homebank - en to pt translation catalogue (860 entries)

en: Personal finance
pt: Finanças Pessoais

en: Free, easy, personal accounting for everyone
pt: Contabilidade pessoal gratuita e fácil para toda a gente

en: finance;accounting;budget;personal;money;
pt: finanças;contabilidade;orçamento;pessoal;dinheiro;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
pt: HomeBank é software livre (como em "liberdade") e irá ajudá-lo a gerir as suas finanças pessoais.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
pt: Foi desenhado para ser fácil de utilizar e para lhe permitir analisar as suas finanças pessoais em detalhe através de poderosas ferramentas de filtragem e de gráficos elegantes.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
pt: Se está à procura um modo totalmente gratuito e fácil para gerir as suas finanças pessoais o HomeBank será a sua melhor escolha.

en: All transactions
pt: Todas as transações

en: There is %d group of similar transactions
pt: Há %d grupo(s) de transação(ões) semelhante(s)

en: No similar transaction were found !
pt: Nenhuma transação semelhante foi encontrada!

en: Check internal transfer result
pt: Verifique o resultado da transferência interna

en: No inconsistency found !
pt: Sem inconsistências !

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
pt: Inconsistência encontrada: %d
    Quer rever e corrigir?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
pt: Todos os valores das transacções serão divididos por %6f.

en: _Convert
pt: _Converter

en: No transaction changed
pt: Nenhuma transação alterada

en: transaction changed: %d
pt: transacção alterada: %d

en: Automatic assignment result
pt: Resultados da atribuição automática

en: _Create
pt: _Criar

en: Create Assignment
pt: Criar Tarefa

en: Create Template
pt: Criar Modelo

en: _Delete
pt: _Apagar

en: Are you sure you want to change the status to None?
pt: Tem a certeza que quer alterar a barra de estado para Nenhuma?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
pt: Algumas transações selecionadas já foram reconciliadas.

en: _Change
pt: _Alterar

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
pt: Tem a certeza que pretende mudar o estado Reconciliado?

en: _Toggle
pt: _Mudar

en: %d transactions
pt: %d transação

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
pt: %d transações, %d selecionadas, média: %s, soma: %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
pt: Bloqueado. Clicar para desbloquear

en: Unlocked. Click to lock
pt: Desbloqueado. Clicar para bloquear

en: _Add...
pt: _Adicionar...

en: _Inherit...
pt: _Herdar...

en: _Edit...
pt: _Editar...

en: _Multiple Edit...
pt: _Edição Múltipla...

en: _Status
pt: _Estado

en: _None
pt: _Nada

en: _Cleared
pt: _Limpo

en: _Reconciled
pt: _Reconciliado

en: View _Split
pt: Ver  _Dividir

en: Copy raw amount
pt: Copiar quantia bruta

en: Create template...
pt: Criar modelo...

en: Create assignment...
pt: Criar tarefa ...

en: _Delete...
pt: Apa_gar..

en: _Up
pt: _Para Cima

en: _Down
pt: _ Para Baixo

en: A_ccount
pt: _Conta

en: Export QIF...
pt: Exportar QIF...

en: Export CSV...
pt: Exportar CSV...

en: Print...
pt: Imprimir...

en: _Close
pt: _Fechar

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
pt: _Editar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Paste (today)
pt: Colar (hoje)

en: Transacti_on
pt: Transaç_ão

en: _Find
pt: _Localizar

en: _Tools
pt: _Ferramentas

en: Mark duplicate...
pt: Marcar duplicado...

en: Check internal transfer
pt: Verifique a transferência interna

en: Auto. assignments
pt: Auto atribuições

en: _Filter...
pt: _Filtrar...

en: Convert to Euro...
pt: Converter para Euro...

en: Add
pt: Adicionar

en: Add a new transaction
pt: Adicionar nova transação

en: Inherit
pt: Herdar

en: Inherit from the active transaction
pt: Herdar da transação ativa

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
pt: Editar

en: Edit the active transaction
pt: Editar transação ativa

note: Cleared
en: Cleared
pt: Limpo

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
pt: Mudar para descontado as transacções seleccionadas

note: Reconciled
en: Reconciled
pt: Reconciliado

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
pt: Mudar transacções seleccionadas para reconciliado

en: Edit Multiple
pt: Editar Múltiplo

en: Edit multiple transaction
pt: Editar múltiplas transações

en: Create template
pt: Criar modelo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete selected transaction(s)
pt: Apagar transações selecionadas

en: Up
pt: Cima

en: Move transaction up
pt: Mover a transação para cima

en: Down
pt: Para baixo

en: Move transaction down
pt: Mover a transação para baixo

en: Reconciled changes is
pt: Troco reconciliado é

en: (closed)
pt: Encerrada

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
pt: _Actualizar

en: _Range:
pt: _Intervalo:

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
pt: Mostrar %d dias à frente

en: _Type:
pt: _Tipo:

en: _Status:
pt: _Estado:

en: Open the list filter
pt: Abrir o filtro

en: Refresh results
pt: Atualizar resultados

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
pt: _Repor

en: Print
pt: Imprimir

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
pt: Euro_menor

note: account name
en: Reconciled:
pt: Reconciliado:

en: Cleared:
pt: Confirmado:

en: Today:
pt: Hoje:

en: Future:
pt: Futuro:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
pt: Reverter alterações não gravadas para o ficheiro '%s?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
pt: - As modificações feitas ao ficheiro serão apagadas definitivamente
    - O ficheiro será carregado a partir da última gravação (.xhb~)

en: _Revert
pt: _Reverter

en: Are you sure you want to anonymize the file?
pt: Tem a certeza que pretende o tornar o arquivo anônimo?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
pt: Avançar irá anonimizar qualquer texto, 
    como p.ex. 'conta x', 'empregado y', 'memorando z', ...

en: _Anonymize
pt: Tornar _anônimo

en: Welcome to HomeBank
pt: Bem-vindo ao HomeBank

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
pt: Abrir  _último ficheiro aberto

en: Create a _new file
pt: Criar _novo arquivo

en: _Open an existing file
pt: _Abrir um arquivo existente

en: Open the _example file
pt: Abrir o arquivo _exemplo

en: Read HomeBank _Manual
pt: Consultar Manual _do HomeBank

en: Configure _preferences
pt: Configurar _preferências

en: Show this window next time
pt: Mostrar esta janela na próxima vez

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
pt: Está a abrir um ficheiro de backup '%s'.
    
