homebank-4.0.4 - en to ja translation catalogue (936 entries)

en: Personal finance
ja: 家計簿

en: Free, easy, personal accounting for everyone
ja: 無料で使いやすい、みんなの家計簿

en: finance;accounting;budget;personal;money;
ja: ファイナンス;会計;家計簿;予算;個人向け;お金

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
ja: HomeBankは家計簿のフリーソフトウェア(フリーとは自由の意味)です。

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
ja: 強力なフィルタリングツールと美しいグラフにより、家計の管理と分析を簡単にできるように設計されています。

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
ja: HomeBankは完全無料で、家計管理の最適なソフトです。

en: All transactions
ja: 全ての取引

en: There is %d group of similar transactions
ja: 似たような取引が%d件あります

en: No similar transaction were found !
ja: 似たような取引は見つかりませんでした。

en: Check internal transfer result
ja: 振込の確認結果

en: No inconsistency found !
ja: 矛盾した取引が見つかりませんでした。

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
ja: 矛盾した取引が%d件見つかりました。
    確認して修正しますか？

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
ja: すべての取引金額は%.6fで除算されます。

en: Are you sure you want to convert this account to Euro as Major currency?
ja: この口座を主要通貨としてユーロに変換してもよろしいですか？

en: _Convert
ja: 変換(_C)

en: No transaction changed
ja: 取引の変更はありません

en: transaction changed: %d
ja: %d件の取引が変更されました

en: Automatic assignment result
ja: 自動割り当て結果

en: Are you sure you want to create assignment from the %d selected transaction?
ja: 選択した %d つの取引から割り当てを作成してもよろしいですか？

en: _Create
ja: 作成(_C)

en: Create Assignment
ja: 割り当てを作成

en: %d created with a prefilled icon
ja: 事前入力されたアイコンで %d つが作成されました。

en: Are you sure you want to create template from the %d selected transaction?
ja: 選択した %d つの取引からテンプレートを作成してもよろしいですか？

en: Create Template
ja: テンプレートを作成

en: Are you sure you want to delete the %d selected transaction?
ja: 選択した %d つの取引を削除してもよろしいですか？

en: If you delete a transaction, it will be permanently lost.
ja: 取引を削除すると永久に失われます。

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Are you sure you want to change the status to None?
ja: 状態を「なし」に変更してもよろしいですか？

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
ja: 選択した取引の一部は既に照合済です。

en: _Change
ja: 変更(_C)

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
ja: 照合済の状態を切り替えてもよろしいですか？

en: _Toggle
ja: 切り替え(_T)

en: %d transactions
ja: %d件の取引

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
ja: %d件の取引、%d件選択され、平均：%s、合計：%s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
ja: ロックされた。クリックしてを解除

en: Unlocked. Click to lock
ja: ロックされていません。クリックしてロック

en: _Add...
ja: 追加(_A)...

en: _Inherit...
ja: 継続(_I)...

en: _Edit...
ja: 編集(_E)...

en: _Multiple Edit...
ja: 複数の取引を編集(_M)…

en: _Status
ja: 状態(_S)

en: _None
ja: なし(_N)

en: _Cleared
ja: 清算済(_C)

en: _Reconciled
ja: 照合済(_R)

en: View _Split
ja: 分割取引を表示(_S)

en: Copy raw amount
ja: 元金額をコピー

en: Create template...
ja: テンプレートを作成...

en: Create assignment...
ja: 割り当てを作成…

en: _Delete...
ja: 削除(_D)…

en: _Up
ja: 上へ(_U)

en: _Down
ja: 下へ(_D)

en: A_ccount
ja: 口座(_C)

en: Export QIF...
ja: QIFでエクスポート…

en: Export CSV...
ja: CSVでエクスポート...

en: Print...
ja: 印刷...

en: Browse Website
ja: ウェブサイトを閲覧

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste (today)
ja: 貼り付け（本日の日付で）

en: Transacti_on
ja: 取引(_O)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: Mark duplicate...
ja: 重複としてマーク…

en: Check internal transfer
ja: 振込を確認

en: Auto. assignments
ja: 自動割り当て

en: _Filter...
ja: フィルタ(_F)...

en: Convert to Euro...
ja: ユーロに変換…

en: Add
ja: 追加

en: Add a new transaction
ja: 新しい取引を追加

en: Inherit
ja: 継続

en: Inherit from the active transaction
ja: 当取引から継続

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
ja: 編集

en: Edit the active transaction
ja: 当取引を編集

note: Cleared
en: Cleared
ja: 清算済

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
ja: 選択した取引の精算の状態を切り替えます

note: Reconciled
en: Reconciled
ja: 照合済

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
ja: 選択した取引の照合の状態を切り替えます

en: Edit Multiple
ja: 複数の取引を編集

en: Edit multiple transaction
ja: 複数の取引を編集

en: Create template
ja: テンプレートの作成

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected transaction(s)
ja: 選択した取引を削除

en: Up
ja: 上へ

en: Move transaction up
ja: 取引を上に移動

en: Down
ja: 下へ

en: Move transaction down
ja: 取引を下に移動

en: Reconciled changes is
ja: 照合済の取引への変更は

en: (closed)
ja: （閉鎖された）

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: _Range:
ja: 範囲(_R):

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
ja: %d日前の表示を切り替え

en: _Type:
ja: 種類(_T):

en: _Status:
ja: 状態(_S):

en: Open the list filter
ja: リストフィルタを開く

en: Refresh results
ja: 結果を更新

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
ja: 元に戻す(_R)

en: Print
ja: 印刷

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
ja: ヨーロッパのマイナー通貨(_M)

note: account name
en: Reconciled:
ja: 照合済:

en: Cleared:
ja: 清算済:

en: Today:
ja: 本日:

en: Future:
ja: 将来:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
ja: ファイル「%s」に保存されていない変更を破棄しますか?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
ja: ・ファイルに加えられた変更は永久に失われます。
    ・ファイルは最後の保存(.xhb~)から再読み込みされます。

en: _Revert
ja: 変更を破棄(_R)

en: Are you sure you want to anonymize the file?
ja: 本当にファイルを匿名化しますか？

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
ja: 進むと、「口座〇〇」「受取人〇〇」「摘要〇〇」
    などのような文字を匿名化します。

en: _Anonymize
ja: 匿名化(_A)

en: Welcome to HomeBank
ja: HomeBank へようこそ

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
ja: 最後に開いたファイルを開く(_L)

en: Create a _new file
ja: 新しいファイルを作成(_N)

en: _Open an existing file
ja: 既存のファイルを開く(_O)

en: Open the _example file
ja: サンプルファイルを開く(_E)

en: Read HomeBank _Manual
ja: HomeBankのマニュアルを読む(_M)

en: Configure _preferences
ja: 環境設定(_P)

en: Show this window next time
ja: 次回はこのウィンドウを表示します

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
ja: バックアップファイル「%s」を開こうとしています。
    
