HomeBank 3.2.1 - en to ru translation catalogue (927 entries)

en: Personal finance
ru: Личные финансы

en: Free, easy, personal accounting for everyone
ru: Бесплатный и удобный учёт личных финансов для всех

en: finance;accounting;budget;personal;money;
ru: финансы;учет;бюджет;личное;деньги;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
ru: HomeBank - это свободное программное обеспечение, которое поможет вам управлять вашими личными финансами

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
ru: Прост в использовании и позволяет детально анализировать ваши личные финансы с помощью множества фильтров и красивых графиков.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
ru: Если вы ищете приложение для удобного и полноценного учёта своих финансов, то HomeBank - лучший выбор.

en: All transactions
ru: Все операции

en: There is %d group of similar transactions
ru: Присутствует %d групп похожих транзакций

en: No similar transaction were found !
ru: Похожих транзакций не найдено!

en: Check internal transfer result
ru: Проверьте результат внутреннего перевода

en: No inconsistency found !
ru: Несоответсвия не найдены !

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
ru: Было найдено несоответсвий: %d
    хотите просмотреть и исправить?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
ru: Сумма каждой операции будет поделена на %.6f.

en: _Convert
ru: _Конвертировать

en: No transaction changed
ru: Операция не была изменена

en: transaction changed: %d
ru: операция изменилась: %d

en: Automatic assignment result
ru: Результат автоматического присвоения

en: _Create
ru: _Создать

en: Create Assignment
ru: Создать назначение

en: %d created with a prefilled icon
ru: %d создан с предварительно заполненным значком

en: Create Template
ru: Создать шаблон

en: _Delete
ru: _Удалить

en: Are you sure you want to change the status to None?
ru: Вы уверены, что хотите сменить статус на "Не определено"?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
ru: Некоторые из выбранных операций уже согласованы.

en: _Change
ru: _Изменить

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
ru: Вы уверены, что хотите поставить статус "Проведено"?

en: _Toggle
ru: П_ереключить

en: %d transactions
ru: %d операций

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
ru: %d операций, %d выбрано, среднее:%s, всего: %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
ru: Заблокировано. Нажмите, чтобы разблокировать

en: Unlocked. Click to lock
ru: Разблокировано. Нажмите, чтобы заблокировать

en: _Add...
ru: _Добавить...

en: _Inherit...
ru: _Скопировать...

en: _Edit...
ru: _Редактировать...

en: _Multiple Edit...
ru: _Множественное редактирование...

en: _Status
ru: _Состояние

en: _None
ru: _Ничего

en: _Cleared
ru: _Оплачено

en: _Reconciled
ru: _Проведено

en: View _Split
ru: _Показать разделение операции

en: Copy raw amount
ru: Скопировать значение

en: Create template...
ru: Создать шаблон...

en: Create assignment...
ru: Создать назначение...

en: _Delete...
ru: _Удалить…

en: _Up
ru: _Вверх

en: _Down
ru: _Вниз

en: A_ccount
ru: _Счет

en: Export QIF...
ru: Экспорт в QIF...

en: Export CSV...
ru: Экспорт CSV...

en: Print...
ru: Печать...

en: Browse Website
ru: Перейти на сайт

en: _Close
ru: _Закрыть

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
ru: _Правка

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste (today)
ru: Вставить (сегодня)

en: Transacti_on
ru: Опера_ция

en: _Find
ru: _Найти

en: _Tools
ru: _Инструменты

en: Mark duplicate...
ru: Пометить дубликаты...

en: Check internal transfer
ru: Проверить внутренние переводы

en: Auto. assignments
ru: Автоназначения

en: _Filter...
ru: _Фильтр…

en: Convert to Euro...
ru: Перевести в евро...

en: Add
ru: Добавить

en: Add a new transaction
ru: Добавить новую операцию

en: Inherit
ru: Скопировать

en: Inherit from the active transaction
ru: Скопировать текущую операцию

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
ru: Изменить

en: Edit the active transaction
ru: Редактировать текущую операцию

note: Cleared
en: Cleared
ru: Расчитано

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
ru: Переключить "оплачено" для выбранных операций

note: Reconciled
en: Reconciled
ru: Проведено

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
ru: Переключить "Проведено" для выбранных операций

en: Edit Multiple
ru: Множественное редактирование

en: Edit multiple transaction
ru: Редактировать несколько операций

en: Create template
ru: Создать шаблон

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete selected transaction(s)
ru: Удалить выбранные операции

en: Up
ru: Вверх

en: Move transaction up
ru: Переместить транзакцию выше

en: Down
ru: Вниз

en: Move transaction down
ru: Переместить транзакцию ниже

en: Reconciled changes is
ru: Изменение проводок

en: (closed)
ru: (закрыт)

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
ru: _Обновить

en: _Range:
ru: _Диапазон:

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
ru: Переключить показ на %d дней вперед

en: _Type:
ru: Тип:

en: _Status:
ru: _Статус:

en: Open the list filter
ru: Открыть список отбора

en: Refresh results
ru: Обновить результаты

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
ru: _Сброс

en: Print
ru: Распечатать

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
ru: Перейти на/с Евро

note: account name
en: Reconciled:
ru: Проведено:

en: Cleared:
ru: Очищено:

en: Today:
ru: Сегодня:

en: Future:
ru: Будущее:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
ru: Откатить изменения к предыдущей версии файла '%s'?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
ru: - Последние изменения будут потеряны
    - Будет загружена последняя резервная копия (.xhb~)

en: _Revert
ru: _Восстановить

en: Are you sure you want to anonymize the file?
ru: Вы уверены, что хотите анонимизировать файл?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
ru: Продолжение сделает весь текст анонимным,
    к примеру, 'счет x', 'получатель y', 'запись z'

en: _Anonymize
ru: _Анонимизировать

en: Welcome to HomeBank
ru: Добро пожаловать в HomeBank

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
ru: Открыть последний файл

en: Create a _new file
ru: Новый _файл

en: _Open an existing file
ru: Откр_ыть файл

en: Open the _example file
ru: Открыть файл _примера

en: Read HomeBank _Manual
ru: Открыть инструкци_ю HomeBank

en: Configure _preferences
ru: Настройки программы

en: Show this window next time
ru: Показать это окно в следующий раз

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
ru: Вы хотите открыть файл резервной копии '%s'\n
    \n
    Вы уверены, что хотите это сделать?

en: Open the backup file?
ru: Открыть файл резервной копии

en: _Open backup
ru: _Открыть резервную копию

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ru: Не удалось открыть '%s', файл не существует.

