homebank - en to tr translation catalogue (840 entries)

en: Personal finance
tr: Kişisel finans

en: Free, easy, personal accounting for everyone
tr: Herkes için ücretsiz kolay ve kişisel muhasebe

en: finance;accounting;budget;personal;money;
tr: finans;muhasebe;bütçe;kişisel;para;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
tr: HomeBank, kişisel muhasebenizi yönetmenize yardımcı olacak özgür ve ücretsiz bir yazılımdır.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
tr: Güçlü filtreleme araçlarını ve güzel grafikleri kullanarak kişisel finansınızı kullanımı kolay ve ayrıntılı bir şekilde analiz edebilmek için tasarlanmıştır.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
tr: Kişisel muhasebenizi yönetmek için tamamen ücretsiz ve kolay bir yol arıyorsanız, HomeBank sizin için doğru tercihtir.

en: All transactions
tr: Tüm işlemler

en: There is %d group of similar transactions
tr: Benzer hareketlerin%d grubu var

en: No similar transaction were found !
tr: Benzer bir işlem bulunamadı!

en: Check internal transfer result
tr: İç transfer sonucunu kontrol et

en: No inconsistency found !
tr: Tutarsızlık bulunamadı !

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
tr: Tutarsızlık bulundu: %d
    Gözden geçirmek ve düzeltmek ister misiniz?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
tr: Her işlem miktarı %.6f tarafından bölünecektir.

en: _Convert
tr: _Dönüştür

en: No transaction changed
tr: Değişen işlem yok

en: transaction changed: %d
tr: hareket değiştirildi:  %d

en: Automatic assignment result
tr: Otomatik atama sonuçları

en: _Create
tr: _Oluştur

en: Create Assignment
tr: Görev Oluştur

en: %d created with a prefilled icon
tr: %d önceden doldurulmuş bir simgeyle oluşturuldu

en: Create Template
tr: Şablon Oluştur

en: _Delete
tr: _Sil

en: Are you sure you want to change the status to None?
tr: Durumu Hiçbiri olarak değiştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
tr: Seçiminizdeki bir işlem zaten Bağdaşık.

en: _Change
tr: _Değiştir

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
tr: Bağdaşık duruma geçiş yapmak istediğinize emin misiniz?

en: _Toggle
tr: _Geçiş

en: %d transactions
tr: %d işlem

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
tr: %d hareketleri, %d seçili, ortalama: %s, toplam: %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
tr: Kilitli. Kilidi açmak için tıklayın

en: Unlocked. Click to lock
tr: Kilitli değil. Kilitlemek için tıklayın

en: _Add...
tr: _Ekle...

en: _Inherit...
tr: _Devral...

en: _Edit...
tr: _Düzenle...

en: _Multiple Edit...
tr: _Çoklu değiştir...

en: _Status
tr: _Durum

en: _None
tr: _Hiçbiri

en: _Cleared
tr: _Temizlendi

en: _Reconciled
tr: _Mutabık

en: View _Split
tr: Parçalı Gör

en: Copy raw amount
tr: Raw değerini kopyala

en: Create template...
tr: Taslak oluştur...

en: Create assignment...
tr: Görev oluştur

en: _Delete...
tr: _Sil...

en: _Up
tr: _Üst

en: _Down
tr: _Aşağı

en: A_ccount
tr: H_esap

en: Export QIF...
tr: QIF olarak dışa Aktar

en: Export CSV...
tr: Dışa Aktar CSV...

en: Print...
tr: Yazdır...

en: Browse Website
tr: Web Sitesine Göz Atın

en: _Close
tr: _Kapat

note: #1818052 wish: copy/paste one/multiple transaction(s)
en: _Edit
tr: Değiştir

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste (today)
tr: Yapıştır (bugün)

en: Transacti_on
tr: İşle_m

en: _Find
tr: _Bul

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: Mark duplicate...
tr: Yineleneni işaretle...

en: Check internal transfer
tr: İç transferi kontrol et

en: Auto. assignments
tr: Otomatik tahsis

en: _Filter...
tr: _Süzgeç...

en: Convert to Euro...
tr: Euro'ya çevir...

en: Add
tr: Ekle

en: Add a new transaction
tr: Yeni bir işlem ekle

en: Inherit
tr: Devral

en: Inherit from the active transaction
tr: Etkin işlemden devral

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit the active transaction
tr: Etkin işlemleri düzenle

note: Cleared
en: Cleared
tr: Temizlendi

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
tr: Seçilen işlem(ler) için temizlenmiş olana geçiş yap

note: Reconciled
en: Reconciled
tr: Bağdaşık

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
tr: Seçilen işlem(ler) için bağdaşık olana geçiş yap

en: Edit Multiple
tr: Çoklu düzenle

en: Edit multiple transaction
tr: Birden fazla işlemi düzenle

en: Create template
tr: Şablon oluştur

en: Delete
tr: Sil

en: Delete selected transaction(s)
tr: Seçilen işlem(ler)i sil

en: Up
tr: Yukarı

en: Move transaction up
tr: İşlemi yukarı taşı

en: Down
tr: Aşağı

en: Move transaction down
tr: İşlemi aşağıya taşı

en: Reconciled changes is
tr: Mutabık kılınan değişiklikler:

en: (closed)
tr: (kapandı)

en: %s - HomeBank
tr: %s -HomeBank

note: info bar for duplicate
en: _Refresh
tr: _Yenile

en: _Range:
tr: _Aralık:

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
tr: %d gün öncesini göstermeyi aç/kapat

en: _Type:
tr: _Tür:

en: _Status:
tr: _Durum:

en: Open the list filter
tr: Liste filtremeyi aç

en: Refresh results
tr: Sonuçları yenile

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters"));
en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: Print
tr: Yazdır

