homebank - en to hu translation catalogue (864 entries)

en: Personal finance
hu: Személyes pénzügyek

en: Free, easy, personal accounting for everyone
hu: Ingyenes, egyszerű, személyi pénzügyi program mindenkinek

en: finance;accounting;budget;personal;money;
hu: pénzügy;könyvelés;költségvetés;személyes;pénz;

en: HomeBank is a free software (as in "free speech" and also as in "free beer") that will assist you to manage your personal accounting.
hu: A HomeBank szabad szoftver, amely segítséget nyújt a személyes pénzügyei kezelésében.

en: It is designed to easy to use and be able to analyse your personal finance in detail using powerful filtering tools and beautiful graphs.
hu: Úgy tervezték, hogy könnyen használható legyen, valamint részletes szűrőeszközökkel és szép grafikonokkal részletesen elemezhesse személyes pénzügyeit.

en: If you are looking for a completely free and easy way to manage your personal accounting then HomeBank should be the software of choice.
hu: Ha teljesen ingyenes és egyszerű módszert keres a személyes könyvelése kezelésére, akkor a HomeBankot érdemes választani.

en: %d transactions
hu: %d tranzakció

en: %d transactions, %d selected, avg: %s, sum: %s (%s - %s)
hu: %d tranzakció, %d kijelölt, átlag: %s, összes: %s (%s - %s)

en: Locked. Click to unlock
hu: Zárolva. Kattintson a feloldáshoz.

en: Unlocked. Click to lock
hu: Feloldva. Kattintson a zároláshoz.

en: Are you sure you want to delete the %d selected transaction?
hu: Biztosan szeretné törölni a kiválasztott %d  tranzakciót?

en: If you delete a transaction, it will be permanently lost.
hu: Ha töröl egy tranzakciót, az véglegesen elvész.

en: _Delete
hu: _Törlés

en: Are you sure you want to change the status to None?
hu: Biztos, hogy törli az állapotot?

en: Some transaction in your selection are already Reconciled.
hu: A kiválasztott tranzakciók közül néhány már Egyeztetett.

en: _Change
hu: _Módosítás

en: Are you sure you want to toggle the status Reconciled?
hu: Biztos, hogy bekapcsolja az Egyeztetett állapotot?

en: _Toggle
hu: _Átkapcsolás

en: Are you sure you want to create template from the %d selected transaction?
hu: Biztosan szeretne sablont létrehozni a kiválasztott %d tranzakcióból?

en: _Create
hu: _Létrehozás

en: Create Template
hu: Sablon létrehozása

en: %d created with a prefilled icon
hu: %d előre kitöltött ikonnal létrehozva

en: Are you sure you want to create assignment from the %d selected transaction?
hu: Biztosan szeretne hozzárendelést létrehozni a kiválasztott %d tranzakcióból?

en: Create Assignment
hu: Hozzárendelés létrehozása

en: All transactions
hu: Összes tranzakció

en: There is %d group of similar transactions
hu: %d hasonló csoport tranzakció található

en: No similar transaction were found !
hu: Nem találhatók hasonló tranzakciók!

en: Check internal transfer result
hu: Ellenőrizze a belső átvezetés eredményét

en: No inconsistency found !
hu: Nem található következetlenség!

en: Inconsistency were found: %d
    do you want to review and fix?
hu: Következetlenséget talált: %d
    szeretné átnézni és kijavítani?

en: Every transaction amount will be divided by %.6f.
hu: Minden tranzakció összege a következővel lesz elosztva: %.6f.

en: Are you sure you want to convert this account to Euro as Major currency?
hu: Biztos, hogy ezt a számlát euróra akarja átváltani fő pénznemként?

en: _Convert
hu: Át_váltás

en: No transaction changed
hu: Tranzakció nem változott

en: transaction changed: %d
hu: tranzakció megváltozott: %d

en: Automatic assignment result
hu: Automatikus hozzárendelés eredménye

en: _Add...
hu: _Hozzáadás…

en: _Inherit...
hu: Ö_röklés…

en: _Edit...
hu: Sz_erkesztés

en: _None
hu: _Nincs

en: _Cleared
hu: _Elszámolt

en: _Reconciled
hu: _Egyeztetett

en: _Status
hu: _Állapot

en: None
hu: Semmi

en: _Multiple Edit...
hu: _Többszörös szerkesztés…

en: View _Split
hu: _Osztott nézet

en: Copy raw amount
hu: Nyers mennyiség másolása

en: Create template...
hu: Sablon létrehozása…

en: Create assignment...
hu: Hozzárendelés létrehozása...

en: _Delete...
hu: _Törlés…

en: _Up
hu: _Fel

en: _Down
hu: _Le

en: Export QIF...
hu: QIF exportálása…

en: Export CSV...
hu: Exportálás CSV-be…

en: Print...
hu: Nyomtatás…

en: Browse Website
hu: Weboldal böngészése

note: ...
en: A_ccount
hu: Szám_la

en: Copy
hu: Másolás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Paste (today)
hu: Beillesztés (ma)

note: ...
en: _Edit
hu: _Szerkesztés

en: Mark duplicate...
hu: Megjelölés duplikátumként…

en: Check internal transfer
hu: Számlák közötti átvezetés vizsgálata

en: Auto. assignments
hu: Automatikus hozzárendelések

en: Convert to Euro...
hu: Euróra váltás…

note: ...
en: _Tools
hu: _Eszközök

en: Move transaction up
hu: Tranzakció mozgatása felfelé

en: Move transaction down
hu: Tranzakció mozgatása lefelé

en: Add a new transaction
hu: Új tranzakció hozzáadása

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Inherit from the active transaction
hu: Öröklés az aktív tranzakcióból

en: Inherit
hu: Öröklés

en: Edit the active transaction
hu: Aktív tranzakció szerkesztése

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic(_("_Edit"));
en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Toggle cleared for selected transaction(s)
hu: Elszámoltság állapotának átváltása a kijelölt tranzakcióknál

en: Toggle reconciled for selected transaction(s)
hu: Egyeztetettség állapotának átváltása a kijelölt tranzakcióknál

en: Edit multiple transaction
hu: Több tranzakció szerkesztése

en: Delete selected transaction(s)
hu: Kijelölt tranzakció(k) törlése

en: Reconciled changes is
hu: Az egyeztetett változások

en: (closed)
hu: (zárolt)

en: %s - HomeBank
hu: %s – HomeBank

en: Show
hu: Megjelenítés

note: 3 - info bar for duplicate
en: _Refresh
hu: _Frissítés

note: 5.8.6
en: Date _gap:
hu: Dátum_intervallum:

note: #2008521 set more accurate tooltip
en: Toggle show %d days ahead
hu: Következő %d nap megjelenítése be/ki

note: window title
en: Edit filter
hu: Szűrő módosítása

en: Refresh results
hu: Eredmények frissítése

note: TRANSLATORS: this is for Euro specific users, a toggle to display in 'Minor' currency
en: Euro _minor
hu: Euró _másod.

en: Reconciled:
hu: Egyeztetett:

en: Cleared:
hu: Elszámolt:

en: Today:
hu: Ma:

en: Future:
hu: Jövő:

en: Revert unsaved changes to file '%s'?
hu: Valóban visszavonható minden nem mentett változás a fájlban: „%s”?

en: - Changes made to the file will be permanently lost
    - File will be reloaded from the last save (.xhb~)
hu: - A fájlban történt változások végérvényesen elvesznek.
    - A fájl a legutóbbi mentésből lesz visszaállítva (.xhb~)

en: _Revert
hu: _Visszaállítás

en: Are you sure you want to anonymize the file?
hu: Biztos, hogy anonimizálja a fájlt?