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: I/O error for file '%s'.
ru: Ошибка ввода/вывода файла '%s'.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
ru: Файл '%s' не является файлом HomeBank.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
ru: Файл '%s' не может быть открыт, т.к. был сохранен
    более поздней версией HomeBank.

en: File error
ru: Ошибка файла

en: The file has been modified since reading it.
ru: С момента открытия файл был изменён

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ru: Если вы сохраните файл, все внешние изменения будут потеряны. Всё равно сохранить?

en: S_ave Anyway
ru: Всё равно со_хранить

en: Clear
ru: Очистить

en: _File
ru: _Файл

en: _New
ru: _Новый

en: _Open...
ru: _Открыть...

en: Open _Recent
ru: _Недавние файлы

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Save _As...
ru: Сохранить _как...

en: Import...
ru: Импорт...

en: Export as QIF...
ru: Экспортировать как QIF...

en: Revert
ru: Откатить

en: Restore backup
ru: Восстановить из резервной копии

en: Properties...
ru: Свойства...

en: _Quit
ru: _Выйти

en: Preferences...
ru: Параметры...

en: _View
ru: _Вид

en: _Toolbar
ru: _Панель инструментов

en: T_otal Chart
ru: И_тоговый график

en: T_ime Chart
ru: В_ременной график

en: _Bottom Lists
ru: Расписание платежей

en: Euro minor
ru: Переход на/с Евро

en: _Manage
ru: _Управление

en: Wallet...
ru: Кошелек

en: Acc_ounts...
ru: _Счета...

en: _Payees...
ru: _Контрагенты...

en: Categories...
ru: Категории...

en: Scheduled/Template...
ru: Расписание/Шаблоны...

en: Budget...
ru: Бюджет...

en: Budget (table view)...
ru: Бюджет (таблица)...

en: Assignments...
ru: Назначения...

en: Currencies...
ru: Курсы валют...

en: Tags...
ru: Метки...

en: _Transactions
ru: _Операции

en: Add...
ru: Добавить...

en: Show...
ru: Показать...

en: Show all...
ru: Показать все

en: Set scheduler...
ru: Настроить планировщик...

en: Post scheduled
ru: Записать запланированные транзакции

en: _Reports
ru: _Отчеты

en: _Statistics...
ru: _Статистика...

en: _Trend Time...
ru: _Временной Тренд

en: _Balance...
ru: _Баланс...

en: B_udget...
ru: Б_юджет...

en: _Vehicle cost...
ru: Расходы на автомобил_ь...

en: Show welcome dialog...
ru: Открыть окно приветствия

en: File statistics...
ru: Статистика файла...

en: Anonymize...
ru: Анонимизировать...

en: _Help
ru: _Справка

en: _Contents
ru: _Содержание...

en: Get Help Online...
ru: Получить помощь Онлайн...

en: Check for updates...
ru: Проверить обновления...

en: Release Notes
ru: Примечания к выпуску

en: Report a Problem...
ru: Сообщить о проблеме...

en: Translate this Application...
ru: Перевести это приложение...

en: _About
ru: О программе

en: New
ru: Создать

en: Create a new file
ru: Создать новый файл

en: Open
ru: Открыть

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Open a recently used file
ru: Открыть недавно использованный файл

en: Save
ru: Сохранить

en: Save the current file
ru: Сохранить текущий файл

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
ru: Счет

en: Manage the accounts
ru: Управление счетами

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
ru: Контрагент

en: Manage the payees
ru: Управление получателями

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
ru: Категория

en: Manage the categories
ru: Управление категориями

en: Scheduled/Template
ru: Запланированные/Шаблоны

en: Manage the scheduled/template transactions
ru: Управление запланированными транзакциями и шаблонами

note: column: Income
en: Budget
ru: Бюджет

en: Manage the budget
ru: Управление бюджетом

en: Assignment
ru: Назначение

en: Manage the automatic assignments
ru: Управление автоматическими подстановками

en: Show
ru: Показать

en: Shows selected account transactions
ru: Показать операции по счету

en: Add transactions
ru: Добавить операции

en: Statistics
ru: Статистика

en: Open the Statistics report
ru: Открыть статистический отчет

en: Trend time
ru: Временной Тренд

en: Open the Trend Time report
ru: Открыть отчет по Временному Тренду

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
ru: Баланс

en: Open the Balance report
ru: Открыть балансовый отчет

en: Open the Budget report
ru: Открыть отчёт по бюджету

en: Vehicle cost
ru: Расходы на автомобиль

en: Open the Vehicle cost report
ru: Открыть отчет по расходам на автомобиль

en: Help
ru: Помощь

en: Donate
ru: Помочь проекту

en: Donate to HomeBank project
ru: Помочь проекту HomeBank

en: Scheduled
ru: Запланировано

note: Future
en: Future
ru: Будущее

en: Remind
ru: Напомнить

en: _Today
ru: _Сегодня

en: (no memo)
ru: (нет памятки)

en: (copy)
ru: (копия)

en: (no category)
ru: (без категории)

en: invalid CSV format
ru: повреждённый формат CSV

en: Unknown
ru: Неизвестно

note: TRANSLATORS: format a liter number with l/L as abbreviation
en: %.2f l
ru: %.2f л

note: TRANSLATORS: kilometer per liter
en: km/l
ru: км/л

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
ru: миль/л

en: (no payee)
ru: (нет получателя)

en: (no group)
ru: (Без группы)

en: (no tag)
ru: без метки

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: w%02d
ru: н%02d

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: q%d
ru: к%d

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: h%d
ru: п%d

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: %d-w%02d
ru: g_snprintf(s, slen, _("%d-w%d"), g_date_get_year(date), g_date_get_monday_week_of_year(date)); ПЕРЕВОДЧИКИ: printf строку для ГОДА и НЕДЕЛИ W, напр. 2019-W52 для недели 52 года 2019

