homebank - en to ro translation catalogue (873 entries)

en: _Toolbar
ro: _Bară de Unelte

en: Report a Problem...
ro: Raportează o Problemă...

en: No transaction to add
ro: Nici o tranzacție de adăugat

en: transaction added: %d
ro: tranzacție adaugată: %d

en: Personal finance
ro: Finanțe personale

en: Free, easy, personal accounting for everyone
ro: Gratuit, ușor de folosit, contabilitate personală pentru fiecare

en: finance;accounting;budget;personal;money;
ro: finante;contabilitate;buget;personal;bani;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
ro: HomeBank este program liber (ca în "vorbire liberă" și gratuit ca în "bere gratuită") ce vă va asista în administrarea propriei contabilități.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
ro: Este conceput pentru a fi usor de utilizat  si a fi capabil sa analizeze in detaliu finantele dumneavoastra , utilizand instrumente solide de filtrare si grafice artistice placute.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
ro: Dacă cautați un mod de administrare al finanțelor dumneavoastră, gratuit și ușor de folosit, atunci HomeBank este software-ul (programul) de care aveti nevoie.

en: All transactions
ro: Toate tranzacțiile

en: There is %d group of similar transactions
ro: Exista %d tranzacții similare

en: No similar transaction were found !
ro: Nu au fost găsite tranzactii similare

en: Check internal transfer result
ro: Verifică rezultatele transferurilor interne

en: No inconsistency found !
ro: Nici o neconcordanță găsită !

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
ro: Au fost găsite inconsecvențe: %d
    Doriți să le revizuiți și să le corectați?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
ro: Fiecare sumă a unei tranzacții va fi împarțită la %.6f.

en: _Convert
ro: _Convertește

en: No transaction changed
ro: Nicio tranzacție modificată

en: transaction changed: %d
ro: tranzacție modificată: %d

en: Automatic assignment result
ro: Rezultatul atribuirii automate

en: _Create
ro: _Creează

en: Create Assignment
ro: Creează sarcină

en: %d created with a prefilled icon
ro: %d creat cu o pictogramă predefinită

en: Create Template
ro: Creați șablon

en: _Delete
ro: _Șterge

en: Are you sure you want to change the status to None?
ro: Sunteti sigur că doriți să schimbați statusul în Anonim?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
ro: Unele tranzacțiile selectate de dumneavoastră sunt deja Reconciliate.

en: _Change
ro: _Schimbă

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
ro: Sunteti sigur că doriți să comutați la statusul Reconciliat?

en: _Toggle
ro: _Comută

en: %d transactions
ro: %d tranzacții

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
ro: %d tranzacții, %d selectate, medie: %s, sumă: %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
ro: Blocat. Faceți click pentru a debloca

en: Unlocked. Click to lock
ro: Deblocat. Faceți click pentru a  bloca

en: _Add...
ro: _Adaugă...

en: _Inherit...
ro: _Păstrează...

en: _Edit...
ro: _Editează...

en: _Multiple Edit...
ro: _Editare Multiplă...

en: _Status
ro: _Stare

en: _None
ro: _Nimic

en: _Cleared
ro: _Suprimat

en: _Reconciled
ro: _Reconciliat

en: View _Split
ro: View _împarte

en: Copy raw amount
ro: Copiază valoarea brută

en: Create template...
ro: Crează șablon...

en: Create assignment...
ro: Crează atribuire...

en: _Delete...
ro: _Șterge...

en: _Up
ro: _Sus

en: _Down
ro: _Jos

en: A_ccount
ro: _Cont

en: Export QIF...
ro: Exportă QIF...

en: Export CSV...
ro: Exportă CSV...

en: Print...
ro: Tipăreşte...

en: Browse Website
ro: Navigați la site-ul web

en: _Close
ro: _Închide

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
ro: _Editează

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Paste (today)
ro: Lipește (astăzi)

en: Transacti_on
ro: Tranzacți_e

en: _Find
ro: _Caută

en: _Tools
ro: _Instrumente

en: Mark duplicate...
ro: Marchează dublurile...

en: Check internal transfer
ro: Verifică transferurile interne

en: Auto. assignments
ro: Auto. atribuiri

en: _Filter...
ro: _Filtrează...

en: Convert to Euro...
ro: Convertește în Euro...

en: Add
ro: Adaugă

en: Add a new transaction
ro: Adaugă o tranzacție nouă

en: Inherit
ro: Păstrat

en: Inherit from the active transaction
ro: Păstrează din tranzația activă

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
ro: Editează

en: Edit the active transaction
ro: Editează tranzacția activă

note: Cleared
en: Cleared
ro: Șters

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
ro: Comutați către suprimat pentru tranzacția(iile) selectată(e)

note: Reconciled
en: Reconciled
ro: Reconciliat

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
ro: Comutați reconciliat pentru tranzacția(iile) selectată(e)

en: Edit Multiple
ro: Editează Multiple

en: Edit multiple transaction
ro: Editează tranzacții multiple

en: Create template
ro: Crează șablon

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete selected transaction(s)
ro: Șterge tranzacția(iile) selectată(e)

en: Up
ro: Sus

en: Move transaction up
ro: Mută tranzacția în sus

en: Down
ro: Jos

en: Move transaction down
ro: Mută tranzacția în jos

en: (closed)
ro: (închis)

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
ro: _Reîmprospătează

en: _Range:
ro: _Domeniu:

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
ro: Comută vizualizarea de %d zile în avans

en: _Type:
ro: _Scrie

en: Open the list filter
ro: Deschide filtrul listei

en: Refresh results
ro: Reîmprospătează rezultatele

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
ro: _Resetează

en: Print
ro: Tipărește

note: account name
en: Reconciled:
ro: Reconciliat:

en: Cleared:
ro: Șters:

en: Today:
ro: Astăzi:

en: Future:
ro: Viitor:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
ro: Restabileste schimbarile nesalvate in fisierul '%s' ?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
ro: - Modificările efectuate în fișier for fi pierdute pentru totdeauna
    - Fișierul va fi reîncărcat de la ultima salvare (.xhb~)

en: _Revert
ro: _Restaurează

en: Are you sure you want to anonymize the file?
ro: Sunteti sigur că doriți șp anonimizați fișierul?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
ro: Continuând veți anonimiza orice
    ca de exemplu 'contul x', 'plătitor y', 'memo z', ...