    これでよろしいですか？

en: Open the backup file?
ja: バックアップファイルを開きますか？

en: _Open backup
ja: バックアップを開く(_O)

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ja: ファイル「%s」を開けません（ファイルが存在しません）。

en: Unknown error
ja: 不明のエラー

en: I/O error for file '%s'.
ja: ファイル「%s」の入出力エラーが発生しました。

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
ja: ファイル「%s」は有効な HomeBank ファイルではありません。

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
ja: ファイル「%s」は、HomeBank の上位バージョンで保存されましたので、
    現在のバージョンでは開けません。

en: File error
ja: ファイルエラー

en: The file has been modified since reading it.
ja: 読み取り後にファイルが変更されています。

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ja: このファイルを保存すると外部からの変更はすべて失われます。強制的に保存しますか?

en: S_ave Anyway
ja: とにかく保存する(_A)

en: Clear
ja: クリア

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _New
ja: 新しい財布(_N)

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open _Recent
ja: 最近開いたファイル(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)...

en: Import...
ja: インポート...

en: Export as QIF...
ja: QIFでエクスポート…

en: Revert
ja: 変更を破棄

en: Restore backup
ja: バックアップを復元

en: Properties...
ja: プロパティ...

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Preferences...
ja: 環境設定...

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: T_otal Chart
ja: 合計グラフ(_O)

en: T_ime Chart
ja: 時間グラフ(_I)

en: _Bottom Lists
ja: 画面下のリスト(_B)

en: Euro minor
ja: ヨーロッパのマイナー通貨

en: _Manage
ja: 管理(_M)

en: Wallet...
ja: 財布ファイル…

en: Acc_ounts...
ja: 口座(_O)...

en: _Payees...
ja: 受取人(_P)...

en: Categories...
ja: カテゴリ…

en: Scheduled/Template...
ja: 予定取引とテンプレート…

en: Budget...
ja: 予算…

en: Budget (table view)...
ja: 予算（テーブル表示）…

en: Assignments...
ja: 割り当て…

en: Currencies...
ja: 通貨…

en: Tags...
ja: タグ…

en: _Transactions
ja: 取引(_T)

en: Add...
ja: 追加...

en: Show...
ja: 表示...

en: Show all...
ja: 全表示…

en: Set scheduler...
ja: 予定取引の実行を設定…

en: Post scheduled
ja: 予定取引を実行

en: _Reports
ja: 報告(_R)

en: _Statistics...
ja: 統計(_S)…

en: _Trend Time...
ja: 時間傾向(_T)…

en: _Balance...
ja: 差引残高(_B)…

en: B_udget...
ja: 予算(_U)...

en: _Vehicle cost...
ja: 車の費用(_V)...

en: Show welcome dialog...
ja: ウェルカムダイアログを表示する…

en: File statistics...
ja: ファイルの統計…

en: Anonymize...
ja: 匿名化…

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Contents
ja: 内容(_C)

en: Get Help Online...
ja: オンラインヘルプ…

en: Check for updates...
ja: 更新を確認…

en: Release Notes
ja: リリースノート

en: Report a Problem...
ja: 問題を報告...

en: Translate this Application...
ja: このアプリケーションを翻訳する

en: _About
ja: バージョン情報(_A)

en: New
ja: 新規

en: Create a new file
ja: 新しいファイルを作成

en: Open
ja: 開く

en: Open a file
ja: ファイルを開く

en: Open a recently used file
ja: 最近使用したファイルを開く

en: Save
ja: 保存

en: Save the current file
ja: 現在のファイルを保存

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
ja: 口座

en: Manage the accounts
ja: 口座を管理

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
ja: 受取人

en: Manage the payees
ja: 受取人を管理

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
ja: カテゴリ

en: Manage the categories
ja: カテゴリを管理

en: Scheduled/Template
ja: 予定取引とテンプレート

en: Manage the scheduled/template transactions
ja: 予定取引とテンプレートを管理

note: column: Income
en: Budget
ja: 予算

en: Manage the budget
ja: 予算を管理

en: Assignment
ja: 割り当て

en: Manage the automatic assignments
ja: 自動割り当てを管理

en: Show
ja: 表示

en: Shows selected account transactions
ja: 選択された口座の取引を表示

en: Add transactions
ja: 取引を追加

en: Statistics
ja: 統計

en: Open the Statistics report
ja: 統計報告を開く

en: Trend time
ja: 時間傾向

en: Open the Trend Time report
ja: 時間傾向報告を開く

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
ja: 差引残高

en: Open the Balance report
ja: 差引残高報告を開く

en: Open the Budget report
ja: 予算報告を開く

en: Vehicle cost
ja: 車の費用

en: Open the Vehicle cost report
ja: 車の費用報告を開く

en: Help
ja: ヘルプ

en: Donate
ja: 寄付

en: Donate to HomeBank project
ja: HomeBankプロジェクトへ寄付

en: Scheduled
ja: 予定取引

note: Future
en: Future
ja: 将来

en: Remind
ja: 備忘通知

en: _Today
ja: 本日(_T)

en: (no memo)
ja: (摘要なし)

en: (copy)
ja: (コピー)

en: (no category)
ja: （カテゴリなし）

en: invalid CSV format
ja: 無効なCSV形式

en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: format a liter number with l/L as abbreviation
en: %.2f l
ja: %.2f L

note: TRANSLATORS: kilometer per liter
en: km/l
ja: km/L

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
ja: マイル/L

en: (no payee)
ja: （受取人なし）

en: (no group)
ja: (グループなし)

en: (no tag)
ja: (タグなし)

