homebank - en to uk translation catalogue (815 entries)

en: Personal finance
uk: Особисті фінанси

en: Free, easy, personal accounting for everyone
uk: Безкоштовна, проста бухгалтерія для кожного

en: finance;accounting;budget;personal;money;
uk: фінанси;облік;бюджет;особисте;гроші

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
uk: HomeBank безкоштовне програмне забезпечення яке допоможе вести домашню бухгалтерію

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
uk: Вона створена щоб бути легкою у використанні та мати можливість детально аналізувати власні фінанси вмкористовючи різні фільтри і чудові графіки.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
uk: Якщо ви шукаєте цілковито безкоштовний і простий спосіб управління домашньою бухгалтерією, тоді HomeBank це саме те що вам потрібно.

en: %d transactions
uk: %d операцій

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
uk: %d операцій, %d обраних, середнє: %s, сума: %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
uk: Заблоковано. Натисніть для розблокування

en: _Delete
uk: _Вилучити

en: Are you sure you want to change the status to None?
uk: Ви впевнені, що хочете змінити статус на "Нема статусу"?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
uk: Якась із обраних операцій вже має статус "Врегульована"

en: _Change
uk: _Змінити

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
uk: Ви впевнені, що хочете змінити статус на "Врегульована"?

en: _Toggle
uk: _Змінити

en: _Create
uk: _Створити

en: Create Template
uk: Створити шаблон

en: All transactions
uk: Усі операції

en: There is %d group of similar transactions
uk: Група  %d для подібних транзакцій вже існує

en: No similar transaction were found !
uk: Подібних транзакцій не знайдено!

en: Check internal transfer result
uk: Перевірте результат внутрішнього переказу

en: No inconsistency found !
uk: Невідповідности не знайдено!

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
uk: Знайдено невідповідність: %d
    хочете переглянути та виправити?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
uk: Сума кожної операції буде розділена на %.6f.

en: _Convert
uk: _Конвертувати

en: No transaction changed
uk: Операцію не змінено

en: transaction changed: %d
uk: операція %d змінена

en: Automatic assignment result
uk: Результат автоматичного призначення

en: _Add...
uk: _Додати...

en: _Inherit...
uk: _Успадкувати

en: _Edit...
uk: З_міни…

en: _None
uk: _Жоден

en: _Cleared
uk: _Очистити

en: _Reconciled
uk: _Врегульовано

en: _Status
uk: _Стан

en: None
uk: Відсутнє

en: _Multiple Edit...
uk: _Масово змінити...

en: View _Split
uk: Вигляд _Розділити

en: Create template...
uk: Створити шаблон...

en: Create assignment...
uk: Створити призначення

en: _Delete...
uk: В_илучити…

en: _Up
uk: В_гору

en: _Down
uk: У_низ

en: Export QIF...
uk: Експортувати в QIF...

en: Export CSV...
uk: Експортувати в CSV...

en: Print...
uk: Друкувати...

note: ...
en: A_ccount
uk: _Рахунок

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste (today)
uk: Вставити (сьогодні)

note: ...
en: _Edit
uk: _Зміни

en: Mark duplicate...
uk: Позначити як дублікат...

en: Check internal transfer
uk: Перевірка внутрішнього переказу

en: Auto. assignments
uk: Автопризначення

en: Convert to Euro...
uk: Конвертувати у Евро...

note: ...
en: _Tools
uk: _Знадоби...

en: Move transaction up
uk: Перемістити операцію вгору

en: Move transaction down
uk: Перемістити операцію вниз

en: Add a new transaction
uk: Додати нову транзакцію

en: Add
uk: Додати

en: Inherit from the active transaction
uk: Успадкувати з активної транзакції

en: Inherit
uk: Успадкувати

en: Edit the active transaction
uk: Редагувати транзакцію

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
uk: Редагувати

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
uk: Змінити статус на "Очищено" для вибраних опарацій

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
uk: Змінити статус на "Узгоджено" для вибраних операцій

en: Edit multiple transaction
uk: Редагувати транзакції

en: Delete selected transaction(s)
uk: Вилучити вибрані транзакції

en: (closed)
uk: (зачинено)

en: Show
uk: Показати

note: 3 - info bar for duplicate
en: _Refresh
uk: _Оновити

note: 5.8.6
en: Date _gap:
uk: Дата _пропуску:

note: window title
en: Edit filter
uk: Змінити фільтр

en: Refresh results
uk: Оновити результати

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
uk: Евро _мінор

en: Reconciled:
uk: Узгоджено:

en: Cleared:
uk: Очищено

en: Today:
uk: Сьогодні:

en: Future:
uk: Майбутнє:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
uk: Відновити операції з останнього збереженого  '%s'?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
uk: - Зміни які було зроблено у файлі  буде втрачено
    - Буде завантажено останній збережений файл  (.xhb~)

en: _Revert
uk: _Відновити

en: Are you sure you want to anonymize the file?
uk: Ви впевнені, що хочете анонімізувати файл?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
uk: Процедура анонімізує будь який текст,
    наприклад: рахунок, отримувач платежу, коментарі

en: _Anonymize
uk: _Анонімізувати

en: Welcome to HomeBank
uk: Ласкаво просимо в HomeBank

en: _Close
uk: _Закрити

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_prepend (GTK_BOX (mainvbox), label);
en: Open _last opened file
uk: Відкрити _останній відкритий файл

en: Create a _new file
uk: Створити файл

en: _Open an existing file
uk: _Відкрити файл

en: Open the _example file
uk: Відкрити файл з прикладом

en: Read HomeBank _Manual
uk: Читати посібник Bank _Manual

en: Configure _preferences
uk: Налаштування _параметрів

en: Show this window next time
uk: Показувати це вікно наступного разу

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
uk: Ви збираєтеся відкрити файл резервної копії '%s'.
    Ви впевнені що хочете це зробити?

en: Open the backup file?
uk: Відкрити файл відновлення?

en: _Open backup
uk: _Відкрити резервну копію

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
uk: Не вдається відкрити «%s», файлу не існує.

