homebank - en to fr translation catalogue (1012 entries)

en: Personal finance
fr: Finances personnelles

en: Free, easy, personal accounting for everyone
fr: Comptabilité personnelle, gratuite et facile pour tous

en: finance;accounting;budget;personal;money;
fr: finances;comptabilité;budget;personnel;argent ;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
fr: HomeBank est un logiciel libre et gratuit qui vous aidera à gérer votre comptabilité personnelle.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
fr: Il est conçu pour être facile à utiliser et pouvoir analyser en détail vos finances personnelles à l'aide de puissants outils de filtrage et de beaux graphiques.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
fr: Si vous recherchez un moyen totalement gratuit et facile de gérer votre comptabilité personnelle, alors HomeBank devrait être le logiciel qu’il vous faut.

en: %d requires approval
fr: %d nécessite une approbation

en: %d transactions
fr: %d opérations

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
fr: %d opérations, %d sélectionnées, moyenne : %s, somme : %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
fr: Verrouillé. Cliquez pour déverrouiller

en: Unlocked. Click to lock
fr: Déverrouillé. Cliquez pour verrouiller

en: Life Energy
fr: Energie de vie

en: 'Earn by hour' is not set into the current Wallet.
fr: 'Gain par heure' n'est pas définit pour le portefeuille courant.

en: Are you sure you want to delete the %d selected transaction?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les %d opérations sélectionnées ?

en: If you delete a transaction, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez une opération, elle est définitivement perdue.

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Are you sure you want to change the status to None?
fr: Voulez-vous vraiment changer l'état en « Aucun » ?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
fr: Certaines opérations dans votre sélection sont déjà rapprochées.

en: _Change
fr: _Modifier

en: Are you sure you want to change the status to Cleared?
fr: Etes-vous sûr de vouloir changer le statut en Pointée ?

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
fr: Voulez-vous vraiment inverser l'état Rapprochée ?

en: _Toggle
fr: _Basculer

en: Are you sure you want to create template from the %d selected transaction?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir créer des modèles depuis les %d opérations sélectionnées ?

en: _Create
fr: _Créer

en: Create Template
fr: Créer un modèle

en: %d created with a prefilled icon
fr: %d créé avec une icône 'préremplie'

en: Are you sure you want to create assignment from the %d selected transaction?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir créer des affectations depuis les %d opérations sélectionnées ?

en: Create Assignment
fr: Créer une affectation

en: All transactions
fr: Toutes les transactions

en: %d category sign don't match
fr: %d dont signe de catégorie ne correspond pas

en: No category sign don't match were found !
fr: Aucun signe de catégorie ne correspondant pas n'a été trouvé !

en: There is %d group of similar transactions
fr: Il existe %d groupe(s) d'opérations similiares

en: No similar transaction were found !
fr: Aucune opération similaire n'a été trouvée !

en: Check internal transfer result
fr: Vérifier le résultat du transfert interne

en: No inconsistency found !
fr: Aucune incohérence trouvée !

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
fr: Des incohérences ont été constatées : %d
    Voulez-vous revoir et corriger ?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
fr: Le montant de chaque opération sera divisé par %.6f.

en: Are you sure you want to convert this account to Euro as Major currency?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir convertir ce compte à l'euro comme monnaie principale ?

en: _Convert
fr: _Convertir

en: No transaction changed
fr: Aucune opération n'a été modifiée

en: transaction changed: %d
fr: opérations modifiées : %d

en: Automatic assignment result
fr: Résultat de l'affectation automatique

en: _Add...
fr: _Ajouter...

en: _Inherit...
fr: _Hériter...

en: _Edit...
fr: _Modifier…

en: _None
fr: _Aucun

en: _Cleared
fr: _Pointée

en: _Reconciled
fr: _Rapprochée

en: _Status
fr: _État

en: None
fr: Aucun

note: { GRPFLAG_NONE,			"hb-gf-none",		N_("(none)") },
en: Red
fr: Rouge

en: Yellow
fr: Jaune

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Purple
fr: Violet

en: _Flag
fr: _Drapeau

en: Approve
fr: Approuver

en: Reject (Delete)...
fr: Rejeter (Supprimer)...

en: _Multiple Edit...
fr: Modification m_ultiple...

en: View _Split
fr: Voir _Ventilation

en: Copy raw amount
fr: Copier montant brut

en: Create template...
fr: Créer un modèle...

en: Create assignment...
fr: Créer affectation...

en: _Delete...
fr: _Supprimer...

en: _Up
fr: _Monter

en: _Down
fr: _Descendre

en: Export QIF...
fr: Exporter en QIF...

en: Export CSV...
fr: Exporter en CSV...

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Browse Website
fr: Visiter site web

en: Close
fr: Fermer

note: ...
en: A_ccount
fr: _Compte

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Paste (today)
fr: Coller (date du jour)

en: Copy clipboard
fr: Copier presse-papier

en: Find
fr: Trouver

note: ...
en: _Edit
fr: _Édition

en: Mark duplicate...
fr: Marquer les doublons...

en: Mark category sign...
fr: Marquer le signe de catégorie...

en: Check internal transfer
fr: Vérifier les virements internes

en: Auto. assignments
fr: Affectations Auto.

en: Convert to Euro...
fr: Convertir en Euro...

note: ...
en: _Tools
fr: Ou_tils

en: Move transaction up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move transaction down
fr: Déplacer vers le bas

en: Add a new transaction
fr: Ajouter une nouvelle opération

en: Add
fr: Ajouter

en: Inherit from the active transaction
fr: Ajouter une opération héritant de celle sélectionnée

en: Inherit
fr: Hériter

en: Edit the active transaction
fr: Modifier l’opération sélectionnée

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
fr: Modifier

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
fr: Inverser l’état Pointée des opérations sélectionnées

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
fr: Inverser l’état Rapprochée des opérations sélectionnées

en: Edit multiple transaction
fr: Modifier plusieurs opérations

en: Delete selected transaction(s)
fr: Supprimer les opérations sélectionnées

en: Reconciled changes is
fr: Changements rapprochées est

en: (closed)
fr: (fermé)

en: Show
fr: Afficher

note: 3 - info bar for duplicate
en: _Refresh
fr: _Actualiser

note: 5.8.6
en: Date _gap:
fr: Ecart _date:

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
fr: Basculer affichage %d jours d'avance

note: window title
en: Edit filter
fr: Modifier le filtre

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("Reset _filters")); widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Reset"));
en: Clear filter
fr: Effacer les filtres

en: Refresh results
fr: Actualiser les résultats

en: Toggle Life Energy
fr: Basculer Energie de vie

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
fr: Euro _mineur

en: Reconciled:
fr: Rapproché:

en: Cleared:
fr: Pointé:

en: Today:
fr: Aujourd’hui :

en: Future:
fr: Futur :

