homebank - en to el translation catalogue (833 entries)

en: Personal finance
el: Προσωπικά οικονομικά

en: Free, easy, personal accounting for everyone
el: Δωρεάν, εύκολη, διαχείριση των προσωπικών σας οικονομικών

en: finance;accounting;budget;personal;money;
el: οικονομικά;λογιστική;προϋπολογισμός;προσωπικά;χρήματα;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
el: Το HomeBank είναι ελεύθερο λογισμικό (τόσο με την έννοια της "ελευθερίας του λόγου", αλλά και την έννοια της "δωρεάν μπίρας"), που θα σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τα προσωπικά οικονομικά σας.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
el: Είναι σχεδιασμένο να είναι εύκολο στη χρήση και να επιτρέπει τη λεπτομερή ανάλυση των προσωπικών οικονομικών σας χρησιμοποιώντας ισχυρά εργαλεία φιλτραρίσματος και όμορφα γραφήματα.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
el: Αν ψάχνετε για έναν πλήρως δωρεάν και εύκολο τρόπο να διαχειριστείτε τα προσωπικά σας οικονικά, τότε το HomeBank πρέπει να είναι το λογισμικό της επιλογής σας.

en: %d transactions
el: %d συναλλαγές

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
el: %d συναλλαγές, %d επιλεγμένες, μ.ο: %s, αθρ: %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
el: Κλειδωμένο. Πατήστε για ξεκλείδωμα

en: Unlocked. Click to lock
el: Ξεκλείδωτο. Πατήστε για κλείδωμα

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Are you sure you want to change the status to None?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αλλάξετε την κατάσταση σε Κανένα;

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
el: Ορισμένες από τις επιλεγμένες συναλλαγές σας είναι ήδη Συμφωνημένες.

en: _Change
el: _Αλλαγή

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να αλλάξετε την κατάσταση σε Συμφωνημένο;

en: _Toggle
el: _Εναλλαγή

en: _Create
el: _Δημιουργία

en: Create Template
el: Δημιουργία προτύπου

en: Create Assignment
el: Δημιουργία Ανάθεσης

en: All transactions
el: Όλες οι συναλλαγές

en: There is %d group of similar transactions
el: Υπάρχει(ουν) %d ομάδα(ες) παρόμοιων συναλλαγών

en: No similar transaction were found !
el: Δεν βρέθηκε παρόμοια συναλλαγή!

en: Check internal transfer result
el: Έλεγχος αποτελέσματος εσωτερικής μεταφοράς

en: No inconsistency found !
el: Δεν βρέθηκε ασυνέπεια !

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
el: Βρέθηκαν ασυνέπειες: %d
    Θέλετε να τις εξετάσετε και να τις διορθώσετε;

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
el: Κάθε ποσό συναλλαγής θα διαιρεθεί με %.6f.

en: _Convert
el: _Μετατροπή

en: No transaction changed
el: Δεν τροποποιήθηκε καμία συναλλαγή

en: transaction changed: %d
el: η συναλλαγή άλλαξε: %d

en: Automatic assignment result
el: Αποτέλεσμα αυτόματης ανάθεσης

en: _Add...
el: _Προσθήκη...

en: _Inherit...
el: _Μεταβίβαση...

en: _Edit...
el: _Επεξεργασία...

en: _None
el: _Τίποτα

en: _Cleared
el: _Εκκαθαρισμένο

en: _Reconciled
el: _Συμφωνημένο

en: _Status
el: _Κατάσταση

en: None
el: Κανένα

en: _Multiple Edit...
el: _Πολλαπλή επεξεργασία...

en: View _Split
el: Εμφάνιση _Διαχωρισμών

en: Copy raw amount
el: Αντιγραφή του ποσού (σε αρχική μορφή)

en: Create template...
el: Δημιουργία πρότυπου...

en: Create assignment...
el: Δημιουργία ανάθεσης...

en: _Delete...
el: _Διαγραφή...

en: _Up
el: _Πάνω

en: _Down
el: _Κάτω

en: Export QIF...
el: Εξαγωγή QIF...

en: Export CSV...
el: Εξαγωγή CSV...

en: Print...
el: Εκτύπωση...

note: ...
en: A_ccount
el: Λο_γαριασμός

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste (today)
el: Επικόλληση (σήμερα)

note: ...
en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: Mark duplicate...
el: Επισήμανση διπλότυπου...

en: Check internal transfer
el: Έλεγχος εσωτερικής μεταφοράς

en: Auto. assignments
el: Αυτόματες αναθέσεις

en: Convert to Euro...
el: Μετατροπή σε Ευρώ...

note: ...
en: _Tools
el: _Εργαλεία

en: Move transaction up
el: Μετακίνηση συναλλαγής πάνω

en: Move transaction down
el: Μετακίνηση συναλλαγής κάτω

en: Add a new transaction
el: Προσθήκη νέας συναλλαγής

en: Add
el: Προσθήκη

en: Inherit from the active transaction
el: Μεταβίβαση από την τρέχουσα συναλλαγή

en: Inherit
el: Μεταβίβαση

en: Edit the active transaction
el: Επεξεργασία της τρέχουσας συναλλαγής

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
el: Εναλλαγή της κατάστασης εκκαθάρισης για την επιλεγμένη συναλλαγή(ες)

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
el: Εναλλαγή της κατάστασης συμφωνίας για την επιλεγμένη συναλλαγή(ες)

en: Edit multiple transaction
el: Επεξεργασία πολλαπλών συναλλαγών

en: Delete selected transaction(s)
el: Διαγραφή επιλεγμένης(ων) συναλλαγής(ων)

en: Reconciled changes is
el: Οι ενημερώσεις που έχουν συμφωνηθεί/επικυρωθεί είναι

en: (closed)
el: (κλειστός)

en: Show
el: Εμφάνιση

note: 3 - info bar for duplicate
en: _Refresh
el: _Ανανέωση

note: 5.8.6
en: Date _gap:
el: Διάστημα _ημερομηνίας:

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
el: Εναλλαγή εμφάνισης %d επόμενων ημερών

note: window title
en: Edit filter
el: Επεξεργασία φίλτρου

en: Refresh results
el: Ανανέωση αποτελεσμάτων

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
el: Ευρώ _σε δευτερεύον νόμισμα

en: Reconciled:
el: Συμφωνημένο:

en: Cleared:
el: Εκκαθαρισμένο:

en: Today:
el: Σήμερα:

en: Future:
el: Μελλοντικά:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
el: Επαναφορά μη αποθηκευμένων αλλαγών στο αρχειο '%s';

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
el: - Αλλαγές που τυχόν έγιναν στο αρχείο θα χαθούν οριστικά
    - Θα φορτωθεί αντίγραφο ασφαλείας από την τελευταία αποθήκευση (.xhb ~) (.xhb~)

en: _Revert
el: _Επαναφορά

en: Are you sure you want to anonymize the file?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ανωνυμοποιήσετε το αρχείο;

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
el: Αν προχωρήσετε θα ανωνυμοποιηθεί κάθε κείμενο
    όπως 'λογαριασμός x', 'δικαιούχος y', 'αιτιολογία z', ...

en: _Anonymize
el: _Ανωνυμοποίηση

en: Welcome to HomeBank
el: Καλωσορίσατε στο HomeBank

en: _Close
el: _Κλείσιμο

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_prepend (GTK_BOX (mainvbox), label);
en: Open _last opened file
el: Άνοιγμα _τελευταίου ανοικτού αρχείου

en: Create a _new file
el: Δημιουργία _νέου αρχείου

en: _Open an existing file
el: _Άνοιγμα υπάρχοντος αρχείου

en: Open the _example file
el: Άνοιγμα του αρχείου _παραδείγματος

en: Read HomeBank _Manual
el: Διαβάστε το εγχειρίδιο χρήσης του Homebank

en: Configure _preferences
el: Ρύθμιση _προτιμήσεων

en: Show this window next time
el: Εμφάνιση αυτού του παραθύρου την επόμενη φορά

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
el: Πρόκειται να ανοίξετε το αντίγραφο ασφαλείας '%s'.
    