    Tem certeza de que quer fazer isso?

en: Open the backup file?
pt: Abrir o arquivo de backup?

en: _Open backup
pt: _Open cópia de segurança

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
pt: Não foi possível abrir "%s", o arquivo não existe.

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: I/O error for file '%s'.
pt: I/O Erro de leitura do arquivo %s.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
pt: O arquivo '%s' não é um arquivo HomeBank válido.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
pt: O arquivo '%s' foi salvo com uma versão mais recente do HomeBank
    e não pode ser aberto com a versão atual.

en: File error
pt: Erro de arquivo

en: The file has been modified since reading it.
pt: O ficheiro foi modificado desde que foi lida.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
pt: Se o guardar, todas as alterações externas serão perdidas. Ainda assim guardar?

en: S_ave Anyway
pt: S_ave na mesma

en: Clear
pt: Limpar

en: _File
pt: _Arquivo

en: _New
pt: _Novo

en: _Open...
pt: _Abrir...

en: Open _Recent
pt: Abrir _Recente

en: _Save
pt: _Salvar

en: Save _As...
pt: Salvar_como...

en: Import...
pt: Importar...

en: Export as QIF...
pt: Exportar como QIF...

en: Revert
pt: Reverter

en: Restore backup
pt: Restaurar cópia de segurança

en: Properties...
pt: Propriedades...

en: _Quit
pt: _Sair

en: Preferences...
pt: Preferências...

en: _View
pt: _Visualizar

en: _Toolbar
pt: _Barra de ferramentas

en: _Bottom Lists
pt: _Final da lista

en: Euro minor
pt: Submúltiplo de Euro

en: _Manage
pt: _Gerir

en: Wallet...
pt: Carteira...

en: Acc_ounts...
pt: C_ontas...

en: _Payees...
pt: _Sacadores...

en: Categories...
pt: Categorias...

en: Scheduled/Template...
pt: Agendada/Modelo...

en: Budget...
pt: Orçamento...

en: Budget (table view)...
pt: Orçamento (visualização de tabela)...

en: Assignments...
pt: Atribuições...

en: Currencies...
pt: Moedas...

en: Tags...
pt: Etiquetas...

en: _Transactions
pt: _Transações

en: Add...
pt: Adicionar...

en: Show...
pt: Mostrar...

en: Show all...
pt: Mostrar todas...

en: Set scheduler...
pt: Definir agendamento...

en: Post scheduled
pt: Lançamento agendado

en: _Reports
pt: _Relatórios

en: _Statistics...
pt: _Estatística...

en: _Trend Time...
pt: _Tendência ao longo do tempo...

en: _Balance...
pt: _Balanço...

en: B_udget...
pt: O_rçamento...

en: _Vehicle cost...
pt: _Custo do Veículo...

en: Show welcome dialog...
pt: Mostrar diálogo de boas vindas...

en: File statistics...
pt: Estatística do arquivo...

en: Anonymize...
pt: Tornar anônimo...

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Contents
pt: _Conteúdo

en: Get Help Online...
pt: Obter Ajuda Online...

en: Check for updates...
pt: Verificar se há actualizações...

en: Release Notes
pt: Notas de Lançamento

en: Report a Problem...
pt: Reportar um problema...

en: Translate this Application...
pt: Traduzir esta aplicação...

en: _About
pt: _Sobre

en: New
pt: Nova

en: Create a new file
pt: Criar um novo arquivo

en: Open
pt: Abrir

en: Open a file
pt: Abrir arquivo

en: Open a recently used file
pt: Abrir um arquivo usado recentemente

en: Save
pt: Guardar

en: Save the current file
pt: Salvar o arquivo atual

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
pt: Conta

en: Manage the accounts
pt: Gerir as contas

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
pt: Favorecido

en: Manage the payees
pt: Gerir os beneficiários

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
pt: Categoria

en: Manage the categories
pt: Gerir as categorias

en: Scheduled/Template
pt: Programado / Modelo

en: Manage the scheduled/template transactions
pt: Gerir as transações programadas/modelo

note: column: Income
en: Budget
pt: Orçamento

en: Manage the budget
pt: Gerir o orçamento

en: Assignment
pt: Atribuição

en: Manage the automatic assignments
pt: Gerir as atribuições automáticas

en: Show
pt: Mostrar

en: Shows selected account transactions
pt: Mostra as transações da conta selecionada

en: Add transactions
pt: Adicionar transações

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Open the Statistics report
pt: Abrir relatório da estatística

en: Trend time
pt: Tendência

en: Open the Trend Time report
pt: Abrir relatório da tendência ao longo do tempo

