homebank - en to fa translation catalogue (498 entries)

en: Personal finance
fa: امور مالی شخصی

en: Free, easy, personal accounting for everyone
fa: آزاد,آسان,برنامه حسابداری شخصی برای همه

en: finance;accounting;budget;personal;money;
fa: امور مالی؛ حسابداری؛ بودجه؛ شخصی؛ پول؛

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
fa: HomeBank یک نرم افزار آزاد ( در "آزادی بیان" و همچنین مانند "آبجو رایگان") که به شما در مدیریت حسابداری شخصی کمک می‌کند.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
fa: این نرم افزار به نحوی طراحی شده که به آسانی قابل استفاده باشد و به وسیله ابزار فیلتر قدرتمند و نمودار های زیبای این نرم افزار  امکان تجزیه و تحیلی امور مالی شخصیتان به وجود خواهد آمد.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
fa: اگر شما به دنبال یک راه کاملا آزاد , رایگان و آسان برای مدیریت حسابداری شخصی خود هستید, HomeBank باید نرم افزار مورد نظر شما باشد.

en: No inconsistency found !
fa: تناقض پیدا نشد!

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
fa: هر مقدار معامله شده بر %.6f. تقسیم خواهد شد.

en: _Convert
fa: _تبدیل

en: No transaction changed
fa: هیچ رویداد مالی تغییر نکرد

en: transaction changed: %d
fa: تراکنش مقابل تغییر کرد : %d

en: Automatic assignment result
fa: نتیجه انتساب خودکار

en: _Delete
fa: _حذف

en: Are you sure you want to change the status to None?
fa: آیا مایل به تغییر وضعیت به هیچ هستید؟

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
fa: برخی از تراکنش های انتخابی شما در حال حاضر در وضعیت موافق هستند.

en: _Change
fa: تغییر

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
fa: آیا مایل به تغییر وضعیت به موافق هستید؟

en: _Toggle
fa: ـتعویض

en: _Add...
fa: _افزودن

en: _Inherit...
fa: ـجانشینی...

en: _Edit...
fa: _ویرایش...

en: _Multiple Edit...
fa: ـویرایش چندگانه...

en: _Status
fa: ـوضعیت

en: _None
fa: _هیچکدام

en: _Cleared
fa: ـپاک

en: _Reconciled
fa: مطابق

en: Create template...
fa: ایجاد الگو...

en: _Delete...
fa: _حذف...

en: A_ccount
fa: حساب

en: Export QIF...
fa: صدور QIF...

en: Export CSV...
fa: صدور به فرمت ساده (CSV)

en: _Close
fa: _بستن

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
fa: _ویرایش

en: Transacti_on
fa: تراکنش

en: _Tools
fa: _ابزارها

en: Auto. assignments
fa: انتساب خودکار

en: _Filter...
fa: فیلتر

en: Convert to Euro...
fa: تبدیل به یورو...

en: Add
fa: افزودن

en: Add a new transaction
fa: اضافه کردن رویداد مالی جدید

en: Inherit
fa: جانشینی

en: Inherit from the active transaction
fa: جانشین رویداد مالی حاضر

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit the active transaction
fa: ویرایش رویداد مالی حاضر

note: Cleared
en: Cleared
fa: صاف شده

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
fa: تغییر به پاک شده برای تراکنش های انتخاب شده

note: Reconciled
en: Reconciled
fa: تسویه شد

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
fa: تغییر به موافق برای تراکنش های انتخاب شده

en: Edit multiple transaction
fa: ویرایش تراکنش چندگانه

en: Create template
fa: ایجاد الگو

en: Delete selected transaction(s)
fa: حذف تراکنش های انتخاب شده

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
fa: نوسازی

en: _Range:
fa: دامنه

en: _Type:
fa: _نوع:

en: _Status:
fa: _وضعیت:

en: Open the list filter
fa: فیلتر فهرست را باز کن

en: Refresh results
fa: بازسازی نتایج

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
fa: _تنظیم به حالت اولیه

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
fa: واحد کوچکتر یورو

en: Today:
fa: امروز:

en: Future:
fa: آینده:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
fa: برگرداندن تغییرات ذخیره نشده فایل '%s'?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
fa: -تغییرات داده شده برای همیشه از دست رفته اند
    -بارگذاری مجدد آخرین نسخه ذخیره شده فایل (.xhb~)

en: _Revert
fa: _بازنشانی

en: Are you sure you want to anonymize the file?
fa: آیا برای بی نام کردن فایل مطمئن هستید؟