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
tr: Euro _kuru

note: account name
en: Reconciled:
tr: Uzlaşılan:

en: Cleared:
tr: Silindi:

en: Today:
tr: Bugün:

en: Future:
tr: Gelecek:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
tr: '%s' dosyasındaki kaydedilmemiş değişiklikler geri alınsın mı?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
tr: -Dosyada yapılan değişiklikler kalıcı olarak kaybedilecek
    -Dosya son kayıttan yeniden yüklenecek (.xhb~)

en: _Revert
tr: _Geri Al

en: Are you sure you want to anonymize the file?
tr: Dosyayı anonimize etmek istediğinize emin misiniz?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
tr: Bu hareket herhangi bir metni anonimize edecektir, 
    'hesap x', 'alacaklı y', 'not z', gibi...

en: _Anonymize
tr: _Anonimleştir

en: Welcome to HomeBank
tr: HomeBank'a hoş geldiniz

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (mainvbox), label, FALSE, FALSE, 0);
en: Open _last opened file
tr: Açılan _son dosyayı aç

en: Create a _new file
tr: Yeni bir dosya_oluştur

en: _Open an existing file
tr: _Mevcut bir dosyayı aç

en: Open the _example file
tr: Örnek _dosyayı aç

en: Read HomeBank _Manual
tr: HomeBank _Kılavuzunu Oku

en: Configure _preferences
tr: Tercihleri düzenle

en: Show this window next time
tr: Bu pencereyi bir sonraki zaman göster

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
tr: Bir yedek dosyasını ('%s') açmak üzeresiniz.
    Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Open the backup file?
tr: Yedek dosyası açılsın mı?

en: _Open backup
tr: _Yedeği aç

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
tr: '%s' dosyası açılamadı, dosya yok

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: I/O error for file '%s'.
tr: '%s' dosyası için G/Ç hatası.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
tr: '%s' dosyası HomeBank için uygun değil.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
tr: Dosya '%s' HomeBank'in ileri versiyonu ile kaydedildi.

en: File error
tr: Dosya hatası

en: The file has been modified since reading it.
tr: Dosya yüklendikten sonra değiştirilmiş.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
tr: Eğer kaydederdeniz, tüm dış kaynaklı değişiklikler kaybolabilir. Kaydetmek istiyor musunuz?

en: S_ave Anyway
tr: Yine de Kaydet

en: Clear
tr: Temizle

en: _File
tr: _Dosya

en: _New
tr: _Yeni

en: _Open...
tr: _Aç...

en: Open _Recent
tr: Son _Kullanılanı Aç

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save _As...
tr: Farklı _Kaydet...

en: Import...
tr: İçeri Aktar...

en: Export as QIF...
tr: Dışa Aktar QIF...

en: Revert
tr: Geri al

en: Restore backup
tr: Yedeklemeyi Geri Yükle

en: Properties...
tr: Özellikler...

en: _Quit
tr: _Çık

en: Preferences...
tr: Tercihler...

en: _View
tr: _Görüntüle

en: _Toolbar
tr: _Araç çubuğu

en: T_otal Chart
tr: Toplam Çizelgesi

en: T_ime Chart
tr: Zaman Çizelgesi

en: _Bottom Lists
tr: _Alt Listeler

en: Euro minor
tr: Euro kuru

en: _Manage
tr: _Yönet

en: Wallet...
tr: Cüzdan...

en: Acc_ounts...
tr: He_saplar...

en: _Payees...
tr: _Alacaklılar...

en: Categories...
tr: Kategoriler...

en: Scheduled/Template...
tr: Zamanlanmış/taslak...

en: Budget...
tr: Bütçe...

en: Budget (table view)...
tr: Bütçe (tablo görünümü)...

en: Assignments...
tr: Tanımlamalar...

en: Currencies...
tr: Dövizler...

en: Tags...
tr: Etiketler...

en: _Transactions
tr: _İşlemler

en: Add...
tr: Ekle ...

en: Show...
tr: Göster...

en: Show all...
tr: Hepsini görüntüle...

en: Set scheduler...
tr: Zamanlayıcıyı ayarla...

en: Post scheduled
tr: Zamanlanmış işlemler

en: _Reports
tr: _Raporlar

en: _Statistics...
tr: İs_tatistikler...

en: _Trend Time...
tr: _Eğilim zamanı...

en: _Balance...
tr: _Bütçe...

en: B_udget...
tr: B_ütçe...

en: _Vehicle cost...
tr: _Araç maliyeti...

en: Show welcome dialog...
tr: Hoşgeldin penceresini göster...

en: File statistics...
tr: Dosya istatistikleri...

en: Anonymize...
tr: Anonimleştir...

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Contents
tr: _İçindekiler

en: Get Help Online...
tr: Çevrimiçi Yardım Alın...

en: Check for updates...
tr: Güncellemeleri denetle...

en: Release Notes
tr: Sürüm notları

en: Report a Problem...
tr: Bir sorun bildir...

en: Translate this Application...
tr: Uygulamayı tercüme et...

en: _About
tr: _Hakkında

en: New
tr: Yeni

en: Create a new file
tr: Yeni bir dosya oluştur

en: Open
tr: Aç

en: Open a file
tr: Bir dosya aç

en: Open a recently used file
tr: Yakın geçmişteki bir dosyayı aç

en: Save
tr: Kaydet

en: Save the current file
tr: Mevcut dosyayı kaydet

note: g_string_append (node, "account" ); 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column : Account gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, genacc->name); header
en: Account
tr: Hesap

en: Manage the accounts
tr: Hesapları yönet

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_SRC_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
tr: Alacaklı

en: Manage the payees
tr: Alacaklıları yönet

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
en: Category
tr: Kategori

en: Manage the categories
tr: Kategorileri yönet

en: Scheduled/Template
tr: Planlanmış / Şablon

en: Manage the scheduled/template transactions
tr: Zamanlanan / şablon işlemlerini yönet

note: column: Income
en: Budget
tr: Bütçe

en: Manage the budget
tr: Bütçeyi yönet

en: Assignment
tr: Atama

en: Manage the automatic assignments
tr: Otomatik atamaları yönet

en: Show
tr: Göster

en: Shows selected account transactions
tr: Seçili hesap işlemlerini gösterir

en: Add transactions
tr: İşlemleri ekle

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Open the Statistics report
tr: İstatistik raporlarını aç