    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να το κάνετε?

en: Open the backup file?
el: Άνοιγμα του αντίγραφου ασφαλείας;

en: _Open backup
el: _Άνοιγμα αντιγράφου ασφαλείας

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
el: Αδυναμία ανοίγματος '%s', το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: I/O error for file '%s'.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα ανάγνωσης/εγγραφής για το αρχείο '%s'.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
el: Το αρχείο '%s' δεν αποτελεί έγκυρο αρχείο του προγράμματος Homebank.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
el: Το αρχείο '%s' αποθηκεύτηκε με μια νεότερη έκδοση του HomeBank
    και δεν μπορεί να φορτωθεί από την τρέχουσα έκδοση.

en: File error
el: Σφάλμα αρχείου

en: The file has been modified since reading it.
el: Το αρχείο έχει τροποποιηθεί από την τελευταία ανάγνωση.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
el: Αν επιλέξετε αποθήκευση όλες οι αλλαγές που κάνατε μπορεί να χαθούν. Αποθήκευση ούτως ή άλλως;

en: S_ave Anyway
el: _Αποθήκευση οπωσδήποτε

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: _File
el: _Αρχείο

en: _New
el: _Νέο

en: _Open...
el: _Άνοιγμα...

en: Open _Recent
el: Άνοιγμα _Πρόσφατων

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _Ως...

en: Import...
el: Εισαγωγή...

en: Export as QIF...
el: Εξαγωγή ως QIF...

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Restore backup
el: Επαναφορά αντιγράφου ασφαλείας

en: Properties...
el: Ιδιότητες...

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: _View
el: _Προβολή

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: _Bottom Lists
el: _Κάτω λίστες συναλλαγών

en: Euro minor
el: Ευρώ σε δευτερεύον νόμισμα

en: _Manage
el: _Διαχείριση

en: Wallet...
el: Πορτοφόλι...

en: Acc_ounts...
el: _Λογαριασμοί...

en: _Payees...
el: _Δικαιούχοι...

en: Categories...
el: _Κατηγορίες...

en: Tags...
el: Ετικέτες...

en: Scheduled/Template...
el: Προγραμματισμένες/Πρότυπο...

en: Assignments...
el: Aναθέσεις...

en: Currencies...
el: Νομίσματα...

en: Budget...
el: Προϋπολογισμός...

en: Budget (table view)...
el: Προϋπολογισμός (προβολή πίνακα)...

en: _Transactions
el: _Συναλλαγές

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Show...
el: Προβολή...

en: Set scheduler...
el: Ορισμός χρονοδιαγράμματος...

en: Post scheduled
el: Η εκτέλεση έχει προγραμματιστεί

en: _Reports
el: _Αναφορές

en: _Statistics...
el: _Στατιστικά...

en: _Balance...
el: _Ισοζύγιο...

en: B_udget...
el: Π_ροϋπολογισμός...

en: _Vehicle cost...
el: Κόστ_ος οχήματος...

en: Show welcome dialog...
el: Εμφάνιση διαλόγου Καλωσορίσματος...

en: File statistics...
el: Στατιστικά αρχείου...

en: Anonymize...
el: _Ανωνυμοποίηση...

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: Get Help Online...
el: Λήψη Βοήθειας από το Διαδίκτυο...

en: Check for updates...
el: Έλεγχος για ενημερώσεις...

en: Release Notes
el: Σημειώσεις έκδοσης

en: Report a Problem...
el: Αναφορά Προβλήματος...

en: Translate this Application...
el: Μετάφραση της Εφαρμογής...

en: _About
el: _Σχετικά

en: New
el: Νέο

en: Create a new file
el: Δημιουργία νέου αρχείου

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open a file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open a recently used file
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατου αρχείου

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save the current file
el: Αποθήκευση τρέχοντος αρχείου

note: g_string_append (node, "account" ); 3 -- account 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column: Account column : Account label = make_label_group(_("Account filter")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title
en: Account
el: Λογαριασμός

en: Manage the accounts
el: Διαχείριση των λογαριασμών

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_GRPBY_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
el: Δικαιούχος

en: Manage the payees
el: Διαχείριση των δικαιούχων

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = chart
en: Category
el: Κατηγορία

en: Manage the categories
el: Διαχείριση των κατηγοριών

en: Scheduled/Template
el: Προγραμματισμένες/Πρότυπο

en: Manage the scheduled/template transactions
el: Διαχείριση των προγραμματισμένων/προτύπων συναλλαγών

note: column: Income
en: Budget
el: Προϋπολογισμός

en: Manage the budget
el: Διαχείριση του προϋπολογισμού

en: Assignment
el: Ανάθεση

en: Manage the automatic assignments
el: Διαχείριση των αυτόματων εντολών

en: Shows selected account transactions
el: Εμφάνιση των συναλλαγών του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Add transactions
el: Προσθήκη συναλλαγής

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Open the Statistics report
el: Άνοιγμα της αναφοράς Στατιστικών

en: Open the Trend Time report
el: Άνοιγμα της αναφοράς Trend Time

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Total/Balance
en: Balance
el: Ισοζύγιο

en: Open the Balance report
el: Άνοιγμα της αναφοράς Ισοζυγίου

en: Open the Budget report
el: Άνοιγμα της αναφοράς Προϋπολογισμού

en: Vehicle cost
el: Κόστος Οχήματος

en: Open the Vehicle cost report
el: Άνοιγμα της αναφοράς Κόστους οχήματος

en: Help
el: Βοήθεια

en: Donate
el: Δωρεά

en: Donate to HomeBank project
el: Δωρεά στο έργο HomeBank

en: Scheduled
el: Προγραμματισμένες

note: Future
en: Future
el: Μελλοντικά

en: Remind
el: Υπενθύμιση

en: _Today
el: _Σήμερα

en: (no memo)
el: (χωρίς σημείωση)

en: (no category)
el: (χωρίς κατηγορία)

en: invalid CSV format
el: μη έγκυρη μορφή CSV

note: header
en: Type
el: Τύπος

note: header
en: Status
el: Κατάσταση

note: header
en: Tag
el: Ετικέτα

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
el: Πληρωμή

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
el: Ποσό

note: header
en: Text
el: Κείμενο

en: Unknown
el: Άγνωστο

note: TRANSLATORS: format a liter number with l/L as abbreviation
en: %.2f l
el: %.2f λίτρο

note: TRANSLATORS: kilometer per liter
en: km/l
el: χλμ/λίτρο

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
el: μίλια / λίτρο

en: (no payee)
el: (κανένας δικαιούχος)

en: (no group)
el: (χωρίς ομάδα)

en: (no tag)
el: (χωρίς ετικέτα)

