homebank - en to fi translation catalogue (740 entries)

en: HomeBank
fi: Kotipankki

en: Personal finance
fi: Henkilökohtaista varainhoitoa

en: Free, easy, personal accounting for everyone
fi: Avointa, ilmaista ja helppoa henkilökohtaista kirjanpitoa kaikille

en: finance;accounting;budget;personal;money;
fi: finance;accounting;budget;personal;money;finanssi;kirjanpito;talous;budjetti;raha;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
fi: Kotipankki on vapaa ja ilmainen ohjelmisto (englanninkielisen sanan free tarkoittaessa sekä "sananvapautta" että "ilmaista olutta"), joka ohjaa sinua henkilökohtaisen kirjanpidon hallinnassa.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
fi: Se on suunniteltu helppokäyttöiseksi ja hyödylliseksi oman taloudellisen tilanteen yksityiskohtaiseen tarkasteluun tehokkaita suodatustyökaluja ja kauniita graafeja käyttäen.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
fi: Jos etsit täysin avointa ja ilmaista tapaa hallita henkilökohtaista kirjanpitoa, Kotipankki on erinomainen valinta.

en: All transactions
fi: Kaikki tapahtumat

en: No similar transaction were found !
fi: Samankaltaisia tapahtumia ei löytynyt!

en: No inconsistency found !
fi: Epäjohdonmukaisuutta ei löytynyt!

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
fi: Epäjohdonmukaisuus löytyi: %d
    Haluatko katselmoida ja korjata sen?

en: _Convert
fi: _Muunna

en: _Create
fi: _Luo

en: Are you sure you want to create template from the %d selected transaction?
fi: Vahvista mallipohjan luonti %d valitusta tapahtumasta?

en: Create Template
fi: Luo mallipohja

en: Are you sure you want to delete the %d selected transaction?
fi: Vahvista %d valitun tapahtuman poisto?

en: If you delete a transaction, it will be permanently lost.
fi: Poistettua tapahtumaa ei voi palauttaa

en: _Delete
fi: _Poista

en: Are you sure you want to change the status to None?
fi: Vahvista tilan muuttaminen Ei mitään?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
fi: Jokin tapahtuma valinnassasi on jo täsmäytetty.

en: _Change
fi: _Muuta

en: _Toggle
fi: _Vaihda

en: %d transactions
fi: %d tapahtumaa

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
fi: %d tapahtumaa, %d valittu, ka.: %s, summa: %s (%s - %s)

en: _Add...
fi: _Lisää...

en: _Inherit...
fi: Per_i...

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: _Multiple Edit...
fi: _Muokkaa useita...

en: _Status
fi: _Tila

en: _None
fi: _Ei mitään

en: _Reconciled
fi: _Täsmäytetty

en: Create template...
fi: Luo mallipohja...

en: Create assignment...
fi: Luo maksumääräys...

en: _Delete...
fi: _Poista...

en: _Up
fi: _Ylös

en: _Down
fi: _Alas

en: A_ccount
fi: _Tili

en: Export QIF...
fi: Vie QIF-tiedostoksi...

en: Export CSV...
fi: Vie CSV-tiedostoon...

en: Print...
fi: Tulosta...

en: Browse Website
fi: Selaa verkkosivua

en: _Close
fi: _Sulje

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste (today)
fi: Liitä (tänään)

en: Transacti_on
fi: Tapaht_uma

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Tools
fi: T_yökalut

en: Mark duplicate...
fi: Merkitse kaksoiskappaleeksi...

en: Check internal transfer
fi: Tarkista sisäiset siirrot

en: Auto. assignments
fi: Autom. maksumääräykset

en: _Filter...
fi: _Suodatin...

en: Convert to Euro...
fi: Muunna euroksi...

en: Add
fi: Lisää

en: Add a new transaction
fi: Lisää uusi tapahtuma

en: Inherit
fi: Perivät

en: Inherit from the active transaction
fi: Peri valitusta tapahtumasta

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit the active transaction
fi: Muokkaa valittua tapahtumaa

note: Cleared
en: Cleared
fi: Tyhjennetty

note: Reconciled
en: Reconciled
fi: Täsmäytetty

en: Edit Multiple
fi: Muokkaa useita

en: Edit multiple transaction
fi: Muokkaa useita tapahtumia

en: Create template
fi: Luo mallipohja

en: Delete
fi: Poista

en: Delete selected transaction(s)
fi: Poista valitut tapahtumat

en: Up
fi: Ylös

en: Move transaction up
fi: Siirrä tapahtuma ylös

en: Down
fi: Alas

en: Move transaction down
fi: Siirrä tapahtuma alas

en: (closed)
fi: (suljettu)

en: %s - HomeBank
fi: %s - Kotipankki

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Range:
fi: _Rajaus:

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: _Status:
fi: _Tila:

en: Open the list filter
fi: Avaa luettelosuodatin

en: Refresh results
fi: Päivitä tulokset

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
fi: _Nollaa

en: Today:
fi: Tänään:

en: Future:
fi: Tulevaisuudessa:

en: _Revert
fi: _Palauta

en: Are you sure you want to anonymize the file?
fi: Haluatko varmasti anonymisoida tiedoston?

en: _Anonymize
fi: _Anonymisoi

en: Welcome to HomeBank
fi: Tervetuloa Kotipankkiin

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
fi: Avaa _viimeksi avattu tiedosto

en: Create a _new file
fi: Luo _uusi tiedosto

en: _Open an existing file
fi: _Avaa olemassa oleva tiedosto

en: Open the _example file
fi: Avaa _esimerkkitiedosto

en: Read HomeBank _Manual
fi: _Lue Kotipankin ohje

en: Configure _preferences
fi: Määritä _asetukset

en: Show this window next time
fi: Näytä tämä ikkuna seuraavalla kerralla

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
fi: Olet aikeissa avata varmuuskopiotiedoston '%s'.
    
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Open the backup file?
fi: Avataanko varmuuskopiotiedosto?

en: _Open backup
fi: _Avaa varmuuskopio

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
fi: Tiedostoa "%s" ei voi avata, sitä ei ole olemassa.

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: I/O error for file '%s'.
fi: I/O-virhe tiedoston '%s' kohdalla.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
fi: Tiedosto '%s' ei ole kelvollinen Kotipankki-tiedosto.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
fi: Tiedosto "%s" tallennettiin uudemmalla Kotipankin versiolla,
    eikä kyseistä tiedostoa voi avata nykyisellä versiolla.

en: File error
fi: Tiedostovirhe

en: The file has been modified since reading it.
fi: Tiedostoa on muokattu sen jälkeen, kun se luettiin.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
fi: Jos tallennat tiedoston, kaikki ulkopuoliset muokkaukset saattavat kadota. Tallennetaanko silti?

en: S_ave Anyway
fi: T_allenna silti

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _New
fi: _Uusi

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: Open _Recent
fi: Avaa _viimeisimpiä

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Import...
fi: Tuo...

en: Export as QIF...
fi: Vie QIF-tiedostoksi...

en: Revert
fi: Palauta

en: Restore backup
fi: Palauta varmuuskopio

en: Properties...
fi: Ominaisuudet...

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: _View
fi: _Näytä

en: _Toolbar
fi: _Työkalurivi

en: _Bottom Lists
fi: _Listat alhaalla

en: Euro minor
fi: Euro-sivuutus

en: _Manage
fi: H_allinta

en: Wallet...
fi: Lompakko...

en: Acc_ounts...
fi: Ti_lit...

en: _Payees...
fi: Maksun_saajat...

en: Categories...
fi: Luokat...

en: Scheduled/Template...
fi: Ajastettu/malli...

en: Budget...
fi: Talousarvio...

en: Budget (table view)...
fi: Talousarvio (taulukkonäkymä)...

en: Assignments...
fi: Maksumääräykset...

en: Currencies...
fi: Valuutat...

en: Tags...
fi: Tunnisteet...

en: _Transactions
fi: Ta_pahtumat

en: Add...
fi: Lisää...

en: Show...
fi: Näytä...

en: Show all...
fi: Näytä kaikki...

en: Set scheduler...
fi: Aseta ajastin...

en: Post scheduled
fi: Lähetä ajastetut

en: _Reports
fi: _Raportit

en: _Statistics...
fi: Tila_stot...

en: _Trend Time...
fi: _Kehitys...

en: _Balance...
fi: _Saldo...

en: B_udget...
fi: Talo_usarvio...

en: _Vehicle cost...
fi: _Ajoneuvon kulut...

en: Show welcome dialog...
fi: Näytä Tervetuloa-ikkuna...

en: File statistics...
fi: Tiedoston tilastot...

en: Anonymize...
fi: Anonymisoi...

en: _Help
fi: O_hje

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Get Help Online...
fi: Hae ohjeita verkosta...

en: Check for updates...
fi: Tarkista päivitykset...

en: Release Notes
fi: Julkaisutiedot

en: Report a Problem...
fi: Raportoi ongelmasta...

en: Translate this Application...
fi: Käännä tämä ohjelma...

