homebank - en to it translation catalogue (924 entries)

en: Personal finance
it: Finanze Personali

en: Free, easy, personal accounting for everyone
it: Gestione facile e gratuita della contabilità personale

en: finance;accounting;budget;personal;money;
it: finanza;contabilità;bilancio;personale;soldi;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
it: HomeBank è un software libero (sia come "libertà di parola" che come "ingresso libero") che vi aiuterà a gestire la contabilità personale.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
it: È stato progettato per essere facile da usare ed è in grado di analizzare le vostre finanze personali in dettaglio utilizzando potenti strumenti di filtro e bellissimi grafici.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
it: Se siete alla ricerca di un modo completamente gratuito e facile di gestire la vostra contabilità personale, HomeBank è il software che fa per voi.

en: All transactions
it: Tutti i movimenti

en: There is %d group of similar transactions
it: Il controllo ha riscontrato %d gruppo/i di movimenti simili

en: No similar transaction were found !
it: Non sono stati trovati movimenti simili!

en: Check internal transfer result
it: Risultato del controllo dei giroconti

en: No inconsistency found !
it: Nessuna incongruenza trovata!

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
it: Trovata incongruenza: %d
    Vuoi verificare e correggere?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
it: Ogni importo del movimento sarà diviso in %.6f.

en: Are you sure you want to convert this account to Euro as Major currency?
it: Sei sicuro di voler convertire questo conto in Euro come valuta principale?

en: _Convert
it: _Converti

en: No transaction changed
it: Nessun movimento modificato

en: transaction changed: %d
it: Movimenti modificati: %d

en: Automatic assignment result
it: Risultato assegnazione automatica

en: Are you sure you want to create assignment from the %d selected transaction?
it: Sei sicuro di voler creare delle assegnazioni da %d movimenti selezionati?

en: _Create
it: _Crea

en: Create Assignment
it: Crea Assegnazione

en: %d created with a prefilled icon
it: %d creato/i con icona di precompilazione

en: Are you sure you want to create template from the %d selected transaction?
it: Sei sicuro di voler creare dei modelli da %d movimenti selezionati?

en: Create Template
it: Crea Modello

en: Are you sure you want to delete the %d selected transaction?
it: Sei sicuro di voler eliminare %d movimenti selezionati?

en: If you delete a transaction, it will be permanently lost.
it: Se elimini un movimento, sarà perso in modo definitivo.

en: _Delete
it: _Elimina

en: Are you sure you want to change the status to None?
it: Sei sicuro di voler cambiare lo stato a Nessuno?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
it: Alcuni movimenti nella selezione sono già Riconciliati.

en: _Change
it: _Cambia

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
it: Sei sicuro di voler impostare lo stato a Riconciliato?

en: _Toggle
it: Impos_ta

en: %d transactions
it: %d movimenti

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
it: %d movimenti, %d selezionati, media: %s, somma: %s (%s-%s)

en: Locked. Click to unlock
it: Bloccate. Clicca per sbloccare

en: Unlocked. Click to lock
it: Sbloccate. Clicca per bloccare

en: _Add...
it: _Aggiungi...

en: _Inherit...
it: R_iproponi...

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _Multiple Edit...
it: Modifiche m_ultiple...

en: _Status
it: _Stato

en: _None
it: _Nessuno

en: _Cleared
it: _Approvato

en: _Reconciled
it: _Riconciliato

en: View _Split
it: Mostra su_ddivisione

en: Copy raw amount
it: Copia importo grezzo

en: Create template...
it: Crea modello...

en: Create assignment...
it: Crea assegnazione ...

en: _Delete...
it: _Elimina...

en: _Up
it: _Su

en: _Down
it: _Giù

en: A_ccount
it: _Conto

en: Export QIF...
it: Esporta QIF...

en: Export CSV...
it: Esporta CSV...

en: Print...
it: Stampa...

en: Browse Website
it: Sito Web

en: _Close
it: _Chiudi

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
it: _Modifica

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Paste (today)
it: Incolla (oggi)

en: Transacti_on
it: Moviment_o

en: _Find
it: _Cerca

en: _Tools
it: _Strumenti

en: Mark duplicate...
it: Contrassegna duplicati...

en: Check internal transfer
it: Controlla giroconti

en: Auto. assignments
it: Auto assegnazioni

en: _Filter...
it: _Filtra...

en: Convert to Euro...
it: Converti in Euro...

en: Add
it: Aggiungi

en: Add a new transaction
it: Aggiungi un nuovo movimento

en: Inherit
it: Riproponi

en: Inherit from the active transaction
it: Riproponi il movimento attivo

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
it: Modifica

en: Edit the active transaction
it: Modifica il movimento attivo

note: Cleared
en: Cleared
it: Approvato

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
it: Imposta i movimenti selezionati come approvati

note: Reconciled
en: Reconciled
it: Riconciliato

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
it: Imposta i movimenti selezionati come riconciliati

en: Edit Multiple
it: Modifica multipla

en: Edit multiple transaction
it: Modifiche multiple a movimenti

en: Create template
it: Crea modello

en: Delete
it: Elimina

en: Delete selected transaction(s)
it: Elimina i movimenti selezionati

en: Up
it: Su

en: Move transaction up
it: Sposta movimento in alto

en: Down
it: Giù

en: Move transaction down
it: Sposta movimento in basso

en: Reconciled changes is
it: Modifiche a riconciliati

en: (closed)
it: (chiuso)

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: _Range:
it: _Intervallo:

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
it: Mostra i prossimi %d giorni

en: _Type:
it: _Tipo:

en: _Status:
it: _Stato:

en: Open the list filter
it: Apri elenco filtri

en: Refresh results
it: Aggiorna risultati

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
it: _Reimposta

en: Print
it: Stampa

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
it: Euro _secondario

note: account name
en: Reconciled:
it: Riconciliato:

en: Cleared:
it: Approvato:

en: Today:
it: Oggi:

en: Future:
it: In futuro:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
it: Ripristinare le modifiche non salvate nel file '%s'?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
it: - Le modifiche effettuate al file saranno perse in modo definitivo
    - Il file sarà ripristinato dall'ultimo salvataggio (.xhb~)

en: _Revert
it: _Ripristina

en: Are you sure you want to anonymize the file?
it: Sei sicuro di voler rendere anonimo il file?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
it: Procedendo sarà reso anonimo qualsiasi testo, 
    come 'conto x', 'beneficiario y', 'descrizione z', ...