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: w%02d
ja: %02d週目

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: q%d
ja: 第%d四半期

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: %d-w%02d
ja: %d年-%02d週目

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: %d-q%d
ja: %d-Q%d

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: %d-h%d
ja: %d H%d

en: Output version information and exit
ja: バージョン情報を出力して終了する

en: [FILE]
ja: [ファイル]

en: Browser error.
ja: ブラウザエラー。

en: Could not display the URL '%s'
ja: URL '%s 'の表示ができません

en: HomeBank options
ja: HomeBank設定

en: (no institution)
ja: (金融機関なし)

en: Your accounts
ja: お使いの口座

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Group by
ja: グループ化

en: type
ja: 種類

en: group
ja: グループ

en: institution
ja: 金融機関

en: Show all
ja: 全表示

en: Expand all
ja: 全て展開する

en: Collapse all
ja: 全て折畳む

note: TRANSLATORS: example 'sum: 3 (-1 + 4)'
en: sum: %s (%s + %s)
ja: 合計：%s (%s + %s)

en: No transaction to add
ja: 追加する取引はありません

en: transaction added: %d
ja: %d件の取引が追加されました

en: Check scheduled transactions result
ja: 予定取引の実行結果を確認

en: Post when program start
ja: プログラム開始時に実行

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: maximum post date
ja: 次の実行日

note: column: Total
en: Total
ja: 合計

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: Edit & P_ost
ja: 編集して実行(_O)

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
ja: 実行(_P)

en: Top %d Spending / Category
ja: カテゴリ別支出トップ%d

en: Top %d Spending / Payee
ja: 受取人別支出トップ%d

en: Top %d Spending / Account
ja: 口座別支出トップ%d

en: Account Balance
ja: 口座残高

en: Other
ja: その他

en: Total chart
ja: 合計グラフ

en: Spending by Month
ja: 月別支出

en: Global Balance
ja: 全口座残高

en: Time chart
ja: 時間グラフ

en: Spending/Month
ja: 月別支出

en: imported account
ja: インポートされた口座

en: Grand total
ja: 総計

en: last reconciled
ja: 最終照合

en: until overdraft
ja: 貸越可能額

en: before maximum
ja: 貯蓄可能額

en: Accounts
ja: 口座

note: Today
en: Today
ja: 本日

en: - split -
ja: ー分割取引ー

en: - this needs a category -
ja: ーカテゴリが必要ー

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
ja: 日付

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
ja: 支払

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
ja: 情報

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
ja: 摘要

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
ja: 金額

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
ja: タグ

en: Match
ja: 一致項目

note: header
en: Status
ja: 状態

note: column: Expense
en: Expense
ja: 支出

note: column: Income
en: Income
ja: 収入

note: column: Result
en: Result
ja: 結果

en: Average
ja: 平均

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
ja: 遅れ

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
ja: 残り

en: Next date
ja: 次の日付

note: TRANSLATORS: example 'Balance by Month'
en: Balance by %s
ja: %s別残高

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
ja: %2$d件中%1$d件が %3$s 以下

en: List
ja: リスト

en: View results as list
ja: 結果をリストで表示

en: Line
ja: 行

en: View results as lines
ja: 結果を線グラフで表示

en: Detail
ja: 詳細

en: Toggle detail
ja: 詳細を切り替え

en: Refresh
ja: 更新

en: Balance report
ja: 差引残高報告

en: Display
ja: 表示

en: Inter_val:
ja: 時間間隔(_V):

en: Show empty line
ja: 空行を表示

en: _Zoom X:
ja: X軸のズーム(_Z):

en: Date filter
ja: 日付フィルタ

en: _From:
ja: から(_F):

en: _To:
ja: へ(_T):

en: Account filter
ja: 口座フィルタ

en: Select:
ja: 選択:

en: All
ja: 全て

en: None
ja: なし

en: Invert
ja: 反転

note: column: Expense
en: Spent
ja: 支出

en: Fulfilled
ja: 達成された

en: Month
ja: 月

en: Budget by category
ja: カテゴリ別予算

en: Budget by month
ja: 月別予算

en:  over
ja:  超過

en:  left
ja:  余剰

en:  under
ja:  不足

en: Stack
ja: 積み上げグラフ

en: View results as stack bars
ja: 結果を積み上げグラフで表示

note: gtk_widget_set_halign (menu, GTK_ALIGN_END);
en: _Result to clipboard
ja: 結果をクリップボードに(_R)

en: _Result to CSV
ja: 結果をCSVに(_R)

en: _Detail to clipboard
ja: 詳細をクリップボードに(_D)

en: _Detail to CSV
ja: 詳細をCSVに(_D)

en: No account is defined to be part of the budget.
ja: 予算の設定されている口座がありません。

en: You should include some accounts from the account dialog.
ja: 口座ダイアログからいくつかの口座を含める必要があります。

en: Budget report
ja: 予算報告

en: Mode:
ja: モード:

en: Only out of budget
ja: 予算超過のみ

en: Result:
ja: 結果:

en: Budget:
ja: 予算:

en: Spent:
ja: 支出:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
ja: %2$sによる%1$s

en: Too much columns to display
ja: 列が多すぎて表示できない

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
ja: より広い時間間隔またはより狭い日付範囲を選択してください

en: Column
ja: 列

en: View results as column
ja: 結果を棒グラフで表示

en: Donut
ja: ドーナツ

en: View results as donut
ja: 結果をドーナツグラフで表示

en: View results as stack
ja: 結果を積み上げグラフで表示

en: Stack 100%
ja: 100%積み上げグラフ

en: View results as stack 100%
ja: 結果を100%積み上げグラフで表示

en: Legend
ja: 凡例

en: Toggle legend
ja: 凡例を切り替え

en: Rate
ja: 百分率

en: Toggle rate
ja: 百分率の表示を切り替え

en: Filter
ja: フィルタ

en: Edit filter
ja: フィルタを編集

en: Statistics Report
ja: 統計報告

en: _View by:
ja: 表示(_V):