en: _About
fi: Tietoj_a

en: New
fi: Uusi

en: Create a new file
fi: Luo uusi tiedosto

en: Open
fi: Avaa

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Open a recently used file
fi: Avaa äskettäin käytetty tiedosto

en: Save
fi: Tallenna

en: Save the current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
fi: Tili

en: Manage the accounts
fi: Hallitse tilejä

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
fi: Saaja

en: Manage the payees
fi: Hallitse saajia

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
fi: Luokka

en: Manage the categories
fi: Hallitse luokkia

en: Scheduled/Template
fi: Ajastettu/malli

en: Manage the scheduled/template transactions
fi: Hallitse ajastettuja/mallipohjaisia tapahtumia

note: column: Income
en: Budget
fi: Talousarvio

en: Manage the budget
fi: Hallitse talousarviota

en: Assignment
fi: Maksumääräys

en: Manage the automatic assignments
fi: Hallitse automaattisia maksumääräyksiä

en: Show
fi: Näytä

en: Shows selected account transactions
fi: Näyttää valitut tilitapahtumat

en: Add transactions
fi: Lisää tapahtumia

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Open the Statistics report
fi: Avaa tilastoraportti

en: Open the Trend Time report
fi: Avaa kehitysraportti

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
fi: Saldo

en: Open the Balance report
fi: Avaa saldoraportti

en: Open the Budget report
fi: Avaa talousarvioraportti

en: Vehicle cost
fi: Ajoneuvon kulut

en: Open the Vehicle cost report
fi: Avaa ajoneuvon kuluraportti

en: Help
fi: Ohje

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Donate to HomeBank project
fi: Lahjoita Kotipankki-projektille

en: Scheduled
fi: Ajastettu

note: Future
en: Future
fi: Tulevaisuudessa

en: Remind
fi: Muistuta

en: _Today
fi: _Tänään

en: (no memo)
fi: (ei muistiota)

en: (copy)
fi: (kopio)

en: (no category)
fi: (ei luokkaa)

en: invalid CSV format
fi: virheellinen CSV-muoto

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: (no payee)
fi: (ei saajaa)

en: (no group)
fi: (ei ryhmää)

en: (no tag)
fi: (ei tagia)

en: Output version information and exit
fi: Näytä versiotiedot ja poistu

en: [FILE]
fi: [TIEDOSTO]

en: Browser error.
fi: Selainvirhe.

en: Could not display the URL '%s'
fi: Verkko-osoitetta "%s" ei voitu näyttää

en: HomeBank options
fi: Kotipankki-valinnat

en: (no institution)
fi: (ei instituutiota)

en: Your accounts
fi: Tilisi

en: Group by
fi: Ryhmitä

en: type
fi: tyyppi

en: group
fi: ryhmä

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse all
fi: Supista kaikki

en: No transaction to add
fi: Ei tapahtumaa lisättäväksi

en: transaction added: %d
fi: tapahtuma lisätty: %d

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois käytöstä

en: maximum post date
fi: lähetyspäivä enintään

note: column: Total
en: Total
fi: Yhteensä

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
fi: _Lähetä

en: Top %d Spending / Category
fi: %d suurinta kulukohdetta / luokka

en: Top %d Spending / Payee
fi: %d kulukohdetta / saaja

en: Top %d Spending / Account
fi: %d kulukohdetta / tili

en: Account Balance
fi: Tilin saldo

en: Spending by Month
fi: Kuukausikulut

en: imported account
fi: tuotu tili

en: Grand total
fi: Loppusumma

en: Accounts
fi: Tilit

note: Today
en: Today
fi: Tänään

en: - this needs a category -
fi: - tämä tarvitsee luokan -

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
fi: Päiväys

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
fi: Maksu

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
fi: Tietoja

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
fi: Muistio

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
fi: Summa

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
fi: Tunnisteet

note: header
en: Status
fi: Tila

note: column: Expense
en: Expense
fi: Meno

note: column: Income
en: Income
fi: Tulo

note: column: Result
en: Result
fi: Tulos

en: Average
fi: Keskiarvo

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
fi: Myöhässä

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
fi: Vielä

en: Next date
fi: Seuraava päiväys

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
fi: %d/%d alle %s

en: List
fi: Luettelo

en: View results as list
fi: Näytä tulokset luettelona

en: Line
fi: Viivat

en: View results as lines
fi: Näytä tulokset viivoina

en: Detail
fi: Tiedot

en: Toggle detail
fi: Vaihda tietojen näkyminen

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Balance report
fi: Saldoraportti

en: Display
fi: Näkymä

en: Show empty line
fi: Näytä tyhjä rivi

en: _Zoom X:
fi: _X-skaalaus:

en: Date filter
fi: Päiväsuodatin

en: _From:
fi: _Mistä:

en: _To:
fi: _Mihin

en: Account filter
fi: Tilisuodatin

en: Select:
fi: Valitse:

en: All
fi: Kaikki

en: None
fi: Ei mitään

en: Invert
fi: Käännä

note: column: Expense
en: Spent
fi: Kulutus

en: Month
fi: Kuukausi

en: Budget by category
fi: Kategoriabudjetti

en: Budget by month
fi: Kuukausibudjetti

en:  over
fi:  yli

en:  left
fi:  jäljellä

en:  under
fi:  alle

en: No account is defined to be part of the budget.
fi: Talousarvion osalliseksi ei ole määritelty mitään tilejä.

