homebank - en to da translation catalogue (823 entries)

en: Personal finance
da: Privatøkonomi

en: Free, easy, personal accounting for everyone
da: Personlig, nem og gratis økonomistyring for alle

en: finance;accounting;budget;personal;money;
da: økonomi;regnskab;budget;personlig;penge;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
da: HomeBank er et gratis program, som kan hjælpe dig med at styre din privatøkonomi

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
da: Det er designet til at være brugervenligt og giver dig mulighed for at analysere din privatøkonomi i detaljer ved hjælp af effektive filtreringsværktøjer og flotte grafer.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
da: Hvis du er på udkig efter en ganske gratis og nem måde at styre din privatøkonomi på, så bør HomeBank være dit valg.

en: All transactions
da: Alle transaktioner

en: There is %d group of similar transactions
da: Der er %d lignende transaktioner

en: No similar transaction were found !
da: Der blev ikke fundet lignende transaktioner!

en: Check internal transfer result
da: Tjek internt overførselsresultat

en: No inconsistency found !
da: Ingen uoverensstemmelse fundet!

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
da: Uoverensstemmelser fundet: %d
    Vil du gennemgå og rette?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
da: Hvert transaktionsbeløb vil blive delt med  %.6f.

en: _Convert
da: _Konvertér

en: No transaction changed
da: Ingen transaktioner ændret

en: transaction changed: %d
da: transaktion ændret: %d

en: Automatic assignment result
da: Resultat af autoudført opgave

en: _Create
da: _Opret

en: Create Assignment
da: Opert opgave

en: Create Template
da: Opret skabelon

en: _Delete
da: _Slet

en: Are you sure you want to change the status to None?
da: Er du sikker på at du vil ændre statusen til Ingen?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
da: Nogle af dine valgte transaktioner er allerede Afstemt.

en: _Change
da: _Ændr

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
da: Er du sikker på, at du vil ændre status på Reconciled?

en: _Toggle
da: Slå _til/fra

en: %d transactions
da: %d transaktioner

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
da: %d transaktioner, %d valgt, gns: %s, sum: %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
da: Låst. Klik for låse op

en: Unlocked. Click to lock
da: Låst op. Klik for at låse

en: _Add...
da: _Tilføj...

en: _Inherit...
da: _Arv...

en: _Edit...
da: _Rediger...

en: _Multiple Edit...
da: Rediger _Flere...

en: _None
da: _Ingen

en: _Cleared
da: _Godkendt

en: _Reconciled
da: _Afstemt

en: View _Split
da: Se _Opdeling

en: Copy raw amount
da: Kopier beløb

en: Create template...
da: Opret skabelon...

en: Create assignment...
da: Opret opgave...

en: _Delete...
da: _Slet...

en: _Up
da: _Op

en: _Down
da: _Ned

en: A_ccount
da: _Konto

en: Export QIF...
da: Eksporter QIF...

en: Export CSV...
da: Eksporter CSV...

en: Print...
da: Udskriv…

en: _Close
da: _Luk

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
da: _Rediger

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste (today)
da: Indsæt (dags dato)

en: Transacti_on
da: Transakti_on

en: _Find
da: _Søg

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: Mark duplicate...
da: Marker dubletter...

en: Check internal transfer
da: Tjek intern overførsel

en: Auto. assignments
da: Autoudfør opgaver

en: Convert to Euro...
da: Konvertér til Euro

en: Add
da: Tilføj

en: Add a new transaction
da: Tilføj ny transaktion

en: Inherit
da: Arv

en: Inherit from the active transaction
da: Arv fra den aktive transaktion

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
da: Rediger

en: Edit the active transaction
da: Rediger den aktive transaktion

note: Cleared
en: Cleared
da: Godkendt

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
da: Marker som Godkendt for de valgte transaktioner

note: Reconciled
en: Reconciled
da: Afstemt

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
da: Markerer Afstemt for de valgte transaktioner

en: Edit Multiple
da: Rediger flere

en: Edit multiple transaction
da: Redigér flere transaktioner

en: Create template
da: Opret skabelon...

en: Delete
da: Slet

en: Delete selected transaction(s)
da: Slet valgte transaktion(er)

en: Up
da: Op

en: Move transaction up
da: Flyt transaktion op

en: Down
da: Ned

en: Move transaction down
da: Flyt transaktion ned

en: Reconciled changes is
da: Afstemte ændringer er

en: (closed)
da: (lukket)

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
da: _Opdater

en: _Range:
da: Periode

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
da: Skift visning til %d dage frem

en: Open the list filter
da: Åben filter

en: Refresh results
da: Opdater resultater

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
da: Euro sekundær

note: account name
en: Reconciled:
da: Afstemt:

en: Cleared:
da: Godkendt

en: Today:
da: I dag:

en: Future:
da: Fremtidig:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
da: Vend tilbage gemte ændringer i filen '%s'?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
da: -Ændringer i filen, vil gå tabt
    -Filen vil blive genindlæst fra den sidste gem (.xhb ~)

en: _Revert
da: _Fortryd Ændringer

en: Are you sure you want to anonymize the file?
da: Er du sikker på du vil anonymisere filen?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
da: Fortsættelse vil anonymisere al tekst, 
    som 'konto x', 'betaler/modtager y', 'note z', ...

en: _Anonymize
da: _Anonymiser

en: Welcome to HomeBank
da: Velkommen til Homebank

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
da: Åbne _sidst åbnede fil

en: Create a _new file
da: Opret en _ny fil

en: _Open an existing file
da: _Åbne en eksisterende fil

en: Open the _example file
da: Åben _eksempel på filen

en: Read HomeBank _Manual
da: Læs HomeBank _Manual

en: Configure _preferences
da: Rediger _indstillinger

en: Show this window next time
da: Vis dette vindue næst gang

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
da: Du er ved at indlæse backup-filen '%s'.
    