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: %d-h%d
ru: %d-п%d

en: Output version information and exit
ru: Показать сведения о версии и выйти

en: [FILE]
ru: [Файл]

en: Browser error.
ru: Ошибка браузера.

en: Could not display the URL '%s'
ru: Не удалось отобразить ссылку '%s'

en: HomeBank options
ru: Настройки HomeBank

en: (no institution)
ru: (без учреждения)

en: Your accounts
ru: Ваши счета

en: Copy to clipboard
ru: Скопировать

en: Group by
ru: Расположить по

en: type
ru: Типу

en: group
ru: Группам

en: institution
ru: Огрганизациям

en: Show all
ru: Показать всё

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Collapse all
ru: Свернуть все

note: TRANSLATORS: example 'sum: 3 (-1 + 4)'
en: sum: %s (%s + %s)
ru: сумма: %s (%s + %s)

en: No transaction to add
ru: Нет операций для добавления

en: transaction added: %d
ru: добавлена операция: %d

en: Check scheduled transactions result
ru: Проверить результат запланированных операций

en: Post when program start
ru: Сообщение при запуске приложения

en: On
ru: Вкл.

en: Off
ru: Выкл.

en: maximum post date
ru: Максимальная дата сообщения

note: column: Total
en: Total
ru: Итого

en: _Skip
ru: _Пропустить

en: Edit & P_ost
ru: Изменить и В_ыложить

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
ru: _Разместить

en: Top %d Spending / Category
ru: Наибольшие %d расходы/Категория

en: Top %d Spending / Payee
ru: Наибольшие %d расходы/Категория

en: Top %d Spending / Account
ru: Наибольшие %d расходы/Счет

en: Account Balance
ru: Баланс счета

en: Other
ru: Прочее

en: Total chart
ru: Общий график

en: Spending by Month
ru: Расходы по месяцам

en: Global Balance
ru: Общий баланс

en: Time chart
ru: Временной график

en: Spending/Month
ru: Расход/месяц

en: imported account
ru: импортированная учётная запись

en: Grand total
ru: Общий итог

en: last reconciled
ru: последнее согласованное

en: until overdraft
ru: до овердрафта

en: before maximum
ru: до максимума

en: Accounts
ru: Счета

note: Today
en: Today
ru: Сегодня

en: - split -
ru: - разделённая операция -

en: - this needs a category -
ru: - Категория не выбрана -

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
ru: Дата

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
ru: Платеж

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
ru: Сведения

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
ru: Заметка

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
ru: Сумма

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
ru: Метки

en: Match
ru: Соответствие

note: header
en: Status
ru: Статус

note: column: Expense
en: Expense
ru: Расход

note: column: Income
en: Income
ru: Доход

note: column: Result
en: Result
ru: Результат

en: Average
ru: Среднее

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
ru: Просрочено

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
ru: Осталось

en: Next date
ru: Следующая дата

note: TRANSLATORS: example 'Balance by Month'
en: Balance by %s
ru: Баланс по %s

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
ru: %d/%d под %s

en: List
ru: Список

en: View results as list
ru: Смотреть результаты в виде списка

en: Line
ru: График

en: View results as lines
ru: Смотреть результаты в виде линейной диаграммы

en: Detail
ru: Детали

en: Toggle detail
ru: Показывать подробности

en: Refresh
ru: Обновить

en: Balance report
ru: Балансовый отчет

en: Display
ru: Показать

en: Inter_val:
ru: Интер_вал:

en: Show empty line
ru: Показать пустые строки

en: _Zoom X:
ru: _Увеличение X:

en: Date filter
ru: Отбор по дате

en: _From:
ru: _Со счета

en: _To:
ru: _На счет:

en: Account filter
ru: Фильтр аккаунта

en: Select:
ru: Выбрать:

en: All
ru: Выбрать все

en: None
ru: Отсутствует

en: Invert
ru: Инвертировать

note: column: Expense
en: Spent
ru: Потрачено

en: Fulfilled
ru: Выполнено

en: Month
ru: Месяц

en: Budget by category
ru: Бюджет по категориям

en: Budget by month
ru: Бюджет по месяцам

en:  over
ru:  превышение

en:  left
ru:  осталось

en:  under
ru:  не получено

en: Stack
ru: Столбцы

en: View results as stack bars
ru: Смотреть результаты в виде ленточной диаграммы

note: gtk_widget_set_halign (menu, GTK_ALIGN_END);
en: _Result to clipboard
ru: _Результат в буфер обмена

en: _Result to CSV
ru: _Результат в CSV

en: _Detail to clipboard
ru: _Детали в буфер обмена

en: _Detail to CSV
ru: _Детали в CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
ru: Нет счетов для включения в бюджет.

en: You should include some accounts from the account dialog.
ru: Необходимо выбрать счета в окне счетов.

en: Budget report
ru: Отчет по бюджету

en: Mode:
ru: Режим:

en: Only out of budget
ru: Только выходящие из бюджета

en: Result:
ru: Результат:

en: Budget:
ru: Бюджет:

en: Spent:
ru: Потрачено:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
ru: %s сгруппировано по графе "%s"

en: Too much columns to display
ru: Слишком много столбцов для отображения

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
ru: Выберите более широкий интервал и / или более узкий диапазон дат

en: Column
ru: Столбец

en: View results as column
ru: Смотреть результаты в виде столбчатой диаграммы

en: Donut
ru: Круговая диаграмма

en: View results as donut
ru: Смотреть результаты в виде круговой диаграммы

en: View results as stack
ru: Смотреть результаты в виде диаграммы с накоплением

en: Stack 100%
ru: Стек 100%

en: View results as stack 100%
ru: Смотреть результаты в виде 100% диаграммы с накоплением

en: Legend
ru: Обозначения

en: Toggle legend
ru: Показать легенду

en: Rate
ru: Курс

en: Toggle rate
ru: Показывать проценты

en: Filter
ru: Фильтр

en: Edit filter
ru: Настроить отбор

en: Statistics Report
ru: Отчёт по статистике

en: _View by:
ru: _Просмотр по:

en: _Balance mode
ru: _Режим баланса

en: _Forecast
ru: _Прогноз

en: Sort by _amount
ru: Упорядочить по _сумме

en: Compare Exp. & Inc.
ru: Сравнить Расх. и Дох.

