homebank - en to sv translation catalogue (758 entries)

en: Personal finance
sv: Privatekonomi

en: Free, easy, personal accounting for everyone
sv: Gratis, enkel, personlig bokföring för alla

en: finance;accounting;budget;personal;money;
sv: finanser;bokföring;budget;personlig;pengar;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
sv: HomeBank är en fri programvara (som i "yttrandefrihet" och även som i "gratis öl") som hjälper dig att hantera din personliga bokföring.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
sv: Det är konstruerat för att vara enkelt att använda och för att kunna analysera din privatekonomi i detalj med kraftfulla filter och vackra grafer.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
sv: Om du letar efter ett helt gratis och enkelt sätt att hantera din privata bokföring så är HomeBank programmet du borde välja.

en: All transactions
sv: Alla transaktioner

en: There is %d group of similar transactions
sv: Det finns %d-grupp av likartade transaktioner

en: No similar transaction were found !
sv: Ingen liknande transaktion hittades !

en: Check internal transfer result
sv: Kontrollera interna överföringsresultat

en: No inconsistency found !
sv: Ingen inkonsekvens hittades !

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
sv: Inkonsekvens konstaterades: %d
    vill du granska och rätta?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
sv: Varje transaktionsbelopp delas upp med %.6f.

en: _Convert
sv: _Konvertera

en: No transaction changed
sv: Ingen transaktion ändrad

en: transaction changed: %d
sv: transaktion ändrad: %d

en: Automatic assignment result
sv: Automatiskt uppdragsresultat

en: _Create
sv: _Skapa

en: Create Assignment
sv: Skapa uppdrag

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Are you sure you want to change the status to None?
sv: Är du säker på att du vill ändra status till Ingen?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
sv: Några transaktioner i ditt urval är redan avstämda.

en: _Change
sv: _Ändra

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
sv: Är du säker på att du vill växla status Avstämda?

en: _Toggle
sv: _Växla

en: %d transactions
sv: %d transaktioner

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
sv: %d transaktioner, %d valda, medel: %s, summa: %s (%s -%s)

en: Locked. Click to unlock
sv: Låst, klicka för att låsa upp

en: Unlocked. Click to lock
sv: Olåst, klicka för att låsa

en: _Add...
sv: _Lägg till

en: _Inherit...
sv: _Ärv...

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _Multiple Edit...
sv: _Redigera flera...

en: _None
sv: _Inget

en: _Cleared
sv: _Rensat

en: _Reconciled
sv: _Avstämda

en: View _Split
sv: Vida _delning

en: Create template...
sv: Skapa mall...

en: Create assignment...
sv: Skapa uppdrag...

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: _Up
sv: _Upp

en: _Down
sv: _Ner

en: A_ccount
sv: K_onto

en: Export QIF...
sv: Exportera QIF...

en: Export CSV...
sv: Exportera CSV...

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: _Close
sv: _Stäng

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
sv: _Redigera

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste (today)
sv: Klistra in (idag)

en: Transacti_on
sv: Transakti_on

en: _Find
sv: _Hitta

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: Mark duplicate...
sv: Markera dubbletter...

en: Check internal transfer
sv: Kontollera intern överföring

en: Auto. assignments
sv: Automatiska uppdrag

en: Convert to Euro...
sv: Konvertera till Euro...

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a new transaction
sv: Lägg till ny transaktion

en: Inherit
sv: Ärv

en: Inherit from the active transaction
sv: Ärv från denna transaktion

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
sv: Redigera

en: Edit the active transaction
sv: Redigera aktiva transaktionen

note: Cleared
en: Cleared
sv: Rensad

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
sv: Växla rensat för vald(a) transaktion(er)

note: Reconciled
en: Reconciled
sv: Avstämd

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
sv: Växla avstämda för vald(a) transaktion(er)

en: Edit Multiple
sv: Redigera flera

en: Edit multiple transaction
sv: Redigera flera transaktioner

en: Create template
sv: Skapa mall

en: Delete
sv: Radera

en: Delete selected transaction(s)
sv: Ta bort vald(a) transaktion(er)

en: Up
sv: Upp

en: Move transaction up
sv: Flytta transaktionen upp

en: Down
sv: Ner

en: Move transaction down
sv: Flytta transaktionen ner

en: (closed)
sv: (stängd)

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
sv: Uppdate_ra

en: _Range:
sv: _Urval:

en: _Type:
sv: _Typ:

en: Open the list filter
sv: Öppna listfiltret

en: Refresh results
sv: Uppdatera resultat

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
sv: Åte_rställ

en: Print
sv: Skriv ut

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
sv: Euro _mindre enhet

note: account name
en: Reconciled:
sv: Avstämd:

en: Today:
sv: Idag:

en: Future:
sv: Framtid:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
sv: Återställ osparade ändringar till fil "%s"?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
sv: - Ändringar som gjorts i filen kommer permanent att gå förlorade
    - Fil kommer att återgå till den senaste sparade versionen (.xhb~)

en: _Revert
sv: _Återgå

en: Are you sure you want to anonymize the file?
sv: Är du säker på att du vill anonymisera filen?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
sv: Förfarande kommer anonymisera all text, 
    som "konto x", "betalningsmottagare y", "memo z", ...