    Er du sikker på at du vil gøre det?

en: Open the backup file?
da: Åbn backup filen?

en: _Open backup
da: _Åbn backup

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
da: Kunne ikke åbne filen "%s", filen eksisterer ikke.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: I/O error for file '%s'.
da: I/O fejl for fil '%s'.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
da: Filen '%s' er ikke en gyldig HomeBank fil.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
da: Filen '%s' blev gemt i en højere version af HomeBank
    og kan ikke indlæses af den aktuelle version.

en: File error
da: Filfejl

en: The file has been modified since reading it.
da: Filen er blevet ændret, efter den er indlæst.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
da: Hvis du gemmer den, vil alle eksterne ændringer måske mistes. Gem alligevel?

en: S_ave Anyway
da: _Gem alligevel

en: Clear
da: Ryd

en: _File
da: _Fil

en: _New
da: _Ny

en: _Open...
da: _Åben...

en: Open _Recent
da: Åbn s_eneste

en: _Save
da: _Gem

en: Save _As...
da: Gem so_m …

en: Import...
da: Importér...

en: Export as QIF...
da: Exporter som QIF...

en: Revert
da: Gå tilbage

en: Restore backup
da: Gendan fra backup...

en: Properties...
da: Indstillinger...

en: _Quit
da: Afslut

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: _View
da: _Vis

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: T_otal Chart
da: T_otal graf

en: T_ime Chart
da: T_ime graf

en: _Bottom Lists
da: _Lister

en: Euro minor
da: Valutaskift

en: _Manage
da: _Administrér

en: Wallet...
da: Pung...

en: Acc_ounts...
da: Kon_ti...

en: _Payees...
da: _Betaler/modtager...

en: Categories...
da: Kategorier

en: Scheduled/Template...
da: Planlagt/skabeloner...

en: Budget (table view)...
da: Budget (tabelvisning)...

en: Assignments...
da: Opgaver...

en: Currencies...
da: Valuta...

en: Tags...
da: Mærker...

en: _Transactions
da: _Transaktioner

en: Add...
da: Tilføj...

en: Show...
da: Vis...

en: Show all...
da: Vis alle...

en: Set scheduler...
da: Indstil Opgavestyring...

en: Post scheduled
da: Poster planlagte trans.

en: _Reports
da: Rapporter

en: _Statistics...
da: _Statistik

en: _Trend Time...
da: _Trend...

en: _Vehicle cost...
da: _Køretøj...

en: Show welcome dialog...
da: Vis velkomstdialog...

en: File statistics...
da: Fil statistikker...

en: Anonymize...
da: Anonymisere...

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: Get Help Online...
da: Få hjælp online...

en: Check for updates...
da: Tjek for opdateringer...

en: Release Notes
da: Udgivelsesnoter

en: Report a Problem...
da: Rapportér et problem...

en: Translate this Application...
da: Oversæt dette program...

en: _About
da: _Om

en: New
da: Ny

en: Create a new file
da: Opret en ny fil

en: Open
da: Åbn

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open a recently used file
da: Åbn en nyligt brugt fil

en: Save
da: Gem

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
da: Konto

en: Manage the accounts
da: Administrér konti

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
da: Betaler/modtager

en: Manage the payees
da: Administrér betaler/modtager

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
da: kategori

en: Manage the categories
da: Administrér kategorier

en: Scheduled/Template
da: Planlagt/Skabelon

en: Manage the scheduled/template transactions
da: Administrér planlagte/skabelon transaktioner

en: Manage the budget
da: Administrér budget

en: Assignment
da: Opgave

en: Manage the automatic assignments
da: Administrér automatiske opgaver

en: Show
da: Vis

en: Shows selected account transactions
da: Viser udvalgte konto transaktioner

en: Add transactions
da: Tilføj transaktioner

en: Statistics
da: Statistik

en: Open the Statistics report
da: Åben Statistik rapporten

en: Trend time
da: Trend

en: Open the Trend Time report
da: Åben trend rapporten

en: Open the Balance report
da: Åben balance rapporten

en: Open the Budget report
da: Åben Budget rapporten

en: Vehicle cost
da: Køretøjsudgifter

en: Open the Vehicle cost report
da: Åben rapport for køretøjsudgifter

en: Help
da: Hjælp

en: Donate
da: Donér

en: Donate to HomeBank project
da: Donér til HomeBank projektet

en: Scheduled
da: Planlagt

note: Future
en: Future
da: Fremtidig

en: Remind
da: Påmind

en: _Today
da: _Idag

en: (no memo)
da: (intet notat)

en: (no category)
da: (ingen kategori)

en: invalid CSV format
da: ugyldig CSV-format

en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
da: mil/l

en: (no payee)
da: (ingen betaler/modtager)

en: (no group)
da: (ingen gruppe)

en: (no tag)
da: (ingen mærke)

en: Output version information and exit
da: Udskriv versionsoplysninger og afslut

en: [FILE]
da: [FIL]

en: Browser error.
da: Browser fejl.