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
fa: در حال پاک کردن تمام متن ها,
    مانند 'یادداشت ها','دریافت کننده ها','حساب ها' , ...

en: _Anonymize
fa: _گمنام کردن

en: Welcome to HomeBank
fa: به HomeBank خوش آمدید

en: Create a _new file
fa: ایجاد فایل ـ‌جدید

en: _Open an existing file
fa: ـ‌باز کردن فایل موجود

en: Open the _example file
fa: باز کردن فایل ـمثال

en: Read HomeBank _Manual
fa: راهنمای HomeBank را بخوانید

en: Configure _preferences
fa: پیکربندی تنظیمات

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
fa: ناتوان از باز کردن «%s»، فایل وجود ندارد.

en: I/O error for file '%s'.
fa: خطای ورودی/ خروجی برای فایل «%s»

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
fa: فایل «%s» یک فایل معتبر برای HomeBank نیست.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
fa: فایل «%s» با نسخه‌ی بالاتر HomeBank ذخیره شده
    و نمی‌تواند با نسخه‌ی فعلی بارگذاری شود.

en: File error
fa: خطای فایل

en: _File
fa: _فايل

en: _New
fa: _جدید

en: _Open...
fa: _باز کردن...

en: _Save
fa: _ذخیره

en: Save _As...
fa: ذخیره_به عنوان

en: Revert
fa: بازگشت

en: Properties...
fa: ویژگی‌ها...

en: _Quit
fa: _خروج

en: Preferences...
fa: تنظیمات...

en: _View
fa: ـنمایش

en: _Toolbar
fa: _نوار ابزار

en: Euro minor
fa: واحد کوچک‌تر یورو

en: _Manage
fa: _مدیریت

en: Acc_ounts...
fa: حـساب‌ها...

en: _Payees...
fa: _دریافت کنندهای وجه...

en: Categories...
fa: دسته بندی ها...

en: Scheduled/Template...
fa: برنامه‌ریزی/الگو...

en: Budget...
fa: بودجه ...

en: Assignments...
fa: انتساب...

en: Currencies...
fa: واحد پول...

en: _Transactions
fa: _تراکنش ها

en: Add...
fa: افزودن...

en: Show...
fa: نمایش...

en: Set scheduler...
fa: تنظیم برنامه‌ریز

en: Post scheduled
fa: ارسال برنامه ریزی شده

en: _Reports
fa: _گزارش‌ها

en: _Statistics...
fa: _آمار...

en: _Trend Time...
fa: _روند زمانی...

en: B_udget...
fa: بـودجه...

en: _Vehicle cost...
fa: _هزینه خودرو...

en: Show welcome dialog...
fa: نمایش پنجره خوش آمدید ...

en: File statistics...
fa: آمار فایل ...

en: Anonymize...
fa: بدون نام شود...

en: _Help
fa: _راهنما

en: _Contents
fa: _محتويات

en: Report a Problem...
fa: گزارش یک مشکل...

en: Translate this Application...
fa: این برنامه را ترجمه کنید…

en: _About
fa: _درباره

en: Create a new file
fa: ایجاد فایل جدید

en: Open a file
fa: باز کردن یک فایل

en: Open a recently used file
fa: باز کردن پرونده‌ای که اخیراً به کار رفته

en: Save the current file
fa: ذخیره‌ی فایل فعلی

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
fa: حساب

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
fa: دریافت کننده وجه

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
fa: دسته‌بندی

note: column: Income
en: Budget
fa: بودجه

en: Assignment
fa: وظیفه

en: Shows selected account transactions
fa: تراکنش های حساب انتخاب شده را نشان بده