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
fr: Rétablir les changement non enregistrés du fichier « %s » ?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
fr: - Les modifications faites au fichier seront perdues
    - Le fichier sera restauré à sa dernière sauvegarde (.xhb~)

en: _Revert
fr: _Rétablir

en: Are you sure you want to anonymize the file?
fr: Voulez-vous vraiment anonymiser le dossier ?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
fr: La procédure rendra anonyme tout texte,
    comme "compte x", "bénéficiaire y", "mémo z", ...

en: _Anonymize
fr: _Anonymiser

en: Welcome to HomeBank
fr: Bienvenue dans HomeBank

en: _Close
fr: _Fermer

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_prepend (GTK_BOX (mainvbox), label);
en: Open _last opened file
fr: Ouvrir _dernier fichier ouvert

en: Create a _new file
fr: Créer un _nouveau fichier

en: _Open an existing file
fr: _Ouvrir un fichier existant

en: Open the _example file
fr: Ouvrir le fichier d’_exemple

en: Read HomeBank _Manual
fr: Lire le _manuel utilisateur

en: Configure _preferences
fr: Configurer les _préférences

en: Show this window next time
fr: Montrer cette fenêtre la prochaine fois

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
fr: Vous êtes sur le point d'ouvrir le fichier de sauvegarde '%s'
    
    Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: Open the backup file?
fr: Ouvrir le fichier de sauveguarde

en: _Open backup
fr: _Ouvrir sauvegarde

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
fr: Impossible d'ouvrir « %s », le fichier n'existe pas.

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: I/O error for file '%s'.
fr: Erreur d’E/S pour le fichier « %s ».

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
fr: Le fichier « %s » n'est pas un fichier HomeBank valide.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
fr: Le fichier « %s » a été enregistré dans une version supérieure de HomeBank
    et ne peut être lu par cette version.

en: File error
fr: Erreur fichier

en: The file has been modified since reading it.
fr: Le fichier a été modifié depuis son ouverture.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
fr: Si vous l’enregistrez, toutes les modifications externes pourraient être perdues. Souhaitez-vous enregistrer quand même ?

en: S_ave Anyway
fr: _Enregistrer quand même

en: Clear
fr: Effacer

en: _File
fr: _Fichier

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: Open _Recent
fr: Ouvrir les _récents

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous...

en: Import...
fr: Importer...

en: Export as QIF...
fr: Exporter en QIF...

en: Revert
fr: Rétablir

en: Restore backup
fr: Restaurer la sauvegarde

en: Properties...
fr: Propriétés…

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: _View
fr: _Affichage

en: _Toolbar
fr: _Barre d’outils

en: T_otal Chart
fr: Graphique de T_otal

en: T_ime Chart
fr: Graphique de T_emps

en: _Bottom Lists
fr: Listes en _bas

en: Euro minor
fr: Euro mineur

en: _Manage
fr: _Gérer

en: Wallet...
fr: Portefeuille...

en: Acc_ounts...
fr: C_omptes…

en: _Payees...
fr: _Tiers...

en: Categories...
fr: Catégories...

en: Tags...
fr: Étiquettes...

en: Scheduled/Template...
fr: Planifiées/Modèles…

en: Assignments...
fr: Affectations…

en: Currencies...
fr: Devises...

en: Budget...
fr: Budget…

en: Budget (table view)...
fr: Budget (vue tableur)

en: _Transactions
fr: _Opérations

en: Add...
fr: Ajouter…

en: Show...
fr: Montrer…

en: Show All...
fr: Tout montrer...

en: Set scheduler...
fr: Définir le planificateur…

en: Post scheduled
fr: Publier les opérations planifiées

en: _Reports
fr: _Rapports

en: _Statistics...
fr: _Statistiques…

en: _Trend Time...
fr: _Tendance dans le temps…

en: _Balance...
fr: So_lde...

en: B_udget...
fr: B_udget…

en: _Vehicle cost...
fr: Coût _Voiture...

en: Show welcome dialog...
fr: Afficher la fenêtre d’accueil…

en: File statistics...
fr: Statistiques du fichier…

en: Anonymize...
fr: Anonymiser…

en: _Help
fr: _Aide

en: _Contents
fr: _Aide d’HomeBank

en: Get Help Online...
fr: Obtenez de l'aide en ligne...

en: Check for updates...
fr: Vérifier les mises à jour

en: Release Notes
fr: Notes de Version

en: Report a Problem...
fr: Signalez un problème...

en: Translate this Application...
fr: Traduire cette application…

en: _About
fr: _À propos

en: New
fr: Nouveau

en: Create a new file
fr: Créer un nouveau fichier

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open a recently used file
fr: Ouvrir un fichier utilisé récemment

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save the current file
fr: Enregistrer le fichier actuel

note: g_string_append (node, "account" ); 3 -- account 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column: Account column : Account label = make_label_group(_("Account filter")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title
en: Account
fr: Compte

en: Manage the accounts
fr: Gérer les comptes

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_GRPBY_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
fr: Tiers

en: Manage the payees
fr: Gérer les tiers

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = chart
en: Category
fr: Catégorie

en: Manage the categories
fr: Gérer les catégories

en: Scheduled/Template
fr: Planifiées/Modèles

en: Manage the scheduled/template transactions
fr: Gérer les opérations planifiées/modèles

en: Manage the budget
fr: Gérer le budget

en: Assignment
fr: Affectation

en: Manage the automatic assignments
fr: Gérer les affectations automatiques

en: Shows selected account transactions
fr: Afficher les opérations du compte sélectionné

en: Add transactions
fr: Ajouter des opérations

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Open the Statistics report
fr: Ouvrir le rapport de statistiques

en: Trend time
fr: Tendance dans le temps

en: Open the Trend Time report
fr: Ouvrir le rapport de tendance dans le temps

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Total/Balance
en: Balance
fr: Solde

en: Open the Balance report
fr: Ouvrir le rapport de solde

en: Open the Budget report
fr: Ouvrir le rapport de budget

en: Vehicle cost
fr: Coût véhicules

en: Open the Vehicle cost report
fr: Ouvrir le rapport de coût des véhicules

en: Help
fr: Aide

en: Donate
fr: Faire un don

en: Donate to HomeBank project
fr: Faire un don au projet HomeBank

en: Scheduled
fr: Planifiée

note: Future
en: Future
fr: Futur

en: Remind
fr: Rappel

en: _Today
fr: _Aujourd'hui

en: (no memo)
fr: (pas de mémo)

en: (copy)
fr: (copie)

en: (no category)
fr: (sans catégorie)

en: invalid CSV format
fr: format CSV invalide

en: Invalid date range!
fr: Plage de dates invalide !

note: /TRANSLATORS: n-exp > normal espense
en: n-exp
fr: n-débit

note: /TRANSLATORS: n-inc > normal income
en: n-inc
fr: n-crédit

note: /TRANSLATORS: x-exp > transfer espense
en: x-exp
fr: x-débit

note: /TRANSLATORS: x-inc > transfer income
en: x-inc
fr: x-crédit

note: header
en: Status
fr: État

en: none
fr: aucun

en: cleared
fr: effacé

en: reconciled
fr: rapproché

note: header
en: Tag
fr: Étiquette

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
fr: Paiement

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
fr: Montant

note: header
en: Text
fr: Texte

en: Unknown
fr: Inconnu

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
fr: mi/l

en: (no payee)
fr: (sans tiers)

en: (no group)
fr: (sans groupe)

en: (no tag)
fr: (sans étiquette)