en: Trend time
tr: Trend zaman

en: Open the Trend Time report
tr: Eğilim zamanı raporlarını aç

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Balance
en: Balance
tr: Bakiye

en: Open the Balance report
tr: Bakiye raporunu aç

en: Open the Budget report
tr: Bütçe raporunu aç

en: Vehicle cost
tr: Araç maliyeti

en: Open the Vehicle cost report
tr: Araç maliyeti raporunu aç

en: Help
tr: Yardım

en: Donate
tr: Bağış Yap

en: Donate to HomeBank project
tr: HomeBank projesine bağışta bulunun

en: Scheduled
tr: Zamanlanmış

note: Future
en: Future
tr: Gelecek

en: Remind
tr: Hatırlat

en: _Today
tr: _Bugün

en: (no memo)
tr: (bilgi notu yok)

en: (copy)
tr: (kopya)

en: (no category)
tr: (kategori yok)

en: invalid CSV format
tr: geçersiz CSV uzantısı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: TRANSLATORS: kilometer per liter
en: km/l
tr: km/litre

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
tr: mil/litre

en: (no payee)
tr: (alacaklı yok)

en: (no group)
tr: (grup yok)

en: (no tag)
tr: (etiket yok)

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: w%02d
tr: %02d.hf

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: q%d
tr: %d.çr

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: h%d
tr: %d.yy

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: %d-q%d
tr: %d-ç%d

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: %d-h%d
tr: %d-yy%d

en: Output version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: [FILE]
tr: [DOSYA]

en: Browser error.
tr: Gezinme hatası.

en: Could not display the URL '%s'
tr: '%s' URL'si görüntülenemedi

en: HomeBank options
tr: HomeBank seçenekleri

en: (no institution)
tr: (Kurum belirtilmemiş)

en: Your accounts
tr: Hesaplarınız

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Group by
tr: Gruplandırma ölçütü

en: type
tr: tür

en: group
tr: grup

en: institution
tr: kurum

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Expand all
tr: Tümünü genişlet

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

note: TRANSLATORS: example 'sum: 3 (-1 + 4)'
en: sum: %s (%s + %s)
tr: topl: %s (%s + %s)

en: No transaction to add
tr: Eklenecek işlem yok

en: transaction added: %d
tr: %d işlem eklendi

en: Check scheduled transactions result
tr: Planlanan işlemler sonucu kontrol et

en: Post when program start
tr: Program başladığında yayınla

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: maximum post date
tr: yaklaşan gönderim tarihi

note: column: Total
en: Total
tr: Toplam

en: _Skip
tr: _Atla

en: Edit & P_ost
tr: Düzenle & Gönder

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
tr: _Gönder

en: Top %d Spending / Category
tr: En Fazla %d Harcama / Kategori

en: Top %d Spending / Payee
tr: En Fazla %d Harcama / Alacaklı

en: Top %d Spending / Account
tr: En Yüksek %d Harcama / Hesap

en: Account Balance
tr: Hesap Bakiyesi

en: Other
tr: Diğer

en: Total chart
tr: Toplam çizelge

en: Spending by Month
tr: Aylık Harcama

en: Global Balance
tr: Küresel Bakiye

en: Time chart
tr: Zaman çizelgesi

en: Spending/Month
tr: Harcama/Ay

en: imported account
tr: içe aktarılmış hesap

en: Grand total
tr: Genel Toplam

en: last reconciled
tr: son uzlaştırılan

en: until overdraft
tr: kredili mevduata kadar

en: before maximum
tr: maksimumdan önce

en: Accounts
tr: Hesaplar

note: Today
en: Today
tr: Bugün

en: - split -
tr: - böl -

en: - this needs a category -
tr: -kategori gerekiyor-

note: g_string_append (node, "date" ); header
en: Date
tr: Tarih

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
tr: Ödeme

note: g_string_append (node, "info" );
en: Info
tr: Bilgi

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
tr: Not

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
tr: Miktar

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
tr: Etiketler

en: Match
tr: Eşleşme

note: header
en: Status
tr: Durum

note: column: Expense
en: Expense
tr: Gider

note: column: Income
en: Income
tr: Gelir

note: column: Result
en: Result
tr: Sonuç

en: Average
tr: Ortalama

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
tr: Geciken

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
tr: Devamlı

en: Next date
tr: İleri tarih

note: TRANSLATORS: example 'Balance by Month'
en: Balance by %s
tr: %s'nın bakiyesi

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
tr: %d/%d altında %s

en: List
tr: Liste

en: View results as list
tr: Sonuçları liste şeklinde görüntüle

en: Line
tr: Çizgi

en: View results as lines
tr: Sonuçları çizgiler şeklinde göster

en: Detail
tr: Detay

en: Toggle detail
tr: Detaya geç

en: Refresh
tr: Yenile

en: Balance report
tr: Bakiye raporu

en: Display
tr: Görüntüle

en: Inter_val:
tr: Aralık:

en: Show empty line
tr: Boş satırı göster

en: _Zoom X:
tr: _Yakınlaştır X:

en: Date filter
tr: Tarih filtresi

en: _From:
tr: _Kaynak:

en: _To:
tr: _Hedef:

en: Account filter
tr: Hesap filtresi

en: Select:
tr: Seç:

en: All
tr: Tümü

en: None
tr: Hiçbiri

en: Invert
tr: Tersine çevir

note: column: Expense
en: Spent
tr: Harcama

en: Fulfilled
tr: Yerine getirildi

en: Month
tr: Ay

en: Budget by category
tr: Kategoriye göre bütçe

en: Budget by month
tr: Aya göre bütçe

en:  over
tr:  üstünde

en:  left
tr:  sol

en:  under
tr:  altında

en: Stack
tr: Yığın

en: View results as stack bars
tr: Sonuçları yığın barı olarak göster

note: gtk_widget_set_halign (menu, GTK_ALIGN_END);
en: _Result to clipboard
tr: Sonucu panoya kopyala

en: _Result to CSV
tr: Sonucu CSV olarak kaydet

en: _Detail to clipboard
tr: Detayları panoya kopyala

en: _Detail to CSV
tr: Detayları CSV olarak kaydet

en: No account is defined to be part of the budget.
tr: Hiçbir hesap bütçenin parçası olarak tanımlanmamıştır.