en: _Anonymize
ro: _Anonimizează

en: Welcome to HomeBank
ro: Bine ați venit în Home Bank

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
ro: Deschide _ultimul fișier deschis

en: Create a _new file
ro: Crează un fișier _nou

en: _Open an existing file
ro: _Deschide un fisier existent

en: Open the _example file
ro: Deschide fișierul exemplu

en: Read HomeBank _Manual
ro: Citeste _Manualul HomeBank

en: Configure _preferences
ro: Configurează _Preferințele

en: Show this window next time
ro: Arată această fereastră data viitoare

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
ro: Sunteți pe cale să deschideți fișierul de backup '%s'.
    Sigur doriți asta?

en: Open the backup file?
ro: Deschideți copia de siguranță?

en: _Open backup
ro: _Deschide  copia de siguranță

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ro: Nu s-a putut deschide '%s'. Fişierul nu există.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: I/O error for file '%s'.
ro: Eroare de tip I/O pentru fisierul '%s'.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
ro: Fișierul '%s' nu este un fișier HomeBank valid.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
ro: Fișierul '%s' a fost salvat folosindu-se o versiune mai recentă a HomeBank
    si nu poate fi incărcat în versiunea actuală.

en: File error
ro: Eroare de fișier

en: The file has been modified since reading it.
ro: Fișierul a fost modificat in timp ce se citea

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ro: Dacă îl salvați, toate modificările exterioare ar putea fi pierdute. Doriți să îl salvați oricum?

en: S_ave Anyway
ro: S_alvează oricum

en: Clear
ro: Șterge

en: _File
ro: _Fişier

en: _New
ro: _Nou

en: _Open...
ro: _Deschide...

en: Open _Recent
ro: Deschide recente

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save _As...
ro: Salveaza_Ca...

en: Export as QIF...
ro: Exporta QIF...

en: Revert
ro: Revenire

en: Restore backup
ro: Restaurați din copia de siguranță

en: Properties...
ro: Proprietăți...

en: _Quit
ro: _Închide

en: Preferences...
ro: Preferinţe...

en: _View
ro: _Vizualizare

en: T_otal Chart
ro: Grafic T_otal

en: T_ime Chart
ro: Grafic T_imp

en: _Bottom Lists
ro: _Liste de jos

en: _Manage
ro: _Gestionează

en: Wallet...
ro: Portofel...

en: Acc_ounts...
ro: _Conturi...

en: _Payees...
ro: _Beneficiari...

en: Categories...
ro: Categorii...

en: Scheduled/Template...
ro: Planificări/Șabloane...

en: Budget...
ro: Buget...

en: Budget (table view)...
ro: Buget (vedere tabelară) ...

en: Assignments...
ro: Atribuiri...

en: Currencies...
ro: Valuta...

en: Tags...
ro: Etichete...

en: _Transactions
ro: _Tranzacţii

en: Add...
ro: Adăugare...

en: Show...
ro: Afişează...

en: Show all...
ro: Afiseaza tot

en: Set scheduler...
ro: Setează planificator...

en: Post scheduled
ro: Post planificat

en: _Reports
ro: _Rapoarte

en: _Statistics...
ro: _Statistici...

en: _Trend Time...
ro: Tendințe...

en: _Balance...
ro: _Sold...

en: B_udget...
ro: B_uget...

en: _Vehicle cost...
ro: _Costul vehiculului

en: Show welcome dialog...
ro: Arată mesajul de bun venit...

en: File statistics...
ro: Fișier cu statistici...

en: Anonymize...
ro: Anonimizare...

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Contents
ro: _Conţinut

en: Get Help Online...
ro: Obțineți ajutor online

en: Check for updates...
ro: Verifică dacă există actualizări...

en: Release Notes
ro: Informații versiune

en: Translate this Application...
ro: Traduceți această aplicaţie...

en: _About
ro: _Despre

en: New
ro: Nou

en: Create a new file
ro: Crează un fișier nou

en: Open
ro: Deschide

en: Open a file
ro: Deschide un fișier

en: Open a recently used file
ro: Deschide un fișier utilizat recent

en: Save
ro: Salvează

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul curent

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
ro: Cont

en: Manage the accounts
ro: Gestionați conturile

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
ro: Beneficiar

en: Manage the payees
ro: Gestionați plățile

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
ro: Categorie

en: Manage the categories
ro: Gestionați categoriile

en: Scheduled/Template
ro: Programate / șablon

en: Manage the scheduled/template transactions
ro: Gestionați tranzacțiile programate / șablon

note: column: Income
en: Budget
ro: Buget

en: Manage the budget
ro: Gestionați bugetul

en: Assignment
ro: Atribuire

en: Manage the automatic assignments
ro: Gestionați elementele automate (recurente)

en: Show
ro: Arată

en: Shows selected account transactions
ro: Afişează tranzacţiile selectate de cont

en: Add transactions
ro: Adauga tranzacții

en: Statistics
ro: Statistici

en: Open the Statistics report
ro: Deschide raportul de statistici

en: Trend time
ro: Trenduri

en: Open the Trend Time report
ro: Deschide raportul Trend Time

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
ro: Sold

en: Open the Balance report
ro: Deschide raportul soldurilor

en: Open the Budget report
ro: Deschide raportul de buget

en: Vehicle cost
ro: Costul vehiculului

en: Open the Vehicle cost report
ro: _Deschide raportul Costului Vehicului

en: Help
ro: Ajutor

en: Donate
ro: Donează

en: Donate to HomeBank project
ro: Doneaza pentru proiectul HomeBank

en: Scheduled
ro: Programat

note: Future
en: Future
ro: La  termen

en: Remind
ro: Reamintire

en: _Today
ro: _Astăzi

en: (no memo)
ro: (fără notiță)

en: (copy)
ro: (copie)

en: (no category)
ro: (nicio categorie)

en: invalid CSV format
ro: format CSV invalid

en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TRANSLATORS: kilometer per liter
en: km/l
ro: l/km