en: _Anonymize
it: Rendi _anonimo

en: Welcome to HomeBank
it: Benvenuto in HomeBank

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
it: Apri l'u_ltimo file aperto

en: Create a _new file
it: Crea un _nuovo file

en: _Open an existing file
it: _Apri un file esistente

en: Open the _example file
it: Apri il file di _esempio

en: Read HomeBank _Manual
it: _Manuale di HomeBank

en: Configure _preferences
it: Imposta _preferenze

en: Show this window next time
it: Mostra questa finestra la prossima volta

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
it: Stai per aprire il file di backup '%s'.
    
    Sei sicuro di volerlo fare?

en: Open the backup file?
it: Aprire il file di backup?

en: _Open backup
it: _Apri backup

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
it: Impossibile aprire '%s', il file non esiste.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: I/O error for file '%s'.
it: Errore di I/O per il file '%s'.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
it: Il file '%s' non è un file di HomeBank valido.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
it: Il file '%s' è stato salvato con una versione superiore di HomeBank
    e non può essere letto dalla versione attuale.

en: File error
it: Errore file

en: The file has been modified since reading it.
it: Il file è stato modificato dal momento dell'apertura.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
it: Salvare il file può comportare la perdita di tutte le modifiche esterne. Salvare lo stesso?

en: S_ave Anyway
it: S_alva comunque

en: Clear
it: Pulis_ci

en: _New
it: _Nuovo

en: _Open...
it: _Apri...

en: Open _Recent
it: Apri _recenti

en: _Save
it: _Salva

en: Save _As...
it: S_alva con nome...

en: Import...
it: Importa…

en: Export as QIF...
it: Esporta come QIF...

en: Revert
it: Ripristina

en: Restore backup
it: Ripristina backup

en: Properties...
it: Proprietà...

en: _Quit
it: _Esci

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: _View
it: _Visualizza

en: _Toolbar
it: Barra degli s_trumenti

en: T_otal Chart
it: Grafico T_otale

en: T_ime Chart
it: Graf_ico Temporale

en: _Bottom Lists
it: _Elenchi sottostanti

en: Euro minor
it: Euro secondario

en: _Manage
it: _Gestione

en: Wallet...
it: Portafoglio...

en: Acc_ounts...
it: _Conti...

en: _Payees...
it: _Beneficiari...

en: Categories...
it: Categorie...

en: Scheduled/Template...
it: Ricorrenze/Modelli...

en: Budget (table view)...
it: Budget (vista tabella) ...

en: Assignments...
it: Assegnazioni...

en: Currencies...
it: Valute...

en: Tags...
it: Etichette...

en: _Transactions
it: Movimen_ti

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Show...
it: Mostra...

en: Show all...
it: Mostra tutto...

en: Set scheduler...
it: Imposta ricorrenza...

en: Post scheduled
it: Registra ricorrenti

en: _Reports
it: _Resoconti

en: _Statistics...
it: _Statistiche...

en: _Trend Time...
it: _Andamento temporale...

en: _Balance...
it: Sal_do...

en: _Vehicle cost...
it: Costo _veicolo...

en: Show welcome dialog...
it: Mostra la finestra di benvenuto...

en: File statistics...
it: Statistiche file...

en: Anonymize...
it: Rendi anonimo...

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Contents
it: _Sommario

en: Get Help Online...
it: Ottieni aiuto in linea...

en: Check for updates...
it: Controlla aggiornamenti...

en: Release Notes
it: Note di rilascio

en: Report a Problem...
it: Segnala un problema...

en: Translate this Application...
it: Traduci questa applicazione...

en: _About
it: Inform_azioni

en: New
it: Nuovo

en: Create a new file
it: Crea un nuovo file

en: Open
it: Apri

en: Open a file
it: Apri un file

en: Open a recently used file
it: Apri un file usato di recente

en: Save
it: Salva

en: Save the current file
it: Salva il file attuale

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
it: Conto

en: Manage the accounts
it: Gestisci i conti

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
it: Beneficiario

en: Manage the payees
it: Gestisci i beneficiari

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
it: Categoria

en: Manage the categories
it: Gestisci le categorie

en: Scheduled/Template
it: Ricorrenza/Modello

en: Manage the scheduled/template transactions
it: Gestisci le ricorrenze/modelli

en: Manage the budget
it: Gestisci il budget

en: Assignment
it: Assegnazione

en: Manage the automatic assignments
it: Gestisci le assegnazioni automatiche

en: Show
it: Visualizza

en: Shows selected account transactions
it: Mostra i movimenti del conto selezionato

en: Add transactions
it: Aggiungi movimenti

en: Statistics
it: Statistiche

en: Open the Statistics report
it: Apri il resoconto Statistiche

en: Trend time
it: Andamento temporale

en: Open the Trend Time report
it: Apri il resoconto Andamento temporale

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
it: Saldo

en: Open the Balance report
it: Apri il resoconto Saldo

en: Open the Budget report
it: Apri il resoconto Budget

en: Vehicle cost
it: Costo del veicolo

en: Open the Vehicle cost report
it: Apri il resoconto Costo veicolo

en: Help
it: Aiuto

en: Donate
it: Fai una donazione

en: Donate to HomeBank project
it: Fai una donazione al progetto HomeBank

en: Scheduled
it: Ricorrenti

note: Future
en: Future
it: In futuro

en: Remind
it: Promemoria

en: _Today
it: _Oggi

en: (no memo)
it: (nessuna descrizione)

en: (copy)
it: (copia)

en: (no category)
it: (nessuna categoria)

en: invalid CSV format
it: formato CSV non valido

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: (no payee)
it: (nessun beneficiario)

en: (no group)
it: (nessun gruppo)

en: (no tag)
it: (nessuna etichetta)