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: w%02d
fr: S%02d

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: q%d
fr: T%d

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: h%d
fr: S%d

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: %d-w%02d
fr: %d-s%02d

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: %d-q%d
fr: %d-t%d

note: #2007712 TRANSLATORS: printf string for half-year H, ex. 2019-H1 for 1st half-year of 2019
en: %d-h%d
fr: %d's%d

en: Show the application’s version
fr: Afficher la version de l’application

en: [FILE]
fr: [FICHIER]

en: Browser error.
fr: Erreur du navigateur.

en: Could not display the URL '%s'
fr: Impossible d’afficher l’URL « %s »

en: (no institution)
fr: (sans institution)

en: Your accounts
fr: Vos comptes

en: Copy to clipboard
fr: Copier vers le presse-papiers

en: Group by
fr: Grouper par

en: group
fr: groupe

en: institution
fr: Institution

en: Show all
fr: Voir tous

en: Expand all
fr: Tout développer

en: Collapse all
fr: Tout réduire

note: TRANSLATORS: example 'sum: 3 (-1 + 4)'
en: sum: %s (%s + %s)
fr: somme: %s (%s + %s)

en: No transaction to add
fr: Aucune opération à ajouter

en: transaction added: %d
fr: opérations ajoutées : %d

en: Check scheduled transactions result
fr: Résultat de l’ajout des opérations planifiées

en: Post when program start
fr: Publier quand le programme démarre

en: On
fr: Actif

en: Off
fr: Inactif

en: maximum post date
fr: Date maximale de publication

en: _Skip
fr: _Passer

en: Edit & P_ost
fr: Editer & P_oster

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
fr: _Publier

en: Top %d Spending / Category
fr: Top %d Dépense / Catégorie

en: Top %d Expense / Category
fr: Top %d débit / catégorie

en: Top %d Spending / Payee
fr: Top %d Dépense / Tiers

en: Top %d Expense / Payee
fr: Top %d débit / tiers

en: Top %d Spending / Account
fr: Top %d Dépense / Compte

en: Top %d Expense / Account
fr: Top %d débit / compte

en: Account Balance
fr: Balance des comptes

en: Account Group Balance
fr: Solde Groupe de comptes

en: Other
fr: Autre

en: Total chart
fr: Graph de Total

en: Top by
fr: Top par

note: g_object_unref (section); 5.8 section = g_menu_new (); g_menu_append_section (menu, NULL, G_MENU_MODEL(section));
en: Raw amount
fr: Montant bruts

en: Account group
fr: Groupe de comptes

en: Spending
fr: Dépenses

note: column: Expense
en: Expense
fr: Dépenses

note: 5.7.5
en: Revenue
fr: Recettes

note: column: Income
en: Income
fr: Recettes

en: Spending & Revenue
fr: Dépenses & Recettes

en: Expense & Income
fr: Débit & crédit

en: Global Balance
fr: Solde global

en: Time chart
fr: Graph de Temps

en: imported account
fr: compte importé

en: Grand total
fr: Total général

en: last reconciled
fr: dernier rapprochement

en: until overdraft
fr: avant découvert

en: before maximum
fr: avant maximum

en: Accounts
fr: Comptes

note: Reconciled
en: Reconciled
fr: Rapprochée

note: Cleared
en: Cleared
fr: Pointée

note: Today
en: Today
fr: Aujourd'hui

en: - split -
fr: - ventilé -

en: - this needs a category -
fr: - catégorie requise -

note: g_string_append (node, "info" );
en: Number
fr: Numéro

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
fr: Mémo

note: g_string_append (node, "tags" ); column : Tags
en: Tags
fr: Étiquettes

en: Pay./Number
fr: Pay./Numéro

en: Imported
fr: Importé

en: Past date
fr: Date passée

en: Flag
fr: Drapeau

en: Match
fr: Correspond

note: gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Status"));
en: St.
fr: Et.

note: column: Result
en: Result
fr: Résultat

en: Average
fr: Moyenne

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
fr: En retard

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
fr: Reste

en: Next date
fr: Prochaine date

note: TRANSLATORS: example 'Balance by Month'
en: Balance by %s
fr: Solde par %s

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
fr: %d/%d en dessous de %s

en: List
fr: Liste

en: View results as list
fr: Voir les résultats en liste

en: Line
fr: Ligne

en: View results as lines
fr: Voir les résultats en lignes

en: Detail
fr: Détail

en: Toggle detail
fr: Afficher le détail

note: button = hbtk_toolbar_add_toolbutton(GTK_TOOLBAR(toolbar), ICONNAME_HB_FILTER, _("Filter"), _("Edit filter")); data->BT_filter = button;
en: Refresh
fr: Actualiser

en: Print
fr: Imprimer...

en: Balance report
fr: Rapport de solde

en: Display
fr: Affichage

en: Show empty line
fr: Montrer les lignes vides

en: _Zoom X:
fr: _Zoom X :

en: Filter
fr: Filtre

note: active
en: Active:
fr: Actif:

en: _Range:
fr: _Plage :

en: _From:
fr: _De :

note: 5.8 test
en: _To:
fr: _À :

en: Select:
fr: Sélection :

en: All
fr: Tous

en: Invert
fr: Inverser

en: Include _transfer
fr: Inclure _transferts

note: column: Expense
en: Spent
fr: Dépensé

en: Fulfilled
fr: Réalisé

en: Month
fr: Mois

en: Budget by category
fr: Budget par catégorie

en: Budget by month
fr: Budget par mois

en:  over
fr:  au-dessus

en:  left
fr:  restant

en:  under
fr:  en-dessous

en: (unbudgeted)
fr: (non-budgeté)

en: Stack
fr: Empilé

en: View results as stack bars
fr: Voir les résultats en barres empilées

en: _Result to clipboard
fr: _Résultat vers presse-papier

en: _Result to CSV
fr: _Résultat vers CSV

en: _Detail to clipboard
fr: _Détail vers presse-papier

en: _Detail to CSV
fr: _Détail vers CSV

en: No account is defined to be part of the budget.
fr: Aucun compte n’est défini pour être inclus dans le budget.

en: You should include some accounts from the account dialog.
fr: Vous devriez inclure des comptes dans la fenêtre de dialogue des comptes.

en: Budget report
fr: Rapport budget

en: Mode:
fr: Mode :

en: _Type:
fr: _Type :

en: Only out of budget
fr: Seulement les hors-budget

en: U_ntil today
fr: Jusqu'à aujourd'hui

en: Result:
fr: Résultat :

en: Budget:
fr: Budget :

en: Spent:
fr: Dépensé :