en: _Balance mode
ja: 差引残高モード(_B)

en: _Forecast
ja: 予測(_F)

en: Sort by _amount
ja: 金額順で表示(_A)

en: Compare Exp. & Inc.
ja: 支出と収入を比較

en: Total:
ja: 合計:

en: Income:
ja: 収入:

en: Expense:
ja: 支出:

en: Average: %s
ja: 平均：%s

en: Trend Time Report
ja: 時間傾向報告

en: _Cumulate
ja: 累積(_C)

en: Item filter
ja: 項目フィルタ

en: Time slice
ja: 割り当て時間

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
ja: メータ

note: column: Fuel load
en: Fuel
ja: 燃料

note: column: Price by unit
en: Price
ja: 価格

note: column: Distance done
en: Dist.
ja: 距離

en: Export
ja: エクスポート

en: Export as CSV
ja: CSVでエクスポート

en: Vehicle cost report
ja: 車の費用報告

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
ja: カテゴリ(_C):

en: Meter:
ja: メータ:

en: Consumption:
ja: 消費量:

en: Fuel cost:
ja: 燃費:

en: Other cost:
ja: その他の経費:

en: Total cost:
ja: 合計経費:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
ja: (なし)

en: Visible
ja: 表示

en: Account name
ja: 口座

en: Error
ja: エラー

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
ja: アカウント「%s」を追加できません。
    名前はすでに存在しています。

en: Cannot delete account '%s'
ja: 「%s」口座を削除できません。

en: It has transaction
ja: 取引があります

en: It is target of xfer transaction
ja: 振込取引の対象です

en: It has scheduled/template
ja: 予定取引またはテンプレートがあります

en: It is target of xfer scheduled/template
ja: 振込の予定取引またはテンプレートの対象です

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
ja: 本当に「%s」を永久に削除しますか？

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
ja: 口座を削除すると永久に失われます。

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ja: この口座を
    「%s」から「%s」へリネームできません。
    この名前は既に存在します。

en: Manage Accounts
ja: 口座を管理

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Move up
ja: 上に移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: General
ja: 一般

en: _Group:
ja: グループ(_G):

en: _Institution:
ja: 金融機関(_I):

en: N_umber:
ja: 口座番号(_U):

en: Start _balance:
ja: 開始残高(_B):

en: _Currency:
ja: 通貨(_C):

en: this account was _closed
ja: この口座は閉鎖されました(_C)

en: Website:
ja: ウェブサイト:

en: Notes:
ja: 注記:

en: Behaviour
ja: 動作

en: Automation
ja: 自動化

en: Default _Template:
ja: デフォルトのテンプレート(_T)

en: Report exclusion
ja: 報告から除外

en: exclude from account _summary
ja: 口座一覧から除外する(_S)

en: outflow into summary
ja: 一覧へ流出

en: exclude from the _budget
ja: 予算から除外する(_E)

en: exclude from any _reports
ja: 全ての報告から除外する(_R)

en: Misc.
ja: その他

en: Current check number
ja: 現在の小切手番号

en: Checkbook _1:
ja: 小切手帳_1:

en: Checkbook _2:
ja: 小切手帳_2:

en: Balance limits
ja: 残高限度額

en: _Overdraft at:
ja: 最低残高(_O):

en: Max_imum:
ja: 最大残高(_I)

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
ja: 予定取引やテンプレートを削除すると、永久に失われます。

en: Next _date:
ja: 次の日付(_D)

en: Ever_y:
ja: 毎(_Y):

en: More options
ja: 詳細の設定

en: Week end:
ja: 週末:

en: _Stop after:
ja: 繰り返し(_S):

en: posts
ja: 回

en: Manage scheduled/template transactions
ja: 予定取引とテンプレートの管理

en: Template
ja: テンプレート

en: _Schedule
ja: 予定を編集(_S)

en: Disabled
ja: 無効

en: If empty
ja: 空であれば

en: Overwrite
ja: 上書き

note: column : Search
en: Search
ja: 検索文

note: column : Notes
en: Notes
ja: 注記

note: #2042035
en: Search cannot be empty
ja: 検索文は空にできません

en: This search text already exists at position %d
ja: この検索文字は既に#%dに存在します

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Condition
ja: 条件

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
ja: 検索(_S):

en: Case sensitive
ja: 大/小文字を区別する

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: _In:
ja: 対象(_I):

en: _AND
ja: 且つ(_A)

note: gtk_box_pack_start(GTK_BOX(bbox), widget, FALSE, FALSE, 0);
en: Amou_nt:
ja: 金額(_N):

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
ja: 割り当て

en: _Payee:
ja: 受取人(_P):

en: Pay_ment:
ja: 支払(_M):

en: Cannot duplicate this Assignment,
    '%s' already exists.
ja: この割り当ては複製できません。
    「%s」はすでに存在しています。

en: (rule %d)
ja: （ルール%d）

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
ja: 割り当てを削除すると永久に失われます。

en: Move to...
ja: 移動…

en: Move rule
ja: ルールを移動

en: Move
ja: 移動

en: Manage Assignments
ja: 割り当ての管理

en: Duplicate
ja: 複製

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
ja: このアシスタントは、新規HomeBankファイルの
    簡単な設定を手伝います。

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
ja: ここで行ったすべての設定は、後で変更することができます。

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
ja: このアシスタントの最後に「適用」ボタンを
    クリックするまで変更は保存されません。

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
ja: HomeBankはメインウィンドウにタイトルを表示します。
    タイトルは自由文でもお名前でも構いません。