en: Proceeding will anonymize any text, 
    like 'account x', 'payee y', 'memo z', ...
hu: Folytatva minden szöveg anonimizálva lesz,
    mint pl. a „X számla”, „Y partner”, „Z feljegyzés”, …

en: _Anonymize
hu: _Anonimizálás

en: Welcome to HomeBank
hu: Üdvözöljük a HomeBankban

en: _Close
hu: _Bezárás

note: label = make_label (_("What do you want to do:"), 0, 0); gimp_label_set_attributes(GTK_LABEL(label), PANGO_ATTR_WEIGHT, PANGO_WEIGHT_BOLD, -1); gtk_box_prepend (GTK_BOX (mainvbox), label);
en: Open _last opened file
hu: _Utoljára megnyitott fájl megnyitása

en: Create a _new file
hu: Ú_j fájl létrehozása

en: _Open an existing file
hu: Meglévő fájl _megnyitása

en: Open the _example file
hu: _Példafájl megnyitása

en: Read HomeBank _Manual
hu: HomeBank _súgó olvasása

en: Configure _preferences
hu: Beállítások _konfigurálása

en: Show this window next time
hu: Az ablak megjelenítése legközelebb is

en: You are about to open the backup file '%s'.
    
    Are you sure you want to do this?
hu: A(z) „%s˝ biztonságimentés-fájl megnyitására készül.
    
    Valóban ezt akarja tenni?

en: Open the backup file?
hu: Megnyitja a biztonságimentés-fájlt?

en: _Open backup
hu: Biztonsági mentés _megnyitása

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
hu: A(z) „%s” nem nyitható meg, a fájl nem létezik.

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: I/O error for file '%s'.
hu: Ki- vagy bemeneti hiba a(z) „%s” fájlban.

en: The file '%s' is not a valid HomeBank file.
hu: A(z) „%s” fájl nem érvényes HomeBank fájl.

en: The file '%s' was saved with a higher version of HomeBank
    and cannot be loaded by the current version.
hu: A(z) „%s” fájl a HomeBankkal egy magasabb verziójával lett elmentve,
    ezért nem tölthető be ebben a verzióban.

en: File error
hu: Fájlhiba

en: The file has been modified since reading it.
hu: A fájl megváltozott a betöltése óta.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
hu: Ha most mentésre kerülne ez a változat, akkor minden külső módosítás elveszne. Mindenképp elmenti?

en: S_ave Anyway
hu: _Mentés mindenképp

en: Clear
hu: Törlés

en: _File
hu: _Fájl

en: _New
hu: _Új

en: _Open...
hu: _Megnyitás…

en: Open _Recent
hu: Leg_utóbbi megnyitása

en: _Save
hu: _Mentés

en: Save _As...
hu: Mentés másként…

en: Import...
hu: Importálás…

en: Export as QIF...
hu: Exportálás QIF-be…

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Restore backup
hu: Biztonsági mentés visszaállítása

en: Properties...
hu: Tulajdonságok…

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: Preferences...
hu: Beállítások…

en: _View
hu: _Nézet

en: _Toolbar
hu: _Eszköztár

en: T_otal Chart
hu: T_eljes diagram

en: T_ime Chart
hu: I_dődiagram

en: _Bottom Lists
hu: Al lista

en: Euro minor
hu: Euró másodlagos pénznemként

en: _Manage
hu: _Kezelés

en: Wallet...
hu: Tárca…

en: Acc_ounts...
hu: _Számlák…

en: _Payees...
hu: _Partnerek…

en: Categories...
hu: Kategóriák…

en: Tags...
hu: Címkék…

en: Scheduled/Template...
hu: Ütemezés/Sablon…

en: Assignments...
hu: Besorolások…

en: Currencies...
hu: Pénznemek…

en: Budget...
hu: Költségvetés…

en: Budget (table view)...
hu: Költségvetés (táblázatos nézet)

en: _Transactions
hu: _Tranzakciók

en: Add...
hu: Hozzáadás…

en: Show...
hu: Megjelenítés…

en: Set scheduler...
hu: Ütemező beállítása…

en: Post scheduled
hu: Ütemezések feladása

en: _Reports
hu: _Kimutatások

en: _Statistics...
hu: _Statisztika…

en: _Trend Time...
hu: T_rend…

en: _Balance...
hu: _Egyenleg...

en: B_udget...
hu: Költség_vetés…

en: _Vehicle cost...
hu: _Gépjárműköltség…

en: Show welcome dialog...
hu: Üdvözlő üzenet megjelenítése…

en: File statistics...
hu: Fájlstatisztika…

en: Anonymize...
hu: Anonimizálás…

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: Get Help Online...
hu: Online segítség…

en: Check for updates...
hu: Frissítés keresése…

en: Release Notes
hu: Kiadási megjegyzések

en: Report a Problem...
hu: Hiba jelentése…

en: Translate this Application...
hu: Alkalmazás fordítása…

en: _About
hu: _Névjegy

en: New
hu: Új

en: Create a new file
hu: Új fájl létrehozása

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open a file
hu: Fájl megnyitása

en: Open a recently used file
hu: Nemrég használt fájlok megnyitása

en: Save
hu: Mentés

en: Save the current file
hu: Az aktuális fájl mentése

note: g_string_append (node, "account" ); 3 -- account 5.2 Account is always created but not visible for BOOK column: Account column : Account label = make_label_group(_("Account filter")); gtk_assistant_set_page_title (GTK_ASSISTANT (data->assistant), page, _("Transaction")); gtk_assistant_set_page_title
en: Account
hu: Számla

en: Manage the accounts
hu: A számlaszámok kezelése

note: g_string_append (node, "payee" ); column: Payee column : Payee payee header { REPORT_GRPBY_SUBCATEGORY,	N_("Subcategory") },
en: Payee
hu: Partner

en: Manage the payees
hu: A kedvezményezettek kezelése

note: g_string_append (node, "category" ); column: Category column : Category category header = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = chart
en: Category
hu: Kategória

en: Manage the categories
hu: A kategóriák kezelése

en: Scheduled/Template
hu: Ütemezett/sablon

en: Manage the scheduled/template transactions
hu: Az ütemezett/sablon tranzakciók kezelése

note: column: Income
en: Budget
hu: Költségvetés

en: Manage the budget
hu: A költségvetés kezelése

en: Assignment
hu: Hozzárendelés

en: Manage the automatic assignments
hu: Az automatikus hozzárendelések kezelése

en: Shows selected account transactions
hu: Kiválasztott számla tranzakcióinak megjelenítése

en: Add transactions
hu: Tranzakciók hozzáadása

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Open the Statistics report
hu: Statisztikai kimutatás megnyitása

en: Trend time
hu: Trend idő

en: Open the Trend Time report
hu: Trendkimutatás megnyitása

note: g_string_append (node, "balance" ); column: Total/Balance
en: Balance
hu: Egyenleg

en: Open the Balance report
hu: Egyenlegkimutatás megnyitása

en: Open the Budget report
hu: Költségvetési kimutatás megnyitása

en: Vehicle cost
hu: Gépjárműköltség

en: Open the Vehicle cost report
hu: Gépjárműköltség-kimutatás megnyitása

en: Help
hu: Súgó

en: Donate
hu: Adományozás

en: Donate to HomeBank project
hu: A HomeBank project támogatása

en: Scheduled
hu: Ütemezett

note: Future
en: Future
hu: Jövőben

en: Remind
hu: Emlékeztető

en: _Today
hu: _Ma

en: (no memo)
hu: (nincs jegyzet)

en: (copy)
hu: (másolás)

en: (no category)
hu: (kategorizálatlan)

en: invalid CSV format
hu: érvénytelen CSV formátum

note: header
en: Type
hu: Típus

note: header
en: Status
hu: Állapot

note: header
en: Tag
hu: Címke

note: g_string_append (node, "paymode" ); header TRANSLATORS: this is abbreviation for Payment
en: Payment
hu: Fizetés

note: g_string_append (node, "amount" ); column: Amount amount header 5.7.1
en: Amount
hu: Összeg

note: header
en: Text
hu: Szöveg

en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATORS: miles per liter
en: mi./l
hu: mérföld/l

en: (no payee)
hu: (nincs partner)

en: (no group)
hu: (nincs csoport)

en: (no tag)
hu: (nincs címke)

note: TRANSLATORS: printf string for year of week W, ex. 2019-W52 for week 52 of 2019
en: %d-w%02d
hu: %d-h%02d

note: todo: will be innacurrate here if fiscal year start not 1/jan TRANSLATORS: printf string for year of quarter Q, ex. 2019-Q4 for quarter 4 of 2019
en: %d-q%d
hu: %dQ%d

en: [FILE]
hu: [FÁJL]

en: Browser error.
hu: Böngésző hiba.