en: Total:
ru: Итого:

en: Income:
ru: Доход:

en: Expense:
ru: Расход:

en: Average: %s
ru: В среднем: %s

en: Trend Time Report
ru: Временной тренд

en: _Cumulate
ru: Накопительный

en: Item filter
ru: Фильтр элементов

en: Time slice
ru: Временной срез

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
ru: Счетчик

note: column: Fuel load
en: Fuel
ru: Топливо

note: column: Price by unit
en: Price
ru: Стоимость

note: column: Distance done
en: Dist.
ru: Расст.

en: Export
ru: Экспорт

en: Export as CSV
ru: Экспортировать как CSV

en: Vehicle cost report
ru: Отчет по расходам на автомобиль

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
ru: _Категория:

en: Meter:
ru: Счетчик:

en: Consumption:
ru: Потребление:

en: Fuel cost:
ru: Стоимость топлива:

en: Other cost:
ru: Другие расходы:

en: Total cost:
ru: Итоговая стоимость

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
ru: (нет)

en: Visible
ru: Видимость

en: Account name
ru: Название счета

en: Error
ru: Ошибка

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
ru: Невозможно добавить счет '%s',
    такое имя уже занято.

en: Cannot delete account '%s'
ru: Невозможно удалить счет '%s'

en: It has transaction
ru: Содержит транзакцию

en: It is target of xfer transaction
ru: Является объектом xfer транзакции

en: It has scheduled/template
ru: Содержит расписание/шаблон

en: It is target of xfer scheduled/template
ru: Является объектом xfer расписание/шаблон

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
ru: Вы уверены, что хотите безвозвратно удалить '%s'?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
ru: Если вы удалите счет, он будет безвозвратно утерян.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ru: Не могу переименовать Счет
    из '%s' в '%s',
    это имя уже используется.

en: Manage Accounts
ru: Управление счетами

en: Rename
ru: Переименовать

en: Move up
ru: Переместить вверх

en: Move down
ru: Переместить вниз

en: General
ru: Общие

en: _Group:
ru: _Группа:

en: _Institution:
ru: _Банк

en: N_umber:
ru: Номер с_чёта

en: Start _balance:
ru: Начальный _баланс:

en: _Currency:
ru: _Валюта:

en: this account was _closed
ru: этот счет _закрыт

en: Website:
ru: Веб-сайт:

en: Notes:
ru: Примечания:

en: Behaviour
ru: Поведение

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Default _Template:
ru: _Шаблон по умолчанию:

en: Report exclusion
ru: Исключить из отчетов

en: exclude from account _summary
ru: исключить из сводки по счетам

en: outflow into summary
ru: Отражать в сводке

en: exclude from the _budget
ru: исключить из бюджета

en: exclude from any _reports
ru: исключить из всех отчетов

en: Misc.
ru: Разное

en: Current check number
ru: Текущий номер чека

en: Checkbook _1:
ru: Чековая книжка 1

en: Checkbook _2:
ru: Чековая книжка 2

en: Balance limits
ru: Ограничения баланса

en: _Overdraft at:
ru: _Овердрафт:

en: Max_imum:
ru: Макс_имум

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
ru: Если вы удалите запланированное/шаблон, он будет безвозвратно утерян.

en: Next _date:
ru: Следущая _дата:

en: Ever_y:
ru: Периодичность:

en: More options
ru: Больше настроек

en: Week end:
ru: Выходные

en: _Stop after:
ru: _Прекратить после:

en: posts
ru: записи

en: Manage scheduled/template transactions
ru: Управление расписанием/шаблонами операций

en: Template
ru: Шаблон

en: _Schedule
ru: _Расписание

en: Disabled
ru: Отключёно

en: If empty
ru: Если пустой

en: Overwrite
ru: Переписать

note: column : Search
en: Search
ru: Поиск

note: column : Notes
en: Notes
ru: Примечания

en: This search text already exists at position %d
ru: Эта строка поиска уже есть в позициии %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
ru: _Отмена

en: _OK
ru: _ОК

en: Condition
ru: Условие

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
ru: _Содержит:

en: Case sensitive
ru: С учетом регистра

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: _In:
ru: _В:

en: _AND
ru: _И

note: gtk_box_pack_start(GTK_BOX(bbox), widget, FALSE, FALSE, 0);
en: Amou_nt:
ru: Сумма:

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
ru: Автоназначения

en: _Payee:
ru: _Контрагент:

en: Pay_ment:
ru: Тип _платежа

en: Cannot duplicate this Assignment,
    '%s' already exists.
ru: Невозможно создать копию этого Назначения,
    '%s' уже существует.

en: (rule %d)
ru: (правило %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
ru: Если вы сотрёте эту запись, она будет безвозвратно утеряна.

en: Move to...
ru: Переместить в...

en: Move rule
ru: Правило перемещения

en: Move
ru: Переместить

en: Manage Assignments
ru: Управление Назначениями

en: Duplicate
ru: Создать копию

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
ru: Ассистент поможет сделать базовую настройку нового
    файла HomeBank.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
ru: Все элементы, которые вы здесь настроили, могут быть изменены позже, если потребуется.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
ru: Изменения не будут применены, пока вы не
    нажмете кнопку "Применить" на завершающем шаге.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
ru: HomeBank будет показывать в заголовке главного окна
    Ваше имя или любой произвольный текст.

en: _Title:
ru: _Заголовок:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
ru: HomeBank поддерживает учет в нескольких валютах. Базовая валюта
    является валютой по умолчанию для счетов и отчетов.

en: Base:
ru: Основание:

en: Setup additional currencies
ru: Настроить дополнительные валюты

en: _Add
ru: _Добавить

en: Not found
ru: Не найдено

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
ru: HomeBank может создать список категорий для вашего языка
    если существует файл CSV, созданный сообществом.

en: Setup categories for my language
ru: Настроить категории для моего языка

en: Preset file:
ru: Файл настроек:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
ru: HomeBank позволяет импортировать ваши счета из скачанных
    финансовых файлов или вы можете создать счета вручную.