en: Add transactions
fa: اضافه کردن تراکنش ها

en: Open the Statistics report
fa: باز کردن گزارش آماری

en: Open the Trend Time report
fa: بازکردن گزارش روند زمانی

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
fa: تراز

en: Open the Balance report
fa: بازکردن گزارش تراز

en: Open the Budget report
fa: بازکردن گزارش بودجه

en: Vehicle cost
fa: هزینه خودرو

en: Open the Vehicle cost report
fa: گزارش هزینه های خودرو را باز کن

en: Scheduled
fa: زمان‌بندی‌شده

note: Future
en: Future
fa: آتی

en: Remind
fa: یادآوری

en: (no category)
fa: (بدون گروه)

en: invalid CSV format
fa: فایل CSV ناشناخته

en: Unknown
fa: ناشناخته

note: TRANSLATORS: kilometer per liter
en: km/l
fa: کیلومتر/لیتر

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
fa: مایل/لیتر

en: (no payee)
fa: (فاقد گیرنده)

en: Output version information and exit
fa: اطلاعات نسخه را خروجی بده و خارج شو

en: [FILE]
fa: [فایل]

en: Browser error.
fa: خطای مرورگر

en: Could not display the URL '%s'
fa: نمایش آدرس '%s' ممکن نیست

en: HomeBank options
fa: تنظیمات HomeBank

en: (no institution)
fa: (بدون عرف)

en: Your accounts
fa: حساب‌های شما

en: Show all
fa: نمایش همه

en: Expand all
fa: باز کردن تمام زبانه ها

en: Collapse all
fa: بستن تمام زبانه ها

en: No transaction to add
fa: رویدادی برای افزودن وجود ندارد

en: transaction added: %d
fa: رویداد مالی %d اضافه شد

en: Check scheduled transactions result
fa: نتیجه‌ی رویدادهای مالی برنامه‌ریزی شده را چک کن

en: maximum post date
fa: حداکثر تاریخ ارسال

note: column: Total
en: Total
fa: جمع

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
fa: _ارسال

en: Other
fa: موارد دیگر

en: Grand total
fa: جمع کل

en: Accounts
fa: حساب‌ها

note: Today
en: Today
fa: امروز

en: - split -
fa: -فاصله-

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
fa: تاریخ

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
fa: اطلاعات

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
fa: یادداشت

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
fa: میزان

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
fa: برچسب‌ها

note: header
en: Status
fa: وضعیت

note: column: Expense
en: Expense
fa: هزینه

note: column: Income
en: Income
fa: درآمد

note: column: Result
en: Result
fa: نتیجه

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
fa: اخیر

en: Next date
fa: تاریخ بعدی

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
fa: %d/%d تحت %s

en: List
fa: فهرست

en: View results as list
fa: نتایج را فهرست‌وار نمایش بده

en: Line
fa: خط

en: View results as lines
fa: نتایج را خطی نمایش بده

en: Detail
fa: جزییات

en: Toggle detail
fa: سوییچ جزییات

en: Refresh
fa: بازسازی

en: Balance report
fa: گزارش تراز

en: Display
fa: نمایش

en: _Zoom X:
fa: _بزرگنمایی X:

en: Date filter
fa: فیلتر تاریخ

en: _From:
fa: _از:

en: _To:
fa: _تا:

en: Select:
fa: انتخاب:

en: All
fa: همه

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Invert
fa: معکوس

note: column: Expense
en: Spent
fa: هزینه شده

en: Month
fa: ماه

en:  over
fa:  بالغ بر

en:  left
fa:  چپ

en:  under
fa:  کمتر از

en: View results as stack bars
fa: نمایش نتایج به صورت پشته میله ای

en: No account is defined to be part of the budget.
fa: هیچ حسابی به عنوان بخشی از بودجه تعریف نشده

en: You should include some accounts from the account dialog.
fa: باید از گفتگوی حساب حسابی را انتخاب کنید

en: Budget report
fa: گزارش بودجه

en: Result:
fa: نتیجه:

en: Budget:
fa: بودجه:

en: Spent:
fa: هزینه شده

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
fa: %s بر %s

en: View results as column
fa: نمایش نتایج به شرح ستون

en: View results as donut
fa: نمایش شرح دونات

en: Toggle legend
fa: سوییچ شرح

en: Toggle rate
fa: سوییچ نرخ

en: Edit filter
fa: ویرایش فیلتر

en: Statistics Report
fa: گزارش آماری

en: _View by:
fa: ـنمایش بر اساس

en: Income:
fa: درآمد:

en: Expense:
fa: هزینه:

en: Average: %s
fa: میانگین: %s

en: Trend Time Report
fa: گزارش زمان روند

en: _Cumulate
fa: ـتجمیع

en: Time slice
fa: مقطع زمانی

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
fa: متر

note: column: Fuel load
en: Fuel
fa: سوخت

note: column: Price by unit
en: Price
fa: قیمت

note: column: Distance done
en: Dist.
fa: مسافت

en: Export as CSV
fa: صدور با فرمت ساده (CSV)

en: Vehicle cost report
fa: گزارش بهای خودرو

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
fa: _دسته بندی:

en: Meter:
fa: متر:

en: Consumption:
fa: مصرف

en: Fuel cost:
fa: بهای سوخت:

en: Other cost:
fa: بقیه‌ی بها:

en: Total cost:
fa: بهای کل:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
fa: (هیچ‌کدام)

en: Visible
fa: نمايان

en: Account name
fa: نام حساب

en: Error
fa: خطا

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
fa: نمی‌توان حساب «%s» را افزود،
    این نام هم‌اکنون وجود دارد.

en: Cannot delete account '%s'
fa: نمیتوانید حساب کاربری را حذف کنید '%s'

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
fa: آیا مطمئن هستید که میخواهید %s را به طور دائم حذف کنید؟

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
fa: اگر یک حساب کاربری را حذف کنید، به طور دائم از میان خواهد رفت.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fa: تغییر نام این حساب ممکن نیست،
    از «%s» به «%s»،
    این نام هم‌اکنون موجود است.

en: Manage Accounts
fa: مدیریت حساب‌ها

en: General
fa: عمومی

en: N_umber:
fa: _شماره:

en: Start _balance:
fa: تراز ـافتتاحی:

en: _Currency:
fa: _واحد پول:

en: this account was _closed
fa: این حساب ـ‌بسته شده

en: Notes:
fa: یادداشت ها :

en: Report exclusion
fa: مستثنیات گزارش

en: exclude from account _summary
fa: جزو ـ‌خلاصه حساب به شمار نیاور

en: exclude from the _budget
fa: جزو ـ‌بودجه به شمار نیاور

en: exclude from any _reports
fa: جزو هیچ ـ‌گزارشی به شمار نیاور

en: Current check number
fa: شماره‌ی چک جاری

en: Checkbook _1:
fa: دسته‌چک‌ـ۱:

en: Checkbook _2:
fa: دسته‌چک‌ـ۲:

en: Balance limits
fa: محدوده های تراز

en: _Overdraft at:
fa: _اضافه برداشت در:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
fa: اگر شما یک برنامه ریزی یا قالب را حذف کنید، به طور دائم آن از دست خواهید داد.

en: Next _date:
fa: تاریخ بعد:

en: Ever_y:
fa: هر:

en: Week end:
fa: اخر هفته:

en: _Stop after:
fa: _توقف پس از:

en: posts
fa: مطلب

en: Manage scheduled/template transactions
fa: مدیریت رویدادهای برنامه‌ریزی‌شده/قالب

en: Template
fa: قالب

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: If empty
fa: در صورت خالی بودن

en: Overwrite
fa: بازنویسی

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
fa: _لغو

en: _OK
fa: _تایید

en: Condition
fa: شرط

en: _Payee:
fa: _دریافت کننده وجه:

en: Pay_ment:
fa: پرداخت

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
fa: اگر شما یک انتساب را حذف کنید، به طور دائم آن را از دست خواهید داد.

en: Manage Assignments
fa: مدیریت واگذاری‌ها

en: _Add
fa: افزودن

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Preset file:
fa: فایل از پیش تنظیم شده:

en: _Name:
fa: _نام:

en: Name
fa: نام

en: _Open
fa: _باز کردن

en: Known files
fa: فایل‌های شناخته شده

en: QIF files
fa: فایل‌های QIF

en: OFX/QFX files
fa: فایل‌های OFX/QFX

en: CSV files
fa: فایل‌های فرمت ساده (CSV)

en: All files
fa: تمامی فایل‌ها

en: Date order:
fa: ترتیب تاریخ:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
fa: روز