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
pt: Saldo

en: Open the Balance report
pt: Abrir relatório do Saldo

en: Open the Budget report
pt: Abrir relatório do orçamento

en: Vehicle cost
pt: Custo do veículo

en: Open the Vehicle cost report
pt: Abrir relatório de custos do veículo

en: Help
pt: Ajuda

en: Donate
pt: Donativo

en: Donate to HomeBank project
pt: Doe para o projeto HomeBank

en: Scheduled
pt: Agendada

note: Future
en: Future
pt: Futuro

en: Remind
pt: Lembrar

en: _Today
pt: _Hoje

en: (no memo)
pt: (sem nota)

en: (no category)
pt: (sem categoria)

en: invalid CSV format
pt: formato CSV inválido

en: Unknown
pt: Desconhecido

note: TRANSLATORS: format a liter number with l/L as abbreviation
en: %.2f l
pt: %.2f L

note: TRANSLATORS: kilometer per liter
en: km/l
pt: km/L

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
pt: mi./L

en: (no payee)
pt: (sem sacador)

en: (no group)
pt: (sem grupo)

en: (no tag)
pt: (sem etiqueta)

en: Output version information and exit
pt: Mostrar informação de versão e sair

en: [FILE]
pt: [FICHEIRO]

en: Browser error.
pt: Erro de navegador.

en: Could not display the URL '%s'
pt: O URL %s não pode ser mostrado.

en: HomeBank options
pt: Opções HomeBank

en: (no institution)
pt: (sem instituição)

en: Your accounts
pt: Suas contas

en: Show all
pt: Mostrar tudo

en: Expand all
pt: Expandir tudo

en: Collapse all
pt: Recolher tudo

note: TRANSLATORS: example 'sum: 3 (-1 + 4)'
en: sum: %s (%s + %s)
pt: somar: %s (%s + %s)

en: No transaction to add
pt: Sem transações para adicionar

en: transaction added: %d
pt: transação adicionada: %d

en: Check scheduled transactions result
pt: Verificar resultado das transações agendadas

en: maximum post date
pt: data máxima de lançamento

en: _Skip
pt: _Ignorar

en: Edit & P_ost
pt: Editar & Publicar

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
pt: E_nviar

en: Other
pt: Outro

en: imported account
pt: conta importada

en: Grand total
pt: Total Geral

en: last reconciled
pt: última reconciliação

en: until overdraft
pt: até ao saque a descoberto

en: before maximum
pt: antes do máximo

en: Accounts
pt: Contas

note: Today
en: Today
pt: Hoje

en: - split -
pt: - separar -

en: - this needs a category -
pt: - sem uma categoria -

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
pt: Data

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
pt: Pagamento

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
pt: Informações

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
pt: Memorando

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
pt: Valor

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
pt: Etiquetas

en: Match
pt: Comparar

note: header
en: Status
pt: Estado

note: column: Expense
en: Expense
pt: Despesas

note: column: Income
en: Income
pt: Receitas

note: column: Result
en: Result
pt: Resultados

en: Average
pt: Médio

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
pt: Atrasado

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
pt: Estático

en: Next date
pt: Próxima data

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
pt: %d/%d sob %s

en: List
pt: Lista

en: View results as list
pt: Ver resultados em lista

en: Line
pt: Gráfico de linhas

en: View results as lines
pt: Ver resultados como linhas

en: Detail
pt: Detalhe

en: Toggle detail
pt: Mudar detalhes

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Balance report
pt: Relatório do saldo

en: Display
pt: Visualização

en: Inter_val:
pt: Intervalo:

en: Show empty line
pt: Mostrar linha vazia

en: Date filter
pt: Filtro de dados

en: _From:
pt: _De:

en: _To:
pt: _Até:

en: Account filter
pt: Filtro de conta

en: Select:
pt: Selecionar:

en: All
pt: Todos(as)

en: None
pt: Nenhum(a)

en: Invert
pt: Inverter selecção

note: column: Expense
en: Spent
pt: Despesa

en: Month
pt: Mês

en:  over
pt:  sobre

en:  left
pt:  esquerda

en:  under
pt:  sob

en: Stack
pt: Pilha

en: View results as stack bars
pt: Ver resultados em barras empilhadas

note: gtk_widget_set_halign (menu, GTK_ALIGN_END);
en: _Result to clipboard
pt: _Result para o clipboard

en: _Result to CSV
pt: _Result para CSV

en: _Detail to clipboard
pt: _Detail para o clipboard

en: _Detail to CSV
pt: _Detail para CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
pt: Nenhuma conta foi definida para fazer parte do orçamento.

en: You should include some accounts from the account dialog.
pt: Deverá incluir algumas contas do diálogo de contas.

en: Budget report
pt: Relatório de orçamento

en: Mode:
pt: Modo:

en: Only out of budget
pt: Só fora do orçamento

en: Result:
pt: Resultado:

en: Budget:
pt: Orçamento:

en: Spent:
pt: Despesa:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
pt: %s por %s

en: Too much columns to display
pt: Muitas colunas para mostrar

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
pt: Selecione um intervalo mais amplo e / ou um intervalo de datas mais restrito

en: Column
pt: Coluna

en: View results as column
pt: Ver resultados em colunas

en: Donut
pt: Circular

en: View results as donut
pt: Ver resultados em anel

en: View results as stack
pt: Ver resultados como conjunto

en: Stack 100%
pt: Conjunto 100%

en: View results as stack 100%
pt: Ver resultados como conjunto 100%

en: Legend
pt: Legenda

en: Toggle legend
pt: Mudar legenda

en: Rate
pt: Taxa

en: Toggle rate
pt: Mudar taxa

en: Filter
pt: Filtro

en: Edit filter
pt: Editar filtro

en: Statistics Report
pt: Relatório da estatística

en: _View by:
pt: _Ver por:

en: _Balance mode
pt: _Modo de Balanço

en: Sort by _amount
pt: Classificar por _montante

en: Income:
pt: Receita:

en: Expense:
pt: Despesa:

en: Average: %s
pt: Média: %s

en: Trend Time Report
pt: Relatório da tendência ao longo do tempo

en: _Cumulate
pt: _Acumulado

en: Item filter
pt: Filtrar Itens

en: Time slice
pt: Divisão de tempo

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
pt: Indicador

note: column: Fuel load
en: Fuel
pt: Combustível

note: column: Price by unit
en: Price
pt: Preço

en: Export
pt: Exportar

en: Export as CSV
pt: Exportar como CSV

en: Vehicle cost report
pt: Relatório de custos da viatura

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
pt: _Categoria:

en: Meter:
pt: Indicador:

en: Consumption:
pt: Consumo:

en: Fuel cost:
pt: Custos com combustível:

en: Other cost:
pt: Outros custos:

en: Total cost:
pt: Custos totais:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
pt: (nada)

en: Visible
pt: Visível

en: Account name
pt: Nome da conta

en: Error
pt: Erro

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
pt: Não foi possível adicionar a conta '%s',
    este nome já existe.

en: Cannot delete account '%s'
pt: Não foi possível apagar a conta '%s'

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
pt: Tem a certeza que pretende apagar definitivamente '%s'?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
pt: Se apagar uma conta, esta será definitivamente apagada.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
pt: Não foi possível mudar o nome
    desta Conta "%s" para "%s",
    este nome já existe.

en: Manage Accounts
pt: Gerir contas

en: Rename
pt: Mudar o nome

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: General
pt: Geral

en: _Group:
pt: _Grupo:

en: _Institution:
pt: _Instituição:

en: N_umber:
pt: N_úmero:

en: Start _balance:
pt: _Saldo inicial:

en: _Currency:
pt: _Moeda:

en: this account was _closed
pt: esta conta foi _encerrada

en: Notes:
pt: Notas:

en: Behaviour
pt: Comportamento

en: Automation
pt: Automatização

en: Default _Template:
pt: Modelo _Padrão:

en: Report exclusion
pt: Reportar exclusão

en: exclude from account _summary
pt: excluir do resumo da _conta

en: outflow into summary
pt: expandir para sumário

en: exclude from the _budget
pt: excluir do _orçamento

en: exclude from any _reports
pt: excluir de qualquer _relatório

en: Misc.
pt: Diversas.

en: Current check number
pt: Número de cheque actual

en: Checkbook _1:
pt: Livro de cheques _1:

en: Checkbook _2:
pt: Livro de cheques _2:

en: Balance limits
pt: Limites balanço

en: _Overdraft at:
pt: _Overdraft em:

en: Max_imum:
pt: Máximo:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
pt: Se apagar um agendamento/modelo, este será definitivamente apagado.

en: Next _date:
pt: Próxima _data:

en: Ever_y:
pt: Cad_a:

en: More options
pt: Mais opções

en: Week end:
pt: Fim da semana:

en: _Stop after:
pt: _Parar após:

en: posts
pt: lançamentos

en: Manage scheduled/template transactions
pt: Gerir transacções agendadas/modelo

en: _Schedule
pt: _Agendar

en: Disabled
pt: Desactivado

en: If empty
pt: Se vazio

en: Overwrite
pt: Substituir

note: column : Search
en: Search
pt: Procurar

note: column : Notes
en: Notes
pt: Notas

en: This search text already exists at position %d
pt: Este texto de pesquisa já existe na posição %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Condition
pt: Condição

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
pt: _Pesquisar:

en: Case sensitive
pt: Sensibilidade a maiúsculas e minúsculas

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: _In:
pt: _Entrada:

en: _AND
pt: _E

note: gtk_box_pack_start(GTK_BOX(bbox), widget, FALSE, FALSE, 0);
en: Amou_nt:
pt: Quan_tia:

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
pt: Tarefas

en: _Payee:
pt: _Sacador:

en: Pay_ment:
pt: Pag_amento:

en: (rule %d)
pt: (regra %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
pt: Se apagar uma atribuição, esta será definitivamente apagada.

en: Move to...
pt: Mover para...

en: Move rule
pt: Mover regra

en: Move
pt: Movimentar

en: Manage Assignments
pt: Gerir Atribuições

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
pt: Este assistente irá ajudá-lo a definir uma configuração mínima
    para um novo arquivo HomeBank.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
pt: Todos os elementos configurados aqui podem ser alterados posteriormente, se necessário.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
pt: Nenhuma alteração será feita até clicar em "Aplicar"
    no final deste assistente.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
pt: O HomeBank exibirá um título para a janela principal,
    pode ser um rótulo ou seu nome.

en: _Title:
pt: _Título:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
pt: O HomeBank oferece suporte a várias moedas. A moeda base é
    padrão para novas contas e relatórios.

en: Setup additional currencies
pt: Configurar moedas adicionais

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Not found
pt: Não encontrado

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
pt: O HomeBank pode preencher previamente as categorias para o seu idioma
    se um arquivo CSV estiver disponível e fornecido pela comunidade.

en: Setup categories for my language
pt: Configurar categorias para meu idioma

en: Preset file:
pt: Ficheiro da predefinição:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
pt: HomeBank permite importar as suas contas de transferências
    de arquivos de instituições financeiras, ou pode criar a sua conta manualmente.