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: w%02d
it: s%02d

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: q%d
it: t%d

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: h%d
it: s%d

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: %d-w%02d
it: %d-s%02d

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: %d-q%d
it: %d-t%d

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: %d-h%d
it: %d-s%d

en: Output version information and exit
it: Mostra informazioni di versione ed esci

en: Browser error.
it: Errore di navigazione.

en: Could not display the URL '%s'
it: Impossibile visualizzare URL '%s'

en: HomeBank options
it: Preferenze di HomeBank

en: (no institution)
it: (nessun istituto)

en: Your accounts
it: I tuoi conti

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Group by
it: Raggruppa per

en: type
it: tipo

en: group
it: gruppo

en: institution
it: istituto

en: Show all
it: Mostra tutto

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Collapse all
it: Comprimi tutto

note: TRANSLATORS: example 'sum: 3 (-1 + 4)'
en: sum: %s (%s + %s)
it: somma: %s (%s + %s)

en: No transaction to add
it: Nessun movimento da aggiungere

en: transaction added: %d
it: Movimenti aggiunti: %d

en: Check scheduled transactions result
it: Risultato del controllo dei movimenti ricorrenti

en: Post when program start
it: Registrazione all'avvio del programma

en: On
it: Attiva

en: Off
it: Inattiva

en: maximum post date
it: Data ultima di registrazione

note: column: Total
en: Total
it: Totale

en: _Skip
it: Sa_lta

en: Edit & P_ost
it: M_odifica e Registra

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
it: R_egistra

en: Top %d Spending / Category
it: %d principali spese / Categoria

en: Top %d Spending / Payee
it: %d principali spese / Beneficiario

en: Top %d Spending / Account
it: %d principali spese / Conto

en: Account Balance
it: Bilancio dei Conti

en: Account Group Balance
it: Bilancio di Gruppo

en: Other
it: Altro

en: Total chart
it: Grafico totale

en: Top by
it: Principali per

en: Account group
it: Gruppo

en: Spending by Month
it: Spese per Mese

en: Global Balance
it: Bilancio complessivo

en: Time chart
it: Grafico temporale

en: Spending/Month
it: Spese/Mese

en: Global
it: Complessivo

en: imported account
it: Conto importato

en: Grand total
it: Totale complessivo

en: last reconciled
it: ultimo riconciliato

en: until overdraft
it: fino allo scoperto

en: before maximum
it: prima del massimo

en: Accounts
it: Conti

note: Today
en: Today
it: Oggi

en: - split -
it: - suddividi -

en: - this needs a category -
it: - questo movimento richiede una categoria -

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
it: Data

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
it: Pagamento

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
it: Informazioni

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
it: Descrizione

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
it: Importo

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
it: Etichette

en: Match
it: Corrispondenza

note: header
en: Status
it: Stato

note: column: Expense
en: Expense
it: Spese

note: column: Income
en: Income
it: Entrate

note: column: Result
en: Result
it: Risultato

en: Average
it: Media

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
it: In ritardo

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
it: Ancora

en: Next date
it: Prossima data

note: TRANSLATORS: example 'Balance by Month'
en: Balance by %s
it: Bilancio per %s

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
it: %d/%d sotto %s

en: List
it: Elenco

en: View results as list
it: Mostra risultati come elenco

en: Line
it: Riga

en: View results as lines
it: Mostra risultati come grafico a linee

en: Detail
it: Dettagli

en: Toggle detail
it: Mostra dettagli

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Balance report
it: Resoconto Saldo

en: Display
it: Mostra

en: Inter_val:
it: Inter_vallo:

en: Show empty line
it: Mostra riga vuota

en: _Zoom X:
it: _Ingrandimento X:

en: Date filter
it: Filtra per data

en: _From:
it: _Da:

en: _To:
it: _A:

en: Account filter
it: Filtra per conto

en: Select:
it: Seleziona:

en: All
it: Tutti

en: None
it: Nessuno

en: Invert
it: Inverti

note: column: Expense
en: Spent
it: Spesi

en: Fulfilled
it: Completato

en: Month
it: Mese

en: Budget by category
it: Budget per categoria

en: Budget by month
it: Budget per mese

en:  over
it:  in più

en:  left
it:  rimasti

en:  under
it:  sotto

en: Stack
it: Pila

en: View results as stack bars
it: Mostra risultati come grafico a barre in pila

note: gtk_widget_set_halign (menu, GTK_ALIGN_END);
en: _Result to clipboard
it: _Risultato negli appunti

en: _Result to CSV
it: _Risultato in CSV

en: _Detail to clipboard
it: _Dettagli negli appunti

en: _Detail to CSV
it: _Dettagli in CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
it: Nessun conto definito come conto di budget.

en: You should include some accounts from the account dialog.
it: Dovresti includere qualche conto dal menu apposito.

en: Budget report
it: Resoconto Budget

en: Mode:
it: Modalità:

en: Only out of budget
it: Solo fuori budget

en: Result:
it: Risultato:

en: Spent:
it: Spese:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
it: %s per %s

en: Too much columns to display
it: Troppe colonne per poter visualizzare

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
it: Seleziona un intervallo piu' ampio e/o un range di date piu' corto

en: Column
it: Colonna

en: View results as column
it: Mostra risultati come grafico a colonne

en: Donut
it: Torta

en: View results as donut
it: Mostra risultati come grafico a torta

en: View results as stack
it: Mostra risultati come grafico a pila

en: Stack 100%
it: Pila 100%

en: View results as stack 100%
it: Mostra risultati come grafico a pila 100%

en: Legend
it: Legenda

en: Toggle legend
it: Mostra legenda

en: Rate
it: Tasso

en: Toggle rate
it: Mostra percentuali

en: Filter
it: Filtro

en: Edit filter
it: Imposta filtro

en: Statistics Report
it: Resoconto Statistiche

en: _View by:
it: _Mostra per:

