homebank - en to eo translation catalogue (144 entries)

en: HomeBank
eo: HejmBanko

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
eo: Se vi serĉas tute senpagan kaj facilan manieron administri viajn personajn kontojn, tiam HejmBanko devus esti la programaro por vi.

en: No similar transaction were found !
eo: Neniuj similaj transakcioj estis trovitaj!

en: _Create
eo: _Krei

en: _Delete
eo: _Forigi

en: _Change
eo: _Ŝanĝi

en: _Add...
eo: _Aldoni...

en: _Edit...
eo: _Redakti

en: _None
eo: _Neniu

en: Create template...
eo: Krei ŝablonon

en: _Delete...
eo: _Forigi...

en: A_ccount
eo: _Konto

en: Print...
eo: Presi...

en: _Close
eo: _Fermi

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
eo: _Redakti

en: Copy
eo: Kopii

en: Paste
eo: Alglui

en: _Find
eo: _Serĉi

en: _Tools
eo: _Iloj

en: Add
eo: Aldoni

en: Inherit
eo: Heredi

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
eo: Redakti

en: Delete
eo: Forigi

en: Up
eo: Supren

en: Down
eo: Malsupren

en: (closed)
eo: Fermi

en: %s - HomeBank
eo: %s - HejmBanko

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
eo: Ĝisdatigi

en: Print
eo: Presi

en: Today:
eo: Hodiaŭ

en: Welcome to HomeBank
eo: Bonvenon al HejmBanko

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
eo: Ne eblas malfermi na '%s', la dosiero ne ekzistas.

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

en: S_ave Anyway
eo: Konservi malgraŭe

en: _File
eo: _Dosiero

en: _New
eo: _Nova

en: _Open...
eo: _Malfermi...

en: _Save
eo: Konservi

en: Save _As...
eo: Konservi kiel...

en: Import...
eo: Importi...

en: Revert
eo: Malfari

en: _Quit
eo: Eliri

en: Preferences...
eo: Agordoj...

en: _View
eo: Vidi

en: _Toolbar
eo: Ilobreto

en: Acc_ounts...
eo: Kontoj...

en: Currencies...
eo: Valutoj...

en: Add...
eo: Aldoni...

en: Show...
eo: Montri...

en: _Help
eo: Helpo

en: _Contents
eo: Enhavo

en: Release Notes
eo: Eldonaj Notoj

en: Report a Problem...
eo: Raporti problemon…

en: Translate this Application...
eo: Traduki ĉi tiun programaron...

en: _About
eo: _Pri

en: New
eo: Nova

en: Open
eo: Malfermi

en: Open a file
eo: Malfermi dosieron

en: Open a recently used file
eo: Malfermi lastatempe uzitan dosieron

en: Save
eo: Konservi

en: Save the current file
eo: Konservi la aktualan dosieron

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
eo: Konto

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
eo: Kategorio

en: Show
eo: Montri

en: Statistics
eo: Statistikoj

en: Help
eo: Helpo

en: _Today
eo: Hodiaŭ

en: (no category)
eo: Sen kategorio

en: Unknown
eo: Nekonata

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: %d-w%02d
eo: %d-s%02d

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: %d-q%d
eo: %d-t%d

en: [FILE]
eo: [DOSIERO]

en: Your accounts
eo: Viaj kontoj

en: Show all
eo: Montri ĉiujn

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
eo: Sendi

en: Other
eo: Alia

en: Accounts
eo: Kontoj

note: Today
en: Today
eo: Hodiaŭ

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
eo: Dato

en: None
eo: Nenio

en: Invert
eo: Inversigi

en: Month
eo: Monato

en: Column
eo: Kolumno

note: column: Price by unit
en: Price
eo: Prezo

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
eo: Kategorio:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
eo: (nenio)

en: Visible
eo: Videbla

en: Error
eo: Eraro

en: Manage Accounts
eo: Administri kontojn

en: _Group:
eo: _Grupo:

en: Template
eo: Ŝablono

note: column : Search
en: Search
eo: Serĉi

en: _OK
eo: _Akcepti

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
eo: _Serĉi:

en: _Payee:
eo: _Pagoto:

en: _Title:
eo: _Titolo:

en: _Add
eo: _Aldoni

en: Not found
eo: Ne trovita

en: _Name:
eo: _Nomo:

en: _Open
eo: Malfermi

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: new account
eo: Nova konto

en: OFX _Name:
eo: Nomo OFX:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
eo: tagoj

en: Welcome
eo: Bonvenon

en: Select file(s)
eo: Elekti dosiero(j)n

en: _Clear
eo: Vakigi

en: is the same each month
eo: estas la sama ĉio monato

en: May
eo: Maj

en: Aug
eo: Aŭg

en: Oct
eo: Okt

en: Add a category
eo: Aldoni kategorion

en: _Apply
eo: _Apliki

en: Category name
eo: Kategoria nomo

en: Currency
eo: Valuto

en: A_ccount:
eo: Konto:

en: _Date:
eo: _Dato:

en: M_emo:
eo: Noto(_e):

en: Year
eo: Jaro

en: Day
eo: Tago

en: Week
eo: Semajno

en: Uncategorized
eo: Nekategorigita

en: Mon
eo: Lun

en: Tue
eo: Mar

en: Wed
eo: Mer

en: Thu
eo: Ĵaŭ

en: Fri
eo: Ven

en: Sat
eo: Sab

en: Sun
eo: Dim

en: January
eo: Januaro

en: February
eo: Februaro

en: March
eo: Marto

en: April
eo: Aprilo

en: June
eo: Junio

en: July
eo: Julio

en: August
eo: Aŭgusto

en: September
eo: Septembro

en: October
eo: Oktobro

en: November
eo: Novembro

en: December
eo: Decembro

en: Search...
eo: Serĉi...

en: Check
eo: Ĉeko

en: Bank Transfer
eo: Banka ĝiro

en: Debit card
eo: Kreditkardo