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
fa: تطابق به این ترتیب انجام شد: حساب، مقدار و تاریخ.
    یک دامنه‌ی نوسان تاریخ صفر یعنی تطابق دقیق

en: Welcome
fa: خوش آمدید

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
fa: وارد کردن

en: Confirmation
fa: تأیید

en: File format error
fa: خطای فرمت فایل

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
fa: فایل CSV باید دارای تعداد مشخصی ستون باشد,
    که به وسیطه یک نقطه ویرگول جدا شده باشند,برای دیدن جزئیات بیشتر بخش کمک را مطالعه فرمایید.

en: Are you sure you want to clear input?
fa: مطمئن هستید که میخواهید ورودی را پاک کنید؟

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
fa: در صورد ادامه , تمام مقادیر 0 خواهند شد.

en: _Clear
fa: پاک کردن

en: Budget for %s
fa: بودجه برای %s

note: create window
en: Manage Budget
fa: مدیریت بودجه

en: _Import CSV
fa: _درون ریزی فایل CSV

en: E_xport CSV
fa: _درون ریزی فایل CSV

en: Balance:
fa: تراز:

en: _Clear input
fa: ـپاک کردن ورودی

en: Options
fa: گزینه‌ها

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
fa: ـ‌نظارت الزامی این گروه

en: Jan
fa: ژانویه

en: Feb
fa: فوریه

en: Mar
fa: مارس

en: Apr
fa: آوریل

en: May
fa: ماه مه

en: Jun
fa: ژوئن

en: Jul
fa: ژوئیه

en: Aug
fa: اوت

en: Oct
fa: اکتبر

en: Nov
fa: نوامبر

en: Dec
fa: دسامبر

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
fa: این دسته بندی استفاده شده است.
    تمام تراکنش هایی که از این دسته بندی استفاده میکنند تبدیل به (بدون دسته بندی) خواهند شد.

en: _Delete the category '%s'
fa: _حذف دسته بندی '%s'

en: Merge
fa: ادغام

en: Delete unused categories
fa: حذف دسته بندی های استفاده نشده

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
fa: آیا برای حذف دسته بندی های استفاده نشده
    به طور دائم مطمئن هستید؟

en: _Income
fa: _درآمد

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fa: نمی‌توان نام این گروه را،
    از «%s» به «%s» تغییر داد،
    این نام هم‌اکنون وجود دارد.

en: Merge category '%s'
fa: ادغام دسته بندی '%s'

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
fa: تراکنش های اختصاص داده شده به این دسته بندی,
    به دسته بندی انتخاب شده‌ی زیر انتقال پیدا خواهند کرد.

en: Manage Categories
fa: مدیریت گروه‌ها

en: _Delete unused
fa: _حذف استفاده نشده ها

en: new category
fa: دسته بندی جدید

en: new subcategory
fa: زیرشاخه جدید

en: Base currency
fa: ارز پایه

en: Symbol
fa: نماد

en: Exchange rate
fa: نرخ ارز

en: Edit currency
fa: ویرایش ارز

en: Currency
fa: واحد پول

en: Format
fa: قالب

en: _Customize
fa: _شخصی سازی

en: _Symbol:
fa: _سمبل:

en: Is pre_fix
fa: پیشوند است

en: _Decimal char:
fa: جدول دهدهی:

en: _Frac digits:
fa: رقم‌های ـ‌کسری:

en: _Grouping char:
fa: _گروه بندی نمودار:

en: Select base currency
fa: ارز پایه را انتخاب کنید

en: Select currency
fa: انتخاب ارز

en: ISO Code
fa: کد ISO

en: Update online error
fa: ارور بروزرسانی آنلاین

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
fa: اگر یک ارز را حذف کنید،به کلی از دست خواهد رفت.