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: I/O error for file '%s'.
uk: Помилка вводу/виводу для файлу '%s'.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
uk: Неприпустимий файл  '%s' для HomeBank.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
uk: Файл  '%s' було збережено новішою версією HomeBank
    і не може бути завантажено поточною версією.

en: File error
uk: Помилка файлу

en: The file has been modified since reading it.
uk: З моменту відкриття файл було змінено

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
uk: Якщо Ви збережете його, всі зовнішні зміни буде втрачено. Зберегти?

en: S_ave Anyway
uk: З_берегти попри все

en: Clear
uk: Очистити

en: _File
uk: _Файл

en: _New
uk: _Новий

en: _Open...
uk: _Відкрити...

en: Open _Recent
uk: Відкрити _нещодавнє

en: _Save
uk: _Зберегти

en: Save _As...
uk: Зберегти _як...

en: Import...
uk: Імпорт...

en: Export as QIF...
uk: Експортувати у QIF...

en: Revert
uk: Скасувати

en: Restore backup
uk: Відновити з резервної копії

en: Properties...
uk: Властивості…

en: _Quit
uk: _Вихід

en: Preferences...
uk: Налаштування...

en: _View
uk: _Перегляд

en: _Toolbar
uk: _Панель знарядь

en: _Bottom Lists
uk: _Показати  заплановані/майбутні/нагадування

en: Euro minor
uk: Евро мінор

en: _Manage
uk: _Управління

en: Wallet...
uk: Гаманець

en: Acc_ounts...
uk: Ра_хунки...

en: _Payees...
uk: _Отримувачі

en: Categories...
uk: Категорії...

en: Tags...
uk: Теґи...

en: Scheduled/Template...
uk: Заплановані/Шаблони

en: Assignments...
uk: Призначення

en: Currencies...
uk: Валюти...

en: Budget...
uk: Кошторис...

en: Budget (table view)...
uk: Кошторис (таблиця)

en: _Transactions
uk: _Транзакції

en: Add...
uk: Додати...

en: Show...
uk: Показати...

en: Set scheduler...
uk: Налаштувати  планувальник

en: Post scheduled
uk: Опублікувати всі заплановані

en: _Reports
uk: _Звіти

en: _Statistics...
uk: _Статистика

en: _Trend Time...
uk: _Часова Тенденція...

en: _Balance...
uk: _Баланс...

en: B_udget...
uk: Ко_шторис

en: _Vehicle cost...
uk: Вартість авто...

en: Show welcome dialog...
uk: Показувати діалог привітання...

en: File statistics...
uk: Статистика файлу...

en: Anonymize...
uk: Анонімні...

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Contents
uk: _Зміст

en: Get Help Online...
uk: Отримати довідку в Інтернеті...

en: Check for updates...
uk: Перевірити оновлення...

en: Release Notes
uk: Нотатки щодо випуску

en: Report a Problem...
uk: Звітувати про проблему...

en: Translate this Application...
uk: Перекласти цю програму

en: _About
uk: _Про програму

en: New
uk: Створити

en: Create a new file
uk: Створити новий файл

en: Open
uk: Відкрити

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: Open a recently used file
uk: Відкрити нещодавній файл

en: Save
uk: Зберегти

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

note: g_string_append (node, "account" ); 3 -- account 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column: Account column : Account label = make_label_group(_("Account filter")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title
en: Account
uk: Рахунок

en: Manage the accounts
uk: Керування рахунками

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_GRPBY_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
uk: Отримувач

en: Manage the payees
uk: Керування отримувачами

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = chart
en: Category
uk: Категорія

en: Manage the categories
uk: Керування категоріями

en: Scheduled/Template
uk: Заплановано/Шаблони

en: Manage the scheduled/template transactions
uk: Керування запланованними/шаблоннми тразакціями

note: column: Income
en: Budget
uk: Кошторис

en: Manage the budget
uk: Керування кошторисом

en: Assignment
uk: Призначення

en: Manage the automatic assignments
uk: Керування автоматичними підстановками

en: Shows selected account transactions
uk: Показати транзакції по рахункам

en: Add transactions
uk: Додати операцію

en: Statistics
uk: Статистика

en: Open the Statistics report
uk: Відкрити звіт статистики

en: Trend time
uk: Часова Тенденція

en: Open the Trend Time report
uk: Відкрити звіт Часової Тенденції

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Total/Balance
en: Balance
uk: Баланс

en: Open the Balance report
uk: Відкрити звіт Балансу

en: Open the Budget report
uk: Відкрити звіт кошторису

en: Vehicle cost
uk: Вартість авто

en: Open the Vehicle cost report
uk: Відкрити звіт вартости авто

en: Help
uk: Довідка

en: Donate
uk: Пожертва

en: Donate to HomeBank project
uk: Пожертвувати проєкту HomeBank

en: Scheduled
uk: Заплановані

note: Future
en: Future
uk: Майбутні

en: Remind
uk: Нагадати

en: _Today
uk: _Сьогодні

en: (no memo)
uk: (немає пам'ятки)

en: (no category)
uk: (без категорії)

en: invalid CSV format
uk: неправильний формат CSV

note: header
en: Type
uk: Тип

note: header
en: Status
uk: Статус

note: header
en: Tag
uk: Теґ

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
uk: Платіж

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
uk: Сума

note: header
en: Text
uk: Текст

en: Unknown
uk: Невідомий

note: TRANSLATORS: format a liter number with l/L as abbreviation
en: %.2f l
uk: %.2f л

note: TRANSLATORS: kilometer per liter
en: km/l
uk: км/л

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
uk: миль/л

en: (no payee)
uk: (нема отримувача)

en: (no group)
uk: (без групи)

en: (no tag)
uk: (без позначки)