en: Could not display the URL '%s'
hu: Nem jeleníthető meg az URL: „%s”

en: (no institution)
hu: (nincs szervezet)

en: Your accounts
hu: Számlák

en: Copy to clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: Group by
hu: Csoportosítás

en: type
hu: típus

en: group
hu: csoport

en: Show all
hu: Összes megjelenítése

en: Expand all
hu: Összes kibontása

en: Collapse all
hu: Összes összecsukása

note: TRANSLATORS: example 'sum: 3 (-1 + 4)'
en: sum: %s (%s + %s)
hu: összeg: %s (%s + %s)

en: No transaction to add
hu: Nincs hozzáadható tranzakció

en: transaction added: %d
hu: tranzakció hozzáadva: %d

en: Check scheduled transactions result
hu: Ütemezett tranzakciók eredményeinek ellenőrzése

en: Post when program start
hu: Közzététel a program indításakor

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: maximum post date
hu: maximális feladási dátum

note: column: Total
en: Total
hu: Összesen

en: _Skip
hu: _Kihagyás

en: Edit & P_ost
hu: Szerkesztés és F_eladás

note: TRANSLATORS: Posting a scheduled transaction is the action to materialize it into its target account. TRANSLATORS: Before that action the automated transaction occurrence is pending and not yet really existing.
en: _Post
hu: _Közzététel

en: Top %d Spending / Category
hu: %d legnagyobb kiadás / kategória

en: Top %d Spending / Payee
hu: %d legnagyobb kiadás / Kedvezményezett

en: Top %d Spending / Account
hu: %d legnagyobb kiadás / Számla

en: Account Balance
hu: Számlaegyenleg

en: Other
hu: Egyéb

en: Total chart
hu: Teljes diagram

note: column: Expense
en: Expense
hu: Kiadás

note: column: Income
en: Income
hu: Bevétel

en: Global Balance
hu: Havi kiadások

en: Time chart
hu: Idődiagram

en: imported account
hu: importált számla

en: Grand total
hu: Mindösszesen

en: last reconciled
hu: utoljára egyeztetett

en: until overdraft
hu: folyószámlahitelig

en: before maximum
hu: maximum előtt

en: Accounts
hu: Számlák

note: Reconciled
en: Reconciled
hu: Egyeztetett

note: Cleared
en: Cleared
hu: Elszámolt

note: Today
en: Today
hu: Ma

en: - split -
hu: – megosztás –

en: - this needs a category -
hu: - hiányzó kategória -

note: g_string_append (node, "date" ); label = make_label_group(_("Date filter")); header
en: Date
hu: Dátum

note: g_string_append (node, "memo" ); column: Memo memo
en: Memo
hu: Feljegyzés

note: g_string_append (node, "tags" ); column : Tags
en: Tags
hu: Címkék

en: Match
hu: Találat

note: column: Result
en: Result
hu: Eredmény

en: Average
hu: Átlag

note: TRANSLATORS: title of list column to inform the scheduled transaction is Late
en: Late
hu: Késő

note: TRANSLATORS: title of list column to inform how many occurence remain to post for limited scheduled txn
en: Still
hu: Hátralévő

en: Next date
hu: Következő dátum

note: //TRANSLATORS: count of transaction in overdrawn / count of total transaction under overdrawn amount threshold
en: %d/%d under %s
hu: %d/%d %s alatt

en: List
hu: Lista

en: View results as list
hu: Eredmények megjelenítése listaként

en: Line
hu: Vonal

en: View results as lines
hu: Eredmény megjelenítése vonalakkal

en: Detail
hu: Részletezés

en: Toggle detail
hu: Részletek be/ki

note: button = hbtk_toolbar_add_toolbutton(GTK_TOOLBAR(toolbar), ICONNAME_HB_FILTER, _("Filter"), _("Edit filter")); data->BT_filter = button;
en: Refresh
hu: Frissítés

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Balance report
hu: Egyenlegkimutatás

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Inter_val:
hu: Idő_köz:

en: Show empty line
hu: Üres sor megjelenítése

en: _Zoom X:
hu: _Nagyítás:

en: Filter
hu: Szűrő

en: _Range:
hu: _Tartomány:

en: _From:
hu: _Ettől:

note: 5.8 test
en: _To:
hu: E_ddig:

en: Select:
hu: Kijelölés:

en: All
hu: Összes

en: Invert
hu: Megfordítás

en: Include _transfer
hu: Á_tvezetés belevétele

note: column: Expense
en: Spent
hu: Kiadások

en: Fulfilled
hu: Teljesült

en: Month
hu: Hónap

en: Budget by category
hu: Költségvetés kategóriánként

en: Budget by month
hu: Költségvetés havonta

en:  over
hu:  felett

en:  left
hu:  maradt

en:  under
hu:  alatt

en: Stack
hu: Halmozott

en: View results as stack bars
hu: Eredmények megjelenítése sávdiagramként

en: _Result to clipboard
hu: _Eredmények a vágólapra

en: _Result to CSV
hu: E_redmények CSV-be

en: _Detail to clipboard
hu: _Részletek a vágólapra

en: _Detail to CSV
hu: _Részletek CSV-be

en: No account is defined to be part of the budget.
hu: Egyetlen számla sem szerepel a költségvetésben.

en: You should include some accounts from the account dialog.
hu: A számla párbeszédablakban néhány számlát hozzá kell adni.

en: Budget report
hu: Költségvetési kimutatás

en: Mode:
hu: Mód:

en: _Type:
hu: _Típus:

en: Only out of budget
hu: Csak a költségvetésen túliak

en: Result:
hu: Eredmény:

en: Budget:
hu: Tervezet:

en: Spent:
hu: Kiadás:

note: TRANSLATORS: example 'Expense by Category' TRANSLATORS: example 'Category by Month'
en: %s by %s
hu: %s, %s szerint

en: Too much columns to display
hu: Túl sok megjelenitendő oszlop

en: Please select a wider interval and / or a narrower date range
hu: Válasszon szélesebb intervallumot vagy szűkebb időközt

en: Column
hu: Oszlop

en: View results as column
hu: Eredmények megjelenítése oszlopban

en: Donut
hu: Fánk

en: View results as donut
hu: Eredmények megjelenítése fánkdiagramként

en: View results as stack
hu: Eredmények megjelenítése halmozott oszlopdiagramként

en: Stack 100%
hu: 100%-ra halmozott oszlopdiagram

en: View results as stack 100%
hu: Eredmények megjelenítése 100%-ra halmozott oszlopdiagramként