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
ja: ホームバンクは複数の通貨に対応しています。基準通貨は
    新規口座および報告のデフォルト通貨となります。

en: Base:
ja: 基準通貨:

en: Setup additional currencies
ja: 追加の通貨を設定

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Not found
ja: 見つかりません

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
ja: HomeBankでは、コミュニティが提供するCSVファイルが利用可能
    であれば、あなたの言語でのカテゴリを事前記入できます。

en: Setup categories for my language
ja: 私の言語でのカテゴリを設定する

en: Preset file:
ja: 事前設定ファイル

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
ja: HomeBankでは、ダウンロードした金融機関のファイルから口座を
    インポートすることもできますし、新規口座を作成することもできます。

en: Create my first account
ja: 最初の口座を作成

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
ja: これは確認ページです
    
    「適用」をクリックして変更を適用してください

en: Start File Setup
ja: ファイルの設定を開始

en: File Options
ja: ファイルの設定

en: Choose Currencies
ja: 通貨を選択

en: Choose Categories
ja: カテゴリを選択

en: Create Account
ja: 口座を作成

en: Finish File Setup
ja: ファイルの設定を完了

en: <New account (global)>
ja: ＜新規グローバル口座＞

en: <New account>
ja: ＜新規口座＞

en: <Skip this account>
ja: ＜この口座ををスキップ＞

en: Valid
ja: 有効

en: Name
ja: 通貨名

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Known files
ja: 既知のファイルの種類

en: QIF files
ja: QIFファイル

en: OFX/QFX files
ja: OFX/QFX ファイル

en: CSV files
ja: CSV ファイル

en: All files
ja: 全てのファイル

en: new global account
ja: 新規グローバル口座

en: new account
ja: 新規口座

en: skipped
ja: スキップした

en: , %d of %d transactions
ja: 、%2$d件中%1$d件の取引

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
ja: %d件の取引、%d件似たような取引、%d件の既存取引、%d件選択されてます

en: %d transaction(s), %d selected
ja: %d件の取引、%d件選択されてます

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
ja: 変換できない日付があります。日付の順番を変更して続けてみてください。

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
ja: <b>%s</b>を次の口座にインポート(_T):

en: this file
ja: このファイル

en: this account
ja: この口座

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
ja: 名前：%s
    番号：%s
    ファイル：%s
    エンコード：%s

en: Import transactions from bank or credit card
ja: 銀行やクレジットカードの取引をインポート

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
ja: このアシスタントでは、銀行やクレジットカードから
    ダウンロードした明細書を次の形式でインポートするのを案内します：

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
ja: <b>推奨ファイル形式：</b> .OFX または .QFX
    <i>（Money™ または Quicken™ と名付けられることもあります。）</i>
    <b>対応ファイル形式：</b> .QIF
    <i>（一般的なQuicken™ファイル）</i>
    <b>上級者限定ファイル形式：</b> .CSV
    <i>（形式はHomeBankに固有です。ユーザーマニュアルを参照してください）</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
ja: このアシスタントの最後に「適用」ボタンをクリックするまで変更は保存されません。

en: Don't show this again
ja: 今後このメッセージを表示しない

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
ja: 1つまたは複数のファイルをドラッグ＆ドロップしてインポートできます。
    また、リストの追加/削除ボタンを使用することができます。

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
ja: 選択したファイルに口座が多すぎます。
    選択するファイルを減らすには、戻るボタンを使用してください。

en: Target account identification by name or number failed.
ja: 名前または番号による対象口座の特定に失敗しました。

en: Date order:
ja: 日付の順番:

en: _Import memos
ja: 摘要をインポート(_I)

en: _Swap memos with payees
ja: 摘要と受取人を入れ替え(_S)

en: OFX _Name:
ja: OFXの名前(_N):

en: OFX _Memo:
ja: OFXの摘要(_M):

en: Sentence _case memo/payee
ja: 摘要/受取人の先頭文字だけを大文字にする(_C)

en: _Toggle amount
ja: 金額を切り替え(_T)

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
ja: 当口座内の似たような取引（重複の可能性あり）

en: Date _gap:
ja: 日付許容範囲(_G):

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
ja: 日

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
ja: 以下の順で一致: 口座、金額そして日付。
    日付許容範囲の0は完全な一致を意味します。

en: Run automation
ja: 自動処理

en: 1) Enrich with _payee default
ja: 1) 受取人のデフォルト設定を適用(_P)

en: 2) Run automatic _assigment rules
ja: 2) 割り当てルールを自動実行(_A)

en: Click "Apply" to update your accounts.
ja: 「適用」をクリックして口座を更新します。

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Select file(s)
ja: ファイルを選択

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
ja: インポート

en: Confirmation
ja: 確認

en: File format error
ja: ファイルフォーマットエラー

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
ja: CSVファイルには、セミコロンで区切られた正確な列数が含まれている
    必要があります。詳細については、ヘルプを参照してください。

en: Are you sure you want to clear input?
ja: 入力をクリアしてもいいですか？

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
ja: 進むと、すべての金額が0になります。

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: Budget for %s
ja: %sの予算

note: create window
en: Manage Budget
ja: 予算管理

en: _Import CSV
ja: CSVをインポート(_I)

en: E_xport CSV
ja: CSVでエクスポート(_X)

en: Balance:
ja: 差引残高:

en: is the same each month
ja: 毎月同じ金額

en: _Clear input
ja: 入力をクリア(_C)

en: is different per month
ja: 月ごとに異なる金額

en: Options
ja: 設定

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
ja: このカテゴリを常に表示(_F)

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sept
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: Summary
ja: 一覧

en: Totals
ja: 合計

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
ja: 年間合計

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
ja: 月平均

en: Monthly
ja: 月間

en: Add a category
ja: カテゴリを追加

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: Parent category
ja: 親カテゴリ

en: Category name
ja: カテゴリ名

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
ja: このカテゴリが使用されています。
    このカテゴリを使用しているすべての取引は、（カテゴリなし）に設定されます。

en: Merge categories
ja: カテゴリを結合

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
ja: カテゴリ「%s」に割り当てられた取引は、以下で選択されたカテゴリに移動されます。

en: Target category
ja: 対象カテゴリ

en: _Delete the category '%s'
ja: カテゴリ「%s」を削除(_D)

