homebank - en to ar translation catalogue (232 entries)

en: HomeBank
ar: مصرف البيت

en: Personal finance
ar: حساباتي

en: Free, easy, personal accounting for everyone
ar: مجاني وسهل الاستخدام لجميع الناس

en: finance;accounting;budget;personal;money;
ar: مالي;محاسبة;ميزانية;شخصي;نقدي;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
ar: برنامج هوم بانك هو برنامج مجاني ويستطيع ان يساعدك في ادارة حساباتك الشخصية والمالية

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
ar: تم تصميم البرنامج لكي يكون سهل الاستخدام وخصوصا في انشاء التقراير والاتطلاع على الاحصاءات المالية وذلك عن طريق استخدام اقوى ادوات الفلترة وايضا الشاشات الرسومية الجذابة.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
ar: إن كنت تريد برنامجًا مجانيًا وسهلًا لإدارة الحسابات الشخصية "مصرف البيت" هو ضالتك.

en: _Delete
ar: ح_ذف

en: Are you sure you want to change the status to None?
ar: أمتأكد من تغير حاله لـ"خالي"؟

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
ar: بعض التحويلات المحددة تم تسويتها.

en: _Change
ar: _غيّر

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
ar: Are you sure you want to toggle the Reconciled status?

en: _Toggle
ar: _بدّل

en: _Create
ar: إ_نشيء

en: No similar transaction were found !
ar: لم يتم العثور على حوالات مشابهة

en: Check internal transfer result
ar: تحقق من التحويلات الداخلية

en: No inconsistency found !
ar: ليس هناك تضارب!

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
ar: هناك تضارب في: %d
    هل تريد إصلاحه؟

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
ar: جميع مبالغ الحوالات سيتم قسمتها على  %.6f.

en: _Convert
ar: _تحويل

en: No transaction changed
ar: لم تعدَل أي معاملة (عملية)

en: transaction changed: %d
ar: العاملات المعدلة: %d

en: Automatic assignment result
ar: نتيجة المهام التلقائية

en: _Add...
ar: أ_ضِف…

en: _Inherit...
ar: _توريث...

en: _Edit...
ar: _عدّل...

en: _Multiple Edit...
ar: Edit _Multiple...

en: None
ar: لا شيء

en: _None
ar: _لا شيء

en: _Cleared
ar: تن_ظيف

en: _Reconciled
ar: _سُويت

en: _Status
ar: ال_حالة

en: View _Split
ar: عرض الت_قسيم

en: Create template...
ar: أنشئ قالب

en: Create assignment...
ar: إنشاء مهمة...

en: _Delete...
ar: اح_ذف...

en: _Up
ar: ف_وق

en: _Down
ar: _تحت

en: Export QIF...
ar: صدر لملف QIF...

en: Export CSV...
ar: صدر إلى ملف CSV ...

en: Print...
ar: طباعة...

note: ...
en: A_ccount
ar: _حساب

en: Copy
ar: نسخ

en: Paste
ar: لصق

en: Paste (today)
ar: لصق (اليوم)

note: ...
en: _Edit
ar: _تحرير

en: Mark duplicate...
ar: علامة مكرر...

en: Check internal transfer
ar: التحقق من التحويل الداخلي

en: Convert to Euro...
ar: التحويل لليورو...

note: ...
en: _Tools
ar: _أدوات

en: Add a new transaction
ar: أضف معاملة جديدة

en: Add
ar: اضافة

en: Inherit from the active transaction
ar: توريث من المعاملة النشطة

en: Inherit
ar: وراثة

en: Edit the active transaction
ar: عدّل المعاملة النشطة

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
ar: تحرير

en: Edit multiple transaction
ar: Edit multiple transactions

en: Refresh results
ar: تحديث النتائج

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
ar: Euro as _minor

en: Today:
ar: اليوم:

en: Future:
ar: المستقبل:

en: Are you sure you want to anonymize the file?
ar: Are you sure you want to anonymise the file?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
ar: Proceeding will anonymise any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...