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: %d-q%d
uk: %d-К%d

en: [FILE]
uk: [ФАЙЛ]

en: Browser error.
uk: Помилка перегляду.

en: Could not display the URL '%s'
uk: Неможливо показати URL '%s'

en: (no institution)
uk: (без установи)

en: Your accounts
uk: Ваші рахунки

en: Show all
uk: Показати все

en: Expand all
uk: Розгорнути все

en: Collapse all
uk: Згорнути все

en: No transaction to add
uk: Нема транзакції щоб додати

en: transaction added: %d
uk: транзакція додана: %d

en: Check scheduled transactions result
uk: Перевірте заплановані транзакції

en: maximum post date
uk: поточна дата

note: column: Total
en: Total
uk: Усього

en: _Skip
uk: Пр_опустити

en: Edit & P_ost
uk: Змінити та В_икласти

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
uk: _Надіслати

en: Other
uk: Інше

note: column: Expense
en: Expense
uk: Витрати

note: column: Income
en: Income
uk: Прибуток

en: imported account
uk: Імпортовані рахунки

en: Grand total
uk: Загальний підсумок

en: last reconciled
uk: останній звірений

en: until overdraft
uk: до овердрафту

en: before maximum
uk: до максимуму

en: Accounts
uk: Рахунки

note: Reconciled
en: Reconciled
uk: Узгоджено

note: Cleared
en: Cleared
uk: Сплачено

note: Today
en: Today
uk: Сьогодні

en: - split -
uk: - розбити -

en: - this needs a category -
uk: - вкажіть категорію -

note: g_string_append (node, "date" ); label = make_label_group(_("Date filter")); header
en: Date
uk: Дата

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
uk: Коментар

note: g_string_append (node, "tags" ); column : Tags
en: Tags
uk: Теґи

en: Match
uk: Відповідність

note: column: Result
en: Result
uk: Результат

en: Average
uk: Середнє

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
uk: Пізніше

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
uk: Нерухомо

en: Next date
uk: Наступна дата

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
uk: %d/%d за %s

en: List
uk: Перелік

en: View results as list
uk: Переглянути у вигляді переліку

en: Line
uk: Лінійна

en: View results as lines
uk: Переглянути у вигляді рядка

en: Detail
uk: Деталі

en: Toggle detail
uk: Показати докладніше

note: button = hbtk_toolbar_add_toolbutton(GTK_TOOLBAR(toolbar), ICONNAME_HB_FILTER, _("Filter"), _("Edit filter")); data->BT_filter = button;
en: Refresh
uk: Оновити

en: Print
uk: Друк

en: Balance report
uk: Балансовий звіт

en: Display
uk: Показати

en: Inter_val:
uk: Інтер_вал:

en: Show empty line
uk: Показувати порожні рядки

en: _Zoom X:
uk: _Збільшення X:

en: Filter
uk: Фільтр

en: _Range:
uk: _Діапазон:

en: _From:
uk: _Від:

note: 5.8 test
en: _To:
uk: _Кому:

en: Select:
uk: Обрати:

en: All
uk: Усе

en: Invert
uk: Спротилежнити

note: column: Expense
en: Spent
uk: Витрачено

en: Month
uk: Місяць

en:  over
uk:  над

en:  left
uk:  залишилося

en:  under
uk:  під

en: Stack
uk: Стовпчики

en: View results as stack bars
uk: Переглянути у вигляді стекової діаграми

en: _Result to clipboard
uk: _Результат у буфер обміну

en: _Result to CSV
uk: _Результат у CSV

en: _Detail to clipboard
uk: _Деталі у буфер обміну

en: _Detail to CSV
uk: _Деталі у CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
uk: Жоден рахунок не описано як частину кошторису.

en: You should include some accounts from the account dialog.
uk: Вам потрібно включити рахунки у Діалозі рахунків.

en: Budget report
uk: Звіт по кошторису

en: Mode:
uk: Режим:

en: _Type:
uk: _Тип:

en: Only out of budget
uk: Тільки які не входять у кошторис

en: Result:
uk: Результат:

en: Budget:
uk: Кошторис:

en: Spent:
uk: Витрачено:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
uk: %s у виконанні %s

en: Too much columns to display
uk: Забагато стовпців для показу

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
uk: Оберіть ширший інтервал та / чи більш вузький діапазон дат

en: Column
uk: Стовпчик

en: View results as column
uk: Переглянути результати у стовпчиковій діаграмі

en: Donut
uk: Кругова діаграма

en: View results as donut
uk: Переглянути результати у круговій діаграмі

en: View results as stack
uk: Перегляд результатів у вигляді стеку

en: Stack 100%
uk: Стек 100%

en: View results as stack 100%
uk: Перегляд результатів у вигляді стеку 100%

en: Legend
uk: Умовні позначення

en: Toggle legend
uk: Увімкнути пояснення

en: Rate
uk: Оцінка

en: Toggle rate
uk: Показати у відсотках

en: Statistics Report
uk: Статистичний Звіт

en: _View by:
uk: _Перегляд за

en: _Balance mode
uk: Режим _Балансу

en: Sort by _amount
uk: Ґатункувати за _сумою

en: Compare Exp. & Inc.
uk: Порівняти витрати і надходження

en: Total:
uk: Усього:

en: Income:
uk: Прибуток:

en: Expense:
uk: Витрата:

en: Average: %s
uk: Середнє: %s

en: Trend Time Report
uk: Часова Тенденція

en: _Cumulate
uk: _Накопичуваний

en: Time slice
uk: Часовий зріз

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
uk: Лічильник

note: column: Fuel load
en: Fuel
uk: Пальне

note: column: Price by unit
en: Price
uk: Ціна

note: column: Distance done
en: Dist.
uk: Відст.