en: You should include some accounts from the account dialog.
fi: Sisällytä tilejä tili-ikkunasta.

en: Budget report
fi: Talousarvioraportti

en: Mode:
fi: Tila:

en: Result:
fi: Tulos:

en: Budget:
fi: Talousarvio:

en: Spent:
fi: Kulutus:

en: Too much columns to display
fi: Liian monta saraketta näytettäväksi

en: Column
fi: Sarake

en: Legend
fi: Selite

en: Toggle legend
fi: Vaihda selitteen näkyminen

en: Toggle rate
fi: Muuta kurssia

en: Filter
fi: Suodatin

en: Edit filter
fi: Muokkaa suodatinta

en: Statistics Report
fi: Tilastoraportti

en: _View by:
fi: _Näkymä:

en: Sort by _amount
fi: Lajittele summ_an mukaan

en: Income:
fi: Tulot:

en: Expense:
fi: Menot:

en: Average: %s
fi: Keskiarvo: %s

en: Trend Time Report
fi: Kehitysraportti

en: _Cumulate
fi: K_umulatiivinen

en: Time slice
fi: Aikaväli

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
fi: Mittari

note: column: Fuel load
en: Fuel
fi: Polttoaine

note: column: Price by unit
en: Price
fi: Hinta

note: column: Distance done
en: Dist.
fi: Matka

en: Export
fi: Vie

en: Export as CSV
fi: Vie CSV-tiedostoksi

en: Vehicle cost report
fi: Ajoneuvon kuluraportti

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
fi: _Luokka:

en: Meter:
fi: Mittari:

en: Consumption:
fi: Kulutus:

en: Fuel cost:
fi: Polttoainekulut:

en: Other cost:
fi: Muut kulut:

en: Total cost:
fi: Kulut yhteensä:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
fi: (ei mitään)

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Account name
fi: Tilin nimi

en: Error
fi: Virhe

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
fi: Tiliä '%s' ei voi lisätä,
    kyseinen nimi on jo olemassa.

en: Cannot delete account '%s'
fi: Tiliä '%s' ei voi poistaa

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
fi: Poistetaanko '%s' pysyvästi?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat tilin, sen tiedot katoavat lopullisesti.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fi: Tilin nimeä "%s" ei
    voi vaihtaa nimeksi "%s",
    nimi on jo käytössä.

en: Manage Accounts
fi: Hallitse tilejä

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: General
fi: Yleiset

en: _Group:
fi: _Ryhmä:

en: _Institution:
fi: _Instituutio:

en: N_umber:
fi: Nu_mero:

en: Start _balance:
fi: _Alkusaldo:

en: _Currency:
fi: _Valuutta:

en: this account was _closed
fi: täm_ä tili suljettiin

en: Website:
fi: Verkkosivusto:

en: Notes:
fi: Merkinnät:

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: Automation
fi: Automaatio

en: Default _Template:
fi: _Oletusmallipohja:

en: Report exclusion
fi: Raportin rajaus

en: exclude from account _summary
fi: älä sisällytä tili_yhteenvetoon

en: exclude from the _budget
fi: älä sisällytä _talousarvioon

en: exclude from any _reports
fi: älä sisällytä _mihinkään raporttiin

en: Misc.
fi: Sekalaiset

en: Checkbook _1:
fi: Šekkivihko _1:

en: Checkbook _2:
fi: Šekkivihko _2:

en: Balance limits
fi: Saldorajoitukset

en: Next _date:
fi: Seuraava _päiväys:

en: Ever_y:
fi: _Joka:

en: More options
fi: Lisää valintoja

en: Manage scheduled/template transactions
fi: Hallitse ajastettuja/mallipohjaisia tapahtumia

en: Template
fi: Mallipohja

en: _Schedule
fi: _Ajoita

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: If empty
fi: Jos tyhjä

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

note: column : Search
en: Search
fi: Haku

note: column : Notes
en: Notes
fi: Merkinnät

note: #2042035
en: Search cannot be empty
fi: Hakutermi ei voi olla tyhjä

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
fi: _Peru

en: Condition
fi: Ehto

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
fi: _Etsi:

en: Case sensitive
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
fi: Maksumääräykset

en: _Payee:
fi: Mak_sun saaja:

en: Pay_ment:
fi: _Maksu:

en: (rule %d)
fi: (sääntö %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat maksumääräyksen, sen tiedot katoavat lopullisesti.

en: Manage Assignments
fi: Maksumääräysten hallinta

en: Duplicate
fi: Monista

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
fi: Tämä ohjattu käyttöönotto auttaa sinua määrittämään
    uuden Kotipankki-tiedoston vähimmäisvaatimukset.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
fi: Kaikkia käyttöönoton yhteydessä määritettäviä yksityiskohtia voi muuttaa myöhemmin, jos siihen ilmenee tarvetta.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
fi: Muutoksia ei tehdä, ennen kuin napsautat
    "Toteuta" käyttöönoton päätteeksi.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
fi: Kotipankki näyttää otsikon pääikkunassa,
    voit valita sen vapaasti tai asettaa siihen esimerkiksi nimesi.