en: Legend
hu: Jelmagyarázat

en: Toggle legend
hu: Jelmagyarázat be/ki

en: Rate
hu: Kamat

en: Toggle rate
hu: Kamat be/ki

en: Statistics Report
hu: Statisztikai kimutatás

en: _View by:
hu: _Nézet:

en: _Balance mode
hu: _Egyenleg módja

en: Sort by _amount
hu: Rendezés össze_g szerint

en: Compare Exp. & Inc.
hu: Kiadás és bevétel összehasonlítása

en: Total:
hu: Összegzés:

en: Income:
hu: Bevétel:

en: Expense:
hu: Kiadás:

en: Average: %s
hu: Átlag: %s

en: Trend Time Report
hu: Trendkimutatás

en: _Cumulate
hu: _Egybevetés

en: Time slice
hu: Időszelet

note: LST_CAR_DATE, LST_CAR_MEMO, LST_CAR_METER, LST_CAR_FUEL, LST_CAR_PRICE, LST_CAR_AMOUNT, LST_CAR_DIST, LST_CAR_100KM column: Memo column = gtk_tree_view_column_new(); gtk_tree_view_column_set_title(column, _("Memo")); gtk_tree_view_append_column (GTK_TREE_VIEW(view), column); renderer = gtk_cell_rend
en: Meter
hu: Út

note: column: Fuel load
en: Fuel
hu: Üzemanyag

note: column: Price by unit
en: Price
hu: Ár

note: column: Distance done
en: Dist.
hu: Táv

en: Export
hu: Exportálás

en: Export as CSV
hu: Exportálás CSV-be

en: Vehicle cost report
hu: Gépjárműköltség-kimutatás

note: label = make_label_widget(_("Vehi_cle:")); #2001566 make label consistent with properties dialog
en: _Category:
hu: _Kategória:

en: Meter:
hu: Út:

en: Consumption:
hu: Fogyasztás:

en: Fuel cost:
hu: Üzemanyagköltség:

en: Other cost:
hu: Egyéb költség:

en: Total cost:
hu: Teljes költség:

note: setting wrap causes O(n^2) performance regression because after every insert the drop-down list size is re-computed. gtk_combo_box_set_wrap_width(GTK_COMBO_BOX(data->CY_template), 0); populate template
en: (none)
hu: (nincs)

en: Visible
hu: Látható

en: Account name
hu: Számlanév

en: Error
hu: Hiba

en: Cannot add an account '%s',
    this name already exists.
hu: A(z) „%s” számla nem adható hozzá,
    a név már létezik.

en: Cannot delete account '%s'
hu: A(z) „%s” számla nem törölhető

en: It has transaction
hu: Tranzakció tartozik hozzá

en: Are you sure you want to permanently delete '%s'?
hu: Biztos, hogy véglegesen törli: „%s”?

en: If you delete an account, it will be permanently lost.
hu: Ha törli a számlát, akkor véglegesen elvész.

en: Cannot rename this Account,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
hu: A(z) „%s” számla átnevezése
    erre sikertelen: „%s”,
    ez a név már létezik.

en: Manage Accounts
hu: Számlák kezelése

en: Delete
hu: Törlés

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Move up
hu: Mozgatás fel

en: Move down
hu: Mozgatás le

note: level, identifier			 iconname			   label
en: General
hu: Általános

en: _Group:
hu: _Csoport:

en: _Institution:
hu: Sz_ervezet:

en: N_umber:
hu: S_zám:

en: Start _balance:
hu: Kezdő_egyenleg:

en: _Currency:
hu: _Pénznem:

en: this account was _closed
hu: ez a számla _zárolt

en: Website:
hu: Weboldal:

en: Notes:
hu: Megjegyzések:

en: Behaviour
hu: Működés

en: Automation
hu: Automatizálás

en: Default _Template:
hu: Alapértelmezett _sablon:

en: Report exclusion
hu: Kimutatáskivétel

en: exclude from account _summary
hu: kihagyás a számlaössze_sítőből

en: outflow into summary
hu: kiadások az összesítőbe

en: exclude from the _budget
hu: kihagyás a _költségvetésből

en: exclude from any _reports
hu: kihagyás a ki_mutatásokból

en: Misc.
hu: Egyéb

en: Current check number
hu: Jelenlegi csekkszám

en: Checkbook _1:
hu: _1. csekkfüzet:

en: Checkbook _2:
hu: _2. csekkfüzet:

en: Balance limits
hu: Egyenleghatár

en: _Overdraft at:
hu: Hiteltúllépési korlát:

en: If you delete a scheduled/template, it will be permanently lost.
hu: Ha törli az időzítést/sablont, akkor véglegesen elvész.

en: Next _date:
hu: Következő _dátum

en: Ever_y:
hu: Min_den:

en: More options
hu: További beállítások

en: Week end:
hu: Hét vége:

en: _Stop after:
hu: _Leállítás ennyi után:

en: posts
hu: feladás

en: Manage scheduled/template transactions
hu: Ütemezett/sablon tranzakciók kezelése

en: Template
hu: Sablon

en: _Schedule
hu: Ü_temezés

note: column : Search
en: Search
hu: Keresés

note: column : Notes
en: Notes
hu: Jegyzetek

en: This search text already exists at position %d
hu: Ez a keresési szöveg már létezik ennél a pozíciónál: %d

note: GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
en: _Cancel
hu: _Mégse

en: Condition
hu: Feltétel

note: label = make_label_widget(_("Con_tains:"));
en: _Search:
hu: _Keresés:

en: _In:
hu: _Ebben:

en: Case _sensitive
hu: Kis- és _nagybetű

en: Amou_nt:
hu: Ö_sszeg:

en: _AND
hu: É_S

note: label = make_label_group(_("Assign payee"));
en: Assignments
hu: Hozzárendelések

en: _Payee:
hu: _Partner:

en: Overwrite
hu: Felülírás

en: Pay_ment:
hu: Fizetési _mód:

en: _Tags:
hu: _Címkék:

en: (rule %d)
hu: (%d. szabály)

en: If you delete an assignment, it will be permanently lost.
hu: Ha törli a hozzárendelést, akkor véglegesen elvész.

en: Move to...
hu: Áthelyezés…

en: Move rule
hu: Szabály áthelyezése

en: Move
hu: Áthelyezés

en: Manage Assignments
hu: Hozzárendelések kezelése

en: This assistant will help you setup a minimum configuration
    for a new HomeBank file.
hu: Az asszisztens segít beállítani az új HomeBank-fájlhoz
    szükséges minimális konfigurációt.

en: All the elements you setup here can be changed later if required.
hu: Az itt beállított elemek később bármikor módosíthatóak.

en: No changes will be made until you click "Apply"
    at the end of this assistant.
hu: Semmilyen változás nem lesz végrehajtva, amíg
    nem kattint az „Alkalmaz” gombra az asszisztens végén.