en: Create my first account
pt: Criar a minha primeira conta

en: _Name:
pt: _Nome:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
pt: Esta é uma página de confirmação,
    
    pressione 'Aplicar' para aplicar as alterações

en: Start File Setup
pt: Iniciar configuração de arquivo

en: File Options
pt: Opções do Ficheiro

en: Choose Currencies
pt: Escolha a moeda

en: Choose Categories
pt: Escolha as categorias

en: Create Account
pt: Criar conta

en: Finish File Setup
pt: Concluir configuração de arquivo

en: <New account (global)>
pt: <Nova conta (global)>

en: <New account>
pt: <Nova conta>

en: <Skip this account>
pt: <Ignorar esta conta>

en: Valid
pt: Válido

en: Name
pt: Nome

en: _Open
pt: _Abrir

en: Known files
pt: Ficheiros aceites

en: QIF files
pt: Ficheiros QIF

en: OFX/QFX files
pt: Ficheiros OFX/QFX

en: CSV files
pt: Ficheiros CSV

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: new global account
pt: nova conta global

en: new account
pt: nova conta

en: skipped
pt: ignorado

en: , %d of %d transactions
pt: %d de %d transações

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
pt: %d  transação(ões), %d semelhante, %d existente, %d selecionado

en: %d transaction(s), %d selected
pt: %d transação(ões), %d selecionadas

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
pt: Algumas datas não podem ser convertidas. Por favor, tente mudar a ordem das datas para continuar.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
pt: Importe <b>%s</b> para:

en: this file
pt: este arquivo

en: this account
pt: esta conta

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
pt: Nome: %s
    Número: %s
    Arquivo: %s
    Codificação: %s

en: Import transactions from bank or credit card
pt: Importar transações do banco ou cartão de crédito

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
pt: Com este assistente, será guiado pelo processo de importação de um ou vários
    extratos transferidos do seu banco ou cartão de crédito, nos seguintes formatos:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
pt: <b>Recomendado: </b> .OFX ou .QFX
    <i>(às vezes chamado de Money™ ou Quicken™)</i>
    <b>Suportado:</b> .QIF
    <i>(arquivo Quicken™ comum)</i>
    <b>Somente utilizadores avançados:</b> .CSV
    <i>(o formato é específico do HomeBank, consulte a documentação)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
pt: Nenhuma alteração será feita até que clique em "Aplicar" no final deste assistente.

en: Don't show this again
pt: Não voltar a mostrar

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
pt: Arraste e solte um ou vários arquivos para importar.
    Também pode usar os botões adicionar / excluir da lista.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
pt: Há muita conta nos arquivos que escolheu,
    use o botão voltar para selecionar menos arquivos.

en: Target account identification by name or number failed.
pt: A identificação da conta de destino por nome ou número falhou.

en: Date order:
pt: Data da operação:

en: _Import memos
pt: _Importar memorandos

en: _Swap memos with payees
pt: _Trocar memorandos com beneficiários

en: OFX _Name:
pt: OFX _Nome:

en: Sentence _case memo/payee
pt: Frase _caso memorando / beneficiário

en: _Toggle amount
pt: _Alternar quantidade

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
pt: Transação semelhante na conta de destino (possível duplicação)

en: Date _gap:
pt: Data _Intervalo:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
pt: dia(s)

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
pt: A correspondência é feita pela seguinte sequência: por conta, valor e data.
    Uma tolerância de 0 dias significa uma combinação exacta

en: Run automation
pt: Executar automação

en: 1) Enrich with _payee default
pt: 1) Enriquecer com _padrão do beneficiário

en: 2) Run automatic _assigment rules
pt: 2) Executar regras de atribuição _automáticas

en: Click "Apply" to update your accounts.
pt: Clique em "Aplicar" para atualizar suas contas.

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Select file(s)
pt: Selecionar arquivo(s)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
pt: Importar

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: File format error
pt: Erro no formato do ficheiro

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
pt: O ficheiro CSV deve conter exatamente o mesmo número de colunas,
    separadas por um ponto e vírgula. Por favor, consulte a ajuda para mais detalhes.

en: Are you sure you want to clear input?
pt: Tem certeza de que deseja limpar a entrada?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
pt: Se continuar, todas os valores serão definidos para 0.

en: _Clear
pt: _Limpar

en: Budget for %s
pt: Orçamento para %s

note: create window
en: Manage Budget
pt: Gerir Orçamento

en: _Import CSV
pt: _Importar CSV

en: E_xport CSV
pt: E_xportar CSV

en: Balance:
pt: Balanço:

en: is the same each month
pt: todos os meses é igual

en: _Clear input
pt: _Limpar entrada

en: is different per month
pt: é diferente todos os meses

en: Options
pt: Opções

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
pt: _Forçar monitorização desta categoria

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: May
pt: Mai

en: Aug
pt: Ago

en: Sept
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Summary
pt: Resumo

en: Totals
pt: Totais

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
pt: Total
    Anual

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
pt: Média
    Mensal

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Add a category
pt: Adicionar uma categoria

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: Parent category
pt: Categoria Parental

en: Category name
pt: Nome da categoria

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
pt: Esta categoria já está a ser utilizada.
    Qualquer transacção com esta categoria será definida como (sem categoria).

en: Merge categories
pt: Juntar categorias

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
pt: As transações atribuídas à categoria '%s' serão movidas para a categoria selecionada abaixo.

en: Target category
pt: Categoria alvo

en: _Delete the category '%s'
pt: _Apagar categoria '%s'

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
pt: Tem certeza de que deseja limpar as entradas de '%s'?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
pt: Adicionar categoria

en: Remove category
pt: Remover categoria

en: Merge
pt: Unir

note: Clear Input
en: Clear input
pt: Limpar o texto introduzido

en: Delete unused categories
pt: Apagar categorias não usadas

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
pt: Tem a certeza que quer apagar permanentemente
    as categorias não usadas?

en: Edit Category
pt: Editar Categoria

en: Change Type
pt: Mudar Tipo

en: _Income
pt: _Receita

en: Propagate to _children
pt: Propagar para _filhos

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
pt: Não foi possível mudar o nome
    desta Categoria '%s' para '%s',
    este nome já existe.

en: Merge category '%s'
pt: Combinar categoria '%s'