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
ro: l/ml

en: (no payee)
ro: (fără beneficiar)

en: (no group)
ro: (niciun grup)

en: (no tag)
ro: (fara etichetă)

en: Output version information and exit
ro: Afișează informații despre versiune și ieși

en: [FILE]
ro: [FIŞIER]

en: Browser error.
ro: Eroare de navigare.

en: Could not display the URL '%s'
ro: Nu a putut fi afişat URL-ul '%s'

en: HomeBank options
ro: Opţiuni HomeBank

en: (no institution)
ro: (nici o instituție)

en: Your accounts
ro: Conturile dumneavoastră

en: Copy to clipboard
ro: Copiați în clipboard

en: Group by
ro: Grupează după

en: type
ro: tip

en: group
ro: grup

en: institution
ro: instituție

en: Show all
ro: Arată toate

en: Expand all
ro: Extinde toate

en: Collapse all
ro: Restrânge toate

en: Check scheduled transactions result
ro: Verifică rezultatul tranzacțiilor planificate

en: Post when program start
ro: Publică la pornirea programului

en: On
ro: Pornit

en: Off
ro: Oprit

en: maximum post date
ro: data limită de publicare

en: _Skip
ro: _Omite

en: Edit & P_ost
ro: Editați & Pos_tați

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
ro: _Publică

en: Top %d Spending / Category
ro: Top %d Cheltuieli / Categorie

en: Top %d Spending / Payee
ro: Top %d Cheltuieli / Beneficiar

en: Top %d Spending / Account
ro: Top %d Cheltuieli / Cont

en: Account Balance
ro: Soldul contului

en: Other
ro: Altele

en: Total chart
ro: Diagramă total

en: Spending by Month
ro: Cheltuială pe Lună

en: Global Balance
ro: Sold Global

en: Time chart
ro: Diagramă orară

en: Spending/Month
ro: Cheltuieli/Lună

en: imported account
ro: Cont importat

en: Grand total
ro: Total general

en: last reconciled
ro: ultima acordare

en: until overdraft
ro: până în descoperirea de cont

en: before maximum
ro: până în maxim

en: Accounts
ro: Conturi

note: Today
en: Today
ro: Astăzi

en: - split -
ro: - separă-

en: - this needs a category -
ro: - este necesară o categorie -

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
ro: Dată

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
ro: Plată

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
ro: Informaţii

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
ro: Notite

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
ro: Valoarea

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
ro: Etichete

en: Match
ro: Potrivire

note: header
en: Status
ro: Stare

note: column: Expense
en: Expense
ro: Cheltuiala

note: column: Income
en: Income
ro: Venituri

note: column: Result
en: Result
ro: Rezultat

en: Average
ro: Medie

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
ro: Amânat

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
ro: Rămas

en: Next date
ro: Urmatoarea dată

note: TRANSLATORS: example 'Balance by Month'
en: Balance by %s
ro: Sold pe %s

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
ro: %d/%d sub %s

en: List
ro: Listă

en: View results as list
ro: Afişează rezultatele sub formă de listă

en: Line
ro: Rând

en: View results as lines
ro: Afişează rezultatele sub formă de rânduri

en: Detail
ro: Detalii

en: Toggle detail
ro: Comutator detalii

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Balance report
ro: Raport sold

en: Display
ro: Ecran

en: Show empty line
ro: Afisează liniile goale

en: Date filter
ro: Filtrare dupa dată

en: _From:
ro: _De la:

en: _To:
ro: _Până la:

en: Account filter
ro: Filtru pe cont

en: Select:
ro: Selectare:

en: All
ro: Toate

en: None
ro: Niciunul

en: Invert
ro: Inversează

note: column: Expense
en: Spent
ro: Cheltuit

en: Fulfilled
ro: Împlinit

en: Month
ro: Lună

en: Budget by category
ro: Buget pe cateogrii

en: Budget by month
ro: Buget lunar

en:  over
ro:  peste

en:  left
ro:  stânga

en:  under
ro:  sub

en: Stack
ro: Stivă

en: View results as stack bars
ro: Afiseaza rezultatele ca bare suprapuse

note: gtk_widget_set_halign (menu, GTK_ALIGN_END);
en: _Result to clipboard
ro: _Rezultate în clipboard

en: _Result to CSV
ro: _Rezultate în CSV

en: _Detail to clipboard
ro: _Detalii în clipboard

en: _Detail to CSV
ro: _Detalii în CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
ro: Niciun cont nu este definit ca fiind parte din buget.

en: You should include some accounts from the account dialog.
ro: Ar trebui sa incluzi cateva conturi din fereastra conturi.

en: Budget report
ro: Raport buget

en: Mode:
ro: Mod:

en: Only out of budget
ro: Numai în afara bugetului

en: Result:
ro: Rezultat:

en: Budget:
ro: Buget

en: Spent:
ro: Cheltuiţi:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
ro: %s de %s

en: Too much columns to display
ro: Prea multe coloane de afișat

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
ro: Selecteaza un interval mai larg si/sau un domeniu de date mai îngust

en: Column
ro: Coloana

en: View results as column
ro: Vizualizați rezultatele pe coloană

en: Donut
ro: Plăcintă

en: View results as donut
ro: Vizualizați rezultatul tip „plăcintă”

en: View results as stack
ro: Vedeți rezultatele ca stivă

en: Stack 100%
ro: Stivă 100%

en: View results as stack 100%
ro: Vedeți rezultatele ca stivă 100%

en: Legend
ro: Legendă

en: Toggle legend
ro: Comutator legendă

en: Rate
ro: Rata

en: Toggle rate
ro: Comutator rată

en: Filter
ro: Filtru

en: Edit filter
ro: Modificare filtru

en: Statistics Report
ro: Raport statistici

en: _View by:
ro: _Vezi ca:

en: _Balance mode
ro: _Mod sold

en: _Forecast
ro: _Prognoză

en: Sort by _amount
ro: Sortați după _sumă

en: Compare Exp. & Inc.
ro: Compară Exp. & Inc.