en: _Balance mode
it: Modalità _saldo

en: _Forecast
it: Pre_visione

en: Sort by _amount
it: Ordina per _importo

en: Compare Exp. & Inc.
it: Confronta Spese ed Entrate

en: Total:
it: Totale:

en: Income:
it: Entrate:

en: Expense:
it: Spese:

en: Average: %s
it: Media: %s

en: Trend Time Report
it: Resoconto Andamento temporale

en: _Cumulate
it: _Accumula

en: Item filter
it: Filtra per elementi

en: Time slice
it: Periodo di tempo

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
it: Percorrenza

note: column: Fuel load
en: Fuel
it: Carburante

note: column: Price by unit
en: Price
it: Prezzo

en: Export
it: Esporta

en: Export as CSV
it: Esporta come CSV

en: Vehicle cost report
it: Resoconto Costo veicolo

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
it: _Categoria:

en: Meter:
it: Percorrenza:

en: Consumption:
it: Consumi:

en: Fuel cost:
it: Costo carburante:

en: Other cost:
it: Altri costi:

en: Total cost:
it: Costo totale:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
it: (nessuno)

en: Visible
it: Visibile

en: Account name
it: Nome Conto

en: Error
it: Errore

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
it: Impossibile aggiungere il conto  '%s',
    nome già esistente.

en: Cannot delete account '%s'
it: Impossibile eliminare il conto '%s'

en: It has transaction
it: Contiene movimenti

en: It is target of xfer transaction
it: E' riferimento di giroconti

en: It has scheduled/template
it: Contiene ricorrenze/modelli

en: It is target of xfer scheduled/template
it: E' riferimento di ricorrenze/modelli di giroconto

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
it: Sei sicuro di voler eliminare definitivamente '%s'?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
it: Se elimini un conto, sarà perso in modo definitivo.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
it: Impossibile rinominare questo Conto,
    da '%s' a '%s',
    nome già esistente.

en: Manage Accounts
it: Gestione Conti

en: Rename
it: Rinomina

en: Move up
it: Sposta su

en: Move down
it: Sposta giù

en: General
it: Generale

en: _Group:
it: _Gruppo:

en: _Institution:
it: Is_tituto:

en: N_umber:
it: N_umero:

en: Start _balance:
it: Saldo _iniziale:

en: _Currency:
it: _Valuta:

en: this account was _closed
it: questo conto è stato _chiuso

en: Website:
it: Sito Web:

en: Notes:
it: Note:

en: Behaviour
it: Comportamento

en: Automation
it: Automazione

en: Default _Template:
it: Modello _preimpostato

en: Report exclusion
it: Esclusione resoconti

en: exclude from account _summary
it: e_scludi dal riepilogo conti

en: outflow into summary
it: sco_mputa nel riepilogo conti

en: exclude from the _budget
it: escludi dal _budget

en: exclude from any _reports
it: escludi da tutti i _resoconti

en: Misc.
it: Varie

en: Current check number
it: Numero assegno corrente

en: Checkbook _1:
it: Libretto _1:

en: Checkbook _2:
it: Libretto _2:

en: Balance limits
it: Limiti di bilancio

en: _Overdraft at:
it: Sc_operto a:

en: Max_imum:
it: Ma_ssimo:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
it: Se elimini una ricorrenza/modello, sarà persa in modo definitivo.

en: Next _date:
it: Prossima _data:

en: Ever_y:
it: Ogn_i:

en: More options
it: Altre opzioni

en: Week end:
it: Fine settimana

en: _Stop after:
it: _Ferma dopo:

en: posts
it: registrazioni

en: Manage scheduled/template transactions
it: Gestione movimenti ricorrenti/modelli

en: Template
it: Modelli

en: _Schedule
it: _Ricorrenza

en: Disabled
it: Disabilitato

en: If empty
it: Se vuoto

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

note: column : Search
en: Search
it: Ricerca

note: column : Notes
en: Notes
it: Appunti

note: #2042035
en: Search cannot be empty
it: La ricerca non può essere vuota.

en: This search text already exists at position %d
it: Questo testo di ricerca esiste già nella posizione %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
it: _Annulla

en: Condition
it: Condizione

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
it: _Cerca:

en: Case sensitive
it: Maiuscole/minuscole

en: Regular expression
it: Espressione regolare

note: gtk_box_pack_start(GTK_BOX(bbox), widget, FALSE, FALSE, 0);
en: Amou_nt:
it: _Importo:

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
it: Assegnazioni

en: _Payee:
it: _Beneficiario:

en: Pay_ment:
it: Paga_mento:

en: Cannot duplicate this Assignment,
    '%s' already exists.
it: Impossibile duplicare questa Assegnazione,
    '%s' esiste già.

en: (rule %d)
it: (regola %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
it: Se elimini un'assegnazione, sarà persa in modo definitivo.

en: Move to...
it: Sposta a...

en: Move rule
it: Regola di spostamento

en: Move
it: Sposta

en: Manage Assignments
it: Gestione assegnazioni

en: Duplicate
it: Duplica

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
it: Questo assistente ti aiuterà a impostare una configurazione minima
    per un nuovo file HomeBank.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
it: Tutti gli elementi impostati qui possono essere modificati in seguito, se necessario.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
it: Non verranno apportate modifiche finché non farai clic su "Applica"
    alla fine di questo assistente.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
it: HomeBank visualizzerà un titolo per la finestra principale,
    può essere un'etichetta libera o il tuo nome.

en: _Title:
it: _Titolo:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
it: HomeBank supporta più valute. La valuta di base è
    il valore predefinito per i nuovi conti e resoconti.

en: Setup additional currencies
it: Imposta valute aggiuntive

en: _Add
it: _Aggiungi

en: Not found
it: Non trovato

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
it: HomeBank può precompilare le categorie per la tua lingua
    se un file CSV è disponibile e fornito dalla comunità.

en: Setup categories for my language
it: Configura le categorie per la mia lingua

en: Preset file:
it: File predefinito:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
it: HomeBank consente di importare i tuoi conti scaricati da
    file di istituti finanziari oppure creare il tuo conto manualmente.