en: _Anonymize
sv: _Anonymisera

en: Welcome to HomeBank
sv: Välkommen till HomeBank

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
sv: Öppna _senast öppnade fil

en: Create a _new file
sv: Skapa en _ny fil

en: _Open an existing file
sv: _Öppna en befintlig fil

en: Open the _example file
sv: Öppna _exempelfilen

en: Read HomeBank _Manual
sv: Läsa HomeBank-_handboken

en: Configure _preferences
sv: Konfigurera _inställningarna

en: Show this window next time
sv: Visa det här fönstret nästa gång

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
sv: Du håller på att öppna säkerhetskopian "%s".
    
    Är du säker på att du vill göra det här?

en: Open the backup file?
sv: Öppna säkerhetskopian?

en: _Open backup
sv: _Öppna säkerhetskopia

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
sv: Kunde inte öppna "%s", filen finns inte.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: I/O error for file '%s'.
sv: I/O fel för fil "%s".

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
sv: Filen "%s" är inte en giltig HomeBank-fil.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
sv: Filen "%s" sparades med en nyare version av HomeBank
    och kan inte öppnas av den aktuella versionen.

en: File error
sv: Filfel

en: The file has been modified since reading it.
sv: Filen har ändrats sedan den lästes.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
sv: Om du sparar den kan alla externa ändringar gå förlorade. Spara den ändå?

en: S_ave Anyway
sv: Spara än_då

en: Clear
sv: Rensa

en: _File
sv: _Arkiv

en: _New
sv: _Ny

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: Open _Recent
sv: Öppna _senaste

en: _Save
sv: _Spara

en: Save _As...
sv: Sp_ara som...

en: Import...
sv: Importera...

en: Export as QIF...
sv: Exportera som QIF...

en: Revert
sv: Återgå

en: Restore backup
sv: Återställ säkerhetskopia

en: Properties...
sv: Egenskaper...

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: _View
sv: _Visa

en: _Toolbar
sv: _Verktygsfält

en: _Bottom Lists
sv: _Bottenlistor

en: Euro minor
sv: Euro mindre enhet

en: _Manage
sv: _Hantera

en: Acc_ounts...
sv: _Konton...

en: _Payees...
sv: _Betalningsmottagare...

en: Categories...
sv: Kategorier...

en: Scheduled/Template...
sv: Schema/mall...

en: Budget (table view)...
sv: Budget (visa som tabell)

en: Assignments...
sv: Uppdrag...

en: Currencies...
sv: Valutor...

en: Tags...
sv: Taggar...

en: _Transactions
sv: _Transaktioner

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Show...
sv: Visa...

en: Show all...
sv: Visa alla...

en: Set scheduler...
sv: Ange schemaläggare...

en: Post scheduled
sv: Posten schemalagd

en: _Reports
sv: _Rapporter

en: _Statistics...
sv: _Statistik...

en: _Trend Time...
sv: _Trendtid...

en: _Balance...
sv: _Saldo...

en: _Vehicle cost...
sv: _Fordonskostnad...

en: Show welcome dialog...
sv: Visa välkomstdialog...

en: File statistics...
sv: Filstatistik...

en: Anonymize...
sv: Anonymisera...

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Get Help Online...
sv: Få hjälp på nätet...

en: Check for updates...
sv: Sök efter uppdateringar...

en: Release Notes
sv: Versionsinformation

en: Report a Problem...
sv: Rapportera ett problem...

en: Translate this Application...
sv: Översätt detta program...

en: _About
sv: _Om

en: New
sv: Ny

en: Create a new file
sv: Skapa en ny fil

en: Open
sv: Öppna

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a recently used file
sv: Öppna en nyligen använd fil

en: Save
sv: Spara

en: Save the current file
sv: Spara den aktuella filen

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
sv: Konto

en: Manage the accounts
sv: Hantera kontona

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
sv: Betalningsmottagare

en: Manage the payees
sv: Hantera betalningsmottagarna

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
sv: Kategori

en: Manage the categories
sv: Hantera kategorierna

en: Scheduled/Template
sv: Schemalagd/Mall

en: Manage the scheduled/template transactions
sv: Hantera de schemalagda/malltransaktionerna

en: Manage the budget
sv: Hantera budgeten

en: Assignment
sv: Uppdrag

en: Manage the automatic assignments
sv: Hantera de automatiska uppdragen

en: Show
sv: Visa

en: Shows selected account transactions
sv: Visar transaktioner för valt konto

en: Add transactions
sv: Lägg till transaktioner

en: Statistics
sv: Statistik

en: Open the Statistics report
sv: Öppna statistikrapport

en: Trend time
sv: Trendtid

en: Open the Trend Time report
sv: Öppna trendtidsrapport

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
sv: Saldo

en: Open the Balance report
sv: Öppna saldorapport

en: Open the Budget report
sv: Öppna budgetrapport

en: Vehicle cost
sv: Fordonskostnad

en: Open the Vehicle cost report
sv: Öppna rapport för fordonskostnad

en: Help
sv: Hjälp

en: Donate
sv: Donera

en: Donate to HomeBank project
sv: Donera till HomeBank-projektet

en: Scheduled
sv: Schemalagda

note: Future
en: Future
sv: Framtida

en: Remind
sv: Påminnelser

en: _Today
sv: _Idag

en: (no memo)
sv: (ingen anteckning)