en: Income:
ro: Încasări

en: Expense:
ro: Cheltuieli:

en: Average: %s
ro: Media %s

en: Trend Time Report
ro: Raport Tendințe

en: _Cumulate
ro: _Cumulat

en: Item filter
ro: Filtru pe articol

en: Time slice
ro: Segement de timp

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
ro: Metru

note: column: Fuel load
en: Fuel
ro: Combustibil

note: column: Price by unit
en: Price
ro: Preţ

en: Export as CSV
ro: Exportă ca CSV

en: Vehicle cost report
ro: Raport cost vehicul

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
ro: _Categorie:

en: Meter:
ro: Contor:

en: Consumption:
ro: Consum

en: Fuel cost:
ro: Cost combustibil:

en: Other cost:
ro: Alte costuri:

en: Total cost:
ro: Costuri totale:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
ro: (nimic)

en: Visible
ro: Vizibil(ă)

en: Account name
ro: Denumirea contului

en: Error
ro: Eroare

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
ro: Nu se poate adauga un cont '%s'
    acest nume există deja.

en: Cannot delete account '%s'
ro: Nu se poate sterge contul '%s'

en: It has transaction
ro: Conține tranzacții

en: It is target of xfer transaction
ro: Este folosit la xfer tranzacție

en: It has scheduled/template
ro: Conține programare/șablon

en: It is target of xfer scheduled/template
ro: Este folosit la xfer programat/șablon

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
ro: Sigur vrei să ștergi definitiv '%s' ?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
ro: Daca ștergi un cont va fi pierdut definitiv

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ro: Nu se poate redenumi acest cont,
    din '%s' în '%s',
    Acest nume există deja.

en: Manage Accounts
ro: Administrează conturile

en: Rename
ro: Redenumește

en: Move up
ro: Mută în sus

en: Move down
ro: Mută în jos

en: _Group:
ro: _Grup:

en: _Institution:
ro: _Instituția:

en: N_umber:
ro: N_umăr:

en: Start _balance:
ro: Sold inițial

en: _Currency:
ro: Valuta

en: this account was _closed
ro: acest cont a fost _inchis

en: Notes:
ro: Notițe:

en: Behaviour
ro: Comportament

en: Automation
ro: Automatizare

en: Default _Template:
ro: Sablon _implicit

en: Report exclusion
ro: Raportați excluderea

en: exclude from account _summary
ro: exclude din rezumatul _contului

en: exclude from the _budget
ro: exclude din _buget

en: exclude from any _reports
ro: exclude din orice _raport

en: Misc.
ro: Diverse

en: Current check number
ro: Numărul de verificare actual

en: Checkbook _1:
ro: Carnetul de cecuri _1

en: Checkbook _2:
ro: Carnetul de cecuri _2

en: Balance limits
ro: Limitele soldului

en: _Overdraft at:
ro: Descoperit de cont la:

en: Max_imum:
ro: Ma_xim:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți o programare /un șablon, acestea se vor pierde definitiv.

en: Next _date:
ro: Data _urmatoare:

en: Ever_y:
ro: Fi_ecare:

en: More options
ro: Mai multe opțiuni

en: Week end:
ro: Weekend

en: _Stop after:
ro: _Oprește după:

en: posts
ro: articole

en: Manage scheduled/template transactions
ro: Administrează tranzactiile programate/șablon

en: Template
ro: Șablon

en: _Schedule
ro: _Planifică

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: If empty
ro: dacă este gol

en: Overwrite
ro: Suprascrie

note: column : Search
en: Search
ro: Caută

note: column : Notes
en: Notes
ro: Notițe

en: This search text already exists at position %d
ro: Acest text de căutare există deja la poziția %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _OK
ro: _Ok

en: Condition
ro: Condiție

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
ro: _Caută:

en: Case sensitive
ro: Sensibil la majuscule

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: _In:
ro: _În:

note: gtk_box_pack_start(GTK_BOX(bbox), widget, FALSE, FALSE, 0);
en: Amou_nt:
ro: _Suma

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
ro: Asignări

en: _Payee:
ro: _Beneficiar:

en: Pay_ment:
ro: P_lată

en: Cannot duplicate this Assignment,
    '%s' already exists.
ro: Nu se poate duplica această asociere,
    '%s' deja există.

en: (rule %d)
ro: (regula %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți o asignare, aceasta se va pierde definitiv.

en: Move to...
ro: Mută in...

en: Move rule
ro: Mută regula

en: Move
ro: Mută

en: Manage Assignments
ro: Administreaza Asignările

en: Duplicate
ro: Duplică

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
ro: Acest asistent vă va ajuta să realizați o configurație minimă
    ce se va salva într-un nou fișier HomeBank.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
ro: Toate elementele pe care le configurați aici pot fi modificate ulterior, dacă va fi necesar.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
ro: Nu se vor salva modificările până nu faceți clic pe „Aplicați”
    la finele acestui proces asistat.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
ro: HomeBank va afișa un titlu pentru fereastra principală.
    Ar putea fi o etichetă oarecare sau numele tău.

en: _Title:
ro: _Titlu:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
ro: HomeBank acceptă mai multe valute. Moneda de bază va fi
    implicită pentru conturi și rapoarte noi.

en: Base:
ro: Bază:

en: Setup additional currencies
ro: Setează încă o monedă

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Not found
ro: Nu a fost găsit

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
ro: HomeBank vă poate precompleta categoriile în limba dvs.
    dacă există un fișier CSV disponibil, furnizat de comunitate.

en: Setup categories for my language
ro: Setează categoriile în limba implicită

en: Preset file:
ro: Fisier presetat:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
ro: HomeBank vă permite să importați conturile dvs. din fișierele descărcate
    de la instituția financiară proprie  sau puteți crea conturi manual.

en: Create my first account
ro: Creează-mi primul cont

en: _Name:
ro: _Nume

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
ro: Aceasta este o pagină de confirmare,
    