en: Create my first account
it: Crea il mio primo conto

en: _Name:
it: _Nome:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
it: Questa è una pagina di conferma,
    
    premi 'Applica' per applicare le modifiche

en: Start File Setup
it: Avvia il menu di configurazione

en: File Options
it: Opzioni file

en: Choose Currencies
it: Scegli le valute

en: Choose Categories
it: Scegli le categorie

en: Create Account
it: Crea un conto

en: Finish File Setup
it: Completa la configurazione del file

en: <New account (global)>
it: <Nuovo conto (globale)>

en: <New account>
it: <Nuovo conto>

en: <Skip this account>
it: <Tralascia questo conto>

en: Valid
it: Valida

en: Name
it: Nome

en: _Open
it: _Apri

en: Known files
it: Files conosciuti

en: QIF files
it: File QIF

en: OFX/QFX files
it: File OFX/QFX

en: CSV files
it: File CSV

en: All files
it: Tutti i file

en: new global account
it: nuovo conto globale

en: new account
it: nuovo conto

en: skipped
it: tralasciato

en: , %d of %d transactions
it: , %d di %d movimenti

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
it: %d movimenti, %d simili, %d esistenti, %d selezionati

en: %d transaction(s), %d selected
it: %d movimenti, %d selezionati

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
it: Alcune date non possono essere convertite. Prova a modificare l'ordine della data per continuare.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
it: Importa <b>%s</b> _in:

en: this file
it: questo file

en: this account
it: questo conto

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
it: Nome: %s
    Numero: %s
    File: %s
    Codifica: %s

en: Import transactions from bank or credit card
it: Importa movimenti dalla banca o carta di credito

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
it: Con questo assistente sarai guidato attraverso il processo di importazione di uno o più
    estratti conto della tua banca o carta di credito, nei seguenti formati:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
it: <b>Raccomandati:</b>.OFX or .QFX
    <i>(Talvolta chiamati Money™ o Quicken™)</i>
    <b>Supportati:</b> .QIF
    <i>(file Quicken™ comune)</i>
    <b>Solo utenti avanzati:</b> .CSV
    <i>(formato specifico per HomeBank, vedi documentazione)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
it: Nessuna modifica verrà applicata fino a quando non premerai "Applica" alla fine di questo assistente.

en: Don't show this again
it: Non visualizzare ancora

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
it: Trascina e rilascia uno o più file da importare.
    È inoltre possibile utilizzare i pulsanti Aggiungi / Elimina dell'elenco.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
it: Ci sono troppi conti nei file che hai scelto,
    usa il pulsante \"Vai indietro\" e seleziona meno file.

en: Target account identification by name or number failed.
it: Identificazione conto di destinazione per nome o numero fallita.

en: Date order:
it: Ordine data:

en: _Import memos
it: _Importa descrizioni

en: _Swap memos with payees
it: _Scambia descrizioni con beneficiari

en: OFX _Name:
it: _Nome OFX

en: OFX _Memo:
it: _Descrizione OFX

en: Sentence _case memo/payee
it: _Frase descrizione/beneficiario

en: _Toggle amount
it: Im_posta ammontare

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
it: Movimento simile nel conto di destinazione (possibile duplicato)

en: Date _gap:
it: Intervallo _data:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
it: giorni

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
it: Le corrispondenze sono ordinate per: conto, importo e data.
    Una tolleranza di 0 giorni indica una corrispondenza esatta

en: Run automation
it: Esegui automazione

en: 1) Enrich with _payee default
it: 1) Integra con _beneficiario predefinito

en: 2) Run automatic _assigment rules
it: 2) Esegui regole di _assegnazione automatica

en: Click "Apply" to update your accounts.
it: Fai clic su "Applica" per aggiornare i tuoi conti.

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Select file(s)
it: Seleziona file(s)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
it: Importa

en: Confirmation
it: Conferma

en: File format error
it: Errore nel formato file

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
it: Il file CSV  deve contenere il numero esatto di colonne,
    separate da un punto e virgola, consultare la guida in linea per maggiori dettagli.

en: Are you sure you want to clear input?
it: Sei sicuro di voler pulire l'inserimento?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
it: Continuando, ogni importo verrà impostato a 0

en: _Clear
it: Pulis_ci

en: Budget for %s
it: Budget per %s

note: create window
en: Manage Budget
it: Gestione Budget

en: _Import CSV
it: _Importa CSV

en: E_xport CSV
it: _Esporta CSV

en: Balance:
it: Saldo:

en: is the same each month
it: è lo stesso ogni mese

en: _Clear input
it: _Pulisci inserimento

en: is different per month
it: è diverso per mese

en: Options
it: Preferenze

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
it: _Forza il monitoraggio di questa categoria

en: Jan
it: Gen

en: May
it: Mag

en: Jun
it: Giu

en: Jul
it: Lug

en: Aug
it: Ago

en: Sept
it: Sett

en: Oct
it: Ott

en: Dec
it: Dic

en: Summary
it: Sommario

en: Totals
it: Totali

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
it: Totale
    Annuale

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
it: Media
    Mensile

en: Monthly
it: Mensile

en: Add a category
it: Aggiungi una categoria

en: _Apply
it: _Applica

en: Parent category
it: Categoria principale

en: Category name
it: Nome categoria

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
it: Questa categoria è già presente.
    Qualsiasi movimento che usi questa categoria sarà impostato a (nessuna categoria)

en: Merge categories
it: Unisci categorie

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
it: I movimenti assegnati alla categoria '%s' verranno spostati nella categoria selezionata di seguito.

en: Target category
it: Categoria destinazione

en: _Delete the category '%s'
it: _Elimina la categoria '%s'

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
it: Sei sicuro di voler eliminare gli inserimenti per '%s'?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: Remove category
it: Rimuovi categoria

en: Merge
it: Unisci

note: Clear Input
en: Clear input
it: Pulisci inserimento

note: TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for transaction
en: # txn
it: # mov

en: Delete unused categories
it: Elimina categorie inutilizzate

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
it: Sei sicuro di eliminare definitivamente
    le categorie inutilizzate?