en: Change the base currency
fa: تغییر ارز پایه

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
fa: اگر ادامه دهید، نرخ سایر ارزها
    روی 0 تنظیم خواهد شد,بروز رسانی آنها را فراموش نکنید

en: Currencies
fa: ارز‌ها

en: Update online
fa: به روز رسانی آنلاین

en: Set as base
fa: تنظیم به عنوان پایه

en: File statistics
fa: آمار فایل

en: Transaction
fa: تراکنش

note: header
en: Tag
fa: برچسب

en: Upgrade
fa: به‌روزرسانی

en: Select a base currency
fa: ارز پایه را انتخاب کنید

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
fa: شرو با HomeBank نسخه 5.1 , این نسخه قابلیت مدیریت چند نوع ارز را دارد
    اگر ارز زیر صحیح نمی باشد، لطفا آن را تغییر دهید:

en: Currency:
fa: واحد پول:

en: Export as QIF
fa: صدور با فرمت QIF

en: Import from CSV
fa: فراخوانی از فرمتِ ساده (CSV)

en: Open HomeBank file
fa: فایل HomeBank را باز کنید

en: Save HomeBank file as
fa: ذخیره فایل HomeBank به عنوان

en: HomeBank files
fa: فایل‌های homebank

en: Save changes to the file before closing?
fa: ذخیره تغییرات در فایل قبل از بسته شدن؟

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
fa: در صورت ذخیره نکردن,تمامی تغییرات از دست خواهند رفت.
    تعداد تغییرات : %d

en: Close _without saving
fa: بستن _بدون ذخیره‌سازی

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
fa: HomeBank رویدادی را یافته که می‌تواند رویداد وابسته به انتقال داخلی باشد.

en: _Memo:
fa: ـ‌یادداشت:

en: _Info:
fa: _اطلاعات:

en: Case _sensitive
fa: _حساس به حروف

en: Transfer
fa: انتقال

en: File properties
fa: ویژگی‌های فایل

en: Scheduled transactions
fa: تراکنش های برنامه ریزی شده

en: Delete unused payee
fa: حذف دریافت کننده های وجه استفاده نشده

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید
    به طور دائم دریافت کننده های وجه استفاده نشده را حذف کنید؟

en: Pa_yment:
fa: پرـداخت:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fa: نام این گیرنده را نمی‌توان،
    از «%s» به «%s» تغییر داد،
    این نام هم‌اکنون وجود دارد.

en: Merge payee '%s'
fa: ادغام دریافت کننده وجه '%s'

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
fa: تراکنش های اختصاص یافته به این دریافت کننده وجه،
    به دریافت کننده وجه ای که در زیر انتخاب شده منتقل خواهد شد.

en: _Delete the payee '%s'
fa: _حذف کردن این دریافت کننده وجه '%s'

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
fa: این دریافت کننده وجه استفاده شده است.
    تمام تراکنش هایی که مربوط به این دریافت کننده وجه هستند به صورت (بدون دریافت کننده وجه) تبدیل خواهند شد.

en: Manage Payees
fa: مدیریت گیرنده ها

en: new payee
fa: دریافت کننده وجه جدید

en: Interface
fa: رابط

en: Transactions
fa: رویدادهای مالی

en: Import/Export
fa: فراخوانی/صدور

en: Report
fa: گزارش

en: System defaults
fa: پیش‌فرض‌های سیستم

en: Icons only
fa: فقط آیکن

en: Text only
fa: فقط متن

en: Text under icons
fa: متن زیر آیکن

en: Text beside icons
fa: متن کنار آیکن

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Both
fa: هر دو

en: Tango light
fa: تانگوی روشن

en: Tango medium
fa: تانگوی متوسط

en: Tango dark
fa: تانگوی تیره

en: m-d-y
fa: ماه-روز-سال

en: d-m-y
fa: روز-ماه-سال

en: y-m-d
fa: سال-ماه-روز

en: Ignore
fa: نادیده گرفتن

en: Append to Info
fa: افزودن به اطلاعات

en: Append to Memo
fa: افزودن به یادداشت

en: Append to Payee
fa: الحاق به دریافت کننده وجه

en: System Language
fa: زبان سیستم

en: Choose a default HomeBank files folder
fa: پوشه‌ی پیش‌فرضی برای فایل‌های HomeBank برگزینید

en: Choose a default import folder
fa: پوشه‌ی پیش‌فرضی برای فایل‌های فراخوانی برگزینید

en: Choose a default export folder
fa: پوشه‌ی پیش‌فرضی برای فایل‌های صادره برگزینید