en: Could not display the URL '%s'
da: Kunne ikke vise adressen '%s'

en: HomeBank options
da: Homebank indstillinger

en: (no institution)
da: (ingen institution)

en: Your accounts
da: Dine konti

en: Show all
da: Vis alle

en: Expand all
da: Udfold alle

en: Collapse all
da: Sammenfold alle

en: No transaction to add
da: Der er ingen transaktion at tilføje

en: transaction added: %d
da: transaktion tilføjet: %d

en: Check scheduled transactions result
da: Tjek resultatet af de planlagte transaktioner

en: On
da: Til

en: Off
da: Fra

en: maximum post date
da: maksimum post dato

en: _Skip
da: _Udelad

en: Edit & P_ost
da: Rediger og P_oster

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
da: _Postér

en: Top %d Spending / Category
da: Top %d Udgifter / Kategori

en: Top %d Spending / Payee
da: Top %d Udgifter / Fiama/person

en: Top %d Spending / Account
da: Top %d Udgift / Konto

en: Account Balance
da: Konto-Balance

en: Other
da: Andet

en: Total chart
da: Totalgraf

en: Spending by Month
da: Udgift pr. måned

en: Time chart
da: Tidsgraf

en: Spending/Month
da: Udgift/måned

en: imported account
da: importeret konto

en: Grand total
da: Samlet total

en: last reconciled
da: sidst afstemt

en: until overdraft
da: til maks. kredit

en: before maximum
da: indtil maksimum

en: Accounts
da: Konti

note: Today
en: Today
da: I dag

en: - split -
da: - del -

en: - this needs a category -
da: - kategori mangler -

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
da: Dato

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
da: Betaling

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
da: Note

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
da: Beløb

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
da: Mærker (Tags)

note: column: Expense
en: Expense
da: Udgift

note: column: Income
en: Income
da: Indtægt

note: column: Result
en: Result
da: Difference

en: Average
da: Gennemsnit

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
da: Udestår

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
da: Antal

en: Next date
da: Næste dato

en: List
da: Liste

en: View results as list
da: Vis resultater som en liste

en: Line
da: Linje

en: View results as lines
da: Vis resultatet som linier

en: Detail
da: Detaljer

en: Toggle detail
da: Vis detaljer

en: Refresh
da: Opdatér

en: Balance report
da: Balancerapport

en: Display
da: Visning

en: Show empty line
da: Vis tom linje

en: Date filter
da: Datofilter

en: _From:
da: _Fra:

en: _To:
da: _Til:

en: Account filter
da: Kontofilter

en: Select:
da: Vælg:

en: All
da: Alle

en: None
da: Ingen

en: Invert
da: Invertér

note: column: Expense
en: Spent
da: Forbrug

en: Fulfilled
da: Opfyldt

en: Month
da: Måned

en:  left
da:  rest

en: Stack
da: Stak

en: View results as stack bars
da: Vis resultat som bjælker

note: gtk_widget_set_halign (menu, GTK_ALIGN_END);
en: _Result to clipboard
da: _Resultat til clipboard

en: _Result to CSV
da: _Resultat til CSV

en: _Detail to clipboard
da: _Detaljer til clipboard

en: _Detail to CSV
da: _Detaljer til CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
da: Der er ikke defineret konti til budgettet

en: You should include some accounts from the account dialog.
da: Du bør vælge nogle konti i kontodialogen.

en: Budget report
da: Budget rapport

en: Mode:
da: Visning:

en: Only out of budget
da: Kun budgetoverskridelser

en: Result:
da: Resultat:

en: Spent:
da: Brugt:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
da: %s efter %s

en: Too much columns to display
da: For mange kolonner at vise

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
da: Venligst vælg et bredere interval og/eller et mindre dato-område

en: Column
da: Søjler

en: View results as column
da: Vis resultat som søjler

en: Donut
da: Krans

en: View results as donut
da: Vis resultat som krans

en: View results as stack
da: Vis resultater stakket

en: Stack 100%
da: Stakket 100%

en: View results as stack 100%
da: Vis resultat stakket 100%

en: Legend
da: Signaturforklaring

en: Toggle legend
da: Vis signaturforklaring

en: Rate
da: Procent

en: Toggle rate
da: Vis procentværdi

en: Edit filter
da: Rediger filter

en: Statistics Report
da: Statistik Rapport

en: _View by:
da: Vis ved:

en: _Forecast
da: _Prognose

en: Sort by _amount
da: Sorter efter _beløb

en: Compare Exp. & Inc.
da: Sammenlig Udg. & Indt.