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
fr: %s par %s

en: Too much columns to display
fr: Trop de colonnes à afficher

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
fr: Sélectionnez un intervalle plus large et / ou une plage de date plus restreinte

en: Column
fr: Colonne

en: View results as column
fr: Voir les résultats en colonnes

en: Donut
fr: Beignet

en: View results as donut
fr: Voir les résultats en camenbert

en: View results as stack
fr: Voir résultat en pile

en: Stack 100%
fr: Pile 100%

en: View results as stack 100%
fr: Voir résultat en pile 100%

en: Legend
fr: Légende

en: Toggle legend
fr: Afficher la légende

en: Rate
fr: Taux

en: Toggle rate
fr: Inverser l'affichage du taux

en: Statistics Report
fr: Rapport statistiques

en: _View by:
fr: _Voir par

en: _Balance mode
fr: Mode _solde

en: _Forecast
fr: _Prévision

en: Sort by _amount
fr: Trier par _montant

en: Compare Exp. & Inc.
fr: Comparer Déb. & Créd.

en: Total:
fr: Total :

en: Income:
fr: Recettes

en: Expense:
fr: Dépenses :

en: Average: %s
fr: Moyenne : %s

en: Trend Time Report
fr: Rapport de tendance dans le temps

en: _Cumulate
fr: _Cumuler

en: Item
fr: Élément

en: _By:
fr: _Par:

en: Time slice
fr: Part de temps

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
fr: Compteur

note: column: Fuel load
en: Fuel
fr: Carburant

note: column: Price by unit
en: Price
fr: Prix

en: Export
fr: Exporter

en: Export as CSV
fr: Exporter en CSV

en: Vehicle cost report
fr: Rapport de coût des véhicules

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
fr: _Catégorie :

en: Meter:
fr: Compteur :

en: Consumption:
fr: Consommation :

en: Fuel cost:
fr: Coût carburant :

en: Other cost:
fr: Autres coûts :

en: Total cost:
fr: Coût total :

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
fr: (aucun)

en: Account name
fr: Nom du compte

en: Error
fr: Erreur

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
fr: Impossible d’ajouter un compte « %s »
    ce nom existe déjà.

en: Cannot delete account '%s'
fr: Impossible de supprimer le compte « %s »

en: It has transaction
fr: Il a des opérations

en: It is target of xfer transaction
fr: Il est cible de transfert

en: It has scheduled/template
fr: Il a des opérations planifiées/modèles

en: It is target of xfer scheduled/template
fr: Il est cible de transfert d'opérations planifiées/modèles

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer définitivement « %s » ?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez un compte, il sera définitivement perdu.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fr: Impossible de renommer ce compte,
    de « %s » vers « %s »,
    ce nom existe déjà.

en: Manage Accounts
fr: Gérer les comptes

en: Delete
fr: Supprimer

en: Rename
fr: Renommer

en: Move up
fr: Monter

en: Move down
fr: Descendre

note: level, identifier			 iconname			   label
en: General
fr: Général

en: _Group:
fr: _Groupe :

en: N_umber:
fr: N_uméro :

en: Start _balance:
fr: Solde _initial :

en: _Currency:
fr: _Devises :

en: this account was _closed
fr: ce compte est clos

en: Website:
fr: Site internet:

en: Notes:
fr: Notes :

en: Behaviour
fr: Comportement

en: Automation
fr: Automatisation

en: Default _Template:
fr: _Modèle par défaut:

en: Report exclusion
fr: Exclusion des rapports

en: exclude from account _summary
fr: exclure du ré_sumé des comptes

en: outflow into summary
fr: hors flux dans le résumé

en: exclude from the _budget
fr: exclure du _budget

en: exclude from any _reports
fr: exclure de tous les _rapports

en: Misc.
fr: Divers

en: Current check number
fr: Numéro de chèque en cours

en: Checkbook _1:
fr: Carnet de chèque _1 :

en: Checkbook _2:
fr: Carnet de chèque _2 :

en: Balance limits
fr: Limites de solde

en: _Overdraft at:
fr: _Découvert à:

en: Template delete
fr: Effacer Modèle

en: This template is used as an account template and cannot be deleted.
fr: Ce modèle est utilisé en tant que modèle de compte
    et ne peut pas être supprimé

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez une planification/modèle, elle sera définitivement perdue.

en: The post date will be shifted outside of the weekend
fr: La date de publication sera décalée en dehors du week-end

en: Next _date:
fr: Prochaine _date :

en: Recurrence pattern
fr: Modèle de récurrence

en: Ever_y:
fr: To_us les :

en: The
fr: Le

en: More options
fr: Plus d’options

en: Week end:
fr: Week-end :

en: _Stop after:
fr: _Arrêt après :

en: posts
fr: publications

en: Manage scheduled/template transactions
fr: Gérer les opérations planifiées/modèles

en: Template
fr: Modèle

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: _Schedule
fr: _Programme

note: column : Search
en: Search
fr: Rechercher

note: TRANSLATORS: abbreviation for payment
en: Pay.
fr: Tier

note: #2042035
en: Search cannot be empty
fr: Recherche ne peut pas être vide

en: This search text already exists at position %d
fr: Ce texte de recherche existe déja en position %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
fr: _Annuler

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
fr: _Rechercher:

en: _In:
fr: _Dans:

en: Case _sensitive
fr: _Sensible à la casse

en: _Regular expression
fr: Expression _régulière

en: Amou_nt:
fr: Monta_nt:

en: _AND
fr: _ET

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
fr: Affectations

en: _Payee:
fr: _Tiers :

en: Overwrite
fr: Remplacer

en: Pay_ment:
fr: Paie_ment :

en: _Tags:
fr: É_tiquettes:

en: Cannot duplicate this Assignment,
    '%s' already exists.
fr: Impossible de dupliquer cette règle,
    '%s' existe déjà.

en: (rule %d)
fr: (règle %d)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez une affectation, elle sera définitivement perdue.

en: Move to...
fr: Déplacer vers…

en: Move rule
fr: Déplacer règle

en: Move
fr: Déplacer

en: Manage Assignments
fr: Gérer les affectations

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
fr: Cet assistant vous aidera à configurer une configuration minimale
    pour un nouveau fichier HomeBank.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
fr: Tous les éléments que vous configurez ici peuvent être modifiés ultérieurement si nécessaire.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
fr: Aucune modification ne sera apportée tant que vous 
    n'aurez pas cliqué sur «Appliquer» à la fin de cet assistant.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
fr: HomeBank affichera un titre pour la fenêtre principale,
    il peut s'agir d'un titre libre ou de votre nom.

en: _Title:
fr: _Titre:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
fr: HomeBank prend en charge plusieurs devises. La devise de base est
    la valeur par défaut pour les nouveaux comptes et rapports.

en: Setup additional currencies
fr: Configurer des devises supplémentaires

en: _Add
fr: _Ajouter

en: Not found
fr: Non trouvé

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
fr: HomeBank peut pré-remplir les catégories pour votre langue
    si un fichier CSV est disponible et fourni par la communauté.

en: Setup categories for my language
fr: Configurer les catégories pour ma langue

en: Preset file:
fr: Fichier prédéfini :

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
fr: HomeBank permet d'importer vos comptes depuis les sites téléchargés
    les fichiers des institutions financières ou vous pouvez créer votre compte manuellement.