en: (no category)
sv: (ingen kategori)

en: invalid CSV format
sv: ogiltigt CSV-format

en: Unknown
sv: Okänd

en: (no payee)
sv: (ingen betalningsmottagare)

en: (no group)
sv: (ingen grupp)

en: Output version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: [FILE]
sv: [FIL]

en: Browser error.
sv: Bläddrarfel.

en: Could not display the URL '%s'
sv: Det gick inte att visa webbadressen "%s"

en: HomeBank options
sv: HomeBank-alternativ

en: (no institution)
sv: (ingen institution)

en: Your accounts
sv: Dina konton

en: Show all
sv: Visa alla

en: Expand all
sv: Expandera alla

en: Collapse all
sv: Dölj alla

en: No transaction to add
sv: Inga transaktioner att lägga till

en: transaction added: %d
sv: transaktioner tillagda: %d

en: Check scheduled transactions result
sv: Kontrollera schemalagda transaktionsresultat

en: maximum post date
sv: maximalt inläggsdatum

note: column: Total
en: Total
sv: Summa

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: Edit & P_ost
sv: Redigera & lägg upp

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
sv: _Posta

en: Other
sv: Annat

en: imported account
sv: importerat konto

en: Grand total
sv: Stor summa

en: last reconciled
sv: senast avstämd

en: until overdraft
sv: fram till kassakredit

en: before maximum
sv: före maximum

en: Accounts
sv: Konton

note: Today
en: Today
sv: Idag

en: - split -
sv: - delad -

en: - this needs a category -
sv: - det behövs en kategori -

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
sv: Datum

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
sv: Anteckning

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
sv: Belopp

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
sv: Taggar

en: Match
sv: Matcha

note: column: Expense
en: Expense
sv: Utgift

note: column: Income
en: Income
sv: Inkomst

note: column: Result
en: Result
sv: Resultat

en: Average
sv: Medelvärde

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
sv: Försenade

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
sv: Fortfarande

en: Next date
sv: Nästa datum

en: List
sv: Lista

en: View results as list
sv: Visa resultat som lista

en: Line
sv: Linje

en: View results as lines
sv: Visa resultat som linjer

en: Detail
sv: Detalj

en: Toggle detail
sv: Växla detaljer

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Balance report
sv: Saldorapport

en: Display
sv: Visa

en: Inter_val:
sv: Inter_vall:

en: Show empty line
sv: Visa tom rad

en: _Zoom X:
sv: _Zooma X:

en: Date filter
sv: Datumfilter

en: _From:
sv: _Från:

en: _To:
sv: _Till:

en: Account filter
sv: Kontofilter

en: Select:
sv: Välj:

en: All
sv: Alla

en: None
sv: Ingen

en: Invert
sv: Invertera

note: column: Expense
en: Spent
sv: Spenderat

en: Month
sv: Månad

en:  over
sv:  över

en:  left
sv:  kvar

en: Stack
sv: Stapla

en: View results as stack bars
sv: Visa resultat som stapelstänger

note: gtk_widget_set_halign (menu, GTK_ALIGN_END);
en: _Result to clipboard
sv: _Resultat till urklipp

en: _Result to CSV
sv: _Resultat till CSV

en: _Detail to clipboard
sv: _Detail till urklipp

en: _Detail to CSV
sv: _Detalj till CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
sv: Inget konto definieras som en del av budgeten.

en: You should include some accounts from the account dialog.
sv: Du bör inkludera några konton från kontodialogen.

en: Budget report
sv: Budgetrapport

en: Mode:
sv: Läge:

en: Only out of budget
sv: Endast utanför budgeten

en: Result:
sv: Resultat:

en: Spent:
sv: Spenderat:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
sv: %s per %s

en: Too much columns to display
sv: För många kolumner att visa

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
sv: Välj ett större intervall och / eller ett smalare datumspan

en: Column
sv: Kolumn

en: View results as column
sv: Visa resultatet som kolumner

en: Donut
sv: Munk

en: View results as donut
sv: Visa resultat som munk

en: View results as stack
sv: Visa resultat som stack

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: Toggle legend
sv: Växla förklaring

en: Toggle rate
sv: Växla ränta

en: Filter
sv: Filtrera

en: Edit filter
sv: Redigera filter

en: Statistics Report
sv: Statistikrapport

en: _View by:
sv: _Visa efter:

en: Sort by _amount
sv: Sortera efter _belopp

en: Compare Exp. & Inc.
sv: Jämför kostnad & inkomst

en: Total:
sv: Summa:

en: Income:
sv: Inkomst:

en: Expense:
sv: Utgift:

en: Average: %s
sv: Genomsnitt: %s

en: Trend Time Report
sv: Trend rapport

en: _Cumulate
sv: _Kumulativ

en: Time slice
sv: Tidssnitt

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
sv: Mätare

note: column: Fuel load
en: Fuel
sv: Bränsle

note: column: Price by unit
en: Price
sv: Pris

note: column: Distance done
en: Dist.
sv: Distans

en: Export
sv: Exportera

en: Export as CSV
sv: Exportera som CSV

en: Vehicle cost report
sv: Rapport för Fordonskostnad

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
sv: _Kategori:

en: Meter:
sv: Mätare:

en: Consumption:
sv: Konsumtion:

en: Fuel cost:
sv: Bränslekostnad:

en: Other cost:
sv: Andra kostnader:

en: Total cost:
sv: Totalkostnad:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
sv: (inget)

en: Visible
sv: Synlig

en: Account name
sv: Kontonamn

en: Error
sv: Fel

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
sv: Kan inte lägga till ett konto "%s",
    detta namn finns redan.

en: Cannot delete account '%s'
sv: Kan inte ta bort konto "%s"

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s" permanent?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
sv: Om du ta bort ett konto kommer det att försvinna permanent.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
sv: Kan inte byta namn på detta konto
    från "%s" till "%s"
    namnet finns redan.

en: Manage Accounts
sv: Hantera konton

en: Rename
sv: Döp om

en: General
sv: Allmänt

en: _Group:
sv: _Grupp:

en: _Institution:
sv: _Institut:

en: N_umber:
sv: N_ummer:

en: Start _balance:
sv: Start_saldo:

en: _Currency:
sv: _Valuta:

en: this account was _closed
sv: detta konto har _stängts

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Automation
sv: Automatisering

en: Default _Template:
sv: Standard_mall:

en: Report exclusion
sv: Rapportera utelämning

en: exclude from account _summary
sv: utelämna från konto_sammandrag

en: exclude from the _budget
sv: utelämna från _budgeten

en: exclude from any _reports
sv: utelämna från alla _rapporter

en: Misc.
sv: Diverse

en: Current check number
sv: Aktuellt kontrollnummer

en: Checkbook _1:
sv: Kontrollbok _1:

en: Checkbook _2:
sv: Kontrollbok _2:

en: Balance limits
sv: Saldogränser

en: _Overdraft at:
sv: _Övertrassering på:

en: Max_imum:
sv: Max_imalt:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort en schemalagd/mall kommer den att gå permanent förlorad.

en: Next _date:
sv: Nästa _datum:

en: Ever_y:
sv: Varj_e:

en: More options
sv: Fler alternativ

en: Week end:
sv: Veckoslut:

en: _Stop after:
sv: _Sluta efter:

en: posts
sv: poster

en: Manage scheduled/template transactions
sv: Hantera schemalagda-/malltransaktioner

en: Template
sv: Mall

en: _Schedule
sv: _Schema

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: If empty
sv: Om tom

en: Overwrite
sv: Skriv över

note: column : Search
en: Search
sv: Sök

note: column : Notes
en: Notes
sv: Noteringar

en: This search text already exists at position %d
sv: Denna söktext finns redan på position %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Condition
sv: Villkor

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
sv: _Sök:

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: _In:
sv: _I:

note: gtk_box_pack_start(GTK_BOX(bbox), widget, FALSE, FALSE, 0);
en: Amou_nt:
sv: Män_gd:

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
sv: Tilldelningar

en: _Payee:
sv: _Betalningsmottagare:

en: Pay_ment:
sv: Betal_ning:

en: (rule %d)
sv: (regel %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort en uppgift kommer den att gå förlorad permanent.

en: Manage Assignments
sv: Hantera uppdrag

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
sv: Den här assistenten hjälper dig att ställa in en minsta konfiguration
    för en ny HomeBank-fil.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
sv: Alla element du ställer in här kan ändras senare om det behövs.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
sv: Inga ändringar kommer att göras förrän du klickar på "Tillämpa"
    i slutet av denna assistent.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
sv: HomeBank kommer att visa en titel för huvudfönstret, 
    det kan vara en valfri etikett eller ditt namn.

en: _Title:
sv: _Titel:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
sv: HomeBank stöder flera valutor. Basvalutan är
    standard för nya konton och rapporter.

en: Base:
sv: Bas:

en: Setup additional currencies
sv: Ställ in ytterligare valutor

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Not found
sv: Inte hittad

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
sv: Homebank kan på förhand fylla i kategorierna för ditt språk
    om en CSV-fil är tillgänglig och tillhandahålls av diskussionsgruppen.

en: Setup categories for my language
sv: Ställ in kategorier för mitt språk

en: Preset file:
sv: Förinställd fil:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
sv: HomeBank gör det möjligt att importera dina konton från hämtade
    finansiella institutionsfiler eller så kan du skapa ditt konto manuellt.