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: %d-w%02d
el: %d-Εβδ.%02d

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: %d-q%d
el: %d-Τ%d

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: %d-h%d
el: %d-Εξάμ.%d

en: [FILE]
el: [ΑΡΧΕΙΟ]

en: Browser error.
el: Σφάλμα φυλλομετρητή.

en: Could not display the URL '%s'
el: Αδυναμία εμφάνισης της ιστοσελίδας '%s'

en: (no institution)
el: (κανένα ίδρυμα)

en: Your accounts
el: Οι λογαριασμοί σας

en: Show all
el: Προβολή όλων

en: Expand all
el: Επέκταση όλων

en: Collapse all
el: Σύμπτυξη όλων

note: TRANSLATORS: example 'sum: 3 (-1 + 4)'
en: sum: %s (%s + %s)
el: άθροισμα: %s (%s + %s)

en: No transaction to add
el: Δεν υπάρχει συναλλαγή για να προστεθεί

en: transaction added: %d
el: συναλλαγή προστέθηκε: %d

en: Check scheduled transactions result
el: Έλεγχος αποτελέσματος  προγραμματισμένων συναλλαγών

en: maximum post date
el: μέγιστη ημερομηνία εκτέλεσης

note: column: Total
en: Total
el: Σύνολο

en: _Skip
el: _Παράλειψη

en: Edit & P_ost
el: Επεξεργασία & Ε_κτέλεση

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
el: _Εκτέλεση

en: Other
el: Άλλο

note: column: Expense
en: Expense
el: Έξοδα

note: column: Income
en: Income
el: Έσοδα

en: imported account
el: εισαχθέντας λογαριασμός

en: Grand total
el: Γενικό σύνολο

en: last reconciled
el: τελευταία συμφωνημένο

en: until overdraft
el: μέχρι υπερχρέωση

en: before maximum
el: προ του μέγιστου

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

note: Reconciled
en: Reconciled
el: Συμφωνημένο

note: Cleared
en: Cleared
el: Εκκαθαρισμένο

note: Today
en: Today
el: Σήμερα

en: - split -
el: - διαχωρισμός -

en: - this needs a category -
el: - δεν έχει οριστεί κατηγορία -

note: g_string_append (node, "date" ); label = make_label_group(_("Date filter")); header
en: Date
el: Ημερομηνία

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
el: Αιτιολογία

note: g_string_append (node, "tags" ); column : Tags
en: Tags
el: Ετικέτες

en: Match
el: Αντιστοίχιση

note: column: Result
en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Average
el: Μέση τιμή

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
el: Αργοπορημένες

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
el: Εναπομείνασες

en: Next date
el: Επόμενη ημερομηνία

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
el: %d/%d κάτω από %s

en: List
el: Λίστα

en: View results as list
el: Εμφάνιση αποτελεσμάτων ως λίστα

en: Line
el: Γραμμή

en: View results as lines
el: Προβολή αποτελεσμάτων ως γραμμές

en: Detail
el: Λεπτομέρειες

en: Toggle detail
el: Εναλλαγή εμφάνισης λεπτομερειών

note: button = hbtk_toolbar_add_toolbutton(GTK_TOOLBAR(toolbar), ICONNAME_HB_FILTER, _("Filter"), _("Edit filter")); data->BT_filter = button;
en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Balance report
el: Αναφορά ισοζυγίου

en: Display
el: Προβολή

en: Inter_val:
el: Διάστ_ημα:

en: Show empty line
el: Εμφάνιση κενής γραμμής

en: _Zoom X:
el: _Μεγένθυνση X:

en: Filter
el: Φίλτρο

en: _Range:
el: _Εύρος:

en: _From:
el: _Από:

note: 5.8 test
en: _To:
el: _Έως:

en: Select:
el: Επιλέξτε:

en: All
el: Όλα

en: Invert
el: Αντιστροφή

en: Include _transfer
el: Συμπεριέλαβε μεταφορά

note: column: Expense
en: Spent
el: Έξοδα

en: Month
el: Μήνας

en:  over
el:  κενό

en:  left
el:  αριστερά

en:  under
el:  κάτω

en: Stack
el: Στοίβα

en: View results as stack bars
el: Προβολή αποτελεσμάτων ως μπάρες στοίβας

en: _Result to clipboard
el: _Αποτέλεσμα στο πρόχειρο

en: _Result to CSV
el: _Αποτέλεσμα σε CSV

en: _Detail to clipboard
el: _Λεπτομέρειες στο πρόχειρο

en: _Detail to CSV
el: Λεπτομέρειες σε CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
el: Δεν έχει οριστεί λογαριασμός ώστε να είναι μέρος του προϋπολογισμού.

en: You should include some accounts from the account dialog.
el: Θα πρέπει συμπεριλάβετε κάποιους λογαριασμούς από το παράθυρο διαλόγου των λογαριασμών.

en: Budget report
el: Αναφορά Προϋπολογισμού

en: Mode:
el: Λειτουργία:

en: _Type:
el: _Τύπος:

en: Only out of budget
el: Μόνο εκτός προϋπολογισμού

en: Result:
el: Αποτέλεσμα:

en: Budget:
el: Προϋπολογισμός:

en: Spent:
el: Έξοδα:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
el: %s ανά %s

en: Too much columns to display
el: Πάρα πολλές στήλες για εμφάνιση

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα ευρύτερο διάστημα ή / και ένα μικρότερο εύρος ημερομηνιών

en: Column
el: Στήλη

en: View results as column
el: Προβολή αποτελεσμάτων ως στήλη

en: Donut
el: Ντόνατ

en: View results as donut
el: Δείτε τα αποτελέσματα ως κύκλο

en: View results as stack
el: Προβολή αποτελεσμάτων με μορφή στοιβαγμένης γραμμής

en: Stack 100%
el: Γράφημα 100% στοιβαγμένης γραμμής

en: View results as stack 100%
el: Προβολή αποτελεσμάτων με μορφή 100% στοιβαγμένης γραμμής

en: Legend
el: Υπόμνημα

en: Toggle legend
el: Εναλλαγή εμφάνισης υπομνήματος

en: Rate
el: Ισοτιμία

en: Toggle rate
el: Εναλλαγή εμφάνισης ισοτιμίας

en: Statistics Report
el: Αναφορά στατιστικών

en: _View by:
el: _Προβολή κατά:

en: _Balance mode
el: Λειτουργία ισοζυγίου

en: Sort by _amount
el: Ταξινόμηση κατά _ποσό

en: Compare Exp. & Inc.
el: Σύγκριση Εξ. & Εσ.