en: Total:
da: I alt:

en: Income:
da: Indtægt:

en: Expense:
da: Udgift:

en: Average: %s
da: Gennemsnit: %s

en: Trend Time Report
da: Trend Rapport

en: _Cumulate
da: _Kumuleret

en: Item filter
da: Delfilter

en: Time slice
da: Tidsdel

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
da: Tæller

note: column: Fuel load
en: Fuel
da: Benzin

note: column: Price by unit
en: Price
da: Pris

note: column: Distance done
en: Dist.
da: Afstand

en: Export
da: Eksportér

en: Export as CSV
da: Eksporter som CSV

en: Vehicle cost report
da: Biludgifter, rapport

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
da: _Kategori:

en: Meter:
da: Tæller

en: Consumption:
da: Forbrug:

en: Fuel cost:
da: Benzinudgifter:

en: Other cost:
da: Andre udgifter:

en: Total cost:
da: Totale udgifter:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
da: (ingen)

en: Visible
da: Synlig

en: Account name
da: Kontonavn

en: Error
da: Fejl

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
da: Kan ikke tilføje en konto '%s'.
    Navnet eksisterer allerede.

en: Cannot delete account '%s'
da: Kan ikke slette konto '%s'

en: It has transaction
da: den har transaction

en: It is target of xfer transaction
da: Den er mål for xfer transaktion

en: It has scheduled/template
da: Den har en planlagt/skabelon

en: It is target of xfer scheduled/template
da: den er mål for xfer planlagt/skabelon

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
da: Er du sikker på, at du permanent vil slette '%s'?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter en konto, vil den permanent være fjernet.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
da: Kan ikke omdøbe denne bruger
    fra '%s' til '%s':
    Dette navn findes allerede.

en: Manage Accounts
da: Administrer konti

en: Rename
da: Omdøb

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: General
da: Generelt

en: _Group:
da: Gruppe:

en: _Institution:
da: Institution:

en: N_umber:
da: N_ummer:

en: _Currency:
da: _Valuta:

en: this account was _closed
da: denne konto er lukket

en: Notes:
da: Noter:

en: Behaviour
da: Adfærd

en: Automation
da: Automatisering

en: Default _Template:
da: Standard_Skabelon:

en: Report exclusion
da: Rapporter eksklusion

en: exclude from account _summary
da: udelad fra konto_oversigt

en: exclude from the _budget
da: udelad fra _budgettet

en: exclude from any _reports
da: udelad fra alle _rapporter

en: Misc.
da: Diverse

en: Current check number
da: Aktuelt checknummer

en: Checkbook _1:
da: Checkhæfte_1

en: Checkbook _2:
da: Checkhæfte_2

en: Balance limits
da: Beløbsgrænser

en: _Overdraft at:
da: _Overtræk ved:

en: Max_imum:
da: Maks_imum:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter en planlagt opgave/skabelon, er den permanent væk.

en: Next _date:
da: Næste _dato:

en: Ever_y:
da: _Hver:

en: More options
da: Flere valgmuligheder

en: Week end:
da: Week-end:

en: _Stop after:
da: _Stop efter:

en: posts
da: postér

en: Manage scheduled/template transactions
da: Administrer planlagte transaktioner og skabeloner

en: Template
da: Skabelon

en: _Schedule
da: _Planlagt

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: If empty
da: Hvis tom

en: Overwrite
da: Overskriv

note: column : Search
en: Search
da: Søg

note: column : Notes
en: Notes
da: Noter

en: This search text already exists at position %d
da: Denne søgetekst findes allerede i  position %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
da: _Annuller

en: Condition
da: Betingelser

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
da: _Søg:

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: _In:
da: _I:

note: gtk_box_pack_start(GTK_BOX(bbox), widget, FALSE, FALSE, 0);
en: Amou_nt:
da: _Beløb:

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
da: Opgaver

en: _Payee:
da: _Betaler/modtager

en: Pay_ment:
da: _Betaling:

en: (rule %d)
da: (regel %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter en opgave, vil den permanent være væk.

en: Move to...
da: Flyt til …

en: Move rule
da: Flyt regel

en: Move
da: Flyt

en: Manage Assignments
da: Administrer opgaver

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
da: Denne assistent vil hjælpe dig med at opsætte en minimumsløsning
    til en ny HomeBank fil.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
da: Alle parametre du angiver her, kan ændres senere

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
da: Der bliver ikke foretaget ændringer indtil du klikker "Anvend"
    til slut i denne assistent.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
da: HomeBank vil vise en titel i hovedvinduet.
    Det kan være en tekst efter ønske eller dit navn.

en: _Title:
da: _Titel:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
da: HomeBank understøtter flere valutaer. Grundvalutaen er 
    standarden for alle ny konti og rapporter.

en: Setup additional currencies
da: Konfigurer yderligere valutaer

en: _Add
da: _Tilføj

en: Not found
da: Ikke fundet

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
da: HomeBank kan på forhånd udfylde kategorier i dit sprog
    hvis en CSV-fil er tilgængelig.

en: Setup categories for my language
da: Konfigurer kategorier for mit valgte sprog

en: Preset file:
da: Standardfil:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
da: HomeBank giver mulighed for import af downloadede filer fra din
    finansielle institution/bank, eller du kan også oprette dine konti manuelt.