en: Export
uk: Експорт

en: Export as CSV
uk: Експортувати як CSV

en: Vehicle cost report
uk: Звіт видатків на авто

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
uk: _Категорія:

en: Meter:
uk: Лічильник:

en: Consumption:
uk: Споживання:

en: Fuel cost:
uk: Вартість палива:

en: Other cost:
uk: Інші видатки:

en: Total cost:
uk: Загальна вартість:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
uk: (нема ім'я)

en: Visible
uk: Видимий

en: Account name
uk: Назва рахунку

en: Error
uk: Помилка

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
uk: Неможливо додати рахунок '%s',
    така назва вже зайнята.

en: Cannot delete account '%s'
uk: Неможливо вилучити рахунок '%s'

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
uk: Ви впевнені, що хочете остаточно вилучити '%s'?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
uk: Якщо ви вилучите рахунок, його буде назавжди втрачено.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
uk: Не можу перейменувати цей Рахунок,
    з '%s' на '%s',
    ця назва вже використовується.

en: Manage Accounts
uk: Керування рахунками

en: Delete
uk: Вилучити

en: Rename
uk: Змінити назву

en: Move up
uk: Перемістити вгору

en: Move down
uk: Перемістити вниз

note: level, identifier			 iconname			   label
en: General
uk: Основне

en: _Group:
uk: _Група:

en: _Institution:
uk: _Установа:

en: N_umber:
uk: _Число:

en: Start _balance:
uk: Початковий _баланс:

en: _Currency:
uk: _Валюта:

en: this account was _closed
uk: рахунок _закрито

en: Notes:
uk: Нотатки:

en: Behaviour
uk: Поведінка

en: Automation
uk: Автоматизація

en: Default _Template:
uk: _Типовий шаблон:

en: Report exclusion
uk: Виключити зі звіту

en: exclude from account _summary
uk: виключити зі звіту по рахунку

en: outflow into summary
uk: залишок в підсумок

en: exclude from the _budget
uk: виключити з _кошторису

en: exclude from any _reports
uk: виключити з усіх _звітів

en: Misc.
uk: Різне

en: Current check number
uk: Поточний номер чека

en: Checkbook _1:
uk: Чекова книжка_1:

en: Checkbook _2:
uk: Чекова книжка_2:

en: Balance limits
uk: Обмеження балансу

en: _Overdraft at:
uk: Овердрафт:

en: Max_imum:
uk: Щонай_більше:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
uk: Якщо ви вилучите заплановане/шаблон, він буде втрачений безповоротно.

en: Next _date:
uk: Наступна _дата:

en: Ever_y:
uk: Періодичність:

en: More options
uk: Додаткові параметри

en: Week end:
uk: Вихідні:

en: _Stop after:
uk: _Зупинити після

en: posts
uk: записи

en: Manage scheduled/template transactions
uk: Управління розкладом/шаблоном операцій

en: Template
uk: Шаблон

en: _Schedule
uk: _Розклад

note: column : Search
en: Search
uk: Пошук

note: column : Notes
en: Notes
uk: Нотатки

en: This search text already exists at position %d
uk: Цей пошуковий рядок вже існує на  %d позиції

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _OK
uk: _Так

en: Condition
uk: Умова

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
uk: _Шукати:

en: _In:
uk: _В:

en: Case _sensitive
uk: З урахуванням _регістру

en: Amou_nt:
uk: Су_ма:

en: _AND
uk: _ТА

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
uk: Призначення

en: _Payee:
uk: _Отримувач:

en: Overwrite
uk: Замінити

en: Pay_ment:
uk: Пла_тіж:

en: _Tags:
uk: _Теґи:

en: (rule %d)
uk: (правило %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
uk: Якщо ви вилучите завдання, його буде назавжди втрачено.

en: Move to...
uk: Перемістити до...

en: Move rule
uk: Правило переміщення

en: Move
uk: Переміщення

en: Manage Assignments
uk: Керування підтвердженнями

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
uk: Асистент допоможе зробити базове налаштування нового
    файлу HomeBank.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
uk: Усі елементи, які ви тут налаштували, можуть бути змінені пізніше, якщо знадобиться.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
uk: Зміни не буде застосовано, доки ви не
    натиснете кнопку "Застосувати" на завершальному кроці.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
uk: HomeBank буде показувати у заголовку головного вікна
    Ваше ім'я чи будь-який довільний текст.

en: _Title:
uk: _Заголовок:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
uk: HomeBank підтримує облік у декількох валютах. Базова валюта
    є типовою валютою для рахунків і звітів.

en: Base:
uk: Основна:

en: Setup additional currencies
uk: Налаштувати додаткові валюти

en: _Add
uk: _Додати

en: Not found
uk: Не знайдено

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
uk: HomeBank може створити перелік категорій для вашої мови
    якщо існує файл CSV, створений спільнотою.

en: Setup categories for my language
uk: Налаштувати категорії для моєї мови

en: Preset file:
uk: Файл налаштувань:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
uk: HomeBank дозволяє імпортувати ваші рахунки із завантажених
    фінансових файлів або ви можете створити рахунки вручну.

en: Create my first account
uk: Створити рахунок

en: _Name:
uk: _Назва:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
uk: Це сторінка підтвердження,
    
    Натисніть "Застосувати", щоб зберегти зміни.