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Income:
el: Έσοδα:

en: Expense:
el: Έξοδα:

en: Average: %s
el: Μέσος όρος: %s

en: Trend Time Report
el: Αναφορά Trend Time

en: _Cumulate
el: _Συσσώρευση

en: Time slice
el: Μερίδιο χρόνου

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
el: Μετρητής

note: column: Fuel load
en: Fuel
el: Καύσιμα

note: column: Price by unit
en: Price
el: Τιμή

note: column: Distance done
en: Dist.
el: Απόσταση

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export as CSV
el: Εξαγωγή CSV

en: Vehicle cost report
el: Αναφορά κόστους οχήματος

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
el: _Κατηγορία:

en: Meter:
el: Μετρητής:

en: Consumption:
el: Κατανάλωση:

en: Fuel cost:
el: Δαπάνη καυσίμων:

en: Other cost:
el: Άλλες δαπάνες:

en: Total cost:
el: Συνολική δαπάνη:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
el: (κανένα)

en: Visible
el: Ορατό

en: Account name
el: Όνομα λογαριασμού

en: Error
el: Σφάλμα

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
el: Δεν μπορεί να προστεθεί λογαριασμός '%s', 
    το όνομα αυτό υπάρχει ήδη.

en: Cannot delete account '%s'
el: Δεν μπορεί να διαγραφεί ο λογαριασμός '%s'

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε μόνιμη διαγραφή του '%s';

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
el: Αν διαγράψετε έναν λογαριασμό, θα χαθεί μόνιμα.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
el: Δεν είναι δυνατή η μετονομασία αυτού του λογαριασμού,
    από '%s' έως '%s',
    αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

en: Manage Accounts
el: Διαχείριση Λογαριασμών

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Move up
el: Μετακίνηση προς τα πάνω

en: Move down
el: Μετακίνηση προς τα κάτω

note: level, identifier			 iconname			   label
en: General
el: Γενικά

en: _Group:
el: _Ομάδα:

en: _Institution:
el: _Ίδρυμα:

en: N_umber:
el: Α_ριθμός:

en: Start _balance:
el: Αρχικό _ισοζύγιο:

en: _Currency:
el: Νόμισμα:

en: this account was _closed
el: αυτός ο λογαριασμός _έκλεισε

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Behaviour
el: Συμπεριφορά

en: Automation
el: Αυτοματοποίηση

en: Default _Template:
el: Προεπιλεγμένο _Πρότυπο:

en: Report exclusion
el: Αναφορά εξαίρεσης

en: exclude from account _summary
el: εξαίρεση από λογαριασμό

en: outflow into summary
el: Ροή εξόδων στη σύνοψη

en: exclude from the _budget
el: εξαίρεση από _προϋπολογισμό

en: exclude from any _reports
el: εξαίρεση από οποιαδήποτε _αναφορά

en: Misc.
el: Διάφορα

en: Current check number
el: Τρέχον νούμερο επιταγής

en: Checkbook _1:
el: Μπλοκ Επιταγών _1:

en: Checkbook _2:
el: Μπλοκ Επιταγών _2:

en: Balance limits
el: Όρια ισοζυγίου

en: _Overdraft at:
el: _Υπερανάληψη σε:

en: Max_imum:
el: Μέγ_ιστο:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
el: Εάν διαγράψετε ένα προγραμματισμένο/πρότυπο, θα χαθεί μόνιμα.

en: Next _date:
el: Επόμενη _ημερομηνία:

en: Ever_y:
el: _Κάθε:

en: More options
el: Περισσότερες επιλογές

en: Week end:
el: Τέλος εβδομάδας:

en: _Stop after:
el: _Παύση μετά από:

en: posts
el: εγγραφές

en: Manage scheduled/template transactions
el: Διαχείριση προγραμματισμένων/προτύπων συναλλαγών

en: Template
el: Πρότυπο

en: _Schedule
el: _Πρόγραμμα

note: column : Search
en: Search
el: Αναζήτηση

note: column : Notes
en: Notes
el: Σημειώσεις

en: This search text already exists at position %d
el: Αυτό το κείμενο αναζήτησης υπάρχει ήδη στη θέση %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
el: _Άκυρο

en: _OK
el: _Εντάξει

en: Condition
el: Συνθήκη

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
el: _Αναζήτηση:

en: _In:
el: _Σε:

en: Case _sensitive
el: _Διάκριση πεζών από κεφαλαία

en: Amou_nt:
el: Πο_σό:

en: _AND
el: ΚΑΙ

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
el: Αναθέσεις

en: _Payee:
el: _Δικαιούχος:

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Pay_ment:
el: _Πληρωμή:

en: _Tags:
el: _Ετικέτες:

en: (rule %d)
el: (κανόνας %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
el: Εάν διαγράψετε μια ανάθεση, θα χαθεί μόνιμα.

en: Move to...
el: Μετακίνση σε...

en: Move rule
el: Μετακίνηση κανόνα

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Manage Assignments
el: Διαχείριση αναθέσεων

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
el: Αυτός ο βοηθός θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε μια ελάχιστη διαμόρφωση
    για ένα νέο αρχείο HomeBank.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
el: Όλα τα στοιχεία που ρυθμίζετε εδώ μπορούν να αλλάξουν αργότερα, εάν είναι απαραίτητο.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
el: Δεν θα γίνουν αλλαγές μέχρι να κάνετε κλικ στο "Εφαρμογή"
    στο τέλος αυτού του βοηθού.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
el: Το HomeBank θα εμφανίσει έναν τίτλο για το κύριο παράθυρο,
    μπορεί να είναι μια ελεύθερη ετικέτα ή το όνομά σας.

en: _Title:
el: _Τίτλος:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
el: Το HomeBank υποστηρίζει πολλαπλά νομίσματα. Το νόμισμα βάσης είναι
    η προεπιλογή για νέους λογαριασμούς και αναφορές.

en: Base:
el: Βάση:

en: Setup additional currencies
el: Ρύθμιση πρόσθετων νομισμάτων

en: _Add
el: Προσθήκη

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
el: Το HomeBank μπορεί να συμπληρώσει τις κατηγορίες για τη γλώσσα σας
    εάν ένα αρχείο CSV είναι διαθέσιμο και παρέχεται από την κοινότητα.

en: Setup categories for my language
el: Ρύθμιση κατηγοριών για τη γλώσσα μου

en: Preset file:
el: Προκαθορισμένο αρχείο:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
el: Το HomeBank επιτρέπει την εισαγωγή των λογαριασμών σας από ληφθέντα
    αρχεία χρηματοοικονομικού ιδρύματος ή μπορείτε να δημιουργήσετε το λογαριασμό σας με μη αυτόματο τρόπο.

en: Create my first account
el: Δημιουργία του πρώτου μου λογαριασμού

en: _Name:
el: _Όνομα:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
el: Αυτή είναι μια σελίδα επιβεβαίωσης,
    
    πατήστε "Εφαρμογή" για να εφαρμόσετε τις αλλαγές

en: Start File Setup
el: Εκκίνηση Ρύθμισης Αρχείου

en: File Options
el: Επιλογές Αρχείων

en: Choose Currencies
el: Επιλέξτε Νομίσματα

en: Choose Categories
el: Επιλέξτε Κατηγορίες

en: Create Account
el: Δημιουργία λογαριασμού

en: Finish File Setup
el: Ολοκλήρωση Ρύθμισης Αρχείου

en: <New account (global)>
el: <Νέος λογαριασμός (καθολικός)>

en: <New account>
el: <Νέος λογαριασμός>

en: <Skip this account>
el: <Παράλειψη αυτού του λογαριασμού>

en: Valid
el: Έγκυρο

en: Name
el: Όνομα

en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: Known files
el: Γνωστά αρχεία

en: QIF files
el: Αρχεία QIF

en: OFX/QFX files
el: Αρχεία OFX/QFX

en: CSV files
el: Αρχεία CSV

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: new global account
el: νέος καθολικός λογαριασμός

en: new account
el: νέος λογαριασμός

en: skipped
el: παραλείφθηκε

en: , %d of %d transactions
el: , %d από %d συναλλαγές

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
el: %d συναλλαγή(ές), %d παρόμοια(ες), %d υπάρχουσα(ες), %d επιλεγμένη(ες)

en: %d transaction(s), %d selected
el: %d συναλλαγή(ές), %d επιλεγμένη(ες)