en: Create my first account
fr: Créer mon premier compte

en: _Name:
fr: _Nom :

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
fr: Ceci est une page de confirmation,
    
    appuyez sur «Appliquer» pour appliquer les modifications

en: Start File Setup
fr: Démarrer la configuration du fichier

en: File Options
fr: Options de fichier

en: Choose Currencies
fr: Choisissez les devises

en: Choose Categories
fr: Choisissez des catégories

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: Finish File Setup
fr: Terminer la configuration du fichier

en: <New account (global)>
fr: <nouveau compte (global)>

en: <New account>
fr: <Nouveau compte>

en: <Skip this account>
fr: <Sauter ce compte>

en: Valid
fr: Valide

en: Name
fr: Nom

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Known files
fr: Fichiers connus

en: QIF files
fr: Fichiers QIF

en: OFX/QFX files
fr: Fichiers OFX/QFX

en: CSV files
fr: Fichiers CSV

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: new global account
fr: nouveau compte global

en: new account
fr: nouveau compte

en: skipped
fr: sauté

en: , %d of %d transactions
fr: , %d de %d opérations

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
fr: %d opération(s), %d similaire, %d existante, %d sélectionnée

en: %d transaction(s), %d selected
fr: %d opération(s), %d sélectionnée(s)

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
fr: Des dates ne peuvent être converties. Veuillez essayer de changer le format de date pour continuer

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
fr: Importer <b>%s</b> _vers:

en: this file
fr: ce fichier

en: this account
fr: ce compte

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
fr: Nom: %s
    Numéro: %s
    Fichier: %s
    Codage %s

en: Import transactions from bank or credit card
fr: Importer l'opération depuis la banque ou la carte de crédit

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
fr: Avec cet assistant vous serez guidé durant l'import d'un ou plusieurs
    relevé téléchargé depuis votre banque ou carte de crédit, dans les formats suivants:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
fr: <b>Recommandé:</b> .OFX ou .QFX
    <i>(parfois nommé Money ™ ou Quicken ™)</i>
    <b>Pris en charge:</b> .QIF
    <i>(fichier Quicken ™)</i>
    <b>Utilisateurs avancés uniquement:</b> .CSV
    <i>(le format est spécifique à HomeBank, voir la documentation)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
fr: Aucun changement ne sera effectué jusqu'à ce que vous cliquiez sur "Appliquer" à la fin de cet assistant.

note: SPACING_SMALL
en: Don't show this again
fr: Ne pas montrer de nouveau

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
fr: Glisser & déposer un ou plusieurs fichiers a importer.
    Vous pouvez aussi utiliser les boutons ajouter/supprimer de la liste.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
fr: Il y a trop de compte dans les fichiers que vous avez choisis,
    veuillez utiliser le bouton Précédent pour sélectionner moins de fichiers.

en: Target account identification by name or number failed.
fr: L'identification du compte cible par nom ou numéro a échoué.

en: Date order:
fr: Ordre des dates :

en: _Import memos
fr: _Importer memos

en: _Swap memos with payees
fr: _Inverser memos avec tiers

en: OFX _Name:
fr: _Nom OFX:

en: OFX _Memo:
fr: _Memo OFX:

en: Sentence _case memo/payee
fr: Casse de phrase pour memo/tiers

en: _Toggle amount
fr: Basculer mon_tant

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
fr: Opération similaire dans le compte cible (duplicata possible)

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
fr: jours

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
fr: La concordance est faite dans l’ordre par : compte, montant et date.
    Une tolérance de date de 0 signifie un concordance exacte.

en: Import as pending
fr: Importer en attente

en: Run automation
fr: Jouer l'automatisation

en: 1) Enrich with _payee default
fr: 1) Enrichir avec le défaut des _tiers

en: 2) Run automatic _assigment rules
fr: 2) Lancer les règles d'affectation automatique

en: Click "Apply" to update your accounts.
fr: Cliquer "Appliquer" pour mettre à jour vos comptes

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Select file(s)
fr: Sélectionner fichier(s)

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
fr: Importer

en: File format error
fr: Erreur de format du fichier

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
fr: Le fichier au format CSV doit contenir le nombre exact de colonnes,
    séparées par un point-virgule, reportez-vous à l’aide pour plus de détails.

en: Are you sure you want to clear input?
fr: Voulez-vous vraiment effacer l'entrée ?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
fr: Si vous continuez, chaque montant sera réglé à 0.

en: _Clear
fr: _Vider

en: Budget for %s
fr: Budget pour %s

note: create window
en: Manage Budget
fr: Gérer le budget

en: _Import CSV...
fr: _Importer CSV...

en: E_xport CSV...
fr: E_xporter CSV...

en: Balance:
fr: Solde :

en: is the same each month
fr: est le même chaque mois

en: _Clear input
fr: _Vider les valeurs

en: is different per month
fr: est différent chaque mois

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
fr: _Forcer l’affichage de cette catégorie

en: Feb
fr: Fév

en: Apr
fr: Avr

en: May
fr: Mai

en: Jun
fr: Jui

en: Jul
fr: Juil

en: Aug
fr: Aoû

en: Dec
fr: Déc

en: Summary
fr: Synthèse

en: Totals
fr: Totaux

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
fr: Total
    Annuel

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
fr: Moyenne
    Mensuelle

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Add a category
fr: Ajouter une catégorie

en: _Apply
fr: A_ppliquer

en: Parent category
fr: Catégorie parente

en: Category name
fr: Nom de la catégorie

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
fr: Cette catégorie est utilisée.
    Toute opération utilisant cette catégorie sera définie en (sans catégorie)

en: Merge categories
fr: Fusionner les catégories

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
fr: Les opérations affectées à la catégorie '%s', vont être modifiées vers la catégorie sélectionnées ci-dessous.

en: Target category
fr: Catégorie cible

en: _Delete the category '%s'
fr: _Supprimer la catégorie « %s »

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir éffacer les saisies pour '%s' ?

en: Clear the entire Budget
fr: Effacer l'intégralité du budget

en: Are you sure you want to permanently
    clear the budget?
fr: Etes-vous sûr de vouloir effacer
    définitivement le budget ?

en: _Clear All...
fr: Tout effa_cer...

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
fr: Ajouter catégorie

en: Remove category
fr: Supprimer catégorie

en: Merge
fr: Fusionner

note: Clear Input
en: Clear input
fr: Effacer la saisie

note: TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for transaction
en: # txn
fr: # opé

en: Delete unused categories
fr: Supprimer les catégories inutilisées

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer
    définitivement les catégories inutilisées ?

en: Duplicate category name. Try another name.
fr: Nom de catégorie en double. Essayez un autre nom.

en: Edit Category
fr: Modifier la catégorie

en: Change Type
fr: Modifier le type

en: _Income
fr: _Recettes

en: Propagate to _children
fr: Propager aux _enfants

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fr: Impossible de renommer cette catégorie,
    de « %s » vers « %s »,
    ce nom existe déjà.

en: Merge category '%s'
fr: Fusionner la catégorie « %s » ?