en: Create my first account
da: Opret min første konto

en: _Name:
da: _Navn:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
da: Dette er en bekræftelsesside,
    
    klik Anvend for at godkende ændringer

en: Start File Setup
da: Påbegynd filopsætning

en: File Options
da: Filindstillinger

en: Choose Currencies
da: Vælg valutaer

en: Choose Categories
da: Vælg kategorier

en: Create Account
da: Opret konto

en: Finish File Setup
da: Afslut filoprettelse

en: <New account (global)>
da: <Ny konto (global)>

en: <New account>
da: <Ny konto>

en: <Skip this account>
da: <Spring denne konto over>

en: Valid
da: Gyldig

en: Name
da: Navn

en: _Open
da: _Åben

en: Known files
da: Kendte filer

en: QIF files
da: QIF filer

en: OFX/QFX files
da: OFX/QFX filer

en: CSV files
da: CSV filer

en: All files
da: Alle filer

en: new global account
da: ny global konto

en: new account
da: ny konto

en: skipped
da: sprunget over

en: , %d of %d transactions
da: , %d af %d transaktioner

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
da: %d transaktion(er), %d ens, %d eksisterende, %d valgt

en: %d transaction(s), %d selected
da: %d transaktion(er), %d valgt

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
da: Nogle datoer kan ikke konverteres. Prøv at ændre datoformatet for at fortsætte.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
da: Importer <b>%s</b> _til:

en: this file
da: denne fil

en: this account
da: denne konto

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
da: Navn: %s
    Nummer: %s
    Fil: %s
    Kodning: %s

en: Import transactions from bank or credit card
da: Importer transaktioner fra bank eller kreditkort

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
da: Med denne assistent bliver du ført gennem processen med import af en eller flere
    downloadede kontoudtog/udtræk fra din bank eller kreditkortgiver i følgende formater:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
da: <b>Anbefalet:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Some tider benævnt Money™ eller Quicken™)</i>
    <b>Understøttet:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Kun for avancerede brugere:</b> .CSV
    <i>(formatet er specifikt for HomeBank, se dokumentationen)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
da: Der vil ikke blive foretaget ændringer før end du trykker Anvend til slut i denne assistent.

en: Don't show this again
da: Vis ikke dette igen

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
da: Træk & Slip en eller flere filer for import.
    Du kan også bruge knapperne +/- til at tilføje/slette til/fra listen.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
da: Der er for mange konti i de filer, du har valgt.
    Venligst brug tilbageknappen for at vælge færre filer.

en: Target account identification by name or number failed.
da: ID af målkonto ved navn eller nummer fejlede

en: Date order:
da: Datoformat:

en: _Import memos
da: _Importér noter

en: _Swap memos with payees
da: _Ombyt noter med betaler/modtagere

en: OFX _Name:
da: OFX _Navn:

en: OFX _Memo:
da: OFX _Note:

en: Sentence _case memo/payee
da: Behold store bogstaver

en: _Toggle amount
da: Skift fortegn på beløb

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
da: Lignende transaktioner er i den modtagende konto (muligvis dublet)

en: Date _gap:
da: Dato _spænd:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
da: dage

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
da: Søgningen foretages efter : konto, beløb og dato.
    En datotolerance på 0 dage betyder et eksakt match

en: Run automation
da: Kør automatik

en: 1) Enrich with _payee default
da: 1) Påfør standard _betaler/modtager

en: 2) Run automatic _assigment rules
da: 2) Kør automatisk _opgaveregler

en: Click "Apply" to update your accounts.
da: Klik Anvend for at opdatere dine konti.

en: Welcome
da: Velkommen

en: Select file(s)
da: Vælg file(r)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
da: Importér

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: File format error
da: Forkert filformat

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
da: CSV-filen skal indeholde præcis det samme antal kolonner,
    adskilt af semi-colon. Se venligst Hjælp for yderligere detaljer.

en: Are you sure you want to clear input?
da: Er du sikker på, at du vil slette input?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
da: Hvis du fortsætter, vil alle beløb blive nulstillet.

en: _Clear
da: _Ryd

note: create window
en: Manage Budget
da: Håndtér Budget

en: _Import CSV
da: _Importér CSV

en: E_xport CSV
da: E_ksportér CSV

en: is the same each month
da: er det samme hver måned

en: _Clear input
da: Ryd input

en: is different per month
da: er forskellig hver måned

en: Options
da: Indstillinger

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
da: _Tving overvågning af denne kategori

en: May
da: Maj

en: Sept
da: Sep

en: Oct
da: Okt

en: Summary
da: Resultat

en: Totals
da: Totaler

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
da: Årlig
    Total

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
da: Månedlig
    Gennemsnit

en: Monthly
da: Månedligt

en: Add a category
da: Tilføj en kategori

en: _Apply
da: An_vend

en: Parent category
da: Forældrekategori

en: Category name
da: Kategorinavn

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
da: Denne kategori er anvendt.
    Alle transaktioner, som bruger den kategori vil blive sat til (ingen kategori)

en: Merge categories
da: Flet katgorier

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
da: Transaktioner knyttet til kategori '%s', bliver flyttet til kategorien valgt nedenfor.

en: Target category
da: Målkategori

en: _Delete the category '%s'
da: _Slet kategorien '%s'

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
da: Er du sikker på, at du vel slette input for '%s'?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
da: Tilføj kategori

en: Remove category
da: Fjern kategori

en: Merge
da: Flet

note: Clear Input
en: Clear input
da: Ryd input

en: Delete unused categories
da: Slet ubrugte kategorier

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
da: Er du sikker på, at du permanent vil
    slette ubrugte kategorier?

en: Edit Category
da: Ret kategori

en: Change Type
da: Ændre type

en: _Income
da: _Indkomst

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
da: Kan ikke omdøbe denne kategori,
    fra '%s' til '%s',
    da kategorien allerede eksisterer.