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
el: Κάποια ημερομηνία δεν ήταν δυνατό να μετατραπεί. Παρακαλώ προσπαθήστε να αλλάξετε τη σειρά των ημερομηνιών για να συνεχίσετε.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
el: Εισαγωγή <b>%s</b> σ_το:

en: this file
el: αυτό το αρχείο

en: this account
el: αυτός ο λογαριασμός

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
el: Όνομα: %s
    Αριθμός: %s
    Αρχείο: %s
    Κωδικοποίηση: %s

en: Import transactions from bank or credit card
el: Εισαγωγή συναλλαγών από τράπεζα ή πιστωτική κάρτα

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
el: Με αυτόν τον βοηθό θα καθοδηγηθείτε στη διαδικασία εισαγωγής ενός ή περισσότερων
    ληφθέντων αντιγράφων κινήσεων από την τράπεζα ή την πιστωτική σας κάρτα, με τις ακόλουθες μορφές:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
el: <b>Συνιστάται:</b> .OFX ή .QFX
    <i>(Μερικές φορές ονομάζεται Money™ ή Quicken™)</i>
    <b>Υποστηρίζεται:</b> .QIF
    <i>(Κοινό αρχείο Quicken™)</i>
    <b>Προχωρημένοι χρήστες μόνο:</b> .CSV
    <i>(η μορφή είναι συγκεκριμένη για το HomeBank, δείτε την τεκμηρίωση)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
el: Δεν θα γίνουν αλλαγές μέχρι να κάνετε κλικ στο "Εφαρμογή" στο τέλος αυτού του βοηθού.

note: SPACING_SMALL
en: Don't show this again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
el: Σύρετε και αποθέστε ένα ή περισσότερα αρχεία για εισαγωγή.
    Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε τα κουμπιά προσθήκη/διαγραφή της λίστας.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
el: Υπάρχουν πάρα πολλοί λογαριασμοί στα αρχεία που επιλέξατε,
    χρησιμοποιήστε το κουμπί επιστροφής για να επιλέξετε λιγότερα αρχεία.

en: Target account identification by name or number failed.
el: Η αναγνώριση λογαριασμού στόχου κατά όνομα ή αριθμό απέτυχε.

en: Date order:
el: Διάταξη ημερομηνίας:

en: _Import memos
el: _Εισαγωγή αιτιολογιών

en: _Swap memos with payees
el: _Εναλλαγή αιτιολογιών με δικαιούχους

en: OFX _Name:
el: OFX _Όνομα:

en: OFX _Memo:
el: OFX _Αιτιολογία:

en: Sentence _case memo/payee
el: Κεφαλαία-πεζά _πρότασης σε αιτιολογία/δικαιούχος

en: _Toggle amount
el: _Εναλλαγή ποσού

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
el: Παρόμοια συναλλαγή στο λογαριασμό στόχο (πιθανό διπλότυπο)

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
el: ημέρες

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
el: Η αντιστοίχιση γίνεται κατά σειρά: ανά λογαριασμό, ποσό και ημερομηνία.
    Ημερομηνία με ανοχή 0 ημερών σημαίνει ακριβές ταίριασμα

en: Run automation
el: Εκτέλεση αυτοματοποίησης

en: 1) Enrich with _payee default
el: 1) Εμπλουτισμός με προεπιλεγμένο _δικαιούχο

en: 2) Run automatic _assigment rules
el: 2) Εκτέλεση κανόνων αυτόματης _ανάθεσης

en: Click "Apply" to update your accounts.
el: Κάντε κλικ στο "Εφαρμογή" για να ενημερώσετε τους λογαριασμούς σας.

en: Welcome
el: Καλωσορίσατε

en: Select file(s)
el: Επιλογή αρχείου(ων)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
el: Εισαγωγή

en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

en: File format error
el: Σφάλμα μορφής αρχείου

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
el: Το αρχείο CSV πρέπει να περιέχει τους ακριβείς αριθμούς στηλών,
    διαχωριζομένων με άνω τελεία, παρακαλούμε ανατρέξτε στη βοήθεια για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Are you sure you want to clear input?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε εκκαθάριση δεδομένων;

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
el: Εάν προχωρήσετε, κάθε ποσό θα οριστεί σε 0.

en: _Clear
el: _Εκκαθάριση

en: Budget for %s
el: Προϋπολογισμός για %s

note: create window
en: Manage Budget
el: Διαχείριση Προϋπολογισμού

en: Balance:
el: Ισοζύγιο:

en: is the same each month
el: είναι το ίδιο κάθε μήνα

en: _Clear input
el: _Καθαρισμός καταχωρήσεων

en: is different per month
el: είναι διαφορετικό ανά μήνα

en: Options
el: Επιλογές

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
el: _Εξαναγκασμός παρακολούθησης αυτής της κατηγορίας

en: Jan
el: Ιαν

en: Feb
el: Φεβ

en: Mar
el: Μαρ

en: Apr
el: Απρ

en: May
el: Μάιος

en: Jun
el: Ιούν

en: Jul
el: Ιούλ

en: Aug
el: Αύγ

en: Sept
el: Σεπτ

en: Oct
el: Οκτ

en: Nov
el: Νοέ

en: Dec
el: Δεκ

en: Summary
el: Σύνολο

en: Totals
el: Σύνολα

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
el: Ετήσιο
    Σύνολο

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
el: Μηνιαίος
    Μέσος όρος

en: Monthly
el: Μηνιαίος

en: Add a category
el: Προσθήκη μία κατηγορίας

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: Parent category
el: Γονική κατηγορία

en: Category name
el: Όνομα κατηγορίας

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
el: Αυτή η κατηγορία χρησιμοποιείται.
    Κάθε συναλλαγή που χρησιμοποιεί αυτήν την κατηγορία θα οριστεί σε (χωρίς κατηγορία)

en: Merge categories
el: Συγχώνευση κατηγοριών

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
el: Οι συναλλαγές που έχουν ανατεθεί στην κατηγορία '%s', θα μετακινηθούν στην παρακάτω επιλεγμένη κατηγορία.

en: Target category
el: Κατηγορία Στόχος

en: _Delete the category '%s'
el: _Διαγραφή κατηγορίας '%s'

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να εκκαθαρίσετε τις καταχωρήσεις για '%s'?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
el: Προσθήκη κατηγορίας

en: Remove category
el: Αφαίρεση κατηγορίας

en: Merge
el: Συγχώνευση

note: Clear Input
en: Clear input
el: Καθαρισμός καταχώρησης

note: TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for transaction
en: # txn
el: # σνλ

note: TRANSLATORS: 'cfg' is abbrevation for configuration TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for configuration
en: # cfg
el: # ρυθ

en: Delete unused categories
el: Διαγραφή μη χρησιμοποιούμενων κατηγοριών

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε 
    μόνιμα τις μη χρησιμοποιούμενες κατηγορίες;

en: Edit Category
el: Επεξεργασία κατηγορίας

en: Change Type
el: Αλλαγή Τύπου

en: _Income
el: _Έσοδα

en: Propagate to _children
el: Εφαρμόζω σε υπο-κατηγορίες

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
el: Δεν μπορεί να μετονομαστεί αυτή η Κατηγορία
    απο '%s' σε '%s',
    διότι αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

en: Merge category '%s'
el: Συγχώνευση κατηγορίας '%s'