    Apăsați „Aplicați” pentru a valida modificările

en: Start File Setup
ro: Inițiere fișier de configurare

en: File Options
ro: Opţiuni fişier

en: Choose Currencies
ro: Alegeți valutele de lucru

en: Choose Categories
ro: Alegeți Categoriile

en: Create Account
ro: Creați Contul

en: Finish File Setup
ro: Salvați fișierul de configurare

en: <New account (global)>
ro: <Cont Nou (global)>

en: <New account>
ro: <Cont Nou>

en: <Skip this account>
ro: <Sari peste acest cont>

en: Name
ro: Nume

en: _Open
ro: _Deschide

en: Known files
ro: Fisiere cunoscute

en: QIF files
ro: Fişiere QIF

en: OFX/QFX files
ro: Fişiere OFX/QFX

en: CSV files
ro: Fişiere CSV

en: All files
ro: Toate fișierele

en: new global account
ro: cont nou global

en: new account
ro: cont nou

en: skipped
ro: omis

en: , %d of %d transactions
ro: , %d din %d tranzacții

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
ro: %d tranzacție(i), %d similare, %d existente, %d selectate

en: %d transaction(s), %d selected
ro: %d tranzacție(i), %d selectate

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
ro: Unele date nu pot fi convertite. Vă rugăm să modificați forma de afișare a datei calendaristice pentru a continua.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
ro: _Importa <b>%s</b> în:

en: this file
ro: acest fisier

en: this account
ro: acest cont

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
ro: Nume: %s
    Număr: %s
    Fișier: %s
    Codare: %s

en: Import transactions from bank or credit card
ro: Importare tranzacții de la bancă sau de pe cardul de credit

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
ro: Cu acest asistent veți fi ghidați prin procesul de import a unuia sau mai multor
    extrase de cont descărcate de la banca sau de pe cardul dvs. de credit, în următoarele formate:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
ro: <b>Recomandat:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Câteodată denumiți Bani™ sau Cash™)</i>
    <b>Suportat:</b> .QIF
    <i>(fișier Cash Comun™)</i>
    <b>Doar pentru utilizatorii Avansați:</b> .CSV
    <i>(format specific  HomeBank, vezi documentația)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
ro: Nu se vor face modificări până când nu faceți clic pe „Aplicați” la finele acestui asistent.

en: Don't show this again
ro: Nu mai afișați acest mesaj din nou

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
ro: Drag&Drop unul sau mai multe fișiere de importat.
    De asemenea, puteți utiliza butoanele de adăugare / ștergere din listă.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
ro: Există prea multe conturi în fișierele pe care le-ați ales.
    Vă rugăm să utilizați butonul Înapoi pentru a selecta mai puține fișiere.

en: Target account identification by name or number failed.
ro: Identificarea,  după nume sau număr, a contului destinație a eșuat.

en: Date order:
ro: Sortare dupa dată:

en: _Import memos
ro: _Import comentarii

en: _Swap memos with payees
ro: _Schimbați notițe cu beneficiarii

en: OFX _Name:
ro: Nume _OFX:

en: OFX _Memo:
ro: Memo _OFX:

en: Sentence _case memo/payee
ro: Fraza _caz memo/beneficiar

en: _Toggle amount
ro: _Modificați suma

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
ro: Tranzacție similară în contul destinație (posibil duplicat)

en: Date _gap:
ro: _Interval Dată:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
ro: zile

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
ro: Potrivirea se face în ordine: după cont, sumă şi dată.
    O toleranţă a datei de 0 zile însemna o potrivire exactă.

en: Run automation
ro: Rulează automat

en: 1) Enrich with _payee default
ro: 1) Populați cu _beneficiarul implicit

en: 2) Run automatic _assigment rules
ro: 2) Rulați reguli automate de _asignare/atribuire

en: Click "Apply" to update your accounts.
ro: Faceți clic pe „Aplicați” pentru a vă actualiza conturile.

en: Welcome
ro: Bun venit!

en: Select file(s)
ro: Selectare fișier(e)

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: File format error
ro: Eroare la formatul fişierului

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
ro: Fișierul CSV trebuie să conțină numerele exacte al coloanelor,
    separate printr-un punct și virgulă. Vă rugăm să consultați ajutorul pentru mai multe detalii.

en: Are you sure you want to clear input?
ro: Sigur doriți să ștergeți datele introduse?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
ro: Dacă continuați, toate sumele vor fi setate la 0.

en: _Clear
ro: Șter_ge

en: Budget for %s
ro: Buget pentru %s

note: create window
en: Manage Budget
ro: Administrează bugetul

en: Balance:
ro: Sold:

en: is the same each month
ro: este la fel în fiecare lună

en: _Clear input
ro: _Sterge intrarea

en: is different per month
ro: este diferitl în fiecare lună

en: Options
ro: Optiuni

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
ro: _Forteaza montiorizarea acestei categorii

en: Jan
ro: Ian

en: May
ro: Mai

en: Jun
ro: Iun

en: Jul
ro: Iul

en: Summary
ro: Sumarizare

en: Totals
ro: Totaluri

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
ro: Anual
    Total

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
ro: Lunar,
    Mediu

en: Monthly
ro: Lunar

en: Add a category
ro: Adaugă o categorie

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Parent category
ro: Categorie părinte

en: Category name
ro: Numele categoriei

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
ro: Această categorie este deja utilizată.
    Orice tranzacție care utilizează această categorie va fi setată la „fără categorie”

en: Merge categories
ro: Unește categoriile

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
ro: Tranzacțiile alocate categoriei '%s', vor fi mutate în categoria selectată mai jos.

en: Target category
ro: Categoria destinație

en: _Delete the category '%s'
ro: Ș_terge categoria '%s'

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
ro: Sigur doriți să ștergeți intrările pentru '%s'?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
ro: Adăugare categorie

en: Remove category
ro: Șterge categoria

en: Merge
ro: Îmbină

note: Clear Input
en: Clear input
ro: Șterge intrarea

note: TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for transaction
en: # txn
ro: # tranzacție

note: TRANSLATORS: 'cfg' is abbrevation for configuration TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for configuration
en: # cfg
ro: # configurare

en: Delete unused categories
ro: Șterge categoriile neutilizate

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi complet
    categoriile neutilizate?