en: Start File Setup
uk: Почати налаштування файлу

en: File Options
uk: Параметри файлу

en: Choose Currencies
uk: Обрати валюти

en: Choose Categories
uk: Обрати категорії

en: Create Account
uk: Створити рахунок

en: Finish File Setup
uk: Закінчити налаштування файлу

en: <New account (global)>
uk: <Новий рахунок (основний)>

en: <New account>
uk: <Новий рахунок>

en: <Skip this account>
uk: <Пропустити цей рахунок>

en: Valid
uk: Дійсний

en: Name
uk: Назва

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Known files
uk: Відомі файли

en: QIF files
uk: Файли QIF

en: OFX/QFX files
uk: OFX/QFX файли

en: CSV files
uk: CSV файли

en: All files
uk: Усі файли

en: new global account
uk: новий основний рахунок

en: new account
uk: новий рахунок

en: skipped
uk: пропустити

en: , %d of %d transactions
uk: , %d з %d операцій

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
uk: %d операцій, %d схожих, %d наявних, %d обраних

en: %d transaction(s), %d selected
uk: %d операцій, %d обраних

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
uk: Дата не може бути сконвертована. Будь ласка змініть дату для продовження.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
uk: Імпортувати <b>%s</b> в:

en: this file
uk: цей файл

en: this account
uk: цей рахунок

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
uk: Назва: %s
    Номер: %s
    Файл: %s
    Кодування: %s

en: Import transactions from bank or credit card
uk: Імпортувати операції з банку чи кредитової картки

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
uk: За допомогою цього помічника, ви будете проходити процес імпорту однієї чи декількох
    завантажених виписок з вашого банку або кредитової картки. У таких форматах:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
uk: <b>Рекомендовані:</b> .OFX чи .QFX
    <i>(можуть мати назви Money™ чи Quicken™)</i>
    <b>Підтримується:</b> .QIF
    <i>(застаріла версія Quicken™)</i>
    <b>Для джедаїв:</b> .CSV
    <i>(рідний формат збереження HomeBank, для подробиць дивіться документацію)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
uk: Жодних змін не буде здійснено, поки ви не натиснете "Застосувати" на останньому кроці.

note: SPACING_SMALL
en: Don't show this again
uk: Не показувати це знову

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
uk: Перетягніть один або декілька файлів для імпорту.
    Ви також можете використовувати кнопки додати/вилучити.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
uk: Забагато рахунків у вибраних вами файлах,
    використовуйте кнопку Назад, щоб обрати меншу кількість файлів.

en: Target account identification by name or number failed.
uk: Помилка ідентифікації рахунку за іменем чи номером.

en: Date order:
uk: Порядок дати:

en: _Import memos
uk: _Імпортувати коментарі

en: _Swap memos with payees
uk: _Зіставити коментарі з отримувачами платежів

en: OFX _Name:
uk: OFX _Ім'я:

en: OFX _Memo:
uk: OFX _Коментар:

en: Sentence _case memo/payee
uk: Призначити _коментар/отримувач платежу

en: _Toggle amount
uk: _Перемикнути суму

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
uk: Аналогічна операція у цільовому рахунку (можливий дублікат)

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
uk: дні

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
uk: Зіставлення відбувається: за рахунком, сумою та датою.
    Різниця у датах 0 днів означає точний збіг

en: Run automation
uk: Запуск автоматичних операцій

en: 1) Enrich with _payee default
uk: 1) Заповнити _типовим отримувачем

en: 2) Run automatic _assigment rules
uk: 2) Запустити автоматичні правила

en: Click "Apply" to update your accounts.
uk: Натисніть "Застосувати", щоб оновити свої рахунки.

en: Welcome
uk: Вітаємо

en: Select file(s)
uk: Оберіть файл(и)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
uk: Імпорт:

en: Confirmation
uk: Схвалення

en: File format error
uk: Помилка формату файлу

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
uk: Файл CSV повинен містити точну кількість стовпців,
    відокремлених через ";" докладніше читайте у документації

en: Are you sure you want to clear input?
uk: Ви впевнені, що волієте очистити введені дані?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
uk: Якщо ви продовжите, то кожна наступна сума буде 0.

en: _Clear
uk: _Очистити

en: Budget for %s
uk: Кошторис для %s

note: create window
en: Manage Budget
uk: Управління кошторисом

en: Balance:
uk: Баланс:

en: is the same each month
uk: є однаковим кожного місяця

en: _Clear input
uk: _Очистити

en: is different per month
uk: різні, кожного місяця

en: Options
uk: Параметри

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
uk: _Примусово стежити за цією категорією

en: Jan
uk: січ

en: Feb
uk: лют

en: Mar
uk: бер

en: Apr
uk: кві

en: May
uk: тра

en: Jun
uk: чер

en: Jul
uk: лип

en: Aug
uk: сер

en: Sept
uk: вер

en: Oct
uk: жов

en: Nov
uk: лис

en: Dec
uk: гру

en: Summary
uk: Підсумок

en: Totals
uk: Усього

en: Monthly
uk: Щомісячно

en: Add a category
uk: Додати категорію

en: _Apply
uk: _Застосувати

en: Parent category
uk: Батьківська категорія

en: Category name
uk: Назва категорії

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
uk: Ця категорія вже використовується.
    Будь-яка операція, що використовує цю категорію, буде змінена на (без категорії)

en: Merge categories
uk: Об'єднання категорій

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
uk: Операції, привласнені категорії "% s", будуть переміщені до категорії, вибраної далі.

en: Target category
uk: Цільова категорія

en: _Delete the category '%s'
uk: _Вилучити категорію '%s'