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
el: Συναλλαγές που ανατέθηκαν σε αυτήν την κατηγορία 
    θα μετακινηθούν στην κατηγορία που επιλέχτηκε παρακάτω.

en: Include _subcategories
el: Συμπερίληψη _υποκατηγοριών

en: Manage Categories
el: Διαχείριση Κατηγοριών

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
el: Προβολή κρυφών

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
el: Προβολή χρήσης

en: Move/Merge
el: Μετακίνηση/Συγχώνευση

en: Show/Hide
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη

en: new category
el: νέα κατηγορία

en: new subcategory
el: νέα υποκατηγορία

en: Base currency
el: Νόμισμα βάσης

en: Symbol
el: Σύμβολο

en: Exchange rate
el: Συναλλαγματική ισοτιμία

en: Last modified
el: Τελευταία τροποποίηση

en: Edit currency
el: Επεξεργασία συναλλάγματος

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Format
el: Μορφή

en: _Customize
el: _Προσαρμογή

en: _Symbol:
el: _Σύμβολο:

en: Is pre_fix
el: Είναι πρό_θεμα

en: _Decimal char:
el: _Δεκαδικός χαρακτήρας:

en: _Frac digits:
el: _Δεκαδικά ψηφία:

en: _Grouping char:
el: _Χαρακτήρας χιλιάδων:

en: Select base currency
el: Επιλογή νομίσματος βάσης

en: Select currency
el: Επιλογή νομίσματος

en: ISO Code
el: Κωδικός ISO

en: Add a custom _currency
el: Προσθέστε ένα προσαρμοσμένο _νόμισμα

en: Update online error
el: Σφάλμα online ενημέρωσης

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
el: Εάν διαγράψετε ένα νόμισμα, τότε θα χαθεί μόνιμα.

en: Change the base currency
el: Αλλαγή νομίσματος βάσης

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
el: Εάν συνεχίσετε, οι ισοτιμίες άλλων νομισμάτων
    θα οριστούν σε 0, μην ξεχάσετε να τις ενημερώσετε

en: Currencies
el: Νομίσματα

en: Update online
el: Ενημέρωση online

en: Set as base
el: Θέστε ως βάση

en: File statistics
el: Στατιστικά αρχείων

en: Transaction
el: Συναλλαγή

en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

en: Select a base currency
el: Επιλέξτε ένα νόμισμα βάσης

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
el: Ξεκινώντας από την  έκδοση v5.1, το Homebank  μπορεί να διαχειριστεί αρκετά νομίσματα
    αν το παρακάτω νόμισμα δεν είναι σωστό, παρακαλώ αλλάξτε το:

en: Currency:
el: Νόμισμα:

en: Export as QIF
el: Εξαγωγή ως QIF

en: Import from CSV
el: Εισαγωγή από CSV

en: Open HomeBank file
el: Άνοιγμα αρχείου HomeBank

en: Open HomeBank backup file
el: Άνοιγμα αρχείου αντιγράφου ασφαλείας του Homebank

en: Save HomeBank file as
el: Αποθήκευση αρχείου HomeBank ως

en: HomeBank files
el: Αρχεία HomeBank

en: File backup
el: Αρχείο αντιγράφου ασφαλείας

en: All backups
el: Όλα τα αντίγραφα ασφαλείας

en: Save changes to the file before closing?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο αρχείο πριν το κλείσιμο;

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
el: Εάν δεν γίνει αποθήκευση, οι αλλαγές θα χαθούν οριστικά. 
    Αριθμός αλλαγών: %d.

en: Close _without saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: Export as _CSV
el: Εξαγωγή ως _CSV

en: Folder:
el: Φάκελος:

en: Pick a Folder
el: Επιλέξτε φάκελο

en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

en: Add Status column
el: Προσθήκη στήλης Κατάστασης

en: Detail split lines
el: Διαχωρισμός γραμμών λεπτομερειών

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
el: Το αρχείο δεν θα είναι στη μορφή CSV του HomeBank, επειδή εξάγετε
    από 'Όλες τις συναλλαγές', ή διαλέξατε μια επιλογή.

en: Export as PDF
el: Εξαγωγή σε PDF

en: Export as _PDF
el: Εξαγωγή ως _PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
el: Με το HomeBank, η εκτύπωση προσανατολίζεται προς μία υπεύθυνη στάση για το
    περιβάλλον, στην κατεύθυνση της πιο διαδεδομένης ψηφιακής μορφής: του PDF.

en: Select action for target creation
el: Επιλέξτε ενέργεια για τη δημιουργία στόχου

en: Create _New
el: Δημιουργία _νέου

en: Use _Selection
el: Χρήση Επιλογής

en: Source transfer
el: Μεταφορά πηγής

note: target listview
en: Target association suggested
el: Προτείνεται συσχέτιση με τον στόχο

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
el: Το HomeBank έχει βρει κάποια συναλλαγή που μπορεί να είναι σχετική συναλλαγή για την εσωτερική μεταφορά.

en: _Memo:
el: _Αιτιολογία:

en: _Reset
el: _Επαναφορά

en: _Use
el: _Χρήση

en: Amount/Text
el: Ποσό/Κείμενο

en: Always show
el: Εμφάνιση πάντα

note: { TXN_STATUS_REMIND, 		ICONNAME_HB_ITEM_REMIND, N_("Remind") },
en: Void
el: Ακυρωμένο

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Edited
el: Επεξεργάστηκε

en: Due Date
el: Ημερομηνία Πληρωμής

en: Next Payout
el: Επόμενη αμοιβή

en: In Advance
el: Προκαταβολή

en: File properties
el: Ιδιότητες αρχείου

en: Scheduled transactions
el: Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: of each
el: κάθ'  ενός

en: month
el: μήνας

en: Delete unused payee
el: Διαγραφή δικαιούχου που δεν χρησιμοποιείται

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να
    διαγράψετε μόνιμα τον μη χρησιμοποιούμενο δικαιούχο;

en: Edit Payee
el: Επεξεργασίας δικαιούχου

en: Default Fill
el: Προσυμπλήρωση

en: Pa_yment:
el: Πλη_ρωμή:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
el: Δεν μπορεί να μετονομαστεί αυτός ο Δικαιούχος
    απο '%s' σε '%s',
    αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

en: Merge payee '%s'
el: Συγχώνευση δικαιούχου '%s'

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
el: Οι συναλλαγές που έχουν αντιστοιχιστεί σε αυτόν τον δικαιούχο,
    θα μεταφερθούν στο δικαιούχο που επιλέχτηκε παρακάτω.

en: _Delete the payee '%s'
el: _Διαγραφή Δικαιούχου '%s'