en: Create my first account
sv: Skapa mitt första konto

en: _Name:
sv: _Namn:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
sv: Detta är en bekräftelsesida,
    
    tryck på "Tillämpa" för att tillämpa ändringar

en: Start File Setup
sv: Starta filinställning

en: File Options
sv: Filalternativ

en: Choose Currencies
sv: Välj valutor

en: Choose Categories
sv: Välj kategorier

en: Create Account
sv: Skapa konto

en: Finish File Setup
sv: Slutför filinställning

en: <New account (global)>
sv: <Nytt konto (globalt)>

en: <New account>
sv: <Nytt konto>

en: <Skip this account>
sv: <Hoppa över det här kontot>

en: Valid
sv: Giltig

en: Name
sv: Namn

en: _Open
sv: _Öppna

en: Known files
sv: Kända filer

en: QIF files
sv: QIF-filer

en: OFX/QFX files
sv: OFX-/QFX-filer

en: CSV files
sv: CSV-filer

en: All files
sv: Alla filer

en: new global account
sv: nytt globalt konto

en: new account
sv: nytt konto

en: skipped
sv: hoppade över

en: , %d of %d transactions
sv: , %d av %d transaktioner

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
sv: %d transaktion(er), %d liknande, %d befintliga, %d valda

en: %d transaction(s), %d selected
sv: %d transaktion(er), %d valda

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
sv: Vissa datum kan inte konverteras. Vänligen försök att ändra datumordningen för att fortsätta.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
sv: Importera <b>%s</b> in_to:

en: this file
sv: denna fil

en: this account
sv: detta konto

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
sv: Namn: %s
    Nummer: %s
    Fil: %s
    Kodning: %s

en: Import transactions from bank or credit card
sv: Importera transaktioner från bank eller kreditkort

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
sv: Med denna assistent kommer du att guidas genom processen att importera en eller flera
    hämtade påståenden från din bank eller ditt kreditkort, i följande format:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
sv: <b>Rekommendras:</b> .OFX eller .QFX
    <i>(Ibland kallad Money™ eller Quicken™)</i>
    <b>Stöder:</b> .QIF
    <i>(Vanlig Quicken™-fil)</i>
    <b>Endast avancerade användare:</b> .CSV
    <i>(formatet är specifikt för HomeBank, se dokumentationen)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
sv: Inga ändringar kommer att göras tills du klickar på "Tillämpa" i slutet av den här assistenten.

en: Don't show this again
sv: Visa inte detta igen

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
sv: Dra och släpp en eller flera filer för att importera dem.
    Du kan också använda lägg till/ta bort knapparna på listan.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
sv: Det finns för mycket konto i filerna du väljer,
    använd bakåtknappen för att välja mindre filer.

en: Target account identification by name or number failed.
sv: Målkodsidentifiering av namn eller nummer misslyckades.

en: Date order:
sv: Datumordning:

en: _Import memos
sv: _Importera anteckningar

en: _Swap memos with payees
sv: _Byt anteckningar med betalningsmottagare

en: OFX _Name:
sv: OFX-_namn:

en: OFX _Memo:
sv: OFX-_anteckning:

en: _Toggle amount
sv: _Växla belopp

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
sv: Liknande transaktion i målkontot (eventuell dubblett)

en: Date _gap:
sv: Datum_lucka:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
sv: dagar

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
sv: Matchningen har utförts i följande ordning: efter konto, belopp och datum.
    En datumtolerans på 0 dagar innebär en exakt matchning

en: Run automation
sv: Kör automatisering

en: 1) Enrich with _payee default
sv: 1) Berika med betalningsmottagarens standard

en: 2) Run automatic _assigment rules
sv: 2) Kör automatiska _uppdragsregler

en: Click "Apply" to update your accounts.
sv: Klicka på "Tillämpa" för att uppdatera dina konton.

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Select file(s)
sv: Välj fil(er)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
sv: Importera

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: File format error
sv: Filformatsfel

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
sv: CSV-filen måste innehålla exakt antal kolumner,
    separerad av ett semikolon, se hjälpen för mer detaljer.

en: Are you sure you want to clear input?
sv: Är du säker på att du vill rensa inmatning?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
sv: Om du fortsätter kommer varje belopp att ställas till 0.

en: _Clear
sv: _Rensa

en: Budget for %s
sv: Budget för %s

note: create window
en: Manage Budget
sv: Hantera budget

en: _Import CSV
sv: _Importera CSV

en: E_xport CSV
sv: E_xportera CSV

en: Balance:
sv: Saldo:

en: is the same each month
sv: är samma varje månad

en: _Clear input
sv: _Rensa inmatning

en: is different per month
sv: är olika per månad

en: Options
sv: Alternativ

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
sv: _Tvinga övervakning av denna kategori

en: May
sv: Maj

en: Oct
sv: Okt

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Totals
sv: Totalt

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Add a category
sv: Lägg till en kategori

en: _Apply
sv: Tillämp_a

en: Parent category
sv: Föregående kategori

en: Category name
sv: Kategorinamn

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
sv: Denna kategori används.
    Alla transaktioner som använder den kategorin kommer att ställas in som (ingen kategori)

en: Merge categories
sv: Foga samman kategorier

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
sv: Transaktioner i kategorin '%s', kommer att flyttas till kategorin som väljs nedan.