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
uk: Ви впевнені, що волієте очистити введені дані для '% s'?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
uk: Додати  категорію

en: Remove category
uk: Вилучити категорію

en: Merge
uk: Об'єднати

note: Clear Input
en: Clear input
uk: Спорожнити поле вводу

note: TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for transaction
en: # txn
uk: # транз

note: TRANSLATORS: 'cfg' is abbrevation for configuration TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for configuration
en: # cfg
uk: # конф

en: Delete unused categories
uk: Вилучити невикористані категорії

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
uk: Ви впевнені, що волієте назавжди
    вилучити невикористовувані категорії?

en: Edit Category
uk: Редагувати категорію

en: Change Type
uk: Змінити тип

en: _Income
uk: _Прибуток

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
uk: Неможливо перейменувати цю Категорію,
    з '%s' до '%s',
    вказане ім'я уже існує.

en: Merge category '%s'
uk: Поєднати категорію '%s'

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
uk: Операції, що відносяться до цієї категорії,
    буде переміщено у категорію, вибрану нижче.

en: Include _subcategories
uk: Включаючи підкатегорії

en: Manage Categories
uk: Керування категоріями.

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
uk: Показувати приховані

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
uk: Показувати вживані

en: Move/Merge
uk: Перемістити/Поєднати

en: Show/Hide
uk: Показати/приховати

en: new category
uk: нова категорія

en: new subcategory
uk: Нова підкатегорія

en: Base currency
uk: Основна валюта

en: Symbol
uk: Символ

en: Exchange rate
uk: Курс обміну

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: Edit currency
uk: Змінити валюту

en: Currency
uk: Валюта

en: Format
uk: Формат

en: _Customize
uk: _Налаштувати

en: _Symbol:
uk: С_имвол:

en: Is pre_fix
uk: Префікс

en: _Decimal char:
uk: _Десятковий символ:

en: _Frac digits:
uk: _Цифр після коми:

en: _Grouping char:
uk: _Символ розділеня на групи:

en: Select base currency
uk: Обрати основну валюту

en: Select currency
uk: Обрати валюту

en: ISO Code
uk: Код ISO

en: Add a custom _currency
uk: Додати свою _валюту

en: Update online error
uk: Помилка оновлення через Інтернет

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
uk: Вилучення валюти призведе до її втрати назавжди

en: Change the base currency
uk: Змінити основну валюту

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
uk: Якщо ви продовжите, курси інших валют
    стануть рівними 0, не забудьте оновити їх

en: Currencies
uk: Валюти

en: Update online
uk: Оновити через мережу

en: Set as base
uk: Встановити як основну

en: File statistics
uk: Статистика файлів

en: Transaction
uk: Транзакція

en: Upgrade
uk: Оновити

en: Select a base currency
uk: Обрати основну валюту

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
uk: Запуск v5.1, HomeBank може працювати з різними валютами.
    Якщо вказана нижче валюта невірна, виберіть іншу.

en: Currency:
uk: Валюта:

en: Export as QIF
uk: Експортувати у файл QIF

en: Import from CSV
uk: Імпортувати з CSV

en: Open HomeBank file
uk: Відкрити файл HomeBank

en: Open HomeBank backup file
uk: Відкрити резервну копію HomeBank

en: Save HomeBank file as
uk: Зберегти файл HomeBank як

en: HomeBank files
uk: Файли HomeBank

en: File backup
uk: Резервне копіювання файлів

en: All backups
uk: Усі резервні копії

en: Save changes to the file before closing?
uk: Зберегти зміну у файл перед завершенням?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
uk: Якщо ви не збережете зміни, їх буде втрачено.
    Кількість змін: %d.

en: Close _without saving
uk: Закрити _без збереження

en: Export as _CSV
uk: Експорт _CSV

en: Folder:
uk: Тека:

en: Pick a Folder
uk: Оберіть теку

en: Filename:
uk: Ім'я файлу:

en: Add Status column
uk: Додати колонку статусу

en: Detail split lines
uk: Лінії роподілу деталей

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
uk: Файл не буде в форматі HomeBank CSV, тому що ви експортуєте
    із 'Всі транзакції', або ви обрали опцію.

en: Export as PDF
uk: Експорт до PDF

en: Export as _PDF
uk: Експортувати як_PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
uk: Homebank орієнтований на ековідповідальну поведінку, 
    тому для друку використовується найрозповсюдженіший цифровий формат: PDF.

en: Select action for target creation
uk: Оберіть дію для цільового створення

en: Create _New
uk: С_творити

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
uk: HomeBank виявив операції, які, можливо, призначені для внутрішніх переказів.

en: _Memo:
uk: _Пам'ятка

en: _Reset
uk: С_кинути

en: _Use
uk: _Застосувати

en: Amount/Text
uk: Сума прописом

en: Always show
uk: Завжди показувати

note: { TXN_STATUS_REMIND, 		ICONNAME_HB_ITEM_REMIND, N_("Remind") },
en: Void
uk: Скасувати

en: Added
uk: Додано

en: Edited
uk: Відредаговано

en: Due Date
uk: Встановлений термін

en: Next Payout
uk: Наступний платіж

en: File properties
uk: Властивості файлу

en: Scheduled transactions
uk: Заплановані транзакції

en: of each
uk: з кожного

en: month
uk: місяць

en: Delete unused payee
uk: Вилучити невикористовуваних платників

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
uk: Ви впевнені, що волієте назавжди 
    вилучити невикористовуваних платників

en: Pa_yment:
uk: Пл_атіж:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
uk: Неможливо перейменувати цього Отримувача,
    з '%s' до '%s',
    вказане ім'я вже існує.

en: Merge payee '%s'
uk: Здійснити злиття отримувача сплати '%s'

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
uk: Транзакції, що відносяться до цього отримувача,
    буде переміщено отримувачу, вибраному нижче.