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
el: Αυτός ο δικαιούχος χρησιμοποιείται

en: Manage Payees
el: Διαχείριση δικαιούχων

en: new payee
el: νέος δικαιούχος

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Locale
el: Γλώσσα

en: Transactions
el: Συναλλαγές

en: Transfer
el: Μεταφορά

en: Import/Export
el: Εισαγωγή / Εξαγωγή

en: Report
el: Αναφορά

en: Backup
el: Αντίγραφο ασφαλείας

en: Folders
el: Φάκελοι

en: System Language
el: Γλώσσα συστήματος

en: Choose a default HomeBank files folder
el: Επιλέξτε τον προεπιλεγμένο φάκελο αρχείων του HomeBank

en: Choose a default HomeBank backup files folder
el: Επιλογή ενός προκαθορισμένου φακέλου για τα αντίγραφα ασφαλείας του Homebank

en: Choose a default import folder
el: Επιλέξτε τον προεπιλεγμένο φάκελο εισαγωγής

en: Choose a default export folder
el: Επιλέξτε τον προεπιλεγμένο φάκελο εξαγωγής

en: General options
el: Γενικές επιλογές

en: OFX/QFX options
el: Επιλογές OFX/QFX

en: QIF options
el: Επιλογές QIF

en: CSV options
el: Επιλογές CSV

en: (transaction import only)
el: (εισαγωγή συναλλαγών μόνο)

en: Separator:
el: Διαχωριστικό:

en: Main window reports
el: Αναφορές κυρίου παραθύρου

note: removed 5.7 label = make_label_left(_("_Range:")); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
el: Μέγιστος αριθμός _αντικειμένων:

en: Initial filter
el: Αρχικό φίλτρο

en: Statistics options
el: Επιλογές στατιστικών

en: Show by _amount
el: Εμφάνιση με βάση το _ποσό

en: Show _rate column
el: Εμφάνιση με βάση την _ισοτιμία

en: Show _details
el: Εμφάνιση _λεπτομερειών

en: Budget options
el: Επιλογές προϋπολογισμού

en: _Enable
el: _Ενεργοποίηση

en: _Preset:
el: _Προκαθορισμένο:

en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: _Language:
el: _Γλώσσα:

en: _Format:
el: _Μορφοποίηση:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
el: %a συμπτυγμένο όνομα ημέρας εβδομάδας τοπικής γλώσσας.
    %A πλήρες όνομα ημέρας εβδομάδας τοπικής γλώσσας. 
    %b συμπτυγμένο όνομα μήνα τοπικής γλώσσας. 
    %B πλήρες όνομα μήνα τοπικής γλώσσας. 
    %c κατάλληλη αναπαράσταση ημερομηνίας και ώρας τοπικής γλώσσας. 
    %C αριθμός αιώνα (το έτος διαιρούμενο με 100 και περικομμένο σε ακέραιο) ως δεκαδικός αριθμός [00-99]. 
    %d ημέρα του μήνα ως δεκαδικός αριθμός [01,31]. 
    %D ίδιο με %m/%d/%y. 
    %e ημέρα του μήνα ως δεκαδικός αριθμός [1,31], σε μονοψήφιο προηγείται κενό. 
    %j ημέρα του έτους ως δεκαδικός αριθμός [001,366]. 
    %m μήνας ως δεκαδικός αριθμός [01,12]. 
    %p κατάλληλη αναπαράσταση ημερομηνίας τοπικής γλώσσας. 
    %y έτος χωρίς αιώνα ως δεκαδικός αριθμός [00,99]. 
    %Y έτος με αιώνα ως δεκαδικό αριθμό.

en: Fiscal year
el: Φορολογικό έτος

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
el: Ξεκινά _από:

en: Measurement units
el: Μονάδες μέτρησης

en: Use _miles for meter
el: Χρήση _μιλίων για μετρητή

en: Use _gallon for fuel
el: Χρήση _γαλονιών για καύσιμα

en: Always show remind
el: Πάντα εμφάνιση υπενθύμισης

en: Always show void
el: Πάντα εμφάνιση ακυρωμένων

en: Lock reconciled for any changes
el: Κλείδωμα των επαληθευμένων συναλλαγών για οποιαδήποτε αλλαγή

en: _Show future:
el: _Εμφάνιση μέλλοντος:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
el: ημέρες μπροστά

en: Hide reconciled
el: Απόκρυψη συμφωνημένων

en: Transaction dialog
el: Διάλογος συναλλαγής

en: Enable _memo autocomplete with
el: Ενεργοποίηση αυτόματης συμπλήρωσης _αιτιολογίας με

en: rolling days
el: κυλιόμενες μέρες

en: Show add confirmation text for 5s
el: Εμφάνιση επιβεβαίωσης προσθήκης για 5δ

en: Gtk settings
el: Ρυθμίσεις Gtk

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
el: _Γραμμή πλέγματος:

en: Charts options
el: Επιλογές γραφημάτων

en: Smaller legend _font
el: Μικρότερη γραμματοσειρά υπομνήματος

en: _Toolbar:
el: _Εργαλειοθήκη:

en: _Enable automatic backups
el: _Ενεργοποίηση αυτόματων αντιγράφων ασφαλείας

en: _Number of backups to keep:
el: _Αριθμός αντιγράφων ασφαλείας προς διατήρηση:

en: Backup frequency is once a day
el: Η συχνότητα των αντιγράφων ασφαλείας είναι μια φορά την ημέρα

en: _Wallets:
el: _Πορτοφόλια:

en: _Backups:
el: _Αντίγραφα ασφαλείας:

en: Exchange files
el: Εισαγωγή-εξαγωγή αρχείων

en: _Import:
el: _Εισαγωγή:

en: _Export:
el: _Εξαγωγή:

en: Program start
el: Εκκίνηση προγράμματος

en: Show splash screen
el: Εμφάνιση οθόνης εκκίνησης

en: Load last opened file
el: Φόρτωση τελευταίου ανοιγμένου αρχείου

en: Post pending scheduled transactions
el: Εκτέλεση προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Update currencies online
el: Ενημέρωση νομισμάτων/ισοτιμιών online

en: Reset All Preferences
el: Επαναφορά όλων των προτιμήσεων

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
el: Θέλετε πραγματικά να επαναφέρετε
    όλες τις προτιμήσεις στις προκαθορισμένες
    τιμές?