en: Edit Category
it: Modifica categoria

en: Change Type
it: Cambia tipo

en: _Income
it: _Entrate

en: Propagate to _children
it: Propaga ai _figli

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
it: Impossibile rinominare questa Categoria,
    da '%s' a '%s',
    nome già esistente.

en: Merge category '%s'
it: Unisci categoria '%s'

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
it: I movimenti assegnati a questa categoria,
    saranno spostati nella categoria sotto selezionata.

en: Include _subcategories
it: Includi _sottocategorie

en: Manage Categories
it: Gestione Categorie

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
it: Mostra nascosti

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
it: Mostra utilizzo

en: _Delete unused
it: _Elimina inutilizzate

en: Move/Merge
it: Sposta/Unisci

en: Show/Hide
it: Mostra/Nascondi

en: new category
it: nuova categoria

en: new subcategory
it: nuova sottocategoria

en: Base currency
it: Valuta base

en: Symbol
it: Simbolo

en: Exchange rate
it: Tasso di cambio

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Edit currency
it: Modifica valuta

en: Currency
it: Valuta

en: Format
it: Formato

en: _Customize
it: _Personalizza

en: _Symbol:
it: _Simbolo:

en: Is pre_fix
it: Pre_fisso

en: _Decimal char:
it: Separatore _decimale

en: _Frac digits:
it: _Cifre decimali:

en: _Grouping char:
it: Separatore _gruppo

en: Select base currency
it: Seleziona valuta base

en: Select currency
it: Seleziona valuta

en: ISO Code
it: Codice ISO

en: Add a custom _currency
it: Aggiungi una _valuta personalizzata

en: Update online error
it: Errore aggiornamento online

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
it: Se elimini una valuta, sarà persa definitivamente.

en: Change the base currency
it: Cambia la valuta base

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
it: Se procedi, i tassi delle altre valute
    saranno impostati a 0, non dimenticare di aggiornare

en: Currencies
it: Valute

en: Update online
it: Aggiorna online

en: Call log
it: Registro chiamate

en: Set as base
it: Imposta come principale

en: File statistics
it: Statistiche file

en: Transaction
it: Movimento

note: header
en: Tag
it: Etichetta

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Select a base currency
it: Seleziona una valuta principale

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
it: A partire dalla v5.1, HomeBank può gestire più valute
    se la valuta sotto non è corretta, per favore cambiala:

en: Currency:
it: Valuta:

en: Export as QIF
it: Esporta come QIF

en: Import from CSV
it: Importa da CSV

en: Open HomeBank file
it: Apri un file HomeBank

en: Open HomeBank backup file
it: Apri un file di backup HomeBank

en: Save HomeBank file as
it: Salva un file HomeBank come

en: HomeBank files
it: File Homebank

en: All backups
it: Tutti i backup

en: Save changes to the file before closing?
it: Salvare le modifiche nel file prima di chiudere?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
it: Se non salvi, le modifiche saranno perse in modo definitivo.
    Numero di modifiche: %d.

en: Close _without saving
it: Chiudi _senza salvare

en: Export as _CSV
it: Esporta come _CSV

en: Folder:
it: Cartella:

en: Pick a Folder
it: Seleziona una cartella

en: Filename:
it: Nome file:

en: Add Status column
it: Aggiungi colonna Status

en: Detail split lines
it: Dettaglio righe suddivise

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
it: Il file non sarà in formato CSV HomeBank, perché esporti
    da "Tutti i movimenti", oppure hai selezionato un'opzione.

en: Export as PDF
it: Esporta come PDF

en: Export as _PDF
it: Esporta come _PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
it: Con HomeBank, la stampa salvaguarda l'ambiente, dando
    preferenza al formato digitale più diffuso: il formato PDF.

en: Select action for target creation
it: Seleziona l'azione per la creazione del target

en: Create _New
it: Crea _Nuovo

en: Use _Selection
it: Usa _Selezione

en: Source transfer
it: Origine del trasferimento

note: target listview
en: Target association suggested
it: Associazione di destinazione suggerita

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
it: HomeBank ha trovato alcuni movimenti che potrebbero essere collegati a giroconti.

note: header
en: Text
it: Testo

en: _Memo:
it: _Descrizione:

en: Case _sensitive
it: Maiu_scole/minuscole

note: header
en: Type
it: Tipo

en: Transfer
it: Giroconto

en: _Use
it: _Usa

en: Amount/Text
it: Importo/Testo

en: Always show
it: Mostra sempre

en: Void
it: Vuoto

en: Added
it: Aggiunti

en: Edited
it: Modificati

en: Due Date
it: Puntuale

en: Next Payout
it: Pagamento successivo

en: In Advance
it: In anticipo

en: File properties
it: Proprietà file

en: Scheduled transactions
it: Movimenti ricorrenti

en: Automatic post:
it: Registrazione automatica:

en: of each
it: di ciascun

en: month
it: mese

en: Delete unused payee
it: Elimina beneficiari inutilizzati

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
it: Sei sicuro di voler eliminare
    definitivamente i beneficiari inutilizzati?

en: Edit Payee
it: Modifica beneficiario

en: Default Fill
it: Riempimento predefinito

en: Pa_yment:
it: Pa_gamento:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
it: Impossibile rinominare questo Beneficiario,
    da '%s' a '%s',
    nome già esistente.

en: Merge payee '%s'
it: Unisci beneficiario '%s'

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
it: I movimenti assegnati a questo beneficiario,
    saranno spostati nel beneficiario sotto selezionato.

en: _Delete the payee '%s'
it: _Elimina il beneficiario '%s'