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
ja: 「%s」の入力をクリアしてもいいですか？

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
ja: カテゴリを追加

en: Remove category
ja: カテゴリを削除

en: Merge
ja: 結合

note: Clear Input
en: Clear input
ja: 入力をクリア

note: TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for transaction
en: # txn
ja: 取引

note: TRANSLATORS: 'cfg' is abbrevation for configuration TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for configuration
en: # cfg
ja: 設定

en: Delete unused categories
ja: 未使用のカテゴリを削除

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
ja: 未使用のカテゴリを
    永久に削除してもよろしいですか？

en: Edit Category
ja: カテゴリを編集

en: Change Type
ja: 種類を変更

en: _Income
ja: 収入(_I)

en: Propagate to _children
ja: サブカテゴリも変更

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ja: このカテゴリを
    「%s」から「%s」にリネームできません。
    この名前は既に存在します。

en: Merge category '%s'
ja: カテゴリ「%s」を結合

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
ja: このカテゴリに割り当てられた取引は、
    以下で選択されたカテゴリに移動します。

en: Include _subcategories
ja: サブカテゴリを含む(_S)

en: Manage Categories
ja: カテゴリを管理

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
ja: 非表示したのを表示

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
ja: 使用回数を表示

en: _Delete unused
ja: 未使用のを削除(_D)

en: Move/Merge
ja: 移動/結合

en: Show/Hide
ja: 表示/非表示

en: new category
ja: 新規カテゴリ

en: new subcategory
ja: 新規サブカテゴリ

en: Base currency
ja: 基準通貨

en: Symbol
ja: 記号

en: Exchange rate
ja: 為替レート

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Edit currency
ja: 通貨を編集

en: Currency
ja: 通貨

en: Format
ja: 書式

en: _Customize
ja: カスタマイズ (_C)

en: _Symbol:
ja: 記号(_S):

en: Is pre_fix
ja: 数字の前につける(_F)

en: _Decimal char:
ja: 小数点記号(_D):

en: _Frac digits:
ja: 小数点以下の桁(_F):

en: _Grouping char:
ja: 桁区切り記号(_G):

en: Select base currency
ja: 基準通貨を選択

en: Select currency
ja: 通貨を選択

en: ISO Code
ja: 通貨コード

en: Add a custom _currency
ja: カスタム通貨を追加(_C)

en: _ISO:
ja: 通貨コード(_I):

en: Update online error
ja: オンライン更新エラー

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
ja: 通貨を削除すると永久に失われます。

en: Change the base currency
ja: 基準通貨を変更

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
ja: 進むと、他の通貨の為替レートが0に
    なってしまうので、更新を忘れずに

en: Currencies
ja: 通貨

en: Update online
ja: オンライン更新

en: Set as base
ja: 基準通貨として設定

en: File statistics
ja: ファイルの統計

en: Transaction
ja: 取引

note: header
en: Tag
ja: タグ

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Select a base currency
ja: 基準通貨を選択

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
ja: v5.1から、HomeBankでは複数の通貨を管理できるようになりました。
    以下の通貨が正しくない場合は、変更してください。

en: Currency:
ja: 通貨:

en: Export as QIF
ja: QIF でエクスポート

en: Import from CSV
ja: CSVからインポート

en: Open HomeBank file
ja: HomeBankファイルを開く

en: Open HomeBank backup file
ja: HomeBankのバックアップファイルを開く

en: Save HomeBank file as
ja: HomeBankファイルの名前を付けて保存

en: HomeBank files
ja: HomeBank ファイル

en: File backup
ja: ファイルのバックアップ

en: All backups
ja: すべてのバックアップ

en: Save changes to the file before closing?
ja: 閉じる前にファイルへの変更を保存しますか？

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
ja: 保存しないと、変更は永久に失われます。
    %d件の変更あります。

en: Close _without saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Export as _CSV
ja: _CSVでエクスポート

en: Folder:
ja: フォルダー:

en: Pick a Folder
ja: フォルダーを選択

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Add Status column
ja: 状態の欄を追加

en: Detail split lines
ja: 詳細の行を分割

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
ja: 「全ての取引」からエクスポートしたか、又はオプションを選択したため、
    このファイルは HomeBank CSV 形式ではありません。

en: Export as PDF
ja: PDFでエクスポート

en: Export as _PDF
ja: _PDFでエクスポート

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
ja: HomeBankでは、最も普及しているデジタル形式：
    PDF形式に向けて、環境に配慮した印刷を心がけています。

en: Select action for target creation
ja: 対象を作成するための動作を選択

en: Create _New
ja: 新規作成(_N)

en: Use _Selection
ja: 選択したのを使用(_S)

en: Source transfer
ja: 元の振込

note: target listview
en: Target association suggested
ja: 提案された対象の関連付け

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
ja: 振込に関連したと思われる取引が見つかりました。

note: header
en: Text
ja: 文字

en: _Memo:
ja: 摘要(_M):

en: _Info:
ja: 情報(_I):

en: Case _sensitive
ja: 大/小文字を区別する(_S)

note: header
en: Type
ja: 種類

en: Transfer
ja: 振込

en: _Use
ja: 使用(_U)

en: Amount/Text
ja: 金額・文字

en: Always show
ja: 常に表示

en: Void
ja: 無効

en: Added
ja: 追加済み

en: Edited
ja: 編集済み

en: Due Date
ja: 期日

en: Next Payout
ja: 次回の支払

en: In Advance
ja: 事前

en: File properties
ja: ファイルのプロパティ

en: Scheduled transactions
ja: 予定取引

en: Automatic post:
ja: 自動実行:

en: of each
ja: 日、

en: month
ja: ヶ月ごと

en: Delete unused payee
ja: 未使用の受取人を削除

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
ja: 本当に未使用の受取人を
    永久に削除しますか？

en: Edit Payee
ja: 受取人を編集

en: Default Fill
ja: デフォルトの設定

en: Pa_yment:
ja: 支払(_Y):

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ja: この受取人を
    「%s」から「%s」にリネームできません。
    この名前は既に存在します。

en: Merge payee '%s'
ja: 受取人「%s」を結合

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
ja: この受取人に割り当てられた取引は、
    以下で選択された受取人に移動されます。

en: _Delete the payee '%s'
ja: 受取人「%s」を削除(_D)