en: _Anonymize
ar: _Anonymise

en: _Close
ar: _إغلاق

en: Read HomeBank _Manual
ar: Read HomeBank's _Manual

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ar: غير قادر على فتح '%s' , لان الملف غير موجود

en: File error
ar: ملف الخطأ

en: _File
ar: _ملف

en: _New
ar: _جديد

en: _Open...
ar: _فتح...

en: _Save
ar: _حفظ

en: Revert
ar: استعادة

en: _Quit
ar: _خروج

en: Preferences...
ar: الخيارات..

en: _View
ar: _اعرض

en: _Manage
ar: نظم ...

en: Acc_ounts...
ar: ال_حسابات..

en: _Payees...
ar: _المستفيدين...

en: Categories...
ar: التصانيف..

en: Budget...
ar: الميزانية..

en: _Transactions
ar: _عمليات

en: Add...
ar: اضافة..

en: Show...
ar: عرض..

en: _Reports
ar: _تقارير

en: _Statistics...
ar: ا_حصائيات..

en: B_udget...
ar: ال_ميزانية..

en: Show welcome dialog...
ar: Show Welcome Dialogue...

en: Anonymize...
ar: Anonymise...

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Contents
ar: ال_محتويات

en: Report a Problem...
ar: تقرير عن مشكلة..

en: Translate this Application...
ar: ترجمة هذا البرنامج..

en: _About
ar: عن

note: g_string_append (node, "account" ); 3 -- account 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column: Account column : Account label = make_label_group(_("Account filter")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title
en: Account
ar: الحساب

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_GRPBY_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
ar: المستفيد

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = chart
en: Category
ar: التصنيف

note: column: Income
en: Budget
ar: الميزانية

en: Shows selected account transactions
ar: عرض عمليات الحساب المحدد

en: Open the Statistics report
ar: فتح تقرير احصائي

en: Open the Budget report
ar: فتح تقرير الميزانية

en: Open the Vehicle cost report
ar: Open the vehicle cost report

note: Future
en: Future
ar: المستقبل

note: header
en: Tag
ar: الوسم

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
ar: الكمية

en: [FILE]
ar: [ملف]

en: Could not display the URL '%s'
ar: لا يمكن عرض الرابط '%s'

en: transaction added: %d
ar: transactions added: %d

note: column: Total
en: Total
ar: الاجمالي

note: column: Income
en: Income
ar: الدخل

note: Cleared
en: Cleared
ar: تم المسح

note: Today
en: Today
ar: اليوم

note: g_string_append (node, "date" ); label = make_label_group(_("Date filter")); header
en: Date
ar: التاريخ

note: g_string_append (node, "tags" );
en: Tags
ar: الوسوم

note: column: Result
en: Result
ar: النتيجة:

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
ar: %d/%d تحت %s

en: List
ar: القائمة

en: View results as list
ar: عرض النتائج كقائمة

en: Line
ar: خط

en: View results as lines
ar: عرض النتائج كاسطر

en: Detail
ar: التفاصيل

note: button = hbtk_toolbar_add_toolbutton(GTK_TOOLBAR(toolbar), ICONNAME_HB_FILTER, _("Filter"), _("Edit filter")); data->BT_filter = button;
en: Refresh
ar: تحديث

en: _Range:
ar: _المدى:

en: _From:
ar: من:

note: 5.8 test
en: _To:
ar: إلى:

en: All
ar: الكل

en: Invert
ar: عكس

note: column: Expense
en: Spent
ar: الانفاق

en: Month
ar: الشهر

en: You should include some accounts from the account dialog.
ar: You should include some accounts from the account dialogue.

en: Budget report
ar: تقرير الميزانية

en: _Type:
ar: ال_نوع:

en: Budget:
ar: الميزانية:

en: Spent:
ar: الانفاق:

en: Too much columns to display
ar: Too many columns to display

en: View results as donut
ar: View results as doughnut

en: Statistics Report
ar: تقرير احصائي

en: Income:
ar: الدخل:

en: Expense:
ar: النفقة:

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
ar: متر

note: column: Fuel load
en: Fuel
ar: الوقود

note: column: Price by unit
en: Price
ar: السعر

en: Export as CSV
ar: تصدير كملف CSV

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
ar: تصنيف:

en: Meter:
ar: متر:

en: Consumption:
ar: الاستهلاك:

en: Fuel cost:
ar: تكاليف الوقود:

en: Other cost:
ar: تاليف اخرى:

en: Total cost:
ar: التكاليف الاجمالية:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
ar: (لا شيء)

en: Visible
ar: مرئي

en: Error
ar: خطأ

en: Manage Accounts
ar: إدارة الحسابات

en: General
ar: عام

en: Current check number
ar: Current cheque number

en: Checkbook _1:
ar: Chequebook _1:

en: Checkbook _2:
ar: Chequebook _2:

en: Ever_y:
ar: كل:

en: _Payee:
ar: _المستفيد:

en: Pay_ment:
ar: مدفوعات:

en: _Name:
ar: الاسم

en: QIF files
ar: ملفات QIF

en: OFX/QFX files
ar: ملفات OFX/QFX

en: CSV files
ar: ملفات CSV

en: All files
ar: كل الملفات

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
ar: الايام

en: File format error
ar: خطأ في نسق الملف

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
ar: The CSV file must contains the exact numbers of columns,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.

note: create window
en: Manage Budget
ar: إدارة الميزانية

en: May
ar: مايو

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
ar: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category).

en: _Income
ar: ال_دخل

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ar: لا يمكن اعادة تسمية هذا التصنيف من '%s' الى '%s' لان هذا الاسم موجود اصلاً

en: Manage Categories
ar: ادارة التصانيف

en: _Customize
ar: _Customise

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
ar: Starting with v5.1, HomeBank can manage several currencies.
    If the currency below is not correct, please change it:

en: Export as QIF
ar: تصدير كملف QIF

en: Import from CSV
ar: استيراد ملف CSV

en: HomeBank files
ar: الملفات

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
ar: The file will not be in HomeBank CSV format, because you exported
    from 'All transaction', or you selected an option.

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
ar: لا يمكن اعادة تسمية هذا المستفيد من '%s' الى '%s' , لان هذا الاسم موجود بالفعل

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
ar: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee).

en: Manage Payees
ar: ادارة المستفيدين

en: Interface
ar: الواجهة

en: Color scheme:
ar: Colour scheme:

en: Show by _amount
ar: عرض حسب _الكمية

en: Show _rate column
ar: عرض عمود المعدل

en: Show _details
ar: عرض _التفاصيل

en: Use _miles for meter
ar: Use _miles for metres

en: Transaction dialog
ar: Transaction dialogue

en: _Toolbar:
ar: _شريط الادوات:

en: Amount colors
ar: Amount colours

en: Uses custom colors
ar: يستخدم الألوان المخصصة

en: _Income:
ar: _الدخل:

en: _Warning:
ar: _تحذير:

en: _Import:
ar: _استيراد:

en: _Export:
ar: _تصدير:

en: Load last opened file
ar: تحميل الملف المفتوح سابقاً

en: Preferences
ar: الخيارات

en: Info
ar: المعلومات

en: Add transaction
ar: اضف عملية

en: Inherit transaction
ar: وراثة عملية

en: _Date:
ar: _التاريخ:

en: A_ccount:
ar: حساب:

en: _Status:
ar: _الحالة:

en: Multiple edit transactions
ar: Edit multiple transactions

en: Bank
ar: البنك

en: Cash
ar: نقدي

en: Credit card
ar: بطاقة اتمانية

en: Day
ar: اليوم

en: Week
ar: الأسبوع

en: Year
ar: السنة

en: Include
ar: تضمين

en: Exclude
ar: استثناء

en: Uncategorized
ar: Uncategorised

en: System defaults
ar: افتراضيات النظام

en: Icons only
ar: ايقونات فقط

en: Text only
ar: نص فقط

en: Text under icons
ar: نص تحت الايقونات

en: Text beside icons
ar: نص بجانب الايقونات

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: ابريل

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: اغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: اكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Check
ar: Cheque