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank will display a title for the main window,
    it can be a free label or your name.
hu: A HomeBank megjeleníti a főablak címét,
    tetszőleges címke vagy az Ön neve lehet.

en: _Title:
hu: _Cím:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank support multiple currencies. The base currency is
    the default for new accounts and reports.
hu: A HomeBank több pénznemet támogat. Az alap pénznem
    az alapértelmezett az új fiókok és jelentések esetén.

en: Base:
hu: Alap:

en: Setup additional currencies
hu: További pénznemek beállítása

en: _Add
hu: _Hozzáadás

en: Not found
hu: Nem található

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank can prefill the categories for your language
    if a CSV file is available and provided by the community.
hu: A HomeBank előre ki tudja tölteni a kategóriákat az Ön
    nyelvén, ha elérhető egy CSV-fájl a közösség jóvoltából.

en: Setup categories for my language
hu: Kategóriák beállítása az én nyelvemen

en: Preset file:
hu: Összeállításfájl:

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: HomeBank enables to import your accounts from downloaded
    financial institution files, or you can create your account manually.
hu: A HomeBank lehetővé teszi a folyószámlák importálását a letöltött
    pénzügyi intézeti fájlokból, de kézileg is létrehozhatja a folyószámláját.

en: Create my first account
hu: Az első folyószámlám létrehozása

en: _Name:
hu: _Név:

en: This is a confirmation page,
    
    press 'Apply' to apply changes
hu: Egy egy megerősítő oldal,
    
    nyomja meg az „Alkalmaz” gombot a változások érvényesítéséhez

en: Start File Setup
hu: Kezdőfájl beállítása

en: File Options
hu: Fájlbeállítások

en: Choose Currencies
hu: Válasszon pénznemeket

en: Choose Categories
hu: Válasszon kategóriákat

en: Create Account
hu: Folyószámla létrehozása

en: Finish File Setup
hu: Fájlbeállítás befejezése

en: <New account (global)>
hu: <Új számla (globális)>

en: <New account>
hu: <Új számla>

en: <Skip this account>
hu: <Számla kihagyása>

en: Valid
hu: Érvényes

en: Name
hu: Név

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Known files
hu: Ismert fájlok

en: QIF files
hu: QIF-fájlok

en: OFX/QFX files
hu: OFX/QFX-fájlok

en: CSV files
hu: CSV-fájlok

en: All files
hu: Minden fájl

en: new global account
hu: új globális számla

en: new account
hu: új számla

en: skipped
hu: kihagyott

en: , %d of %d transactions
hu: , %d/%d tranzakció

en: %d transaction(s), %d similar, %d existing, %d selected
hu: %d tranzakció, %d hasonló, %d meglévő, %d kiválasztott

en: %d transaction(s), %d selected
hu: %d tranzakció, %d kiválasztott

en: Some date cannot be converted. Please try to change the date order to continue.
hu: Néhány dátum nem alakítható át. A folytatáshoz próbálja meg módosítani a dátumsorrendet.

note: label = g_strdup_printf(_("'%s' - %s"), genacc->name, hb_import_filetype_char_get(genacc));
en: Import <b>%s</b> in_to:
hu: <b>%s</b> _importálása:

en: this file
hu: ebbe a fájlba

en: this account
hu: ebbe a számlába

en: Name: %s
    Number: %s
    File: %s
    Encoding: %s
hu: Név: %s
    Szám: %s
    Fájl: %s
    Kódolás: %s

en: Import transactions from bank or credit card
hu: Tranzakciók importálása bank- vagy hitelkártyáról

en: With this assistant you will be guided through the process of importing one or several
    downloaded statements from your bank or credit card, in the following formats:
hu: Ez a segéd végigvezeti egy vagy több bank- vagy hitelkártya-kivonat importálásán,
    a következő formátumokból:

en: <b>Recommended:</b> .OFX or .QFX
    <i>(Sometimes named Money™ or Quicken™)</i>
    <b>Supported:</b> .QIF
    <i>(Common Quicken™ file)</i>
    <b>Advanced users only:</b> .CSV
    <i>(format is specific to HomeBank, see the documentation)</i>
hu: <b>Javasolt:</b> .OFX vagy .QFX
    <i>(Néha Money™ vagy Quicken™ néven ismert)</i>
    <b>Támogatott:</b> .QIF
    <i>(Közös Quicken™ fájl)</i>
    <b>Csak haladó felhasználóknak:</b> .CSV
    <i>(A formátum HomeBank-specifikus, lásd a dokumentációt)</i>

en: No changes will be made until you click "Apply" at the end of this assistant.
hu: Addig nem történik változás, míg nem kattint az „Alkalmaz” gombra a segéd végén.

note: SPACING_SMALL
en: Don't show this again
hu: Ne jelenjen meg többé

en: Drag&Drop one or several files to import.
    You can also use the add/delete buttons of the list.
hu: Importálás: fogd és vigyen fájlokat.
    A lista hozzáadása és törlés gombjait is használhatja.

en: There is too much account in the files you choose,
    please use the back button to select less files.
hu: Túl sok folyószámla van a kiválasztott fájlokban,
    használja a vissza gombot, és válasszon ki kevesebbet.

en: Target account identification by name or number failed.
hu: A célszámla azonosítása név vagy szám alapján sikertelen.

en: Date order:
hu: Dátumsorrend:

en: _Import memos
hu: _Feljegyzések importálása

en: _Swap memos with payees
hu: Feljegyzések és partnerek _felcserélése

en: OFX _Name:
hu: OFX-_név:

en: OFX _Memo:
hu: OFX-_feljegyzés:

en: Sentence _case memo/payee
hu: Feljegyzés/partner _nagybetűsítése

en: _Toggle amount
hu: Mennyiség _be/ki

en: Similar transaction in target account (possible duplicate)
hu: Hasonló tranzakciók a célszámlán (kettőzések előfordulhatnak)

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days of date tolerance TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days
hu: nap

en: The match is done in order: by account, amount and date.
    A date tolerance of 0 day means an exact match
hu: Találatok keresése ebben a sorrendben: számla, összeg, dátum szerint.
    0 nap eltérés a dátumban pontos találatot jelent.

en: Run automation
hu: Automatizálás futtatása

en: 1) Enrich with _payee default
hu: 1) Kitöltés az alapértelmezett _partnerrel

en: 2) Run automatic _assigment rules
hu: 2) Automatikus _hozzárendelési szabályok futtatása

en: Click "Apply" to update your accounts.
hu: Kattintson az „Alkalmaz” gombra a fiókjai frissítéséhez.

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: Select file(s)
hu: Fájl(ok) kijelölése

note: gtk_assistant_set_page_type (GTK_ASSISTANT (assistant), page, GTK_ASSISTANT_PAGE_PROGRESS);
en: Import
hu: Importálás

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: File format error
hu: Fájlformátum-hiba

en: The CSV file must contains the exact numbers of column,
    separated by a semi-colon, please see the help for more details.
hu: A CSV-fájlnak meghatározott számú oszlopot kell tartalmaznia
    pontosvesszővel elválasztva. Lásd a súgót a további részletekért.

en: Are you sure you want to clear input?
hu: Biztos, hogy törli a bemenetet?

en: If you proceed, every amount will be set to 0.
hu: Ha folytatja, akkor minden összeg 0-ra lesz állítva.

en: _Clear
hu: _Törlés

en: Budget for %s
hu: %s költségvetése

note: create window
en: Manage Budget
hu: Költségvetés kezelése

en: Balance:
hu: Egyenleg:

en: is the same each month
hu: minden hónapban ugyanannyi

en: _Clear input
hu: Bemenet _törlése

en: is different per month
hu: minden hónapban különböző

en: Options
hu: Beállítások

note: Force monitoring
en: _Force monitoring this category
hu: Ezen kategória megfigyelésének _kényszerítése

en: Jan
hu: jan.

en: Feb
hu: febr.

en: Mar
hu: márc.

en: Apr
hu: ápr.

en: May
hu: máj.

en: Jun
hu: jún.

en: Jul
hu: júl.

en: Aug
hu: aug.

en: Sept
hu: szept.

en: Oct
hu: okt.

en: Nov
hu: nov.

en: Dec
hu: dec.