en: You should include some accounts from the account dialog.
tr: Hesap penceresinden bazı hesapları dahil etmelisiniz.

en: Budget report
tr: Bütçe raporu

en: Mode:
tr: Mod:

en: Only out of budget
tr: Sadece bütçe dışı

en: Result:
tr: Sonuç:

en: Budget:
tr: Bütçe:

en: Spent:
tr: Harcama:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
tr: %s seçimi %s

en: Too much columns to display
tr: Gösterebilmek için çok fazla sutün var

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
tr: Lütfen daha geniş aralık ve/veya daha dar tarih aralığı seçin

en: Column
tr: Sütun

en: View results as column
tr: Sonuçları kolon olarak görüntüle

en: View results as donut
tr: Sonuçları donut olarak görüntüle

en: View results as stack
tr: Sonuçları yığın olarak görüntüle

en: Stack 100%
tr: Yığın %100

en: View results as stack 100%
tr: Sonuçları %100 yığın olarak görüntüle

en: Legend
tr: Açıklama

en: Toggle legend
tr: Göstergeye geçiş yap

en: Rate
tr: Puan

en: Toggle rate
tr: Orana geçiş yap

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Edit filter
tr: Filtreyi düzenle

en: Statistics Report
tr: İstatistik Raporu

en: _View by:
tr: _Göster:

en: _Balance mode
tr: _Bakiye modu

en: Sort by _amount
tr: _miktar'a göre sırala

en: Compare Exp. & Inc.
tr: Karşılaştır Uzm. & Inc.

en: Total:
tr: Toplam:

en: Income:
tr: Gelir:

en: Expense:
tr: Gider:

en: Average: %s
tr: Ortalama: %s

en: Trend Time Report
tr: Eğilim Zaman Raporu

en: _Cumulate
tr: _Toplama

en: Item filter
tr: Öğe filtresi

en: Time slice
tr: Zaman dilimi

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
tr: Sayaç

note: column: Fuel load
en: Fuel
tr: Yakıt

note: column: Price by unit
en: Price
tr: Fiyat

note: column: Distance done
en: Dist.
tr: Uzaklık.

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export as CSV
tr: CSV Olarak Dışa Aktar

en: Vehicle cost report
tr: Araç maliyet raporu

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
tr: _Kategori:

en: Meter:
tr: Sayaç:

en: Consumption:
tr: Tüketim:

en: Fuel cost:
tr: Yakıt gideri:

en: Other cost:
tr: Diğer giderler:

en: Total cost:
tr: Toplam giderler:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: Visible
tr: Görünür

en: Account name
tr: Hesap adı

en: Error
tr: Hata

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
tr: '%s' e bir hesap eklenemez,
    bu isim zaten mevcut.

en: Cannot delete account '%s'
tr: '%s' hesabı silemezsiniz

en: It has transaction
tr: İşlem var

en: It is target of xfer transaction
tr: Xfer işleminin hedefidir

en: It has scheduled/template
tr: Planlanan/şablon var

en: It is target of xfer scheduled/template
tr: Bu, planlanan xfer/şablonun hedefidir

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
tr: '%s' ı kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
tr: Eğer bir hesabı silerseniz, o kalıcı olarak yok olacaktır.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
tr: Hesap adı %s adından %s adına yeniden adlandırılamadı, çünkü bu ada sahip hesap zaten mevcut.

en: Manage Accounts
tr: Hesapları Yönet

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: General
tr: Genel

en: _Institution:
tr: _Kurum:

en: N_umber:
tr: R_akam:

en: Start _balance:
tr: Başlangıç _bakiyesi:

en: _Currency:
tr: _Döviz:

en: this account was _closed
tr: bu hesap kapanmıştır

en: Website:
tr: İnternet sitesi:

en: Notes:
tr: Notlar:

en: Behaviour
tr: Davranış

en: Automation
tr: Otomasyon

en: Default _Template:
tr: Öntanımlı _şablon:

en: Report exclusion
tr: Rapor aktarma

en: exclude from account _summary
tr: hesap özetini çıkar

en: outflow into summary
tr: özete çıkış

en: exclude from the _budget
tr: bütçe özetini çıkar

en: exclude from any _reports
tr: her hangi bir tür rapor çıkar

en: Misc.
tr: Dğr.

en: Current check number
tr: Şuanki kontrol numarası

en: Checkbook _1:
tr: Çek defteri_1:

en: Checkbook _2:
tr: Çek defteri_2:

en: Balance limits
tr: Bakiye limitleri

en: _Overdraft at:
tr: _Limit aşma yeri:

en: Max_imum:
tr: Maxi_mum

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
tr: Eğer bir planlamayı/şablonu silerseniz, o kalıcı olarak yok olacaktır.

en: Next _date:
tr: İleri _tarih:

en: Ever_y:
tr: _Her:

en: More options
tr: Daha fazla seçenek

en: Week end:
tr: Hafta sonu:

en: _Stop after:
tr: _Sonra dur:

en: posts
tr: gönderiler

en: Manage scheduled/template transactions
tr: Zamanlanmış/Taslak işlemleri yönet

en: Template
tr: Şablon

en: _Schedule
tr: _Zamanla

en: Disabled
tr: Pasif

en: If empty
tr: Eğer boşsa

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

note: column : Search
en: Search
tr: Ara

note: column : Notes
en: Notes
tr: Notlar

en: This search text already exists at position %d
tr: Bu arama '%d' metni konumda zaten var

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
tr: _İptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: Condition
tr: Kondisyon

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
tr: _Ara:

en: Case sensitive
tr: Büyük/Küçük harf duyarlı

en: _In:
tr: _İçinde:

en: _AND
tr: _VE

note: gtk_box_pack_start(GTK_BOX(bbox), widget, FALSE, FALSE, 0);
en: Amou_nt:
tr: Miktar:

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
tr: Atamalar

en: _Payee:
tr: _Alacaklı:

en: Pay_ment:
tr: Öde_me:

en: Cannot duplicate this Assignment,
    '%s' already exists.
tr: Bu çalışma kopyalanamaz,
    '%s' zaten var.

en: (rule %d)
tr: (kural %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
tr: Eğer bir atamayı silerseniz, o kalıcı olarak yok olacaktır.

en: Move to...
tr: Şuraya taşı...

en: Move rule
tr: Kuralı taşı

en: Move
tr: Taşı

en: Manage Assignments
tr: Tanımlama Yönet

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
tr: Bu asistan yeni bir HomeBank dosyası
    oluşturmak için size yardımcı olacak

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
tr: Burada ayarladığınız tüm öğeler gerektiğinde daha sonra değiştirilebilir.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
tr: Bu asistanın sonundaki "Uygula" yı tıklayana kadar hiçbir değişiklik yapılmayacak.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
tr: HomeBank ana pencere için bir başlık gösterecek,
    Bu, sizin isminiz  veya başka bir başlık olabilir.

en: _Title:
tr: _Başlık:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
tr: HomeBank çoklu para birimini desteklemektedir. Temel para birimi, 
    yeni hesaplar ve raporlar için varsayılandır.

en: Base:
tr: Temel:

en: Setup additional currencies
tr: Ek para birimleri Ayarla

en: _Add
tr: _Ekle

en: Not found
tr: Bulunamadı

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
tr: HomeBank, CSV dosyası mevcutsa ve topluluk tarafından sağlanıyorsa
    dilinize ilişkin kategorileri önceden doldurabilir.

en: Setup categories for my language
tr: Dilim için kategoriler ayarla

en: Preset file:
tr: Şimdiki dosya:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
tr: HomeBank, hesaplarınızı indirilmiş finansal kurum dosyalarından
    içe aktarmanıza olanak tanır veya hesabınızı manuel olarak oluşturabilirsiniz.

en: Create my first account
tr: İlk hesabımı oluştur

en: _Name:
tr: _İsim:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
tr: Bu bir onay sayfasıdır.
    Değişiklikleri kaydetmek için 'Uygula' ya basınız

en: Start File Setup
tr: Dosya Ayarlamayı Başlat

en: File Options
tr: Dosya Seçenekleri

en: Choose Currencies
tr: Para Birimi Seç

en: Choose Categories
tr: Kategori Seç

en: Create Account
tr: Hesap Oluştur

en: Finish File Setup
tr: Dosya Ayarlamayı Bitir

en: <New account (global)>
tr: <Yeni hesap (global)>

en: <New account>
tr: <Yeni hesap>

en: <Skip this account>
tr: <Bu hesabı geç>

en: Valid
tr: Geçerli

en: Name
tr: İsim

en: _Open
tr: _Aç

en: Known files
tr: Bilinen dosya

en: QIF files
tr: QIF dosyaları

en: OFX/QFX files
tr: OFX/QFX dosyaları

en: CSV files
tr: CSV dosyaları

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: new global account
tr: yeni global hesap

en: new account
tr: yeni hesap

en: skipped
tr: atlandı

en: , %d of %d transactions
tr: ,%d %d hareketlerin

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
tr: %d işlem, %d benzer, %d varolan, %d seçilen

en: %d transaction(s), %d selected
tr: %d işlem, %d seçilen

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
tr: Bazı tarihler dönüştürülemez. Devam etmek için tarih sırasını değiştirmeyi deneyin.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
tr: İçe aktarma <b>%s</b> içine:

en: this file
tr: bu dosya

en: this account
tr: bu hesap

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
tr: İsim: %s
    Numara: %s
    Dosya: %s
    Kodlama: %s

en: Import transactions from bank or credit card
tr: İşlemleri banka veya kredi kartından içe aktarma

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
tr: Bu asistanla, bankanızdan veya kredi kartınızdan indirilen bir veya birden fazla ifadeyi
    aşağıdaki formatlarda içe aktarma işlemi boyunca yönlendirileceksiniz:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
tr: <b>Önerilen:</b> .OFX yada .QFX
    <i>(Bazen Money ™ veya Quicken ™ olarak adlandırılır)</i>
    <b>Desteklenen:</b> .QIF
    <i>(Yaygın Quicken™ dosyası)</i>
    <b>İleri düzey kullanıcılar:</b> .CSV
    <i>(biçimi HomeBank 'a özeldir, belgelere bakın)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
tr: Bu asistanın sonunda "Uygula" yı tıklayana kadar hiçbir değişiklik yapılmayacak.

en: Don't show this again
tr: Bu mesajı tekrar gösterme

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
tr: Bir veya daha fazla dosyayı Sürükle&Bırak ile içe aktar
    Aynı zamanda listenin ekle/sil tuşlarını da kullanabilirsiniz.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
tr: Seçtiğiniz dosyada çok fazla hesap bulunmaktadır,
    lütfen geri butonuna basarak daha az dosya seçiniz

en: Target account identification by name or number failed.
tr: İsme veya numaraya göre hedef hesap tanımlaması başarısız oldu.

en: Date order:
tr: Tarih sırası:

en: _Import memos
tr: _Notları içe aktar

en: _Swap memos with payees
tr: Notları alacaklılarla _değiştirme

en: OFX _Name:
tr: OFX _Adı:

en: OFX _Memo:
tr: OFX _Notlar:

en: Sentence _case memo/payee
tr: Cümle olay not/alacaklı

en: _Toggle amount
tr: _ Tutarı değiştir

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
tr: Hedef hesapta benzer işlem (olası yinelenen)

en: Date _gap:
tr: Tarih _boşluğu:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
tr: günler

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
tr: Eşleşme bu sıralamayla yapıldı: Hesap, miktar ve tarih.
    0 günlük yakınlık kesin sonucu gösterir

en: Run automation
tr: Otomasyonu çalıştır

en: 1) Enrich with _payee default
tr: 1) _alacaklı varsayılanı ile zenginleştir

en: 2) Run automatic _assigment rules
tr: 2) Otomatik _atama kurallarını çalıştır

en: Click "Apply" to update your accounts.
tr: "Uygula" tuşu ile hesaplarınızı güncelleyin.