en: Merge category '%s'
da: Flet kategori '%s'

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
da: Transaktioner knyttet til denne kategori
    bliver flyttet til kategorien valgt nedenfor.

en: Include _subcategories
da: Inkluder underkategorier

en: Manage Categories
da: Administrer kategorier

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
da: Vis skjulte

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
da: Vis brug

en: _Delete unused
da: _Slet ubrugte

en: Move/Merge
da: Flyt/Flet

en: Show/Hide
da: Vis/skjul

en: new category
da: Ny kategori

en: new subcategory
da: Ny underkategori

en: Base currency
da: Grundvaluta

en: Exchange rate
da: Vekselkurs

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Edit currency
da: Rediger valuta

en: Currency
da: Valuta

en: _Customize
da: _Tilpas

en: Is pre_fix
da: Er pre_fix

en: _Decimal char:
da: Decimalkarakter

en: _Frac digits:
da: Decimalcifre

en: _Grouping char:
da: Gruppekarakter:

en: Select base currency
da: Vælg grundvaluta

en: Select currency
da: Vælg valuta

en: ISO Code
da: ISO kode

en: Add a custom _currency
da: Tilføj en valgfri _valuta

en: Update online error
da: Fejl i online opdatering

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
da: Sletter du en valuta, vil den permanent være væk.

en: Change the base currency
da: Ændre grundvaluta

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
da: Hvis du fortsætter, bliver kursen for andre valutaer
    sat til 0. Husk at opdatere kurserne.

en: Currencies
da: Valutaer

en: Update online
da: Opdatér online

en: Set as base
da: Grundvaluta

en: File statistics
da: Filstatistik

en: Transaction
da: Transaktion

note: header
en: Tag
da: Mærke

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Select a base currency
da: Vælg en grundvaluta

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
da: Fra version 5.1 kan HomeBank håndtere adskillige valutaer.
    Ret valutaen nedenfor, hvis den ikke er korrekt:

en: Currency:
da: Valuta:

en: Export as QIF
da: Eksporter som QIF...

en: Import from CSV
da: Import fra CSV

en: Open HomeBank file
da: Åbn HomeBank fil

en: Open HomeBank backup file
da: Åbn HomeBank backup fil

en: Save HomeBank file as
da: Gem HomeBank fil som

en: HomeBank files
da: HomeBank filer

en: File backup
da: Fil backup

en: All backups
da: All backup

en: Save changes to the file before closing?
da: Gem ændringer inden der lukkes?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
da: Hvis du ikke gemmer, bliver ændringerne tabt.
    Antal ændringer: %d.

en: Close _without saving
da: Luk _uden at gemme

en: Export as _CSV
da: Eksporter som _CSV

en: Folder:
da: Mappe:

en: Pick a Folder
da: Vælg en mappe

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Add Status column
da: Tilføj statuskolonne

en: Detail split lines
da: Vis opdelte transaktioner

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
da: Filen vil ikke være i HomeBank CSV format, da du enten eksporterer
    fra 'Alle transaktioner', eller du har valgt en anden option.

en: Export as PDF
da: Eksportér som PDF

en: Export as _PDF
da: Eksportér som _PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
da: Udskrivning med HomeBank har en miljøvenlig tilgang gennem anvendelse
    af det mest udbredte digitale udskrivningsformat, nemlig PDF-formatet.

en: Create _New
da: Opret _nyt

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
da: HomeBank har fundet transaktioner, som kan være knyttet til transaktionen for den interne overførsel.

note: header
en: Text
da: Tekst

en: _Memo:
da: Note:

en: Case _sensitive
da: Vasalfølsom

en: Transfer
da: Overfør

en: _Use
da: _Brug

en: Amount/Text
da: Beløb/tekst

en: Always show
da: Vis altid

en: Void
da: Annulleret

en: Added
da: Tilføjet

en: Edited
da: Redigeret

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: Next Payout
da: Næste udbetaling

en: In Advance
da: Forskud

en: File properties
da: Programopsætning

en: Scheduled transactions
da: Planlagte transaktioner

en: Automatic post:
da: Automatisk postering:

en: of each
da: af hver

en: month
da: måned

en: Delete unused payee
da: Slet ubrugt betaler/modtager

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
da: Er du sikker på at du vil slette ubrugte
    betalere/modtagere permanent?

en: Edit Payee
da: Rediger betaler/modtager

en: Pa_yment:
da: Betaling:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
da: Kan ikke omdøbe denne betaler/modtager,
    fra  '%s' til '%s'.
    Dette navn eksisterer allerede.

en: Merge payee '%s'
da: Flet betaler/modtager '%s'

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
da: Transaktioner tilknyttet denne betaler/modtager,
    vil blive flyttet til betaleren/modtageren valgt nedenfor.

en: _Delete the payee '%s'
da: _Slet betaler/modtager '%s'