en: Summary
hu: Összefoglaló

en: Totals
hu: Összegzések

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Annual Total"));
en: Annual
    Total
hu: Éves összeg

note: gtk_tree_view_column_set_title(col, _("Monthly Average"));
en: Monthly
    Average
hu: Havi átlag

en: Monthly
hu: Havi

en: Add a category
hu: Kategória hozzáadása

en: _Apply
hu: _Alkalmaz

en: Parent category
hu: Szülőkategória

en: Category name
hu: Kategórianév

en: This category is used.
    Any transaction using that category will be set to (no category)
hu: Ez a kategória használatban van.
    Minden ezen kategóriát használó tranzakció (nincs)-re lesz állítva.

en: Merge categories
hu: Kategóriák összevonása

en: Transactions assigned to category '%s', will be moved to the category selected below.
hu: A(z) „%s” kategóriához rendelt tranzakciók a lenti kategóriába lesznek helyezve.

en: Target category
hu: Célkategória

en: _Delete the category '%s'
hu: „%s” kategória _törlése

en: Are you sure you want to clear inputs for '%s'?
hu: Biztos, hogy törli a(z) „%s” bemeneteit?

note: Add / Remove / Merge
en: Add category
hu: Kategória hozzáadása

en: Remove category
hu: Kategória eltávolítása

en: Merge
hu: Összevonás

note: Clear Input
en: Clear input
hu: Bemenet törlése

note: TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for transaction
en: # txn
hu: # tx

note: TRANSLATORS: 'cfg' is abbrevation for configuration TRANSLATORS: 'txn' is abbrevation for configuration
en: # cfg
hu: # kfg

en: Delete unused categories
hu: Használaton kívüli kategóriák törlése

en: Are you sure you want to permanently
    delete unused categories?
hu: Valóban véglegesen törölhetőek
    a használaton kívüli kategóriák?

en: Edit Category
hu: Kategória szerkesztése

en: Change Type
hu: Típusváltás

en: _Income
hu: _Bevétel

en: Propagate to _children
hu: Kiterjesztés a gye_rmekekre

en: Cannot rename this Category,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
hu: A(z) „%s” kategória átnevezése
    sikertelen, mert a(z) „%s”
    már létezik.

en: Merge category '%s'
hu: „%s” kategória összevonása

en: Transactions assigned to this category,
    will be moved to the category selected below.
hu: Az ehhez a kategóriához tartozó tranzakciók
    az alább kijelölt kategóriához lesznek hozzárendelve.

en: Include _subcategories
hu: Tartalmazzon _alkategóriákat

en: Manage Categories
hu: Kategóriák kezelése

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Hidden
hu: Rejtettek megjelenítése

note: test headerbar content = gtk_dialog_get_header_bar(GTK_DIALOG (dialog));
en: Show Usage
hu: Használat megjelenítése

en: Move/Merge
hu: Áthelyezés/egyesítés

en: Show/Hide
hu: Megjelenítés/elrejtés

en: new category
hu: új kategória

en: new subcategory
hu: új alkategória

en: Base currency
hu: Alappénznem

en: Symbol
hu: Jel

en: Exchange rate
hu: Beváltási árfolyam

en: Last modified
hu: Utoljára módosítva

en: Edit currency
hu: Pénznem szerkesztése

en: Currency
hu: Pénznem

en: Format
hu: Formátum

en: _Customize
hu: _Testreszabás

en: _Symbol:
hu: _Jel:

en: Is pre_fix
hu: _Előtag?

en: _Decimal char:
hu: _Tizedesjel:

en: _Frac digits:
hu: _Tizedesjegyek:

en: _Grouping char:
hu: _Csoportosítójel:

en: Select base currency
hu: Alappénznem kijelölése

en: Select currency
hu: Pénznem kijelölése

en: ISO Code
hu: ISO-kód

en: Add a custom _currency
hu: _Egyéni pénznem hozzáadása

en: Update online error
hu: Online frissítési hiba

en: If you delete a currency, it will be permanently lost.
hu: Ha törli a pénznemet, akkor véglegesen elvész.

en: Change the base currency
hu: Alappéznem módosítása

en: If you proceed, rates of other currencies
    will be set to 0, don't forget to update it
hu: Ha folytatja, akkor a többi pénznem átváltási aránya
    0-ra lesz állítva, így ne felejtse el frissíteni őket

en: Currencies
hu: Pénznemek

en: Update online
hu: Online frissítés

en: Set as base
hu: Beállítás alapként

en: File statistics
hu: Fájlstatisztika

en: Transaction
hu: Tranzakció

en: Upgrade
hu: Frissítés

en: Select a base currency
hu: Alappénznem kijelölése

en: Starting v5.1, HomeBank can manage several currencies
    if the currency below is not correct, please change it:
hu: A HomeBank 5.1 verziójától kezdve több pénznem is kezelhető.
    Ha a pénznem nem helyes, alább módosítható:

en: Currency:
hu: Pénznem:

en: Export as QIF
hu: Exportálás QIF-be

en: Import from CSV
hu: Importálás CSV-ből

en: Open HomeBank file
hu: HomeBank-fájl megnyitása

en: Open HomeBank backup file
hu: HomeBank biztonságimentés-fájl visszaállítása

en: Save HomeBank file as
hu: HomeBank fájl mentése másként

en: HomeBank files
hu: HomeBank-fájlok

en: File backup
hu: Biztonságimentés-fájl

en: All backups
hu: Összes biztonsági mentés

en: Save changes to the file before closing?
hu: Menti a fájl változásait bezárás előtt?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
    Number of changes: %d.
hu: Ha nem menti a változásokat, akkor azok véglegesen elvesznek.
    A változtatások száma: %d.

en: Close _without saving
hu: Bezárás _mentés nélkül

en: Export as _CSV
hu: Exportálás _CSV-be

en: Folder:
hu: Mappa:

en: Pick a Folder
hu: Válasszon egy mappát

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Add Status column
hu: Állapot oszlop hozzáadása

en: Detail split lines
hu: Osztott sorok részletezése

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: The file will not be in HomeBank CSV format, because you export
    from 'All transaction', or you selected an option.
hu: A fájl nem a HomeBank CSV formátumában lesz, mert az „Összes tranzakció”
    exportálását kérte, vagy kiválasztott egy beállítást.

en: Export as PDF
hu: Exportálás PDF-be

en: Export as _PDF
hu: Exportálás _PDF-be

note: 123456789012345678901234567890123456789012345678901234567890
en: With HomeBank, printing is oriented towards an eco-responsible
    attitude towards the most widespread digital format: PDF format.
hu: A HomeBank a nyomtatás legkörnyezettudatosabb változatát támogatja,
    a széleskörűen támogatott digitális PDF-formátumot.

en: Select action for target creation
hu: Művelet kiválasztása a cél létrehozásához

en: Create _New
hu: Ú_j létrehozása

en: Use _Selection
hu: _Kijelölés használata

en: Source transfer
hu: Forrás átvezetése

note: target listview
en: Target association suggested
hu: Célkapcsolat javasolva

en: HomeBank has found some transaction that may be the associated transaction for the internal transfer.
hu: A HomeBank néhány olyan tranzakciót talált, amely belső átvezetéshez kapcsolódó tranzakció lehet.

en: _Memo:
hu: _Feljegyzés:

en: _Reset
hu: _Visszaállítás

en: _Use
hu: _Használat

en: Amount/Text
hu: Mennyiség/szöveg

en: Always show
hu: Megjelenítés mindig

note: { TXN_STATUS_REMIND, 		ICONNAME_HB_ITEM_REMIND, N_("Remind") },
en: Void
hu: Üres

en: Added
hu: Hozzáadva

en: Edited
hu: Szerkesztve

en: Due Date
hu: Esedékesség dátuma

en: Next Payout
hu: Következő kifizetés

en: In Advance
hu: Előre

en: File properties
hu: Fájl tulajdonságai

en: Scheduled transactions
hu: Ütemezett tranzakciók

en: of each
hu: minden

en: month
hu: hónapban

en: Delete unused payee
hu: Használaton kívüli partner törlése

en: Are you sure you want to
    permanently delete unused payee?
hu: Biztos, hogy véglegesen törli
    a használaton kívüli partnert?