en: Edit Category
ro: Editează categorie

en: Change Type
ro: Schimbați Tipul

en: _Income
ro: Ven_it

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ro: Nu se poate redenumi această Categorie,
    din '%s' în '%s'.
    Acest nume există deja.

en: Merge category '%s'
ro: Îmbină categoria '%s'

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
ro: Tranzacțiile atribuite acestei categorii,
    vor fi mutate la categoria selectată mai jos.

en: Include _subcategories
ro: Include _subcategoriile

en: Manage Categories
ro: Administrează categoriile

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
ro: Arată fișierele ascunse

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
ro: Arată utilizarea

en: _Delete unused
ro: Ș_terge neutilizatele

en: Move/Merge
ro: Mută/Îmbină

en: Show/Hide
ro: Arată/Ascunde

en: new category
ro: categorie nouă

en: new subcategory
ro: subcategorie nouă

en: Base currency
ro: Monedă de bază

en: Symbol
ro: Simbol

en: Exchange rate
ro: Rată de schimb

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Edit currency
ro: Modifică valuta

en: Currency
ro: Moneda

en: _Customize
ro: _Personalizare

en: _Symbol:
ro: _Simbol:

en: Is pre_fix
ro: este pre_fix

en: _Decimal char:
ro: Număr _Zecimale:

en: _Frac digits:
ro: _Zecimale

en: _Grouping char:
ro: _Separator:

en: Select base currency
ro: Selectare moneda de bază

en: Select currency
ro: Selectare monedă

en: ISO Code
ro: cod ISO

en: Add a custom _currency
ro: Adăugare _monedă particulară

en: Update online error
ro: Actualizați/încărcați eroarea online

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
ro: Dacă ștergeți o monedă, datele procesate cu aceasta se vor pierde definitiv.

en: Change the base currency
ro: Schimbați moneda de bază

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
ro: Dacă continuați, ratele de schimb ale altor valute
    vor fi setate la 0. Nu uitați să le re-actualizați.

en: Currencies
ro: Valute

en: Update online
ro: Încărcare online

en: Set as base
ro: Setare ca imolicit

en: File statistics
ro: Statistici fişiere

en: Transaction
ro: Tranzacție

note: header
en: Tag
ro: Etichetă

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: Select a base currency
ro: Selectați o monedă de bază

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
ro: Începând cu v5.1, HomeBank poate gestiona mai multe valute
    dacă moneda de mai jos nu este corectă, vă rugăm să o schimbați:

en: Currency:
ro: Moneda:

en: Export as QIF
ro: Exportă ca format QIF

en: Import from CSV
ro: Importă din CSV

en: Open HomeBank file
ro: Deschide fișierul HomeBank

en: Open HomeBank backup file
ro: Deschideți fișierul HomeBank

en: Save HomeBank file as
ro: Salvați fișierul HomeBank ca...

en: HomeBank files
ro: Fişiere HomeBank

en: File backup
ro: Fișier backup

en: All backups
ro: Toate salvările de siguranță

en: Save changes to the file before closing?
ro: Salvați modificările în fișier înainte de închidere?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
ro: Dacă nu salvați, modificările se vor pierde definitiv.
    Numărul de modificări:% d.

en: Close _without saving
ro: Închide _fără a salva

en: Export as _CSV
ro: Export ca _CSV

en: Folder:
ro: Director:

en: Pick a Folder
ro: Alegeți un Director

en: Filename:
ro: Denumire fișier:

en: Add Status column
ro: Adaugă coloana de Stare

en: Detail split lines
ro: Detalii pe linii separate

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
ro: Fișierul nu va fi în formatul CSV HomeBank, deoarece ați exportat
    din ”Toate tranzacțiile”, sau ați selectat o opțiune.

en: Export as PDF
ro: Export ca PDF

en: Export as _PDF
ro: Export ca _PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
ro: Cu HomeBank, tipărirea este orientată spre o atitudine eco-responsabilă,
    față de cel mai răspândit format digital: format PDF.

en: Create _New
ro: Creează _nou

en: Source transfer
ro: Sursa de transfer

note: target listview
en: Target association suggested
ro: Asocierea țintă sugerată

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
ro: HomeBank a identificat anumite tranzacții ce pot fi asociate pentru transferuri interne

en: _Memo:
ro: _Notiță:

en: _Info:
ro: _Informaţii:

en: Case _sensitive
ro: Maju_scule/minuscule

note: header
en: Type
ro: Tip

en: Amount/Text
ro: Cantitate/Text

en: Always show
ro: Afișați întotdeauna

en: Void
ro: Nul

en: Added
ro: Adăugat

en: Edited
ro: Modificat

en: Due Date
ro: Data scadentă

en: Next Payout
ro: Următoarea plată

en: In Advance
ro: În avans

en: File properties
ro: Propietățile fișierului

en: Scheduled transactions
ro: Tranzacții planificate

en: Automatic post:
ro: Publicare automată:

en: of each
ro: al fiecărui

en: month
ro: lună

en: Delete unused payee
ro: Ștergeți beneficiarul neasignat

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
ro: Ești sigur că vrei să
    ștergi definitiv beneficiarul neasignat?

en: Edit Payee
ro: Modifică beneficiar

en: Default Fill
ro: Completare implicită

en: Pa_yment:
ro: _Plata:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ro: Nu se poate redenumi acest beneficiar,
    din '%s' în '%s'.
    Acest nume există deja.

en: Merge payee '%s'
ro: Îmbină beneficiarul '%s'

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
ro: Tranzacțiile atribuite acestui beneficiar,
    vor fi mutate la beneficiarul selectat mai jos.

en: _Delete the payee '%s'
ro: Ș_terge beneficiarul '%s'

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
ro: Acest beneficiar este deja utilizat.
    Orice tranzacție care utilizează beneficiarul acesta va fi setată „fără beneficiar”.