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Select file(s)
tr: Dosya(ları) seç

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
tr: İçe aktar

en: Confirmation
tr: Onay

en: File format error
tr: Dosya biçimi hatası

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
tr: CSV dosyaları noktalı virgülle ayrılmış sütunların tam sayısını içermelidir.
    Lütfen daha fazla ayrıntı için yardımı görün.

en: Are you sure you want to clear input?
tr: Girişi temizlemek istediğinize emin misiniz?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
tr: Devam ederseniz her miktar 0'a ayarlanır.

en: _Clear
tr: _Temizle

en: Budget for %s
tr: %s için bütçe

note: create window
en: Manage Budget
tr: Bütçeyi Yönet

en: _Import CSV
tr: _İçe CSV aktar

en: E_xport CSV
tr: Dışa CSV aktar

en: Balance:
tr: Bakiye:

en: is the same each month
tr: her ay için aynı

en: _Clear input
tr: Girişi _Temizle

en: is different per month
tr: her ay için farklı

en: Options
tr: Seçenekler

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
tr: Bu kategoriyi göstermeye _zorla

en: Jan
tr: Ocak

en: Feb
tr: Şubat

en: Mar
tr: Mart

en: Apr
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: Jun
tr: Haziran

en: Jul
tr: Temmuz

en: Aug
tr: Ağustos

en: Sept
tr: Eylül

en: Oct
tr: Ekim

en: Nov
tr: Kasım

en: Dec
tr: Aralık

en: Summary
tr: Özet

en: Totals
tr: Toplamlar

en: Monthly
tr: Aylık

en: Add a category
tr: Kategori ekleyin

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Parent category
tr: Üst kategori

en: Category name
tr: Kategori ismi

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
tr: Bu kategori kullanılmış.
    Bu kategoriye atanan her hareket (Kategori yok)'a atanacak.

en: Merge categories
tr: Kategorileri birleştir

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
tr: '%s' kategorisine atanan işlemler, aşağıda seçilen kategoriye taşınacak.

en: Target category
tr: Hedef kategori

en: _Delete the category '%s'
tr: Kategori '%s' i _Sil

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
tr: '%s' için tüm girişleri temizlemek istediğinize emin misiniz?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
tr: Kategori ekle

en: Remove category
tr: Kategori sil

en: Merge
tr: Birleştir

note: Clear Input
en: Clear input
tr: Girişi temizle

en: Delete unused categories
tr: Kullanılmayan kategorileri sil

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
tr: Kullanılmayan kategorileri kalıcı
    olarak silmek ister misiniz?

en: _Income
tr: _Gelir

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
tr: Bu isimde bir Kategori adı
    mevcut '%s'
    '%s' yeniden adlandırılamaz.

en: Merge category '%s'
tr: Kategori '%s' i birleştir

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
tr: Bu kategoriye atanan haraketler aşağıda
    seçilen kategoriye aktarılacak.

en: Include _subcategories
tr: _Altkategorileri dahil et

en: Manage Categories
tr: Kategorileri Düzenle

en: _Delete unused
tr: _Kullanılmayanları sil

en: Move/Merge
tr: Taşı/Birleştir

en: new category
tr: yeni kategori

en: new subcategory
tr: yeni alt kategori

en: Base currency
tr: Temel para birimi

en: Symbol
tr: Sembol

en: Exchange rate
tr: Döviz kuru

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Edit currency
tr: Para birimini düzenle

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Format
tr: Biçim

en: _Customize
tr: _Düzenle

en: _Symbol:
tr: _Sembol:

en: Is pre_fix
tr: _Önek

en: _Decimal char:
tr: _Ondalık basamağı:

en: _Frac digits:
tr: Kesi_r haneleri:

en: _Grouping char:
tr: _Toplama basamağı:

en: Select base currency
tr: Temel para birimini seçin

en: Select currency
tr: Para birimini seçin

en: ISO Code
tr: ISO Kodu

en: Add a custom _currency
tr: Özel _para birimi ekle

en: Update online error
tr: Çevrimiçi hatayı güncelle

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
tr: Bir para birimini silerseniz, kalıcı olarak kaybolacak.

en: Change the base currency
tr: Temel para birimini değiştirin

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
tr: Eğer devam ederseniz, diğer para birimlerinin
    kurları 0'a ayarlanacak. Onları güncellemeyi unutmayın

en: Currencies
tr: Para Birimleri

en: Update online
tr: Çevrimiçi güncelleyin

en: Set as base
tr: Temel olarak ayarla

en: File statistics
tr: Dosya istatistikleri

en: Transaction
tr: İşlem

note: header
en: Tag
tr: Etiket

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Select a base currency
tr: Bir temel para birimi seçin

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
tr: Sürüm v5.1 başlarken, HomeBank çeşitli para birimlerini yönetebilir.
    Aşağıdaki para birimi doğru değilse, lütfen değiştirin:

en: Currency:
tr: Para Birimi:

en: Export as QIF
tr: QIF Olarak Dışa Aktar

en: Import from CSV
tr: CSV'den içe aktar

en: Open HomeBank file
tr: HomeBank dosyası aç

en: Open HomeBank backup file
tr: HomeBank yedek dosyasını aç

en: Save HomeBank file as
tr: HomeBank dosyasını farklı kaydet

en: HomeBank files
tr: HomeBank dosyaları

en: File backup
tr: Dosya yedeği

en: All backups
tr: Tüm yedekler

en: Save changes to the file before closing?
tr: Kapatmadan önce dosyaya değişiklikler kaydedilsin mi?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
tr: Eğer kaydetmezseniz, değişiklikler kalıcı olarak kaybolacak.
    Değişikliklerin sayısı: %d.