en: Edit Payee
hu: Kedvezményezett szerkesztése

en: Default Fill
hu: Alapértelmezett kitöltés

en: Pa_yment:
hu: _Kifizetések:

en: Cannot rename this Payee,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
hu: A(z) „%s” partner átnevezése
    sikertelen, mert a(z) „%s”
    már létezik.

en: Merge payee '%s'
hu: „%s” partner összevonása

en: Transactions assigned to this payee,
    will be moved to the payee selected below.
hu: Az ehhez a partnerhez tartozó tranzakciók
    az alább kijelölt partnerhez lesznek hozzárendelve.

en: _Delete the payee '%s'
hu: „%s” partner _törlése

en: This payee is used.
    Any transaction using that payee will be set to (no payee)
hu: Ez a partner használatban van.
    Minden ezen partnert használó tranzakció (nincs partner)-re lesz állítva.

en: Manage Payees
hu: Partnerek kezelése

en: new payee
hu: új partner

en: Interface
hu: Felület

en: Locale
hu: Területi beállítás

en: Transactions
hu: Tranzakciók

en: Transfer
hu: Átvezetés

en: Import/Export
hu: Importálás/exportálás

en: Report
hu: Kimutatás

en: Forecast
hu: Előrejelzés

en: Backup
hu: Biztonsági mentés

en: Folders
hu: Mappák

en: Advanced
hu: Haladó

en: System Language
hu: Rendszer nyelve

en: Choose a default HomeBank files folder
hu: Válassza ki a HomeBank alapértelmezett fájlmappáját

en: Choose a default HomeBank backup files folder
hu: Válassza ki a HomeBank alapértelmezett biztonsági mentési mappáját

en: Choose a default import folder
hu: Válassza ki az alapértelmezett importálási mappát

en: Choose a default export folder
hu: Válassza ki az alapértelmezett exportálási mappát

en: Url:
hu: URL:

en: General options
hu: Általános beállítások

en: OFX/QFX options
hu: OFX/QFX-beállítások

en: QIF options
hu: QIF-beállítások

en: CSV options
hu: CSV opciók

en: (transaction import only)
hu: Csak import tranzakciók

en: Separator:
hu: Elválasztó:

en: Main window reports
hu: Kimutatások a főablakban

note: removed 5.7 label = make_label_left(_("_Range:")); gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), label, 1, row, 1, 1); widget = make_daterange(label, DATE_RANGE_CUSTOM_HIDDEN); data->CY_daterange_wal = widget; gtk_grid_attach (GTK_GRID (group_grid), widget, 2, row, 1, 1); row++;
en: Max _items:
hu: Max _elemek:

en: Initial filter
hu: Kezdeti szűrő

en: Statistics options
hu: Statisztikai beállítások

en: Show by _amount
hu: Megjelenítés összeg szerint

en: Show _rate column
hu: Mutassa az érték oszlopot

en: Show _details
hu: _Részletek megjelenítése

en: Budget options
hu: Költségvetési lehetőségek

en: Month number:
hu: Hónap száma:

en: _Enable
hu: _Engedélyezés

en: _Preset:
hu: Összeállí_tás:

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: _Language:
hu: _Nyelv:

en: _Format:
hu: _Formátum:

en: %a locale's abbreviated weekday name.
    %A locale's full weekday name. 
    %b locale's abbreviated month name. 
    %B locale's full month name. 
    %c locale's appropriate date and time representation. 
    %C century number (the year divided by 100 and truncated to an integer) as a decimal number [00-99]. 
    %d day of the month as a decimal number [01,31]. 
    %D same as %m/%d/%y. 
    %e day of the month as a decimal number [1,31]; a single digit is preceded by a space. 
    %j day of the year as a decimal number [001,366]. 
    %m month as a decimal number [01,12]. 
    %p locale's appropriate date representation. 
    %y year without century as a decimal number [00,99]. 
    %Y year with century as a decimal number.
hu: % a - a hét napjai rövidítve. 
    % A - a hét napjai teljes hosszában. 
    % b - a hónap neve rövidítve. 
    % B - a hónap neve teljes hosszában. 
    % c - a területi beállításnak megfelelő dátum- és időábrázolás. 
    % C - az évszázad száma (az év osztva 100-zal, és egész számra csonkolva) decimális számmal [00-99]. 
    % d - egy hónap napja decimális számmal [01,31]. 
    % D - iazaz, menta egy% m /% d /% y-t. 
    % e - a hónap napja decimális számmal, az a helyi értékű szám előtt szóköz van [1,31]. 
    % j - az év konkrét napja decimális számmal [001,366]. 
    % m - egy hónapos decimális számmal [01,12]. 
    % p - a területi beállításnak megfelelő dátumábrázolás. 
    % y - az év évszázad nélkül, decimális számmal [00,99].
    % Y - az év évszázaddal együtt, decimális számmal.

en: Fiscal year
hu: Pénzügyi év

note: TRANSLATORS: (fiscal year) starts on
en: Starts _on:
hu: _Kezdete:

en: Measurement units
hu: Mértékegységek

en: Use _miles for meter
hu: Mérföld használata

en: Use _gallon for fuel
hu: _Gallon használata az üzemanyaghoz

en: Always show remind
hu: Mindig jelenjen meg az emlékeztető

en: Always show void
hu: Mindig jelenjen meg az üres

en: Lock reconciled for any changes
hu: Az egyeztetettek minden változásának zárolása

en: _Show future:
hu: _Jövő megjelenítése:

note: TRANSLATORS: there is a spinner on the left of this label, and so you have 0....x days in advance the current date
en: days ahead
hu: nappal előre

en: Hide reconciled
hu: Egyeztetettek elrejtése

en: Transaction dialog
hu: Tranzakciós párbeszédablak

en: Enable _memo autocomplete with
hu: _Feljegyzés automatikus kiegészítésének engedélyezése

en: rolling days
hu: görgetett nap

en: Show add confirmation text for 5s
hu: 5 másodperces megerősítő szöveg megjelenítése

en: Gtk settings
hu: Gtk beállítások

note: widget = gtk_check_button_new_with_mnemonic (_("Enable rows in alternating colors")); data->CM_ruleshint = widget;
en: _Grid line:
hu: _Rácsvonal:

en: Charts options
hu: Diagrambeállítások

en: Smaller legend _font
hu: Kisebb jelmagyarázat _betűtípus

en: _Toolbar:
hu: _Eszköztár:

en: _Enable automatic backups
hu: Automatikus _biztonsági mentések engedélyezése

en: _Number of backups to keep:
hu: Megőrzendő biztonsági mentések szá_ma:

en: Backup frequency is once a day
hu: Biztonsági mentés naponta egyszer

en: _Wallets:
hu: _Pénztárcák:

en: _Backups:
hu: _Biztonsági mentések:

en: Exchange files
hu: Cserefájlok

en: _Import:
hu: _Importálás:

en: _Export:
hu: _Exportálás:

en: Program start
hu: Programindítás

en: Show splash screen
hu: Mutassa a nyitó képernyőt

en: Load last opened file
hu: Az utoljára megnyitott fájl betöltése

en: Post pending scheduled transactions
hu: Várakozó ütemezett tranzakciók feladása

en: Update currencies online
hu: Pénznemek online frissítése

en: Reset All Preferences
hu: Minden beállítás visszaállítása

en: Do you really want to reset
    all preferences to default
    values?
hu: Biztos benne, hogy minden beállítást alapértékre állít vissza?