en: Manage Payees
ro: Administrare beneficiari

en: new payee
ro: beneficiar nou

en: Interface
ro: Interfaţă

en: Locale
ro: Limbă

en: Transactions
ro: Tranzacții

en: Report
ro: Raport

en: Forecast
ro: Estimare

en: Backup
ro: Copie de siguranță

en: Folders
ro: Directoare

en: System defaults
ro: Implicit din sistem

en: Icons only
ro: Doar iconițe

en: Text only
ro: Doar text

en: Text under icons
ro: Text sub iconiţe

en: Text beside icons
ro: Text lângă iconiţe

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Both
ro: Ambele

en: Tango light
ro: Tango deschis

en: Tango medium
ro: Tango mediu (normal)

en: Tango dark
ro: Tango intunecat

en: m-d-y
ro: l-z-a

en: d-m-y
ro: z-l-a

en: y-m-d
ro: a-l-z

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Append to Info
ro: Adaugă la Informații

en: Append to Memo
ro: Adaugă la Notițe

en: Append to Payee
ro: Adaugă Beneficiar

en: Tab
ro: Filă

en: Comma
ro: Virgulă

en: Semicolon
ro: Punct și virgulă

en: Space
ro: Spațiu

en: System Language
ro: Limba sistemului

en: Choose a default HomeBank files folder
ro: Selectează un Director implicit HomeBank

en: Choose a default HomeBank backup files folder
ro: Alegeți un director implicit pentru fișierele de siguranță HomeBank

en: Choose a default import folder
ro: Selecteaza un folder implicit pentru import

en: Choose a default export folder
ro: Selecteaza un folder implicit pentru export

en: General options
ro: Opțiuni generale

en: OFX/QFX options
ro: Opțiuni OFX/QFX

en: QIF options
ro: opțiuni QIF

en: CSV options
ro: opțiuni CSV

en: (transaction import only)
ro: (doar import de tranzacții)

en: Initial filter
ro: Filtru initial

en: Charts options
ro: Opțiuni diagrame

en: Color scheme:
ro: Schema de culori:

en: Smaller legend _font
ro: Legenda _tip literă mai mică

en: Statistics options
ro: Opțiuni Statistice

en: Show by _amount
ro: Afişe_ază după sumă

en: Show _rate column
ro: Afişează coloana _rată

en: Show _details
ro: Afişează _detalii

en: Budget options
ro: Opțiuni Buget

en: Month number:
ro: Numărul lunii:

en: _Enable
ro: _Activează

note: row++;
en: _Preset:
ro: _Presetare:

en: User interface
ro: Interfața cu utilizatorul

en: _Language:
ro: _Limba:

en: _Date display:
ro: Afișare _dată:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
ro: %a ziua săptămânii pe scurt.
    %A ziua săptămânii. 
    %b numele lunii pe scurt. 
    %B numele lunii. 
    %c mod local de reprezentare a datei / orei. 
    %C număr secol (anul îmărțit la 100 trunchiat la întreg) ca număr zecimal [00-99]. 
    %d ziua lunii ca număr zecimal [01,31]. 
    %D la fel ca %m/%d/%y. 
    %e ziua lunii ca număr zecimal [1,31]; un singur digit precedat de un spațiu. 
    %j ziua din an ca număr zecimal [001,366]. 
    %m luna ca număr zecimal [01,12]. 
    %p mod local de reprezentare a datei calendaristice. 
    %y anul fără secol ca număr zecimal [00,99]. 
    %Y anul afișat cu secol ca număr zecimal.

en: Fiscal year
ro: Anul fiscal

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
ro: Începe _la:

en: Measurement units
ro: Unități de măsură

en: Use _miles for meter
ro: Folosește _mile pentru distanțe

en: Use _gallon for fuel
ro: Folosește _galon pentru combustibil

note: label = make_label_group(_("Transaction window"));
en: Transaction list
ro: Lista tranzacțiilor

en: _Show future:
ro: _Arată predicția:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
ro: zile înainte

en: Hide reconciled
ro: Ascunde reconciliatele

en: Always show remind
ro: Arată întotdeauna notițele

en: Always show void
ro: Arată întotdeauna câmpurile nule

en: Include remind into balance and report
ro: Includeți reamintire în bilanț și raportare

en: Lock reconciled for any changes
ro: Blocare reconciliată pentru orice modificări

en: Transaction dialog
ro: Dialog tranzacție

en: Transfer target date tolerance:
ro: Transferați toleranța datei țintă:

en: Sync transfer Status
ro: Starea sincronizării transferului

en: Enable _memo autocomplete with
ro: Activați completarea automată _memo cu

en: rolling days
ro: zile lucrătoare

en: Show add confirmation text for 5s
ro: Afișați textul de confirmare pentru 5s

en: _Toolbar:
ro: _Bară de unelte:

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
ro: linii de _Grilă:

en: Gtk settings
ro: Setări GTK

en: Override
ro: Suprascrie

en: Font _size:
ro: _Mărime font:

en: Dark theme
ro: Temă întunecată

en: Amount colors
ro: Culoarea sumei

en: Uses custom colors
ro: Folosește culori personalizate

en: _Expense:
ro: _Cheltuieli:

en: _Income:
ro: _Venituri:

en: _Warning:
ro: _Avertisment:

en: _Enable automatic backups
ro: _Activează  backup automat

en: _Number of backups to keep:
ro: _Număr de fișiere de backup păstrate:

en: Backup frequency is once a day
ro: Frecvența Backup - o dată pe zi

en: _Wallets:
ro: _Portofele:

en: _Backups:
ro: _Copii de siguranță:

en: Exchange files
ro: Schimb de fișiere

en: Program start
ro: Start program

en: Show splash screen
ro: Arată ecranul de start

en: Load last opened file
ro: Încarcă ultimul fişier utilizat

en: Post pending scheduled transactions
ro: Publică tranzactiile planificate în așteptare

en: Update currencies online
ro: Actualizează valuta online

en: Main window reports
ro: Fereastra principală a rapoartelor

note: removed 5.7 label = make_label(_("_Range:"), 0, 0.5); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
ro: Max _elemente:

en: Reset All Preferences
ro: Resetează toate preferințele

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
ro: Sigur doriți să resetați
    toate preferințele 
    la valorile implicite?

