homebank - en to is translation catalogue (218 entries)

en: HomeBank
is: Heimabanki

en: No transaction changed
is: Engum færslum breytt

en: _Add...
is: _Bæta við...

en: _Inherit...
is: _Erfa...

en: _Edit...
is: _Breyta...

en: Export CSV...
is: Útflytja CSV...

en: _Close
is: _Loka

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
is: _Breyta

en: Transacti_on
is: Færs_la

en: _Tools
is: _Tól

en: _Filter...
is: _Sía...

en: Add
is: Bæta við

en: Add a new transaction
is: Bæta við nýrri færslu

en: Inherit
is: Erfa

en: Inherit from the active transaction
is: Erfa frá virkri færslu

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
is: Breyta

en: Edit the active transaction
is: Breyta virkri færslu

en: _Range:
is: _Drægni:

en: _Type:
is: _Gerð:

en: Open the list filter
is: Opna listasíuna

en: Refresh results
is: Endurhlaða niðurstöðum

en: Today:
is: Í dag:

en: Future:
is: Framtíðinni:

en: Welcome to HomeBank
is: Velkomin(n) í HeimaBankann

en: Open the _example file
is: Opna _sýnishorna skrá

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
is: Get ekki opnað '%s', skráin er ekki til

en: File error
is: Skráarvilla

en: _File
is: _Skrá

en: _New
is: _Nýtt

en: _Open...
is: _Opna...

en: _Save
is: Vi_sta

en: Revert
is: Afturkalla

en: _Quit
is: _Hætta

en: Preferences...
is: Stillingar

en: _View
is: _Skoða

en: _Toolbar
is: _Tækjastika

en: _Manage
is: _Sýsla

en: Acc_ounts...
is: Rei_kningar

en: _Payees...
is: Greiðendur...

en: Categories...
is: Flokkar...

en: Budget...
is: Eyðsluáætlun...

en: Assignments...
is: Gildingar...

en: _Transactions
is: _Færslur

en: Add...
is: Bæta við...

en: Show...
is: Sýna...

en: _Reports
is: _Skýrslur

en: _Statistics...
is: _Tölulegar upplýsingar...

en: _Trend Time...
is: _Hneigðar Tími...

en: B_udget...
is: E_yðsluáætlun...

en: Show welcome dialog...
is: sýna velkomin svarglugga...

en: _Help
is: _Hjálp

en: _Contents
is: _Innihald

en: Report a Problem...
is: Tilkynna vandamál...

en: Translate this Application...
is: Þýða þennan hugbúnað...

en: _About
is: _Um

en: Open a file
is: Opna skrá

en: Open a recently used file
is: Opna fyrrum opnaða skrá

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
is: Reikningur

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
is: Greiðandi

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
is: Flokkur

note: column: Income
en: Budget
is: Eyðsluáætlun

en: Shows selected account transactions
is: Sýnir valdar reikningsfærslur

en: Open the Statistics report
is: Opna skýrslu yfir tölulegar upplýsingar

en: Open the Trend Time report
is: Opna skýrslu yfir Hneigðar tíma

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
is: Staða

en: Open the Budget report
is: Opna skýrslu um eyðsluáætlun

note: Future
en: Future
is: Framtíð

en: Output version information and exit
is: Úttaka upplýsingar um útgáfu og hætta

en: [FILE]
is: [SKRÁ]

en: Could not display the URL '%s'
is: Gat ekki birt vefslóðina '%s'

en: HomeBank options
is: Stillingar HeimaBanka

note: column: Total
en: Total
is: Samtals

note: Today
en: Today
is: Í dag

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
is: Dagsetning

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
is: Upplýsingar

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
is: Upphæð

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
is: Merki

note: column: Expense
en: Expense
is: Útgjöld

note: column: Income
en: Income
is: Innkoma

note: column: Result
en: Result
is: Niðurstaða

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
is: %d/%d undir %s

en: List
is: Listi

en: View results as list
is: Skoða niðurstöður sem lista

en: Line
is: Lína

en: View results as lines
is: Skoða niðurstöður sem línur

en: Detail
is: Upplýsingar

en: Toggle detail
is: Víxla upplýsingum

en: Refresh
is: Endurhlaða

en: _Zoom X:
is: _Þysja X:

en: _From:
is: _Frá:

en: _To:
is: _Til:

en: All
is: Allt

en: None
is: Engin

en: Invert
is: Umhverfa

note: column: Expense
en: Spent
is: Eyðsla

en: Month
is: Mánuður

en: Budget report
is: Skýrsla yfir kostnaðaráætlun

en: Budget:
is: Eyðsluáætlun:

en: Spent:
is: Eyðsla:

en: Toggle legend
is: Víxla skýringum

en: Toggle rate
is: Víxla hlutfalli

en: Statistics Report
is: tölfræðileg skýrsla

en: _View by:
is: _Skoðað af:

en: Income:
is: Innkoma

en: Expense:
is: Útgjöld

en: Trend Time Report
is: Tímaskýrsla yfir hneigð

en: _Cumulate
is: _Safna saman

en: Time slice
is: Tíma sneið

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
is: Mælir

note: column: Fuel load
en: Fuel
is: Bensín

note: column: Price by unit
en: Price
is: Verð

note: column: Distance done
en: Dist.
is: Vegalengd

en: Export as CSV
is: Útflytja sem CSV

en: Vehicle cost report
is: Skýrsla yfir kostnað ökutækis

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
is: _Flokkur

en: Meter:
is: Mælir:

en: Consumption:
is: Eyðsla:

en: Fuel cost:
is: Bensínkostnaður

en: Other cost:
is: Annar kostnaður:

en: Total cost:
is: Heildarkostnaður:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
is: (ekkert)

en: Visible
is: Sýnilegt

en: Error
is: Villa

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
is: Get ekki endurskýrt þennan reikning,
    úr '%s' í '%s',
    nafnið er þegar til.

en: Manage Accounts
is: Stjórna reikningum

en: General
is: Almennt

en: N_umber:
is: N_úmer:

en: Ever_y:
is: Hver_t

en: _Payee:
is: _Greiðandi

en: Pay_ment:
is: Grei_ðsla

en: Manage Assignments
is: Stjórna Úthlutun

en: Not found
is: Fannst ekki

en: Preset file:
is: Forstilla skrá

en: _Name:
is: _Nafn:

en: QIF files
is: QIF skrár

en: OFX/QFX files
is: OFX/QFX skrár

en: CSV files
is: CSV skrár

en: All files
is: Allar skrár

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
is: dagar

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
is: Pörunin er gerð í röð: eftir reikning, upphæð og dagsetningu.
    Þolvik dagsetninga upp á 0 daga þýðir nákvæm pörun

en: Confirmation
is: Staðfesting

en: File format error
is: Forsniðsvilla

note: create window
en: Manage Budget
is: Stjórna Eyðsluáætlun

en: Balance:
is: Staða:

en: May
is: Maí

en: Jun
is: Jún

en: Jul
is: Júl

en: Aug
is: Ágú

en: Oct
is: Okt

en: Nov
is: Nóv

en: Dec
is: Des

en: _Income
is: _Innkoma

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
is: Ekki hægt að breyta þessum flokk,
    úr '%s' í '%s',
    Nafnið er þegar til.

en: Manage Categories
is: Stjórna Flokkum

en: _Frac digits:
is: _Aukastafir:

note: header
en: Tag
is: Merki

en: Export as QIF
is: Flytja út sem QIF

en: Import from CSV
is: Flytja inn frá CSV

en: HomeBank files
is: HeimaBanka skrár

en: _Info:
is: _Upplýsingar

en: Case _sensitive
is: Stafréttur

en: Transfer
is: Færsla

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
is: Ekki hægt að endurnefna þennan greiðanda,
    úr '%s' í '%s',
    þetta nafn er þegar til.

en: Manage Payees
is: Stjórna Greiðendum

en: Interface
is: Viðmót

en: System defaults
is: Sjálfgefnar kerfisstillingar

en: Icons only
is: Bara tákn

en: Text only
is: Bara texti

en: Text under icons
is: Texti undir táknum

en: Text beside icons
is: Texti við hliðina á táknum

en: Tango light
is: Tango ljós

en: Tango medium
is: Tango millistig

en: Tango dark
is: Tango dökkur

en: Ignore
is: Hunsa

en: Show by _amount
is: Flokka eftir_upphæð

en: Show _rate column
is: Sýna _tíðni dálk

en: Show _details
is: Sýna_upplýsingar

en: _Enable
is: _Virkja

note: row++;
en: _Preset:
is: _Forstilla:

en: _Toolbar:
is: _Tækjastika:

en: Uses custom colors
is: Nota breytta liti

en: _Expense:
is: _Útgjöld:

en: _Income:
is: _Innkoma:

en: _Warning:
is: _Varúð:

en: _Import:
is: _Flytja inn:

en: _Export:
is: _Flytja út:

en: Load last opened file
is: Opna síðustu skrá sem var opnuð

en: Preferences
is: Eiginleikar

en: A_ccount:
is: R_eikningur:

en: Add transaction
is: Bæta við færslu

en: Inherit transaction
is: Erfa færslu

en: _Date:
is: _Dagur:

en: Year
is: Ár

en: Day
is: Dagur

en: Week
is: Vika

en: Quarter
is: Fjórðungur

en: Include
is: Meðtaka

en: Exclude
is: Útiloka

en: Bank
is: Banki

en: Cash
is: Reiðufé

en: Asset
is: Eign

en: Credit card
is: Kreditkort

en: Liability
is: Skuld

en: January
is: Janúar

en: February
is: Febrúar

en: March
is: Mars

en: April
is: Apríl

en: June
is: Júní

en: July
is: Júlí

en: August
is: Ágúst

en: October
is: Október

en: November
is: Nóvember

en: December
is: Desember

en: Check
is: Tékki

en: Debit card
is: Debit kort

en: Standing order
is: Fastapöntun

en: Electronic payment
is: Rafræn greiðsla

en: Deposit
is: Innlegg