en: Create my first account
ru: Создать счет

en: _Name:
ru: _Имя:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
ru: Это страница подверждения,
    
    Нажмите "Применить", чтобы сохранить изменения.

en: Start File Setup
ru: Начать настройку файла

en: File Options
ru: Настройки файла

en: Choose Currencies
ru: Выбрать валюты

en: Choose Categories
ru: Выбрать категории

en: Create Account
ru: Создать счет

en: Finish File Setup
ru: Завершить настройку файла

en: <New account (global)>
ru: <Новый счет (основной)>

en: <New account>
ru: <Новый счет>

en: <Skip this account>
ru: <Пропустить этот счет>

en: Valid
ru: Корректный

en: Name
ru: Имя

en: _Open
ru: _Открыть

en: Known files
ru: Известные файлы

en: QIF files
ru: Файлы QIF

en: OFX/QFX files
ru: OFX/QFX файлы

en: CSV files
ru: Файлы CSV

en: All files
ru: Все файлы

en: new global account
ru: новый основной счет

en: new account
ru: новый счет

en: skipped
ru: пропущено

en: , %d of %d transactions
ru: , %d из %d транзакций

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
ru: %d транзакций, %d аналогичных, %d существует, %d выбрано

en: %d transaction(s), %d selected
ru: %d транзакций, %d выбрано

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
ru: Некоторые даты не могут быть преобразованы. Попробуйте изменить формат даты для продолжения.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
ru: Импортировать <b>%s</b> в:

en: this file
ru: этот файл

en: this account
ru: этот счет

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
ru: Наименование: %s
    Номер: %s
    Файл: %s
    Кодировка: %s

en: Import transactions from bank or credit card
ru: Импорт транзакций из банка или кредитной карты

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
ru: С помощью этого помощника вы сможете провести процесс импорта одного или нескольких
    загруженных отчётов из вашего банка или кредитной карты, в следующих форматах:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
ru: <b>Рекомендованные:</b> .OFX или .QFX
    <i>(Иногда называются Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Поддерживаемые:</b> .QIF
    <i>(Обычно Quicken™ файл)</i>
    <b>Только для опытных пользователей:</b> .CSV
    <i>(формат специализирован для HomeBank, смотри документацию)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
ru: Никакие изменения не будут внесены до того как вы нажмёте "Применить" в конце процесса

en: Don't show this again
ru: Больше не показывать это сообщение

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
ru: Перетащите один или несколько файлов для импорта
    Вы также можете использовать кнопки Добавить / Удалить.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
ru: Слишком много счетов в выбранных вами файлах,
    используйте кнопку Назад, чтобы выбрать меньшее количество файлов.

en: Target account identification by name or number failed.
ru: Не удалось идентифицировать указанный счет по имени или номеру.

en: Date order:
ru: Формат даты:

en: _Import memos
ru: _Импортировать заметки

en: _Swap memos with payees
ru: _Поменять заметки на получателя

en: OFX _Name:
ru: OFX _Имя:

en: OFX _Memo:
ru: OFX _Действие:

en: Sentence _case memo/payee
ru: _Только первое слово с прописной буквы в заметках и получателях

en: _Toggle amount
ru: _Переключить сумму

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
ru: Похожие операции в указанном счете (возможны повторения)

en: Date _gap:
ru: Разрыв _дат

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
ru: дней

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
ru: Сопоставление производится в следующем порядке: по счету, по сумме и по дате.
    Разница в датах "0" дней означает точное совпадение.

en: Run automation
ru: Запустить автоматизацию

en: 1) Enrich with _payee default
ru: 1) Дополнить _получателем по умолчанию

en: 2) Run automatic _assigment rules
ru: 2) Запустить правила автоматического назначения

en: Click "Apply" to update your accounts.
ru: Нажмите "Применить", чтобы обновить ваши счета

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Select file(s)
ru: Выберите файл(ы)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
ru: Импортировать

en: Confirmation
ru: Подтверждение

en: File format error
ru: Ошибка формата файла

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
ru: CSV - файл должен содержать точно соответствующее количество колонок
    разделённых точкой с запятой. За дополнительной информацией обратитесь к справке.

en: Are you sure you want to clear input?
ru: Вы уверены, что хотите очистить ввод.

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
ru: Если вы продолжите, все суммы будут обнулены.

en: _Clear
ru: О_чистить

en: Budget for %s
ru: Бюджет на %s

note: create window
en: Manage Budget
ru: Управление бюджетом

en: _Import CSV
ru: _Импортировать файл CSV

en: E_xport CSV
ru: Экспортировать CSV

en: Balance:
ru: Баланс:

en: is the same each month
ru: одинаковая каждый месяц

en: _Clear input
ru: Очистить ввод

en: is different per month
ru: разная каждый месяц

en: Options
ru: Параметры

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
ru: Принудительный мониторинг категории

en: Jan
ru: Янв

en: Feb
ru: Фев

en: Mar
ru: Мар

en: Apr
ru: Апр

en: May
ru: Май

en: Jun
ru: Июн

en: Jul
ru: Июл

en: Aug
ru: Авг

en: Sept
ru: Сен

en: Oct
ru: Окт

en: Nov
ru: Ноя

en: Dec
ru: Дек

en: Summary
ru: Итог

en: Totals
ru: Итоги

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
ru: Годовой
    итог

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
ru: Среднемесячный
    показатель

en: Monthly
ru: Каждый месяц

en: Add a category
ru: Добавить категорию

en: _Apply
ru: _Применить

en: Parent category
ru: Родительская категория

en: Category name
ru: Наименование категории

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
ru: Эта категория уже используется.
    Все операции, относящиеся к этой категории,
    будут отмечены как "без категории".

en: Merge categories
ru: Управление категориями

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
ru: Транзакция с категорией '%s' будет перемещена в категорию, выбранную ниже.

en: Target category
ru: Целевая категория

en: _Delete the category '%s'
ru: _Удалить категорию '%s'

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
ru: Вы уверены, что хотите очистить введенные данные для '%s'?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
ru: Добавить категорию

en: Remove category
ru: Удалить категорию

en: Merge
ru: Объединить

note: Clear Input
en: Clear input
ru: Очистить

note: TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for transaction
en: # txn
ru: # транз

note: TRANSLATORS: 'cfg' is abbrevation for configuration TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for configuration
en: # cfg
ru: # конф

en: Delete unused categories
ru: Удалить неиспользованные категории

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
ru: Вы уверены, что хотите безвозвратно
    удалить неиспользуемые категории?