en: _Title:
fi: _Otsikko:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
fi: Kotipankki tukee useita valuuttoja. Pohjavaluutta toimii
    oletuksena uusille tileille ja raporteille.

en: Base:
fi: Pohja:

en: Setup additional currencies
fi: Aseta lisävaluuttoja

en: _Add
fi: _Lisää

en: Not found
fi: Ei löytynyt

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
fi: Kotipankki voi esitäyttää luokat käyttämälläsi kielellä,
    jos CSV-tiedosto on saatavilla ja tarjolla yhteisön toimesta.

en: Setup categories for my language
fi: Aseta luokat kielelleni

en: Preset file:
fi: Esiasetustiedosto:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
fi: Kotipankki mahdollistaa tilien tuomisen ladatuista rahoituslaitosten
    tiedostoista, tai voit luoda tilin manuaalisesti.

en: Create my first account
fi: Luo ensimmäinen tilini

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
fi: Tämä on vahvistussivu.
    
    Napsauta "Toteuta" toteuttaaksesi muutokset.

en: Start File Setup
fi: Aloitustiedoston asetukset

en: File Options
fi: Tiedoston valinnat

en: Choose Currencies
fi: Valitse valuutat

en: Choose Categories
fi: Valitse luokat

en: Create Account
fi: Luo tili

en: Finish File Setup
fi: Viimeistele tiedoston asetukset

en: <New account>
fi: <Uusi tili>

en: <Skip this account>
fi: <Ohita tämä tili>

en: Valid
fi: Kelvollinen

en: Name
fi: Nimi

en: _Open
fi: _Avaa

en: Known files
fi: Tunnetut tiedostot

en: QIF files
fi: QIF-tiedostot

en: OFX/QFX files
fi: OFX/QFX-tiedostot

en: CSV files
fi: CSV-tiedostot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: new account
fi: uusi tili

en: skipped
fi: ohitettu

en: , %d of %d transactions
fi: , %d/%d tapahtumasta

en: %d transaction(s), %d selected
fi: %d tapahtuma(a), %d valittu

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
fi: Tuo <b>%s</b> _kohteeseen:

en: this file
fi: tämä tiedosto

en: this account
fi: tämä tili

en: Import transactions from bank or credit card
fi: Tuo tapahtumat pankki- tai luottokortilta

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
fi: <b>Suositeltu:</b> .OFX tai .QFX
    <i>(Kutsutaan myös nimillä Money™ tai Quicken™)</i>
    <b>Tuettu:</b> .QIF
    <i>(Yleinen Quicken™ -tiedosto)</i>
    <b>Vain edistyneille käyttäjille:</b> .CSV
    <i>(Kotipankin oma muoto, lue dokumentaatio)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
fi: Muutoksia ei tehdä, ennen kuin napsautat "Toteuta" käyttöönoton päätteeksi.

en: Don't show this again
fi: Älä näytä tätä uudelleen

en: Date order:
fi: Päiväysjärjestys:

en: OFX _Name:
fi: OFX-_nimi:

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
fi: Samanlainen tapahtuma kohdetilillä (mahdollinen kaksoiskappale)

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
fi: päivää

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
fi: Vertailu tehdään järjestyksessä: tili, summa ja päiväys.
    Päivätoleranssi 0 tarkoittaa täsmällistä osumaa

en: Run automation
fi: Suorita automaatio

en: Click "Apply" to update your accounts.
fi: Napsauta "Toteuta" päivittääksesi tilisi.

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Select file(s)
fi: Valitse tiedosto(t)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
fi: Tuo

en: Confirmation
fi: Vahvistus

en: File format error
fi: Tiedostomuodon virhe

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

note: create window
en: Manage Budget
fi: Hallitse talousarviota

en: _Import CSV
fi: Tuo _CSV

en: E_xport CSV
fi: Vie _CSV-tiedostoksi

en: Balance:
fi: Saldo:

en: _Clear input
fi: _Tyhjennä syöte

en: Options
fi: Valinnat

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
fi: _Pakota tämän luokan seuranta

en: Jan
fi: Tammi

en: Feb
fi: Helmi

en: Mar
fi: Maalis

en: Apr
fi: Huhti

en: May
fi: Toukokuu

en: Jun
fi: Kesä

en: Jul
fi: Heinä

en: Aug
fi: Elo

en: Oct
fi: Loka

en: Nov
fi: Marras

en: Dec
fi: Joulu

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Totals
fi: Yhteensä

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Add a category
fi: Lisää luokka

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: Parent category
fi: Yläluokka

en: Category name
fi: Luokan nimi

en: Merge categories
fi: Yhdistä luokat

en: Target category
fi: Kohdeluokka

en: _Delete the category '%s'
fi: _Poista luokka '%s'