en: _Delete the payee '%s'
uk: Вилучити отримувача сплат '%s'

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
uk: Цей отримувач вже використовується. Усі операції, 
    що відносяться до цього отримувача, буде скасовано як "без отримувача".

en: Manage Payees
uk: Керування Отримувачами

en: new payee
uk: новий отримувач сплат

en: Interface
uk: Зовнішній вигляд

en: Locale
uk: Регіональні налаштування

en: Transactions
uk: Транзакції

en: Transfer
uk: Переказ

en: Import/Export
uk: Імпорт/Експорт

en: Report
uk: Звіт

en: Backup
uk: Резервування

en: Folders
uk: Теки

en: System Language
uk: Мова системи

en: Choose a default HomeBank files folder
uk: Обрати основну теку для файлів HomeBank

en: Choose a default HomeBank backup files folder
uk: Оберіть типову теку для збереження резервних копій

en: Choose a default import folder
uk: Обрати типову теку для імпорту

en: Choose a default export folder
uk: Обрати типову теку для експорту

en: General options
uk: Загальні параметри

en: OFX/QFX options
uk: Налаштування OFX/QFX

en: QIF options
uk: Налаштування QIF

en: CSV options
uk: Налаштування CSV

en: (transaction import only)
uk: (лише для імпорту транзакцій)

en: Separator:
uk: Розділювач:

en: Main window reports
uk: Звіт у головному вікні

note: removed 5.7 label = make_label_left(_("_Range:")); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
uk: Щонайбільше _елементів:

en: Initial filter
uk: Початковий фільтр

en: Statistics options
uk: Параметри статистики

en: Show by _amount
uk: Показати за _сумою

en: Show _rate column
uk: Показувати стовпчик _курсу

en: Show _details
uk: Показати докладно

en: Budget options
uk: Налаштування кошторису

en: _Enable
uk: _Увімкнути

en: _Preset:
uk: _Шаблон:

en: User interface
uk: Користувацький інтерфейс

en: _Language:
uk: _Мова:

en: _Format:
uk: _Формат:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
uk: %a - скорочена назва дня тижня;
    %A - повна назва дня тижня;
    %b - скорочена назва місяця;
    %B - повна назва місяця;
    %c - докладне подання дати та часу;
    %C - рік, розділений на 100 й усічений до цілого числа, як десяткове число [00-99];
    %d - день місяця у вигляді десяткового числа [01,31];
    %D - те ж, що %m/%d/%y;
    %e - день місяця як десяткове число [1,31], одна цифра через пробіл;
    %j - день року у вигляді десяткового числа [001,366];
    %m - місяць як десяткове число [01,12];
    %P - подання відповідної дати;
    %y - рік без сторіччя, як десяткове число [00,99];
    %Y - рік із сторіччям у якості десяткового числа [2000,2099];

en: Fiscal year
uk: Фіскальний рік

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
uk: Починаєть _ся:

en: Measurement units
uk: Одиниці виміру

en: Use _miles for meter
uk: Використовувати _милі замість метрів

en: Use _gallon for fuel
uk: Об'єм палива в _галонах

en: Always show remind
uk: Завжди показувати нагадування

en: Always show void
uk: Завжди показувати скасовані

en: Lock reconciled for any changes
uk: Заблокувати звірку для будь-яких змін

en: _Show future:
uk: _Показувати майбутні на:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
uk: днів наперед

en: Hide reconciled
uk: Приховати узгоджені

en: Transaction dialog
uk: Діалог транзакцій

en: Enable _memo autocomplete with
uk: Увімкнути автозаповнення _заміток за допомогою

en: rolling days
uk: ковзні дні

en: Show add confirmation text for 5s
uk: Показувати текст схвалення додавання впродовж 5 сек.

en: Gtk settings
uk: Налаштування Gtk

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
uk: Лінія _сітки

en: Charts options
uk: Налаштування діаграм

en: Smaller legend _font
uk: Менший шрифт легенди

en: _Toolbar:
uk: _Панель знарядь

en: _Enable automatic backups
uk: Дозволити автоматичне резервне копіювання

en: _Number of backups to keep:
uk: _Кількість створюваних копій:

en: Backup frequency is once a day
uk: Резервна копія створюється один раз на день

en: _Wallets:
uk: _Гаманці:

en: _Backups:
uk: _Резервні копії:

en: Exchange files
uk: Обмін файлами

en: _Import:
uk: _Імпорт:

en: _Export:
uk: _Експорт:

en: Program start
uk: Старт програми

en: Show splash screen
uk: Показувати екран заставки

en: Load last opened file
uk: Завантажити файл, який відкривався останнім

en: Post pending scheduled transactions
uk: Записати очікувані заплановані транзакції

en: Update currencies online
uk: Оновити курси валют

en: Reset All Preferences
uk: Скинути всі параметри

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
uk: Ви справді волієте скинути
    всі налаштування до початкових
    значень?

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Info
uk: Відомості

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
uk: Вам доведеться перезавантажити HomeBank
    щоб зміна мови набула чинности.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
uk: Теку для резервних копій змінено,
    Вам може знадобитися скопіювати файли '.bak' у нову теку.

en: Edit Tag
uk: Змінити позначку...

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
uk: Не вдалося перейменувати позначку
    з "%s " на "%s",
    оскільки це ім'я вже існує.

en: Merge tag '%s'
uk: Поєднати позначки '%s'

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
uk: Транзакції з цією позначкою будуть прив'язані
    до позначки, вибраної нижче.

en: _Delete the tag '%s'
uk: _Вилучити позначку '%s'

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
uk: Позначка використовується. Її буде вилучено з усіх транзакцій.

en: Manage Tags
uk: Керування позначками

en: new tag
uk: нова позначка

en: Transaction of %s created.
uk: Транзакцію %s створено.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
uk: Ви бажаєте перервати передавання даних?
    