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Info
el: Πληροφορίες

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
el: Θα πρέπει να επανεκκινήσετε το HomeBank
    για να εφαρμοστούν οι αλλαγές στην γλώσσα.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
el: Ο κατάλογος του αντιγράφου ασφαλείας έχει αλλάξει,
    ίσως χρειαστεί να αντιγράψετε το '.bak' αρχείο σε αυτήν την νέα τοποθεσία.

en: Edit Tag
el: Επεξεργασία ετικέτας

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
el: Αδυναμία μετονομασίας αυτής της Ετικέτας,
    από '%s' σε '%s',
    αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

en: Merge tag '%s'
el: Συγχώνευση ετικέτας '%s'

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
el: Οι συναλλαγές που έχουν ανατεθεί σε αυτήν την ετικέτα, 
    θα μεταφερθούν στην παρακάτω επιλεγμένη ετικέτα.

en: _Delete the tag '%s'
el: _Διαγραφή της ετικέτας '%s'

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
el: Αυτή η ετικέτα χρησιμοποιείται.
    Εκείνη η ετικέτα θα διαγραφεί από κάθε συναλλαγή που την χρησιμοποιεί.

en: Manage Tags
el: Διαχείριση Ετικετών

en: new tag
el: νέα ετικέτα

en: Transaction of %s created.
el: H συναλλαγή %s δημιουργήθηκε.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
el: Θέλετε να διασπάσετε την εσωτερική μεταφορά;
    
    Αν συνεχίσετε θα διαγραφεί η συναλλαγή στόχος.

en: _Break
el: _Διάσπαση

en: Show _scheduled
el: Δείξε _προγραμματισμένο

en: Show _all accounts
el: Εμφάνιση _όλων των λογαριασμών

en: Use a template
el: Χρήση ενός προτύπου

en: Add & _Keep
el: Προσθήκη & _Διατήρηση

en: Add transaction
el: Προσθήκη συναλλαγής

en: Add template
el: Προσθήκη προτύπου

en: Inherit transaction
el: Κληρονόμηση συναλλαγής

en: Inherit template
el: Κληρονόµηση προτύπου

en: Edit transaction
el: Επεξεργασία συναλλαγής

en: Edit template
el: Επεξεργασία προτύπου

en: _Date:
el: _Ημερομηνία:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
el: - τύπος: ημ, ημ/μη, μη/ημ μία πλήρης ημερομηνία
    - χρησιμοποιήστε πλήκτρο βέλους + ctrl ή shift
    - κενό για σήμερα

en: T_o:
el: Π_ρος:

en: Transaction splits
el: Διαχωρισμοί συναλλαγής

en: No rate available to auto fill
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη ισοτιμία για αυτόματη συμπλήρωση

en: A_ccount:
el: _Λογαριασμός:

en: Book _2
el: Μπλοκ _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
el: - πληκτρολογήστε κάποιο γράμμα για αυτόματη συμπλήρωση
    - πληκτρολογήστε νέο κείμενο για να δημιουργήσετε καταχώριση

en: Cate_gory:
el: Κατη_γορία:

en: _Status:
el: _Κατάσταση:

en: M_emo:
el: Αι_τιολογία:

en: Warning: amount and category sign don't match
el: Προειδοποίηση: πινακίδα ποσό και κατηγορία δεν ταιριάζουν

en: Multiple edit transactions
el: Επεξεργασία πολλαπλών συναλλαγών

en: Type as
    transfer
el: Τύπος ως
    μεταφορά

en: Delete all
el: Διαγραφή όλων

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Transaction amount:
el: Ποσό συναλλαγής:

en: Unassigned:
el: Δεν έχει ανατεθεί:

en: Sum of splits:
el: Άθροισμα των διαχωρισμών:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
el: Προειδοποίηση: το άθροισμα των διαχωρισμών και ο τύπος συναλλαγής δεν ταιριάζουν

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
el: Προειδοποίηση: το άθροισμα των διαχωρισμών και το ποσό συναλλαγής δεν ταιριάζουν

en: (no type)
el: (χωρίς τύπο)

en: Bank
el: Τράπεζα

en: Cash
el: Μετρητά

en: Asset
el: Πάγιο

en: Credit card
el: Πιστωτική κάρτα

en: Liability
el: Παθητικό

en: Checking
el: Επιταγές

en: Savings
el: Αποταμιεύσεις

en: Day
el: Ημέρα

en: Possible
el: Εφικτό

en: Before
el: Πριν

en: After
el: Μετά

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Time
el: Χρόνος

en: Year
el: Έτος

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Fortnight
el: δύο βδομάδες

en: Quarter
el: Τρίμηνο

en: Half Year
el: Εξάμηνο

en: Include
el: Συμπερίληψη

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Yesterday
el: Εχθές

en: Tomorrow
el: Αύριο

en: Last Week
el: Προηγούμενη εβδομάδα

en: This Week
el: Αυτήν την εβδομάδα

en: Next Week
el: Επόμενη Εβδομάδα

en: Last Fortnight
el: Τελευταίες 2 εβδομάδες

en: This Fortnight
el: Το τρέχων 14ήμερο

en: Next Fortnight
el: Τις επόμενες 2 εβδομάδες

en: Last Month
el: Τελευταίο μήνα

en: This Month
el: Τρέχων Μήνα

en: Next Month
el: Επόμενο Μήνα

en: Last Quarter
el: Τελευταίο Τρίμηνο

en: This Quarter
el: Τρέχων Τρίμηνο

en: Next Quarter
el: Επόμενο Τρίμηνο

en: Last Year
el: Τελευταίο έτος

en: This Year
el: Τρέχων έτος

en: Next Year
el: Επόμενο έτος

en: Last 90 Days
el: Τελευταίες 90 Ημέρες

en: Last 60 Days
el: Τελευταίες 60 Ημέρες

en: Last 30 Days
el: Τελευταίες 30 Ημέρες

en: Last 12 Months
el: Τελευταίοι 12 Μήνες

en: 30 Days Around
el: 30 Ημέρες πέριξ

en: All Date
el: Όλες οι Ημερομηνίες

en: This month
el: Τρέχον μήνας

en: Next month
el: Επόμενος μήνας

en: Next 30 days
el: Επόμενες 30 ημέρες

en: Next 60 days
el: Επόμενες 60 ημέρες

en: Next 90 days
el: Επόμενες 90 ημέρες

en: Exp. & Inc.
el: Έξοδα & Έσοδα

en: Any Type
el: Οποιοσδήποτε Τύπος

en: Any Status
el: Οποιαδήποτε κατάσταση

en: Uncleared
el: Μη εκκαθαρισμένο

en: Unreconciled
el: Μη συμφωνημένο

en: Uncategorized
el: Χωρίς Κατηγορία

en: System defaults
el: Προεπιλογές συστήματος

en: Icons only
el: Μόνο εικονίδια

en: Text only
el: Μόνο κείμενο

en: Text under icons
el: Κείμενο κάτω από τα εικονίδια

en: Text beside icons
el: Κείμενο δίπλα από τα εικονίδια

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Vertical
el: Κατακόρυφα

en: Both
el: Και στα δύο

en: m-d-y
el: μ-η-ε

en: d-m-y
el: η-μ-ε

en: y-m-d
el: ε-μ-η

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Append to Memo
el: Προσάρτηση στην Αιτιολογία

en: Append to Payee
el: Προσάρτηση σε Δικαιούχο

en: Tab
el: Καρτέλα

en: Comma
el: Κόμμα

en: Semicolon
el: Άνω τελεία

en: Space
el: Κενό

en: January
el: Ιανουάριος

en: February
el: Φεβρουάριος

en: March
el: Μάρτιος

en: April
el: Απρίλιος

en: June
el: Ιούνιος

en: July
el: Ιούλιος

en: August
el: Αύγουστος

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: October
el: Οκτώβριος

en: November
el: Νοέμβριος

en: December
el: Δεκέμβριος

en: Sep
el: Σεπ

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Check
el: Επιταγή

en: Bank Transfer
el: Τραπεζική Μεταφορά

en: Debit card
el: Χρεωστική κάρτα

en: Standing order
el: Πάγια εντολή

en: Electronic payment
el: Ηλεκτρονική πληρωμή

en: Deposit
el: Κατάθεση

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
el: Προμήθεια τράπεζας

en: Direct Debit
el: Άμεση Χρέωση