en: Target category
sv: Målkategori

en: _Delete the category '%s'
sv: Ra_dera kategorin "%s"

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
sv: Är du säker på att du vill rensa inmatningar för "%s"?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Remove category
sv: Ta bort kategori

en: Merge
sv: Slå samman

note: Clear Input
en: Clear input
sv: Rensa inmatning

en: Delete unused categories
sv: Ta bort oanvända kategorier

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
sv: Är du säker på att du vill permanent
    ta bort oanvända kategorier?

en: _Income
sv: _Inkomst

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
sv: Kan inte byta namn på den här kategorin,
    från "%s" till "%s",
    detta namn finns redan.

en: Merge category '%s'
sv: Slå samman kategori "%s"

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
sv: Transaktioner i denna kategori kommer
    att flyttas till den nedan valda kategorin.

en: Include _subcategories
sv: Inkludera _underkategorier

en: Manage Categories
sv: Hantera kategorier

en: _Delete unused
sv: _Ta bort oanvända

en: Move/Merge
sv: Flytta/Foga samman

en: new category
sv: ny kategori

en: new subcategory
sv: ny underkategori

en: Base currency
sv: Basvaluta

en: Exchange rate
sv: Växelkurs

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Edit currency
sv: Redigera valuta

en: Currency
sv: Valuta

en: _Customize
sv: _Anpassa

en: Is pre_fix
sv: Är pre_fix

en: _Decimal char:
sv: _Decimaltecken:

en: _Frac digits:
sv: _Bråkdelssiffror:

en: _Grouping char:
sv: _Grupperingstecken:

en: Select base currency
sv: Välj basvaluta

en: Select currency
sv: Välj valuta

en: ISO Code
sv: ISO-kod

en: Add a custom _currency
sv: Lägg till en anpassad _valuta

en: Update online error
sv: Uppdatering fel på nätet

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort en valuta förloras den permanent.

en: Change the base currency
sv: Ändra basvalutan

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
sv: Om du fortsätter, kommer omräkningskurs på andra 
    valutor att ställas till 0, glöm inte att uppdatera den

en: Currencies
sv: Valutor

en: Update online
sv: Uppdatera på nätet

en: Set as base
sv: Ange som bas

en: File statistics
sv: Filstatistik

en: Transaction
sv: Transaktion

note: header
en: Tag
sv: Etikett

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Select a base currency
sv: Välj en basvaluta

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
sv: Från och med v5.1 kan HomeBank hantera flera valutor
    om valutan nedan inte är korrekt, vänligen ändra den:

en: Currency:
sv: Valuta:

en: Export as QIF
sv: Exportera som QIF

en: Import from CSV
sv: Importera från CSV

en: Open HomeBank file
sv: Öppna HomeBank-fil

en: Open HomeBank backup file
sv: Öppna Homebank-säkerhetskopian

en: Save HomeBank file as
sv: Spara HomeBank-fil som

en: HomeBank files
sv: HomeBank-filer

en: File backup
sv: Säkerhetskopiering av filer

en: All backups
sv: Alla säkerhetskopior

en: Save changes to the file before closing?
sv: Spara ändringar till filen innan den stängs?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
sv: Om du inte sparar kommer förändringar du gjort gå förlorade.
    Antal förändringar: %d.

en: Close _without saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Export as _CSV
sv: Exportera som _CSV

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Pick a Folder
sv: Välj en mapp

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Add Status column
sv: Lägg till statuskolumn

en: Detail split lines
sv: Detaljdelade linjer

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
sv: Filen kommer inte att vara i HomeBank CSV-format, eftersom du exporterar
    från "Alla transaktioner", eller så har du valt ett alternativ.

en: Export as PDF
sv: Exportera som PDF

en: Export as _PDF
sv: Exportera som _PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
sv: Med HomeBank är utskrift orienterad mot en miljöansvarig
    attityd till det mest utbredda digitala formatet: PDF-format.

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
sv: HomeBank har funnit en viss transaktion som kan vara den tillhörande transaktionen för intern överföring.

en: _Memo:
sv: _Anteckning:

en: Case _sensitive
sv: Skiftläges_känslig

en: Transfer
sv: Överföring

en: Void
sv: Ogiltig

en: File properties
sv: Filegenskaper

en: Scheduled transactions
sv: Schemalagda transaktioner

en: Delete unused payee
sv: Ta bort oanvänd betalningsmottagare

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
sv: Är du säker på att du vill
    ta bort oanvänd betalningsmottagare permanent?

en: Pa_yment:
sv: Be_talning:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
sv: Kan inte byta namn på denna betalningsmottagare,
    från "%s" till "%s",
    detta namn finns redan.

en: Merge payee '%s'
sv: Slå samman betalningsmottagare "%s"

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
sv: Transaktioner tilldelade denna betalningsmottagare,
    kommer att flyttas till den betalningsmottagare som valts nedan.