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
ja: この受取人が使用されてます。
    この受取人を使用している取引はすべて（受取人なし）に設定されます。

en: Manage Payees
ja: 受取人を管理

en: new payee
ja: 新規受取人

en: Interface
ja: インターフェース

en: Locale
ja: ロケール

en: Transactions
ja: 取引

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Report
ja: 報告

en: Forecast
ja: 予測

en: Backup
ja: バックアップ

en: Folders
ja: フォルダー

en: System defaults
ja: システムデフォルト

en: Icons only
ja: アイコンだけ

en: Text only
ja: 文字のみ

en: Text under icons
ja: アイコンの下に文字

en: Text beside icons
ja: アイコンの横に文字

en: Horizontal
ja: 横

en: Vertical
ja: 縦

en: Both
ja: 両方

en: Tango light
ja: タンゴー・ライト

en: Tango medium
ja: タンゴー・メディアム

en: Tango dark
ja: タンゴー・ダーク

en: m-d-y
ja: 月-日-年

en: d-m-y
ja: 日-月-年

en: y-m-d
ja: 年-月-日

en: Ignore
ja: 無視する

en: Append to Info
ja: 情報に追加

en: Append to Memo
ja: 摘要に追加

en: Append to Payee
ja: 受取人に追加

en: Tab
ja: タブ

en: Comma
ja: 半角コンマ

en: Semicolon
ja: 半角セミコロン

en: Space
ja: 空白記号

en: System Language
ja: システム言語

en: Choose a default HomeBank files folder
ja: HomeBankファイルのデフォルトのフォルダーを選択します。

en: Choose a default HomeBank backup files folder
ja: HomeBankのバックアップファイルのデフォルトのフォルダーを選択してください

en: Choose a default import folder
ja: デフォルトのインポートフォルダーを選択してください

en: Choose a default export folder
ja: デフォルトのエクスポートフォルダーを選択してください

en: General options
ja: 一般設定

en: OFX/QFX options
ja: OFX/QFX 設定

en: QIF options
ja: QIF 設定

en: CSV options
ja: CSV 設定

en: (transaction import only)
ja: （取引インポートのみ）

en: Separator:
ja: 区切り:

en: Initial filter
ja: 初期フィルタ

en: Charts options
ja: グラフの設定

en: Color scheme:
ja: 配色:

en: Smaller legend _font
ja: 凡例のフォントを小さく

en: Statistics options
ja: 統計の設定

en: Show by _amount
ja: 金額順で表示(_A)

en: Show _rate column
ja: 百分率の欄を表示

en: Show _details
ja: 詳細を表示(_D)

en: Include _transfer
ja: 振込取引を表示(_T)

en: Budget options
ja: 予算の設定

en: Enable _forecast
ja: 予測を有効にする(_F)

en: Month number:
ja: 月数:

en: _Enable
ja: 有効にする(_E)

note: row++;
en: _Preset:
ja: 事前設定(_P):

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: _Language:
ja: 言語(_L):

en: _Date display:
ja: 日付の表示(_D):

en: _Format:
ja: 書式(_F):

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
ja: %a ロケール依存の省略された曜日名。
    %A ロケール依存の完全な曜日名。
    %b ロケール依存の省略された月の名前。
    %B ロケール依存の完全な月の名前。
    %c ロケール依存の適切な日時表現。
    %C 年の上二桁。
    %d 月の日にちを10進数（01から31）での表現。
    %D %m/%d/%y と同じです。
    %e 月の日にちを10進数（1から31）での表現。
    %j 年の日にちを10進数（001から366）での表現。
    %m 月を10進数（01から12）での表現。
    %p ロケール依存の適切な日付表現。
    %y 年の下二桁。
    %Y 年。

en: Fiscal year
ja: 会計年度

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
ja: 開始日、月(_O):

en: Measurement units
ja: 測定単位

en: Use _miles for meter
ja: メーターにマイルで表示(_M)

en: Use _gallon for fuel
ja: ガソリンをガロンで表示(_G)

note: label = make_label_group(_("Transaction window"));
en: Transaction list
ja: 取引一覧

en: _Show future:
ja: 将来の取引の表示(_S):

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
ja: 日先

en: Hide reconciled
ja: 照合済の取引を隠す

en: Always show remind
ja: 備忘通知を常に表示

en: Always show void
ja: 無効の取引を常に表示

en: Include remind into balance and report
ja: 備忘通知を残高と報告に含める

en: Lock reconciled for any changes
ja: 照合済の取引を変更されないようにロック

en: Transaction dialog
ja: 取引ダイアログ

en: _Keep the last date when multiple add or inherit
ja: 複数の追加または継続時に最後の日付を保持(_K)

en: Transfer target date tolerance:
ja: 振込予定日の許容範囲:

en: Sync transfer Status
ja: 振込の状態を同期

en: Enable _memo autocomplete with
ja: 摘要の自動補完を有効にする(_M)。ただし

en: rolling days
ja: 日以内の取引に限る

en: Show add confirmation text for 5s
ja: 追加された取引の確認を5秒間表示

en: _Toolbar:
ja: ツールバー(_T):

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
ja: グリッド線(_G):

en: Gtk settings
ja: Gtk設定

en: Override
ja: 上書き

en: Font _size:
ja: フォントサイズ(_S):

en: Dark theme
ja: ダークテーマ

en: Amount colors
ja: 金額の色

en: Uses custom colors
ja: カスタムな色を使用する

en: _Expense:
ja: 支出(_E):

en: _Income:
ja: 収入(_I):

en: _Warning:
ja: 注意(_W):

en: _Enable automatic backups
ja: 自動バックアップを有効にする(_E)

en: _Number of backups to keep:
ja: 保存するバックアップの数(_N):

en: Backup frequency is once a day
ja: バックアップ頻度は1日1回です

en: _Wallets:
ja: 財布ファイル(_W):

en: _Backups:
ja: バックアップ(_B):

en: Exchange files
ja: ファイル変換

en: _Import:
ja: インポート(_I):

en: _Export:
ja: エクスポート(_E):

en: Program start
ja: プログラム開始時

en: Show splash screen
ja: スプラッシュ画面を表示

en: Load last opened file
ja: 最後に開いたファイルを読み込み

en: Post pending scheduled transactions
ja: 保留中の予定取引を実行

en: Update currencies online
ja: 通貨の為替レートをオンラインで更新

en: Main window reports
ja: メインウィンドウの報告

note: removed 5.7 label = make_label(_("_Range:"), 0, 0.5); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
ja: 最大項目数(_I):

en: Reset All Preferences
ja: 環境設定リセットの確認

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
ja: 本当にすべての環境設定を
    デフォルト値にリセットしますか？

en: Preferences
ja: 環境設定

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
ja: 言語の変更を反映させるには、
    HomeBankを再起動する必要があります。