en: Close _without saving
tr: _Kaydetmeden kapat

en: Export as _CSV
tr: _CSV olarak dışa aktar

en: Folder:
tr: Klasör:

en: Pick a Folder
tr: Bir klasör seçin

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Add Status column
tr: Durum sütunu ekle

en: Export as PDF
tr: Dışarı Aktar PDF

en: Export as _PDF
tr: Dışarı Aktar _PDF

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
tr: HomeBank hesaplar arası aktarım işlemleriyle bağlantılı olabilecek bazı işlemler buldu.

en: _Memo:
tr: _Not:

en: _Info:
tr: _Bilgi:

en: Case _sensitive
tr: Küçük/Büyük _harfe duyarlı

en: Void
tr: Geçersiz

en: File properties
tr: Dosya özellikleri

en: Scheduled transactions
tr: Planlanan işlemler

en: Delete unused payee
tr: Kullanılmayan alacaklıları sil

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
tr: Kullanılmayan alacaklıları kalıcı olarak
    silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Pa_yment:
tr: Ödeme:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
tr: Bu isimde bir Ödeme adı
    mevcut '%s' 
    '%s' yeniden adlandırılamaz.

en: Merge payee '%s'
tr: Alacaklı '%s' i birleştir

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
tr: Bu alacaklıyla ilgil işlemler aşağıda
    seçili alacaklıya aktarılacak.

en: _Delete the payee '%s'
tr: Alacaklı '%s' i _Sil

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
tr: Bu alacaklı kullanılmış.
    Bu alacaklıyı kullanan tüm işlemler (no payee) olarak ayarlanacak.

en: Manage Payees
tr: Alacaklıları Düzenle

en: new payee
tr: yeni alacaklı

en: Interface
tr: Arayüz

en: Locale
tr: Yerelleştir

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Import/Export
tr: İçe Aktar/Dışa Aktar

en: Report
tr: Rapor

en: Backup
tr: Yedekleme

en: Folders
tr: Klasörler

en: System defaults
tr: Sistem varsayılanı

en: Icons only
tr: Sadece simgeler

en: Text only
tr: Sadece metin

en: Text under icons
tr: Metin simgenin altında

en: Text beside icons
tr: Metin simgelerin yanında

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Both
tr: Her ikisi

en: Tango light
tr: Tango aydınlık

en: Tango medium
tr: Tango orta

en: Tango dark
tr: Tango karanlık

en: m-d-y
tr: a-g-y

en: d-m-y
tr: g-a-y

en: y-m-d
tr: y-a-g

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Append to Info
tr: Bilgiye ekle

en: Append to Memo
tr: Nota ekle

en: Append to Payee
tr: Alacaklıya ekle

en: Comma
tr: Virgül

en: Semicolon
tr: Noktalı verigül

en: Space
tr: Boşluk

en: System Language
tr: Sistem Dili

en: Choose a default HomeBank files folder
tr: Bir varsayılan HomeBank dosya klasörü seçin

en: Choose a default HomeBank backup files folder
tr: Varsayılan HomeBank yedekleme dosyası klasörünü seçin

en: Choose a default import folder
tr: Bir varsayılan alma klasörü seçin

en: Choose a default export folder
tr: Bir varsayılan verme klasörü seçin

en: General options
tr: Genel seçenekler

en: OFX/QFX options
tr: OFX/QFX seçenekleri

en: QIF options
tr: QIF seçenekleri

en: CSV options
tr: CSV seçenekleri

en: (transaction import only)
tr: (sadece işlem aktarımı)

en: Separator:
tr: Ayraç:

en: Initial filter
tr: Başlangıç süzgeci

en: Charts options
tr: Grafik seçenekleri

en: Color scheme:
tr: Renk şeması:

en: Statistics options
tr: İstatistik seçenekleri

en: Show by _amount
tr: _Tutar olarak göster

en: Show _rate column
tr: _Oran sütununu göster

en: Show _details
tr: _Detayları göster

en: Budget options
tr: Bütçe seçenekleri

en: _Enable
tr: _Etkinleştir

note: row++;
en: _Preset:
tr: _Ön ayar:

en: User interface
tr: Kullanıcı arabirimi

en: _Language:
tr: _Dil:

en: _Date display:
tr: _Tarih görüntüle:

en: _Format:
tr: _Biçim:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
tr: %a bir yerel ayarın kısaltılmış hafta içi adı.
    %A yerel haftanın tam adı. 
    %b yerel ayarının kısaltılmış ay adı. 
    %B yerel ayarının tam ay adı. 
    %c yerel ayarının uygun tarih ve saat gösterimi. 
    %C yüzyıl numarası (yıl 100'e bölünür ve bir tam sayıya kesilir) ondalık sayı olarak [00-99]. 
    %d ondalık sayı olarak ayın günü [01,31]. 
    %D %m/%d/%y ile aynı. 
    %e bir ondalık sayı olarak Ayın günü [1,31]; tek bir rakam bir boşluk önce gelir. 
    %j ondalık sayı olarak yılın günü[001,366]. 
    %m ondalık sayı olarak ay [01,12]. 
    %p yerel ayarın uygun tarih gösterimi. 
    %y ondalık sayı olarak yüzyıl olmadan yıl [00,99]. 
    %Y bir ondalık sayı olarak yüzyıl ile yıl.

en: Fiscal year
tr: Mali yıl

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
tr: Bu _zamanda başlat:

en: Measurement units
tr: Ölçü birimleri

en: Use _miles for meter
tr: Metre için mil kullan

en: Use _gallon for fuel
tr: Yakıt için galon kullan

en: _Show future:
tr: _Gelecek işlemler:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
tr: gün önce

en: Hide reconciled
tr: Mutabakatları sakla

en: Always show remind
tr: Her zaman hatırlatıyıcı göster

en: rolling days
tr: ortalama gün

en: _Toolbar:
tr: _Araç çubuğu:

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
tr: _Klavuz çizgisi:

en: Gtk settings
tr: GTK ayarları

en: Override
tr: Üzerine yaz

en: Font _size:
tr: Yazıtipi _boyutu:

en: Dark theme
tr: Koyu tema

en: Amount colors
tr: Miktar renkleri

en: Uses custom colors
tr: Özel renkler kullan

en: _Expense:
tr: _Gider:

en: _Income:
tr: _Gelir:

en: _Warning:
tr: _Uyarı:

en: _Enable automatic backups
tr: Otomatik yedeklemeyi _etkinleştir

en: _Number of backups to keep:
tr: _Saklanacak yedek sayısı:

en: Backup frequency is once a day
tr: Yedekleme aralığı günde bir kez

en: _Wallets:
tr: _Cüzdanlar:

en: _Backups:
tr: _Yedeklemeler:

en: Exchange files
tr: Exchange dosyaları

en: _Import:
tr: _İçe Aktar:

en: _Export:
tr: _Dışa Aktar:

en: Program start
tr: Program başlangıcı

en: Show splash screen
tr: Karşılama ekranını göster

en: Load last opened file
tr: Son açılan dosyayı yükle

en: Post pending scheduled transactions
tr: Bekleyen zamanlanmış işlemleri yayınla

en: Update currencies online
tr: Kurları çevrimiçi güncelle

en: Main window reports
tr: Ana pencere raporları

en: Reset All Preferences
tr: Tüm Tercihleri Sıfırla

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
tr: Tüm tercihleriniz sıfırlanacak
    Sıfırlamak istiyor musunuz?

en: Preferences
tr: Tercihler

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
tr: Dil değişikliğinin etkin olması için HomeBank
    yeniden başlatılması gereklidir.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
tr: Yedekleme klasörü değişti,
    '.bak' dosyanızı bu yeni dosya yoluna kopyalamanız gerekebilir.

en: Transaction splits
tr: İşlem bölünmeleri

en: Delete all
tr: Hepsini sil

en: Apply
tr: Uygula

en: Cancel
tr: İptal

en: Transaction amount:
tr: İşlem miktarı:

en: Unassigned:
tr: Atanmamış:

en: Sum of splits:
tr: Bölünme toplamı:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
tr: Uyarı: bölünmelerin toplamı ve işlem türü eşleşmiyor

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
tr: Uyarı: bölünmelerin toplamı ve işlem tutarı eşleşmiyor

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
tr: Bu Etiketi yeniden adlandıramıyor,
    %s' den '%s' e,
    Bu isim zaten mevcut.

en: Merge tag '%s'
tr: '%s' etiketini birleştir

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
tr: Bu etikete atanan işlem
    seçilen etikete taşınacaktır

en: _Delete the tag '%s'
tr: '%s' etiketini _sil

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
tr: Bu etiket kullanılmaktadır.
    Bu etiket, kullanan herhangi bir işlemden silinecektir.

en: Manage Tags
tr: Etiketleri Yönet

en: new tag
tr: yeni etiket

en: A_ccount:
tr: H_esap:

en: Transaction of %s created.
tr: %s işlemi oluşturuldu.

en: _Break
tr: _Ara

en: Show _scheduled
tr: Zamanlananları göster

en: Show _all accounts
tr: _Tüm hesapları göster

en: Use a template
tr: Taslak kullan

en: Add & _Keep
tr: Ekle & _Sakla

en: Add transaction
tr: İşlem ekle

en: Add template
tr: Taslak ekle

en: Inherit transaction
tr: İşlem devret

en: Inherit template
tr: Taslak devret

en: Edit transaction
tr: İşlemi düzenle

en: Edit template
tr: Taslağı düzenle

en: _Date:
tr: _Tarih:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
tr: - tuşla: d, d/m, m/d tam tarih
    - yön tuşarı + ctrl veya shift
    - bugün için boş

en: T_o:
tr: Kime:

en: Book _2
tr: Kitap_2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
tr: - otomatik tamamlama için bir kaç harf girin
    - giriş oluşturmak için yeni metin girin

en: Cate_gory:
tr: Kategori:

en: M_emo:
tr: Not:

en: _Tags:
tr: _Etiketler:

en: Warning: amount and category sign don't match
tr: Uyarı: Tutar ve kategori işareti uyuşmuyor

en: Multiple edit transactions
tr: Hareketleri toplu düzenle

en: Type as
    transfer
tr: Transfer
    tipinde

en: Time
tr: Zaman

en: Year
tr: Yıl

en: Day
tr: Gün

en: Week
tr: Hafta

en: Quarter
tr: 3 aylık

en: Half Year
tr: Yarım Yıl

en: Trend
tr: Eğilim

en: Include
tr: Dahil et

en: Exclude
tr: Hariç tut

en: (no type)
tr: (belirsiz tip)

en: Bank
tr: Banka

en: Cash
tr: Nakit

en: Asset
tr: Varlık

en: Credit card
tr: Kredi kartı

en: Liability
tr: Borçlar

en: Checking
tr: Denetleniyor

en: This month
tr: Bu ay

en: Next month
tr: Gelecek ay

en: Next 30 days
tr: Sonraki 30 gün

en: Next 60 days
tr: Gelecek 60 gün

en: Next 90 days
tr: Gelecek 90 gün

en: Possible
tr: Mümkün

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Exp. & Inc.
tr: Gid. & Gel.

en: Any Type
tr: Herhangibir Tip

en: Any Status
tr: Herhangi bir durum

en: Uncleared
tr: Temizlenmemiş

en: Unreconciled
tr: Sonuçlanmamış

en: Uncategorized
tr: Kategorilenmemiş

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Salı

en: Wed
tr: Çrş

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cum

en: Sat
tr: Cts

en: Sun
tr: Paz

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Sep
tr: Eylül

en: Search...
tr: Arama...

en: Check
tr: Denetle

en: Bank Transfer
tr: Banka Transferi

en: Debit card
tr: Banka kartı

en: Standing order
tr: Bekleyen emir

en: Electronic payment
tr: Elektronik ödeme

en: Deposit
tr: Yatan

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
tr: Finans ücreti

en: Direct Debit
tr: Otomatik ödeme