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
pt: As transações atribuídas a esta categoria,
    serão alteradas para a categoria selecionada.

en: Include _subcategories
pt: Incluir _subcategorias

en: Manage Categories
pt: Gerir categorias

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
pt: Mostrar Ocultos

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
pt: Mostrar Uso

en: _Delete unused
pt: Apagar não utilizados

en: Move/Merge
pt: Mover/Combinar

en: Show/Hide
pt: Mostrar/Ocultar

en: new category
pt: nova categoria

en: new subcategory
pt: nova subcategoria

en: Base currency
pt: Moeda padrão

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Exchange rate
pt: Taxa de câmbio

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Edit currency
pt: Editar moeda

en: Currency
pt: Moeda

en: Format
pt: Formatar

en: _Customize
pt: _Personalizar

en: _Symbol:
pt: _Símbolo:

en: Is pre_fix
pt: É pre_fix

en: _Decimal char:
pt: _Decimal _caractere:

en: _Frac digits:
pt: _Dígitos da fração:

en: _Grouping char:
pt: _Caractere de agrupamento:

en: Select base currency
pt: Selecione moeda padrão

en: Select currency
pt: Seleccione moeda

en: ISO Code
pt: Código ISO

en: Add a custom _currency
pt: Adicionar uma moeda _personalizada

en: Update online error
pt: Erro na actualização online

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
pt: Se apagar uma moeda, ela será perdida permanentemente.

en: Change the base currency
pt: Alterar a moeda padrão

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
pt: Se continuar, as taxas de outras moedas
    serão definidas como 0, não se esqueça de atualizar

en: Currencies
pt: Moedas

en: Update online
pt: Actualização online

en: Set as base
pt: Definir como padrão

en: File statistics
pt: Estatística do ficheiro

en: Transaction
pt: Transação

note: header
en: Tag
pt: Etiqueta

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: Select a base currency
pt: Seleccione a moeda padrão

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
pt: A partir da v5.1, o HomeBank pode gerir várias moedas.
    Se a moeda abaixo não for a correcta, por favor, altere-a:

en: Currency:
pt: Moeda:

en: Export as QIF
pt: Exportar como QIF

en: Import from CSV
pt: Importar de CSV

en: Open HomeBank file
pt: Abrir ficheiro HomeBank

en: Open HomeBank backup file
pt: Abra o arquivo de cópia de segurança do HomeBank

en: Save HomeBank file as
pt: Guardar ficheiro HomeBank como

en: HomeBank files
pt: Ficheiros HomeBank

en: File backup
pt: Cópia de segurança

en: All backups
pt: Todas as cópias de segurança

en: Save changes to the file before closing?
pt: Gravar as alterações antes de fechar?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
pt: Se não gravar, as suas alterações serão definitivamente apagadas.
    Número de alterações: %d.

en: Close _without saving
pt: Fechar _sem guardar

en: Export as _CSV
pt: Exportar como _CVS

en: Folder:
pt: Pasta:

en: Pick a Folder
pt: Escolha uma Pasta

en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

en: Add Status column
pt: Adicionar coluna de Estado

en: Detail split lines
pt: Detalhe as linhas de divisão

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
pt: O ficheiro não estará no formato HomeBank CSV, porque exportou
    de "Todas as transações", ou selecionou a opção.

en: Export as PDF
pt: Exportar como PDF

en: Export as _PDF
pt: Exportar como _PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
pt: Com o HomeBank, a impressão é orientada para a eco responsabilidade
    em relação ao formato digital mais difundido: o formato PDF.

en: Select action for target creation
pt: Selecione acção para criação alvo

en: Create _New
pt: Criar _Novo

en: Use _Selection
pt: Usar _Seleção

en: Source transfer
pt: Transferir fonte

note: target listview
en: Target association suggested
pt: Associação alvo sugerida

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
pt: O HomeBank encontrou alguma transacção que pode estar associada a uma transferência interna.

note: header
en: Text
pt: Texto

en: _Memo:
pt: _Memorando:

en: _Info:
pt: _Informações:

en: Case _sensitive
pt: _Sensível a maiúsculas e minúsculas

note: header
en: Type
pt: Tipo

en: Transfer
pt: Transferência

en: _Use
pt: _Usar

en: Amount/Text
pt: Quantidade/Texto

en: Always show
pt: Mostrar sempre

en: Void
pt: Nula

en: Added
pt: Adicionado

en: Edited
pt: Editado

en: Due Date
pt: Data de Vencimento

en: Next Payout
pt: Próximo Pagamento

en: In Advance
pt: Em Avanço

en: File properties
pt: Propriedades do ficheiro

en: Scheduled transactions
pt: Transações agendadas

en: Automatic post:
pt: Postagem automatica:

en: of each
pt: de cada

en: month
pt: mês

en: Delete unused payee
pt: Excluir beneficiário não utilizado

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
pt: Tem a certeza que quer apagar
    permanentemente as entidades não usadas?

en: Edit Payee
pt: Editar Pagador

en: Default Fill
pt: Preenchimento por defeito

en: Pa_yment:
pt: Pa_gamento:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
pt: Não é possível renomear
    este beneficiário, de '%s' para '%s',
    este nome já existe.

en: Merge payee '%s'
pt: Combinar  beneficiários '%s

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
pt: As transações atribuídas a este beneficiário,
    serão alteradas para o beneficiário selecionado.

en: _Delete the payee '%s'
pt: _Apagar beneficiário '%s'