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
fi: Lisää luokka

en: Remove category
fi: Poista luokka

en: Merge
fi: Yhdistä

note: Clear Input
en: Clear input
fi: Tyhjennä syöte

en: Delete unused categories
fi: Poista käyttämättömät luokat

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi
    käyttämättömät luokat?

en: Edit Category
fi: Muokkaa luokkaa

en: Change Type
fi: Vaihda tyyppi

en: _Income
fi: _Tulot

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fi: Luokan nimeä "%s" ei
    voi vaihtaa nimeksi "%s",
    nimi on jo käytössä.

en: Merge category '%s'
fi: Yhdistä luokka '%s'

en: Manage Categories
fi: Hallitse luokkia

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
fi: Näytä piilotetut

en: _Delete unused
fi: _Poista käyttämättömät

en: Move/Merge
fi: Siirrä/yhdistä

en: Show/Hide
fi: Näytä/Piilota

en: new category
fi: uusi luokka

en: new subcategory
fi: uusi aliluokka

en: Base currency
fi: Pohjavaluutta

en: Symbol
fi: Symboli

en: Exchange rate
fi: Vaihtokurssi

en: Last modified
fi: Viimeksi muokattu

en: Edit currency
fi: Muokkaa valuuttaa

en: Currency
fi: Valuutta

en: Format
fi: Muoto

en: _Customize
fi: _Mukauta

en: _Symbol:
fi: _Symboli:

en: Is pre_fix
fi: On _etuliite

en: _Decimal char:
fi: _Desimaalimerkki:

en: _Frac digits:
fi: _Desimaalit

en: _Grouping char:
fi: _Ryhmitysmerkki:

en: Select base currency
fi: Valitse pohjavaluutta

en: Select currency
fi: Valitse valuutta

en: ISO Code
fi: ISO-koodi

en: Add a custom _currency
fi: Lisää mukautettu _valuutta

en: Update online error
fi: Virhe päivittäessä verkosta

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat valuutan, sen tiedot katoavat lopullisesti.

en: Change the base currency
fi: Muuta pohjavaluutta

en: Currencies
fi: Valuutat

en: Update online
fi: Päivitä verkosta

en: Call log
fi: Soittoloki

en: Set as base
fi: Aseta pohjaksi

en: File statistics
fi: Tiedostotilastot

en: Transaction
fi: Tapahtuma

note: header
en: Tag
fi: Tunniste

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Select a base currency
fi: Valitse pohjavaluutta

en: Currency:
fi: Valuutta:

en: Export as QIF
fi: Vie QIF-tiedostoksi

en: Import from CSV
fi: Tuo CSV-tiedostosta

en: Open HomeBank file
fi: Avaa Kotipankki-tiedosto

en: Open HomeBank backup file
fi: Avaa Kotipankin varmuuskopiotiedosto

en: Save HomeBank file as
fi: Tallenna Kotipankki-tiedosto nimellä

en: HomeBank files
fi: Kotipankki-tiedostot

en: All backups
fi: Kaikki varmuuskopiot

en: Save changes to the file before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset tiedostoon ennen sulkemista?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
fi: Jos et tallenna, muutokset katoavat pysyvästi.
    Muutosten määrä: %d.

en: Close _without saving
fi: Sulje _tallentamatta

en: Export as _CSV
fi: Vie CSV:nä

en: Folder:
fi: Kansio:

en: Pick a Folder
fi: Valitse kansio

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Export as PDF
fi: Vie PDF-tiedostoksi

en: Export as _PDF
fi: Vie _PDF-tiedostoksi

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
fi: Kotipankki löysi tapahtuman, joka saattaa olla yhteydessä sisäiseen siirtoon.

note: header
en: Text
fi: Teksti

en: _Memo:
fi: _Muistio:

en: _Info:
fi: _Tiedot:

en: Case _sensitive
fi: _Huomioi kirjainkoko

note: header
en: Type
fi: Tyyppi

en: Transfer
fi: Tilisiirto

en: _Use
fi: _Käytä

en: Amount/Text
fi: Määrä/teksti

en: Always show
fi: Näytä aina

en: Void
fi: Aiheeton

en: Added
fi: Lisätty

en: Edited
fi: Muokattu

en: Due Date
fi: Eräpäivä

en: File properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

en: Scheduled transactions
fi: Ajastetut tapahtumat

en: month
fi: kuukausi

en: Delete unused payee
fi: Poista käyttämätön saaja

en: Edit Payee
fi: Muokkaa saajaa

en: Default Fill
fi: Oletustäyttö

en: Pa_yment:
fi: _Maksu:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fi: Maksun saajan nimeä "%s" ei
    voi vaihtaa nimeksi "%s",
    nimi on jo käytössä.