en: Edit Category
ru: Изменить категорию

en: Change Type
ru: Изменить тип

en: _Income
ru: _Доходы

en: Propagate to _children
ru: Распространяется на _дочерние элементы

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ru: Невозможно переименовать категорию
    из '%s' в '%s',
    это имя уже используется.

en: Merge category '%s'
ru: Объединить категорию '%s'

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
ru: Операции, относящиеся к этой категории,
    будут перемещены в категорию, выбранную ниже.

en: Include _subcategories
ru: Включая подкатегории

en: Manage Categories
ru: Управление категориями

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
ru: Показать скрытые

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
ru: Показать частоту использования

en: _Delete unused
ru: _Удалить неиспользованное

en: Move/Merge
ru: Переместить/Объеденить

en: Show/Hide
ru: Показать/Скрыть

en: new category
ru: новая категория

en: new subcategory
ru: новая подкатегория

en: Base currency
ru: Основная валюта

en: Symbol
ru: Символ

en: Exchange rate
ru: Обменный курс

en: Last modified
ru: Последние изменения

en: Edit currency
ru: Изменить валюту

en: Currency
ru: Валюта

en: Format
ru: Формат

en: _Customize
ru: _Настроить

en: _Symbol:
ru: _Символ

en: Is pre_fix
ru: Префикс

en: _Decimal char:
ru: _Десятичный символ:

en: _Frac digits:
ru: _Знаков после запятой:

en: _Grouping char:
ru: _Символ разделения на группы:

en: Select base currency
ru: Выбрать основную валюту

en: Select currency
ru: Выбрать валюту

en: ISO Code
ru: Код ISO

en: Add a custom _currency
ru: Добавить свою _валюту

en: Update online error
ru: Ошибка обновления через Интернет

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
ru: Если вы удалите валюту, она будет навсегда потеряна

en: Change the base currency
ru: Сменить основную валюту

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
ru: Если вы продолжите, курсы других валют
    станут равны 0, не забудьте обновить их

en: Currencies
ru: Валюты

en: Update online
ru: Обновить по сети

en: Set as base
ru: Установить в качестве базы

en: File statistics
ru: Статистика файлов

en: Transaction
ru: Операция

note: header
en: Tag
ru: Метка

en: Upgrade
ru: Обновить

en: Select a base currency
ru: Выбрать основную валюту

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
ru: Запуск v5.1, HomeBank может работать с различными валютами.
    Если указанная ниже валюта неверна, выберите другую.

en: Currency:
ru: Валюта:

en: Export as QIF
ru: Экспортировать как QIF

en: Import from CSV
ru: Импорт из CSV

en: Open HomeBank file
ru: Открыть файл HomeBank

en: Open HomeBank backup file
ru: Открыть резервную копию HomeBank

en: Save HomeBank file as
ru: Сохранить файл HomeBank как

en: HomeBank files
ru: Файлы HomeBank

en: File backup
ru: Резервное копирование

en: All backups
ru: Все резервные копии

en: Save changes to the file before closing?
ru: Сохранить изменение в файл перед завершением работы?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
ru: Если вы не сохраните изменения, они будут утеряны.
    Колличество изменений: %d.

en: Close _without saving
ru: Закрыть _без сохранения

en: Export as _CSV
ru: Экспорт _CSV

en: Folder:
ru: Папка:

en: Pick a Folder
ru: Выберите папку

en: Filename:
ru: Имя файла:

en: Add Status column
ru: Добавить столбец состояния

en: Detail split lines
ru: Детализировать разделённые операции

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
ru: Файл не будет иметь формат HomeBank CSV, поскольку вы экспортируете
    из "Все транзакции" или выбрали какую-либо опцию.

en: Export as PDF
ru: Экспорт в PDF

en: Export as _PDF
ru: Экспортировать как_PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
ru: Homebank ориентирован на эко-ответственное поведение, 
    поэтому для печати выбран общепринятый цифровой формат: PDF.

en: Select action for target creation
ru: Выбор действия для создания цели

en: Create _New
ru: Создать _новый

en: Use _Selection
ru: Использовать _выбранное

en: Source transfer
ru: Перенос источника

note: target listview
en: Target association suggested
ru: Предлагаемая целевая ассоциация

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
ru: HomeBank обнаружил операции, которые, возможно, предназначены для внутренних переводов.

note: header
en: Text
ru: Текст

en: _Memo:
ru: _Заметка:

en: _Info:
ru: _Описание:

en: Case _sensitive
ru: С учетом _регистра

note: header
en: Type
ru: Шрифт

en: Transfer
ru: Перевод

en: _Use
ru: _Использовать

en: Amount/Text
ru: Сумма/Текст

en: Always show
ru: Показывать всегда

en: Void
ru: Недействительно

en: Added
ru: Добавлено

en: Edited
ru: Изменено

en: Due Date
ru: Срок оплаты

en: Next Payout
ru: Следующая оплата

en: In Advance
ru: Предоплата

en: File properties
ru: Свойства файла

en: Scheduled transactions
ru: Запланированные операции

en: Automatic post:
ru: Автоматическое сообщение:

en: of each
ru: раз(а) в

en: month
ru: месяц

en: Delete unused payee
ru: Удалить неиспользуемых плательщиков

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
ru: Вы уверены, что хотите навсегда 
    удалить неиспользуемых плательщиков

en: Edit Payee
ru: Изменить контрагента

en: Default Fill
ru: Заполнение по умолчанию

en: Pa_yment:
ru: Пл_атёж:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ru: Невозможно переименовать этого Получателя,
    из '%s' в '%s',
    это имя уже используется.

en: Merge payee '%s'
ru: Произвести слияние получателя платежа  '%s'

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
ru: Операции, относящиеся к этому получателю,
    будут перемещены получателю, выбранному ниже.

en: _Delete the payee '%s'
ru: Удалить получателя платежей '%s'