en: _Delete the payee '%s'
sv: _Ta bort betalningsmottagaren "%s"

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
sv: Denna betalningsmottagare används.
    Varje transaktion med den betalningsmottagaren kommer att ställas till (ingen betalningsmottagare)

en: Manage Payees
sv: Hantera betalningsmottagare

en: new payee
sv: ny betalningsmottagare

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Locale
sv: Språk

en: Transactions
sv: Transaktioner

en: Import/Export
sv: Importera/exportera

en: Report
sv: Rapport

en: Backup
sv: Säkerhetskopia

en: Folders
sv: Mappar

en: System defaults
sv: Systemets standardvärden

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: Text only
sv: Endast text

en: Text under icons
sv: Text under ikoner

en: Text beside icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Both
sv: Båda

en: Tango light
sv: Tango ljus

en: Tango dark
sv: Tango mörk

en: m-d-y
sv: m-d-å

en: d-m-y
sv: d-m-å

en: y-m-d
sv: å-m-d

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Append to Info
sv: Bifoga till info

en: Append to Memo
sv: Bifoga till anteckning

en: Append to Payee
sv: Bifoga till betalningsmottagare

en: Tab
sv: Flik

en: Comma
sv: Kommatecken

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Space
sv: Blanksteg

en: System Language
sv: Systemspråk

en: Choose a default HomeBank files folder
sv: Välj en standardfilmapp för HomeBank

en: Choose a default HomeBank backup files folder
sv: Välj en standardmapp för HomeBank-säkerhetskopior

en: Choose a default import folder
sv: Välj en standardmapp för import

en: Choose a default export folder
sv: Välj en standardmapp för export

en: General options
sv: Allmänna alternativ

en: OFX/QFX options
sv: OFX/QFX-alternativ

en: QIF options
sv: QIF-alternativ

en: CSV options
sv: CSV-alternativ

en: (transaction import only)
sv: (endast transaktionsimport)

en: Separator:
sv: Avskiljare:

en: Initial filter
sv: Initialt filter

en: Charts options
sv: Diagramalternativ

en: Color scheme:
sv: Färgschema:

en: Smaller legend _font
sv: Mindre _teckenstorlek

en: Statistics options
sv: Statistikalternativ

en: Show by _amount
sv: Visa efter _belopp

en: Show _rate column
sv: Visa _räntekolumn

en: Show _details
sv: Visa _detaljer

en: Budget options
sv: Budgetalternativ

en: _Enable
sv: _Aktivera

note: row++;
en: _Preset:
sv: _Förinställd:

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: _Language:
sv: _Språk:

en: _Date display:
sv: _Datumvisning:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
sv: %a språkets förkortade veckodagsnamn.
    %A språkets fullständiga veckodagsnamn.
    %b språkets förkortade månadsnamn.
    %B språkets fullständiga månadsnamn.
    %c språkets lämplig datum och tid representation.
    %C sekeltal (året dividerat med 100 och avkortat till ett heltal) som ett decimaltal [00-99].
    %d dag i månaden som ett decimaltal [01,31].
    %D samma som %m/%d/%y.
    %e dag i månaden som ett decimaltal [1,31]; En siffra föregås av ett mellanslag.
    %j dag på året som ett decimaltal [001 366].
    %m månad som ett decimaltal [01,12].
    %p språkets lämpliga datum representation.
    %y år utan sekel som ett decimaltal [00,99].
    %Y år med sekel som ett decimaltal.

en: Fiscal year
sv: Verksamhetsår

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
sv: Börjar _den:

en: Measurement units
sv: Mätningsenheter

en: Use _miles for meter
sv: Använd _mil för meter

en: Use _gallon for fuel
sv: Använd _gallon för bränsle

note: label = make_label_group(_("Transaction window"));
en: Transaction list
sv: Transaktionslista

en: _Show future:
sv: _Visa framtid:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
sv: dagar framåt

en: Hide reconciled
sv: Dölj avstämda

en: Always show remind
sv: Visa alltid påminnelse

en: Always show void
sv: Visa alltid tomrum

en: Transaction dialog
sv: Transaktionsdialog

en: Transfer target date tolerance:
sv: Överför måldatumtolerans:

en: Enable _memo autocomplete with
sv: Aktivera automatisk komplettering av memot med

en: rolling days
sv: rullande dagar

en: Show add confirmation text for 5s
sv: Visa bekräftelsetext för lägg till i 5s

en: _Toolbar:
sv: _Verktygsfält:

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
sv: _Rutnätslinje:

en: Gtk settings
sv: Gtk-inställningar

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Font _size:
sv: Tecken_storlek:

en: Dark theme
sv: Mörkt tema

en: Amount colors
sv: Färg på belopp

en: Uses custom colors
sv: Använder egna färger

en: _Expense:
sv: _Utgift:

en: _Income:
sv: _Inkomst:

en: _Warning:
sv: _Varning:

en: _Enable automatic backups
sv: _Använd automatisk säkerhetskopiering

en: _Number of backups to keep:
sv: _ Antal säkerhetskopior att behålla:

en: Backup frequency is once a day
sv: Frekvensen för säkerhetskopiering är en gång om dagen

en: _Wallets:
sv: _Plånböcker:

en: _Backups:
sv: Säkerhetskopia:

en: Exchange files
sv: Utbyta filer

en: _Import:
sv: _Importera:

en: _Export:
sv: _Exportera:

en: Program start
sv: Programstart

en: Show splash screen
sv: Visa startskärm

en: Load last opened file
sv: Öppna senast öppnade filen

en: Post pending scheduled transactions
sv: Posta väntande schemalagda transaktioner

en: Update currencies online
sv: Uppdatera valutor på nätet

en: Main window reports
sv: Huvudfönsterrapporter

note: removed 5.7 label = make_label(_("_Range:"), 0, 0.5); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
sv: Max _poster:

en: Reset All Preferences
sv: Återställ alla inställningar

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
sv: Vill du verkligen återställa
    alla inställningar till standardvärden?

en: Preferences
sv: Inställningar

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
sv: Du måste starta om HomeBank för
    att språkändringarna ska träda i kraft.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
sv: Säkerhetskopieringsmappen har ändrats,
    du kan behöva kopiera ".bak"-filen till denna nya plats.

en: Transaction splits
sv: Transaktionsuppdelningar

en: Delete all
sv: Ta bort alla

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Transaction amount:
sv: Transaktionsbelopp:

en: Unassigned:
sv: Otilldelad:

en: Sum of splits:
sv: Summa av delar:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
sv: Varning: summan av splittringar och transaktionstyp matchar inte

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
sv: Kan inte byta namn på den här taggen,
    från "%s" till "%s",
    detta namn finns redan.

en: Merge tag '%s'
sv: Sammanfoga taggen "%s"

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
sv: Transaktioner som tilldelats denna tagg,
    kommer att flyttas till taggen som valts nedan.

en: _Delete the tag '%s'
sv: _Ta bort taggen "%s"

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
sv: Den här taggen används.
    Taggen tas bort från alla transaktioner som använder den.

en: Manage Tags
sv: Hantera taggar

en: new tag
sv: ny tagg

en: A_ccount:
sv: K_onto:

en: Transaction of %s created.
sv: Transaktion av %s skapad.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
sv: Vill du bryta den interna överföringen?
    
    Om du fortsätter tas måltransaktionen bort.

en: _Break
sv: _Bryt

en: Show _scheduled
sv: Visa _schemalagda

en: Show _all accounts
sv: Visa _all konton

en: Use a template
sv: Använd mall

en: Add & _Keep
sv: Lägg till & _behåll

en: Add transaction
sv: Lägg till transaktion

en: Add template
sv: Lägg till mall

en: Inherit transaction
sv: Ärv transaktion

en: Inherit template
sv: Ärv mallinställningar

en: Edit transaction
sv: Redigera transaktion

en: Edit template
sv: Redigera mall

en: _Date:
sv: _Datum:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
sv: - typ: d, d/m, m/d ett fullständigt datum
    - Använd piltangent + ctrl eller skift
    - tom för idag

en: T_o:
sv: T_ill:

en: Book _2
sv: Bok _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
sv: - skriv någon bokstav för automatisk komplettering
    - Skriv ny text för att skapa post

en: Cate_gory:
sv: Kate_gori:

en: M_emo:
sv: Ant_eckning:

en: _Tags:
sv: _Taggar:

en: Warning: amount and category sign don't match
sv: Varning: summa och kategori matchar inte

en: Multiple edit transactions
sv: Redigera flera transaktioner

en: Type as
    transfer
sv: Skriv in som
    överföring

en: Time
sv: Tid

en: Year
sv: År

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: Quarter
sv: Kvartal

en: Half Year
sv: Halvår

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: (no type)
sv: (ingen typ)

en: Cash
sv: Kontant

en: Asset
sv: Tillgång

en: Credit card
sv: Kreditkort

en: Liability
sv: Skuld

en: Checking
sv: Checkkonto

en: Savings
sv: Besparingar

en: This month
sv: Denna månad

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Next 30 days
sv: Kommande 30 dagar

en: Next 60 days
sv: Kommande 60 dagar

en: Next 90 days
sv: Kommande 90 dagar

en: Possible
sv: Möjlig

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Exp. & Inc.
sv: Utg. & ink.

en: Any Type
sv: Alla typer

en: Any Status
sv: Alla status

en: Uncleared
sv: Orensad

en: Unreconciled
sv: Oavstämd

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: Mon
sv: Mån

en: Tue
sv: Tis

en: Wed
sv: Ons

en: Thu
sv: Tor

en: Fri
sv: Fre

en: Sat
sv: Lör

en: Sun
sv: Sön

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

en: Search...
sv: Sök...

en: Bank Transfer
sv: Banköverföring

en: Debit card
sv: Betalkort

en: Standing order
sv: Stående order

en: Electronic payment
sv: Elektronisk betalning

en: Deposit
sv: Insättning

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
sv: Finansinstitutsavgift

en: Direct Debit
sv: Autogiro