en: _Delete the payee '%s'
fi: _Poista saaja '%s'

en: Manage Payees
fi: Hallitse maksun saajia

en: new payee
fi: uusi saaja

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Locale
fi: Maa-asetus

en: Transactions
fi: Tapahtumat

en: Import/Export
fi: Tuonti ja vienti

en: Report
fi: Raportti

en: Forecast
fi: Ennuste

en: Backup
fi: Varmuuskopiointi

en: Folders
fi: Kansiot

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: System defaults
fi: Järjestelmän oletukset

en: Icons only
fi: Vain kuvakkeet

en: Text only
fi: Vain teksti

en: Text under icons
fi: Teksti kuvakkeiden alapuolella

en: Text beside icons
fi: Teksti kuvakkeiden vierellä

en: Horizontal
fi: Vaakasuunta

en: Vertical
fi: Pystysuunta

en: Both
fi: Molemmat

en: Tango light
fi: Tango, vaalea

en: Tango medium
fi: Tango, keskisävyinen

en: Tango dark
fi: Tango, tumma

en: m-d-y
fi: k-p-v

en: d-m-y
fi: p-k-v

en: y-m-d
fi: v-k-p

en: Ignore
fi: Hylkää

en: Append to Memo
fi: Lisää muistioon

en: Tab
fi: Sarkain

en: Comma
fi: Pilkku

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Space
fi: Välilyönti

en: System Language
fi: Järjestelmän kieli

en: Choose a default HomeBank files folder
fi: Valitse Kotipankin tiedostojen oletuskansio

en: Choose a default HomeBank backup files folder
fi: Valitse oletusarvoinen kansio, johon Kotipankki asettaa varmuuskopiotiedostot

en: Choose a default import folder
fi: Valitse oletusarvoinen tuontikansio

en: Choose a default export folder
fi: Valitse oletusarvoinen vientikansio

en: Currency API
fi: Vaihtokurssi-API

en: Key:
fi: Avain:

en: General options
fi: Yleiset asetukset

en: OFX/QFX options
fi: OFX-/QFX-valinnat

en: QIF options
fi: QIF-valinnat

en: CSV options
fi: CSV-valinnat

en: Separator:
fi: Erotin:

en: Initial filter
fi: Alkusuodatus

en: Color scheme:
fi: Värimalli:

en: Statistics options
fi: Tilastoasetukset

en: Show by _amount
fi: Näytä summ_an mukaan

en: Show _rate column
fi: Näytä _korkosarake

en: Show _details
fi: Näytä yksityiskoh_dat

en: Budget options
fi: Talousarvion asetukset

en: Month number:
fi: Kuukausinumero:

en: _Enable
fi: _Käytä

note: row++;
en: _Preset:
fi: Esi_asetettu:

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: _Language:
fi: _Kieli:

en: _Date display:
fi: _Päivän näyttö:

en: _Format:
fi: _Muoto:

en: Fiscal year
fi: Tilivuosi

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
fi: _Alkaa:

en: Measurement units
fi: Mittayksiköt

note: label = make_label_group(_("Transaction window"));
en: Transaction list
fi: Tapahtumaluettelo

en: _Show future:
fi: _Näytä tuleva:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
fi: päivää eteenpäin

en: Hide reconciled
fi: Piilota täsmäytetyt

en: Always show remind
fi: Näytä aina muistutukset

en: Always show void
fi: Näytä aina aiheettomat

en: Transaction dialog
fi: Tapahtumadialogi

en: rolling days
fi: peräkkäistä päivää

en: _Toolbar:
fi: _Työkalupalkki:

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
fi: _Ruudukon viiva:

en: Amount colors
fi: Summien värit

en: Uses custom colors
fi: Käytä omia värejä

en: _Expense:
fi: M_eno:

en: _Income:
fi: _Tulo:

en: _Warning:
fi: _Varoitus:

en: _Enable automatic backups
fi: _Käytä automaattista varmuuskopiointia

en: _Number of backups to keep:
fi: _Säilytettävien varmuuskopioiden määrä:

en: Backup frequency is once a day
fi: Varmuuskopio otetaan kerran päivässä

en: _Wallets:
fi: _Lompakot:

en: _Backups:
fi: _Varmuuskopiot:

en: Exchange files
fi: Vaihtotiedostot

en: _Import:
fi: _Tuo:

en: _Export:
fi: Vi_e:

en: Program start
fi: Ohjelman käynnistys

en: Show splash screen
fi: Näytä aloitusruutu

en: Load last opened file
fi: Lataa viimeksi avattu tiedosto

en: Post pending scheduled transactions
fi: Lähetä odottavat ajastetut tapahtumat

en: Update currencies online
fi: Päivitä valuutat verkosta

en: Main window reports
fi: Pääikkunan raportit

en: Reset All Preferences
fi: Nollaa kaikki asetukset

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
fi: Haluatko varmasti
    palauttaa kaikki
    asetukset oletusarvoihin?

en: Preferences
fi: Asetukset

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
fi: Kotipankki tulee käynnistää uudelleen,
    jotta kielimuutos tulee voimaan.