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
ru: Этот получатель уже используется. Все операции, 
    относящиеся к этому получателю, будут отмечены как "без получателя".

en: Manage Payees
ru: Управление Получателями

en: new payee
ru: новый получатель платежей

en: Interface
ru: Внешний вид

en: Locale
ru: Региональные настройки

en: Transactions
ru: Операции

en: Import/Export
ru: Импорт/Экспорт

en: Report
ru: Отчёт

en: Forecast
ru: Прогноз

en: Backup
ru: Резервное копирование

en: Folders
ru: Папки

en: System defaults
ru: По умолчанию

en: Icons only
ru: Только значки

en: Text only
ru: Только текст

en: Text under icons
ru: Текст под значками

en: Text beside icons
ru: Текст рядом со значками

en: Horizontal
ru: Горизонтальная

en: Vertical
ru: Вертикальная

en: Both
ru: В "клетку"

en: Tango light
ru: Светлая Tango

en: Tango medium
ru: Средняя Tango

en: Tango dark
ru: Темная Tango

en: m-d-y
ru: м-д-г

en: d-m-y
ru: д-м-г

en: y-m-d
ru: г-м-д

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Append to Info
ru: Добавить в Сведения

en: Append to Memo
ru: Добавить в Закладки

en: Append to Payee
ru: Добавить к получателю платежа

en: Tab
ru: Табуляция

en: Comma
ru: Запятая

en: Semicolon
ru: Точка с запятой

en: Space
ru: Пробел

en: System Language
ru: Как в системе

en: Choose a default HomeBank files folder
ru: Выбрать основную папку для файлов HomeBank

en: Choose a default HomeBank backup files folder
ru: Выберите папку для сохранения резервных копий по умолчанию

en: Choose a default import folder
ru: Выбрать основную папку для импорта

en: Choose a default export folder
ru: Выбрать основную папку для экспорта

en: General options
ru: Общие настройки

en: OFX/QFX options
ru: Настройки OFX/QFX

en: QIF options
ru: Настройки QIF

en: CSV options
ru: Настройки CSV

en: (transaction import only)
ru: (только для импорта транзакций)

en: Separator:
ru: Разделитель:

en: Initial filter
ru: Начальный фильтр

en: Charts options
ru: Настройки диаграмм

en: Color scheme:
ru: Цветовая схема:

en: Smaller legend _font
ru: Уменьшенный шрифт легенды

en: Statistics options
ru: Настройки статистики

en: Show by _amount
ru: Показать по _сумме

en: Show _rate column
ru: Показать столбец _курса

en: Show _details
ru: Показать подробности

en: Include _transfer
ru: Включить операции _перевода

en: Budget options
ru: Настройки бюджета

en: Enable _forecast
ru: Включить _прогноз

en: Month number:
ru: Номер месяца:

en: _Enable
ru: _Включить

note: row++;
en: _Preset:
ru: _Схема:

en: User interface
ru: Внешний вид программы

en: _Language:
ru: _Язык:

en: _Date display:
ru: Формат _даты:

en: _Format:
ru: _Формат:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
ru: %a - сокращенное название дня недели;
    %A - полное название дня недели;
    %b - сокращенное название месяца;
    %B - полное название месяца;
    %c - подробное представление даты и времени;
    %C - год, разделенный на 100 и усеченный до целого числа, как десятичное число [00-99];
    %d - день месяца в виде десятичного числа [01,31];
    %D - то же, что %m/%d/%y;
    %e - день месяца как десятичное число [1,31], одна цифра через пробел;
    %j - день года в виде десятичного числа [001,366];
    %m - месяц как десятичное число [01,12];
    %P - представление соответствующей даты;
    %y - год без века, как десятичное число [00,99];
    %Y - год с веком в качестве десятичного числа [2000,2099];

en: Fiscal year
ru: Отчетный год

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
ru: _Начинается:

en: Measurement units
ru: Единицы измерений

en: Use _miles for meter
ru: Использовать _мили вместо метров

en: Use _gallon for fuel
ru: Объём топлива в _галлонах

note: label = make_label_group(_("Transaction window"));
en: Transaction list
ru: Список транзакций

en: _Show future:
ru: _Показывать будущие на:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
ru: дней вперёд

en: Hide reconciled
ru: Скрыть согласованные

en: Always show remind
ru: Всегда показывать напоминания

en: Always show void
ru: Всегда показывать отмененные

en: Include remind into balance and report
ru: Включить напоминание в баланс и отчет

en: Lock reconciled for any changes
ru: Блокировать согласованные от любых изменений

en: Transaction dialog
ru: Окно транзакций

en: _Keep the last date when multiple add or inherit
ru: _Оставлять последнюю дату при многократном добавлении/наследовании

en: Transfer target date tolerance:
ru: Допустимая _погрешность даты перевода:

en: Sync transfer Status
ru: Состояние синхронизации

en: Enable _memo autocomplete with
ru: Включить _автозаполнение записей с:

en: rolling days
ru: скользящих дней

en: Show add confirmation text for 5s
ru: Показывать уведомление о _добавленной транзакции в течение 5 сек.

en: _Toolbar:
ru: _Панель инструментов:

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
ru: _Вид линовки:

en: Gtk settings
ru: Настройки GTK

en: Override
ru: Изменить

en: Font _size:
ru: _Размер шрифта:

en: Dark theme
ru: Темная тема

en: Amount colors
ru: Цвета чисел

en: Uses custom colors
ru: Использовать пользовательские цвета

en: _Expense:
ru: _Расход:

en: _Income:
ru: _Доход:

en: _Warning:
ru: _Предупреждение:

en: _Enable automatic backups
ru: Разрешить автоматическое резервное копирование

en: _Number of backups to keep:
ru: _Количество создаваемых копий:

en: Backup frequency is once a day
ru: Резервная копия создается один раз в день

en: _Wallets:
ru: _Кошельки:

en: _Backups:
ru: Резервные копии:

en: Exchange files
ru: Обмен файлами

en: _Import:
ru: _Импорт:

en: _Export:
ru: _Экспорт:

en: Program start
ru: Запуск программы

en: Show splash screen
ru: Показать экранную заставку

en: Load last opened file
ru: Загрузить последний открытый файл

en: Post pending scheduled transactions
ru: Записать ожидающие запланированные операции

en: Update currencies online
ru: Обновить курсы валют

en: Main window reports
ru: Отчёт в главном окне

note: removed 5.7 label = make_label(_("_Range:"), 0, 0.5); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
ru: Максимум _элементов:

en: Reset All Preferences
ru: Сбросить все настройки

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
ru: Вы действительно хотите сбросить все настройки к исходным значениям?