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
ja: バックアップファイルのフォルダーが変更されたので、
    「.bak」ファイルをそこにコピーする必要があるかもしれません。

en: Do you want to delete all split lines
ja: 全ての分割を削除しますか？

en: Transaction splits
ja: 取引の分割

en: Delete all
ja: すべて削除

en: Prefix with -/+ to force the sign
ja: 先頭に -/+ を付けて符号を強制できます

en: Apply
ja: 適用

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Transaction amount:
ja: 取引金額:

en: Unassigned:
ja: 未割り当て:

en: Sum of splits:
ja: 分割取引の合計金額:

en: Number of splits limit is reached
ja: 分割数の制限に達しました

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
ja: 警告：分割取引の合計金額と取引の種類が一致しない

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
ja: 警告：分割取引の合計金額と取引総額が一致しない

en: Edit Tag
ja: タグを編集

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ja: このタグを
    「%s」から「%s」にリネームできません。
    この名前は既に存在します。

en: Merge tag '%s'
ja: タグ「%s」を結合

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
ja: このタグに割り当てられた取引は、
    以下で選択されたタグに移動します。

en: _Delete the tag '%s'
ja: タグ「%s」を削除(_D)

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
ja: このタグが使用されています。
    このタグは、それを使用しているすべての取引から削除されます。

en: Manage Tags
ja: タグを管理

en: new tag
ja: 新規タグ

en: A_ccount:
ja: 口座(_C):

en: Transaction of %s created.
ja: 「%s」の取引が作成されました。

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
ja: 振込取引を分解しますか？
    
    進むと、対象の取引が削除されます。

en: _Break
ja: 分解(_B)

en: Show _scheduled
ja: 予定取引を表示(_S)

en: Show _all accounts
ja: 全ての口座を表示(_A)

en: Use a template
ja: テンプレートを使う

en: Add & _Keep
ja: 追加して保持(_K)

en: Add transaction
ja: 取引を追加

en: Add template
ja: テンプレートを追加

en: Inherit transaction
ja: 取引を継続

en: Inherit template
ja: テンプレートを継続

en: Edit transaction
ja: 取引を編集

en: Edit template
ja: テンプレートを編集

en: _Date:
ja: 日付(_D):

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
ja: ・入力：日にち、または完全な日付
    ・矢印キー + CtrlまたはShiftで年または月を変更
    ・空白なら本日の日付になります

en: No rate available to auto fill
ja: 自動入力に使用できるレートがありません

en: T_o:
ja: 宛先(_O):

en: Book _2
ja: 小切手帳_2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
ja: ・文字を入力して自動補完できます
    ・新しい文を入力して新規作成できます

en: Cate_gory:
ja: カテゴリ(_G):

en: M_emo:
ja: 摘要(_E):

en: _Tags:
ja: タグ(_T):

en: Warning: amount and category sign don't match
ja: 警告：金額の符号とカテゴリが一致しない

en: Multiple edit transactions
ja: 複数の取引を編集

en: Type as
    transfer
ja: 振込へ
    変更

en: Time
ja: 時間

en: Year
ja: 年

en: Day
ja: 日

en: Week
ja: 週

en: Fortnight
ja: 2週間

en: Quarter
ja: 四半期

en: Half Year
ja: 半年

en: Trend
ja: 傾向

en: Include
ja: 含む

en: Exclude
ja: 除く

en: (no type)
ja: （種類なし）

en: Bank
ja: 銀行

en: Cash
ja: 現金

en: Asset
ja: 資産

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Liability
ja: 負債

en: Checking
ja: 当座預金

en: Savings
ja: 普通預金

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Last Week
ja: 前週

en: This Week
ja: 今週

en: Next Week
ja: 来週

en: Last Fortnight
ja: 過去2週間

en: This Fortnight
ja: この2週間

en: Next Fortnight
ja: 次の2週間

en: Last Month
ja: 前月

en: This Month
ja: 今月

en: Next Month
ja: 来月

en: Last Quarter
ja: 前四半期

en: This Quarter
ja: 今四半期

en: Next Quarter
ja: 次の四半期

en: Last Year
ja: 昨年

en: This Year
ja: 今年

en: Next Year
ja: 来年

en: Last 30 Days
ja: 過去30日間

en: Last 60 Days
ja: 過去60日間

en: Last 90 Days
ja: 過去90日間

en: Last 12 Months
ja: 過去12ヶ月間

en: 30 Days Around
ja: 向こう30日間

en: All Date
ja: 全ての日付

en: Last 6 Months
ja: 過去6ヶ月

note: 5.7 added back
en: Custom
ja: カスタム

en: This month
ja: 今月

en: Next month
ja: 翌月

en: Next 30 days
ja: 次の30日間

en: Next 60 days
ja: 次の60日間

en: Next 90 days
ja: 次の90日間

en: Maximum Post Date
ja: 最大実行日

en: Possible
ja: 可能

en: Before
ja: より前

en: After
ja: より後

note: added 5.6
en: Skip
ja: スキップ

en: Exp. & Inc.
ja: 支出 & 収入

en: Any Type
ja: 全ての種類

en: Any Status
ja: 全ての状態

en: Uncleared
ja: 未精算

en: Unreconciled
ja: 未照合

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Mon
ja: 月曜

en: Tue
ja: 火曜

en: Wed
ja: 水曜

en: Thu
ja: 木曜

en: Fri
ja: 金曜

en: Sat
ja: 土曜

en: Sun
ja: 日曜

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Sep
ja: 9月

en: Search...
ja: 検索…

en: Check
ja: 小切手

en: Bank Transfer
ja: 銀行振込

en: Debit card
ja: デビットカード

en: Standing order
ja: 自動振替

en: Electronic payment
ja: 電子決済

en: Deposit
ja: 入金

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
ja: 金融機関手数料

en: Direct Debit
ja: 口座自動引き落とし