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: Apply
fi: Toteuta

en: Cancel
fi: Peru

en: Transaction amount:
fi: Tapahtuman summa:

en: Edit Tag
fi: Muokkaa tagia

en: Merge tag '%s'
fi: Yhdistä tunniste '%s'

en: _Delete the tag '%s'
fi: _Poista tunniste '%s'

en: Manage Tags
fi: Hallitse tunnisteita

en: new tag
fi: uusi tunniste

en: A_ccount:
fi: T_ili

en: Show _scheduled
fi: Näytä _ajastetut

en: Show _all accounts
fi: Näytä _kaikki tilit

en: Use a template
fi: Käytä mallipohjaa

en: Add transaction
fi: Lisää tapahtuma

en: Add template
fi: Lisää mallipohja

en: Inherit transaction
fi: Peri tapahtuma

en: Inherit template
fi: Periytä mallipohja

en: Edit transaction
fi: Muokkaa tapahtumaa

en: Edit template
fi: Muokkaa mallipohjaa

en: _Date:
fi: _Päiväys:

en: Cate_gory:
fi: _Luokka:

en: M_emo:
fi: _Muistio

en: _Tags:
fi: _Tunnisteet:

en: Warning: amount and category sign don't match
fi: Varoitus: määrä ja luokan etumerkki eivät vastaa

en: Multiple edit transactions
fi: Muokkaa useita tapahtumia

en: Time
fi: Aika

en: Account Group
fi: Tiliryhmä

en: Year
fi: Vuosi

en: Day
fi: Päivä

en: Week
fi: Viikko

en: Fortnight
fi: 2 viikkoa

en: Quarter
fi: Neljännes

en: Half Year
fi: Vuosipuolikas

en: Trend
fi: Kehityssuunta

en: Include
fi: Sisällytä

en: Exclude
fi: Älä sisällytä

en: (no type)
fi: (ei tyyppiä)

en: Bank
fi: Pankki

en: Cash
fi: Käteinen

en: Asset
fi: Varat

en: Credit card
fi: Luottokortti

en: Liability
fi: Velat

en: Savings
fi: Säästöt

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Last Week
fi: Edellinen viikko

en: This Week
fi: Kuluva viikko

en: Next Week
fi: Seuraava viikko

en: Last Fortnight
fi: Edelliset 2 viikkoa

en: Next Fortnight
fi: Seuraavat 2 viikkoa

en: Last Month
fi: Edellinen kuukausi

en: This Month
fi: Kuluva kuukausi

en: Next Month
fi: Seuraava kuukausi

en: Last Quarter
fi: Edellinen kvartaali

en: This Quarter
fi: Kuluva kvartaali

en: Next Quarter
fi: Seuraava kvartaali

en: Last Year
fi: Edellinen vuosi

en: This Year
fi: Tämä vuosi

en: Next Year
fi: Seuraava vuosi

en: Last 30 Days
fi: Edelliset 30 päivää

en: Last 60 Days
fi: Edelliset 60 päivää

en: Last 90 Days
fi: Edelliset 90 päivää

en: Last 12 Months
fi: Viimeiset 12 kuukautta

en: All Date
fi: Ei rajausta

en: Last 6 Months
fi: Edelliset 6 kuukautta

note: 5.7 added back
en: Custom
fi: Mukautettu

en: This month
fi: Tämä kuukausi

en: Next month
fi: Seuraava kuukausi

en: Next 30 days
fi: Seuraavat 30 päivää

en: Next 60 days
fi: Seuraavat 30 päivää

en: Next 90 days
fi: Seuraavat 90 päivää

en: Possible
fi: Mahdollinen

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

note: added 5.6
en: Skip
fi: Ohita

en: Exp. & Inc.
fi: Menot & tulot

en: Any Type
fi: Mikä tahansa tyyppi

en: Any Status
fi: Mikä tahansa tila

en: Uncleared
fi: Selvittämätön

en: Unreconciled
fi: Täsmäyttämätön

en: Uncategorized
fi: Luokittelematon

en: Mon
fi: ma

en: Tue
fi: ti

en: Wed
fi: ke

en: Thu
fi: to

en: Fri
fi: pe

en: Sat
fi: la

en: Sun
fi: su

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

en: Sep
fi: Syys

en: Search...
fi: Etsi...

en: Check
fi: Šekki

en: Bank Transfer
fi: Pankkisiirto

en: Debit card
fi: Pankkikortti

en: Standing order
fi: Suoramaksu

en: Electronic payment
fi: Verkkomaksu

en: Deposit
fi: Talletus

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
fi: Rahoituslaitoskulu

en: Direct Debit
fi: Suoraveloitus