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
it: Questo beneficiario è già presente.
    Qualsiasi movimento che usi quel beneficiario sarà impostato a (nessun beneficiario)

en: Manage Payees
it: Gestione Beneficiari

en: new payee
it: nuovo beneficiario

en: Interface
it: Interfaccia

en: Locale
it: Lingua

en: Transactions
it: Movimenti

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Report
it: Resoconti

en: Forecast
it: Previsione

en: Folders
it: Cartelle

en: Advanced
it: Avanzate

en: System defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Icons only
it: Solo icone

en: Text only
it: Solo testo

en: Text under icons
it: Testo sotto le icone

en: Text beside icons
it: Testo accanto alle icone

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Both
it: Entrambi

en: Tango light
it: Tango - Chiaro

en: Tango medium
it: Tango - Medio

en: Tango dark
it: Tango - Scuro

en: m-d-y
it: m-g-a

en: d-m-y
it: g-m-a

en: y-m-d
it: a-m-g

en: Ignore
it: Ignora

en: Append to Info
it: Aggiungi alle Informazioni

en: Append to Memo
it: Aggiungi alla Descrizione

en: Append to Payee
it: Aggiungi al Beneficiario

en: Tab
it: Etichetta

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Space
it: Spazio

en: System Language
it: Lingua di sistema

en: Choose a default HomeBank files folder
it: Scegli una cartella predefinita per i file di HomeBank

en: Choose a default HomeBank backup files folder
it: Scegli una cartella predefinita per i file di backup di HomeBank

en: Choose a default import folder
it: Scegli una cartella di importazione predefinita

en: Choose a default export folder
it: Scegli una cartella di esportazione predefinita

en: Currency API
it: API Valute

en: Key:
it: Chiave:

en: General options
it: Opzioni generali

en: OFX/QFX options
it: Opzioni OFX/QFX

en: QIF options
it: Opzioni QIF

en: CSV options
it: Opzioni CSV

en: (transaction import only)
it: (solo importazione movimenti)

en: Separator:
it: Separatore:

en: Initial filter
it: Filtro iniziale

en: Charts options
it: Opzioni Grafici

en: Color scheme:
it: Schema di colori:

en: Smaller legend _font
it: _Carattere legenda più piccolo

en: Statistics options
it: Opzioni Statistiche

en: Show by _amount
it: Mostr_a per importo

en: Show _rate column
it: Most_ra colonna percentuali

en: Show _details
it: Mostra _dettagli

en: Include _transfer
it: Includi _giroconti

en: Budget options
it: Opzioni Budget

en: Enable _forecast
it: Attiva pre_visione

en: Month number:
it: Numero di mesi

en: _Enable
it: _Abilita

note: row++;
en: _Preset:
it: _Predefinito:

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: _Language:
it: _Lingua:

en: _Date display:
it: Formato _data:

en: _Format:
it: _Formato:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
it: %a nome della settimana abbreviato nella propria lingua.
    %A nome della settimana completo nella propria lingua. 
    %b nome del mese abbreviato nella propria lingua. 
    %B nome del mese completo nella propria lingua. 
    %c rappresentazione della data e dell'ora appropriate nella propria lingua. 
    %C numero del secolo (l'anno diviso per 100 e troncato ad un intero) come numero decimale [00-99]. 
    %d giorno del mese come numero decimale [01,31]. 
    %D uguale a %m/%d/%y. 
    %e giorno del mese come numero decimale [1,31]; una cifra singola preceduta da uno spazio. 
    %j giorno dell'anno come numero decimale [001,366]. 
    %m mese come numero decimale [01,12]. 
    %p rappresentazione della data nella propria lingua. 
    %y anno senza secolo come numero decimale [00,99]. 
    %Y anno con secolo come numero decimale.

en: Fiscal year
it: Anno fiscale

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
it: Inizia _il:

en: Measurement units
it: Unità di misura

en: Use _miles for meter
it: Usa _miglia per la percorrenza

en: Use _gallon for fuel
it: Usa _galloni per il carburante

note: label = make_label_group(_("Transaction window"));
en: Transaction list
it: Elenco movimenti

en: _Show future:
it: Mo_stra futuri:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
it: giorni prima

en: Hide reconciled
it: Nascondi riconciliati

en: Always show remind
it: Mostra sempre promemoria

en: Always show void
it: Mostra sempre vuoti

en: Include remind into balance and report
it: Includi i promemoria in bilanci e resoconti

en: Lock reconciled for any changes
it: Blocca riconciliati contro ogni modifica

en: Transaction dialog
it: Dettaglio movimento

en: _Keep the last date when multiple add or inherit
it: _Mantieni l'ultima data in aggiunte multiple o riproposizioni

en: Transfer target date tolerance:
it: Tolleranza data di destinazione del giroconto

en: Sync transfer Status
it: Allinea lo Stato nei giroconti

en: Enable _memo autocomplete with
it: Abilita autocompletamento _descrizione con

en: rolling days
it: giorni ricorrenti

en: Show add confirmation text for 5s
it: Mostra conferma dell'aggiunta per 5 secondi

en: _Toolbar:
it: _Barra degli strumenti:

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
it: _Griglia:

en: Gtk settings
it: Impostazioni GTK

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Font _size:
it: Dimen_sione carattere:

en: Dark theme
it: Tema scuro

en: Amount colors
it: Colori importo

en: Uses custom colors
it: Usa colori personalizzati

en: _Expense:
it: _Spese:

en: _Income:
it: _Entrate:

en: _Warning:
it: _Avviso:

en: _Enable automatic backups
it: _Attiva backup automatici

en: _Number of backups to keep:
it: _Numero di backup da mantenere:

en: Backup frequency is once a day
it: La frequenza di backup è una volta al giorno

en: _Wallets:
it: _Portafogli:

en: _Backups:
it: _Backup:

en: Exchange files
it: File di scambio

en: _Import:
it: _Importazione:

en: _Export:
it: _Esportazione:

en: Program start
it: Avvio programma

en: Show splash screen
it: Mostra schermata iniziale

en: Load last opened file
it: Carica ultimo file aperto

en: Post pending scheduled transactions
it: Registra i movimenti ricorrenti pendenti

en: Update currencies online
it: Aggiorna valute online

en: Main window reports
it: Resoconti finestra principale

note: removed 5.7 label = make_label(_("_Range:"), 0, 0.5); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
it: N. _massimo elementi:

en: Reset All Preferences
it: Reimposta tutte le preferenze

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
it: Sei sicuro di voler reimpostare
    tutte le preferenze ai valori
    predefiniti?

en: Preferences
it: Preferenze

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
it: Devi riavviare HomeBank
    affinché il cambio di lingua abbia effetto.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
it: La cartella di backup è stata modificata,
    potresti dover copiare il file '.bak' in questa nuova posizione.

en: Do you want to delete all split lines
it: Vuoi eliminare tutte le righe di suddivisione?

en: Transaction splits
it: Suddividi movimento

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Prefix with -/+ to force the sign
it: Anteporre -/+ per forzare il segno.

en: Apply
it: Applica

en: Cancel
it: Annulla

en: Transaction amount:
it: Importo movimento:

en: Unassigned:
it: Non assegnato:

en: Sum of splits:
it: Totale suddivisioni:

en: Number of splits limit is reached
it: Il numero massimo di suddivisioni è stato raggiunto.