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Info
hu: Megjegyzés

en: You will have to restart HomeBank
    for the language change to take effect.
hu: A nyelv megváltoztatáshoz újra kell indítania a programot.

en: The backup directory has changed,
    you may need to copy the '.bak' file to this new location.
hu: A biztonsági mentések könyvtára megváltozott.
    Lehet, hogy át kell másolni a „.bak” fájlt erre a helyre.

en: Edit Tag
hu: Címke szerkesztése

en: Cannot rename this Tag,
    from '%s' to '%s',
    this name already exists.
hu: A címke nem nevezhető át,
    erről: „%s”, erre: „%s”,
    a név már létezik.

en: Merge tag '%s'
hu: A(z) „%s” címke beolvasztása

en: Transactions assigned to this tag,
    will be moved to the tag selected below.
hu: Az ehhez a címkéhez rendelt tranzakciók
    a lent kiválasztott címkéhez lesznek áthelyezve.

en: _Delete the tag '%s'
hu: A(z) „%s” címke _törlése

en: This tag is used.
    That tag will be deleted from any transaction using it.
hu: Ez a címke használatban van.
    A címke törölve lesz minden tranzakcióból, amely használja.

en: Manage Tags
hu: Címkék kezelése

en: new tag
hu: új címke

en: Transaction of %s created.
hu: A(z) %s tranzakciója létrehozva.

en: Do you want to break the internal transfer?
    
    Proceeding will delete the target transaction.
hu: Megszakítja a belső átvezetést?
    
    A folytatással törli a céltranzakciót.

en: _Break
hu: _Megszakítás

en: Show _scheduled
hu: Ütemezés

en: Show _all accounts
hu: Összes számla megjelenítése

en: Use a template
hu: Sablon használata

en: Add & _Keep
hu: Hozzáadás és _megtartás

en: Add transaction
hu: Tranzakció hozzáadása

en: Add template
hu: Sablon hozzáadása

en: Inherit transaction
hu: Tranzakció öröklése

en: Inherit template
hu: Sablon öröklése

en: Edit transaction
hu: Tranzakció szerkesztése

en: Edit template
hu: Sablon szerkesztése

en: _Date:
hu: _Dátum:

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Date accepted here are:\nday,\nday/month or month/day,\nand complete date into your locale"));
en: - type: d, d/m, m/d a complete date
    - use arrow key + ctrl or shift
    - empty for today
hu: - típus: d, d/m, m/d teljes dátum
    - nyilak + ctrl vagy shift használata
    - üres a mai naphoz

en: T_o:
hu: _Ide:

en: Transaction splits
hu: Tranzakciók megosztása

en: No rate available to auto fill
hu: Nincs elérhető kamat az automatikus kitöltéshez

en: A_ccount:
hu: _Számla:

en: Book _2
hu: _2. könyv

note: gtk_widget_set_tooltip_text(widget, _("Autocompletion and direct seizure\nis available"));
en: - type some letter for autocompletion
    - type new text to create entry
hu: - írjon be néhány betűt az automatikus kiegészítéshez
    - írjon be szöveget bejegyzés készítéséhez

en: Cate_gory:
hu: Kate_gória:

en: _Status:
hu: _Állapot:

en: M_emo:
hu: _Feljegyzés:

en: Warning: amount and category sign don't match
hu: Figyelem: az összeg és a kategóriajel nem egyezik

en: Multiple edit transactions
hu: Tranzakciók tömeges szerkesztése

en: Type as
    transfer
hu: Típus mint
    átutalás

en: Delete all
hu: Összes törlése

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Cancel
hu: Mégse

en: Transaction amount:
hu: Tranzakció összege:

en: Unassigned:
hu: Hozzá nem rendelt:

en: Sum of splits:
hu: Megosztások összege:

en: Warning: sum of splits and transaction type don't match
hu: Figyelmeztetés: a felosztások összege és a tranzakciók típusa nem egyezik

en: Warning: sum of splits and transaction amount don't match
hu: Figyelmeztetés: a felosztások összege és a tranzakciók összege nem egyezik

en: (no type)
hu: (típus nélküli)

en: Cash
hu: Készpénz

en: Asset
hu: Vagyon

en: Credit card
hu: Hitelkártya

en: Liability
hu: Kötelezettség

en: Checking
hu: Egyeztetés

en: Savings
hu: Megtakarítás

en: Day
hu: Nap

en: Possible
hu: Lehetséges

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Time
hu: Idő

en: Year
hu: Év

en: Week
hu: Hét

en: Fortnight
hu: Két hét

en: Quarter
hu: Negyedév

en: Half Year
hu: Félév

en: Include
hu: Belefoglaló feltétel

en: Exclude
hu: Kizáró feltétel

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Last Week
hu: Múlt héten

en: This Week
hu: Ezen a héten

en: Next Week
hu: Jövő héten

en: Last Fortnight
hu: Előző két hétben

en: This Fortnight
hu: Ebben a két hétben

en: Next Fortnight
hu: Következő két hétben

en: Last Month
hu: Múlt hónapban

en: This Month
hu: Ebben a hónapban

en: Next Month
hu: Jövő hónapban

en: Last Quarter
hu: Előző negyedévben

en: This Quarter
hu: Ebben a negyedévben

en: Next Quarter
hu: Következő negyedévben

en: Last Year
hu: Tavaly

en: This Year
hu: Ebben az évben

en: Next Year
hu: Jövőre

en: Last 90 Days
hu: Elmúlt 90 napban

en: Last 60 Days
hu: Elmúlt 60 napban

en: Last 30 Days
hu: Elmúlt 30 napban

en: Last 12 Months
hu: Elmúlt 12 hónapban

en: 30 Days Around
hu: 30 napos környezet

en: All Date
hu: Összes dátum

note: 5.7 added back
en: Custom
hu: Egyéni

en: This month
hu: Ebben a hónapban

en: Next month
hu: Következő hónap

en: Next 30 days
hu: Következő 30 nap

en: Next 60 days
hu: Következő 60 nap

en: Next 90 days
hu: Következő 90 nap

en: Exp. & Inc.
hu: Kiadás és bevétel

en: Any Type
hu: Bármely típus

en: Any Status
hu: Minden állapot

en: Uncleared
hu: Nem elszámolt

en: Unreconciled
hu: Rendezetlen

en: Uncategorized
hu: Kategorizálatlan

en: System defaults
hu: Visszaállítás

en: Icons only
hu: Csak ikonok

en: Text only
hu: Csak szöveg

en: Text under icons
hu: Szöveg az ikonok alatt

en: Text beside icons
hu: Szöveg az ikonok mellett

en: Horizontal
hu: Vízszintesen

en: Vertical
hu: Függőlegesen

en: Both
hu: Mindkét irányban

en: m-d-y
hu: h-n-é

en: d-m-y
hu: n-h-é

en: y-m-d
hu: é-h-n

en: Ignore
hu: Mellőzés

en: Append to Memo
hu: Hozzáfűzés a feljegyzéshez

en: Append to Payee
hu: Hozzáfűzés a partnerhez

en: Tab
hu: Tabulátor

en: Comma
hu: Vessző

en: Semicolon
hu: Pontosvessző

en: Space
hu: Szóköz

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Sep
hu: szept.

en: Search...
hu: Keresés…

en: Check
hu: Csekk

en: Bank Transfer
hu: Banki átutalás

en: Debit card
hu: Betéti kártya

en: Standing order
hu: Állandó megbízás

en: Electronic payment
hu: Elektronikus fizetés

en: Deposit
hu: Letét

note: TRANSLATORS: Financial institution fee
en: FI fee
hu: Számlakezelési díj

en: Direct Debit
hu: Direkt kifizetés