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
fr: Les opérations affectées a cette catégorie,
    seront déplacées vers la catégorie sélectionnée ci-dessous.

en: Include _subcategories
fr: Inclure _sous catégorie

en: _Delete the category '%s' (and any budget)
fr: _Supprimer la catégorie '%s' (et le budget)

en: Manage Categories
fr: Gérer les catégories

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
fr: Afficher cachés

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
fr: Afficher Utilisation

en: _Delete unused...
fr: _Supprimer inutilisés....

en: Move/Merge
fr: Bouger/Fusionner

en: Show/Hide
fr: Afficher/Masquer

en: new category
fr: nouvelle catégorie

en: new subcategory
fr: nouvelle sous-catégorie

en: Base currency
fr: Devise de base

en: Symbol
fr: Symbole

en: Exchange rate
fr: Taux de change

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Edit currency
fr: Éditer la Devise

en: Currency
fr: Devise

en: _Customize
fr: _Personnaliser

en: _Symbol:
fr: _Symbole :

en: Is pre_fix
fr: est pré_fixe

en: _Decimal char:
fr: Caractère _décimal:

en: _Frac digits:
fr: Nombre de _décimales :

en: _Grouping char:
fr: Car. de _groupement:

en: Select base currency
fr: Choisir la devise de base

en: Select currency
fr: Sélection de devise

en: ISO Code
fr: Code ISO

en: Add a custom _currency
fr: Ajouter une _devise personnalisée

en: _ISO:
fr: _ISO :

en: Update online error
fr: Erreur de mise à jour en ligne

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez une devise, elle sera définitivement perdue.

en: Change the base currency
fr: Changer la devise de base

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
fr: Si vous continuez, le taux de change des autres devises
    sera remis a 0, n'oubliez pas de mettre à jour

en: Currencies
fr: Devises

en: Update online
fr: Mise à jour en ligne

en: Call log
fr: Log d'appel

en: Set as base
fr: Définir comme base

en: File statistics
fr: Statistiques du fichier

en: Transaction
fr: Opération

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Select a base currency
fr: Choisir une devise de base

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
fr: A partir de la v5.1, HomeBank peut gérer plusieurs devises
    si la devise ci dessous n'est pas correcte, merci de la changer:

en: Currency:
fr: Devise :

en: Export as QIF
fr: Exporter en QIF

en: Import from CSV
fr: Importer depuis CSV

en: Open HomeBank file
fr: Ouvrir un fichier HomeBank

en: Open HomeBank backup file
fr: Ficher de sauveguarde HomeBank

en: Save HomeBank file as
fr: Enregistrer le fichier HomeBank sous

en: HomeBank files
fr: Fichiers HomeBank

en: File backup
fr: Fichier sauvegarde

en: All backups
fr: Toutes les sauveguardes

en: Save changes to the file before closing?
fr: Enregistrer les modifications avant de fermer le fichier ?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
fr: Si vous n'enregistrez pas, les modifications seront définitivement perdues.
    Nombre de modifications : %d.

en: Close _without saving
fr: Fermer _sans enregistrer

en: Export as _CSV
fr: Exporter en _CSV

en: Folder:
fr: Dossier :

en: Pick a Folder
fr: Sélectionnez un dossier

en: Filename:
fr: Nom du fichier:

en: Add Status column
fr: Ajout la colonne d'état

en: Detail split lines
fr: Détailler les ventilations

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
fr: Le fichier ne sera pas dans le format CSV HomeBank, car vous exportez
    depuis 'Toutes les opérations' ou que vous avez coché une option.

en: Export as PDF
fr: Exporter en PDF

en: Export as _PDF
fr: Exporter en _PDF

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
fr: Avec HomeBank, l'impression est orientée vers une attitude éco-responsable
    vers l'usage du format numérique le plus répandu: le format PDF.

en: Select action for target creation
fr: Sélectionnez l'action pour la création de cible

en: Create _New
fr: Créer _Nouvelle

en: Use _Selection
fr: Utiliser _Sélection

en: Source transfer
fr: Virement source

note: target listview
en: Target association suggested
fr: Associations cible suggérées

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
fr: HomeBank a trouvé des opérations qui peuvent être les opérations cibles du virement interne.

note: 5.8 chnage text
en: No transaction match.
fr: Pas d'opération correpondante.

en: Input From -30 To -15 to filter on expense
fr: Saisir de -30 a -15 pour filtrer sur des débits

en: _Memo:
fr: _Mémo :

en: _Number:
fr: _Numéro:

en: Expense Transfer
fr: Débit virement

en: Income Transfer
fr: Crédit virement

en: _Reset
fr: _Réinitialiser

en: _Save & Use
fr: _Sauver & utiliser

en: _Use
fr: _Utiliser

en: default
fr: défaut

en: Amount/Text
fr: Montant/Texte

en: Always show
fr: Toujours montrer

note: { TXN_STATUS_REMIND, 		ICONNAME_HB_ITEM_REMIND, N_("Remind") },
en: Void
fr: Nul

en: Added
fr: Ajouté

en: Edited
fr: Modifié

en: (default)
fr: (défaut)

en: Filter rename
fr: Renommer filtre

en: New filter %d
fr: Nouveau filtre %d

en: Filter name
fr: Nom filtre

en: _Save as...
fr: _Enregistrer sous...

en: _Rename...
fr: _Renommer…

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Next Payout
fr: Prochaine Paie

en: In Advance
fr: En avance

note: #2102726
en: Maximum post date is %s (included)
fr: La date de publication maximale est %s (incluse)

en: File properties
fr: Propriétés du fichier

en: Scheduled transactions
fr: Opérations planifiées

en: of each
fr: de chaque

en: month
fr: mois

en: _Earn by hour:
fr: _Gain par heure:

en: Delete unused payee
fr: Supprimer les tiers inutilisés

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer
    définitivement les tiers inutilisés ?

en: Duplicate payee name. Try another name.
fr: Nom de tiers en double. Essayez un autre nom.

en: Edit Payee
fr: Modifier Tiers

en: Default Fill
fr: Remplissage par défaut

en: Pa_yment:
fr: Pa_iement :

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fr: Impossible de renommer ce tiers,
    de « %s » vers « %s », ce nom existe déjà.

en: Merge payee '%s'
fr: Fusionner le tiers « %s » ?

