los iconos

en: Text beside icons
ast: Testu xunto a los iconos

en: Show by _amount
ast: Amosar por _importe

en: Show _rate column
ast: Amosar _columna de porcentaxe

en: Show _details
ast: Amosar _detalles

en: _Toolbar:
ast: Barra de _ferramientes

en: _Expense:
ast: _Gastu:

en: _Income:
ast: _Ingresu:

en: _Warning:
ast: _Alvertencia:

en: _Import:
ast: _Importar:

en: _Export:
ast: _Esportar:

en: Load last opened file
ast: Cargar el caberu ficheru abiertu

en: Preferences
ast: Preferencies

en: A_ccount:
ast: _Cuenta:

en: Add transaction
ast: Amestar transacción

en: Inherit transaction
ast: Heredar transacción

en: _Date:
ast: _Fecha:

en: Year
ast: Añu

en: Day
ast: Día

en: Week
ast: Selmana

en: Include
ast: Incluyir

en: Exclude
ast: Escluyir

en: Bank
ast: Saldu

en: Cash
ast: Efectivu

en: Credit card
ast: Tarxeta de créitu

en: Exp. & Inc.
ast: Esp. & Inc.

en: January
ast: Xineru

en: February
ast: Febreru

en: March
ast: Marzu

en: April
ast: Abril

en: June
ast: Xunu

en: July
ast: Xunetu

en: August
ast: Agostu

en: September
ast: Setiembre

en: October
ast: Ochobre

en: November
ast: Payares

en: December
ast: Avientu