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
da: Denne betaler/modtager er anvendt.
    Enhver transaktion med denne betaler/modtager vil blive sat til (ingen betaler/modtager)

en: Manage Payees
da: Håndter betaler/modtagere

en: new payee
da: ny betaler/modtager

en: Interface
da: Grænseflade

en: Locale
da: National

en: Transactions
da: Transaktioner

en: Import/Export
da: Import/Eksport

en: Report
da: Rapport

en: Folders
da: Mapper

en: System defaults
da: System standarder

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Text only
da: Kun tekst

en: Text under icons
da: Tekst under ikoner

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Horizontal
da: Vandrette

en: Vertical
da: Lodrette

en: Both
da: Begge

en: Tango light
da: Tango lys

en: Tango medium
da: Tango mellem

en: Tango dark
da: Tango mørk

en: m-d-y
da: m-d-å

en: d-m-y
da: d-m-å

en: y-m-d
da: å-m-d

en: Ignore
da: Ignorér

en: Append to Info
da: Tilføj til Info

en: Append to Memo
da: Tilføj til note

en: Append to Payee
da: Tilføj til Betaler/modtager

en: Tab
da: Tabulator

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Space
da: Mellemrum

en: System Language
da: Systemsprog

en: Choose a default HomeBank files folder
da: Vælg en mappe til HomeBank datafiler

en: Choose a default HomeBank backup files folder
da: Vælg en mappe til HomeBank backup-filer

en: Choose a default import folder
da: Vælg en standard import mappe

en: Choose a default export folder
da: Vælg en standard eksport mappe

en: General options
da: Generelle indstillinger

en: OFX/QFX options
da: OFX/QFX indstillinger

en: QIF options
da: QIF indstillinger

en: CSV options
da: CSV indstillinger

en: (transaction import only)
da: (kun import af transaktioner)

en: Charts options
da: Graf indstillinger

en: Color scheme:
da: Farveskema:

en: Smaller legend _font
da: Mindre _font

en: Statistics options
da: Statistik indstillinger

en: Show by _amount
da: Vis efter _beløb

en: Show _rate column
da: Vis _hyppighedskolonne

en: Show _details
da: Vis _detaljer

en: Budget options
da: Budget indstillinger

en: _Enable
da: _Aktivér

note: row++;
en: _Preset:
da: _Forvalg:

en: User interface
da: Brugerflade

en: _Language:
da: _Sprog:

en: _Date display:
da: _Datoformat:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
da: %a nationalt forkortet ugedagsnavn.
    %A nationalt fuldt ugedagsnavn. 
    %b nationalt forkortet månedsnavn. 
    %B nationalt fuldt månedsnavn. 
    %c national dato- og tidsformat. 
    %C århundredenummer (årstal divideret med 100 og afkortet til et heltal) som [00-99]. 
    %d dag i måneden som et decimaltal [01,31]. 
    %D samme som %m/%d/%y. 
    %e dag i måneden som et decimaltal [1,31]; enkelttegn er med foranstillet mellemrumstegn. 
    %j dag i året som decimaltal [001,366]. 
    %m måneden som decimaltal [01,12]. 
    %p nationalt anvendt datoformat. 
    %y årstal uden århundrede som decimaltal [00,99]. 
    %Y årstal med århundrede som decimaltal.

en: Fiscal year
da: Regnskabsår

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
da: Starter _den:

en: Measurement units
da: Måleenheder

en: Use _miles for meter
da: anvend mil til kilometertæller

en: Use _gallon for fuel
da: Anvend gallon til brændstof

note: label = make_label_group(_("Transaction window"));
en: Transaction list
da: Transaktionsliste

en: _Show future:
da: _Vis fremover:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
da: dage fremad

en: Hide reconciled
da: Skjul afstemte

en: Always show remind
da: Vis altid påmindelser

en: Always show void
da: Vis altid annullerede transaktioner

en: Lock reconciled for any changes
da: Lås afstemte for ændringer

en: Transaction dialog
da: Transaktionsdialog

en: Transfer target date tolerance:
da: Overfør tolerance for måldato

en: Enable _memo autocomplete with
da: Muliggør _memo autoudførelse med

en: rolling days
da: løbende

en: Show add confirmation text for 5s
da: Vis bekræftelse i 5 sek

en: _Toolbar:
da: _Værktøjsbjælke

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
da: _Gitterlinjer:

en: Gtk settings
da: Gtk-indstillinger

en: Override
da: Tilsidsæt

en: Font _size:
da: Skrift_størrelse:

en: Dark theme
da: Mørkt tema

en: Amount colors
da: Farve på beløb

en: Uses custom colors
da: Bruger tilpassede farver

en: _Expense:
da: _Udgift:

en: _Income:
da: _Indtægt:

en: _Warning:
da: _Advarsel

en: _Enable automatic backups
da: Aktiver automatisk backup

en: _Number of backups to keep:
da: Antal gemte sikkerhedskopier:

en: Backup frequency is once a day
da: Frekvensen for backup er en gang dagligt

en: _Wallets:
da: Datafiler:

en: _Backups:
da: _Backup:

en: Exchange files
da: Filudveksling

en: _Import:
da: _Importer:

en: _Export:
da: Eksporter:

en: Show splash screen
da: Vis startbillede

en: Load last opened file
da: Indlæs sidst åbnet fil

en: Post pending scheduled transactions
da: Poster aktuelle planlagte transaktioner

en: Update currencies online
da: Opdater valutaer online

en: Main window reports
da: Hovedvinduets graf/rapport:

note: removed 5.7 label = make_label(_("_Range:"), 0, 0.5); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
da: Max _antal:

en: Reset All Preferences
da: Nulstil alle indstillinger

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
da: Vil du virkelig nulstille
    alle indstillinger til start-
    værdierne?