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
fr: Les opérations affectées a ce tiers,
    seront déplacées vers le tiers sélectionnée ci-dessous.

en: _Delete the payee '%s'
fr: _Supprimer le tiers « %s »

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
fr: Ce tiers est utilisé.
    Toute opération utilisant ce tiers sera définie en (sans tiers)

en: Manage Payees
fr: Gérer les tiers

en: new payee
fr: nouveau tiers

en: Theming
fr: Thème

en: Color
fr: Couleur

en: Locale
fr: Localisation

en: Transactions
fr: Opérations

en: Dialog
fr: Boîte de dialogue

en: Transfer
fr: Virement

en: Import/Export
fr: Importer/Exporter

en: Report
fr: Rapport

en: Forecast
fr: Prévision

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Folders
fr: Dossiers

en: Advanced
fr: Avancé

en: System Language
fr: Langue système

en: Choose a default HomeBank files folder
fr: Choisir le dossier par défaut des fichiers HomeBank

en: Choose a default HomeBank backup files folder
fr: Choisissez un dossier de backup par défaut

en: Choose a default import folder
fr: Choisir le dossier par défaut des imports

en: Choose a default export folder
fr: Choisir le dossier par défaut des exports

en: Payment shows & chooses
fr: Paiement affichés et choisis

en: Use drag & drop to reorder
fr: Utiliser le glisser & déposer pour ordonner

en: Currency API
fr: API de devise

en: Key:
fr: Clé :

en: General options
fr: Options générales

en: OFX/QFX options
fr: Options OFX/QFX

en: QIF options
fr: Options QIF

en: CSV options
fr: Options CSV

en: (transaction import only)
fr: (import opération uniquement)

en: Separator:
fr: Séparateur :

en: Main window reports
fr: Rapports de l'accueil

note: removed 5.7 label = make_label_left(_("_Range:")); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
fr: Max. éléments

en: Initial filter
fr: Filtre initial

en: Statistics options
fr: Options des statistiques

en: Show by _amount
fr: Voir par _montant

en: Show _rate column
fr: Montrer la _colonne des taux

en: Show _details
fr: Montrer les _détails

en: Budget options
fr: Options du budget

en: Exclude subcategories from unbudgeted line
fr: Exclure les sous-catégories de la ligne non budgétisée

en: Enable _forecast
fr: Activer les _prévisions

en: Month number:
fr: Nombre de mois:

en: _Enable
fr: Activ_er

en: _Preset:
fr: _Prédéfini :

en: Configuration
fr: Réglages

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: _Language:
fr: _Langue :

en: Date display:
fr: Affichage de la date :

en: C_ustomize
fr: _Personnaliser

en: _Format:
fr: _Format :

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
fr: %a abréviation du jour de la semaine.
    %A nom complet du jour de la semaine.
    %b abréviation du mois.
    %B nom complet du mois.
    %c affichage de l’heure et de la date.
    %C le siècle représenté par un nombre [00-99].
    %d le jour du mois représenté par un nombre [01,31].
    %D identique à %m/%d/%y.
    %e le jour du mois représenté par un nombre [1,31]; les chiffres seuls sont précédés par un espace.
    %j le jour de l’année représenté par un nombre [001,366].
    %m le mois représenté par un nombre [01,12].
    %p représentation appropriée de la date.
    %y l’année représentée par un nombre sans le siècle [00,99].
    %Y l’année représentée par un nombre incluant le siècle.

en: Fiscal year
fr: Année fiscale

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
fr: Début _le :

en: Measurement units
fr: Unités de mesure

en: Use _miles for meter
fr: Utiliser les _miles pour le compteur

en: Use _gallon for fuel
fr: Utiliser les _gallons pour le carburant

en: Always show remind
fr: Toujours afficher les rappels

en: Always show void
fr: Toujours afficher nul

en: Include remind into balance and report
fr: Inclure les rappels dans les soldes et les rapports

en: Safety
fr: Sécurité

en: Lock reconciled for any changes
fr: Verrouiller les rapprochées de tout changement

en: Approve additions before last reconciliation
fr: Approuver les ajouts avant le dernier rapprochement

en: Approve additions
fr: Approuver les ajouts

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days as pending
en: days before today's date
fr: jours avant la date d'aujourd'hui

en: Ledger window
fr: Fenêtre du grand livre

en: _Show future:
fr: _Voir futures:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
fr: jours avant

en: Hide reconciled
fr: Cacher les rapprochées

en: Transaction dialog
fr: Fenêtre opération

en: _Keep the last date when multiple add or inherit
fr: Conserver la date lors d'ajouts multiples ou d'héritage

en: Enable _memo autocomplete with
fr: Voir la complétion des mémo avec

en: rolling days
fr: jours glissants

en: Show add confirmation text for 5s
fr: Voir confimation ajout de 5s

en: Show template list when edit
fr: Montrer la liste des modèle en édition

en: Behavior
fr: Comportement

en: When adding, always show selection _action for target dialog
fr: Lors de l'ajout, toujours affichez la boîte de dialogue d'_action pour la cible

en: Date _gap to find a target:
fr: É_cart de date pour trouver une cible :

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Theme
fr: Thème

en: Dark mode:
fr: Mode sombre :

en: System has no preference
fr: Le système n'a aucune préférence

en: System prefer dark
fr: Le système préfère le sombre

en: System prefer light
fr: Le système préfère le clair

en: Use _dark mode if available
fr: Utiliser le mode _sombre si disponible

en: Icons
fr: Icônes

en: _Icon theme:
fr: Thème icônes:

en: Use _symbolic icons if available
fr: Utiliser les icônes _symboliques si disponible

en: Gtk settings
fr: Preference Gtk

en: Ov_erride
fr: Ecras_er

en: _Font size:
fr: Taille de _police:

en: Chart
fr: Graphique

en: Others
fr: Autres

en: _Use colors from the chart palette
fr: Utiliser les couleurs de la palette de graphiques

en: _Expense
fr: _Dépense

en: _Warning
fr: _Avertissement

en: Background _future
fr: Fond des _futures

en: Color the _amounts
fr: Colorer les mont_ants

en: Color the _background of future transactions
fr: Colorer le _fond des opératiosn futures

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
fr: Lignes de _grille:

en: Charts options
fr: Options des graphiques

en: Smaller legend _font
fr: Petite _police légende

en: _Toolbar:
fr: _Barre d’outils :

en: _Enable automatic backups
fr: _Activer les sauvegardes automatiques

en: _Number of backups to keep:
fr: _Nombre de sauvegardes à conserver:

en: Backup frequency is once a day
fr: La fréquence des sauvegardes est une fois par jour

en: _Wallets:
fr: _Portefeuilles:

en: _Backups:
fr: Sauve_gardes:

en: Exchange files
fr: Fichiers d'échanges

en: _Import:
fr: _Importer :

en: _Export:
fr: E_xporter :

en: Program start
fr: Démarrage du programme

en: Show splash screen
fr: Afficher la fenêtre de démarrage

en: Load last opened file
fr: Charger le dernier fichier ouvert

en: Post pending scheduled transactions
fr: Publier les opérations planifiées en attente

en: Update currencies online
fr: Mise à jour des devises en ligne

en: Reset All Preferences
fr: Réinitialiser toutes les préférences

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser
    toutes les préférences à défaut
    valeurs?

en: Preferences
fr: Préférences

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
fr: Vous devez redémarrer HomeBank
    pour que la modification de langue soit effective.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
fr: Le dossier de sauvegarde a changé,
    vous pourriez copier les fichier '.bak' vers ce nouveau dossier.

en: Delete unused tag
fr: Effacer les étiquettes inutilisées

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused tag?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir
    effacer définitivement les étiquettes inutilisées ?

en: Duplicate tag name. Try another name.
fr: Nom d'étiquette en double. Essayez un autre nom.

en: Edit Tag
fr: Modifier l'étiquette

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
fr: Impossible de renommer cette étiquette,
    de « %s » vers « %s »,
    ce nom existe déjà.

en: Merge tag '%s'
fr: Fusionner l'étiquette '%s'

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
fr: Les opérations affectées à cette étiquette seront,
    déplacées vers l'étiquette sélectionnée ci-dessous.

en: _Delete the tag '%s'
fr: _Supprimez l'étiquette '%s'

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
fr: Cette étiquette est utilisée.
    Cette étiquette sera supprimée de toute opération l'utilisant.

en: Manage Tags
fr: Gérer les étiquettes

en: new tag
fr: nouvelle étiquette

en: Transaction of %s created.
fr: Opération de %s créée.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
fr: Voulez-vous supprimer le lien interne du virement ?
    