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
pt: Este beneficiário já existe.
    Qualquer transação com este beneficiário será definida como (sem beneficiário)

en: Manage Payees
pt: Gerir Beneficiários

en: new payee
pt: novo beneficiário

en: Locale
pt: Configuração regional

en: Transactions
pt: Transações

en: Import/Export
pt: Importar/Exportar

en: Report
pt: Denunciar

en: Backup
pt: Cópia de Segurança

en: Folders
pt: Pastas

en: System defaults
pt: Predefinições

en: Icons only
pt: Apenas ícones

en: Text only
pt: Apenas texto

en: Text under icons
pt: Texto por baixo dos ícones

en: Text beside icons
pt: Texto ao lado dos ícones

en: Both
pt: Ambos

en: Tango light
pt: Tango claro

en: Tango medium
pt: Tango médio

en: Tango dark
pt: Tango escuro

en: m-d-y
pt: m-d-a

en: d-m-y
pt: d-m-a

en: y-m-d
pt: a-m-d

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Append to Info
pt: Juntar à informação

en: Append to Memo
pt: Juntar ao Memorando

en: Append to Payee
pt: Anexar ao beneficiário

en: Tab
pt: Tabulação

en: Comma
pt: Vírgula

en: Semicolon
pt: Ponto e vírgula

en: Space
pt: Espaço

en: System Language
pt: Idioma do sistema

en: Choose a default HomeBank files folder
pt: Escolha a pasta padrão para os ficheiros do HomeBank

en: Choose a default HomeBank backup files folder
pt: Escolha a pasta padrão para arquivos de cópia de segurança do HomeBank

en: Choose a default import folder
pt: Escolha a pasta padrão para importação

en: Choose a default export folder
pt: Escolha a pasta padrão para exportação

en: General options
pt: Opções gerais

en: OFX/QFX options
pt: Opções OFX/QFX

en: QIF options
pt: Opções QIF

en: CSV options
pt: Opções CSV

en: (transaction import only)
pt: (apenas importação de transação)

en: Separator:
pt: Separador:

en: Initial filter
pt: Fitro inicial

en: Charts options
pt: Opções dos gráficos

en: Color scheme:
pt: Esquema de cores:

en: Smaller legend _font
pt: _tamanho de letra menor

en: Statistics options
pt: Opções da estatística

en: Show by _amount
pt: Mostrar por _montante

en: Show _rate column
pt: Mostrar _coluna da taxa

en: Show _details
pt: Mostrar _detalhes

en: Include _transfer
pt: Incluir _transferência

en: Budget options
pt: Opções de orçamento

en: _Enable
pt: _Ativar

note: row++;
en: _Preset:
pt: _Predefinição:

en: User interface
pt: Interface de utilizador

en: _Language:
pt: _Idioma:

en: _Date display:
pt: _Exibição de data:

en: _Format:
pt: _Formato:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
pt: %o nome abreviado do dia da semana da região.
    %Nome completo do dia da semana da região. 
    %b Nome abreviado do mês da região. 
    %B Nome completo do mês da região. 
    %c representação de data e hora apropriada da região. 
    %C Número do século (o ano dividido por 100 e abreviado para um número inteiro) como um número decimal [00-99]. 
    %d dia do mês como um número decimal [01,31]. 
    %D igual a %m/%d/%y. 
    %e dia do mês como um número decimal [1,31]; um único dígito é precedido por um espaço. 
    %j dia do ano como um número decimal [001,366]. 
    %m mês como um número decimal [01,12]. 
    %p representação de data apropriada da região. 
    %y ano sem século como um número decimal [00,99]. 
    %Y ano com século como um número decimal.

en: Fiscal year
pt: Ano fiscal

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
pt: Começa _em:

en: Measurement units
pt: Unidades de medida

en: Use _miles for meter
pt: Utilizar _milhas para distância

en: Use _gallon for fuel
pt: Utilizar _galões para o combustivel

note: label = make_label_group(_("Transaction window"));
en: Transaction list
pt: Lista de transações

en: _Show future:
pt: _Mostrar futuro:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
pt: dias à frente

en: Hide reconciled
pt: Esconder reconciliado

en: Always show remind
pt: Mostrar sempre lembrete

en: Always show void
pt: Mostrar sempre o intervalo

en: Lock reconciled for any changes
pt: Fechar reconciliado a qualquer mudança

en: Transaction dialog
pt: Diálogo de transação

en: Transfer target date tolerance:
pt: Tolerância da data alvo de transferência:

en: Enable _memo autocomplete with
pt: Ativar _completar automático de memorando com

en: rolling days
pt: dias seguidos

en: Show add confirmation text for 5s
pt: Mostrar texto de confirmação de adição por 5s

en: _Toolbar:
pt: _Barra de ferramentas:

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
pt: Linha _Grid:

en: Gtk settings
pt: Configurações Gtk

en: Override
pt: Substituir

en: Font _size:
pt: Tamanho da _fonte:

en: Dark theme
pt: Tema escuro

en: Amount colors
pt: Número de cores

en: Uses custom colors
pt: Utilizar cores personalizadas

en: _Expense:
pt: _Despesa:

en: _Income:
pt: _Receita:

en: _Warning:
pt: _Aviso:

en: _Enable automatic backups
pt: _Ativar cópias de segurança automáticas

en: _Number of backups to keep:
pt: _Numero de cópias de segurança a manter:

en: Backup frequency is once a day
pt: A frequência de cópias de segurança é uma vez por dia

en: _Wallets:
pt: _Carteiras:

en: _Backups:
pt: _Cópia de segurança:

en: Exchange files
pt: Arquivos de troca

en: _Import:
pt: _Importar:

en: _Export:
pt: _Exportar:

en: Program start
pt: Arranque do programa

en: Show splash screen
pt: Mostrar ecrã inicial

en: Load last opened file
pt: Carregar o último ficheiro aberto

en: Post pending scheduled transactions
pt: Lançar transações agendadas pendentes

en: Update currencies online
pt: Atualizar moedas online

en: Main window reports
pt: Relatórios da janela principal

note: removed 5.7 label = make_label(_("_Range:"), 0, 0.5); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
pt: _Itens máx .:

en: Reset All Preferences
pt: Redefinir todas as preferências

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
pt: Deseja realmente redefinir
    todas as preferências para os valores
    padrão?