en: OFX/QFX options
fa: گزینه‌های QFX/OFX

en: QIF options
fa: گزینه های QIF

en: Initial filter
fa: فیلتر اولیه

en: Charts options
fa: گزینه‌های نمودارها

en: Color scheme:
fa: طرح رنگ:

en: Statistics options
fa: گزینه‌های آماری

en: Show by _amount
fa: بر حسب مقدار نشان بده

en: Show _rate column
fa: ستون ـ‌نرخ را نشان بده

en: Show _details
fa: جزییات را نشان بده

en: Budget options
fa: گزینه‌های بودجه

en: _Enable
fa: _فعال‌سازی

note: row++;
en: _Preset:
fa: ـ‌پیش‌فرض:

en: _Language:
fa: _زبان:

en: _Format:
fa: _قالب:

en: Fiscal year
fa: سال مالی

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
fa: شروع از:

en: Measurement units
fa: واحدهای اندازه‌گیری

en: Use _miles for meter
fa: به کار گیری ـمایل به جای مت

en: Use _gallon for fuel
fa: استفاده از واحد گالن برای سوخت

en: _Toolbar:
fa: _نوار‌ابزار:

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
fa: _خط شبکه:

en: Amount colors
fa: رنگ‌های مبلغ

en: Uses custom colors
fa: از رنگ‌های سفارشی استفاده می‌کند

en: _Expense:
fa: ـ‌هزینه:

en: _Income:
fa: _درآمد:

en: _Warning:
fa: _اخطار:

en: _Import:
fa: ـ‌فراخوانی:

en: _Export:
fa: ـ‌صدور:

en: Program start
fa: راه‌اندازی برنامه

en: Show splash screen
fa: نمایش اسپلش اسکرین

en: Load last opened file
fa: آخرین فایل باز شده را بارگذاری کن

en: Post pending scheduled transactions
fa: ارسال تراکنش های زمان بندی شده درحال بررسی

en: Update currencies online
fa: به روز رسانی ارز به صورت آنلاین

en: Main window reports
fa: گزارش‌های پنجره‌ی اصلی

en: Preferences
fa: تنظیمات

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
fa: ناچارید HomeBank را بازراه‌اندازی کنید
    تا تغییر زبان اثر کند.

en: Transaction splits
fa: انشعاب های تراکنش

en: Transaction amount:
fa: مقدار رویداد:

en: Unassigned:
fa: تخصیص‌نیافته:

en: Sum of splits:
fa: مجموع تفکیک‌ها:

en: A_ccount:
fa: ـ‌حساب

en: Show _scheduled
fa: نمایش برنامه ریزی ها

en: Add transaction
fa: افزودن رویداد مالی

en: Inherit transaction
fa: جانشین رویداد مالی شود

en: _Date:
fa: _تاریخ:

en: M_emo:
fa: یاـدداشت:

en: Warning: amount and category sign don't match
fa: هشدار:مقدار و علامت دسته بندی باهم مطابقت ندارند

en: Multiple edit transactions
fa: ویرایش چندگانه تراکنش‌ها

en: Year
fa: سال

en: Day
fa: روز

en: Week
fa: هفته

en: Quarter
fa: فصل

en: Include
fa: شامل

en: Exclude
fa: خارج از شمول

en: (no type)
fa: (فاقد نوع)

en: Bank
fa: بانک

en: Cash
fa: وجه نقد

en: Asset
fa: دارایی

en: Credit card
fa: کارت اعتباری

en: Liability
fa: بدهی

en: This month
fa: این ماه

en: Possible
fa: ممکن

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: پس از

en: Exp. & Inc.
fa: هزینه & درآمد

en: Any Type
fa: هر نوع

en: Any Status
fa: هر وضعیتی

en: Uncleared
fa: صاف نشده

en: Unreconciled
fa: فاقد تطابق

en: Uncategorized
fa: فاقد گروه

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Sep
fa: سپتامبر

en: Search...
fa: جستجو...

en: Check
fa: چک

en: Debit card
fa: کارت اعتباری

en: Standing order
fa: دستور پرداخت مستمر

en: Electronic payment
fa: پرداخت الکترونیکی

en: Deposit
fa: واریز

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
fa: دستمزد ثابت

en: Direct Debit
fa: بدهی مستقیم