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
ro: Este necesar sa redeschizi aplicatia HomeBank
    pentru a intra în vigoare modificările de limbă.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
ro: Directorul copiilor de siguranță s-a modificat,
    Este necesar să copiați fișierul „.bak” în această nouă locație.

en: Transaction splits
ro: Divizări tranzacție

en: Delete all
ro: Șterge toate

en: Apply
ro: Aplică

en: Cancel
ro: Renunță

en: Transaction amount:
ro: Suma tranzacționată:

en: Unassigned:
ro: Neatribuite:

en: Sum of splits:
ro: Suma părților:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
ro: Avertisment: suma pățiilor și tipul tranzacției nu se potrivesc.

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
ro: Avertisment: suma părților și suma totală a tranzacției nu sunt egale.

en: Edit Tag
ro: Editează eticheta

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ro: Nu se poate redenumi eticheta,
    din '%s' în '%s',
    deoarece acest nume există deja.

en: Merge tag '%s'
ro: Adaugă eticheta '%s'

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
ro: Tranzacțiile atribuite acestei etichete,
    vor fi mutaet la eticheta selectată mai jos.

en: _Delete the tag '%s'
ro: Ș_terge eticheta '%s'

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
ro: Această etichetă este deja utilizată.
    Eticheta aceasta va fi ștearsă din toate tranzacțiile care o utilizează.

en: Manage Tags
ro: Gestionați etichetele

en: new tag
ro: etichetă nouă

en: A_ccount:
ro: _Cont:

en: Transaction of %s created.
ro: S-a creat tranzacția %s

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
ro: Vrei să anulezi transferul intern?
    
    Dacă continuați se va șterge tranzacția destinație.

en: _Break
ro: _Pauză

en: Show _scheduled
ro: Arată _planificatele

en: Show _all accounts
ro: Arată _toate conturile

en: Use a template
ro: Folosește un șablon

en: Add & _Keep
ro: Adaugă și _Păstrează

en: Add transaction
ro: Adaugă tranzacţie

en: Add template
ro: Adaugă șablon

en: Inherit transaction
ro: Moşteneşte tranzacţia

en: Inherit template
ro: Moștenește șablonul

en: Edit transaction
ro: Editează tranzacția

en: Edit template
ro: Editează șablonul

en: _Date:
ro: _Data:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
ro: - tipărește: d, d/m, m/d pentru completarea datei în format local
    - folosește tastele săgeți + ctrl sau shift
    - golește datele de astăzi

en: No rate available to auto fill
ro: Nicio rată disponibilă pentru completare automata

en: T_o:
ro: _Către:

en: Book _2
ro: Volumul _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
ro: - tastați câteva litere pentru completarea automată
    - tastați un text pentru a crea o intrare nouă

en: Cate_gory:
ro: Cate_gorie:

en: M_emo:
ro: _Notițe:

en: _Tags:
ro: _Etichete:

en: Warning: amount and category sign don't match
ro: Atenție: suma și semnul categoriei nu se potrivesc

en: Multiple edit transactions
ro: Editare multiplă de tranzacții

en: Type as
    transfer
ro: Tastați ca
    transfer

en: Time
ro: Ora

en: Year
ro: An

en: Day
ro: Zi

en: Week
ro: Săptămâna

en: Fortnight
ro: Două săptămâni

en: Quarter
ro: Trimestru

en: Half Year
ro: Semestru

en: Trend
ro: Tendința

en: (no type)
ro: (fără tip)

en: Bank
ro: Banca

en: Cash
ro: Numerar

en: Asset
ro: Active

en: Credit card
ro: Card de credit

en: Liability
ro: Creditori

en: Checking
ro: Verificare

en: Savings
ro: Economii

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Tomorrow
ro: Mâine

en: Last Week
ro: Săptămâna trecută

en: This Week
ro: Săptămâna aceasta

en: Next Week
ro: Săptămâna viitoare

en: Last Fortnight
ro: Ultimele două săptămâni

en: This Fortnight
ro: Aceste doua săptămâni

en: Next Fortnight
ro: Următoarele două săptămâni

en: Last Month
ro: Luna trecută

en: This Month
ro: Luna curentă

en: Next Month
ro: Luna viitoare

en: Last Quarter
ro: Ultimul trimestru

en: This Quarter
ro: Acest Trimestru

en: Next Quarter
ro: Trimestrul următor

en: Last Year
ro: Anul trecut

en: This Year
ro: Anul acesta

en: Next Year
ro: Anul următor

en: Last 30 Days
ro: Ultimele 30 de Zile

en: Last 60 Days
ro: Ultimele 60 de zile

en: Last 90 Days
ro: Ultimele 90 de zile

en: Last 12 Months
ro: Ultimele 12 luni

en: 30 Days Around
ro: 30 de zile din jurul datei curente

en: All Date
ro: Tot intervalul

en: Last 6 Months
ro: Ultimele 6 luni

note: 5.7 added back
en: Custom
ro: Personalizat

en: This month
ro: În această lună

en: Next month
ro: Luna următoare

en: Next 30 days
ro: Următoarele 30 de zile

en: Next 60 days
ro: Următoarele 60 de zile

en: Next 90 days
ro: Următoarele 90 de zile

en: Maximum Post Date
ro: Data maximă de publicare

en: Possible
ro: Posibil

en: Before
ro: Înainte

en: After
ro: După

note: added 5.6
en: Skip
ro: Omite

en: Exp. & Inc.
ro: Chelt. & Ven.

en: Any Type
ro: Orice Tip

en: Any Status
ro: Orice Stare

en: Uncleared
ro: Neclar

en: Unreconciled
ro: Nedefalcate

en: Uncategorized
ro: Fără categorie

en: Mon
ro: Luni

en: Tue
ro: Marți

en: Wed
ro: Miercuri

en: Thu
ro: Joi

en: Fri
ro: Vineri

en: Sat
ro: Sâmbătă

en: Sun
ro: Duminică

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Search...
ro: Caută...

en: Check
ro: Verifică

en: Bank Transfer
ro: Transfer Bancar

en: Debit card
ro: Card de debit

en: Standing order
ro: Ordin în vigoare

en: Electronic payment
ro: Plată electronică

en: Deposit
ro: Depozit

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
ro: Fără comision

en: Direct Debit
ro: Debit Direct