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
it: Avviso: la somma delle suddivisioni e il tipo di movimento non corrispondono

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
it: Attenzione: la somma delle suddivisioni e l'importo del movimento non corrispondono

en: Edit Tag
it: Modifica etichetta

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
it: Impossibile rinominare questa etichetta,
    da '%s' a '%s',
    Nome già esistente.

en: Merge tag '%s'
it: Unisci etichetta '%s'

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
it: I movimenti assegnati a questa etichetta,
    verranno spostati nell'etichetta selezionata di seguito.

en: _Delete the tag '%s'
it: _Elimina etichetta '%s'

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
it: Questo etichetta è già in uso.
    L'etichetta verrà eliminata da qualsiasi movimento che la utilizzi.

en: Manage Tags
it: Gestisci Etichette

en: new tag
it: nuova etichetta

en: A_ccount:
it: _Conto

en: Transaction of %s created.
it: Movimento di %s creato.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
it: Vuoi eliminare il giroconto?
    
    In tal caso il movimento verso la destinazione sarà eliminato.

en: _Break
it: _Interrompi

en: Show _scheduled
it: Mostra _ricorrenti

en: Show _all accounts
it: Mostra _tutti i conti

en: Use a template
it: Usa un modello

en: Add & _Keep
it: Aggiungi e _Mantieni

en: Add transaction
it: Aggiungi movimento

en: Add template
it: Aggiungi modello

en: Inherit transaction
it: Riproponi movimento

en: Inherit template
it: Eredita modello

en: Edit transaction
it: Modifica movimento

en: Edit template
it: Modifica modello

en: _Date:
it: _Data:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
it: - digita: g, g/m, m/g, una data completa
    - usa il tasto freccia + Ctrl o Maiusc
    - vuoto per oggi

en: No rate available to auto fill
it: Nessun cambio disponibile per compilare automaticamente

en: T_o:
it: _A:

en: Book _2
it: Libretto _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
it: - digita delle lettere per il completamento automatico
    - digita nuovo testo per creare la voce

en: Cate_gory:
it: Cate_goria:

en: M_emo:
it: D_escrizione:

en: _Tags:
it: E_tichette:

en: Warning: amount and category sign don't match
it: Attenzione: il segno dell'importo e della categoria assegnata non corrispondono

en: Multiple edit transactions
it: Modifiche multiple a movimenti

en: Type as
    transfer
it: Digita come
    giroconto

en: Time
it: Tempo

en: Account Group
it: Gruppo

en: Year
it: Anno

en: Day
it: Giorno

en: Week
it: Settimana

en: Fortnight
it: 2 settimane

en: Quarter
it: Trimestre

en: Half Year
it: Semestre

en: Trend
it: Andamento

en: Include
it: Includi

en: Exclude
it: Escludi

en: (no type)
it: (nessun tipo)

en: Bank
it: Banca

en: Cash
it: Contanti

en: Asset
it: Patrimonio

en: Credit card
it: Carta di credito

en: Liability
it: Passività

en: Checking
it: Corrente

en: Savings
it: Risparmio

en: Yesterday
it: Ieri

en: Tomorrow
it: Domani

en: Last Week
it: Settimana scorsa

en: This Week
it: Questa settimana

en: Next Week
it: Prossima settimana

en: Last Fortnight
it: 2 settimane scorse

en: This Fortnight
it: Queste 2 settimane

en: Next Fortnight
it: Prossime 2 settimane

en: Last Month
it: Mese scorso

en: This Month
it: Questo mese

en: Next Month
it: Prossimo mese

en: Last Quarter
it: Trimestre scorso

en: This Quarter
it: Questo trimestre

en: Next Quarter
it: Prossimo trimestre

en: Last Year
it: Anno scorso

en: This Year
it: Quest'anno

en: Next Year
it: Prossimo anno

en: Last 30 Days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last 60 Days
it: Ultimi 60 giorni

en: Last 90 Days
it: Ultimi 90 giorni

en: Last 12 Months
it: Ultimi 12 mesi

en: 30 Days Around
it: 30 gg. precedenti e seguenti

en: All Date
it: Tutte le date

en: Last 6 Months
it: Ultimi 6 mesi

note: 5.7 added back
en: Custom
it: Personalizzato

en: This month
it: Questo mese

en: Next month
it: Prossimo mese

en: Next 30 days
it: Prossimi 30 giorni

en: Next 60 days
it: Prossimi 60 giorni

en: Next 90 days
it: Prossimi 90 giorni

en: Maximum Post Date
it: Data ultima di registrazione

en: Possible
it: Possibile

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

note: added 5.6
en: Skip
it: Salta

en: Exp. & Inc.
it: Spese & Entrate

en: Any Type
it: Qualsiasi tipo

en: Any Status
it: Qualsiasi stato

en: Uncleared
it: Non approvato

en: Unreconciled
it: Non riconciliato

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Sep
it: Set

en: Search...
it: Cerca...

en: Check
it: Assegno

en: Bank Transfer
it: Trasferimento bancario

en: Debit card
it: Carta di debito

en: Standing order
it: Ordine permanente

en: Electronic payment
it: Pagamento elettronico

en: Deposit
it: Deposito

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
it: Rata

en: Direct Debit
it: Addebito diretto SDD