en: Preferences
da: Indstillinger

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
da: Du bliver nødt til at genstarte HomeBank
    før sprogændringen træder i kraft.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
da: Filmappen til backup er ændret,
    du bør kopiere '.bak' filerne til den nye placering.

en: Transaction splits
da: Opdelte transaktioner

en: Delete all
da: Slet alle

en: Apply
da: Anvend

en: Cancel
da: Annullér

en: Transaction amount:
da: Transaktionsbeløb:

en: Unassigned:
da: Ej tilknyttet:

en: Sum of splits:
da: Sum af opdeling:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
da: Advarsel: Sum af opsplitning vs. transaktionstype passer ikke

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
da: Advarsel: Sum af opsplitning vs. transaktionsbeløb passer ikke

en: Edit Tag
da: Redigér mærke

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
da: Kan ikke omdøbe denne Tag,
    fra '%s' til '%s',
    dette navn eksisterer allerede.

en: Merge tag '%s'
da: Flet mærket '%s'

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
da: Transaktioner med dette mærke,
    vil blive flyttet til det nedenfor valgte mærke.

en: _Delete the tag '%s'
da: _Slet mærket '%s'

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
da: Dette mærke er brugt.
    Mærket vil blive slettet alle transaktion der bruger det.

en: Manage Tags
da: Administrer Mærker

en: new tag
da: nyt mærke

en: A_ccount:
da: K_onto:

en: Transaction of %s created.
da: Transaktion af %s oprettet.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
da: Vil du afbryde den interne overførsel?
    
    En fortsættelse vil slette target transaktionen.

en: _Break
da: Af_bryd

en: Show _scheduled
da: Vis _planlagte

en: Show _all accounts
da: Vis _alle konti

en: Use a template
da: Brug en skabelon

en: Add & _Keep
da: Tilføj og _Behold

en: Add transaction
da: Tilføj transaktion

en: Add template
da: Tilføj skabelon

en: Inherit transaction
da: Kopieret transaktion

en: Inherit template
da: Arv skabelon

en: Edit transaction
da: Rediger transaktion

en: Edit template
da: Redigér skabelon

en: _Date:
da: _Dato:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
da: - skriv: d, d/m, m/d en hel dato
    - brug piletaster + ctrl eller shift
    - blank giver dags dato

en: T_o:
da: _Til:

en: Book _2
da: Bog _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
da: - skriv bogstaver for autoudførelse
    - skriv en ny tekst for at oprette denne

en: Cate_gory:
da: Kate_gori:

en: _Tags:
da: _Mærker:

en: Warning: amount and category sign don't match
da: Advarsel: Fortegn og kategori matcher ikke

en: Multiple edit transactions
da: Rediger flere transaktioner

en: Type as
    transfer
da: Skriv som
    overfør

en: Time
da: Periode

en: Year
da: År

en: Day
da: Dag

en: Week
da: Uge

en: Quarter
da: Kvartal

en: Half Year
da: Halvårligt

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Udelad

en: (no type)
da: (ingen type)

en: Cash
da: Kontant

en: Asset
da: Aktiv

en: Credit card
da: Kreditkort

en: Liability
da: Passiv

en: Checking
da: Anfordring/Check

en: Savings
da: Opsparing

en: Yesterday
da: I går

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Last Week
da: Sidste uge

en: This Week
da: Denne uge

en: Next Week
da: Næste uge

en: Last Fortnight
da: Sidste to uger

en: This Fortnight
da: Aktuelle to uger

en: Next Fortnight
da: Næste to uger

en: Last Month
da: Sidste måned

en: This Month
da: Denne måned

en: Next Month
da: Næste måned

en: Last Quarter
da: Sidste kvartal

en: This Quarter
da: Dette kvartal

en: Next Quarter
da: Næste kvartal

en: Last Year
da: Sidste år

en: This Year
da: Dette år

en: Next Year
da: Næste år

en: Last 30 Days
da: Seneste 30 dage

en: Last 60 Days
da: Seneste 60 dage

en: Last 90 Days
da: Seneste 90 dage

en: Last 12 Months
da: Seneste 12 måneder

en: All Date
da: Alle datoer

en: This month
da: Denne måned

en: Next month
da: Næste måned

en: Next 30 days
da: Næste 30 dage

en: Next 60 days
da: Næste 60 dage

en: Next 90 days
da: Næste 90 dage

en: Possible
da: Mulig

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

note: added 5.6
en: Skip
da: Udelad

en: Exp. & Inc.
da: Udg. & Indt.

en: Any Type
da: Type alle

en: Any Status
da: Status alle

en: Uncleared
da: Ej godkendt

en: Unreconciled
da: Ej afstemt

en: Uncategorized
da: Uden kategori

en: Mon
da: Man

en: Tue
da: Tir

en: Wed
da: Ons

en: Thu
da: Tor

en: Fri
da: Fre

en: Sat
da: Lør

en: Sun
da: Søn

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Search...
da: Søg …

en: Bank Transfer
da: Bankoverførsel

en: Debit card
da: Dankort/Debitkort

en: Standing order
da: Stående ordre

en: Electronic payment
da: Elektronisk betaling/Giro

en: Deposit
da: Indskud

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
da: BankGebyr

en: Direct Debit
da: Bet.Service/Direkte Debitering