    Si oui, le virement lié sera supprimé.

en: _Break
fr: _Briser

en: Show _scheduled
fr: Montrer les _planifiées

en: Show _all accounts
fr: Voir _tous les comptes

en: Use a template
fr: Utiliser un modèle

en: Add & _Keep
fr: Ajouter & Co_nserver

en: Add transaction
fr: Ajouter une opération

en: Add template
fr: Ajouter un modèle

en: Inherit transaction
fr: Hériter d’une opération

en: Inherit template
fr: Hériter le modèle

en: Edit transaction
fr: Editer l'opération

en: Edit template
fr: Editer le modèle

en: _Date:
fr: _Date :

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
fr: - tapez: j, j/m, m/j une date complète
    - utilisez les touches flèche + ctrl ou shift
    - vider pour aujourd'hui

en: T_o:
fr: _À :

en: Transaction splits
fr: Opération ventilée

en: No rate available to auto fill
fr: Pas de taux disponible pour remplissage automatique

en: A_ccount:
fr: _Compte :

en: Book _2
fr: Carnet _2

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
fr: - tapez des lettres pour l’auto-complétion
    - tapez un nouveau texte pour créer une entrée

en: Cate_gory:
fr: Catégorie:

en: _Status:
fr: _État :

en: M_emo:
fr: M_émo :

en: Warning: amount and category sign don't match
fr: Attention: signe de montant et signe de catégorie ne concordent pas

en: Multiple edit transactions
fr: Édition d'opérations multiples

en: Type as
    transfer
fr: Typer comme
    virement

en: Do you want to delete all split lines
fr: Voulez-vous supprimer toutes les ventilations

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Prefix with -/+ to force the sign
fr: Préfixez avec -/+ pour forcer le signe

en: Apply
fr: Appliquer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Transaction amount:
fr: Montant de l’opération :

en: Unassigned:
fr: Non-affecté :

en: Sum of splits:
fr: Somme des ventilations :

en: Number of splits limit is reached
fr: Nombre maximum de ventilation atteint

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
fr: Attention: la somme des ventilations et le type d'opération ne concordent pas

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
fr: Avertissement: la somme des fractionnements et du montant de l'opération ne correspond pas

en: (no type)
fr: (sans type)

en: Bank
fr: Banque

en: Cash
fr: Espèces

en: Asset
fr: Biens

en: Credit card
fr: Carte de crédit

en: Liability
fr: Dettes

en: Checking
fr: Chèque

en: Savings
fr: Épargne

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Yearly
fr: Annuel

en: day(s)
fr: jour(s)

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: month(s)
fr: mois

en: year(s)
fr: an(s)

en: First
fr: Premier

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Last
fr: Dernier

en: Day
fr: Jour

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Skip
fr: Passer

en: Time
fr: Temps

en: Account Group
fr: Groupe de comptes

en: Year
fr: Année

en: Week
fr: Semaine

en: Fortnight
fr: Quinzaine

en: Quarter
fr: Trimestre

en: Half Year
fr: Semestriel

en: Include
fr: Inclure

en: Exclude
fr: Exclure

en: Yesterday
fr: Hier

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Last Week
fr: Semaine dernière

en: This Week
fr: Cette semaine

en: Next Week
fr: Semaine prochaine

en: Last Fortnight
fr: Quinzaine dernière

en: This Fortnight
fr: Cette quinzaine

en: Next Fortnight
fr: Quinzaine prochaine

en: Last Month
fr: Mois dernier

en: This Month
fr: Ce mois-ci

en: Next Month
fr: Mois prochain

en: Last Quarter
fr: Trimestre dernier

en: This Quarter
fr: Ce trimestre

en: Next Quarter
fr: Trimestre prochain

en: Last Year
fr: Année dernière

en: This Year
fr: Cette année

en: Next Year
fr: Année prochaine

en: Year to date
fr: Année à ce jour

en: Month to date
fr: Mois à ce jour

en: All to date
fr: Toutes les dates

en: Last 90 Days
fr: 90 derniers jours

en: Last 60 Days
fr: 60 derniers jours

en: Last 30 Days
fr: 30 derniers jours

en: Last 12 Months
fr: 12 derniers mois

en: 30 Days Around
fr: 30 jours environ

en: All Date
fr: Toutes dates

note: 5.7 added back
en: Custom
fr: Personnalisé

en: This month
fr: Ce mois

en: Next month
fr: Mois prochain

en: Next 30 days
fr: Prochains 30 jours

en: Next 60 days
fr: Prochains 60 jours

en: Next 90 days
fr: Prochains 90 jours

en: Maximum Post Date
fr: Date de publication maximale

en: Exp. & Inc.
fr: Débits et crédits

en: Any Type
fr: Tous les types

en: Any Status
fr: Tous les états

en: Uncleared
fr: Non pointée

en: Unreconciled
fr: Non-rapprochée

en: Uncategorized
fr: Sans catégorie

note: 5.9
en: Unapproved
fr: Non approuvé

en: System defaults
fr: Défaut du système

en: Icons only
fr: Icônes uniquement

en: Text only
fr: Texte uniquement

en: Text under icons
fr: Texte sous les icônes

en: Text beside icons
fr: Texte à côté des icônes

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Vertical
fr: Verticale

en: Both
fr: Les deux

en: m-d-y
fr: m-j-a

en: d-m-y
fr: j-m-a

en: y-m-d
fr: a-m-j

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Append to Number
fr: Ajouter après numéro

en: Append to Memo
fr: Ajouter à Mémo

en: Append to Payee
fr: Ajouter au tiers

en: Comma
fr: Virgule

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Space
fr: Espace

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Search...
fr: Rechercher...

en: Any flag
fr: Tous drapeaux

en: Check
fr: Chèque

en: Bank Transfer
fr: Virement bancaire

en: Debit card
fr: Carte de débit

en: Standing order
fr: Virement permanent

en: Electronic payment
fr: Paiement électronique

en: Deposit
fr: Dépôt

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
fr: Frais bancaires

en: Direct Debit
fr: Prélèvement direct

note: #1817274
en: Mobile Phone
fr: Téléphone portable