    Це скасує отримувану транзакцію.

en: _Break
uk: _Розірвання

en: Show _scheduled
uk: Показати _заплановані

en: Show _all accounts
uk: Показати _всі рахунки

en: Use a template
uk: Використовувати шаблон

en: Add & _Keep
uk: Додати та _Залишити

en: Add transaction
uk: Додати транзакцію

en: Add template
uk: Додати шаблон

en: Inherit transaction
uk: Успадкувати транзакцію

en: Inherit template
uk: Скопіювати шаблон

en: Edit transaction
uk: Змінити транзакцію

en: Edit template
uk: Редагувати шаблон

en: _Date:
uk: _Дата:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
uk: - Напишіть: д, д/м, м/д або повну дату
    - Клавішами стрілок+ ctrl або shift
    - Залишити порожнім для поточної дати

en: T_o:
uk: П_о:

en: Transaction splits
uk: Розбиття транзакції

en: No rate available to auto fill
uk: Нема тарифу для автоматичного заповнення

en: A_ccount:
uk: _Рахунок:

en: Book _2
uk: Книга _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
uk: - Почніть набирати літери для автозаповнення
    - Уведіть новий текст для створення запису

en: Cate_gory:
uk: _Категорія:

en: _Status:
uk: _Стан:

en: M_emo:
uk: За_мітка:

en: Warning: amount and category sign don't match
uk: Увага: кількість і знак категорії не відповідають

en: Multiple edit transactions
uk: Редагування декількох операцій

en: Type as
    transfer
uk: Тип
    Переказ

en: Delete all
uk: Вилучити всі

en: Apply
uk: Застосувати

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Transaction amount:
uk: Кількість транзакцій:

en: Unassigned:
uk: Непризначений:

en: Sum of splits:
uk: Сума розділених:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
uk: Попередження: сума розбиття на категорії та тип транзакції не збігаються

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
uk: Попередження: сума розбиття на категорії та сума транзакції не збігаються

en: (no type)
uk: (без типу)

en: Bank
uk: Банк

en: Cash
uk: Готівка

en: Asset
uk: Активи

en: Credit card
uk: Кредитова картка

en: Liability
uk: Заборгованість

en: Checking
uk: Перевірка

en: Savings
uk: Збереження

en: Day
uk: День

en: Possible
uk: Можливо

en: Before
uk: До

en: After
uk: Після

en: Time
uk: Час

en: Year
uk: Рік

en: Week
uk: Тиждень

en: Fortnight
uk: Два тижні

en: Quarter
uk: Квартал

en: Half Year
uk: Пів року

en: Include
uk: Увімк.

en: Exclude
uk: Виключити

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Last Week
uk: Минулого тижня

en: This Week
uk: Цього тижня

en: Next Week
uk: Наступний тиждень

en: Last Fortnight
uk: Минулі два тижні

en: This Fortnight
uk: Ці два тижні

en: Next Fortnight
uk: Наступні два тижні

en: Last Month
uk: Минулий місяць

en: This Month
uk: Цей місяць

en: Next Month
uk: Наступний місяць

en: Last Quarter
uk: Минулий квартал

en: This Quarter
uk: Цей квартал

en: Next Quarter
uk: Наступний квартал

en: Last Year
uk: Минулий рік

en: This Year
uk: Цей рік

en: Next Year
uk: Наступний рік

en: Last 90 Days
uk: Останні 90 днів

en: Last 60 Days
uk: Останні 60 днів

en: Last 30 Days
uk: Останні 30 днів

en: Last 12 Months
uk: Минулі 12 місяців

en: All Date
uk: Увесь час

en: This month
uk: Поточний місяць

en: Next month
uk: Наступний місяць

en: Next 30 days
uk: Наступні 30 днів

en: Next 60 days
uk: Наступні 60 днів

en: Next 90 days
uk: Наступні 90 днів

en: Exp. & Inc.
uk: Витрати та Прибутки

en: Any Type
uk: Будь-який тип

en: Any Status
uk: Будь-який стан

en: Uncleared
uk: Не сплачено:

en: Unreconciled
uk: Незвірені

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: System defaults
uk: Усталені системні налаштування

en: Icons only
uk: Лише піктограми

en: Text only
uk: Лише текст

en: Text under icons
uk: Текст під піктограмами

en: Text beside icons
uk: Текст поруч із піктограмами

en: Horizontal
uk: По горизонталі

en: Vertical
uk: По вертикалі

en: Both
uk: Обидва

en: m-d-y
uk: м-д-р

en: d-m-y
uk: д-м-р

en: y-m-d
uk: р-м-д

en: Ignore
uk: Нехтувати

en: Append to Memo
uk: Додати в закладки

en: Append to Payee
uk: Додати до отримувача сплати

en: Tab
uk: Табуляція

en: Comma
uk: Кома

en: Semicolon
uk: Крапка з комою

en: Space
uk: Пробіл

en: January
uk: Січень

en: February
uk: Лютий

en: March
uk: Березень

en: April
uk: Квітень

en: June
uk: Червень

en: July
uk: Липень

en: August
uk: Серпень

en: September
uk: Вересень

en: October
uk: Жовтень

en: November
uk: Листопад

en: December
uk: Грудень

en: Sep
uk: Вер

en: Search...
uk: Шукати…

en: Check
uk: Чек

en: Bank Transfer
uk: Банківський переказ

en: Debit card
uk: Дебетова картка

en: Standing order
uk: Регулярний платіж

en: Electronic payment
uk: Електронний платіж

en: Deposit
uk: Депозит

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
uk: FI гонорар

en: Direct Debit
uk: Прямий дебет