en: Preferences
ru: Настройки

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
ru: Вам придется перезагрузить HomeBank 
    чтобы изменение языка вступило в силу.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
ru: Папка для резервных копий изменена,
    Вам может понадобиться скопировать файлы '.bak' в новую папку.

en: Transaction splits
ru: Разделение операции

en: Delete all
ru: Удалить все

en: Apply
ru: Применить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Transaction amount:
ru: Сумма операции:

en: Unassigned:
ru: Не распределено:

en: Sum of splits:
ru: Сумма частей:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
ru: Предупреждение: сумма частей и тип операции не совпадают

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
ru: Предупреждение: сумма частей и сумма операции не совпадают

en: Edit Tag
ru: Изменить метку

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ru: Не удалось переименовать метку
    из "%s " в "%s",
    т. к. это имя уже существует.

en: Merge tag '%s'
ru: Объеденить метки '%s'

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
ru: Транзакции с этой меткой будут привязаны
    к метке, выьранной ниже.

en: _Delete the tag '%s'
ru: _Удалить метку '%s'

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
ru: Метка используется. Она будет удалена из всех транзакций.

en: Manage Tags
ru: Управление метками

en: new tag
ru: новая метка

en: A_ccount:
ru: _Счет:

en: Transaction of %s created.
ru: Транзакция %s создана.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
ru: Вы хотите прервать передачу данных?
    
    Это отменит получаемую транзакцию.

en: _Break
ru: _Разрыв

en: Show _scheduled
ru: Показать _запланированные

en: Show _all accounts
ru: Показать _все счета

en: Use a template
ru: Использовать шаблон

en: Add & _Keep
ru: Добавить и _Оставить

en: Add transaction
ru: Добавить операцию

en: Add template
ru: Добавить шаблон

en: Inherit transaction
ru: Скопировать операцию

en: Inherit template
ru: Скопировать шаблон

en: Edit transaction
ru: Изменить транзакцию

en: Edit template
ru: Редактировать шаблон

en: _Date:
ru: _Дата:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
ru: - Напишите: д, д/м, м/д или полную дату
    - Клавишами стрелок+ ctrl или shift
    - Оставить пустой для текущей даты

en: No rate available to auto fill
ru: Нет тарифа для автоматического заполнения

en: T_o:
ru: П_о:

en: Book _2
ru: Книга _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
ru: - Начните набирать буквы для автозаполнения
    - Введите новый текст для создания записи

en: Cate_gory:
ru: Кате_гория:

en: M_emo:
ru: Зам_етка:

en: _Tags:
ru: _Метки:

en: Warning: amount and category sign don't match
ru: Внимание: количество и знак категории не соответствуют

en: Multiple edit transactions
ru: Редактирование нескольких операций

en: Type as
    transfer
ru: Тип
    Перевод

en: Time
ru: Время

en: Year
ru: Год

en: Day
ru: День

en: Week
ru: Неделя

en: Fortnight
ru: Две недели

en: Quarter
ru: Квартал

en: Half Year
ru: Полугодие

en: Trend
ru: Тренд

en: Include
ru: Включить

en: Exclude
ru: Исключить

en: (no type)
ru: (нет типа)

en: Bank
ru: Банк

en: Cash
ru: Наличные

en: Asset
ru: Активы

en: Credit card
ru: Кредитная карта

en: Liability
ru: Задолженность

en: Checking
ru: Проверяется

en: Savings
ru: Сбережения

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Last Week
ru: Прошлая неделя

en: This Week
ru: Текущая неделя

en: Next Week
ru: Следующая неделя

en: Last Fortnight
ru: Последние две недели

en: This Fortnight
ru: Текущие две недели

en: Next Fortnight
ru: Следующие две недели

en: Last Month
ru: Прошлый месяц

en: This Month
ru: Текущий месяц

en: Next Month
ru: Следующий месяц

en: Last Quarter
ru: Последний квартал

en: This Quarter
ru: Текущий квартал

en: Next Quarter
ru: Следующий квартал

en: Last Year
ru: Прошлый год

en: This Year
ru: Текущий год

en: Next Year
ru: Следующий год

en: Last 30 Days
ru: За последние 30 дней

en: Last 60 Days
ru: За последние 60 дней

en: Last 90 Days
ru: За последние 90 дней

en: Last 12 Months
ru: За последние 12 месяцев

en: 30 Days Around
ru: 30 дней вокруг

en: All Date
ru: Всё время

en: Last 6 Months
ru: Последние 6 месяцев

note: 5.7 added back
en: Custom
ru: Вручную

en: This month
ru: Текущий месяц

en: Next month
ru: Следующий месяц

en: Next 30 days
ru: Следующие 30 дней

en: Next 60 days
ru: Следующие 60 дней

en: Next 90 days
ru: Следующие 90 дней

en: Maximum Post Date
ru: Максимальный срок размещения

en: Possible
ru: Возможно

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

note: added 5.6
en: Skip
ru: Пропустить

en: Exp. & Inc.
ru: Расход и доход

en: Any Type
ru: Любой тип

en: Any Status
ru: Любой статус

en: Uncleared
ru: Не оплачено:

en: Unreconciled
ru: Не сверенные

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Mon
ru: Пн

en: Tue
ru: Вт

en: Wed
ru: Ср

en: Thu
ru: Чт

en: Fri
ru: Пт

en: Sat
ru: Сб

en: Sun
ru: Вс

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Sep
ru: Сен

en: Search...
ru: Найти…

en: Check
ru: Чек

en: Bank Transfer
ru: Банковский перевод

en: Debit card
ru: Дебетовая карта

en: Standing order
ru: Регулярный платеж

en: Electronic payment
ru: Электронный платеж

en: Deposit
ru: Депозит

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
ru: FI гонорар

en: Direct Debit
ru: Прямой дебет