en: Preferences
pt: Preferências

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
pt: Terá que reiniciar o HomeBank
    para que as alterações tenham efeito.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
pt: A pasta das cópias de segurança mudou,
    precisa copiar o arquivo '.bak' para este novo local.

en: Transaction splits
pt: Divisão da transacção

en: Delete all
pt: Eliminar tudo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Transaction amount:
pt: Valor da transacção:

en: Unassigned:
pt: Não atríbuida:

en: Sum of splits:
pt: Soma das partes:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
pt: Aviso: a soma das divisões e o tipo de transação não correspondem

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
pt: Aviso: a soma das divisões e o valor da transação não correspondem

en: Edit Tag
pt: Editar Etiqueta

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
pt: Não é possível renomear esta etiqueta,
    de '%s' para '%s',
    este nome já existe.

en: Merge tag '%s'
pt: Fundir etiquetas '%s'

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
pt: Transações atribuídas a esta etiqueta,
    serão movidos para a etiqueta selecionada abaixo.

en: _Delete the tag '%s'
pt: _Apagar a etiqueta '%s'

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
pt: Esta etiqueta já existe.
    A etiqueta será removida de qualquer transação que a utilize.

en: Manage Tags
pt: Gerir etiquetas

en: new tag
pt: nova etiquetas

en: A_ccount:
pt: _Conta:

en: Transaction of %s created.
pt: Transação de %s criada.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
pt: Quer interromper a transferência interna?
    
    Prosseguir irá excluir a transação de destino.

en: _Break
pt: _Parar

en: Show _scheduled
pt: Mostrar _agendado

en: Show _all accounts
pt: Mostrar _todas as contas

en: Use a template
pt: Use um modelo

en: Add & _Keep
pt: Adicionar e _Manter

en: Add transaction
pt: Adicionar transacção

en: Add template
pt: Adicionar modelo

en: Inherit transaction
pt: Herdar transacção

en: Inherit template
pt: Herdar modelo

en: Edit transaction
pt: Editar transação

en: Edit template
pt: Editar modelo

en: _Date:
pt: _Data:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
pt: - digite: d, d/m, m/d para completar a data
    - use as teclas de seta + ctrl ou shift
    - sem data para hoje

en: No rate available to auto fill
pt: Sem taxa disponível para preencher automaticamente

en: T_o:
pt: P_ara:

en: Book _2
pt: Livro _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
pt: - digite qualquer letra para preenchimento automático
    - digite o novo texto para criar a entrada

en: Cate_gory:
pt: Cate_goria:

en: M_emo:
pt: M_emorando:

en: _Tags:
pt: Etique_tas:

en: Warning: amount and category sign don't match
pt: Aviso: sinal da quantia e categoria não correspondem

en: Multiple edit transactions
pt: Edição de múltiplas transacções

en: Type as
    transfer
pt: Digite como
    transferir

en: Time
pt: Horas

en: Year
pt: Ano

en: Day
pt: Dia

en: Week
pt: Semana

en: Fortnight
pt: Quinzena

en: Quarter
pt: Trimestre

en: Half Year
pt: Semestre

en: Trend
pt: Tendência

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: (no type)
pt: (sem tipo)

en: Bank
pt: Banco

en: Cash
pt: Dinheiro

en: Asset
pt: Activo

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Liability
pt: Passivo

en: Checking
pt: A procurar

en: Savings
pt: Poupanças

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Last Week
pt: Última semana

en: This Week
pt: Esta semana

en: Next Week
pt: Semana Seguinte

en: Last Fortnight
pt: Última Quinzena

en: This Fortnight
pt: Esta Quinzena

en: Next Fortnight
pt: Próxima Quinzena

en: Last Month
pt: Mês Passado

en: This Month
pt: Este mês

en: Next Month
pt: Mês Seguinte

en: Last Quarter
pt: Último Trimestre

en: This Quarter
pt: Este Trimestre

en: Next Quarter
pt: Próximo Trimestre

en: Last Year
pt: Ano Anterior

en: This Year
pt: Este Ano

en: Next Year
pt: Ano Seguinte

en: Last 30 Days
pt: Últimos 30 dias

en: Last 60 Days
pt: Últimos 60 Dias

en: Last 90 Days
pt: Últimos 90 Dias

en: Last 12 Months
pt: Últimos 12 meses

en: 30 Days Around
pt: Últimos 30 Dias

en: All Date
pt: Todas as Datas

en: This month
pt: Este mês

en: Next month
pt: Próximo mês

en: Next 30 days
pt: Próximos 30 dias

en: Next 60 days
pt: Próximos 60 dias

en: Next 90 days
pt: Próximos 90 dias

en: Possible
pt: Possível

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

note: added 5.6
en: Skip
pt: Ignorar

en: Exp. & Inc.
pt: Despesas e Rendimentos.

en: Any Type
pt: Qualquer tipo

en: Any Status
pt: Qualquer estado

en: Uncleared
pt: Não descontado

en: Unreconciled
pt: Não reconciliado

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Sep
pt: Set

en: Search...
pt: Procurar...

en: Check
pt: Cheque

en: Bank Transfer
pt: Transferência Bancária

en: Debit card
pt: Cartão de débito

en: Standing order
pt: Ordem permanente

en: Electronic payment
pt: Pagamento eletrónico

en: Deposit
pt: Depósito

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
pt: Taxa Financeira

en: Direct Debit
pt: Débito Directo
